Haarlems Dagblad LEVENDIGE HOOP OP SUCCES VAN DE POGINGEN TOT BEMIDDELING Beter nieuws Troepen van MacArthur zijn thans grotendeels over de breedtegraad i)5e Jaargang No. 19728 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telel 15295. Hoofdredacteur i Robert Peereboom Maandag 11 December 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie rn ©pretijtc tgaaricmsctjc Courant (trato 1656) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom DE CHINESE communistische regering is bereid tot een Ronde Tafél-confe- «ntie met Amerikanen, Engelsen en Rus- :=n. Zij wil zo spoedig mogelijk een einde iien aan de strijd in Korea. Zij zou over :|le kwesties betreffende het Verre Oosten «Hen onderhandelen, dus ook over For- itosa. Maar zij wil aan deze besprekingen Hleen deelnemen op voet van gelijkheid, «armee zij kennelijk bedoelt dat commu- lustisch China als lid van de U.N.O. zou iioeten worden toegelaten. De Engelsen U'n daar allang toe bereid en vele anderen riet hen. De Amerikanen hebben er zich steeds tegen verzet. Het is mogelijk dat [resident Truman en zijn adviseurs er per- 'oonbik wel voor voelen. Maar zij hebben, rials in de jongste weken opnieuw geble- jen is. heel wat te stellen met opgewonden politic i en een opgewonden openbare me- nng ri eigen land. Allerlei krachtdadige -.erkl-. mgen hebben daarvan getuigd. Somm.Ljen wilden vooral generaal MacAr- liur de vrije hand geven, met inbegrip van icvoegaheid om de atoombom in Mandsjoe- ije te gebruiken, als hij dat nodig zou linden. Zij beschouwen iedere bereidwil ligheid tot onderhandelen als een teken van zwakheid. De republikeinse oppositie steunt voortdurend MacArthur, die intus sen in interviews die de Amerikaanse Pers publiceert opinies ten beste geeft rie steevast tegen die van zijn opperbevel hebber. president Truman, en tegen die van de U.N.Ö., die hij heet te vertegenwoordi- ren, ingaan. Het Engelse blad The Observer loont zich nu ook ontstemd. Het merkt op dat het een onprettige indruk maakt, gene raal MacArthur te critiseren nu het hem militair is tegengelopen, maar dat het on mogelijk is ..een volledig stilzwijgen over de generaal in acht te nemen" omdat hij zelf maar niet stil wil zijn. Daarmee tast hij :,e' belangrijke principe aan, dat militairen nch niet het politieke gezag moeten aan matigen dat de laak der regeringen is. Op een ogenblik als dit, nu de leidende figuren bereid zijn tot een poging ter vredelieven de regeling in Korea, is dit uiterst ge vaarlijk. Zowel het belang bij de vrede als iet gezag van de Verenigde Staten worden geschaad als generaal MacArthur's poli tieke uitspraken niet worden beteugeld door zijn erkende superieur, de President ';r Verenigde Staten. Zo schrijft dit Engelse blad en tussen de laatste regels leest men zonder moeite: hei- zou beter zijn als de generaal nu maar van zyn commando ontheven werd. Het wil dat niet openlijk zeggen omdat te scherpe aan val op MacArthur, die zoveei succes in zijn leven behaald heeft i^er de grote tegen slag kwam, „churlish" lijkt. Dat is: lomp. Maar het blad geeft het wel te verstaan. Velen in Europa denken er zeker hetzelfde over; men vex-baast zich al geruime tijd over de hoge toon, die deze generaal zich tegenover zijn staatshoofd en regering ver oorlooft. Dat de Britse premier Atllee overhaast naar Washington moest vertrek ken, om Europese olie op de wilde golven der Amerikaanse politiek te gieten, heeft ons dezerzijds van de Oceaan opnieuw be zorgd gemaakt over de mate van rijpheid, die Amerika bezit om leiding te geven in de wereldpolitiek; Ware er een president, van het kaliber van Roosevelt, men zou zich' geruster voelen. In dit geval blijkt president' Truman nu wel grotendeels met cle Britse premier tot overeenstemming te zijn gekomen, maar afgezien van de vraag, of hij MacAi-thur zal willen loslaten doet zich de toelating communistisch China tot de U.N.O. nog als een grote kwestie voor. Het uitblijven van die toelating heeft niet alleen de toe stand in Korea tot een rampzalige ontwik keling gebracht, maar het kenmerkt boven dien een der zwakste zijden van de U.N.O. In feite is nog steeds een aanmex-kelijk aan tal landen van het lidmaatschap uitgeslo ten. Een wereldbond van staten, die niet alle staten omvat en die in zijn statuut sancties tegen de aanrander van de vrede heeft opgenomen, vindt allicht de buiten- geslotenen tegenover zich als hij tot zulke maatregelen overgaat. Vooi-al als het een groot land als China betreft, dat nu ken nelijk zijn kans heeft waargenomen om militaire tussenkomst verwari-ing te slichten en zijn wensen kracht bij te zei len. Het heeft de kans gegrepen en nu staat men voor het moeilijke feit, dat men in zekere mate moet toegeven. Dat is overigens altijd onvermijdelijk als men de wede bewai-en wil. Ook in het dagelijks leven, in het onderling menselijk verkeer, moet men bereid zijn tot zekere mate van toegeven. Het lijkt een kinderlijk een voudige waarheid, maar als het staten geldt schijnt het een verschrikkelijke moeilijk heid te zijn. Dezelfde Amex-ikaanse senator, die 's morgens toegeeflijkheid jegens zijn buurman heeft getoond en daax-mee ruzie vermeden, zal wellicht !s middags een luid misbaar aanheffen tegen Truman's of Acheson's bereidheid tot onderhandelen. Want als het de staat betreft heet iedere toegefelijkheid ineens zwakheid en verlies van prestige. Alsof staten, geschapen door mensen, ons met iets anders in contact brengen dan met andere mensen. Alsof die conflicten in wezen iets anders zijn dan een meningsverschil met een buurman. Er is nu in elk geval kans op een vreed ame regeling. Moge men haar met beide handen aangrijpen. Er is vandaag beter nieuws. R. p. Zeven uit Rusland terug gekeerde Nederlanders berecht De bijzondere strafkamer van de Am sterdamse rechtbank heeft een zevental zaken behandeld tegen uit Russische krijgsgevangenschap teruggekeerde ex- leden van de Waffen S.S. De verdachten gaven allen toe, dat zij vrijwillig in vx-eemde krijgsdienst waren getreden. De officier van justitie eiste in alle zaken een jaar gevangenisstraf voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar en ontzetting uit alle rechten voor de duur van net leven. Op 18 December zal de rechtbank uit spraak doen. Ketelontploffing op „Kieldrecht" Aan boord van het in de Rijnhaven te Rotterdam liggende nieuwe Nederlandse motorvrachtschip „Kieldrecht" (10.450 ton) Is door onbekende oorzaak een z.g. donkey- ketel ontploft. Een 57-jarige donkeyman liep brandwonden op. De schade in de ma chinekamer is zeer groot. De „Kieldrecht" is pas in de vaart. Korea's 38ste graad is een critieke lijn Zuid-Koreaanse parlements leden naar het Zuiden gevlucht Het Zuid-Koreaanse parlement heeft Zondag voor de vierde opeenvolgende dag niet kunnen vergaderen, omdat het quorum niet aanwezig is. De meeste afgevaardigden blijken Seoel te hebben verlaten en naar het Zuiden te zijn gevlucht. Zondag waren slechts 65 van de 206 leden aanwezig. De Zuid-Koreaanse regering staat thans voor de keuze om bijwoning van de parle mentsvergaderingen verplicht te stellen, of de zetel van het paiTement naar het Zuiden te verplaatsen. Franse nadruk: „Attlee sprak alleen voor Engeland" Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van Oorlog heeftZaterdag ver- klaard, dat op de bijeenkomst van premier Atllee en president Truman „alleen de be langen van Engeland en Amerika vertegen woordigd werden". „De Franse premier, René Pleven, heeft het duidelijk gemaakt in de afgelopen dagen, dat Attlee niet als een gedelegeerde voor Frankrijk optrad", aldus de woordvoerder. Zaterdagavond hebben Woe Hsioe-Tsjoean. de leider van de communistisch-Chïnese delegatie, en Trygve Lie, de secretaris generaal van de UNO, in Waldorf Astoria Hotel een onderhoud met elkander gehad. Het initiatief tot deze bijeenkomst zou zijn uitgegaan van Woe. China zou een ronde-tafelconferentie wensen NEW YORK, 11 December. In kringen der te Laks Success verblijvende delegaties hebben dit weekeinde koortsachtige besprekingen plaats gehad teneinde te komen tot een formule die een einde zon kunnen maken aan de gevechtshandelingen op Korea en de weg zou effenen naar een definitief accoord over deze kwestie. Het zijn vooral de gedelegeerden van India en een aantal andere landen uit het Verre- en Midden-Oosten die zich beijveren om als „middengroep" een toenadering tussen de twee partijen, die in Korea verbitterde gevechten tegen elkander leveren, te bewerkstelligen. Er zijn twee positieve resultaten bereikt, die dc hoop op een beperking van de oorlog ver levendigen: In de eerste plaats heeft China-Peking, ofschoon het niet geantwoord heeft op de oproep der dertien landen tot halthouden aan de 38ste breedtegraad, officieus doen weien dat het voelt voor een ronde-tafel conferentie tezamen met Rusland, Enge land en Amerika. Ten tweede heeft Sir Benegal Rau. de Indiase afgevaardigde, na een onderhoud met Woe, de Chinese afgevaardigde, de indiening van een resolutie in de politieke commissie aangekondigd, die een onmiddellijk staken van de vijandelijkheden en de vestiging van een gedemilitariseerde zóne aan de 38ste breedtegraad beoogt, met een tegelijkertijd aanvangen van onderhandelingen over een definitieve regeling. Intussen hebben de Chinese troepen de 38ste breedtegraad wel bereikt, doch nog niet overschreden. Op voet van gelijkheid Volgens welingelichte kringen te Lake Success heeft de regering van Peking zich bereid verklaard tot het bijwonen van een i-onde-tafelconfei-entïe met de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie en Groot-Brittannië voor een algemene regeling van de kwesties in het Verre Oosten. Peking zou er echter op staan deel te nemen op voet van alge hele gelijkheid. Waarnemers interpreteren de voorwaar de van deelneming op voet van algehele gelijkheid als een eis van toelating van communistisch China tot de UNO. Activiteit van de middengroep De dertien Aziatische en Midden-Ooste lijke landen, die een beroep op de Chinese •egering hebben gedaan om de 38ste breed- egraad in Korea niet te overschrijden, zijn Zondagavond in een spoedzitting bijeen geweest. De spoedzitting werd bijeengeroepen om de laatste hand te leggen aan een resolutie, waarin een onmiddellijk staken van het vuren aan de 38ste breedtegraad en de ves tiging van een gedemilitariseerde zóne langs de breedtegi-aad, tegelijk met het openen van onderhandelingen, worden be oogd. Men gelooft, dat de resolutie heden in de politieke commissie zal worden in gediend. Ofschoon de regering te Peking nog geen directe belofte heeft gedaan,- dat zij haar troepen aan de breedtegraad'zal laten halt, houden, zijn er sterke aanwijzingen, dat zij dit zal doen. Naar van betrouwbare zijde wordt ver nomen zal Amerika zich niet tegen de reso lutie vei-zetten als zij tenminste g'een aspec ten in zicli bergt, die lijnrecht tegenover de verklaring van Truman en Attlee, staan. De toelating van Peking tot de UNO als voor waarde voor het houden van besprekingen over Korea zou Aiherika bijvooi'beeld niet toestaan. Mao Tse Toeng, de lei communistisch Chu Omsingelde Amerikanen en Engelsen braken door naar de kust met matige verliezen TOKIO, 11 December. (United Press en Reutex-)In het bruggehoofd Hamlioeng aan de Oostkust van Noord-Korea zijn Zondagmorgen de uitgeputte strijders van dc Amerikaanse zevende divisie, Ameri kaanse mariniersdetachementen en Engelse commandotroepen aangekomen, die dagen lang in een hel van vuur strijd hebben moeten leveren om aan de omsingeling door de Chinese strijdkrachten te ontko men. Ten koste van 5000 man aan doden en gewonden, die op het slagveld moesten worden achtergelaten, is het deze troepen, die op het moment van hun omsingeling 15000 man sterk waren, gelukt zich een weg te banen door het Tsjosinbekken naar de kust. De Chinezen hebben bij deze veld slag naar schatting 20.000 man verloren, mede door de ondersteuningsacties die de luchtmacht der verbonden troepen uitvoer de om de ontsnapping mogelijk te maken. Ofschoon voor de kust een vloot klaar ligt om de manschappen te evacueren, is het nog niet zeker dat zij inderdaad zullen worden weggevoerd. Men sprak in Tokio over de mogelijkheid dat van het brugge hoofd uit een offensieve actie zou kunnen worden ondernomen. Van het Noorden uit stromen manschap pen van de Zuid-Koreaanse Kapitool-di- visie iii het bruggehoofd binnen, nadat zij uit het Nooi-delijkste punt van hun opmars, die bijna tot de Russische grens reikte, waren teruggetrokken. Zij passeerden de havenstad Wonsan, die door MacArthur is prijsgegeven nadat de bezettingstroepen aldaar door een grootscheepse vioolma noeuvre waren geëvacueerd. Het brugge hoofd Hamhoeng zal spoedig meer dan 60.000 soldaten hei-bei-gen. Het wordt nu reeds „het Duinkerken van Korea" ge noemd. Intussen is bekend gemaakt dat de troe pen uit het Noord-Westen bijna geheel zijn teruggetrokken achter de 38ste breedte graad, zodat thans de vraag aan de oi-de is gekomen of deze troepen tezamen met die welke reeds in de buurt van Seoel gelegei-d waren, zich gereed zullen maken Seoel te verdedigen wanneer de Chinezen hun op mars voortzetten en de breedtegraad over schrijden. De Chinezen zijn reeds aan de Noordelijke zijde van de breedtegraad ge signaleerd, doch niets wijst er op dat zij deze zullen overti-ekken. Zoals gemeld voi-mt deze mogelijkheid het critieke punt in de diplomatieke pogingen die er op ge richt zijn een regeling te bereiken en een staking der vijandelijkheden te bewerk stelligen. De verdediging van Seoel zou welhaast onmogelijk zijn, aangezien er Noordelijk van deze stad geen linie te houden is. Zui delijk van Seoel zou de i-ivïer de Han een mogelijkheid voor het ini'ichten van stel lingen bieden. Onophoudelijke stroom Verkenningen hebben uitgewezen dat de Chinese legerscharen in een eindeloze stroom van Mandsjoerije uit naar het Zui den blijven trekken, voorafgegaan door onafzienbare colonnes vluchtelingen. Honderden vluchtelingen betalen tot 200 dollars per persoon voor een gevaarlijke overtocht in de nacht naar Japan in vol- In tegenwoordigheid van de leden van het Zweedse vorstenhuis zijn Zondagavond te Stockholm aan de winnaars van de Nobel prijs 1950 de onderscheidingen overhan digd door Koning Custaaf VI Adolf. De Koning overhandigt de onderscheiding aan de Engelsman Lord Bertrand Russel, een der winnaars van de prijs voor litteratuur. Frans vliegtuig met Senegalezen neergestort Zeven-en-dertig doden Een vliegtuig van de „Compagnie Trans ports Aeriens Internationaux". dat Sene galese soldaten van Frans-West-Afrika naar Madagascar vei-voerde is in de streek van Bangoei verongelukt. Het vliegtuig is neergestort op Congolees grondgebied. Frans-Belgische hulpcolon nes hebben zich onmiddellijk naar de plaats van het ongeluk begeven en hebben er 37 lijken gevonden. Drie leden van de bemanning en vijftien Senegalezen die gewond werden, zijn naar het ziekenhuis te Bangoli overgebracht. Vier bemanningsleden worden vermist. Het is mogelijk dat deze vermisten op eigen kracht trachten bewoonde streken te be reiken. geladen bootjes, aldus meldt Reuter's cor respondent uit Seoel. Er zijn meer vluchte lingen dan de smokkelaars, die voor de overtocht zorgen, kunnen vervoeren en de prijs stijgt bijna met het uur. Stromen rijke gezinnen uit regerings- en legexkrin- _cn komen in kleine havens aan de Zuid kust van Korea bijeen om te trachten naar Japan te komen. Allen geloven zeker, dat Zuid-Korea spoedig geheel door de Chinese communisten veroverd zal zijn. Centuriontank in handen der Chinezen De Chinese communisten hebben een Britse Centurion-tank van 52 ton in han den gekregen, die bij het terugtrekken de verbondenen uit Pjongjang wegens defect moest worden achtergelaten, tank was door de'bemanning in brand ge stoken. Dit type tank is het nieuwste dei- Engelsen en de constructie is nog gedeelte lijk militair geheim. De achtergelaten Centurion had, zoals alle andere tanks van dit type in. Korea, nog geen schot gelost. Men vreest dat de Chinezen, ondanks de aangebrachte ver nieling, vele gegevens uit het wrak kunnen opmaken. De bemanning van de tank heeft tegen over een speciale commissie van onderzoek vex-klaard, al het mogelijke gedaan te heb ben om óe Centurion te herstellen. De tijd hiex-voor was echter beperkt. De beman ning heeft de tank ontdaan van alle onder-- delen, die verwijderd konden worden, ver volgens het kanon vernietigd en daarna de tank in brand gestoken. De dag 11a het prijsgeven van de tank was de tankcommandant in een verken ningsvliegtuig over de achtergelaten tank gevlogen. Straalvliegtuigen vuurden ei raketten op af. De Schuman-conferentie Men hoopt spoedig klaar te zijn De West-Duitse delegatie voor de onder handelingen over het plan-Schuman if naar Parijs teruggekeerd om deel te ne men aan wat naar verwacht wordt d< laatste besprekingen zullen zijn. Van Duitse zijde wordt medegedeeld, dat de volgende twee vraagstukken nog moeten worden behandeld: De eindbeslissing over het vereffenxngs- fonds ter subsidiëring van de onecono misch wei-kende Belgische kolenmijnen. De eindbeslissing inzake garanties tegen kartels. Indien volledige overeenstemming zou worden bereikt zou het plan-Schuman ge reed zijn, doch, naar van Duitse zijde wordt vex-klaard. zou de oudertekening moeten wachten totdat een in Januari te houden ministersconferentie besluiten zal hebben genomen over de politieke aspec ten van het plan: het hoge gezagsorgaan, het comité van ministers, het parlemen taire controle-orgaan en het gerechtshof. West-Duitse industriëlen hebben voor gesteld, dat Belgische mijnwerkers in het Ruhrgebied zouden komen werken. West- Duitsland heeft een tekort aan mijnwer kers en België zou waarschijnlijk een ovex-schot hebben, wanneer er Belgische mijnen gesloten zouden worden. Alle landen, die bij het plan-Schuman betrokken zijn, zijn het er naar van Duitse zijde gezegd wordt, over eens, da gestx-eefd moet worden naar vrijheid van beweging bij het zoeken van werk ir kolen- en staalindustrieën in Frankrijk, West-Duiisland, Italië en de Benelux- landen. Op die manier zouden, mijnwer kers en arbeiders in de staalindustrie „de eerste werkelijke Europeanen" worden. Weer vier personen te Djakarta vrijgelaten Te Djakarta zijn wederom vier personen vx-ijgelaten, die bij de actie te Djakaria op 19 November werden geai-resteerd. Onder hen bevinden zich Arie en Gerard Knoester. De Gaulle vraagt de macht Generaal De Gaulle heeft Zondagavond in een redevoering te Lille aangedrongen op de vorming van een regering van partij lozen onder zijn leiding en algemene ver kiezingen in Frankrijk. Na een somber overzicht te hebben ge geven van Frankrijks huidige toestand ver klaarde De Gaulle zich bereid als „enige uitweg" de macht op zich te nemen aan het hoofd van een regering van partijlozen, „die de ziel van Frankrijk zal roeren". De Gaulle verklaarde, dat de ledenstaten van het Atlantisch pact hun vex-dediging op „de verst vooruitgeschoven linie" moesten organïsex-en. „Het Noord-Atlantisch pact moet alle Europese staten ten vooi-deel stx-ekken en niet één van hen", zo zeide de Gaulle, kennelijk doelend op Engeland. De Gaulle viel de regering-Pleven aan, omdat zij „haar goedkeuring heeft gegeven aan bilaterale besprekingen te Washington, waaraan Frankrijk geen deel heeft geno men." Hij legde de nadruk op de noodzakelijk heid van een Vex-enigd Europa, dat door alle landen met behoud van hun rechten en hun individualiteit verdedigd zou moe ten worden. Indonesische kabinetszitting over Nieuw-Guinea De besprekingen zullen worden voortgezet DJAKARTA, 11 December-, (Aneta). Ten huize van de Indonesische minister- px-esident, mr. Natsix-, is Maandagochtend een speciale kabinetszitting gewijd aan de kwestie Nieuw Guinea. De rapporten over de besprekingen inzake deze kwestie in Den Haag zijn thans in Djakarta ontvangen. Na afloop van de speciale zitting van het kabinet, verklaarde minister-president Natsir aan Aneta: „Wij hebben het rapport van de besprekingen over Irian bestudeerd en wij zullen de delegatie nader instruë- ren, indien zulks noodzakelijk wordt ge acht. Moh. Roem heeft de regering laten weten, dat de besprekingen over Irian zul len worden voortgezet, Natsir zeide, dat indien het probleem over Irian dit jaar niet kan worden opge lost, beide partijen voor een moeilijke situatie zullen komen te staan. „Ik moet nogmaals met nadruk verklaren, dat ex- veel meer op het spel staat dan het gi-ond- gebied, dat Ix-ian heet. Indien er geen oplossing kan worden ge vonden, dan ben ik pessimistisch". Moh. Natsir weigerde te spreken of vra gen te beantwoorden of de regering in over weging had genomen derden bij de oplos sing van het probleem te betrekken. Hij zeide: „Beide standpunten zijn eigenlijk reeds van April af duidelijk, toen de Irian- commissie voor het opstellen van een rap port werd ingesteld. Nederland en Indo nesië hebben elk een eigen interpretatie van de „oplossing van het probleem Irian binnen een jaar na de souvereiniteitsovex-- dracht". Wat de Indonesische delegatie thans doet is te pogen „om de bestaande impasse to doorbreken", aldus minister president Natsix-, die tenslotte zeide, dat de •egering in voortdurend contact staat met de Indonesische delegatie in Den Haag. Attlee confereerde in Ottawa OTTAWA, (Reuter). De Britse minis ter-president, Clement Attlee, heeft Zater dag, ongeveer vier uur nadat hij per vlieg tuig uit New York te Ottawa was aange komen, geconfereerd met de Canadese minister-president, Louis St Laurent, over de crisis in het Verre Oosten. Na dit 011- clerhoud, dat een half uur duurde, ging Attlee in bespreking met het Canadese kabinet. Attlee heeft Zondag op een persconfe rentie in de Canadese hoofdstad vex-klaard, dat zijn besprekingen met de Canadese re gering hadden aangetoond, dat men het in het algemeen eens was over de politiek, die ten opzichte van iedere communistische dreiging moet worden gevoerd. Later verklaarde Attlee in een korte radiorede tot het Canadese volk, dat het Britse en Amerikaanse volk het volkomen eens waren over het doel: vrede en vrij heid voor alle mensen. „Beide landen wil len dit doel bereiken door de organisatie van de UNO". Het grootste probleem van deze tijd noemde Attlee „de bedreiging van het communistische imperialisme" en hij vroeg aandacht voor de Britse inspanning tegen over deze bedi-eiging in Malakka. Ook hield Atllee een koi-te radiotoe- spi'aak in het Frans. St. Laurent zeide na zijn onderhoud met Attlee: „Naar wat ik vernomen heb zal de UNO niet uit Korea gedreven worden". Het woord is aan. Ni v el le de la Cliaussée: Als men pile dingen overdrijft, bepaalt men niets. (La Gouvernante) Particulieren van een neutraal land" in Korea Merkwaardige trouvaille van Wysjinski De Sovjet-Russische minister van Buiten landse Zaken, Andrej Wysjinski, heeft Zatex-aag bij de politieke commissie der UNO een resolutie ingediend, waarin wordt aangedrongen op de onmiddellijke terug trekking van alle buitenlandse troepen uit Korea en waarin wordt aanbevolen, dat het Koreaanse volk zelf zijn problemen zal oplossen. Wysjinski verklaarde, dat dit de enige manier is waarop de vrede hersteld zou kunnen worden. Hij hield vol, dat de Chi nese militairen in Korea vrijwilligers zijn. Wysjinski betoogde verder nog, dat de Chinezen geheel handelen volgens de voor zieningen van de bestaande beginselen van internationaal recht, welke „aan particu lieren van eexx neutraal land toestaan het gebied van een oorlogvoerende mogend heid binnen te komen." Dit was vastgelegd in de Haagse Conventie van 1907. „Heeft de Bi-itse regering aan Britse burgers vers boden zich als vrijwilliger aan te sluiten bij de Finse strijdkrachten tegen de Sovjet- Unie?", aldus Wysjinski, De moeilijkheden in de Staten van Suriname Delegatie der oppositie in Nederland aangekomen Hedenmorgen arriveerde op Schiphol een delegatie van de oppositie in de Sta ten van Suriname op Schiphol. De leider van deze delegatie, de heer D. G. Findlay, verklaarde aan journalisten, dat de oppo sitie de moeilijkheden in Suriname liever binnenslands gehouden had. De oppositie wist, naar de lieer Findlay zei, een oplos sing om de zaak in Suriname geregeld te krijgen. Zij wilde namelijk ontbinding der Staten en nieuwe verkiezingen. „Minister Lichtveld", aldus de heer Findlay, voelde hier niet veel voor, waar schijnlijk omdat hij wel weet, dat de re gering na een nieuwe verkiezing niet zou kunnen aanblijven. De oppositie wil de volkswil laten spreken om te komen tot een meer democratische regering". De de legatieleden verweten minister Lichtveld, dat hij niet democi-atisch is. Vooral wordt hem kwalijk genomen, dat hij eens gezegd zou hebben: „Wij moeten desnoods met ondemocratische middelen voor de demo cratie vechten". Truman overweegt afkondiging van noodtoestand WASHINGTON, 9 Dec. (Reuter). De Amerikaanse minister van Defensie, Geor ge Marshall, heeft Zaterdag te Washington verklaard, dat de px-esident ernstig de af kondiging van de nationale noodtoestand overweegt. Reeds Donderdag deelde Stephen Early, de waarnemend perssecretaris van Tru man, mede dat er „zeer in het algemeen" 1 gesproken was over noodzaak van afkon diging van de nationale noodtoestand in de Verenigde Staten. Een dergelijke afkondi ging zou de president en de regering mach tigen strenge economische controlemaat regelen '311 te voeren en de nationale hulp bronnen te mobiliseren. Sommige senatoren hebben bij Marshall aangedrongen op afkondiging en algehele mobilisatie en vergroting van de militaire productie tot op peil van oorlogstijd. Amerikaanse senatoren aan het woord Vier Amex-ikaanse democratische en re publikeinse senatoren hebben aangedron gen op een volledige blokkade van commu nistisch China en het gebruik van Chinese nationalistische troepen op Korea. Het zijn de senatox-en Paul Douglas (democraat), Alexander Smith (republikein), Hartley Kiigoi-e (democraat) en William Know- land (republikein). Zij bespraken Zondagavond de toestand in het Verre Oosten voor de i-adio en waren het er over eens, dat er met de communis tische landen niet overlegd diende te wor den en geen politiek van verzoening door concessies gevolg diende te worden. HET WEER AFGEBEELD Bij Jan-Mayen ligt thans een diepe depressie die zich nog maar langzaam naar het Noord-Oosten verplaatst. Het,front van 1 deze depressie passeerde vannacht met 'regen ons land. Achter het front stroomt lucht van polaire oorsprong naar onze omgeving. Aangezien deze lucht op de Oceaan het warme Golfslroomwater ipasseert, vindt in de onderste luchtlagen 'een belangrijke verwarming plaats. De lucht krijgt daardoor evenwel een on stabiel karakter hetgeen voornamelijk in de kustgebieden aanleiding zal geven ]tot enkele buien. Weerbericht WISSELEND BEWOLKT Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselend bewolkt met enkele buien, hoofdzakelijk in de kustge bieden. Matige en langs de kust af en toe vrij krachtige wind. over wegend tussen West en Noordwest. Vannacht op beschutte plaatsen lichte nachtvorst. Overdag dezelfde temperaturen als vandaag. 12 December Zon op 3.39 uur, onder 16.28 uur Maan op 11.57 uur, onder 1955 uur Hoog en laag water te IJmuiden Maandag 11 December Hoog water: 4.42 en 17.00 uur. Laag water: 0.18 en 12.44 uur. Dinsdag 12 December Hoog water: 5.33 en 17.53 uur. Laag water: 1.09 en 13.33 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1