c r J Nederlands beroep op UNO-Handvest is voor Indonesië onaanvaardbaar K'N0£ho~est ABBBSTROOP Radio geeft Donderdag I HnmER SANATOGEN PANDA EN DE MEESTER-BEDIENDE Wereldnieuws 'I' Bij ieder costuum ■Woensdag 13 December 1950 Notawisseling op Nieuw Guinea-conferentie De Dinsdag in een vriendschappelijke sfeer gehouden besprekingen worden vandaag voortgezet Na afloop van de Dinsdagmiddag gehou den vergadering van de Nieuw Guinea- conferentie is het volgende communiqué verstrekt: „Hedenmiddag had een vertrouwelijke bijeenkomst plaats van enkele leden dei- beide delegaties. De besprekingen, die in vriendschappelijke sfeer plaatsvonden, worden morgen voortgezet." Na afloop van de vergadering van Dins dag hebben de beide delegaties besloten de tot nu toe gewisselde stukken te publice ren. In de eerste nota zet de Indonesische de legatie haar standpunt uiteen. Zij is van mening dat op 27 December 1950 het Koninkrijk der Nederlanden de souvereiniteit over Nieuw Guinea aan de regering van Indonesia zou dienen over te dragen. De overdracht zal plaats vinden onder waarborgen voor de belangen van het Nederlandse volk. Het ten uitvoer brengen van de overdracht der souvereini teit kan plaats vinden in de tijd van vijf maanden na 27 December. In de toelichting op deze nota heeft mr. Roem verklaard, dat de Indonesische re gering in het belang van de wereldvrede, de goede verstandhouding met Nederland en de toekomst van Nieuw Guinea bereid is aan de overdracht van de souvereiniteit te verbinden een overeenkomst, waarin de sociale, economische en culturele ontwik keling gedeeltelijk in handen wordt ge geven van Nederland, op basis van samen werking der beide unie-partners. De Indo nesische regering is mede bereid om Nieuw Guinea te openen voor immigratie van Nederlanders en buitenlandse investerin gen te continueren en respectievelijk te ontwikkelen. Voorts zal de godsdienstvrij heid volledig worden gewaarborgd en zul len de humanitaire werkzaamheden van zending en missie, zoals onderwijs en zie kenzorg, worden voortgezet. Bij deze hu manitaire werkzaamheden zullen missie en zending zo nodig steun verkrijgen van de Indonesische regering. In haar antwoordnota verklaart de Ne derlandse regering, dat de ter Ronde Tafel conferentie afgesloten overeenkomst geen betrekking heeft op Nieuw Guinea, zoals zij herhaaldelijk en nadrukkelijk heeft betoogd. Dit geldt ook voor de verklarin gen, die destijds namens Nederland in de Veiligheidsraad zijn afgelegd. Het Nederlandse bestuursstelsel in Nieuw Guinea mag niet als kolonialisme gezien worden, zeker niet op de enkele grond, dat de inheemse bevolking zich zelf nog niet bestuurt. De Nederlandse regering neemt aan, dat de Indonesische regering dit in zicht deelt, daar ook de Indonesische rege ring niet wenst, dat de souvereiniteit aan de bevolking van Nieuw Guinea zal wor den overgedragen. Ware zulks op dit ogen blik wel mogelijk, dan lag de oplossing van het tussen Indonesië en Nederland be staande geschil voor de hand. Dan zou dadelijk aan de bevolking van Nieuw Gui nea moeten worden toegestaan zelf te be palen, welke staatkundig^ status het ver kiest. Nu dit nog niet mogelijk is, zal die beslissing naar de toekomst moeten worden verschoven. De Nederlandse regering er kent, dat de Indonesische regering belangen kan hebben bij de volkomen vrije en onge stoorde uitoefening van dit zelfbeschik kingsrecht. Nederland zal aan de wensen van het volk van Nieuw Guinea, ook wan neer deze zich in de toekomst mochten richten op een aansluiting bij Indonesië, niets in de weg leggen. ADVERTENTIE Bedenk, dat uit een onverzorgde kinder- hoest een zwakke borst overblijft. Be- strijd kinderhoest met HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Morgengebed. 7.30 Slui ting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.15 Morgendienst. 10.45 Alt en orgel. 11.00 Voor zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht 12.33 Platen. Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00Nieuws. 13.20 Philharmonisch orkest. 14.00 Promenade orkest. 14.45 Voor de huisvrouw. 15.30 Vocaal ensemble. 15.45 Bijbellezing. 16.30 Sluiting. 13.00 Voor de jeugd. 18.30 Causerie. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.15 Levensvragen van allerlei aard. 19.30 Reportage. 19.40 Radio krant. 20.00 Nieuws. 20.05 Radioschaakwed strijd Noorwegen—Nederland. 20.06 Geva rieerd programma. 22.00 Platen. 22.15 Buiten lands overzicht. 22.35 Kerkkoor en Bachkoor. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Sluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Morgenwijding. 9.25 Platen. 9.30 Populair concert. 10.30 De Antwoord man. 10.45 Platen. 10.50 Voor kinderen. 11.00 Platen. 11.45 Causerie. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht.12.33 In 't spionnetje. 12.38 Zang en piano. 13.00 Nieuws. 13.20 Dans- orkest. 13.45 U kunt het geloven of niet. 13.50 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Bas- bariton en piano. 15.00 Causerie. 15.10 Voor zieken. 16.00 Piano en orkel. 16.30 Sluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.30 Instrumen taal kwartet. 19.05 Gesprek met de brand weerman. 19.15 Concert. 19.50 Voor burger en militair. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.20 Omroeporkest. 21.20 Internationale vraagstukken. 21.50 Koor en orgel. 22.25 Let op de bel. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport 23.30—1 24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.15 Zigeunerorkest. 12.30 Weerberichten. 12,33 Voor boeren. 12.40 Zi geunerorkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen'. 14.00 Muzikale causerie/ 15.00 Engelse les. 15.15 Platen. 15.40 Franse les. 16.00 Platen. 16.30 Causex'ie, 16.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kinderen. 18.15 Pla ten. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Zang. 19.50 Causerie. 20.00 Verzoek programma. 21.00 Klankbeeld. 21.30 Piano. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Ka mermuziek. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. l'n de Nederlandse nota wordt voorts ge zegd, dat Nieuw Guinea weliswaar admini stratief tot het voormalige Nederlands In- dië behoorde, maar dat dit geen argument ten gunste van aansluiting bij Indonesië is. Van een aaneensluiting tussen de in heemse bevolking van Nieuw Guinea en de bevolking van Indonesië was tot dusver geen sprake. Zulks kon ook niet het geval zijn. omdat tussen het overgrote deel van de bevolking van Nieuw Guinea en de be volking van Indonesië volstrekt geen aan raking heeft bestaan. Daarom kan de Ne derlandse regering in de claim van Indo nesië op Nieuw Guinea niet zien een uiting van een anders te respecteren nationaal gevoel. Diegenen uit de bevolking van Nieuw Guinea, die tot de vorming van een zelf standig oordeel bekwaam geacht kunnen worden, houden in overgrote meerderheid niet op aan de Nederlandse regering als hun wens te kennen te geven, dat voorals nog het Nederlands bewind zal worden ge continueerd, totdat het volk van Nieuw Guinea zelf tot voldoende ontwikkeling is gekomen. Nederland mag deze verlangens niet negeren. Dit zou ook niet in overeen stemming zijn met het handvest der Ver enigde Volken, hetwelk de Nederlandse regering verplicht rekening te houden met de politieke aspiraties van de bevolking. „Onaanvaardbaar standpunt" „Dit standpunt van Nederland kan de Indonesische regering niet aanvaarden", zo zegt de Indonesische delegatie in haar ant woordnota. „De taak, door de Verenigde ADVERTENTIE Bij guur weer en huishoudelijk werk Uw handen Volken opgelegd, betreft gebieden door vreemde mogendheden bestuurd. De ver houding van Nieuw Guinea tot Indonesië is echter van geheel andere aard. Nieuw Gui nea is een deel van Indonesië en de taak door de U.N.O. aan zijn leden opgelegd, is daarom de taak van een nationale regering. Daar Indonesië de wettige erfgenaam is van de overheidsrechten der voormalige Nederlands-Indische regering in Indonesië waartoe historisch en administratief Nieuw Guinea steeds heeft behoord, is daarom tussen Nederland en Indonesië niet in het geding de plicht en de mogelijkheid van beide naties om de politieke, economische, sociale en opvoedkundige vooruitgang van de bevolking van Nieuw Guinea te behar tigen. Voor de vervulling van deze taak is de uitoefening van de overheidsrechten over Nieuw Guinea door Nederland niet noodzakelijk, noch bevorderlijk of zelfs gewenst. Wie kennis neemt van hetgeen in het Nederlandse volk inzake plannen voor Nieuw Guinea tot uiting komt, constateert, dat dit gebied blijkbaar voor een aanzien lijk deel bedoeld wordt als reservoir voor de Nederlandse overbevolking en voor Nederlands gezinde Indonesiërs. Bij hand having van het Nederlands bewind in een dunbevolkt land als Nieuw Guinea be tekent dit, dat de uitoefening van het in terne zelfbeschikkingsrecht bij voorbaat is beslist". Aan het slot van haar nota noemt de Indonesische delegatie zeven punten, welke zij beschouwt als blijken van de bereidheid der Indonesische regering, aan Nederland een belangrijk aandeel te geven in de eco nomische, sociale en culturele verheffing van Nieuw Guinea en ten volle rekening te houden met de belangen van de Neder landse handel, scheepvaart en industrie. ADVERTENTIE Schipbrug te Doesburg beschadigd Dinsdagmiddag is een 1300 ton metende boot in aanvaring gekomen met de schip brug te Doesburg, waardoor de brug vrij aanzienlijke schade heeft opgelopen. Het verkeer over de brug is gestremd geweest van half een tot half.drie. Slechts voetgangers en wielrijders konden worden overgezet. Automobilisten moesten bij Westervoort of Zutphen de IJsel over steken. De brug heeft aan de onderzijde schade opgelopen. Een steuner, waarop de brug rust, werd ontzet en verbogen. Om half drie kon de brug weer voor het ver keer worden opengesteld. Aantal reserve-officieren wordt opgeroepen Het ministerie van Oorlog deelt mede: Wegens oefeningen in de organieke ver banden van de lichting 1949 II in het laatste gedeelte van de opleidingsperiode, zal een klein aantal met groot verlof zijn de oudere reserve-officieren, die sinds 1945 uitsluitend hier te lande hebben dienst ge daan, in werkelijke dienst worden opge roepen van medio Februari tot einde Maart 1951, teneinde deel uit te maken van de oorlogs-encadrering van de ge noemde lichting. Prijsvraag ten bate van de kankerbestrijding De vereniging „Het Nederlands Kanker instituut" organiseert, mede onder auspi ciën van de vereniging „Het Koningin Wil- helminafonds", een grote landelijke prijs vraag ten bate van de kankerbestrijding. Twee- en-een-half millioen prijsvraagfor mulieren worden deze maand door de post in het gehele land huis aan huis bezorgd. De opbrengst, die bestaat uit het boven het verschuldigde briefporto extra geplakte bedrag aan postzegels minimum 50 cent tot een maximum van één gulden, komt geheel ten goede aan de kankerbestrijding. De kosten voor deze prijsvraag worden namelijk uit andere middelen bestreden. Het instituut hoopt door deze prijsvraag een bedrag van 100.000 a 150.000 gulden te ontvangen. Zware straf wegens belastingfraude De officier van justitie bij de Amster damse rechtbank eiste Dinsdagmiddag tegen de drukker M. een jaar gevangenis straf, waarvan vier maanden voorwaarde lijk, en onder toezichtstelling voor de tijd van drie jaar van de Protestant Christelijke' reclasseringsvereniging. M. werd er van verdacht, door middel van valse kwitanties de belastingen te hebben willen oplichten. Hij verkocht een grote partij papier uit oude voorraad aan een firma in Den Haag, maar maakte kwitanties waaruit zou moe ten blijken dat'hij dit papier kort te voren voor een flinke prijs had gekocht. Op deze wijze wilde hij het doen voorkomen slechts een geringe winst te hebben gemaakt. Bij een onderzoek door de belastingen kwam het bedrog aan het licht. Het bedrag dat te weinig aan belasting zou zijn betaald be droeg 8000. De verdediger mr. S. Gerbrandy, be pleitte een gevangenisstraf gelijk aan de ■preventieve hechtenis, alsmede een voor waardelijke veroordeling. Op grond hier van verzocht hij de onmiddellijke in vrij heid stelling van zijn cliënt. De rechtbank wees, na in raadkamer te zijn geweest, dit verzoek af. De uitspraak is bepaald op 21 December. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: J. J. H. de Wit, adviseur, wonende te Haarlem, Wagenweg 242. Rechter-commissa- ris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. M. A. van Eek, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van Hendrik Dorrepaal, electricien, wonende te Haarlem, de Clercq- straat 110. Rechter-commissaris: mr. N. Ree ling Brouwer. Curator: mr. M. A. van Eek, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst zijn. geindigd de faillissemen ten van: de vennootschap onder firma Electrotechnisch Bureau Assman van der Werff, gevestigd te Halfweg, gemeente Haar- lemmerliede en Spaarnwoude, Plein 8, en haar vennoten: a. J. Assman, wonende te Halfweg, gem, Haarlemmex-liede en Spaarn woude, Plein 8; b. M. A. J. van der Werff, wonende te Haifweg, gem. Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Plein 8. De bestemming van „De Hartenkamp" Plannenmakers willen er de Bloembollenbeurs vestigen Onze correspondent in de Bollenstreek schrijft ons: Het prachtige buitengoed „De Harten kamp" aan de Rijksstraatweg onder Ben- nebroek staat te koop en talrijk zijn de speculaties omtrent het lot van deze bui tenplaats, waaraan de naam van Linnaeus verbonden is. Het valt dan ook niet te verwonderen, dat ook in de kringen van het bloembol- lenvak men het oog op dit object geslagen heeft. De Hartenkamp biedt oppervlakkig gezien alles waaraan het centrale punt voor het bloembollenvak zou moeten vol doen. Gelegen in de Bloembollenstreek aan de hoofdverkeersweg Haarlem-Leiden, omgeven met een prachtig park dat men eventueel als tentoonstellingsterrein zou kunnen bezigen, zou het, menen sommige beoefenaren van het bloembollenvak, uit stekend geschikt zijn, om daar de zetel van de Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur, de Bloembollenbeurs en het kantoor van de Bond van Bloembollen handelaren te vestigen, waardoor het ideaal: alle instanties centraal verenigd, zou zyn bereikt. Zo hier en daar, vooral in „De Zuid", de streek tussen Haarlem en Leiden, wordt voor dit plan actie gevoerd. De kansen voor het welslagen van deze actie zijn echter gering. Het hoofdbestuur van de Algemene Vereniging heeft juist voorstellen gedaan voor verbouwing van het Krelagehuis te Haarlem, om daarin ook haar bureaux, bibliotheek, enz. onder te brengen. Nog betrekkelijk kort geleden is duidelijk gebleken, dat een meerder heid in de Algemene Vereniging in Haar lem wil blijven. Daarom hebben de Hillegommers ook hun streven naar verlegging van de zetel der vereniging naar Hillegom opgegeven en bepalen zij zich tot het propaganda maken voor het daar vestigen van een nieuwe bloembollenbeurs. De aanbesteding van de bouw van deze beurs op Treslong in Hillegom zal Don derdag a.s. reeds plaats hebben. Grote uit gaven zijn reeds gedaan, contracten afge sloten, een deel der materialen gekocht. Van die zijde is voor het plan dus geen enkele steun te verwachten. Om het Hartenkamp-plan door te zetten behoeft men vóór alles de steun van de afdelingen in Noordholland, die echter nog niet zo lang geleden, ten koste van het Hillegomse plan, de voorkeur gaven aan Haarlem. Daarbij zijn deze afdelingen over het Hartenkamp-plan slecht of in het geheel niet ingelicht, zodat het zeer te be twijfelen valt of deze actie enige kans van slagen biedt. Misverstand over „het millioen voor de Zwingiibond" De secretaris van het hoofdbestuur van de Zwingiibond, ds. J. Visser, heeft op 29 November bekendheid gegeven aan het feit, dat de Zwingiibond op bepaalde voorwaarden een bedrag van één millioen gulden zou kunnen-verkrijgen voor kerke lijk werk. Ds. Visser deed dit in een schriftelijke mededeling aan het A.N.P., waaruit men zou kunnen opmaken, dat een nog niet met name te noemen Neder lander dit bedrag ter beschikking wenste te stellen. De voorzitter van de Zwingiibond, ds. H. van Lunzen uit Odoorn, deelt het A.N.P. thans mede, dat hij en zeven an dere hoofdbestuursleden van de Zwingii bond zich nadrukkelijk en volkomen distanciëren van een voorstelling van za ken, die hierop zou neerkomen, dat een gever, die nog onbekend wenst te blijven, de Zwingiibond een millioen gulden ter beschikking wenst te stellen. Er is volgens ds. Van Lunzen slechts sprake van een initiatiefnemer, die het plan opperde 10.000 Nederlanders er toe te brengen ieder 100 aan de Zwingiibond te schen ken. Muziek De pianiste Clara Haskil trad op met de HOV Het Dinsdagavond-concert van de II.O.V. onder leiding van Toon Verhey genoot de medewerking van de Roemeense pianiste Clara Haskil. Het was niet de eerste keer dat deze vermaarde kunstenares te Haar lem optrad (haar gezonde interpretatie van het pianoconcert no. 3 van Beethoven op de jongste voorjaarscyclus ligt ons nog vers in het geheugen) en bij leven en wel zijn zal het. tot veler genoegen, ook niet de laatste zijn geweest. Wij kennen pianis ten die brillanter spelen, meer toon ont wikkelen, sterker imponeren; maar tot die genen waarvan men bij de eerste aanslag op de toetsen intuïtief voelt: ziezo, dat is het, uit die klank spreekt de zuivere essentie van de muziek, ongeforceerd, on- opgeschroefd, tot diegenen behoort ook Clara Haskil. En al mag er dan wel eens enig tekort aan spanning ontstaan in ver houding tot het begeleidend apparaat of tot de zaal, dit wordt op andere plaatsen vergoed door een zo delicaat en bezield spel, dat men dit tekort aan effect daar graag voor over heeft. Clara Haskil speelde het Concert in d van Mozart, het rijpe werk van de meester, dat als afgestemd schijnt te zijn op de Don Juan-tragedie. Het heeft als middendeel de idylle van een verrukkelijk-eenvoudïge romance, die weliswaar niet ongestoord verloopt, maar als geheel toch een rust punt in het werk vormt. De hoofddelen echter behoren tot de met smart en tra giek geladen muzikale confidenties van Mozart uit zijn laatste levensjaren. Stof tot een rijk genuanceerde, dramatische en poëtische vertolking biedt het werk dus in overvloed. Clara Haskil wist de indruk te wekken dat zij dit muzikale drama her scheppend doorleefde in zijn hoogten en laagten, in zijn licht en donker, zij het dan' soms met een impuls van het ogenblik, die niet al te veel rekening hield met de logica. Maar men vraagt zich wel eens af of logica en vitale kunst altijd wel verenig baar zijn! En vitaal was haar intèrpretatie buiten 'kijf, poëtisch evenzeer en hierbij denken wij niet alleen aan de idyllische Romance, maar aan tal van andere mo menten in het werk. Opvallend was het echter dat, zodra Mozart even werd los gelaten voor het spelen van de cadenzen (in I en III), of de spanning werd aanmer kelijk minder. Het leek dan of de rol van imponerende virtuose haar nie.t bijster ligt. De taal van Mozart zelve echter is haar volkomen eigen. Daaraan dankten we deze avond menig ogenblik van ontroeren de schoonheid. Verhey en het orkest bleken scherp te staan en voortreffelijk gedisponeerd te zijn. Het belangrijke aandeel van het or kest in Mozarts klavierconcert klonk dan ook zeer verzorgd. Een speciaal compli ment verdienden de houtblazers voor hun zuiver en homogeen samenspel bij de coda van de Romance en bij de doorwerking van het slotdeel. Ter opening van deze avond dirigeerde Verhey deze avond de onvolprezen ouver ture tot Mozarts „Toverfluit". Gerust kan men zeggen dat dit wonderwerk van mu zikale compositie nog nooit te voren zo heerlijk door onze H.O.V. werd gespeeld. En dat mochten we met evenveel over tuiging constateren van de Symphonie van Franck, die het tweede deel van het pro gramma vulde. Het woord „gaaf" zegt hier niet genoeg, want het houdt niet in het levend makende element, de gloed, de intensiteit van de kleuren, de bezieling, de zin van de muziek die achter de ge noteerde noten schuil gaat. En toch, dat alles was er; trouwens nog veel meer: de. vonk der inspiratie, die een secure voorbereiding bekroonde! JOS. DE KLERK ADVERTENTIE Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS ADVERTENTIE Gezondheid met lepels. Voor allen, die zich vermoeid en over werkt gevoelen, want Sanatogen is zuivere kracht en wordt gretig door het verzwakte lichaam opgenomen. Us, JS\ Hei Zenuwsterkende Voedsel Waterpolo „Haarlem" zegevierde in tournooi van DWR De zwemclub „Haarlem" heeft gisteravond het waterpolotournooi van DWR, dat jaar lijks om de „In memoriam D. E. van Leersum wisselprijs" wordt gehouden, in het Sport- fondsenbad gewonnen. In de wedstrijd tegen DWR boekte de ploeg een overwinning van 80. Het snelle spel van „Haarlem" was de tegenpartij vooral in de eex-ste speelhelft te machtig. Braasem opende de score waarna Paanakker de stand, op 40 bracht. Met een vrije worp wist de doelvex-dediger van DWR geen raad en liet de bal in eigen doel vallen (50). Na de hervatting bood DWR meer tegenstand. Zonder succes werden enige 21. De krantenverkopers schreeuwden het nieuws uit van de nieuwbakken mil- lionnair, die een fortuin aan kunst en wetenschap ging geven, en de voorbijgan gers kochten gretig kranten en bleven op de stoep staan om het interessante hoofd artikel over de heer Plukkie Panda te lezen,„Wat kan iemand het toch ver brengen in de wereldV' dacht Panda, die heel tevreden was over alle opzien dat hy verwekte. „Een beetje vlijt en door zicht, en wat vriendelijkheid en een goed idee.en voordat je het weet sta je op de voorpagina van de krant!" En zo stapte hij blij en tevreden voort.... tot hij de hoek om ging en zijn huis weer zag. Daar was iets gebeurd! Daar stond namelijk een lange rij personen voor de deur en geen gewone personen, maar heel won derlijke, die lange baarden en gerafelde broeken en grote hoeden droegen, en die allen een vastberaden, om niet te zeggen verbeten uitdrukking op hun gezichten hadden! „Wat moeten die allemaal? Wat is dat?" vroeg Panda zich bezorgd af, en aan een van de achterste personen in de rij vroeg hij: „Wat is hier te doen, meneer?" „Hè?" vroeg de zonderlinge persoon, en hij schraapte zijn keel en spuwde. „Heb je dat niet gehoord? Hier woont een stapel gekke millionnair en die gaat zijn geld weg smijten. aanvallen ondernomen; Haarlem doelpuntte nog drie maal, Paanakker (2) en Braasem (1), zodat het einde met 8—0 aanbrak. Hierna gingen HPC en HVGB te water. Het was een vrijwel gelijk opgaande wed strijd. Rust ging met blanke stand in. Na de hervatting school Rol uit een zwaar gedekte posxtie de bal in het doel van HPC. Na het ingooien van een straf worp deed Tjebbes de voorsprong der Haarlemmers teniet gaan. Rol bracht wederom verandex-ing in de stand. Ook nu bleef de gelijkmaker niet uit en Dijkstra maakte er 2—2 van, met welke stand de wedstrijd eindigde. Het nemen van straf- woi-pen moest de beslissing brengen. De eerste sex-ie strafworpen leverde niet het ge wenste resultaat op. Bij de tweede serie werd HPC winnaar. Na het spelen van een wedstrijd tussen de dames van DWR en HVGB, welke DWR met 10 won, ontmoetten de verliezers. HVGBDWR elkaar. DWR moest met 40 het onderspit delven. Uit een strafworp gaf Rol HVGB de leiding. Een overtreding van Rademaker leverde HVGB even voor het ingaaan van de rust een strafwoi'p op. Het schot trof geen doel. Na de pauze bracht Hogeland de stand op 20 en Nater en Rol verhoogden de voorsprong (4—0). Met deze overwinning eindigde HVGB op de derde plaats. De finale tussen HPC en Haarlem had een spannend verloop. Er werd vinnig gespeeld, waarbij de partijen elkaar weinig toegaven. De rust ging in met 0—0. In de tweede helft was Haarlem iets in de meerderheid. De Heemsteedse verdediging hield echter stand tot ongeveer anderhalve minuut voor het einde. Braasem maaakte van een kans ge bruik (10). Door déze overwinning legde „Haarlem' voor de tweede maal beslag op de wissel- prijs. Na afloop heeft de heer G, Voogd, voorzitter van DWR, de prijs aan aanvoerder Braasem overhandigd en de tweede prijs aan HPC. Het tijdopnemen geschiedde volgens de regels zoals deze waarschijnlijk met ingang van 1951 door de KNZB zullen worden vast gesteld. Schaken Keres kampioen van Rusland Het kampioenschap van Rusland is l_ haald door Keres met 1116 pnt. uit een moge lijk totaal van 17. Ook in 1947 eindigde Keres op de eerste plaats. "1;, Vervolging. De West-Duitse regering he Dinsdag besloten een vervolging in stellen tegen ex-genex-aal-maji Remer, de man die in 1944 de aan.< op Hitier verijdelde. Remer zal tere staan wegens een hem ten laste legde verklaring, dat alle West-Du; ministers voor geval van ooi-log rei te Londen plaatsen hadden besprok Experiment. De Algemene Vergadering de UNO heeft Dinsdag besloten j internationaal gerechtshof voor' de j;at reehting van criminele misdadigers te keui-en. Zij besloot met 42 ie; zeven stemmen een commissie in stellen, waarin zeventien landen vertegenwoordigd en die tot taak hf ben een statuut op te stellen voor! vooi-gestelde gerechtshof. idg tho Onhoffelijk. Generaal Woe Hsioe Tsjot<n( vertegenwoordiger van de regering v Peking bij de UNO en zes andere p?lz'. scnen van zijn groep, wilden Maand; Iar,f avond een bioscoop bezoeken. Daar een grote menigte voor de biosc-Jnf stond maakten zij zich bekend en vr; KI' gen voorrang. Die gunst, die gewoond lijk aan diplomatieke vertegenwc; digers wordt toegestaan, werd hun 100 weigerd. Zij protesteei-den bij de dirfic.' teur doch deze zei, dat hij hun g enkele gunst zou toestaan en dat him beux-t dienden af te wachten e k-} de andere personen. De Chinese af; .l vaardigden gingen toen in de rij st en schoven aan tot zij een plaats k' den bemachtigen. Vertraging. Van Maandag af zal het t( graafvei-keer van en naar Engel; vertraging ondervinden als het pen u,g neel van de radio- en telegraafdie .,D niet het recht tot ai-bitrage verkrijgt jj" eventuele conflicten. Op een vergsó ring van 700 personeelsleden werd; melijlk besloten „strikt de regels te trachten" bij een weigering van directeur der posterijen. Treurig. Plannen voor een internatioiii studentenconferentie in Zuid-Afrf zijn in het water gevallen door dé kondiging, dat visa aan „personen niet geheel blanke afstamming" ge' gerd zullen worden. Een desbetreffeo brief was door het ministerie van b: "et nenlandse zaken aan de Zuid-Afrika; j101 se studentenorganisatie gezonden. Retour. Gisteren is ixx liet Britse Lagerh; eén „door 1.340.000 pex-sonen ont tekende petitie tot het houden van vijf-mogendhedeneonferentie over verbieden van de atoombom" ingedie De handtekeningen waren verzara jjj door het Bx'itse (onder communistis -je. leiding staande) vredescomité. De p; ,jEE ken papier werden zonder geopend ,j|c zijn weer uit het Lagerhuis gedrage [0: Gezellig. De fakir Nink Funk heeft Buenos Aires het wereldrecord vasfcit verbeterd. Hij heeft 55 dagen zon: iin' eten in een glazen kist met vergift slu: slangen doorgebracht. Het vorig rc stond op naam van de fakir Bax-nun: iga Parijs (54 dagen). dat Prijs. Jackie Robinson, een Amerikaa: 'üt neger-baseballspeler van de Brook °w Dodgers, heeft de „Hi-v-prijs" voor' jaar 1950 van de staat New York kregen voor zijn buitengewone y.erdii sten voor de jeugd van z.ijix land. De Hi-~y- is een organisatie van jonge van 12 tot 18 jaar, die haar vertakte gen over het gehele land heeft. Naar het oordeel van deze organist kwam Robinson voor de px-ijs in as merking wegens zijn initiatief dat' andere jeugdige negers mogelijk lie gemaakt bij het beroeps-baseball worden toegelaten. Vrijwillig. De perschef van generaal K bias Arthur heeft de instelling bekende^6 maakt van een nieuw stelsel van vj willige perscensuur, dat noodzakelp?. geworden is in de nieuwe fase van; stx-ijd. De perschef verklaarde, dat het opp; bevel van de U.N.O. „zeer bezorgd" voor de veiligheid van zijn troepen. HR toestand was op zijn zachtst uitgedn pir.i „heel ernstig". j<e. Toen de verbonden troepen slee tegenover de Noord-Koreanen stoné was perscensuur onbelangrijk, zo de hij. Gestaakt. Het Weense Burgtheater zijn voorstellingen te West-Berlijn; staakt wegens de voortdurende prolfjt; ten tegen de voornaamste acteur, s'> 66-jarige Wex-ner Kraüss, die een leidt de rol speelde in de anti-semietisffas,"' nazi-film „Jood Süss. ADVERTENTIE hebben wij'een bijpassende broek Kamgaren en streepbroeken f 1 A I vaxjaf S">i M. Bnuwmss esv SSm GEN. CKONJcSTRAAT 42-44 - TEL. li jf"j ng iet fydc Schaaktournooi voor scholierfpi en oud-scholieren Ifix Dit jaar zal voor de vijftiende maal inpebV Kerstvacantie het schaaktournooi voox- s« lieren de aandacht vragen. Het tournooi 'jj ditmaal iets vroeger gehouden worden i anders, waardoor over het kampioensdWj 1951 nog dit jaar beslist zal worden, feh: strijd zal ook nu weer gestreden worden nbt restaxxrant Brinkmann, Grote Markt, Ha lem en wel op 23. 29 en 30 December iedere dag van 9.30 tot 12.30 en van 14 to: uxxr. Ingeschreven kan worden bij de a taris van de Haax-lemse School Schaakt de heer C. H. Goekoop, Tollenslaac Aerdenhout, of bij de wedstrijdleider de ;;a O. den Boeft, Brederodestx-aat 13, Haarjg°r Evenals vorige jaren zal er gespeeld wonfe.. in een hoofd- en in een bijtournooi. Aan dit tournooi is tevens een ïnvitë tournooi verbonden. Hiervoor kunnen.: aanmelden zij. die de school reeds - heb: J"® verlaten, doch in het verleden deelnemer' r|e het tournooi zijn geweest. Sport in 't kort RANDOLPH TURPIN WINT T. YAROSZ. In Londen heeft de Britse te pioen middengewicht Randolph Tik ikei Dinsdagavond gewonnen van de Ami fa kaanse halfzwaargewicht Tommy Yaf 'e_h die in de achtste ronde wegens voortduri vasthouden gediskwalificeerd werd. C Ten behoeve van de burgerlijke vei wij diging zijn van x-ijlcswege een bondek P-'oi Amerikaanse motorspuiten aangekocht: -"te gedistribueerd over Amstei-dam, Den -Hl en Rotterdam. De spuiten hebben een eï nf citeit van 1600 a 2000 liter per minuut. Jij

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2