r De nood der Stille Armen -bed is ook voor U ideaal! De radio geeft Dinsdag DE MEESTER-BE DIEN DE Wereldnieuws WEK DE GAL IN UW LEVER OP taanda» 11 December 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Ziekte is dikwijls het begin Een sociale werkster in Haarlem ver telde ons: Door mijn werk kom ik met veel mensen die in nood verkeren in aanraking; daar onder zijn ook Stille Armen. Nu treft het mij dat, althans met de ge- vallen waarmede ik in contact kwam, dik- wij Is "ziekte het begin van de narigheid is. Enkele voorbeelden. Een vakarbeider verdiende een flink loon, zodat hij er met zijn gezin behoorlijk van kon leven. Toen kwam evenwel de tegenslag. Een kwaal dwong hem tot rus ten. Hij kreeg toen slechts 80% van zijn loon als ziekengeld uitbetaald. Dat dwong zijn vrouw tot bezuiniging, temeer omdat ziekte in de regel nog tot extra uitgaven dwingt. Toen de man na een jaar nog niet hersteld was, kreeg hij een inval id ïteits- rente. die nog belangrijk lager is. Nu suk kelt dat gezin voort op een weg die steeds bergafwaarts voert. Voor noodzakelijke uitgaven gaat het geld ontbreken. Wel zijn er twee zoons die wat verdienen, maar alles bij elkaar (dus met inbegrip van de invaliriiteitsrente) komt er toch niet veel meer in dan een goede 40 gulden in de week en daarvan moeten dan 7 gezonden en 1 zieke leven. Een der werkende zoons moet nu onder dienst. Dat betekent nog minder inkomen voor het gezin, want hij komt niet in aanmerking voor kostwinners vergoeding, daar er immers buiten hem nog inkomsten zijn. Ook van Sociale Zaken is geen hulp te verwachtten, want het gezins inkomen blijft dan nog juist iets boven de norm die voor toekenning van steun is vastgesteld. Maar ieder zal ongetwijfeld willen mede werken om in dit gezin met Kerstmis toch wat vreugde te brengen. Een ander geval betreft ook een vakman. Die heeft een inkomen dat hem in normale omstandigheden in staat zou stellen met zijn gezin behoorlijk te leven. Maar zijn omstandigheden zijn niet normaal. Hij heeft namelijk een ziekelijke vrouw, terwijl ook zijn kind extra zorgen ver eist. Dat maakt dat er veel uitgaven moeten gedaan worden die in gezinnen met gezonde mensen niet nodig zijn. Het gevolg is dat er voor de gewone dingen dikwijls geen geld overblijft. Als de man een nieuw costuum nodig heeft, moet er geleend wor den. Maar lenen heeft het nadeel dat de schuld moet worden afgelost. En dat is onder zulke omstandigheden bijna niet mogelijk. Ook in dat gezin moet voor wat Kerst vreugde gezorgd worden. Hetzelfde geldt voor een vrouw die zich alleen door het leven moet slaan. Zij woont op een kamertje en heeft met niemand om gang. Haar arbeidskracht is heel beperkt, want zij lijdt aan meer dan één kwaal. Toch poogt zij er te komen zonder hulp van buiten. Dat is prijzenswaard, maar daar mee doet zij zich zelf toch te kort. Op Kerstmis moet in het tekort in elk geval voorzien worden' Een ander geval illustreert ook dat lang durige ziekte vaak het begin van maat schappelijke ellende is. Een echtpaar woon de in de Balkan, waar de man een uitste kend betaalde werkkring had. Maar het ging mis met de onderneming waarbij hij werkte, ook al poogde hij de zaak te redden door er zijn familiekapitaal in te steken. Arm kwam hij naar Nederland terug. Vrienden hielpen hem toen aan een nieuwe werkkring in Indië. Daar werkte hij (het was nog voor de oorlog) heel hard, omdat hij hoopte zich financieel te kunnen her stellen. Maar toen werd hij ziek, moest naar Nederland uitwijken. De zaak, waar bij hij gewerkt had, kon hem slechts een kleine jaarlijkse uitkering geven. Deze hield bovendien op toen er oorlog kwam. Nu was het echtpaar geheel zonder in komen, terwijl de man niet meer in staat was om te werken. Toen duurde het niet lang of beiden zaten als armlastigen in een inrichting waar zij als enige intellectuelen temidden van minder ontwikkelden zich niet thuis gevoelden. Dat was voor hen een tijd van beproeving. De dood werd voor de man tenslotte een verlossing. Gelukkig kon de vrouw toen naar een andere omgeving overgebracht worden. Zwaar is ook het lot van een vrouw van middelbare leeftijd die in de oorlog haar man en zoon verloor. Het waren Joden die de knoet van de bezetter geducht voel den. Slechts door een toeval wist de vrouw aan de dood te ontkomen. Maar nu zit de vrouw die zich vroeger in weelde gebaad heeft zonder middelen van bestaan op een kleine kamer. Het familiebezit is door de Duitsers gestolen, zodat de vrouw nu be staan moet van haar uitkering als oorlogs slachtoffer. Die is natuurlijk bescheiden. Ook deze vrouw heeft recht op een beetje Kerstvreugde. Cultura jubileert In het gebouw Cultura in de Jansstraat had Zaterdagmiddag een receptie plaats ter gelegenheid van het 12'..-jarig bestaan van dit gebouw. De talrijke bezoekers konden zich meteen op de hoogte stellen van de ge daanteverwisseling van het gebouw, dat goeddeels gemoderniseerd is. Een nieuwe zaal, re-decoraties in sobere maar frisse en lichte kleuren hebben van Cultura een feest- en vergaderingsgebouw gemaakt, dat er wezen mag, De receptie werd bezocht door afgevaar digden van tal van verenigingen, die met een gebouw als dit hun voordeel kunnen doen. Speeches en bloemen zonder tal onderstreep ten het medeleven met het heuglijk feit. Het dubbelmannenkwartet „Inter Nos" onder leiding van Nico Hoogerwerf luisterde de receptie op met zijn zang. ZEEPOST VOOR OOST EN WEST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De datums, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indone sië: s.s. „Ascanius" (15 Dec.); naar Nieuw Guinea: m.s. „Borneo" (4 Jan.); naar de Nederlandse Antillen: s.s. „Boskoop" (14 Dec naar Suriname m.s. „Hersüia" (21 Dec.). Haarlemse politie kwam wapendiefstal op het spoor Drie jongemannen gearresteerd De Haarlemse politie heeft drie jeugdige Haarlemmers ingesloten, die ervan ver dacht worden een hoeveelheid wapens en munitie te hebben gestolen uit een militair kamp in een naburige gemeente. Het zijn de negentienjarige buffetbediende G. A. H., de even oude electriciensknecht H. J. N. S. en de zeventienjarige magazijnbediende J. C. A. de K. Ten huize van de twee eerstgenoemde jongens werden bij een huiszoeking gewe ren, granaten en patronen gevonden. Deze ontdekking werd gedaan tijdens een onder zoek naar een diefstal van enige flessen drank, een aantal zakjes thee en zeer vele pakjes lucifers ten nadele van een Bloe- mendaalse hotelhouder bij wie de buffet- bediende in dienst was. Deze artikelen werden inderdaad bij hem en de electri- cienshulp, die als heler zou zijn opgetreden, gevonden. De magazijnbediende schijnt alleen bij de diefstal van de wapens be trokken te zijn. De politie heeft niet kunnen vaststellen wie de gegadigden voor de wapens waren. Afscheid dr. C. Spoelder Dr. C. Spoelder, de rector van het Haar lems Gymnasium, zal op Vrijdagochtend 22 een bijeenkomst in de Doopsgezinde Kerk afscheid nemen van zijn school Een aantal onderv/jjs- autoriteiten zal hierbij het woord voeren. ADVERTENTIE Lekker warm en volkomen geruisloze vering. Een speelgelegenheid voor een kleuterschool De school voor voorbereidend lager on derwijs no. 2 (Smedestraat 33-Jansweg 54) beschikt niet over een speellokaal. In deze voor het kleuteronderwijs belangrijke be hoefte kan worden voorzien, door twee in het gebouw aan de Jansstraat 54 leegstaan de lokalen, welke tot aan de zomervacantie 1950 in gebruik waren bij de Stichting tot opleiding van leerkrachten voor het open baar voorbereidend lager onderwijs alhier, samen te voegen en voor genoemd doel in te richten. De kosten hiervan worden ge raamd op 1925. B. en W. stellen de raad voor, dit bedrag ter beschikking te stellen. ONDERWIJS TE HAARLEM. B. en W. stellen de raad voor: J. F. Poen, onderwijzer aan de Jan Ligt- hartschool (Botermarkt) over te plaatsen naar de Prinses Margrietschool (Juno- plantsoen). Voordracht voor onderwijzeres aan de Lorentzschool (Leidseplein)1. mejuffrouw B. Huurman te Heemstede, 2. mejuffrouw H. J. M. L. Ooms te Haarlem, 3. mejuf frouw H. Joosten te Haarlem. Voor onderwijzeres aan de Cornelis Houtmanschool (Weltevredenplein): 1. me juffrouw H. J. M. L. Ooms te Haarlem, 2. mevrouw H. J. Souwer-Van Eskert te Haarlem, 3. mejuffrouw B. Huurman te Heemstede. 7.00 Nieuws. 7.15 Morgengebed, 7.30 Slui ting. 9,00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.35 Lichtbaken. 10.00 Voor kinderen. 10.15 Platen. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12,03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Piano. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualitei ten. 13.25 Lunchconcert. 14.00 Viool en piano. 14.30 Platen. 14.50 Kamerorkest. 15.30 Ziekenlof. 16.00 Voor zieken. 16.30 Sluiting. 18.00 Causerie en Platen. 18.15 Reportage. 18.25 Lichte muziek. 18.48 Sport, Dit is leven en Voor jongeren. 19.00 Nieuws. 19.15 Actua liteiten. 19.23 Hier is Europa. 19.52 Politiek overzicht. 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Hoorspel. 22.45 Avondgebed- 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen HILVERSUM n. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek 7.30 Sluiting. 9 00 Nieuws. 9.10 Morgenwijding. 9.25 Platen. 9.30 Populair concert. 10.30 Van vrouw tot vrouw. 10.35 Platen. 10.50 Voor kleuters. 1! 00 Piano. 11.30 Voor zieken. 12.00 Orgel en sonraan. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Financieel weekoverzicht. 13.30 Promenade orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 15.45 Or.ze Amerikaanse buren. 16.00 Platen. 16.10 Kinderkoor. 16.30 Sluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Italiaans concert. 19.10 Paris vous parle. 19.15 Metropole orkest. 19.45 Causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 De Antwoord-man. 21.35 Platen. 22.00 Goede moed. 22.15 Piano. 22.45 Buitenlands overzicht 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL. 324 M. 12.60 Salonorkest. 12 30 Weerberichten. 12.32 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Kin derkoor. 13.30 Platen. 15.30 Kamermuziek. 16.15 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kinderen. 17.30 Uitzending van de U.N.O 17.40 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Muziek voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Voordracht. 20.00 Hoorspel. 21,30 Platen. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazz. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Sympho- nisch concert. i Het HTC-cabaret „De Grote Beer" Enkele ondernemende leden van de H. T.C. zijn er het vorig jaar met groot en thousiasme mee begonnen onder leiding van Frans Hesmerg hun krachten te be proeven op het gebied van de kleinkunst. Zij hebben niet alleen zelf veel moedge vende voldoening gevonden, doch ook anderen een welkom pleizier bereid, want precies twintig keer mócht hun cabaret „De grote beer" in ziekenhuizen, sanatoria en voor verenigingen optreden. Door hun ervaringen gesterkt gaan zij thans op de zo fortuinlijk ingeslagen weg verder. Gis teren en Zaterdag werden in het gc-bouw Domi te Overveen de eerste voorstellingen gegeven van een nieuw programma van eigen werk onder de titel „Sterrit langs de wijzerplaat". Nu luidt natuurli.ik de eerste vraag: is er van vooruitgang sprake? Het antwoord daarop moet bevestigend luiden, al mag niet verzwegen worden dat het niet alleen verbetering was wat de klok sloeg. Nadat de eerste manche werd gewonnen, zijn de spelers namelijk kwetsbaar geworden. De grootste troef, waardoor „De grote beer" gunstig afsteekt bij andere ensembles van amateurs, is de hoewel terecht het pikante niet schuwende steeds door goede smaak geleide fantasie, welke men ij maal uit van ouds bekende vormen nieuwe mogelijkheden wist té putten en bovendien meer dan eens verrassend originele uitin gen vond. Maar toch zijn de meeste num mers te schriel, te zeer vel over been, door dat zij op een te smalle basis rusten, op vaak niet meer dan een met een paar woorden te vertellen anecdote. Daardoor kwam tevens de zwakste zijde van ama teur-cabaretiers soms nogal scherp aan het licht: het doorgaans ontoereikende ver mogen tot onmiddellijke typering, zonder ruggesteun van tekst of uitgewerkte situa tie. 'Doch naarmate men aan routine wint, zullen deze bezwaren steeds minder wor den. Reeds nu is er veel waarvan de toe schouwer naar hartelust kan genieten, zo als bijvoorbeeld de bijzonder aardige scènes van de krantenverkopers bij een stations kiosk (door Bert Frerichs en Okky Wie- meyer) of Loek van den Broek's, vooral in het begin grote hilariteit verwekkende ver slag van een voetbalwedstrijd tussen twee teams van staatslieden. Laatstgenoemde had trouwens een belangrijk aandeel in het welslagen van het programma, waar van zijn Gysbreght van Aerr.stel in de ook overigens kostelijke persiflage van het Holland Festival het hoogtepunt was. Bij zonder aantrekkelijk was de thé-dansant der marionetten, een veelzijdig kunststuk je apart. Wat Hoofts „Galathea ziet de dag breekt aan" in deze revue te maken had, was niet erg duidelijk. „Sterrit langs de wijzerplaat" zal nog wel dikwijls vertoond moeten worden. Het is jammer dat men in de toekomst de uit stekende décor-ontwerper George Hoven zal moeten missen, maar ook zonder hem zal dit groepje, waarvan verder Roeki Aronds, Lenny Berentsen, Machteld Kruyt en Leo Straus deel uitmaken, zich stellig een grote kring van bewonderaars weten te verwerven. Want eerlijk: het mag er wezen! DAVID KONING. Geen huisdieren meer? Een lezeres zij vraagt met klem haar naam geheim te houden, omdat zij ver moedt dat zij meer tegen- dan medestan ders heeft verzoekt de volgende maat regelen vast te leggen bij de wijziging der Haarlemse Politieverordening, die binnen kort door de Raad in behandeling genomen zal worden: le. Honden mogen slechts aan een lijn worden uitgelaten. Eigenaars moeten zorg dragen dat de beesten alleen de goten langs de trottoirs bevuilen. 2e. Wie zijn hond in een eigen tuin uit laat, moet er voor zorgen dat het vuil op regelmatige tijden verwijderd wordt. An ders hebben omwonenden daarvan last. 3e. In de bebouwde kom mogen geen kippen, hanen of konijnen gehouden wor den. Hanen zijn oorzaak dat de omwonen den ontijdig uit de slaap worden opge schrikt, iets wat voor zieken nadelig is. Kippen doen, al is het wat minder luid ruchtig, met hun gekakel hetzelfde. Hokken van konijnen stinken, waaraan de buren zich terecht ergeren. 4e. Eigenaars van honden moeten er voor zorgen, dat hun dieren niet blaffen of hui len, want dit hindert de buren. 5e. Ook eigenaars van katten moeten er voor zorgen, dat omwonenden geen last van deze dieren ondervinden, in het bij zonder in de maand Maart. Tot zover deze lezeres. Als zij haar zin krijgt, worden alle honden, katten, kippen, hanen en konijnen in de stad geweerd. Wij geloven niet dat de meerderheid van de raad daartoe zal willen medewerken. Nieuwe predikant deed intrede bij Doopsgezinde Gemeente De Verenigde Doopsgezinde Gemeente te Haarlem heeft haar nieuwe herder en leraar, ds. mr. J. A. Oosterbaan, welkom geheten. Hij is voor haar geen onbekende. Meermalen is hij haar als predikant voor gegaan en in de hongerwinter heeft hij haar vaak geholpen aan het dagelijkse brood. Zondagmorgen was de belangstelling bij de intrede van ds. Oosterbaan dan ook zeer groot. Aanwezig waren onder meer de professoren dr. W. Leendertz uit Am sterdam en G. A. van den Bergh van Eysinga uit Santpoort en ook vele gemeen teleden uit Barsingerhorn, de vorige stand plaats van ds. Oosterbaan. „Het geloof mag geen gewoonte, geen routine worden, waardoor de Christelijke gemeente het niet ae moeite zou achten om kennis te nemen van wat er in omgaat. Het geloof moet een ondoorgrondelijk my sterie blijven! Het moet de mens altijd opnieuw in verwondering brengen! Het is goed sieeds opnieuw er over na te den ken om te zien hoe buitengewoon het is!", zo begon de nog jonge predikant, wiens predikatie handelde over 2 Córinth. 5 vers 20: „Wij bidden U van Christus wege, laat U met God verzoenen". In het bij zonder belichtte spreker de verhouding van de voorganger der gemeente en de kern van het Evangelie. Overgaande tot een uiteenzetting over de kern van .het Evangelie, zeide spreker, dat Christus roept en blijft roepen door de eeuwen heen tot alle mensen. Daarom is Christus in de wereld gekomen om ons met God te verzoenen. Tot deze verzoe ning behoeft de mens zich niet in te span nen! In feite heeft Christus het reeds ge daan! De kern van het Evangelie moet al tijd opnieuw gepredikt worden omdat de mens uit- zichzelf niet luistert naar Hem, maar naar zijn eigenzinnig hart, dat in hem spreekt. Daarom is het noodzakelijk, dat telkens opnieuw gepredikt wordt: „Christus is gekomen en komt voortdurend tot ons!" Dat te prediken is de voorganger van Christuswege opgelegd. En alle leden zijn geroepen daarnaar te luisteren. Dr. S. M. Daalder nam namens de Haar lemse Doopsgezinde Gemeente het woord. Hij zeide, dat de gemeente verheugd- is over de komst van ds. Oosterbaan en her innerde voorts aan de reeds bestaande be trekkingen. Mr. Th. F. Raedt sprak als voorzitter der diakenen en namens de Kerkeraad en diakenen de wens uit, dat onder Gods ze gen net werk van ds. Oosterbaan vrucht moge dragen. Tenslotte vroeg de nieuwe pastor de medewerking en vriendschap van zijn Haarlemse ambtsbroeders, de kerkeraad en de gemeente. LAATSTE REEKS KORALEN UIT „HET ORGELBOEKJE" Op 15 December wordt in de Waalse Kerk de zevende (tevens laatste) avond gewijd aan „Das Orgelbüchlein" van Bach. De organist Dolf Hendrikse, Haarlems Motetgezelschap onder leiding van Maarten Kooy en het Remonstrants Kerkkoor onder leiding van Jan Boeke zullen de koralen uitvoeren die betrekking hebben op het Kerstfeest. „Even een blokje om" Roekeloze kwajongensstreek eindigde m het water „Waar zitten ze toch?" vroegen de ouders van twee broers van zeventien en vijftien jaar zich Zaterdagavond een beetje onge rust af, terwijl zij een kennis op bezoek hadden. Die vraag werd al spoedig beant woord, toen de politie aanbelde en ver telde, dat twee jongens, die een auto in de Raamsingel hadden gereden, het huis aan de achterzijde waren binnengeslopen. De boosdoeners werden inderdaad druip nat in de ouderlijke woning aangetroffen. Met horten en stoten kwam vervolgens het verhaal er uit, dat zij op de gedachte waren gekomen met de wagen van de be zoeker een blokje om te rijden. Van de Tempeliersstraat tot de Raamsingegl was dat goed gegaan, doch in de bocht van de Van Edenstraat slipte het voertuig, waar door een voetganger die juist de weg over stak aangereden zou zijn, als niet die man ijlings een goed heenkomen had gezocht en de vijftienjarige, die naast zijn oudere broer zat, het stuur had omgetrokken. Met het resultaat dat de wagen nu de andere kant op zwenkte en daarbij via het trottoir de singel inreed. De auto bleef met de kap gedeeltelijk boven het wateroppervlak uitsteken en de jongens wisten uit de cabine te.komen en naar de kant te zwemmen. Zij hebben toen via een omweg de ouder-, lijke woning opgezocht/ waarbij de politie bij hun opsporing slechts het natte spoor behoefde te volgen om achter hun domi cilie te komen. Aan de oudste is een pro ces-verbaal opgemaakt wegens, het in het gevaar brengen van het verkeer en - het autorijden zonder rijbewijs.' De auto is later met een kraanwagen opgevist. Dronken bakker zou etalageruit vernield hebben Politie heeft al stille getuigen doch zoekt sprekende Het zal ongeveer tien minuten na het middernachtelijk uur zijn geweest, toen de filiaalhouder van een reisbureau tegenover de Anegang in Haarlem werd opgeschrikt door glasgerinkel. Toen hij beneden kwam bleek een van zijn etalageruiten in scher ven op het trottoir te liggen. In de uitge storven straat was niemand te bekennen die de dader zou kunnen zijn geweest. Maar laat nu niet lang daarna een waak zaam agent van politie op de Oostvest een man ontwaren, die vergeefs poogde zich zelf en een fiets te verplaatsen. En toen deze agent de man poogde bij te staan viel het hem op, dat op diens jas tal van glas splinters schitterden. Natuurlijk is de beschonkene, een 22- jarige bakkersgezel uit Vijfhuizen, vastge houden onder verdenking de vernieler van het raam te zijn, maar voor alle zekerheid zou de politie het op prijs stellen indien eventuële getuigen van zijn wandaad zich tot haar wenden. De jéép-ëxpress behouden in Haarlem gearriveerd De Amsterdamse buurt liep Zondagmid dag uit om de Haarlemmer Peter Pennaerts en zijn drie vrienden, waarmee hij zeven maanden geleden in Batavia in een jeep stapté om de terugreis naar Holland le aanvaarden, te verwelkomen. Bij de Am sterdamse Poort zag het dan ook zwart van de mensen en het had maar een haartje ge scheeld of de vier ondernemende ex-mili- tairen waren er niet zonder kleerscheuren afgekomen. De jeep kreeg het zwaar te verduren. Voordat ze met een gangetje van 3 km. per uur de Van Keulenstraat in draaide. hadden tal van enthousiaste buurt bewoners hun krachten er op beproefd. Het fanfare-korps de Spaarne Bazuin zorgde voor het muzikale welkom en vier meisjes uit de Van Keulenstraat klauterden bij de Amsterdamse Poort op de motorkap van de jeep om Pennaerts en zijn mede passagiers een bloemenhulde te brengen. Thuis wachtte de Haarlemse avonturier een tweede verrassing. Daar waren mevrouw Maas en de heer Van der Kroft, die de voorbereiding der feestelijkheden op zich hadden genomen, om de gelukwensen van buren en vrienden te vertolken. Een fraaie portefeuille en een portemonnaïe werden Peter Pennaerts namens de buurtbewoners aangeboden. Binnenshuis werd het feest de gehele middag voortgezet en 's avonds trokken de jeepreizigers er weer op uit om in Amers foort een lezing te gaan houden. Van middag doen ze dat in Heemstede op het R.K. Seminarie en Woensdag komen ze in het gebouw Sint Bavo te Haarlem hun be levenissen vertellen. Dan gaat het Donder dag naar Montfoort, de woonplaats van Jan Glissenaar, die onderweg als reporter op trad. Dinsdagavond treedt het viertal in Eind hoven voor de televisie op. Vic Lewis concerteerde De Haarlemse jazz-liefhebbers waren Za terdagavond in groten getale naar hei Concertgebouw getogen om te luisteren naar een concert, dat daar werd gegeven door de orkesten van Vic Lewis en Peter Rasmussen. Het concert opende met het optreden van Ronnie Chamberlains „Bop-groep", zes musici uit het orkest van Lewis, die een matig succes oogstte, wanneer men althans het applaus na iedere solo, dat zo lang zamerhand een gewoonte-gebaar is gewor den, niet meetelt. Een, op de verdienstelijke pianist na. niet zeer vaste rhythm-sectie was er waarschijnlijk de schuld van, dat het niet helemaal klopte. Peter Rasmussens orkest, technisch op een hoog peil, het orkest klonk tweemaal zo „groot", vermaakte een iegelijk met grappige show en toen kwam na de pauze de hoofd schotel: Vic Lewis, de Britse vertegenwoor diger van de „progressieve" jazz. die overi gens dit keer aanzienlijk minder progressief was dan bij zijn vorige bezoek. De felle uitvallen van het koper op de ondertoon van het sax-team zijn inmiddels al zo tot cliché geworden, dat zij nauwelijk meer het ver rassend effect bereiken, dat er mee beoogd werd en men kan met grote nauwkeurigheid voorspellen, wanneer dit nijdig geschreeuw los zal breken. Een extra-compliment ver dienen de pianist Arthur Greenslade die het met een nogal miserabel instrument moest stellen en de vocaliste Marion Williams, wier stem en voordracht dezelfde schuchtere bekoorlijkheid bezaten als haar uiterlijk. Dit concert viel onder de uitwisseling van Engelse en Nederlandse orkesten, die de musici, van beide landen de kans geeft hun kunnen over de grenzen te tonen. ADVERTENTIE Grote diefstal uit huis aan de Delftlaan In de afgelopen nacht werd een inbraak ontdekt in een huis' aan de Delftlaan te Haarlem. De dieven hadden zich toegang verschaft door een ruit aan de achterzijde stuk te slaan en hadden vervolgens bij hun speur tocht door de woning, geen bureau, dressoir of kast ondoorzocht gelaten. Er wordt een radiotoestel, een Perzisch tafelkleed, een hoeveelheid tafelzilver en een partij linnengoed vermist. Opschudding door vuurdood van oude schoenen „Geen rook zonder vuur", dacht een voor bijganger die Zondagavond omstreeks kwart voor elf dikke rookwolken zag op stijgen achter een huis op de hoek van de Van Marumstraat en de Palmstraat en waarschuwde onverveerd de brandweer. De bewoners keken wel een beetje ver baasd toen het geloei van de sirene op de spuitwagen juist voor hun huis 3 stopte, want er was toch werkelijk niets aan de hand. Zij hadden alleen een paar oude schoenen in de kachel gegooid. 19. Eerst schrok Panda ergtoen de ad vertentieloket-meneer zo lelijk tegen hem nauwdemaar daarna werd hij boos. Hij liet het er niet bij zitten.' „Als u mijn ad- ertentie niet op wilt nemen, dan ga ik wel naar uw concurrent!" zei hij kwaad. „Dit is geen jlauwe grap! Ik ben million nair! Ik ben een echte millionnair, en ik xoil met al mijn geld iets belangrijks gaan doen voor kunst en wetenschap! O! En wanneer u dat jlauwe onzin noemt, dan gun ik de klandizie aan een ander De meneer zat met zijn mond vol tanden, dat begrijp je! En misschien ivas hei daar wel bij gebléven, wanneer niet op dat. moment toevallig net een verslaggever van die krant door de gang had gelopen. Die hoorde, wat Panda daar allemaal riep, en die kwam er snel aanstappen. „Wat hoor ilc?" riep hij. „Ik ruik nieuws! Dat is zelfs gróót nieuws! Bent u eenmillionnair, die iets voor kunst en wetenschap wil doen? Vertel mij eens alles, mijnheer!" Nu, dat wilde Panda wel, en hij ging die aardige verslaggever precies vertellen hóe hij aan zijn millioenen was gekomen en hoeveel l\et er wel waren, en hij vertelde hem ook, dat hij nu iets moois en iets nuttigs met det geld wilde doen en dal hij daarom de kunst en de wetenschappen aan ging moedigen. De verslaggever vond het een prachtig verhaal en schreef alles op; ja, hij liet zelfs een typiste komen om meteen een mooi verslag te dicteren, en hij riep: „Stop de persen! Nieuw hoofd-artikel!" Er kwamen andere kranten-lieden aanrennen om naar Panda te kijken, en kreten als: Kopregel over vijf kolom!" en „Waar schuw de directeur!" en „Gooi het nieuws over de Grote Zes er maar uit!" zulke kreten waren niet van de lucht. Er kwam zelfs een fotograaf om vlug nog een foto van Panda te maken. „Even glimlachen, meneer!" riep die. maar de foto was al klaar voordat Panda er, temidden van al die drukte, toe gekomen was om even aar dig te lachen. Wat een opschudding! Maar zoiets komt ook niet dagelijks voor, moet je denken.... Prominent. Heinz Winfried Sabais. voor malig secretaris van het Oost-Duitse Goethecomité te Weimar, is naar West- Duitsland gevlucht, aldus de „Neue Zeitung". Sabais werd beschouwd als een promi nent vertegenwoordiger van de nieuwe generatie van Oost-Duitse schrijvers. Schandaal. Zeven Egyptische generaals zijn op pensioen en dertien hoge offi cieren op half salaris gesteld wegens hun aandeel in een wapenschandaal. Het schandaal betrof de aankoop van onbruikbare wapenen en munitie van Italië gedurende de oorlog in Palestina. Enige weken geleden heeft de Egypti sche openbare staatsaanklager een rap port over deze zaak aan het departe ment van justitie voorgelegd. Onder de generaals, die zijn gepension- neerd, zijn er drie die de Egyptische strijdkrachten in de Palestijnse oorlog commandeerden. Carrière. Théodore Steeg, die tien maal Frans minister is geweest en eenmaal, in 1930, één dag minister-president, is Zondag op 82-jarige leeftijd te Parijs overleden. Als resident-generaal van Marokko aanvaardde hij in 1926 de overgave van Abd el Klim. Advies. De nationale raad van Amerika nen voor democratische actie, een links georiënteerde organisatie, die zich „li beraal en anti-communistisch" noemt, heeft in een Zaterdag goedgekeurde re solutie krachtig gepleit voor een sterke verdediging van West-Europa en ver klaard, dat de V.S. zich niet onbeperkt aan het Aziatische vasteland moeten binden. Volksdemocratie. Ter bevordering van de productie der industrie heeft de Hon gaarse regering besloten land, dat in het bezit is van fabrieksarbeiders en mijn werkers, op te kopen. De regering is van mening, dat de productie ernstig wordt belemmerd door arbeidsverzuim van arbeiders, die vrijaf nemen om hun stukjes land te bewerken. Presidentieel. „The Washington Daily News" heeft beleend gemaakt, dat presi dent Truman deze week een brief heeft geschreven aan een muziekrecensent, waarin hij dreigt „deze te zullen afdro gen" wegens een ongunstige critiek op het zingen van zijn dochter Margaret. Het Witte Huis bevestigde dat de pre sident Paul Hume had geschreven. De brief zegt: „Ik heb juist uw minne recensie gelezen. U spreekt als een te leurgestelde oude man, die nimmer succes heeft gehad. Ik heb u nooit ont moet, maar pas op dat u uit mijn han den blijft". Hume had geschreven, dat Margaret Truman een zeer aantrekkelijke figuur op de planken was, maar niet erg goed kon zingen. Swing-aggressie. In een tijdschrift, dat van achter het IJzeren Gordijn Londen be reikte, staat te lezen, dat swing, samba, conga, rumba en boogie-woogie midde len tot aggressie zijn. Het Hongaarse tijdschrift zegt dat czar das, wals en polka zijn toegestaan. Tango, foxtrot en Engelse wals, hoewel weerspiegelingen van het kapitalistische verval, kunnen met smaak gedanst wor den, hoewel zij de verlangens der ar beiders niet vervullen. Straf. De scheikundige Harry Gold, die ver klaard heeft verbindingsman te zijn ge weest in een Sovjet-Russisch net van atoomspionnage, is Zaterdag te Phila delphia tot dertig jaar gevangenisstraf veroordeeld. Nobel. Zondag is in de aula van de uni- versiteit van Oslo de Nobelprijs voor de vrede uitgereikt aan dr. Ralph Bunche, de vroegere' bemiddelaar van de U.N.O. in Palestina. Onder de aanwezigen be vonden zich koning Haakon, kroonprins Olof, kroonprinses Marthe en prinses Ragnhild, verder vertegenwoordigers van de Noorse regering, het parlement en de strijdkrachten. Tot de genodigden behoorden ook Amerikaanse neger-offi- cierën en manschappen. In zijn kort dankwoord schetste dr. Bunche de grote betekenis van de prijs niet alleen voor hemzelf maar ook voor alle niet-blanke volken. Atoombombay. |!en internationale confe rentie van atoomgeleerden zal op 14 De cember in Bombay bijeenkomen. Meer dan 200 afgevaardigden, afkomstig uit Groot-Brittannië, de Verenigde Staten, Europa en India, zullen deelnemen. Onder de te bespreken onderwerpen staat op de agenda „de toepassing van kernenergie uitsluitend ten bate van het mensdom". Protest. De Franse communistische partij heeft Zondagavond opgeroepen tot pro testdemonstraties tegen de herbewape ning van West-Duitsland. De demon straties zouden hedenmiddag te Parijs v/orden gehouden. In een redevoering te Brest heeft de Franse communistische leider Jacques Duclos gevraagd om „massale en doel treffende protesten van, het volk tegen het vervoer van wapenen voor de „Wehrmaeht" door Frankrijk. Duclos verklaarde, dat de Franse rege ring door het aanvaarden van herbewa pening van Duitsland het Frans-Rus sische vriendschapsverdrag van 1944 „opzettelijk heeft geschonden". ADVERTENTIE U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTEK'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wjjze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletje#. Mariniers naar de West Mariniers zullen de Koninklijke Land macht op de Nederlandse Antillen en in Suriname vervangen. De sterkte van het korps mariniers in de West zal 450 a 500 man bedragen. De mariniers staan onder bevel van de luitenant-kolonel der mariniers J. G. M. Nass. Het is niet uitgesloten, dat eenheden van de Marine-luchtvaartdienst eveneens naar de West zullen gaan. De uit de West afkomstige beroepsmi litairen zullen niet naar Nederland komen, Het betreft hier een groep van 160 Suri naamse en 80 Curagaose beroepsmilitairen. Waarschijnlijk zullen zij als afzonderlijke eenheid naast de mariniers blijven bestaan. Ongehuwde mariniers blijven twee jaar in de West, gehuwde mariniers die hun gezin laten overkomen, drie jaar.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2