Haarlems Dagblad cn «©pretiite ïfrattemsttje «üourant (3rato t6?6) CHINESE AANVAL OP INDOCHINA VERWACHT Na een half jaar overdracht van Nieuw Guinea aan Indonesië Spel ers Frans beroep op Washington om hulp In Washington werd mogelijkheid tot algehele mobilisatie besproken Chinese troepen bezetten de havens Wonsan en Tsjinnampo 65e Jaargang No. 19726 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telet 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 8 December 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom BINNENKORT zal het Nederlands voet- bal-elftal naar Parijs gaan om er het Franse elftal te ontmoeten. De kansen staan slecht. „Wij" hebben in Zwitserland verloren met 75 en in Antwerpen met 72. Onze verdediging is niet zo best. Bovendien ontmoeten wij bij herhaling professionals, zoals nu ook weer te Parijs geschieden zal. Die zijn, doordat zij voetbal als beroep beoefenen en er dus hun arbeids tijd aan besteden, beter getraind en meer gehard. Voetbal is, gelijk alle sport-spelen. een grillig spel en men kan van die profs wel eens winnen, maar dan moet men toe vallig een bijzonder goede dag hebben en zij moeten juist in slechte vorm zijn. Het dient „mee te zitten". Dat gebeurde ander half jaar geleden, toen wij met 41 van de Fransen wonnen. Het is niet te ver wachten dat zich dit herhaalt, te minder omdat wij sinds dien weer verscheidene goede spelers hebben zien verdwijnen. Het buitenland, in ons geval meestal Frankrijk, doet hun voordelige aanbiedingen om be roepsspeler te worden en velen gaan daarop in. Er spelen nu al zoveel Nederlanders in Franse beroepsclubs, dat de Fransen een profs-elftal van Nederlanders zouden kunnen samenstellen om hun nationale ploeg te bestrijden. Dat zou dan niet het Nederlands elftal zijn, maar het zou waar schijnlijk beter voetballen. Aangezien de Franse clubs ook uit andere landen al heel wat spelers hebben gehaald is men in Frankrijk aardig op weg naar allerlei mogelijkheden. Dit jaar is het al voorge komen dat een wedstrijd tussen twee club- elftallen in een Zuid-Franse krant voor de grap werd aangekondigd als Nederland Zweden. Het zal wel niet lang duren of men gaat werkelijk proheren of het geen goede „kasstukken" zouden zijn: ontmoe tingen van ploegen van verschillende na tionaliteit uit Frankrijk zelf. Het is weer wat anders. Men zou ze om een beker kunnen laten spelen: la Coupe des Nations, of zoiets. Emigratie is een zaak, die noodzakelijker wijs in ons land op de voorgrond is ge komen. Er gaan velen naar Canada en nog meer naar Australië, dat bezig is zich een nieuwe bevolkingsaanwas van landverhui zers aan te meten in een trant, die doet denken aan cle Europese emigratie naar Amerika in de negentiende eeuw. Er emigreren ook Nederlanders naar Frank rijk. Meestal zijn het boeren. Er is een andere categorie bij gekomen: die der voetballers. Het zijn nu nog maar tien tallen, maar hoevelen zullen er in de toe komst nog volgen? Voor onze voetbalsport is dit jammer. Uitblinkende spelers stimuleren ieder spel. alleen al omdat zij door hun presta ties anderen aansporen, het zelf beter te doen. De veel besproken opvoedende waarde van de sport wordt door persoon lijk succes-bij-de-menigte en door cle be kende opschx-oeverij eer geschaad dan gediend, maar de wil om het beter te doen, zijn beste krachten voor zijn club te geven, is voor jonge mensen zeker veel waard. De „sterren" diénen daarbij ten geleide: het is dus een verlies voor cle sport als zij de een na de ander naar het buitenland verdwijnen en men met een Nederlands Elftal voor de dag moet komen, dat bijna geen spelers van extra-klasse meer telt. Voor een groot publiek, dat de verrich tingen van dat Nederlands elftal met aan dacht en enthousiasme placht te volgen is de achteruitgang van zijn prestaties ook een teleurstelling. Gezwollen taal over de nationale eer, die op het spel heette te staan, is in dit blad nooit gevoerd wel vaak bespot. Maar dat men graag ziet dat de Hollandse jongens het er in het buiten land goed afbrengen, dat men verheugd is als zij succes behalen, spreekt vanzelf. Het geldt andere sportsmen evengoed als voetballers en het grote succes van onze hockeyers, die bijzonder uitblinken, heeft onlangs nog opgang gemaakt. Maar hun spel wordt mafer in betrekkelijk kleine kring beoefend en trekt maar bij uitzonde ring veel tóeschouwers. De menigte is aan voetbal verknocht. Het oude woord „Geef het volk brood en spelen" dringt zich op als men waarneemt dat het genoegen in die )pelen vermindert omdat de beste spelers haai- het buileiiand gaan. Het is een over- tveging waar men rekening mee zal moe ten hóuden, als men zich afvraagt of invoe ring van beroeps-voetbal op beperkte schaal ook in dit land niet mogelijk zou zijn. Er zijn bezwaren tegen geopperd, tnaar het maken v„.n bezwaren vormt re inleiding tot iedere verandering. Wie zich aan een voorspelling wil wagen zal wellicht met nn"j de conclusie trekken: op den duur zal men er niet aan kunnen ontkomen. R. P. Nobelprijswinnaar veronderstelt planetair leven Di-. Harold Urey, een vooraanstaand Amerikaans atoomgeleerde, heeft op de universiteit van Miami verklaard, dat zijn studies weinig ruimte voor twijfel over laten aan het bestaan van leven op andere planeten. Dr. Urey, die Nobelprijswinnaar is, zèi te betwijfelen, of het menselijk ras de intelligentste vorm van leven vertegen woordigt. Uit "Washington wordt vernomen dat Franse militaire autoriteiten aan functio narissen van het Amerikaanse ministerie van Landsverdediging hebben medegedeeld dat zij voor 15 Februari een grote aanval door Chinese communistische strijdkrach ten op Indo-China verwachten. President Truman en minister-president Attlee hebben deze week over de mogelijk heid van een dergelijke aanval en van de bedreiging, welke de Chinese communisten voor Hongkong en Malakka vormen, ge sproken. Het is te Washington bekend dat de Fransen een dringend beroep op de Amerikaanse regering hebben gedaan om meer hulp voor Indo-China. Indochina Waarnemers te Washington zijn van me ning dat er inderdaad aanwijzingen zijn voor een op grote schaal ingrijpen door Chinese communistische troepen in Indo- China. Dezq aanwijzingen komen overeen met die, welke vooraf gingen aan het bin nenvallen van Korea door Chinese commu nistische legers. „De Chinese communisten hebben in het begin heimelijk het Noord-Koreaanse com munistische leger versterkt. Dit geschiedt thans met de Vietminh. In de afgelopen weken zijn er Chinese protesten geweest tegen beweerde schendingen door Franse strijdkrachten van de Chinees-Indochinese grens. Voor het ingrijpen der .Chinese com munisten in Korea zijn er overeenkomstige protesten geweest aan _he.t_adres, van de strijdkrachten van MacArthur", aldus deze waarnemers. Militaire deskundigen te Washington zijn van mening dat de kansen der Franse troe pen in Indochina, om tegen een grote aan val door Chinese communistische strijd krachten te kunnen standhouden, enigszins geringer zijn, dan die van MaeArthurs leger in Korea. Reeds over de grens Uit Saigon meldt Reuter, dat Franse legerautoriteiten te Hanoi hebben erkend op de hoogte te zijn van een bericht, dat 30.000 Chinese communisten de grens van Indochina zijn overgetrokken en in ver binding trachten te komen met de guerilla- strijders om het bruggenhoofd in de Tonkïndeita heen. De Franse strijdkrachten hebben in de Joegoslavië betekent voor Washington: 32 divisies Joegoslavië beschikt over 32 divisies die onmiddellijk kunnen worden ingezet, zo verklaarde Bordens Reams. Amerikaans ambassaderaad te Belgrado Donderdag bij zijn aankomst te New York. Over de hulpverlening van de Verenigde Staten aan Joegoslavië zei Reams tot de journalisten: „Wij kunnen geen'betere in vestering doen". Veroordeelde Nederlander te Soerabaja ontvlucht SOERABAJA, 8 December (Aneta) De heer Van Sloten, administrateur dei- onderneming „Kajoe Mas", die onlangs door de. landraad te Sitoebondo wegens het neerschieten van een rampokker op zijn onderneming werd veroordeeld tot een ge vangenisstraf van vijf jaar, is, naar Aneta verneemt, ontvlucht uit het Darmo-zieken- huis te Soerabaja, waar hij sedert enige tijd werd verpleegd. Na een voorspoedige reis op het troepentransportschip „Zuiderkruis" is het Neder landse vrijwilligers-detachement in Poesan op Korea aangekomen. De militairen werden hartelijk verwelkomd door de Koreaanse burgerbevolking en door hun Amerikaanse strijdmakkers. Na de begroeting door luitenant-kolonel Stevens namens de Amerikaanse strijdkrachten vond de debarkatie plaats. Vooraan (met papier in de hand,) luitenant-kolonel Stevens, daarachter de gezagvoerder van de Zuiderkruis kapitein J. Bracht, de transport-officier luitenant-kolonel Slagter en de commandant van het detachement luitenant-kolonel Den Ouden. afgelopen drie weken 9.000 hectarerijst velden, die de opstandelingen in Cochin- Chïna in handen hadden, bezet en daar 42 nieuwe posten en blokhuizen gevestigd. In een aanval hebben de verenigde land-, zee- en luchtstrijdkrachten duizenden ton nen rijst, die ter bevoorrading van de opstandelingen waren opgeslagen,, vernie tigd. De Franse minister voor de Verenigde Staten van Indochina, Jean Letourneau, heeft m de raad van de republiek opnieuw verzekerd, dat Frankrijk Indo-China niet in de steek zal laten. „Het is maar al te duidelijk, dat het geschil in Indochina een internationaal karakter draagt", aldus Letourneau. Radio-Peking heeft Donderdagavond op nieuw de beschuldiging geuit, dat Franse vliegtuigen uit Indochina het Chinese luchtruim hebben geschonden en Franse landstrijdkrachten Chinees gebied hebben gebombardeerd. Verder werd verklaard, dat „zij ook een schuilpaats hebben ver leend en steun hebben geboden aan Kwomintang-bandïeten bij hun activiteit in het grensgebied van Joennan". De Turkse brigade die kort voor het begin van het Chinese tegenoffensief in Koreat landde en direct in de strijd geworpen werd, is vorige week op het nippertje aan de totale omsingeling door de vijand ontkomen. Bijna was de Chinees-Noord- Koreaanse tang om de UNO-slrijdkrachten in deze frontsector gesloten en slechts dank zij hel dappere optreden van de Brits-Amerikaanse dekkingstroepen kon het gros der ingeslotenen zich nog via een smalle corridor in veiligheid stellen. Foto: soldaten van de Turkse brigade trekken terug over een bevroren rivier in de bedreigde sector. Actie in de Senaat tot vervanging van Acheson WASHINGTON, 8 December (Reuter). De plaatsvervangende perssecretaris van president Truman, Earley, heeft ver klaard, dat algemene regeringsbesprekin gen gehouden zijn over een algehele mobi lisatie. Er is echter nog geen beslissing ge- Volgens Early was er eveneens „zeer in het algemeen" gesproken over een noodza kelijkheid om de nationale noodtoestand in de Verenigde Staten af te kondigen. Early zeide, dat geen besluiten waren genomen en dat ook geen besluiten direct op handen waren. Bij de afkondiging van een nood toestand zouden president en regering ge volmachtigd zijn om strikte economische voorschriften uit te vaardigen en de na tionale hulpbronnen op basis van de nood toestand te mobiliseren. Generaal Dwight Eisenhower heeft in een toespraak +ot 20.000 manschappen van de 43ste Amerikaanse infanterie-divisie en m°8en worden overgegeven, andere eenheden, die in een kamp te Pickett (Virginia) in opleiding zijn, ver klaard, dat het misschien noodzakelijk zal zijn „al onze weerbare manschappen weer onder de wapenen te brengen". dat bespreking van de kwestie-Formosa, erkenning van de communistische Chinese regering en het toelaten van haar vertegen woordiging in de U.N.O. voordat een rege ling zou zijn bereikt van „de primaire kwestie van Pekings aggressie in Korea", de Westelijke mogendheden op een gladde helling zouden kunnen brengen. Er zouden aanwijzingen bestaan, dat de Chinese communisten bij hun gesprek met Sir Benegal Rau van India meer belangstel ling hadden getoond voor de toekomst van Formosa dan voor die van Korea. Aai: Britse zijde zou men in verband hiermede tot de mening overhellen, dat men mis schien via de kwestie-Formosa tot een op lossing van de Koreaanse kwestie zou kun nen komen. Acheson daarentegen zou te kennen heb ben gegeven, dat, tenzij Peking 'duidelijk bereid zou blijken een vreedzame politiek van samenwerking in Azië te volgen. For mosa niet aan communistisch China zou Formosa de sleutel? In een beschouwing in de New York Times over het verloop van de besprekin gen lussen Truman en Attlee schrijft de diplomatieke correspondent van het blad, dat de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, volgens wel ingelichte bronnen verklaard zou hebben Acheson zondebok. De leiders van de republikense Ameri kaanse Senaatsfractie hebben Donderdag besloten begin volgende week een confe rentie van alle 43 republikeinse Senatoren te beleggen, waarop zij zullen voorstellen om op ontslag van de minister van Buiten landse Zaken, Acheson, aan te dringen. Senator Taft verklaarde tegenover de pers, dat de leiders geen beslissing hadden genomen over het voorstel van Senator Ives om onmiddellijk het ontslag van Acheson te eisen. Indonesisch voorstel: Nederlands tegenvoorstel verwacht De Indonesische delegatie op de Nieuw Guiuea-conferentie heeft Donderdagmiddag een voorstel ingediend, inhoudende dat a«s basis voor een oplossing van het probleem een verklaring zou moeten worden afgelegd door de beide voorzitters van de delegaties, waarin wordt vastgesteld, dat de souvereiniteit over Nieuw Guinea aan Indonesië zal worden overgedragen. Deze „Van MaarseveenRoem-verklaring" zou moeten wor den afgelegd uiterlijk op 27 December. De feitelijke overdracht zou na ongeveer een half jaar moeten plaats hebben. Voor die tijd zouden de beide delegaties moeten onderhandelen over een aantal af zonderlijke overeenkomsten betreffende de positie van Nederland in cultureel, finan- cieel-economisch en sociaal opzicht in Nieuw Guinea. Over de aard of inhoud van deze overeenkomsten spreekt het voor stel zich niet uit. In de vergaderingen van Dinsdag en Woensdagmiddag heeft men zich, naar het ANP uit de kringen"*der Indonesische dele gatie verneemt, bepaald tot algemene be schouwingen over de verschillende aspec ten van het vraagstuk. Hierbij is onder meer van Nederlandse zijde naar voren gebracht, dat men meende te weten, dat de Verenigde Staten van Amerika het als niet met hun belangen in de Pacific stro kend zouden beschouwen indien de souve reiniteit over Nieuw Guinea aan Indonesië zou worden overgedragen. Er werd in dit opzicht gewezen op de strategische rol die Nieuw' Guinea in de laatste oorlog heeft gespeeld. Ook werd verklaard, dat men de indruk had dat Australië er niet voor zou terugschrikken Nieuw Guinea te bezetten in geval de sou vereiniteit aan Indonesië zou worden over gedragen. Van Indonesische zijde wees men erop, dat dit een rechtstreekse aggressie zou be tekenen. die onmiddellijk een actie van de Veiligheidsraad zou uitlokken. Daarom was men van Indonesische zijde niet bereid deze Australische opvatting als serieus te beschouwen. Een lid van de Nederlandse delegatie heeft gewezen op de politieke moeilijk heden. welke in Nederland zouden kunnen ontstaan bij' een eventuele overdracht van de souvereiniteit van Nieuw Guinea aan Indonesië. De Nederlandse delegatie heeft mede gedeeld dat zij in de vergadering van Vrij dagmiddag schriftelijk op het voorstel zou reageren. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat de Nederlandse delegatie dan met een tegen voorstel zal komen. Tsjang Kai Tsjek wil aanval ep China NEW YORK, 7 December (Reuter) Generaal Tsjang Kai Tsjek heeft verklaard, dat hij voorstander is van een aanval op het Chinese vasteland door zijn eigen nationalistische strijdkrachten van For mosa uit „met gecombineerde actie van de vloot- en luchtstrijdkrachten der UNO". Tsjang Kai Tsjek zei dit in antwoord op een aantal hem te New York door een radiocommentator gestelde vragen. Hij voegde er aan toe, dat een inval door zijn troepen gevolgd zou worden door een „gezamenlijk antwoord" van V/2 millioen geurillastrijders in China en „vele man schappen, die thans bij de communisten strijden" zou verenigen. De ambassadeur van nationalistisch China in Washington, Wellingion Koo, heeft in een interview van de radio-omroep te Washington verklaard, dat zijn regering 2 millioen man klaar heeft staan om het communisme in Azië te bestrijden, name lijk 600.000 op Formosa opgeleide soldaten en „iy2 millioen guerillastrïjders, die op het ogenblik zijn ingezet tegen de Chinese communisten op het vasteland". Wellington Koo spoorde de leden der UNO aan, Amerika meer militaire hulp in Korea te verlenen. Het aanbod van natio nalistisch China om 33.000 man voor de strijdkrachten der UNO in Korea te leve ren is nog van kracht,, aldus de ambassa deur. Duitsers in Atlantisch leger Plaatsvervangers gaan met militaire commissie spreken LONDEN, 7 December. (Reuter). De plaatsvervangers der ministers van Buiten landse Zaken van de landen van het At lantisch pact hebben Donderdag in beginsel overeenstemming bereikt over het opne men van Duitse gevechtseenheden in het Atlantisch leger. De plaatsvervangers maakten Donder dagmiddag bekend, dat zij gereed zijn voor een bijeenkomst met de militaire commis sie. Deze bijeenkomst zou, naar men meent, Het woord is aan.... Silius Italicus: Twee weten altijd raad. wellicht de volgende week in Londen kun nen worden gehouden. Volgens berichten is de overeenstemming niet op elk punt volledig. Het Nederlandse compromis-voorstel tot het aanwijzen van een burgerlijke commissaris voor het toe zicht op de activiteit van eenheden van de Europese legers in samenwerking met de opperbevelhebber is naar een studiegroep verwezen. Men gelooft, dat zowel de kwestie van de benoeming als die van de bevoegdheden van deze commissaris nog in studie zijn en een beslissing hieromtrent wellicht niet voor de volgende week ge nomen zal worden. Engeland zou een zodanige wijziging van het Nederlandse voorstel hebben geopperd, dat de commissaris eenvoudig een schakel zou zijn tussen opperbevelhebber en de geallieerde hoge commissie in Duitsland wat betreft de Duitse eenheden. Verder zou van Engelse kant zijn geopperd de be voegdheden van de commissaris uit te strekken over de activiteit van alle troepen in Europa, zowel in Duitsland als daar buiten. Voor de Stille Armen 7de verantwoording V. V. S. ƒ25,—: Mej. J. B. v. B. ƒ25,—.; J. F. G. ƒ25—; A. J. F. S. ƒ10,—; A. W. en C. H. 10,—; H. E. B. 10.—; P. P. v. B.—v. d. B ƒ5,—; Mevr. J. H. W. E.—d. K. ƒ5,—: J. M. T. ƒ5.—: R. F. 5,—: L. M. ƒ5.—; J. B. d. 1. F.—v. B. ƒ2,50; J. H. ƒ2,50: K. L. E. Sr. ƒ2.50; W. B. ƒ5.—: X. X. 100.—Stads Evangelisatie ƒ10.van dames R. ƒ5,G. de V. ƒ5,J. H. ƒ2.50: Koppesnellers W. A. W. ƒ3,—: Mevr. S. v. L. ƒ10.—.; A. W. M. S. ƒ2,50: Mej. M. K. 2,50: Bridgeavond f 5.—: Mevr. J. A. M.—R. 10,—: Sch de B. ƒ3.50; F. S. 5—J. N. N. ƒ5,—; A. W. ƒ1,—; N. N. ƒ2,50; W. B. ƒ2,50; C. R. v. L. ƒ10,—. Dagtotaal ƒ327,50. In het geheel is thans bij ons blad binnen gekomen een bedrag van 5513,30. Giften worden gaarne in ontvangst geno men aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. (S.v.p. geen enveloppen met geld in de brievenbus werpen). Men kan ook een gift storten op onze postgiro-reke ning no. 273107 onder bijvoeging „Voor de Stille Armen". Weer grote UNO-contingenten met afsnijding bedreigd (Reuter). De haven Tsjinnampo aan de Westkust is thans in handen van de troepen van de tegenstander geraakt. Er wordt melding gemaakt van gevechten aan de rechter flank der verbondenen bij Kik- san en Joe!-Li. In het centrum van de ge allieerde linie, waar cle Britse 27ste en 29ste brigade staan opgesteld, bleef het over het algemeen rustig. Verder wordt de verovering van Wonsan, een haven aan de Oostkust, gemeld. Dit is niet bevestigd, doch geallieerde vlooteen- heden hebben de stad gebombardeerd. Het veriies van Wcnsan zou het gehele verspreide tiende korps in 't Noord-Oosten en ook de Zuid-Koreaanse Kapitool-divisie isoleren. Laatstgenoemde divisie trekt zich thans terug na haar opmars langs de Oost kust naar de Siberische grens. De positie der UNO-troepen in Korea was vanochtend als volgt: In het Noord-Oosten pogen 15.000 man langs een nauwe bochtige bergweg van Kotori, 15 km ten Zuiden van het Tsjosin- stuwmeer, naar Hamhoeng, 65 km verder aan de Oostkust, uit hun omsingeling te breken. Zij staan aan voortdurend vuur van de omringende heuvels bloot. Een rechtstreekse aanval van een overweldigen de vijandelijke troepenmacht werd door onafgebroken aanvallen van de geallieerde luchtmacht belet. Bij Hamhoeng liggen ge allieerde schepen gereed om de troepen te evacueren. Ook het regiment van de zeven de Amerikaanse divisie te Hjesan Djin, aan de Jaloe, probeert nu de kust te bereiken. De Amerikaanse derde divisie, het laat ste in Korea aangekomen troepencontin gent, is de zich een weg naar de kust ba nende ingesloten troepenmacht tegemoet- getrokken. Een Chinese strijdmacht heeft bij ver rassing de Zuid-Koreaanse zesde divisie aangevallen, 50 km ten Z.O. van Pjongjang. De divisie werd teruggedreven. De Amerikaanse verliezen in Korea be droegen op 1 December 32.442 manschap pen. Dit cijfer heeft slechts betrekking op de doden, gewonden en vermisten, wier familieleden door de autoriteiten op de hoogte werden gebracht. Deze verliezen zijn als volgt verdeeld: 5038 doden, 22.337 gewonden en 5067 ver misten. MacArthur voor wapenstilstand? Volgens de correspondent van de Times te Tokio zou Harold Stassen, die onlangs met generaal MacArthur een onderhoud heeft gehad, diens volle steun hebben ge kregen voor een op een pers-conferentie te Tokio gedaan voorstel, inhoudend een oproep van de UNO tot haar eigen strijd krachten zoovel als tot die der Chinese communisten in Korea, om per acht De cember te middernacht Koreaanse tijd het vuren te staken. Daarna zou de UNO een onpartijdige bemiddelaar moeten aan wijzen. Volgens Stassens voorstel zou de bevel hebber van de verbonden troepen, wan neer aan de oproep het vuren te staken geen gevolg zou worden gegeven, order moeten ontvangen op alle manieren aan vallen te doen op doelen van militaire betekenis in China zowel als in Ko-'ea. Daarna zouden, te gelegener tijd, de land strijdkrachten van de UNO op ordelijke wijze uit Korea moeten worden terugge trokken, gezien de huidige overmacht van de tegenstander. De pogingen om tot een regeling te geraken zouden inmiddels moe ten worden voortgezet. HET WEER AFGEBEELD De depressie, die gisteren in ons land sneeuw- en regenval veroorzaakte, is in betekenis afgenomen en naar Zuid-Frankrijk getrokken, waar zij wordt opgenomen in een depressiegebied boven Noord-Italië. Na het wegtrekken van deze depressie zijn de barometers in de omgeving van de Noordzee snel gestegen. Hier ont wikkelde zich een rug van hoge lucht druk die nog voortdurend in betekenis toeneemt. De diepe depressie die gis- teren over IJsland trokbeweegt nu naar Noord-Noorwegen en kan geen invloed op het weer in ons land uit oefenen. Door deze ontwikkeling blijft ons land in tamelijk koude lucht. In de komende nacht moet men dan ook op lichte vorst rékenen, plaatselijk tot 5 graden. Neerslag is er niet te ver wachten. Weerbericht RUSTIG WINTERWEER Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond, opgemaakt te 10 uur Droog weer met over het algemeen weinig bewolking en weinig wind In de nacht en ochtend lichte en in het Zuid-Oosten van het land plaatselijk matige vorst. In het Westen hier en daar nevel of mist. Morgen overdag temperatuur om het vriespunt. 9 December Zon op 8.35 uur, onder 16.29 uur Maan op 9.18 uur. onder 16.51 uur (Nieuwe maan) Hoog en laag water te IJmuiden Zaterdag 9 December Hoog water: 3.00 en 15.20 uur. Laag water: 11.01 en 23.26 uur. MIST SNEEUW REGEN 1 MOTREGEN A HAGEL V 8U1EN K ONWEER /^TEMPERATUUR 1005 ISOBAAR •ELANOBUK NEEBSAAO- OEBIED CENTRA: H HOGE DRUK L LAGE OBUK - SCHEIDINGSLIJN-FRONT- TUSSEN LUCHT VAN •VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN OIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARSSTREEP IS EEN WIND SNELHEID VAN VIUF;M£.TEPPER SECONDE

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1