Jtaliano De ruïne van Teylingen AUTO-SPUITINRICHTING Het zandprobieem Zaterdag 9 December 1950 5 Ruwe lippen ?P()R0L DAAR NIET HIER WEU het lekkerste middel rtegen verkoudheid 30 cent per 100 gram ADVERTENTIE Een deel van de ringmuur die het voorportaal omsluit. Een te knellend keurslijf moet verwijd worden ADVERTENTIE A. 3. CHRISTIAANSE LANGE HERENSTRAAT 26 - TEL. 14371 Ook inHaarlem wordt het steeds moeilijker zand te krijgen en bovendien stijgt de prijs Zand is feitelijk vrij waardeloos, want het is in de duinen en op de hei immers voor het scheppen. Ter plaatse behoeft er dan ook niet veel voor betaald te worden. De prijzen lopen wel wat uiteen, maar meestal liggen zij niet boven een kwartje per m3. Dat is nog betrekkelijk veel als wij in aanmerking nemen dat de ambachts heer van Zandvoort in het begin van de 18e eeuw slechts enkele duizenden guldens betaalde voor alle duinen onder Zand voort. Hoeveel millioenen m3. zand waren dat? In de loop der jaren is de prijs van het zand dus flink gestegen. Dit komt omdat er steeds meer zand nodig is. In Haarlem en omgeving wordt er elk jaar 500.000 m3. gebruikt voor het ophogen van terreinen voor woningbouw, .het aanleggen van straten, enzovoort. Maar dat zand kost heel wat meer dan een kwartje per m3. Er moet belangrijk meer dan f 2 voor betaald worden, zelfs als het gaat over partijen van honderd duizenden m3. Dit heeft Openbare Werken van Haarlem nog dezer dagen ondervonden. Er is 193.000 m3. zand nodig voor het ophogen van ter reinen in Haarlem-Oost, omdat op de drassige weilanden eerst een flinke laag zand gestort moet worden, voor daarop huizen gebouwd kunnen worden. Voor die levering werd een aanbesteding gehouden. De firma Verheul en Brouwer te Haarlem was de laagste van de 24 inschrijvers en wel voor f 529.000. Aan die firma is nu de levering opgedragen. Onder de aanne mingssom zijn nog wat kleine bijkomende werken begrepen, maar al wordt dit in aanmerking genomen, dan blijft de prijs voor het zand nog belangrijk boven de twee gulden per m3. Te verwonderen is dit niet, want er moet door de aannemer heel wat uitgegeven worden aan transport. Zand dat uit de duinen komt, wordt meestal per vracht auto aangevoerd. Een auto vervoert als regel 4 m3. Het zand moet geladen worden op een plek in de duinen die soms moeilijk met auto's te bereiken is. Er gaat tijd zitten in het laden, het rijden uit de duinen naai de plaats van bestemming in Haarlem, het lossen en het weer terugrijden naar de duinen. Per dag kan slechts een beperkt aantal ritten gemaakt worden. De facttfr arbeidsloon is dus van veel betekenis, evenzo de benzineprijs, die in de laatste tijd nog belangrijk gestegen is. Alles wordt „uitgekiend" om de trans portkosten zo laag mogelijk te houden. Als er zand komt uit de duinen van de Amster- Dagbladwezen Als u nu ook eens van-verbazing ach terover wilt vallen en niet steeds ten gevolge van de gladheid, dan moet u beslist een kijkje gaan nemen in het aloude Waaggebouw aan de Nieuw- markt, waar de tentoonstelling „Het dagblad door de eeuwen" wordt gehou den. Zodra men door de zware poort het gebouw is binnengetreden ziet men aan zijn (of haar) rechterhand twee gepoet ste harnassen, waarin middeleeuwse journalisten gestorven zijn. Dit varen de eerste sporü-edacteuren of tournooi- verslaggevers. Als zij het schaken be zongen dan heetten zij troubadours. Uit de lengte van hun bèrijmde berichten zou men kunnen afleiden dat zij per regel werden betaald. Op de begane grond kan men zien hoe een krant tegenwoordig gemaakt wordt. Men vindt daar bijvoorbeeld een model van een rotatiepers, een telex-machine (dat is een vèrschrijfmachine die men vanwege de dagelijkse tikfouten beter verschrijfmachine had kunnen noemen) en een gewichtig apparaat met behulp waarvan matrijzen voor de stereotypie worden vervaardigd. Dit zijn platen van een soort asbest, waar het zetsel in staat afgedrukt. Als iemand u zegt dat voor gevleugelde woorden meestal geen ma trijzen doch patrijzen worden gebruikt, dan kunt u er zeker van zijn met een zogenaamde grapjas van doen te hebben, de uitvinder van de toepasselijke zegs wijze: asbest, thuis is het ook zo lekker niet. Onder het alziend oog van de reus Goliath, die er een beetje zielig bij staat met zijn forse tronie, treft men ook een sluitvorm aan met een uit lood geslagen pagina. Vlak daarnaast heeft men een voorbeeld van zetsel dat in pastei ge vallen is, zoals men dat met een merk waardige vakterm uit. Men mag hieruit natuurlijk concluderen dat een cou rant geheel uit boterletters wordt ge zet en dat de illustraties in fondant zijn geclicheerd. Dat staat u geheel wij. Maar het is onjuist. Waai'lijk interessant wordt de expo sitie pas in de aangrenzende vertrekken, waar men de geschiedenis van het dag bladwezen op de voet kan volgen. Men moet dat trouwens wel op de voet doen, want er zijn geen andere vervoermid delen in het gebouw aanwezig. Tussen twee denkbeeldige haakjes: dagblad wezen zijn couranten zonder voorge slacht, zoals de spotprenten en vlug schriften uit het begin van de zeven tiende eeuw. De grote kooplieden sloten destijds bij hun handelscorrespondentie allerlei nieuwsberichten in en al spoedig kwamen er ondernemende lieden die er hun beroep van maakten deze over te schrijven en te verspreiden. Eén van de eerste centra was Arnhem, vermeldt de catalogus, via welke stad de maren van Keulen, dat een middelpunt van nieuwsgaring was, het land binnen kwa men. Men behoefde slechts op de markt te gaan staan om het gedonder te kun nen horen. De bekendste „courantier" (dit woord zo uit te spreken dat het rijmt op Bock bier) was Broer Jansz, die in 1629 de „Tijdinghen uyt verscheyde Quartieren" begon uit te geven. Zijn zoon Joost mocht het ook weten en werd eigenaar van de „Ordinaris Dingsdaegsche Cou rant". De oudste bladen waren rijk versierd met landkaarten, waarop men kan zien hoe de penetraties van de vijandelijke legers werden afgegrendeld of op welke wijze de eigen eenheden zich volgens plan terugtrokken. Er mag dan veel nieuws onder de zon zijn, in dat opzicht is er maar bitter weinig veranderd. V itpersvrijheid Een étage hoger maakt men kennis met liet ontstaan van de opiniebladen. De tegenstelling tussen Patriotten en Prinsgezinden, die na 1780 in volle hevigheid ontbrandde, is oorzaak ge weest van de vroegste pogingen om tot een werkelijke vrije pers te komen. Pieter 't Hoen was hier de gangmaker met zijn „Post van den Neder-Rhijn" en Verbrugge werd zijn tegenstander in de achtervolging met zijn befaamde „Hard loper van Staat". In 1787 verscheen ook de politieke spotprent, namelijk een af beelding van een „Kees, weegluis, An- joenvreter, amokspoeger of heedendaag- sche Patriot". Dank zij deze illustratie zijn wij eindelijk aan de weet gekomen waarmee de weegluizen zich nu eigen lijk voeden. Daar waren wij al zo lang nieuwsgierig naar. In die periode keerden ook de vlug schriften terug, die men tegenwoordig brochures noemt, zoals „De" politieke snapper" van 1785, de „Zamenspraak tussen Jaap en Teunis" of „Dieuwertje en Grietje". Om u een beeld te geven van de hoog te der journalistiek uit die jaren nemen wij uit de „Wekelijksche Nieuwsschrij ver" van 17 Augustus 1787 de onder staande reportage over: „Heden nagt ontstondt hier in Amsterdam een hevige Brand in het Hooy, in een der Stads Loozen van 't Drilveld, bij de Utrechtze Poort. Waardoor de heele Loots is weg gebrand, doch daar is geen Mensch bij omgekoomen, dan alleenig de Hond". De intocht van de Fransen en de stichting van de Bataafse Republiek bracht de ondergang van de Oranje kranten met zich mee. In 1798 werd de vrijheid van drukpers in de Grondwet opgenomen, doch dit recht bleek al spoedig illusoir daar men iedere opposi tie als een aanval op de staat placht uit te leggen. Met verbluffende ironie kwam er zelfs een censuurdienst tot stand on der de naam „Bureau voor de persvrij heid". Het hierbij gereproduceerde frag ment. uit een filmjournaal van die dagen geeft een duidelijk beeld van de door deze overheidsdienst gevolgde practijk: „Iedere gezagsdrager is vrij de journa list te persen. Het verzet bleef echter niet uit, daar van getuigt „De Incroyable Babbelaar, afgeluisterde gesprekken a drie duca- ten". Honderd jaar geleden, toen de ver houdingen zich allang gewijzigd hadden, was de pers echter in wezen nóg niet vrij. Pas als het dagbladzegel (aange duid als „de vuile vingers van de fis cus", hoewel er toen nog geen Zwarte Piet Lieftinck bestond) is opgeheven, kon de algemene opbloei beginnen. Voor die tijd verschenen de kranten in de zonderlingste kleuren en formaten. Van al dat wel en wee en nog veel meer geeft de expositie in het Waaggebouw, die is ingericht door het Instituut voor Perswetenschap aan de Universiteit van Amsterdam in samenwerking met het Stedelijk Museum, een zeldzaam boeiend en afwisselend overzicht. Wij kunnen nog maar één ding zeg gen: gaat dat zien. gaat dat zien. Men zal moeten erkennen dat de redacteur van de Amsterdamsche Courant gelijk had, die op een warme dag in 1870 zijn rubriek „Buitenlandsch Nieuws" begon door met de deur in huis te vallen onder het slaken van de verzuchting: „Zonder ling loopen 's werelds zaken!" Strooni besparing Dat ondervonden wij trouwens ook toen wij buiten kwamen. Het was al donker geworden, zo lang hadden wij ons hart staan ophalen. Daar kwam een fietser aangereden uit een zijstraat, vro lijk fluitend van een meisje loos, dat in de kajuit van de kapitein moest komen. Een barse agent sommeerde hem af te stappen. „Uw licht brandt niet!" zei hij, glim mend van voldoening over zoveel hel derziendheid. „Dat weet ik wel", antwoordde het slachtoffer bedaard. „Als u dat zo goed weet," ging de be- De Nederlandse Opera komt Zondag^\ middag voor het eerst sinds maanden met een première. Naar aanleiding van het feit dat honderd jaar gele den de componist Albert Lortzing overleed, is aan het répertoire toege voegd de komische opera „Czar und Zimmermann" die vertoond wordt in een Nederlandse bewerking van J. W. F. Werumeus Buning onder de titel Czaar Peter". De voornaamste medewerkenden zijn Theo Bayle, Marjo Ingen Soet, KarlaSondaar, Ge rard Groot, Chris Scheffer en Henk Angenfint. Het geheel staat onder lei ding van Paul Pella, décors en cos- tuums zijn ontworpen door Charles Roelofsz. De koren en balletten zijn ingestudeerd door Henk van Wielink en Jean Rebèl. Dinsdagavond wordt een reprise gegeven van La Traviata. Het Amsterdams Toneelgezelschap geeft Zondagavond wederom een voorstelling van „Dodendans" door Strindberg met Albert van Dalsum, Charlotte Kohier en Johan Schmitz. Woensdag komt het Rotterdams To neel met „De Vrek" van Molière. Hedenavond treedt in het Interna tionaal Cultureel Centrum prins Roland Brancacció di Parigi op met In de hoofdstad uit veertien gezongen schetsen en Napo- litaanse liederen. Zondagmiddag danst Indra Kamadjojo in de aula van het Indisch Museum. In het Concertgebouw speelt heden avond het Utrechts Stedelijk Orkest onder leiding van de 15-jarige diri gent Pierino Gamba. Het program ma vermeldt onder meer de Derde Symphonie (Eroica) van Beethoven. Zondagmiddag geeft het Concertge bouw-Orkest een abonnements-uit- voering onder directie van Otto Klemperer van het Pianoconcert K.V. 503 van Mozart en Das Lied von der Erde'' van Mahler. Solisten zijn Kathleen Ferrier, alt, Frans Vroons, tenor en Hans Henkemans, piano. Drie psalmen (van César Franck, Bruckner en Wijdevéld) worden Zon dagavond in het Concertgebouw uit gevoerd door de zangvereniging „Kunst en Strijd" onder leiding van Hans Lichtenstein en met medewer king onder anderen van de sopraan Erna Spoorenberg. De H.O.V. bege leidt. In de kleine zaal van het Concert gebouw geven Pierre Bernac en Francis Poulenc vandaag een liede- renavond. Maandag en Dinsdag spe len respectievelijk de pianisten Ana- tole Kitain en Alexander Uninksky. In het Stedelijk Museum wordt tot 1 Januari de najaarstentoonsteling van de schildersvereniging Sint Lucas gekouden. In kunstzaal Van Lier is een expositie van schilderijen, aqua- rellen en tekeningen van H.J. Kruij- der. i waarder van orde en veiligheid vérder, „waarom doet u dat dan?" De schuldige negeerde het gebrek aan logica van deze vraag en zei bedaard: „Uit stroombesparing. Dit is een piek uur." Maar de agent nam dat niet. „Ik sta hier niet om uw grapjes aan te horen, u gaat op de bon!" verklaarde hij martiaal. Moest dat nou? BOEDA. damse Waterleiding onder Vogelenzang of nog wat Zuidelijker, dan wordt het vaak uit het duin per auto naar een schip in de Leidse vaart gebracht, omdat het vervoer per schip naar Haarlem goedkoper is als de losplaats aan het water gelegen is. Nu zou het niet met de feiten overeen stemmen als verondersteld zou worden dat er veel zand uit de duinen komt. Dit is in tegendeel betrekkelijk weinig. Er is in het algemeen een verbod tegen het afgraven van duinen, maar af en toe komt zand be schikbaar als voor de Waterleiding een nieuw kanaal gegraven moet worden. In vroeger jaren werd er in Haarlem en omgeving voor het ophogen van terreinen veelal zand gebruikt dat werd weggezogen van de bodem van de Mooie Nel bij Spaarndam. Daar is evenwel zoveel weg gehaald dat het nu moeilijk is voor nieuwe objecten toestemming te krijgen van Rijn land en van de Rijksdomeinen. Er moet namelijk tegen gewaakt worden dat de Mooie Nel niet te diep wordt. Op de Veluwe en het Sticht is op ver schillende plaatsen nog wel zand voor af graving beschikbaar, maar er is ook elders in het land veel zand nodig. Ook hier spe len de transportkosten een belangrijke rol. Als er plaatsen zijn die niet ver van een spoorweglijn af liggen, wordt een tijdelijke lijn aangelegd, omdat het vervoer dan goedkoper is dan per auto. Zo'n groots opgezette zandafgraving vindt men o.a. in de omgeving van Maarn. De gemeente Amsterdam heeft thans veel zand nodig voor het ophogen van de ter reinen in Amsterdam-West, waar zoals men weet in de komende jaren op de op gehoogde weilanden een stad van 150.000 inwoners zal worden gebouwd. Dit zand wordt voor een groot deel per zandzuigers aangevoerd. Het wordt intussen steeds moeilijker in ons land aan zand te komen. Het is al zover gekomen dat men zelfs al spreekt van een „zandprobieem". Ook in een ander opzicht heeft de ge meente Haarlem daarmee te maken. Er is slechts een deel van het industrieterrein in de Waarderpolder aangelegd. Er zijn plan nen om in de naaste toekomst nog meer gronden voor de industrie bouwrijp te ma ken. Maar het zand dat daarvoor moet worden aangevoerd zal belangrijk meer kosten dan bij het maken der plannen voor het haven- en industrieterrein voor zien is. Laat men nu de hogere kosten die daardoor ontstaan op de grondprijs druk ken, dan wordt de kans dat er kopers voor die terreinen komen niet vergroot. Wil men bevorderen dat zich daar nieuwe in dustrieën vestigen, dan zal men die ver liespost voor rekening der gemeente moé ten nemen. President Soekarno ziek DJAKARTA, 8 December. (Reuter). Het Indonesische persbureau „Antara" bericht, dat het bezoek van president Soekarno aan de Philippijnen wegens ziekte is uit gesteld. Volgens regeringskringen lijdt Soekarno aan voorhoofdsholteontsteking, aldus „Antara". Prima afwerking. Vlotte aflevering Nieuwe documentaires over Suriname en de Antillen Nieuwe Argentijnse gezant biedt geloofsbrieven aan De heer Antonio Maria Ramon Valen- zuela, de nieuwe Argentijnse gezant, die gisteren zijn geloofsbrieven aan de koningin heeft aangeboden, vervult thans voor het eerst een diplomatieke post in het buiten land. De ontvangst door de Koningin had voor hem nog een bijzondere bekoring, om dat Prins Bernhard de gezant in vloeiend Spaans toesprak. Daarbij werd ook gespro ken over het bezoek, dat Prins Bernhard het volgend jaar in Maart aan enige Zuid- Amerikaanse staten zal brengen. Zo zal hij zes dagen in Argentinië vertoeven. De gezant, deelde A.N.P. mee zeer ver heugd te zijn in Nederland te komen op een ogenblik, dat de handelsbetrekkingen zo worden uitgebreid. Hij herinnerde er aan, dat de Ai-gentijnse regering voor 200 millioen gulden aan spoorwegmateriaal be steld heeft bij Werkspoor. Voorts zijn op het ogenblik besprekingen gaande over de levering door Philips van telex-apparatuur. waarmee een bedrag van ongeveer 40 millioen gulden gemoeid is. Hij verwacht ook, dat er door zijn regering nog meer opdrachten voor de bouw van schepen in ons land zullen wor den gegeven. Er worden vier tankers ge bouwd en voorts zijn er nog twee schepen voor emigranten in aanbouw. ADVERTENTIE Een inwoner van Finchley, Engeland, construeerde in zijn vrije tijd deze „gezïnsfiets" die plaats biedt aan hemzelf, zijn vrouw en zijn drie peuters. Als de oudste zoon flink meetrapt het vehikel heeft drie stel pedalen kan de familie een topsnelheid van 25 kilometer bereiken. De tandem, die het uitgangspunt voor het wonderlijke voertuig vormde, kan overigens ook „afgehaakt" worden voor het geval dat pa en ma eens gelweeën een tochtje willen maken. Dezer dagen zijn een vijftal nieuwe films over de West gereed gekomen. Zij zijn in opdracht van de Filmstichting West- Indië door de filmfabriek Profilti vervaar digd. De films van de in 1948 gereed gekomen productie hebben sindsdien het hoogste aantal vertoningen van Nederlandse docu mentaires in de voorprogramma's der bioscopen beleefd. Ook deze nieuwe serie, handelende over en kele actuele problemen van de Antillen en Suriname beogen brede lagen der be volking op boeiende wyze een beeld te geven van die gebiedsdelen. De eerste voor deze gelegenheid be sloten vertoning zal Maandag 18 Decem ber in Seinpost te Scheveningen plaats hebben. De minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, mr. J. H. van Maarseveen, zal daarbij op uitnodiging van de Filmstichting het woord voeren. Te Hensbroek is Vrijdagavond de 42- jarige W. J. H., die op een bromfiets naar huis reed, door een personenauto aangereden. H. was vrijwel op slag dood. gende gronden verkocht, waardoor het mo gelijk werd dat daarop moderne woningen gebouwd werden. Deze feiten zijn zeer te betreuren. Daardoor is immers grote schade toegebracht aan de schilderachtige omge ving. Alle grond die gemist kon worden werd verkocht, maar nu is het zó, dat wandelaars langs de ringmuur zeer weinig ruimte hebben en moeten oppassen hun kleren niet te scheuren aan het prikkel draad. Kan, nu een deel van de omliggende grond nog niet bebouwd is, nog niet wat teruggekocht worden? Wat er is overgebleven van De Ruïne van Teylingen, juist liggend op je grens van Sassenheim en Noordwijk, is een belangwekkende erfenis van het voor geslacht. Zelfs kan van een bezienswaar digheid gespróken worden, maar toch is het 2antal bezoekers, dat zich de slotgracht iaat overvaren, gering. Er zouden er onge- twijfeld meer komen indien aan het inte ressante, dat hier te zien is, groter bekend heid gegeven werd. ffij hebben hier namelijk te doen met een middeleeuwse burcht, waarvan het zeld zame is, dat hij een ronde vorm had. 'Het hose gedeelte, waarvan de muren zijn blijven staan, diende tot woning. Daarbij sloot zich de slotmmir met kantelen aan, die bij een belegering een belangrijke rol speelde in de verdediging. Evenzo een grote vierkante toren, waarvan de fundering is te lien. De Ruïne staat aan een zijweg in het dorp Sassenheim. Het is onverklaarbaar dat op het punt, waar de Teylingerlaan op de hoofdweg uitkomt, geen bord staat met een verwijzing, want nu weten de automo bilisten en fietsers die door Sassenheim trekken niet dat er op 1 km afstand iets interessants te zien is. Verleden jaar is, bij de opening van de bloembollen-tentoonstelling op het „Keu kenhof" te Lisse, waarbij Jacoba van Beieren met haar jachtstoet van de Ruïne Teylingen startte, even belangstelling daar voor gevraagd, maar toen viel het licht meer op de vroegere bewoonster dan op haar slot. Het is niet bekend in welk jaar het Slot Teylingen gebouwd is, maar als dit op 1280 gesteld wordt kan het er niet ver af zijn. Vroeger is er misverstand daarover geweest, want er is ook een „Oud Tey lingen" geweest, dat onder Warmond ge staan heeft. Vermoedelijk is dit het eerst door een der Heeren van Teylingen ge bouwd, want dit addellijk geslacht leefde hier lang voor 1280. In een Latijnse oor konde uit liet begin der 9e eeuw komt de naam Taylingi voor en men vermoedt dat die vereenzelvigd kan worden met Tey lingen. In de 15e eeuw werd,„Oud Teylingen", dat verwoest was, herbouwd en 'tévens hevdoopt in „Lockhorst". Graaf Floris V trok in 1283 het Slot Teylingen, na de dood van de slotheer, die het destijds bewoonde, aan de grafelijk heid, maar schonk het in 1290 aan zijn „schoone en elegante Waalsche vriendin", vrouwe Catharina van Durbuy, weduwe van Albrecht van Voorne. Zelf woonde Floris V op „Huize Vogelenzang" te Vogelenzang. In de oude tijd was Slot Teylingen een sterke vesting. Dit is af te leiden uit de Vfr meter dikke ringmuur met omloop en kan telen. Er zijn ook nog sporen te vinden van de ronde toren, die niet minder solide moet zijn geweest. De oudste tekening dateert van 1596. Daaruit blijkt dat het zware vierkante woonhuis twee verdiepingen had. Onder de grond waren de overwelfde kelders, die in de oudste tijd dienden als keuken, botte larij en wijnkelder. In latere tijd zijn die kelders ook als gevahgenis gebruikt. Dat was toen de bewoner van Teylingen door de graaf belast werd met de houtvesterij in de duinstreek. Stropers, zich zich vergrepen hadden aan de herten, zwijnen, konijnen en ander wild van de graaf, werden in die kelders geworpen om hun wandaden te overdenken. Die kelders zijn er nog, maar de over- welving is verdwenen. Van een trap, die nog in"de dikke muur aanwezig is, kon men uit het voorportaal in de kelders komen. In dit voorportaal was de voordeur, die met een groot bordes de toegang tot het Slot was. Aan dit voorportaal lag een grote Ridderzaal. Ook die is in de Ruïne terug te vinden, ook al ontbreken de vloer en zoldering. Wel is nog te zien waar de grote schouw stond en waar de twee diepe ven sternissen waren die het licht in die zaal toelieten. Gelijkvloers werden ook nog enige an dere kamers gevonden, op de eerste ver dieping waren een eetzaal en nog drie kamers, die, naar de kleur der tapijten die aan de wanden hingen, genoemd werden de groene, witte en blauwe kamer. De blauwe kamer werd lange tijd aangeduid als ..Vrouwe Jacoba", blijkbaar omdat die blauwe kleur aan het wapen van Beieren herinnerde. Ook wordt vermoed, dat dit de sterfkamer van Jacoba is geweest. De witte kamer werd ook „broerkens of cap- Pelaenskamer" genoemd, blijkbaar was die bestemd voor de geestelijke die in het Slot woonde. Op de tweede verdieping waren vermoe delijk de woonvertrekken voor het per soneel. Er is in de loop der eeuwen aan het Slot Teylingen heel wat verbouwd, wat trouwens te verklai'en is, daar het ook meermalen door krijgsgeweld zwaar be schadigd werd. Het eerste verval dateert sl van 1352. want toen moesten Haarlem en Leiden hulp verlenen om de bewoner in staat te stellen verschillende grote ge breken aan zijn slot te herstellen. De historieboeken vermelden niet wie de ver nielingen op zijn geweten had. Het tweede verval werd geconstateerd in 1520, toen men op vele plaatsen de vrije buitenlucht door de daken zag, een deel der vensters in de slotgracht was gegooid, de poort deur ontbrak en de vloeren niet veilig waren om er op te lopen. In 1605 was 16.400 gulden voor herstel nodig. Voor die lijd een groot bedrag, waaruit valt af te leiden, dat er weer veel gehavend was. Het oude woonhuis werd toen niet meer de middeleeuwse burcht. bewoond, daar er een heel nieuw woon huis voor gebouwd werd. Dit gebouw met trapgevels (echt 17e eeuv/s) past natuur lijk niet bij het restant van het oude slot. In 1803 werd dit nieuwe woonhuis voor afbraak verkocht, zodat nog altijd de ruïne van het oude Slot overbleef. De toren was reeds in de 18e eeuw af gebroken. In het midden der 19e eeuw kwam de Ruïne in het bezit van het rijk. In 1890 werd een belangrijk bedrag besteed om daaraan te herstellen wat mogelijk was, maar natuurlijk was dat niet meer dan het nog bestaande voor verder verval te vrijwaren. Jammer is dat later een deel van de slotgracht gedempt is en dat ook veel zwaar geboomte dat de Ruïne omgaf, is omgehakt. Ook werd een deel der omlig-

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 7