Kijk. Schaatsen slijpen! Beva ft HOOVE Extra veiligheid ook voor Uw VAKKLEDING Een crediet van f5.000.000 voor het Haarlemse Energiebedrijf Sporthuis Haarlem Van Wijk Spoeltjeswol speelt de hoofdrol I Hier is... Maandag 11 December 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant jriyp Man achter de draaibank, man °P steiger, man van de fabriek! /VA, Bezin U! Dagelijks wachten U vele >J\0J c# risico's. Het is Beva, die l) helpt zor£en te verminderen. In ieder r Beva-werkpak, jas of-broek vindt U de Beva-polis, die U en Uw gezin financieel beschermt tegen de lasten, die kunnen voortvloeien uit het ongeluk, dat U onverhoopt zou kunnen treffen. Bedragen van f 200— tot f 2000— worden uitgekeerd, zonder dat U hiervoor één cent premie behoeft te betalen. Drie dubbel sterk Koop Beva. Dc uerkkleding tan de oersterke itof, met de versterkte trenzen en zakken, met de drievoudig versterkte nadert en niet de extra gratie Beva-polis. BetaVoor 11. en voor de veiligheid van Uur gezin. Versterking van is noodzakelijk Het verbruik van electrische stroom, zo als dit zich in de na-oorlogse jaren in stij gende lijn heeft ontwikkeld, brengt zo schrijven B. en W. van Haarlem aan de Baad met zich mede, dat thans belang rijk grotere hoeveelheden electrische ener gie over de gemeente moeten worden ver deeld dan in de jaren vóór 1940. Zo zal in 1950 ca. 73 meer stroom aan het voor- zieningsgebied worden afgeleverd dan in in 1939. Dit stelt hoge eisen aan het distri butieapparaat. B. en W. hebben nagegaan op welke wijze ook in de toekomst electrische stroom bedrijfszeker naar de transformatorzuilen en transformatorstations zal kunnen wor den getransporteerd. Daarbij is gebleken, dat het technisch niet mogelijk is, het aan- lal 6000 volt kabels van de centrale uit nog uit te breiden. Het .bleek noodzakelijk om de stad in 3 districten te verdelen en in elk district van één centraal punt uit de stroom Ie vervoeren óver 6000 volt kabels naar de lransformatorzuilen en -stations in het des betreffende district. Zo ontstond een plan, waarbij in het noordelijke- en in het zui delijke deel der gemeente een onderstation is geprojecteerd. De stroom zal naar de beide onderstations worden geleid over 50.000 volt kabels, om aldaar te worden ge transformeerd tot 6000 volt. Naast een district Haarlem-Noord, om vattende het gedeelte der gemeente ten noorden van het Staten Bolwerk en het Prinsen Bolwerk en een district Haarlem- Zuid, omvattende het gedeelte der ge meente ten zuiden van een Oost-West lo pende lijn evenwijdig aan de Kamper singel, de Gasthuissingel en de Raamsingel. blijft nog over een midden-district. Dit midden-district zal, evenals thans het ge val is, de stroom ontvangen over de reeds aanwezige 6000 volt kabels, komende van het schakelhuis bij de centrale. Het bovengeschetste plan omvat de bouw van een onderstation in Haarlem-Noord, een onderstation in Haarlem-Zuid, het leg gen van 50.000 volt kabels naar en 6000 volt kabels van deze onderstations uit, be nevens de bouw van een schakelhuis voor 50.000 volt, waaruit de 50.000 volt kabels zullen worden afgetakt. Dit 50.000 volt schakelhuis is geprojecteerd in aansluiting aan het bestaande 50.000 volt onderstation van de N.V. PEGEM aan de Oude Weg te Haarlem en electrisch daarmede verbon den. Daar het schakelhuis van de Haarlemse centrale reeds verbonden is met het onder station van de N.V. PEGEM, ontstaan de volgende mogelijkheden: a. de Haarlemse centrale levert elec trische stroom direct met 6000 volt aan het midden-district en over de verbinding met het onderstation van de N.V. PEGEM naar het geprojecteerde 50.000 volt scha kelhuis en vandaar over 50.000 volt, kabels naar de onderstations in Haarlem-Noord en Haarlem-Zuid. b. door de centrales van het P.E.N. en het G.E.B. te Amsterdam of één van beide wordt over de 50.000 volt verbindingen van deze centrales met het onderstation van de N.V. PEGEM te Haarlem en het geprojec teerde 50.000 volt schakelhuis eleetriciteit geleverd aan het verzorgingsgebied van. het G.E.B. Haarlem. het hoogspanningsdistributienet Het bovenomschreven project vordert naar raming een kapitaalsinvestering van f 5.000.000,In de le suppletoire begro ting van de kapitaalsinkomsten en -uit gaven van de bedrijven voor de dienst 1950 is een bedrag opgenomen van 150.000, voor de eerste betalingstermijn van de be nodigde transformatoren. Het ligt in de be doeling het resterende bedrag ad 4.850.000 successievelijk in gedeelten in de begro tingen van kapitaalsinkomsten en -uit gaven voor 1951 t/m 1954 op te nemen. Passagierslijst „Cameronia" Op onze kantoren ligt ter inzage de passagierslijst van het troepentransport- ;chip „Cameronia" dat op 28 November lit Tandjong Priok is vertrokken. Het ;chip wordt omstreeks 24 December in Rotterdam verwacht. De Flora in Heemstede Financiële steun van Haarlem B. en W. van Haarlem hebben overwogen wat de gemeente kan doen ter bevordering van het slagen der grote tentoonstelling die Bloembollencultuur in 1953 in „Groenen- dael" te Heemstede zal houden. Het college heeft reeds in beginsel een subsidie van 50.000 toegezegd, omdat ook Haarlem veel belang bij deze tentoonstelling heeft. Aan de raad wordt thans voorgesteld dit bedrag beschikbaar te stellen. Het zal wor den verstrekt als voorschot, maar onder de verplichting dat het wordt terugbetaald voorzover het niet nodig is voor een slui tende rekening der tentoonstelling. Ook de gemeente Heemstede neemt aan dit garan tiefonds deel, terwijl ook wordt verwacht dat de provincies Noord- en Zuidholland dit zullen doen. Bouw van een winkel bij een woningcomplex Het bestuur van de R.K. Woningbouw vereniging „St. Bavo" Oost heeft aan de gemeente Haarlem verzocht een voorschot te mogen ontvangen voor de bouw van een winkel voor de verkoop van melk en zui velproducten in de tuin bij het perceel aan de Bastiaanstraat no. 2, behorende tot het complex van 52 woningen van die vereni ging. De totale bouwkosten worden ge raamd op 6700. De a.s. huurder is bereid hierin 2000 bij te dragen, zodat een bouw- voorschot benodigd is van 4700. De bouw is in het belang van een behoorlijke wijk- voorziening. Tegen de bouw zijn technisch geen bezwaren; ook de Schoonheidscom missie kan zich met het plan verenigen. De exploitatie is gedekt met een huur van pl.m. 6 per week. De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting heeft zich met het plan kunnen verenigen. Ter gedeeltelijke financiering van de kosten mag op een aanvullend bouwvoorschot van 4700 uit 's Rijks kas worden gerekend. B. en W. stellen de raad voor het ge vraagde voorschot .te verlenen en B. en W. te machtigen het Rijksvoorschot aan te vragen en te aanvaarden. Daar is het NU de tijd voor Grote Houtstraat 123 - Telef. 12215 ALLE SOORTEN BINNEN 24 UUR GEREED Zojuist ontvingen wij uit NEW YORK een verrassende collectie AVONDTOILETTEN welke wij reeds vanaf 4Q75 f j l in de verkoop brengen. 1EIDSCHE TEXTIELFABRIEKEN GEBRS. VAN WIJK CO.. N.V., LEIDEN MEUBELEN DIRECT VAN FABRIEK TOONKAMERS WESTERHOUTPARK 8 - HAARLEM Pracht Goth. Kamers vanaf 790. Engelse, Blanke, Mahonie, Windsor en Brabantse Huiskamers, Bankstellen vanaf 268, ƒ495, ƒ650 tot 1490. Slaapk. vanaf ƒ375 tot 1250. Clubs, Bedden, Karpetten, Twinbedden en Kantelbedden, alles opklapbaar. Telefoon 18840 Geen zaak wordt groot zonder reclame. De beste reclame is: adverteren. Het beste adverteert men in Haarlems Dagblad Rooms Katholieke boeren en tuinders vergaderen in St. Bavo In het Sint Bavogebouw in Haarlem houdt de Rooms-Katholieke Land- en Tuinbouwbond vandaag zijn algemene ver gadering, welke vanmorgen door de voor zitter, de heer G. W. Kampschöer. is ge opend. Voordat de heer Kampschöer zijn openingsrede uitsprak herdacht hij de heer A. C. Paardekooper uit Zoeterwoude, die vele jaren deel uitgemaakt heeft van het hoofdbestuur van de L. T. B. en enige we ken geleden is overleden. Vervolgens bracht de voorzitter in herinnering dat de L. T. B. dit jaar zijn zevende lustrum heeft gevierd. Mede door de activiteit van onze organisaties, aldus de heer Kampschöer, is bereikt dat de waardering van anderen vóór en liet zelfrespect van de agrarische stand zichtbaar is verbeterd. Sprekende over de resultaten van 1950 gaf de voorzitter als zijn mening te ken nen dat het afgelopen jaar niet ongunstig voor land- en tuinbouw is verlopen. Op tal van gebieden heerst echter bezorgdheid. Zo is bijvoorbeeld de stand van zaken in de koude grond-tuinbouw niet bijster roos kleurig. Hoewel de landbouw meer dan 50 procent van de Nederlandse deviezen op brengt, is de waardering die men in land- bouwkringen ondervindt niet altijd even groot. De heer Kampschöer vroeg zich af waarom de regering bereid is een redelijk inkomen te garanderen mits er sprake is van een goed geleid en sociaal-economisch verantwoord landbouwbedrijf, terwijl de regering tegen het standpunt der organi saties in de melkprijs met een cent ver laagt. Deze gedragslijn getuigt niet van waardering, aldus de voorzitter. Wanneer men de agrarische stand wil verleiden zware risico's te nemen door gewaagde ex perimenten en kostbare mechanische in vesteringen, dan voelt men wel aan dat men voorzichtig moet zijn, tenzij de rege ring door politieke maatregelen het de boer en de tuinder mogelijk maakt voor nu en de toekomst bedoelde risico's te dekken. Het hoofdbestuur van de L. T. B. is van mening, dat zodra het landbouwschap tot stand is gekomen, de Stichting voor de Landbouw kan en moet komen te ver vallen. Voor overleg tussen de landelijke organisaties kan alsnog een klein centraal secretariaat worden overwogen. De heer Kampschöer vroeg nog bijzon dere aandacht voor het feit dat het hoofd bestuur zich genoodzaakt heeft gezien de contributie met 20 procent te verhogen. Het afgelopen jaar zijn er namelijk veel vergaderingen gehouden en diverse cursus sen georganiseerd, waardoor de uitgaven hoger kwamen te liggen dan de raming. Uit de discussie die naar aanleiding van deze contributieverhoging ontstond bleek, dat de meeste afdelingen zich ook in dit opzicht met het beleid van het hoofdbe stuur konden verenigen. Wegens het aftreden van de heer L. P. Duyvesteijn uit Loosduinen, werd de heer A. N. Aardenburg uit Beverwijk benoemd tot derde lid van de controle-commissie. Bij boerderi|brand 28 koeien in de vlammen omgekomen In de afgelopen nacht is te Zeyen in de gemeente Vries (Dr.) de boerderij afge brand van de heer J. H. van Dalen. Hierbij kwamen 28 koeien om het leven en ging de gehele oogst verloren. Van de inboedel kon niets gered worden. De inwonenden moes ten zich in nachtkleding in veiligheid stellen. De brandweer van Vries kon tegen de vlammenzee vrijwel niets uitrichten. „Heel Haarlem kent me al" zegt WOLLEMIJNTJE „Maria Goretti" door het Nederlands Nationaal Toneel Voor een matig bezette zaal heeft het Nederlands Nationaal Toneel gisteravond in het Gemeentelijk Concertgebouw een opvoering gegeven van „Maria Goretti", zijnde een zeer realistische bewerking van de biografie die frater Mari-André schreef over het dorpskind uit Nettuno dat onlangs door de R.K. kerk heilig verklaard is. Deze bewerking is, in tegenstelling tot het hoor spel dat de K.R.O. kortgeleden van het zelfde onderwerp gaf, tamelijk fragmen tarisch, waarmee het stuk wel aan recht lijnigheid wint, maar waardoor de climax de moord op Marietti door haar jonge belager Allessandro Serenettionvoldoen de wordt voorbereid. Allessandro's lang durige strijd tegen zijn alles-verterende hartstocht om dit meisje te bezitten en zijn betere gevoelens voor haar wordt bijvoor beeld slechts zeer schematisch aangeduid, waardoor zijn euveldaad psychologisch niet als „volstrekt onafwendbaar" overtuigt. Werkelijke dramatische spanning komt er dan ook pas in het derde bedrijf, met de stervensscène van Marietti en vooral in het slotbedrijf waarin de moordenaar zijn laat ste. vergeefse strijd tegen het berouw en de vergiffenis uitvecht. Greetje van Schaik met haar kinderlijk-blijmoedige Marietta- vertolking en Jan van Axels felle Alessan- dro vormden de ziel van het stuk, Willem van der Veer was een sympathieke dorps pastoor. Ook de bijrollen van moeder Asun- ta, de oude Serenelli Alessandro's vader en de karikaturale gevangeniscipier waren in goede handen. Jammer voor dit veelbelovende toneelgroepje, dat de zaal zo leeg gebleven was. H. C. HET MIDDENSTAND-EXAMEN Niet één, maar 47 „oudste" gediplomeerden kregen een boek Er is een storm van verontwaardiging opgestoken onder de ouderen die dit jaar geslaagd zijn voor het middenstandsdiplo ma. De 42-jarige heer J. Wisman te Hee renveen heeft, zoals gemeld is, van minister Van den Brink een boek gekregen omdat hij de oudste candidaat was die dit examen dit jaar heeft afgelegd. Dat beweerde al thans het ministerie van Economische Zaken. Maar nu blijkt dat er veel andere candi- daten zijn onder wie zelfs stoere zesti gers die na noeste studie het diploma hebben behaald. Het ministerie van Eco nomische Zaken heeft nu de oplossing van het misverstand gegeven. Er zijn in 47 plaatsen examens afgenomen en de oudste geslaagde van elk dezer groepen heeft een boek gekregen. Waarom het ministerie in zijn publicatie alleen de heer Wisman heeft genoemd blijft echter nog een raadsel. Burgerlijke stand HAARLEM, 9 December 1950 ONDERTROUWD: 9 Dec., D. Bergsma en S. N. Rouw. GEHUWD: 9 Dec., J. J. F. F. de Haan en H, van Dam. BEVALLEN van een zoon: 7 Dec.. G. M. de GastSerné; J. M. ten KleijDiender; 8 Dec.. H. M. Lemmersvan der Lans. BEVALLEN van een dochter: 8 Dec., H. J. Rotde Jong; A. J. Swensvan der Hoeven; M. H. Florissonvan Poeteren; 9 Dec., A. M. VerbaanGeerlings; H. J. M. Verhappen Straathof; G. C. Kouwenbergvan der Erf. OVERLEDEN: 7 Dec., D, Roepert, 63 j.. Kazepaterslaan; 8 Dec., J. T. P. Pijnaker, 32 j., Schermerstraat: J. L. Sterk, 77 j., Haze- paterslaan; A. Groeneveld. 1 d.. Pieter Kies- straat: E. van Steijnen, 83 j., Schotersingel. wollen dekens breiwol wollen sokken Reeds tienduizenden Haarlem mers hebben mij op m'n tochten door hun mooie stad een erg vriendelijke ontvangst bereid. Daar ben ik heel dankbaar voor en ik ben er zeker van, dat de Haarlemse dames voortaan met mij zullen zeggen Spoeltjeswol is uitsluitend WO0/0 zuiver wol en gegarandeerd blijvend motecht en kleur echte Van Wijk Spoelt jeswol is verkrijgbaar in tal van brillante modekleuren. «eeft het.' De Hoover klopt Uw '"PP zachtjes op eeo kussen /fy'KlOPP.m kt/ De Hoover Handelmaatschappij N.V., Ealckstraat 15-29, Amsterdam-C Na de in korte tijd zo populair geworden Hoover Wasmachine presenteert Hoover weer een nieuw meesterstuk.... de Hoover Reiniger 119. Resultaat van jarenlange ervaring en degelijk ingenieurswerk. Vervaardigd in 's werelds grootste (speciale) stofzuigerfabrieken. De nieuwste Hoover-creatie, de 119, is verre weg de beste reiniger, die voor deze prijs te koop is. Sierlijk en duurzaam, handig en vooral ook... veelzijdig. De Hoover 119 doet veel méér dan een gewone stofzuiger: (1) hij KLOPT... (2) hij Veegt... (3) hij Zuigt! Het enige volmaakte systeem voor eeagoede tapijtverzorging. Begin straks het nieuwe jaar met „een schone lei". Ga meteen naar de Hoover-handelaar en bestel NU! (Leveringsmogelijkheid beperkt.) REINIGER

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 7