f f i i iwems* Credieten voor liet bedrijfsleven beperkt Groentjes 'ferdag 9 December 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant De staat kan goedkoop blijven financieren (Van onze financiële medewerker Zoals men heeft kunnen lezen, is de Ne- .iandse Bank ertoe overgegaan de con- öle op de credietgeving te wijzigen in die Tin, dat zij de credietgeving practisch ge sproken kwantitatief in de hand heeft. De ontwikkeling in de credietgeving wekte de laatste tijd bezorgdheid. De libe- alisatie 'deed de invoer sterk toenemen en ne gebeurtenissen in Korea riepen en roe- oen niet alleen sterke prijsstijgingen op, "naar werken ook voorraadvorming in de hand, zodat de behoefte aan crediet stijgt. Tot dusver konden de banken aan deze .redietvraag ruimschoots voldoen door af stoting van schatkistpapier, in welk kort- 'opend papier zij hun liquide middelen voor een groot deel beleggen. De banken be hoefden voor elk crediet boven 50.000 en voor credieten voor bepaald omschreven doeleinden (bijv. investeringscredieten) wel de goedkeuring van de Nederlandse Bank, doch de middelen voor deze crediet geving ontbraken niet. Zolang er geen begrotingsoverschotten kunnen worden gekweekt, moet het om zetten van schatkistpapier in bedrijfscre- dieten noodwendig tot geldcreatie leiden, omdat de staat, die tot aflossing van schat kistpapier gedwongen wordt, voor die af lossing middelen moet creëren en dus een beroep moet doen op de circulatiebank. Het is duidelijk dat hierdoor de geldsomloop niet onbelangrijk kan worden vergroot, hetgeen tot inflatoire effecten en tot ver groting van het betalingstekort leidt. Teneinde hieraan paal en perk te stellen is om te beginnen in September de rente voet voor bij de Nederlandse Bank opge nomen gelden tot 3' '2 pet. verhoogd. Een dergelijke maatregel heeft echter geen ef fect, als de banken geen beroep op gelden der Nederlandse Bank behoeven te doen omdat zij zelf voldoende vrij kunnen ma ken door afstoting van schatkistpapier. Door nu een bepaalde verhouding tussen de aan de banken toevertrouwde gelden enerzijds en haar liquiditeiten of dekkings middelen anderzijds voor te schrijven, wor den de banken genoopt na het bereiken van die grens een beroep te doen op de circu latiebank met haar betrekkelijk hoge rente voet. Het geven van bedrijfscredieten is dan voor de banken veel minder aantrek kelijk, omdat de marge tussen, te betalen en te ontvangen renten veelal onvoldoende is om de risico's der credieten te dekken. Aldus hoopt men de uitbreiding der cre- dietverlening te kunnen remmen en daar mede de import en het verbruik. Het ligt niet in de bedoeling om een verdere geleidelijke uitbreiding der crediet- verstrekking tegen te gaan; dit zou ook in strijd zijn met de eis van industrialisatie, waaraan wij zo dringend behoefte hebben. Maar wel gaat volgens de president der Nederlandse Bank het tempo der crediet- verlening in 1950 ons vermogen te boven. De overheid bereikt met deze maatregel tevens, dat zij de staatsschuld, inclusief de begrotingstekorten voor een belangrijk deel met kortlopend papier tegen lage rente kan blijven financieren. Zij behoeft bij wijze van spreken niet tegen het bedrijfsleven op te bieden omdat er steeds voldoende mid delen voor haar beschikbaar zullen blijven. De goedkoop-geldpolitiek kan dus worden gehandhaafd. „Kapitein" van Fries zeilschip" stond kwarteeuw op de brug Hartelijke huldiging in de Stadsschouwburg „Hwat in spul om sa'n aid man", zei gisteravond de voorzitter van de Friese vereniging „Gijsberi Japicx" te Haarlem, de heer S. Metz-, toen hij in de Stads schouwburg op een originele manier was gehuldigd, omdat hij een kwarteeuw de leiding van deze vereniging heeft gehad. Als hij met deze woorden bedoeld heeft te zeggen, dat men hem te veel eer had bewezen, dan zal er onder de zeer velen, die deze ..bütengewoane gearkomste" in de schouwburg bijwoonden, wel niemand zijn die het daarmee eens was. Want zo wel uit de vele vriendelijke en van veel waardering getuigende woorden, die op deze avond tot hem ziin gericht alsook uit hetgeen verder op het toneel te zien en te horen was. bleek overduidelijk, welk zeer verdienstelijk werk de heer Metz voor zijn grote Friese ..familie" in Haar lem heeft gedaan. In de aan hem opge dragen revue ..Foto-album" heeft de auteur, de heer A. de Groot, dit op over tuigende en originele wijze tot uitdruk king gebracht. Zij gaf een overzicht van bijzondere gebeurtenissen uit de periode, gedurende welke de heer Metz voorzitter is geweest en werd uitgevoerd door leden van de toneelafdeling en een dansgroep, bestaande uit leerlingen van mejuffrouw Cor Teves, die de dansnummers op de vleugel begeleidde. Ondanks het bijzondere karakter van deze revue en de beperkingen die de auteur zich moest opleggen, heeft iedereen genoten van de vele vrolijke tafereeltjes uit deze revue, waarin echter de ernst geenszins ontbrak. Een kostelijke vondst was de finale: de onthulling van het standbeeld van Gysbert Japicx tloor de heer Metz, aan wie tevoren door een „koor van landslieden" op een bijzonder originele manier een serenade was ge bracht- De climax werd bereikt, toen het levend geworden standbeeld van zijn voet stuk afdaalde en de jubilerende voorzitter in hartelijke bewoordingen huldigde en hem de geschenken der vereniging: zijn geschilderd portret en een dorpsgezicht uit Friesland, aanbood. Ontroerd dankte de heer Metz voor al het huldebetoon op deze avond. ..De niet- Friezen noemen mij vaak de kapitein van het Friese „zeilschip". Deze kapitein zou nooit hebben kunnen doen wat hij gedaan heeft, als hij niet altijd zo'n uitstekende bemanning had gehad". De heer Metz be loofde zijn leven lang te zullen werken om „Gysbert Japicx" groot te maken. Spon taan zong men hem daarop „Lang zal hij leven" toe. De „bütengewoane gearkomste" werd in de H.K.B* nog tot enige uren in de nacht voortgezet. Men kon daar „efkes fan de flier" en ook de jubilerende voorzitter de hand drukken. Bij monde van de tweede voorzitter, de heer S. Jong, zijn daar de auteur van de revue, de heer A. de Groot, en zijn echtgenote gehuldigd. Zij ontvingen een boek en bloemen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE A DM INI STRATI F Of de banken, nu zij in bepaalde geval len gedwongen kunnen zijn zelf duur te lenen, ertoe zullen overgaan de rentevoet over de gehele linie te verhogen, moet worden afgewacht. Credietverlening op effecten is in tegen stelling met de tot dusver geldende voor schriften toegestaan, mits de credieten niet strekken tot aankoop van effecten. Het is dus niet mogelijk effecten op prolongatie te kopen. Minister Mansholt sprak voor boeren over de melkprijs Hij acht verlaging alleszins redelijk In de te Zwolle gehouden algemene ver gadering van de Overijsselse Landbouw- maatschappij heeft de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, een overzicht gegeven van de overwegingen, die de regering hebben geleid tot de vaststelling van de inleveringsprijs voor melk op zeventien en-een-halve cent per kilogram. De onge veer duizend ter vergadering aanwezige leden der maatschappij hadden de minister een duidelijke wenk gegeven, dat zij een dergelijke uiteenzetting bijzonder op prijs zouden stellen. De minister bracht in herinnering, dat de regering bij de vaststelling van de melkprijs is uitgegaan van de cijfers van het Landbouw Economisch Instituut, waar bij de regering echter een eigen opvatting heeft Van de raming van de melkopbrengst. Deze moet volgens de regering hoger zijn dan het instituut heeft aangenomen. De regering grondt deze mening op de ver wachte omvang van de veestapel en de verdere intensivering van het veehouderij bedrijf. Om aan te tonen dat het inkomen van de boer nog steeds aanvaardbaar is noemde de minister verscheidene cijfers. Zo ver meldde hij dat een Overijssels zandbedrijf van negen hectare aan de boer thans nog een netto-jaarinkomen /van f 4.375 garan deert volgens de opbrengstrekening van het L.E.I. Dat kan dank zij de vaste var- kensprijs van f 1.90, een eierprijs van 13 cent en de garantie-melkprijs van zeven tien-en-een-halve cent. De minister concludeerde dat de verla ging van de melkprijs alleszins te verde digen is, ook al omdat hier sprake is van een minimumprijs die in de practijk veelal overschreden kan worden en in het ver leden ook overschreden is. Niet alle aanwezigen bleken door 's mi nisters woorden overtuigd te zijn. Er werd zelfs een motie ingediend waarin gezegd werd dat de verlaging van de melkprijs ongegrond is en dat de boeren représailles* zouden nemen wanneer geen verhoging van de melkprijs zou volgen. Het bestuur adviseerde, deze motie niet aan te nemen. Het zou nader bezien of maatregelen nodig zouden zijn en zo ja. welke. Zou besloten worden nader op dit vraagstuk in te gaan. dan zal het bestuur zich waarschijnlijk tot de Staten-Generaal wenden. De motie werd hierna inge trokken. Heemstede Lezing bij kaarslicht Tengevolge van de storing in het elec- trische net konden de bezoekers van het gebouw van de Ned. Protestantenbond aan de Postlaan zich met enige fantasie gemak kelijk weer in de hongerwinter verplaatsen. In het halfduister vertelde jhr. dr. J. C. Mollerus op de hem eigen boeiende wijze over zijn vele interessante ervaringen, ge durende drie vliegtochten naar Indonesië opgedaan. Zo en passant deelde hij even mede, reeds 350.000 km door de lucht te hebben afgelegd, dit is dus niet minder dan negen keer rond de aardbol. Vooral aan de eerste vlucht, welke hij in 1932 met Smirnoff en Viruly in de F-18 naar Indo nesië ondernam en die in deze tijd nog dertien dagen in beslag nam, had hij de beste herinneringen bewaard. Er werden toen meer tussenlandingen gemaakt, zodat de passagiers ook meer gelegenheid kregen allerlei kleine, maar niet minder interes sante expedities in de omgeving daarvan te ondernemen. En deze uitstapjes in Athene, Rangoon. Jodhpur en Jeruzalem, naar py- ramiden en Boeddah's, vormden het voor naamste .onderwerp van deze boeiende causerie. Tenslotte trok dr. Mollerus een vergelijking met de moderne vluchten, waarbij door de snelheid en het comfort de romantiek verloren is gegaan. Gelukkig was de storing na de pauze weer hersteld, precies op tijd om de heer Mollerus in de gelegenheid te stellen een vijftigtal lantaarnplaatjes (van de 1600) over zijn behandelde onderwerp op het witte doek te projecteren. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden op 10 December waargenomen door dr. A. G. Degenaar, Pieter de Hooghstraat 11, tel. 19920 en dr. J. G. M. v. Walsum. Bronstee- weg 32, tel. 28377. Geopende apotheek Heemstecdse Apotheek. Binnenweg 98, tel, 28197; Aerdenhout Apotheek. Zandvoortselaan 164. tel. 26772. Politie en brandweer: tel. 28850. Bloemendaal Artsen- en apothekersdienst De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van Zaterdagmiddag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de arts S. B. Drijber, Bloemendaalse- weg 84. Bloemendaal. telefoon 22185. De avonddienst voor apotheken voor Sant poort-station. Bloemendaal en Overveen wordt van hedenavond 6 uur tot Zaterdag 16 December aanstaande verzorgd door de Elswout-apotheek (drs. A. P. W. van der Ham). Bloemendaalseweg 341. Overveen, telefoon 16760 en de Santpoortse apotheek (K Zijpi. Bloemendaalsestraatweg 145, Sant poort-station, telefoon K 2560 8249. Feestmiddag voor Ouden van Dagen Evenals vorige jaren wil ook dit jaar het Comité voor Ouden van Dagen in de gemeente Bloemendaal een feestmiddag houden. Deze heeft plaats in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloemendaal op Vrijdagmiddag 29 December en is bestemd voor die ouden van dagen mits zij 70 jaar of ouder zijn die anders niet in de gelegenheid zijn er eens uit te komen. Opgave voor deelneming, onder vermel ding van naam en volledig adres, worden ingewacht ten raadhuize, uiterlijk vóór 18 December. Vi'ijwillige bijdragen die absoluut on ontbeerlijk zijn om deze feestmiddag te doen slagen kunnen worden overge maakt op postrekening no. 212134 ten name van mevrouw A. C. den Tex-Baro- nesse Bentinck te Bloemendaal. Prof. Asselbergs behandelde de „Gysbreght van AemsteJ" Voor Bloemendaals Muzenforum hield professor dr. W. Asselbergs (als dichter en essayist bekend onder het pseudoniem Anton van Duinkerken), bijzonder hoog leraar in de Vondelstudie, gisteravond in gebouw Domi *e Overveen een lezing over de „Gysbreght van Aemstel". het gelegen heidsstuk waarmede op 3 Januari 1638 de Amsterdamse Schouwburg werd geopend. Spreker vestigde vooral de aandacht op de meestal veronachtzaamde neventitel „De ondergang van zijn stad en zijn balling schap". Want niet zozeer het leven van de titelheld dan wel de brand van Amsterdam vormt het tragische gebeuren. Met allerlei voorbeelden zette professor Asselbergs uit een dat Vondel gedurende zijn hele leven van grootscheepse ondergang heeft ge droomd. Misschien is deze angst voor de kolossale vernietiging ontstaan door de grote stadsbrand, die Vondel als negen jarig kind beleefde. Overigens is de „Gysbreght" het treur spel der menselijke verantwoordelijkheid. Het gaat Vondel om de rechtvaardiging van de mens in de ontmoeting van per soonlijkheid en historie. Zijn bron was niet de middeleeuwse geschiedenis (Vondel ge bruikte ter schildering van de stad in het jaar 1304 de bekende kaart van 1534), doch de Aeneïs van Vergilius, in het bijzonder het boek waarin de ondergang van Troje wordt verhaald. De Trojaanse held Aeneas, vroom niet alleen in religeuze maar ook in maatschappelijke zin. diende hem tot voor beeld bij het uitwerken van Gysbreghts karakter. Na de pauze behandelde professor Assel bergs de bouw van het stuk, waarbij hij vooral wees op de tragische ironie, door Vondel toegepast in navolging van de Griekse treurspeldichters. Deze tragische ironie (het knipoogje van de schrijver naar de zaal achter de figuren om) blijkt al di rect uit de eerste regel: „Het hemelse ge recht heeft zich ten langen laste ontfermd over mij en mijn benauwde veste". Deze woorden slaan op het moment waarop de handeling zich bevindt, maar de toeschou wer, die de gehele ontwikkeling kent, weet wel beter. Toch heeft deze aanhef een die pere zin als men denkt aan de verkondi ging door de engel Rafaël in het laatste bedrijf van de toekomstige grootheid van Amsterdam. Uitvoerig ging spreker in op de diverse karakters, wijzend bijvoorbeeld op de te genstelling tussen de brute vijand Haarlem en ae gentlenian-vijand Egmond. Ook de drie geestelijken in het stuk hebben elk een eigen karakter en een eigen functie. Het langst stond spreker stil bij het ver schil tussen Arent van Aemstel, de held in hei harnas en Gysbreght van Aemstel, de magistraat, drager van de verantwoorde lijkheid. De moraal van het stuk blijkt uit het gesprek met de onderhandelaar Voorne: de mens mag zijn verantwoordelijkheid niet opzij zetten voor een mens, maar wel voor «God. Bijzondere aandacht wijdde professor Asselbergs tenslotte aan de Kerstviering in het stuk, die doorgaat ondanks het wapen geweld, en aan de reien. De beroemde hymne aan de huwelijksliefde „Waar werd. oprechter trouw.noemde hij de mooi ste matrimoniale lofzang uit de gehele Europese litteratuur. E. Kupers sprak over zijn Griekse reis In opdracht van het Internationale ver bond van Vrije Vakbewegingen bracht de heer E. Kupers, oud-voorzitter van het N.V.V. onlangs een bezoek van twee maan den aan Griekenland. Over zijn tijdens deze reis opgedane ervaringen hield de heer Kupers Vrijdagavond voor de afdeling Bloemendaal van de" Partij van de Arbeid en de afdeling Santpoort van de Algemene Bond van Ambtenaren een lezing in het Jeugdhuis te Bloemendaal. Na te hebben gewezen op de oprichting der Vrije Vakbeweging in December 1949 met het doel te trachten arbeidstoestanden te veranderen in landen waar nog geen vakbeweging is of waar deze achterlijk is, ging spreker uitvoerig in op de sociale toestanden in Griekenland. Niet alleen komt men onder de indruk van de impo nerende ruïnes van vroegere tempels maar ook van de heersende armoede. Geen waterleiding is er in een groot deel van het land met als gevolg, dat drinkwater aan de deur verkocht wordt. Men heeft er twee duizend plaatselijke vakvereni gingen, in ruim zestig bestuursbonden ver enigd. Een groot gedeelte van de bevol king heeft twee „betrekkingen". Men is op kantoor van bijvoorbeeld acht tot half drie en daarna wijdt men zich aan een of ander „handeltje", £Jles is schreeuwend duur. Anderhalf jaar geleden is wel de prijs-contróle opgeheven, maar men vergat de lonen aan te passen. Ook de woning toestanden zijn zeer slecht te noemen. Electriciteit komt sporadisch voor. Er heerst grote werkloosheid in Griekenland. De werkzoekenden worden evenwel niet geregistreerd en ontvangen evenmin een ondersteuning. Het is aan het optreden van de Amerikanen te danken, dat er do de laatste tijd veel verbeteringen tot stand zijn gekomen. (Ziekenhuisbouw, wegenaan leg, e.a.). Tijdens zijn verblijf in Grieken land kreeg de heer Kupers in twee maan den tijds te maken met drie verschillende regeringen. Het buitengewoon sterk in grijpen der regering belemmert de uitbrei ding en ontwikkeling der vakbonden. Men kent daar zelfs een vakvereniging van Ouden van dagen! De heer Kupers wees tenslotte erop, dat Griekenland een belangrijke strategische positie inneemt en dat een sterke groei van de vakbeweging in Griekenland van nationaal en internationaal belang is. Bezwaren tegen dienst bij militaire missie in Indonesië Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Welter (K.N.P.) over de samenstelling van de Nederlandse Militaire Missie in In- donesië heeft de minister van Oorlog en van Marine geantwoord dat een klein aan tal militairen, die zijn aangewezen om deel uit te maken van de Nederlandse Militaire Missie in Indonesië, bezwaren hebben ken baar gemaakt tegen hun tewerkstelling bij deze missie. De samenstelling van de voor lopige Nederlandse Militaire Missie in In donesië met beroeps- en verlofspersoneel van het K.N.I.L. en de Koninklijke Land macht is door de zorg van de voormalige commandant van de Nederlandse land strijdkrachten in Indonesië in overleg met de republiek Indonesia zoveel mogelijk ge schied op basis van vrijwilligheid. Slechts wanneer op deze wijze niet in de noodzakelijke vervulling van bepaalde functies kon worden voorzien is tot ver plichte voorlopige aanwijzing van nog in Indonesië aanwezig' personeel overgegaan. Dienst bij de Nederlandse Militaire Mis sie kan de minister niet anders zien dan als de vervulling van een door de overheid wettig opgelegde plicht. Geen voetbal in de afdeling Het bestuur van de afdeling Haarlem van de K. N. V. B. heeft besloten de voor Zatei- dagmiddag en Zondag vastgestelde wedstrij den uit te stellen. EENZAAMHEID kan meestal opgeheven wor den door onze verantwoorde, strict individuele huwelijks bemiddeling. Onze brochure met waarde volle inlichtingen zenden wij u gaarne kosteloos toe in blanco enveloppe, zonder enige verplichting uwerzijds „MENTOR" BEMIDDELINGSKANTOREN Amsterdam-Z., straat 101 I. Vleugel te koop HOUTVERKOPING Op het landgoed Elswout. te Overveen zal op Donderdag 21 December 1950 verkocht worden een grote partij zwaar eiken hakhout staande op de buitenplaatsen Elswout en Koningshof, aan de Duinlustweg, Te bezichtigen van 18 De cember 1950 af. Aanwijzing geeft de bosbaas A. v. Deelen De verkoping begint 's mor gens 9 uur precies bij de Poort van Elswout. Zo goed als nieuwe volkswagen 19S0 te koop aangeboden. Telef. Huwelijk Jonge wed. z. k.. niet onbe middeld, allround huis- en zakenvrouw, gezcll. flat be wonend, wenst kennismaking met besch. algem. ontwikkeld heer, pl.m. 45 j.. goede pos. of zaak. Geen R.-K. Uitv. brieven met recente foto. zullen met de meeste discre- tie behandeld worden. Geen .-tussenpersonen. Br. onder motto Kerstwens 1950 en no, 3727 Wensing's Adv. Bui-,! Tcmpeliersstr. 32. m a bevattende bouquetje babbeltjes betreffende bestBOKBIER, bemind bij brave burgers, benevens beminnelijke burgeressen. s s /?55pe- 5 5 4^^ De bok: „Vraag maar aan mijn verloofde" „Hè ja ruim de mis verstanden eens op!", riep de bok, die wij om duidelijk, dat wij bokken altijd met de sikken bij het bokbïer worden gesleept. De wetenschap heeft al lang uitgemaakt, dat „bock" komt van „Ainpöckisches Bier", oftewel (sterk) bier (Red. Herengracht 282. Amsterdam) aap- noot -mies wim-zus-jet bok - bier Hij kan weer tegen de winter uit de stad Einpeck in het Hannoverse. Maakt u het even bekend? Dank u. En of ik van bokbier houd Nou meneer, vraagt u dat maar aan mijn verloofde, de geit van de bakker. Weet u wat die zegt? „Het bier is weer bèèè!" Voor het gevaldat u dol bent op blond: bokbier is óók blond. Donkerblond. 8 Even naar de Isar Jochenau is een stad je aan de Isar in Oos tenrijk. Wij zijn er nooit of te nimmer geweest en wij kunnen u niets anders over Jochenau vertellen dan dat men daar prachtig ge brouwen bier dronk uit bok- kenhorens (altijd weer die bok!) Men deed dat in Jo chenau tot 1854. Sindsdien drinkt men er nu al 96 jaar dus bokbier uit lek- ker-grote glazen. gezellig Rijsterbergerweg 46A, De venter. „Ten eerste om zyn huiselijke feesten en ten tweede om het bokbier.' Als je zo'n glaasje bok bier aan je lippen zet, dan krijg je opeens het gevoel: „Nu kan ik weer tegen de winter! Al sla je me dood, dan weet ik nog niet, waar om bokbier eigenlijk bok bier heet. Maar al heette het bij wijze van spreken geitebier, nou meneer, dan dronk ik 't nóg." §Wie nu van 't bokbier niet geniet beseft de bok nietdie hij schiet. Snel tikt de klok de wijze ziet: Domheid is eeuwig. Bokbier De Grote Onbekende De Grote Onbekende blijft onvermoeid zyn sierlyk glaswerk present doen. Treft hij in café, restau rant, cafétarïa eters bij een goed glas bruisend bier, dan geldt weer zijn devies: Zes glazen heit de klok óók voor de bok! Lessen ENGELSE DAME geeft conv. lessen, Wagenweg 224, telef. 18384. GITAAR. MANDOLINE, banjo. Ukelele, Haw.-Gït., blokfluit. Valck. onderricht. George Blok, Prinsen Bol werk 4. telef. 13691. LEpONS DE CONVERSA TION par Frangaisc. Brieven AUTOLLS Rijschool „Succes" J 5.— p. uur. Des gewenst geh. en gebracht. Bos en Duinlaan 22, BI.daal. Telef. 25660. AUTORIJSCHOOL „Speed way". Privéles 5 p. uur Lange Wijngaardstr. 29 rood bij Smedestr. Tel. 17619. KNIP- EN NAAICURSUS SEN. Eenvoudige melh. In lichtingen: Oranjeplein 34 b.h. Schouwtje. Huish. Pers. gevraagd HUISHOUDSTER gevr., midd. leeft., in gcz. v. 4 pers. Geen salaris, mooie kamer disponibel, goede behandel. Huwel. niet uitgesl. Brieven G 3632. MEISJE v. 8.30 tot 5 uur. Oranjeplein 14. Mevrouw Swellengrebel Fabius, Willem de Zwijger laan 21, Santpoort (station) zoekt PRETTIGE HULP voor dag of dag en nacht, FLINK NET MEISJE gevr. voor halve dagen, niet ben. 16 jaar. Mevr. Kocx, Zaanen- laan 96. Gevr. NET MEISJE voor d. en n Joh. Bosboomlaan 16. bij Roei- en Zeilveren., H.stede. Tel. 10458. Weg. bijz. omst. zo spoedig mogel. gevr. NET DAG MEISJE of noodhulp v. 9—5 uur, v.g.g.v. Van Dortstraat 52, Haarlem. Gevr. NET MEISJE, voor d. en n. meerdere hulp aanw. Brieven G 3738. HULP IN DE HUISH. of nel morgenmeïsje gevr., in kl. Fries gez. Van 't Hoff- straat 139. Gevr. ervaren HUIS NAAISTER. goed damesjap. en kinderkl. kunn. maken. Mevr. van Zijl. Terrasweg 52 Santpoort, tel. 8826. GEVR. JUFFROUW, midd leeft, voor huishouding, teg. kost en inwoning en kl. verg. Brieven G 3744. Gevr. WERKSTER. Van Riebeecklaan 13, Haarlem. Dir. gevr. FLINK MEISJE v. d. morgenuren (of werk ster). Mevr. v. Gelder, Wa genweg 12. Aanm. 78 uur. Gevraagd ASSISTENTE HUISHOUDING v. de mor genuren, goede behandeling. Zanenlaan 175. BESCH. MEISJE, g. k. k. en v. g. g. v., voor dir. Boe- kenrodeweg 7 A, Aerden hout. Tel. 26741, Gevraagd voor direct net KEUKEN-WERKMEISJE, v, 2 tot 9 uur. Restaurant Mun- niks, Grote Markt 10. WERKSTER gevr. voor de Vrijdag. Alb. Thijmlaan 4, Heemstede. Gevr. NETTE WERKSTER Do. of Vr. Loon 5.Brie ven G 3745. Voor direct NET MEISJE gevr. v. d. en n. zelfst. kunn koken en werken. Aanm. na 7 u. Heemst. Dreef 259, H.st. Gevr. NET DAGMEISJE, tevens werkster voor 1 dag p. w. Lokenberg, Oudaen- straat 17. tel. 24180. WERKSTER voor 3 halve dagen p. w. Mevr. Rielïjn, J. W. Frisolaan 14, O.veen. Gevr. voor zo sp. mogelijk een BEKW. HUISNAAISTER Telefoon 15069. NET MEISJE gevr. voor d. of d. en n. Herenweg 145, Heemstede. Gevr. WERKSTER, niet ouder aan 40 j., voor Don derdagsmorgens. Dreef 1, Haarlem (naast Griffie) Tel. 11621. Aanm. na 7.30 's av. Bedrijfspers. gevr. LEERLING of aank. ma- chine-slikster gevr. Zijlweg 111, telef. 17877. Gevr. een FLINKE JON GEN, plm. 16 jaar, goed loon. Bietenkokerij J. M. de Boer, Drossestraat 10. KWITANTIELOPER ge vraagd. Brieven G 3710. GEVR. MEISJE voor kan- toorwerkzaamh., leeft. 1718 jaar. Br. met opg. verl. sal. ASS. DIERENARTS. Eenv. fl. jong meisje gevraagd. Brieven G 3671. Huish. Pers. aangeb. VERSTELNAAISTER b. z. aan voor thuisw., ook eenv. naaiwerk Brieven G 3634. JONG MEISJE v. goede huize, m. opl. kinderverzorg., v. g. get. v., zag zich g. gepl. in net gezin m. jonge kinde ren. Direct beschikb. Brie ven G 3633. B. z. a. DAME HUISH. bij D. of H. alleen. Hoog sal. geen vereiste. Br. G 3711. DAMES! Zoekt U 'n prima coupeuse voor uw kleding Dan is uw adres: Ramplaan 43, Haarlem. Bedrijfspers. aangeb. BEKW. MEUBELMAKER zelfst. werker, in bez. van werkplaats, kan werk aan nemen in het betere genre. Tel 19816 of brieven G 3672. THUISWERK GEZOCHT. Brieven G 3674. THUISWERKER vr. werk, onversch. wat. Br. G 3681. H.H. GROSSIERS of werk gevers. Jongeman in 't bezit luxe auto, zoekt voor 2 of meerdere dag. lonend werk. Goede verkoopkracht. Brie ven G 3731. MEISJE b. z, a. voor de midd.uren, voor lichte kant.- werkzaamh., dipl, steno, ty pen, Brieven G 3712, Gepensionn. in bezit van telef. zoekt ADMINISTR. WERKZAAMH.. in Haarl. of omg„ prima refer. Brieven G 3639. Huizen gevraagd BELEGGINGSHUIZEN te koop gevr. Aanb. v.d. Schaar en Visser, N.Z. Voorburgwal 346, A.aam. Tel, 34887 - 30353. MOD. MIDDENST. WON. te koop gevraagd voor beleg ging. Brieven G 3652. WONING of vrij ged. ge vraagd, voor 3 pers., gen. tot enige overn. van meubilair. Brieven G 3691. Te koop gevraagd Haarlem of omstr. HUIS MET TUIN tot 11.000.voor zelfbew. Aangeb. voor woningruil le vrij bovenhuis, 4 kam., enz. 37 p. m. of ben. huis. Bus ken Huetstraat 121, A.dam. HUIZEN voor geldbelegg Br. m. opg. huren, lasten no. 8035 Wensing's adv. bureau. Tempeliersstraat 32. Huizen aangeboden HALF LEEG. Mod. Midd.- woning, omg. Kleverpark, 12.500. Brieven" G 3653. Te huur VRIJ BENEDEN HUIS m. tuin, gezell. stand, 6.— p. w„ verpl. overname enig meubilair, prijs 1200. Brieven G 3732. Te koop BEN. EN BOV.- HUIS, gel. Z.B. Spaarne 122, huur ben. en boven samen 62 p. m. Bevr. 9—12 uur, Z.B. Spaarne 124 ben. Van partic. te k. ENIGE PERCELEN (H.lem, H.stede) Brieven G 3713. 6 moderne solide MAAND- WONINGEN, A.dam-W. aan geboden v. geldbelegg., goe de stand. Brieven G 3714. Kameis gevraagd Heer vraagt ZIT (EN) SL.- KAMER met voll. pens. Br. met prijsopg. G 3636. DRINGEND. Jong echtp. met baby, zoekt ongem. ka mer met kookgel. of keuken. Brieven G 3750. GEM. KAMERS met of zonder pens., 3 volw. pers. Brieven G 3749. KOSTHUIS door gepens. heer. Brieven G 3748. Te huur gevr. ongem. of gestoff. KAMERS met vrije keuken en gemakken door gerepatrieerd echtpaar met 3 kinderen. Brieven G 3726. WOONGELEGENH. gez. d. moeder m. 3 j. m„ leeg, gestoff. m. w. m. Br. G 3715. Heer zkt. kl. SLAAPKA MER. centr. Br. G 3716 Ruime ongem. SLAAPK. voor alleenst. gem. werkman Brieven G 3717. Burg. heer op leeft. P.G. gepens. vr. gem. ZIT-SLP.- KAMER met pens. Liefst str. zijde. Geen H.-N. Brie met prijsopg. G 3692. A.s. echtp,, 30 en 36 jaar, man vliegt, mont., zoekt 2 ONGEM. KAMERS m. vrije kookgel,, omg. centr. Zijlw. Brieven G 3654. Kamers aangeboden FRISSE SLAAPKAMER Stuyvesantplein 1 rd. Haarl.- Noord, (ingang poort). 2 SLAAPKAM. m. gebr. v. verw., gem, kamer en w. maalt, of voll. kost, voor 2 dames of heren, z. billijk. Santpoort. Brieven G 3637. Gr. ZIT-SLAAPKAMER, v. w. v. 2 pers., voll. pens. bij part. Jansstraat 24 rd ZIT-SLAAPK. voor h, of d., b.b.h.h. m. p. of m. m. bij bus en tram H.-Z. gez. st. Br. In Rusth-Pens. 2 KAMERS aangeb. gesch. v. echtpaar. Brieven G 3673. Aangeb. mooie rustige BOVENKAMER, pr. stand, bij slat. BI.daal. 35 p. mnd. Brieven G 3660. GR. ZIT-SLAAPK. mei pr. pension v. 2 pers., centr. Radio en tel. aanw. Brieven G 3656 Mooie ZIT-SL AAPKA MERS aangeb. op 't Zuiden, m. of z. pens. Bad aanwezig. Zijlweg 112, telef. 18400. Woningruil Aangeb. te MAASSLUIS vrij huis, bev. kamer suite, keuk., schuur, tuin, gang, kelder; bov. 2 slaapk., zolder. Huur 4.50 p.w.; gevr. vrij huis Haarl. of omg. Brieven G 3638. Aangeb. nieuwb. huis ZAANDAM. Gevr. kl. huisje m. tuin Haarlem. Br. G 3740. VRIJ HUIS, 5 kam., badk. J. Haringstr. 17 t.o. sportveld Kleverlaan 37.50 p. mnd., voor dito met zolder of gro ter, omg. eind Rijksstraatw., Muiderslolw. Br. G 3658. BOVENHUIS voor bene denhuis gez., 2 pers. Brieven G 3657. Diversen HUWELIJK. R.K. wed., 53 jaar, j. voork., met ink. (geen pens.) vrije woning, zoon en dochter, w. k. m. R.K. all.st. Heer, 50—55 j.. ontw., v. g- st., vaste pos. Br. G 3659. VERHUUR van servies goed, glaswerk, lepels, vor ken, enz. enz. Opzeeland. Zijlstraat 24—30. WENST U EEN GELUK KIG HUWELIJK? Uw adres Bem.kant. Mctropa. Middel- landpl. 21A, Rotterdam. Tel. 50613. Vele dankbetuigingen. Gratis inl., blanco couvert. Besch. alleenst. dame, 50 jaar. ZOEKT CONTACT m. dito dame, Haarlem; muz. ontw., dierenvr. Br. G 3639. VERLOREN 7/12, Parker 51, beige gouden aop (aan denken), gaande Duinoord- str., Kleverl., Bl.d.w. (O.veen) Gaarne terug: Duinoordstr. 44, Telef. 25267. VERMAGERINGS-APPA RAAT, gegarandeerd 2 pond gew.-afname p. behandeling. L. G. v. d. Beek, Rijksstraat weg 228, Haarlem. BREIWERK gevr. 2.50 per knot. Brieven G 3753. OP ELKE VAAS 'N KAP. Lasschuit. Kl. Houtstr. 46. Aangeb. 2 p. LEDIKANT, ruilen voor 2 p. ombouw. Adres bur. van dit blad. VERLOREN 7-12-'50 een doublé dameshorloge, herin nering, merk „Lanco", omg. Zandv.laan, Lanckhorstl. en omgev. Teg. beloning te bez. Orchideeënlaan 12, H.stede. Voor uw feest: JAN DE VOGEL, Pianist, Accor deonist, Goochelaar. Scho- terweg 20. Tel. 16897. D. en H. JASSEN KEREN v.a. f 20. 1 a 2 weken klaar, v. Veen, Schermerstr. 36 huis bij Zijlweg. HUWELIJK. Heer. ruim 40, zoekt kennismaking met serieuse degelijke vrouw 33- 38 i. Brieven G 3697. LUXE AUTO f 12.50 p d. Drilsmaplein 4, H.-C. SCHILDER-, WIT- en BE- HANGWERK gevr.. reer bil lijk Brieven G 3676. HYPOTHEEK. Nu nog v. land vanaf 3 pet. en huizen vanaf 31/4 pet. Geen kosten vooruit. Fin. en Ass. kantoor Hoofddorp, Beatrixplantsocn 13. Tel. 6521. Voor RIJWIELEN en RE PARATIES is uw adres G. Dros, Zaanenstr .1, tel. 22310. OME TEUN uit de IJpol: der heeft Zeeuwse blauwe a minstens 35 kg., onder abso lute garantie. Br. G 3642. 13 ct. p. kg., franco huis, afn. Te koop gevraagd SLEE-STOFZUIGER, ook emmer-model, defect geen bezwaar. Brieven G 3647. Duitse STUDIE PIANO of pianola en klein draaiorgel. Dekker, Alkmaar, Spoor straat 5. BOMEN te koop gevraagd Brieven G 3645. ZOLDEROPR., metalen, enz. Asterstraat 12, tel. 19441. BOMEN GEVR. op stam of geveld, door erkend rond houthandelaar. Br. G 3643. Een KAMERSCHERM 2 dig. pl.m. 1.80 hoog, moet in pr. staat zijn. Brieven G 3723 BISAMRUG BONTMAN TEL en bruine en zwarte veulenjas voor reparatie ge vraagd. Brieven G 3729. BOEKENKAST en schrijf bureau. ook afz. Br. G 3718 PLAT. CAMERA 9 x 12 f 4.5 of f 3,5. A.L Dyserinck- straat 71. Enkele OUD-HOLL. STOE LEN Brieven G 3720. PIANO gevraagd. Geschikt voor studie. Brieven m. merk en prijs G 3698 HANG of LEGKAST. Br. G 3699 Gebruikte PIANO, bruin Br. m. opg. staat en prijs G 3700. 1 VLOERKL., Deventer. 4{Z x 3 M. moet in goede st. zijn. Aanb. Tel. 11909. Te koop aangeboden JONGE EN A.S. MOE DERS opgelet! Om uw luiers aanzienlijk te beperken ge bruik de Bambinettc-Bam- binose. Alle inlicht, bij Baby- Luxe, Lange Veerslraat 14, telef. 16102. Küppersbusch GASFOR NUIS f 45, Oranjestraat 49. BUFFET 30, uitschuif- tafel 7.50, divan 35, rook- stoel 7.50, geen oplc. Janse, Gasthuisstraat 9 boven GROTE CYCLAMEN 1.25; pakken sparregroen f 3.50. „De Morgenstond", Soendaplein 31, tel. 19903. RIJWIEL met hulpmotor, m. La Polijn, z.g.a.n., weg. vertr. buitenland. Holstijn- straat 9 zw. Tel. 21075. 2 DAMESMANTELS meis jesmantel (14 j.), jongens jasje (3 j.) Atjehstraat 76. L. LERENJAS. maat 50. Roerdompstraat 36. na 7 u. HAWAIIAN-SHIRT origin. 6—7 u. Jan Luyckenstr. 104. Prima lopende J. L. O. MOTORBAKFIETS m. beste banden. Prijs f 275. Brieven G 3735. Pracht KINDERWAGEN z. g. a. n. Jephtastr. 9. H.-N. MOBYLETTE, 3 mnd. oud in prima staat. Bram Bool- luykt, Bennebroekerdijk 45 c bij de Bennebroekerbrug. SCHOEN UITPOETSMA CHINE en stikmachine. Bar- revoetestraat 8 zw. Wegens te klein lange zw. geh. gave BONTMANTEL f 150. groen damesrijpak i' 40 (beide kl. slanke maat). Tel. no. 24780. Pr. HANDNAAIMACH. f 85. Doelstraat 20. HALLBANK f 20, fauteuil f 25, kist f 35. herenjas 20, 2 glas in looddeuren 1' 35, gr. partij wandtegcls, club f 7.50 hoge stoel f 7.50, werkplaats- kruk f 7.50, werkbank f 7,50, Lange Veerstraat 8 (portiek) Wegens sterfgeval aangeb. 2 BONT-STOLA's hermelijn en marter, z. g a. n. f 100 en f 150, Tel. 13215. N.we DIVANBEDDEN m. onderschuif (lits-jum.) f 65 Tamarïndestr. 6. Tel. 25028. PIANOSNAREN, spinma chine. Brieven G 3703. SMOKING m. 48-50. Brie ven G 3704. KLEERMAKERSNAAI MACHINE. Bellamystr. 4. Na 6 uur. TOLLMAN 1947 in staat van nieuw. Esschildersstr. no. 37 rd. Te koop: SIMCA 1947 in prima staat, wegens over compleet. Voorhelmstraat 46, Haarlem. PIANOLA, goed Duits merk, licht eiken, zeer gesch. ook als studie-piano. Brie ven G 3661. Weg. vertr. te koop PIANO PIANOLA merk Kastner, pr. klank; tevens skischoenen, maat 40; lang windjack (na turel 44); hockeyschoenen m. 39. Telef. 16555. Door vertr. n. buitenland mooi EETKAM.-AMEUBLE MENT te koop, weinig gebr. Bentveldsduinweg 10, telef. 26106, HUISK. TAFEL en thee meubel. beide Kloostermo del. Or. Nassaulaan 93, Over veen. 2-pers. OPKLAPBED met mass, eiken ombouw. Muider- slotweg 99, Haarl,-N.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 8