Haarlems Dagblad VREDESPLAN VAN SIR BENEGAL RAU KRIJGT VOORRANG IN DE ASSEMBLEE en «©ptefttc l^aarietnsaje^Êoucant (anno i6$6) Commissie moet China's vertegenwoordiging in de UNO bestuderen Wysjinski dient resolutie in tot verbod van atoomwapens Bertha en mevrouw Hertogh zijn gisteren uit Singapore vertrokken Westen wil conferentie met Moskou over West-Duitse herbewapening 65e Jaai'gang No. 19730 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Teïef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Woensdag 13 December 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Direclie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom De politieke commissie van de Assemblée van de U.N.Ö. heeft gisteren met 48 tegen 5 stemmen, bij 4 onthoudingen, besloten het plan van de dertien landen om te komen tot een staken van het vuren in Korea voor rang te geven boven de resolutie van zes landen, waarin wordt aangedrongen op het terugtrekken van de Chinese troepen uit Korea. Tegen stemde de Sovjet-groep. Ecuador, Turkije, China en Thailand ont hielden zich. De voorrang is verleend op verzoek van de Indische afgevaardigde Sir Benegal Eau, de voornaamste auteur van het plan. Sir Benegal Eau had in de poli tieke commissie eerder gezegd, dat de Chi nese volksrepubliek hem de verzekering heeft gegeven, dat zij geen oorlog wenst, maar dat de oorlog haar was opgedrongen door de Verenigde Staten en de U.N.O. Hij zei verdér: „Bijna een generatie lang is China door oorlogen geteisterd en het is gemakkelijk in te zien, waarom het Chinese volk geen nieuwe oorlog wenst en een pe riode van vrede zou toejuichen. Aan de andere kant moeten wij bedenken, dat de verschrikkelijke beproevingen, waaraan de Chinezen hebben blootgestaan, hen sterk achterdochtig hebben gemaakt. Zij vrezen aggressie waar die niet bestaat". De Amerikaanse afgevaardigde heeft meegedeeld, dat hij voor de resolutie tot staking van het vuren zal stemmen. De politieke commissie is tot heden uit een gegaan zonder dat werd gestemd over de inhoud der resolutie van de dertien lan den die luidt: „De Algemene Vergadering, die met ernstige ongerustheid de toestand in het Verre Oosten gadeslaat en die erop aandringt, dat onmiddellijk stappen zullen worden gedaan om een eind te maken aan de strijd in Korea en maatregelen zullen worden genomen, om tot een vreedzame op lossing van het Koreaanse vraagstuk te ko men, in overeenstemming met de beginse len en doeleinden van de U.N.O., verzoekt de voorzitter van de Algemene Vergadering drie personen, waaronder hijzelf, op te dra gen uit te maken op welke wijze een bevre digend staakt-het-vuren tot stand kan worden gebracht. Deze drie personen zullen hun desbetreffende aanbevelingen zo spoe dig mogelijk aan de Algemene Vergadering voorleggen". Commissie van onderzoek De algemene vergadering heeft een spe ciale commissie ingesteld, waarin- zeven landen zijn vertegenwoordigd en die onder leiding zal staan van de voorzitter der As semblée, de Pers Nastrolla Entezam. De commissie, die zo spoedig mogelijk zal ver gaderen, heeft tot opdracht gekregen de algemene vergadering concrete aanbeve lingen te doen ter oplossing van de vraag door welk bewind China in de U.N.O. moet worden vertegenwoordigd. Zij zal nog in de huidige zitting der Assemblée verslag van haar bevindingen moeten uitbrengen. India, Canada, Ecuador, de Philippijnen, Polen en Irak zijn door de algemene ver gadering aangewezen om deel uit te maken van deze commissie. Plan van Israel. Een nieuw plan voor een „staakt het vuren", gekoppeld aan een „opschorting van politieke pressie" en een geleidelijke regeling van de uitstaande Aziatische kwesties zal heden door de Israëlische de legatie bij de U.N.O. worden ingediend. Het plan zal door de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Mosje Sharet, in de politieke commissie worden uiteengezet. Amerikaanse leger roept meer dienstplichtigen op WASHINGTON. (Reuter). In Januari en Februari 1951 zullen in de Verenigde Staten 80.000 man per maand worden inge lijfd, hetgeen over beide maanden 70.000 meer is dan aanvankelijk was beoogd. In Februari zullen, sinds het uitbreken van de Koreaanse oorlog, bij het Amerikaanse leger 370.000 man buiten de bestaande sterkte zijn ingelijfd. De Verenigde Staten zullen, zoals ge meld, in 1950 en 1951 een bedrag van 5500 millioen dollar besteden voor het verlenen van militaire hulp aan het buitenland. Een woordvoerder van het Amerikaanse minis terie van landsverdediging heeft Dinsdag te Washington onthuld dat bijna een vierde deel van dit bedrag zal worden besteed voor de versterking der luchtmachten van de te helpen landen. Geen aanvaardbare basis tot onderhandelen gevonden James Preston, de diplomatieke corres pondent van de „New York Times" schrijft, dat de besprekingen over de dertien- mogendheden-resolutie tot het staken van het vuren in een impasse zijn geraakt. India heeft contact gehad met Peking en de Verenigde Staten, doch geen aanvaard bare basis voor onderhandelingen kunnen vinden, zo meldt Preston. De Chinezen hebben een. „voorwaarde lijke staking van het vuren voorgesteld, waarbij de Verenigde Staten zich bereid moeten verklaren tol concessies met be trekking tot Formosa." terwijl de Verenigde Staten vasthouden aan „een onvoorwaar delijke staking van het vuren". Dinsdag werd te Londen door de Militaire Commissie van het Noord-Atlantisch Pact vergaderd over de vraagstukken betreffende de Europese verdediging en de bijdrage van Duitsland aan deze verdediging. De Nederlandse kolonel Van Neynatten (tweede van links) in gesprek met de Noorse kolonel Husjord (geheel links), generaal-majoor A. Rcda uit Italië (tweede van rechts) en generaal-majoor S. B. Rawlings (Engeland). Acht mogendheden-voorsfel biedt misschien mogelijkheden (Reuter)- De Sovjet-Russische minis ter van Buitenlandse Zaken Wysjinski heeft een resolutie ingediend bij de algemene vergadering van de U.N.O., waarin het ge bruik van atoomwapens wordt verboden en een internationaal controle-stelsel wordt voorgesteld om het heimelijk aanmaken van dergelijke wapens te verhinderen. Wysjinski lichtte zijn voorstel in een rede van ongeveer anderhalf uur toe. Hij beschuldigde de Verenigde Staten en an dere landen, die zich hebben uitgesproken voor het Amerikaanse plan om de met atoomkracht werkende industrie onder controle te stellen, ervan, dat zij voort wen sen te gaan met de vervaardiging van atoombommen, om dat dit de Amerikaanse monppolisten meer oplevert dan het aan wenden van de atoomkracht voor vreed zame doeleinden. Radiorede van Truman WASHINGTON. (Reuter). President Truman zal Vrijdag- of Zaterdagavond een radiorede tot het Amerikaanse volk hou den. Hij zal spreken over de wereldsituatie en de binnenlandse maatregelen, die de Verenigde Staten met het oog op de oor logsdreiging naar zijn mening zullen moe ten nemen. Praag ontkent arrestatie van mgr. Beran PRAAG. (Reuter). De berichten van het Vaticaan volgens welke aartsbisschop Béran uit zijn paleis te Praag is wegge voerd en naar de gevangenis overgebracht, worden, in gezaghebbende Tsjechoslowaak- se kringen ontkend. Met grote spanning beluistert de familie Hertogh in haar woning in Bergen op Zoom aan de radio het nieuws over de terugkeer van de „verloren dochter", de dertienjarige Bertha, die volgens berichten van heden thans inderdaad per vliegtuig op weg naar Nederland zou zijn. Zij zijn met Constellation „Maastricht" op weg naar Nederland Bertha Kerfogh en haar moeder zijn Sistermiddag in het geheim uit Singapore naar Nederland vertrokken. Zij werden onder politie-geleide naar het vliegveld Kallang gebracht. Volgens Reuter reizen zij met een toestel van de KLM. Naar uit door de KLM ingewonnen informaties blijkt, heeft gistermiddag de KLM Con stellation PH-TDO (Maastricht) met ge zagvoerder Vis een tussenlanding gemaakt te Singapore. Dit is geschiedt in afwijking van de normale dienstregeling. De „Maas tricht" is gistermorgen uit Djakarta ver trokken. Of Bertha Hertogh en haar moe der zich aan boord van de „Maastricht" be vinden, wilde men van de zijde van de KLM echter nog niet bevestigen. De „Maastricht" wordt morgenavond omstreeks half acht op Schiphol verwacht. De toestand te Singapore is gisteren in het Britse Lagerhuis ter sprake gekomen. Op een vraag van de leider der oppositie, Verzoek aan onze weekabonnés Wegens incassomoeilijkheden in ver band niet de Kerstdagen, verzoeken wij onze weekabonnés vriendelijk, in de week van 1823 December, tevens het abonnementsgeld voor de week van 2530 December aan onze bezor gers te willen voldoen. DE ADMINISTRATIE Winston Churchill, deelde de minister van Koloniën, Griffiths, mede, dat er geen aanwijzingen zijn, dat de onlusten lè Singa pore door communisten zouden zijn georga niseerd. Blijkbaar zijn deze onlusten ge richt tegen blanken en Indo-Europeanen. Volgens een bericht van de gouverneur te Singapore duurt de onrust voort doch is de toestand rustiger. De Mohammedaanse organisaties werken samen met de overheid om de orde te herstellen. Nog 12 personen zijn gistermiddag in het ziekenhuis opgenomen, waarmede het totaal aantal slachtoffers van de onge regeldheden is gestegen tot 14 doden cn ruim 200 gewonden. Tot nu toe werd, voor zover het per sonen van Nederlandse nationaliteit betreft, slechts bericht, dat mevrouw T. H. Hut ernstig werd gewond. Zij kreeg een slag met een fles, die een schedelfractuur ver oorzaakte. Het gemeenteraadslid Pat Johnson van wie gisteren gemeld was dat hij bij de on lusten de dood gevonden had. is blijkens nadere mededeling nog in leven. Met levensgevaarlijke verwondingen is hij naar een ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand wordt critiek geacht. Door de politie is meegedeeld dat Dins dag twee Maleise plunderaars zijn gedood en 17 gewond. Vijftig plunderaars zijn ge arresteerd. Dinsdagavond Iaat is door de autoriteiten te Singapore medegedeeld dat men de toe stand thans begint te beheersen. De Britse regering heeft meegedeeld dat de Engelse regering het handhaven van wet en orde zo nodig met alle middelen die haar ten dienste staan, zal verzekeren. Acheson naar Brussel Eisenhowers benoeming deze week Ie verwachten Montgomery ivenst ver lenging van dienstplicht Dean Aclieson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, is voornemens dit weekeinde naar Brussel te komen voor de bijeenkomst van de ministers van Bui tenlandse Zaken van het Atlantisch pact, die op 18 en 19 December wordt gehouden. Te Londen werd Dinsdag uit gezagheb bende bron vernomen, dat generaal Eisen hower waarschijnlijk nog deze week tot opperbevelhebber van de Atlantische strijdkrachten in Europa zal worden be noemd. Waarnemers te Londen geloven dat de aanwijzing van generaal Eisenhower als opperbevelhebber van het Atlantisch leger een resultaat zal zijn van de conferentie. Voorts zal. naar men gelooft, een werke lijke poging gedaan worden om de kwestie van de invloed van de bewapening op de economie der diverse landen aan te vatten. Veldmaarschalk Montgomery, opperbe velhebber van de landstrijdkrachten der landen van het pact van Brussel, heeft tijdens een bezoek aan de Belgische mili taire autoriteiten verklaard, dat het voor alle Atlantische landen noodzakelijk is de dienstplicht onmiddellijk op twee jaar te brengen. De tegenwoordige diensttijd in de voor naamste landen van het Atlantische pact is: België: 1 jaar, Canada: geen dienstplicht. Frankrijk: 18 maanden. Nederland: 1 jaar. IJsland: geen dienstplicht. Italië: 18 maanden voor "net leger, 2 jaar voor de vloot. Noorwegen: 1 jaar. Portugal: 6 jaar. Engeland: 2 jaar. V. S.: geen algemene dienstplicht, doch jonge mannen kunnen voor militaire opleiding worden opgeroepen. Wysjinski zeide dat het Russische plan voorziet in „degelijke periodieke inspectie, uit te voeren wanneer dit door een inter- nationaal lichaam zou worden bepaald en ongeacht de wensen van de betrokken re gering". Het doel van deze inspectie zou zijn te verzekeren, dat de atoomkracht overal ter wereld slechts voor vreedzame doeleinden wordt aangewend. Tevoren had de Amerikaanse afgevaar digde verklaard, dat zijn regering bereid was „nieuwe wegen te bewandelen bij het zoeken naar een oplossing van het pro bleem der atoomenergie". De wereld Wachtte af of de Sovjet-Unie bereid zou zijn „aan de nieuwe pogingen tot het in stellen van een controle en het nastreven van ontwapening en vrede zal deelnemen". De acht-mogendhedenresolutie bood de mo gelijkheid tot verdere onderhandelingen. Nieuwe resolutie. De vertegenwoordigers van de Verenigde Staten, Frankrijk, Groot-Brit tannië, Australië, Canada. Ecuador, Nederland en Turkije hadden bij de Algemene Vergade ring deze ontwerp-resolutie ingediend. Er wordt in aanbevolen dat de leden van de Veiligheidsraad, plus Canada, tegen de aanstaande zitting van de Algemene Verga- li.; ring onderzoeken hoe de functies van de commissie voor de atoomenergie en die van de commissie voor de klassieke wapens kunnen worden gecoördineerd en desnoods samengesmolten in een algemene ontwape ningscommissie. Zoals bekend heeft president Truman zich bij die gedachte aangesloten in zijn rede voor de Algemene Vergadering van de U.N.O. op 24 October j.l. Dit standpunt is steeds verdedigd door de Sovjet-Unie. De Sovjet-Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Andrei Wysjinski, heeft zijn passage op het Amerikaansche schip, dat heden naar Europa zou vertrekken, af- RUST IN KOREA Wie doet volgende stap, soldaten of diplomaten? (Reuter en U.P.). De verbonden troe pen in Korea hebben Dinsdag de tweede rustige dag gehad. De troepen in het brug genhoofd Hamhoeng-Hoengnam meldden „geen contact met de landmacht van de vijand". Wel zijn er berichten binnenge komen over Chinese concentraties in dc Noordelijker gelegen haven Songdjin. De luchtmacht heeft Dinsdag ongeveer 400 vluchten boven Noord-Korea gemaakt, waarbij zij meer dan 1100 Chinezen buiten gevecht stelde. De helft van de vliegtuigen keerden echter met hun bommen en raket ten terug, omdat zij geen doelen vonden. Het achtste leger bevindt zich in een af wachtende positie achter zijn nieuwe ver- dedigingslinie ten Noorden van Seoel, nog maar nauwelijks op Noord-Koreaans ge bied, terwijl het Amerikaanse tiende corps zich in een soortgelijke positie bevindt bij het Hoengnam-bruggen'noofd.Beide groepen wachten af wie de eerstvolgende stap zal doen: het Chinese leger of de diplomaten in Lake Success. Agenten van de Amerikaanse conlra- spiomiage te Tokio stellen een onderzoek in naar een samenzwering om generaal Mac- Arthur te vermoorden. De Japanse politie heeft twee politie mannen in de stad Hatsjinoe gearresteerd op verdenking, dat zij samen met commu nisten een aanslag op de generaal hebben beraamd. Radio-Peking heeft het bestuur van de Britse kroonkolonie Hongkong er Dinsdag avond van beschuldigd de Chinese inwo ners van de stad herhaaldelijk te hebben vervolgd. Volgens een Chinees blad in Hongkong is uit Kanton vernomen, dat de Sovjet- Unie 23 oorlogsschepen aan de Chinese communisten heeft overgedragen „voor ge bruik als kern voor een vioot in de Zuid- Chinese wateren". De schepen, met een tonnage variërend van 1500 tot 3500. waren in twee gedeelten in September en October in Noord-Chinese havens overgedragen. Evacuatie In de haven Hoengnam in het Noord- Oosten van Korea wordt een begin gemaakt met de inscheping van 60.000 man Ameri kanen en Zuid-Koreanen, waartoe een ar mada van schepen van de U.N.O. gereed ligt. „Dit is geen Duinkerken", zo werd in Tokio verklaard. Er is nagenoeg geen druk op het brug genhoofd van Hoengnam, waarheen inge sloten Amerikaanse mariniers, infanterie en Britse commandotroepen drie dagen ge leden zich vechtend een weg baanden. De evacuatie wordt gedekt door kruisers en torpedobootjagers. Nieuw Guinea-conferentie Mr Roem wellicht voor overleg naar Djakarta Aneta meldt uit Djakarta dal de voorzit ter der Indonesische delegatie ter Nieuw Guinea-conferentie, mr. Roem, naar Indo nesië zal gaan voor overleg met de Indo nesische regering omtrent dc besprekingen te Den Haag. Verwacht wordt, dat mr. Roem Donderdag per vliegtuig uit Neder land vertrekt. Het overige deel van de Indonesische delegatie zal in Den Haag blijven. De réis van minister Roem naar Indonesië is een gevolg van een besluit van de Indonesische delegatie. Op de vraag of zijn terugkeer op een critiek stadium in de besprekingen wijst, deelcle men in regeringskringen te Djakarta aan Aneta mede: „De toestand is altijd critiek geweest. De zaak is echter of beide partijen voldoende besef van de critieke toestand hebben." Van de zijde van de Indonesische dele gatie deelde men het A.N.P. naar aanlei ding van bovenstaand bericht mede, dat de Het woord is aan. Jacinto Benavente: Anne overwinnaar, die alleen als eigen overwintiingen de nederla gen van anderen kan tellen. Voor de Stille Armen 10de verantwoording Mr. J. C. D. ƒ50.—; Dr. A. D.—J. ƒ10,—: Mej. E. M. F. ƒ50,—: Vrijmetselaarsloge „Ad Lucem et Pacem" ƒ30,H. C. 25. Mej. Dr F. C. v. H. 25,—; Dr. D. M. H. ƒ20,—: H. E. d. V. ƒ20.—; W. J. H. Gr. y. L. S. 15.Muziekavond v. G. 12,N. N. ƒ10.—: Mevr. J. B.—v. S. ƒ10,—: Jhr. P. J. B ƒ10,—; Mevr. M. v. d. B.—v. V,'. v. D. 10G. P.—B. 10,—: J. H. N. 10.—; Mr. G. R. N. ƒ10—V. d. V. ƒ10—J. M. S. ƒ10.—: Ir. K J. H. ƒ10.—: D S. ƒ10.—: E. W. S. 10,—: P. C. H. 10,—: A. H. v. H.—d. V. ƒ10.—: W. C. K. ƒ10.—: Mr. H. E. P. G. 10.—: Dr. W. B. S. 10.—: P. C. S. 10,—: P. F. H. ƒ10.—: A. G. v. S. ƒ5.—; H. C. V. ƒ5,—; A.'J. G S. ƒ5,—: J. G. F. ƒ5.—: Dr. A. IE. S. S. ƒ5.—; G. J. R G. ƒ5.—; O. K. ƒ5.—; Dr. N J. J. d. V. ƒ5.—: F. M. A. f5,—: J. S T. ƒ5.—: F. E. P. ƒ5.—: Mevr. F S.—F. 2.50: A W. M. ƒ2.50: F. L. 2.50: J.' M. V, ƒ2.50: Mevr. N. R. M.—B. P. ƒ2,50: Mevr. R. B.—M. ƒ2.50: T D. Z. ƒ2 50: Mevr. K. N. H. ƒ2.50; J. M. ƒ2.50: C. v. D. ƒ2.50: Mevr. Z. ƒ2,—; J. H. ƒ2.—: J. H. 1—v. d. P. ƒ5.—: M. H. 2 10.—: E. D. 10.—: M. J. R. ƒ2.50: J. B. ƒ10,—: W. ƒ5,—: B. R. f 10.Mevr. C. K. R. ƒ1.Romeijn ƒ5, L. W. ƒ2.50: J. H. D. ƒ10—W. B. ƒ1.—: A. J. W. ƒ25.—: Teddy ƒ2.50; J. L. S. ƒ3.—; v. M de G ƒ2.50; Mevr. S B. ƒ2,50: B. A. C. 2.50; J. de V. 2.—: F. C. 2,50; Restant Sinterklaasavond ƒ11,v. E. ƒ1,J. v. O. 2.50. Dagtotaal ƒ661, In het geheel is thans bij ons blad binnen gekomen 7757,30. Giften worden gaarne in ontvangst geno men aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. (S.v.p. geen enveloppen met geld in de brievenbus werpen). Men kan ook een gift storten op onze postgiro-reke ning no. 273107 onder bijvoeging „Voor de Stille Armen". regering in Djakarta inderdaad de delegatie in Den Haag in overweging heeft gegeven de voorzitter van de delegatie te doen terug keren naar Djakarta voor nader overleg met zijn regering. De beslissing hierover is door de Indonesische regering aan de In donesische delegatie zelf overgelaten. Tot op dit ogenblik heeft de delegatie nog geen beslissing genomen. Mogelijk is een beslis sing aan het eind van de dag te verwach ten. Militaire commissie van Atlantisch Pact accoord over Duitslands aandeel in de gemeenschappelijke defensie PARIJS, 13 December (Reuter) De Franse minister van Buitenlandse Zaken Robert Schaman, heeft Dinsdagavond in de Franse Nationale Vergadering medegedeeld, dat Frankrijk, Engeland en le Verenigde Staten overeen zijn gekomen, het vraag stuk ener Duitse herbewapening met de Sovjet-Unie te bespreken. Hij voegde hieraan toe dat voor dit pro bleem nog een oplossing dient te worden gevonden. De voormalige socialistische minister Daniel Mayer had verklaard dat zijn partij er de voorkeur aan zou geven, indien het wederinstellen van een Duits leger zou worden uitgesteld, totdat gebleken was of het plan voor een conferentie der „Grote Vier" al dan niet zou mislukken. Minister Schuman antwoordde: „De drie Westelijke mogendheden staan op het punt het Kremlin te antwoorden dat zij instem men met het houden van een vier-mogend- heÖén-conferentie". „Op verzoek der Russische regering", vervolgde Robert Schuman, „zal de agenda der besprekingen ook het punt omvatten, dat met een onjuiste naam de Duitse her bewapening wordt genoemd. Zolang er nog geen Duitse eenheden zijn gevormd en mi litair geoefend, zal dit vraagstuk op de agenda blijven". Het Londense accoord Inmiddels heeft, naar Reuter meldt, de militaire commissie van het Atlantisch Pact Dinsdagavond in Londen bekendge maakt, dat zij definitieve overeenstemming heeft bereikt over de militaire plannen om West-Duitse gevechtseenheden in het At lantische leger op te nemen. Een Britse woordvoerder heeft later ver klaard, dat er nog geen aanbevelingen zijn gedaan wat betreft het aantal te recruteren Duitsers. Een beslissing hierover zou vol gende week te Brussel worden genomen, daar dan de ministers van defensie en van Buitenlandse Zaken van de twaalf pact- landen in vergadering bijeen komen. Uit Washington meldt Reuter dat men er in officiële kringen aldaar op vertrouwt dat de verschillen van inzicht tussen Frankrijk en de andere Noord-Atlantische pactlanden over de opbouw van een Euro pees leger en de grootte en het gebruik der daaraan eventueel deelnemende West- Duitse eenheden uit de weg zullen wor den geruimd op de bijeenkomst, welke de ministers van Buitenlandse Zaken der „Westerse Grote Drie" in de loop van de volgende week te Brussel zullen houden. De Duitse eenheden zouden „gevechts groepen" zijn van zes duizend man. De Duitsers zouden niet vertegenwoordigd mogen zijn in de Europese generale staf en zij zouden niet worden gekend in het op stellen van de campagne-plannen. De Duitse eenheden zouden geen verantwoor ding verschuldigd zijn aan de West-Duitse regering, die ook niet over haar zou kun nen beschikken, tenzij via de organisatie van het Noord-Atlantische verdrag. (DPA) Te Bonn houdt men rekening met de mogelijkheid, dat reeds eind De cember de kwestie van het Duitse aandeel in de Europese verdediging officieel aan de Bondsrepubliek zal worden voorgelegd, doch in gezaghebbende West-Duitse kringen wordt verklaard, dat het Duitse standpunt niet veranderd is. West-Duits- land blijft absolute militaire gelijkge rechtigdheid eisen. HET WEER AFGEBEELD Ten Zuiden van Spitsbergen bevindt zich een depressie, om welke nog steeds zeer koude arctische lucht naar het Zuiden stroomt. Ook over ons land vloeit deze koude lucht in een steeds dikker wordende laag uit, zodat op verschillende plaatsen weer regen en sneeuwbuien tot ontwikkeling kwamen. De aanvoer van de arctische lucht wordt echter tijdelijk onderbro ken doordat een in betekenis toenemen de depressie, die vanmorgen ten Noord- Westen van Schotland lag, zich naar het Zuid-Oosten beweegt. O ONBEWOLKT 0LICHT BEW. O HALT 8EW ZWAAR BEW. 'GEHEEL BEW MtS7 SNEEUW REGEN 4 MOTREGEN HAGEL 7 8UIEN Tt ONWEER f^TEMPEPATuUfl' !OOS ISOBAAO - SCHEIDINGSLIJN-FDONT. rygsEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST VöSTAND VAN D'T TEKEN GEEFT OE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE OWAOSSTREÊP IS EEN WIND SNELHEID VAN UIJP METER PE= SECONDE Weerbericht TIJDELIJK SNEEUW Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond, opgemaakt te 10 uur: Vanavond en vannacht opklaringen en op vele plaatsen lichte vorst. Daarna toenemende bewolking met sneeuw, in de kustprovincies later wellicht overgaand in regen. Aan vankelijk zwakke, later matige en aan de kust tijdelijk krachtige wind, hoofdzakelijk uit Zuidelijke rich tingen. Temperaturen overdag om het vriespunt. 14 December Zon op 8.40 uur, onder 16.28 uur Maan op 12.34 uur, onder 22.48 uur Hoog en laag water te IJmuiden Woensdag 13 December Hoog water: 6.24 en 18.47 uur. Laag water: 1.50 en 14-25 uur. Donderdag 14 December Hoog water: 7.10 en 19.44 uur. Laag water: 2.49 en 15.13 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1