Het Hek- van de Dam. VoiVebse Canada nam in 1949 de meeste Nederlandse emigranten op De toekomst van het Haarlemse Energiebedrijf Woensdag 13 December 1950 '3 In Limburg is de animo voor emigratie zeer gering Canada blijkt volgens het jaarverslag 1949 van de Stichting Landverhuizing Neder land. bij de emigranten nog steeds in het brandpunt der belangstelling te staan. Van de 13963 Nederlanders, die in 1949 naar elders vertrokken, kozen 6856 Canada als hun nieuwe vaderland. De meesten van hen waren afkomstig uit Friesland of Noord- en Zuidholland. Het is opvallend hoe weinig Nederlanders uit de Zuidelijke provincies (uit Limburg slechts 356 per sonen) emigreerden. De Verenigde Staten en Zuid-Afrika na men ook een vrij belangrijk aantal Neder landse emigranten op. Slechts één Neder lander trok naar Oceahië en slechts 42 vertrokken met bestemming Afrika. Uit het overzicht van de beroepen der emigrerenden van 16 jaar en ouder blijkt dat Canada in 1949 met 1858 Nederlanders het leeuwenaandeel der landbouwers voor zijn rekening nam. Slechts dertien boeren vertrokken naar Argentinië en 254 boeren gingen naar de Verenigde Staten. De groep der metaalbewerkers neemt de tweede plaats in, hoewel hun aantal ver beneden dat der boeren en tuinders blijft. In totaal vonden 503 personen als emigrant vooral in Australië, werk in metaalbedrijven. Slechts één metaalbewerker kon in Azië aan de slag gaan. Van de 367 bouwvakar beiders gingen er 153 naar Zuid-Afrika en 122 naar Australië. In 1949 vertrokken 50 jongelui naar Zuid-Afrika, die daar een speciale opleiding voor mijnopzichter zui len krijgen. In het verslag wordt verder vermeld dat de vooruitzichten voor wat betreft de emi gratie van landbouwers naar enkele landen zeer gunstig zijn. Ook in andere groepen is de mogelijkheid tot plaatsing groter dan voorheen, vooral in Australië en Nieuw- Zeeland. Indien de remmende factoren, zoals de beperkte deviezentoewijzing en de slechte transportmogelijkheden, zullen zijn opgeheven, zou aan de emigratie een grote uitbreiding kunnen worden gegeven. Ook ambachtslieden De meeste Nederlanders die naar Canada vertrekken vestigen zich in Zuid-Ontario of Alberta. De belangrijkste klacht van de Canadese regering is dat niet meer Neder landers naar Canada komen. Waren het aanvankelijk uitsluitend land- en tuin bouwers die naar dit land emigreerden, thans bestaat er ook de mogelijkheid voor een klein aantal ambachtslieden om in Canada een toekomst op te bouwen. Het 'door Amerika vastgestelde immigra tie-quotum was voor Nederland in 1949 3153 personen. Wat Argentinië betreft ver meldt het verslag dat de resultaten van individuele plaatsing op Argentijnse be drijven van Nederlandse boeren over het algemeen bevredigend is. Wel moet hierbij worden aangetekend, dat het aanbod van geschikte gegadigden in Nederland veel minder is, dan de vraag in Argentinië,^ Omtrent Brazilië wordt gemeld^dat de in 1948 onder de auspiciën van de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond be gonnen uitvoering van een 'kolonisatiepro ject in de staat Sao Paulo wordt voortgezet. In 1949 werd 349 emigranten toegestaan naar Brazilië te vertrekken. De plaatsing in loondienst van individuele emigranten bleek slechts in een beperkt aantal geval len tot goede resultaten te leiden. De emigratie naar Zuid-Afrika liep iets terug en wel van 2340 tot 2021 personen. De Stichting Landverhuizing Nederland kreeg een verzoek om een aantal Neder landse verpleegsters naar Zuid-Afrika te laten emigreren. Aan dit verzoek kon ech ter géén gehoor worden gegeven, omdat in Nederland een gebrek aan deze krachten is. Ook kwam er een verzoek om enige vak mensen voor de zware industrie te laten emigreren, aan welk verzoek om dezelfde reden geen gevolg kon worden gegeven. Emigratie naar Australië neemt toe Volgens de statistiek vertrokken 1619 emigranten naar Australië. Dit was het dubbele van het aantal van 1948. Werkge legenheid bestaat in Australië in. allerlei beroepen, zowel voor geschoolde als onge- ADVERTENTIE 'nVIHPAKKJHG Agenda voor Haarlem WOENSDAG 13 DECEMBER De Nyverheid: Nederlandse Vereniging vóór Sexuele Hervorming, openbare verga dering, 8 uur. Doopsgezinde Kerk: Kerk en Vrede, openbare Adventsbïjeenkomst, 8 uur. Frans Hals: ..Louter toeval", 18 j.. 2.30, 7 en 9.15 uur. City: ..Westwall 1944". 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: ..Spionnage op de Mar tinique", 18 j.. 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: .Hallo New York", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: ..Jeanne d'Arc". 14 j.. 2. en 8 uur. Luxor: „We gaan naar Parijs", alle leeft., 2. 4.15. 7 en 9.15uur. DONDERDAG 14 DECEMBER Bioscopen: Middagr en avondvoorstellingen. schoolde krachten. Bevreemdend wordt het geacht, dat de animo onder landbouw- krachten voor plaatsing in Australië niet groter was. De geleidelijke opbouw van de emigratie naar Nieuw Zeeland vond voortgang. In andere beroepen dan de landbouw werden de plaatsingsmogelijkheden aanzienlijk beter. Het aantal emigranten naar dit land bleef echter beperkt. Men neemt aan dat de hoge lonen, de uitgebreide sociale voor zieningen, de grote werkgelegenheid en het milde klimaat factoren zijn, die voor velen in ruime mate zullen opwegen tegen de hoge kosten die aan emigratie naar Nieuw Zeeland verbonden zijn. De belangstelling in landbouwkringen om in loondienst naar Frankrijk te gaan bleef gering. Een actie om gegadigden hiervoor te vinden had weinig resultaat. Als reden hiervoor kan worden aangevoerd dat de lonen en de accomodate voor de Nederlandse ongehuw de arbeiders niet bijzonder aanlokkelijk zijn. Men acht de perspectieven voor emi gratie gedurende het komende jaar niet ongunstig, temeer daar de vraag naar ar beidskrachten, vooral naar krachten uit de landbouw en naar vakmensen groot is. Europees wetboek van sociale zekerheid De heer P. J. S. Serrarens, voorzitter van de sociale commissie van de Raad van Europa, heeft medegedeeld dat de sociale commissie op het ogenblik een ontwerp in voorbereiding heeft voor een Europees wetboek van sociale zekerheid. Dit wet boek zal na aanneming de bij de Raad van Europa aangesloten leden als richtsnoer kunnen dienen voor hun sociale wetgeving, uiteraard met behoud van eigen zelfstan digheid. Een geweldige vlaggemastdie een gewicht van tien ton heeft, is het geschenk van Brits Columbia voor het komende „festival of Britain" te Londen. Hier arriveert het gevaarte, op het festival-terreinxoaar de belangrijkste paviljoens reeds hun voltooiing naderen. Abonnementsopvoering van „De fluwelen handschoen" De R.K. Organisatie voor kerkelijke, culturele en sociale belangen „St. Chris topher" in de Verenigde Staten heeft op de één of andere wijze een bekroning ver leend aan het toneelstuk „De fluwelen handschoen" van Rosemary Casey, dat gisteravond door de Haagse Comedie onder regie van Paul Steenbergen in de Haar lemse Schouwburg voor abonnementhou ders werd vertoond. Dit zou geschied zijn op grond van de humane wijze waarop deze auteur een beeld geeft van de moei lijkheden welke een mens moet overwin nen om zijn leven, geheel in dienst van God gesteld, niet te laten beïnvloeden door persoonlijke verlangens, gevoelens of idealen", zoals het in het programma staat geformuleerd. Waarschijnlijk echter woog even sterk het argument dat de schrijfster ongeveer op de manier van Bruce Mar shall, maar dan toch met veel mir-der geest het zich wist te permitteren aller lei onschuldige grapjes te maken met de zaken des geloofs of ondeugend de spot te drijven met de geestelijke stand, zonder dat iemand daaraan de geringste aanstoot kan nemen. De grote beginselen van leer en kerkelijke practijk immers worden met zorgvuldig respect behandeld. Aan al die kleine toespelingen, vooral voor de uiteraard ingewijde katholieken amusant, die een genoegelijk kijkje van de blijmoedige kant op het leven achter kloostermuren geven, kon men voor de pauze zeer zeker veel plezier beleven. Een goed voorbeeld van de toegepaste humor levert de volgende uitspraak van deken Burke in deze comedie: „God verleent aan alle bisschoppen bijzondere genade, maar ze maken er niet allmaal gebruik van" Soms moet men aan Shaw denken, zoals wanneer de superieur-generaal van de orde, moeder Hildebrand, ergens opmerkt: „Als ik m'n gouden jubileum overleef, zou ik niet weten waaraan ik ooit dood kan gaan". Maar helaas, het laatste bedrijf leek eenvoudig nergens meer op. Trouwens de feitelijke inhoud van dit vrolijke stuk is allerminst tegen een analyse bestand. Het hele geval handelt over een jonge geschiedenisleraar, die men op grond van zijn vooruitstrevende .inzichten van com munistische, althans socialistische sympa thie verdenkt. Hij wordt op last van een uitermate kortzichtige en bevooroordeelde bisschop ontslagen, zelfs als deze verneemt dat een gewraakte passage uit een zoge naamd opruiende redevoering letterlijk uit de Pauselijke encycliek „Rerum nova rum" is overgenomen. In de laatste acte passen de kloosterzusters, die de zeer be kwame docent tot eike prijs willen behou den, een soort bedekte chantage toe. De bisschop komt nota bene op zijn volstrekt ongemotiveerde besluit terug, niet door zijn verhelderd inzicht, maar als hij te horen krijgt dat de dames, die het comité vormen om hem aan geldmiddelen voor een \e bouwen seminarium te helpen, hem uit protest in de steek laten. Het is een compliment waard dat Henri Eerens deze buitengewoon onwaarschijnlijk getekende kerkelijke waardigheidsbekleder nog enig zins acceptabel wist te maken. Ida Wasserman leverde als de moeder overste, dat wil zeggen in het eerste deel, voortreffelijk spel, vol van haar montere bedrijvigheid typerende détails en gedragen door een warme en milde, tot listig gedrag inspirerende humor. Willy Haak zorgde als de zelfverzekerde en scherp van de tong riem gesneden rectrix voor het gewenste contrast en ook Anton Roemers was als de reeds genoemde deken prijzenswaardig. Zodra echter 'de redelijke grond onder het blijspel wegviel, verloor regisseur Paul Steenbergen zijn gezonde greep op het en semble waardoor de vertoning na de pauze ontaardde in een flauwe, kletserige klucht. DAVID KONING. Ir. Iwan Markim lid van de Sovjet Rus sische legatie in Helsinki, Finland, vertoeft thans i?i Zweden waar hij als politiek vluchteling asyl heeft aangevraagd. Naast hem de Finse Aino. die hem tot deze stap heeft bewogen. Journalist Louis Schotting werd hartelijk gehuldigd In de lokaliteiten van de American Busi nessmen Clu'o te Amsterdam recipieerde Dinsdagmiddag de heer Louis Schotting in de wandeling bekend als „Ome Louis" ter gelegenheid van zijn tachtigste ver jaardag. Talrijke autoriteiten onder wie burgemeester d'Ailly met vier van de zes wethouders en vele collega's uit alle delen van het land kwamen deze nestor van de Amsterdamse journalisten hun ge lukwensen aanbieden De heer Schotting kwam in 1890 van de kweekschool voor de klas van eer. school voor bijzonder onderwijs in zijn geboorte stad Rotterdam. Ais „schoolmeester" stuur de hij reeds bijdragen naar diverse bladen, die graag werden geplaatst en in 1898 deed hij zijn intrede in de journalistiek, welk vak hij trouw is gebleven en nog steeds beoefent. Hij was werkzaam bij verschil lende dagbladen en persbureaux. Bekend heid verwierf hij zich vooral als raadsver- slaggever in de hoofdstad. Een half jaar na zijn vestiging in Amsterdam werd hij secre taris van de deze maand haar vijftigjarig bestaan vierende vereniging „De Amster damse Pers". Gedurende dertig jaar, tot aan de bezetting, was hij lid van het hoofd bestuur van de Nederlandse Journalisten kring. In 1947 stichtte deze onvermoeibare werker het zogenaamde Senioren-convent ter behartiging van de belangen van ge- pensionneerde collega's. Nadat ettelijke woordvoerders ter recep tie hem in alle toonaai-den lof hadden toe gezwaaid, werden er enige tientallen tele grafische gelukwensen voorgelezen, onder andere van de minister-president, dr. W. Drees. ADVERTENTIE Het crediet van f 5.000.000.- is alleen bestemd voor het distributienet, dus niet voor vergroting van productie-capaciteit Het voorstel van B. en W.. bij de raad ipgediena, om te verdelen over de jaren 1950-1954 een crediet van 5.000.000 te verlenen voor uitbreidingswerken van het eleclriciteitsbedrijf. eist een toelichting. Het geld is bestemd voor de bouw van twee onderstations, een in Haarlem-Noord en een in Haarlem-Zuid. Het ieggen van 50.000 volt-kabels naar en 6000 volt-kabels van die onderstations uit. Voorts he'. bou wen van een schakelhuis voor 50.000 volt, waaruit de kabels zullen worden afgetakt. Dit schakelhuis is geprojecteerd in aanslui ting aan het bestaande onrierstation van de P.E.G.E.M. aan de Oude Weg. Deze uitbreidingswerken betreffen alleen een verbetering van het distributienet. Dit wil dus zeggen, (lat cr in hel crediet van 5.000.000 geen vergroting van liet "productie-apparaat (de opwekking) be grepen is. Met hetgeen liet bedrijf heeft, zal het nog voorlopig moeten doen. Trou wens de onzekerheid of het Haarlemse be drijf opwekkingsbedrijf zal blijven, zal nog voortduren. Het is aan te nemen dat binnen 4 of 5 jaar een beslissing zal moeten worden ge nomen. Haarlem heeft twee moderne tur bines. elk van 24.000 k.W. Daarnaast zijn nog enkele oude turbines in gebruik. Wa ren de tijden normaal geweest, dan zouden de laatste'ongetwijfeld al vervangen zijn, want zulke oude machines werken minder economisch dan moderne. Zo Haarlem ric beschikking zou hebben over turbines van 50.000 k.W., zoals thans verlangd wordt, of althans van 35.000 k.W.. zoals het P.E.N. heeft, dan zou Haarlem ongetwijfeld econo mischer kunnen produceren. Haarlem is vrijwel aan de top van zijn capaciteit, zo dat het overleg vereist om alles goed te laten verlopen. Tot heden is het bedrijf cr in geslaagd alle benodigde stroom op te wekken en bovendien nog de verplichte leve ing van 10 van de omzet van de P.E.G.E.M. (de combinatie van de gemeen ten Haarlem en Amsterdam en de provin cie, die de stroom aan de Nederlandse Spoorwegen levert) na te komen. De moeilijkheid zit er in dat op den duur de noodzakelijke reserve in het gedrang komt. Als cr een machine uitvalt, moet er, als het goed is. een andere klaar staan om in geschakeld te worden. Dat gaat niet indien alle machines in gebruik zijn. Het rijk heeft reeds enige jaren plannen om een concentratie in te voeren, wat cle electrische centrales betreft. (Trouwens ook voor gasfabrieken.) Dan zouden verschil lende centrales worden gesloten omdat hel economischer kan zijn de opwekking te beperken tot enkele grote centrales. Hel is nog niet uitgemaakt of de Haarlemse cen trale voor sluiting in aanmerking zal kómen. Het is'aan te nemen dat over enige tijd ook het vraagstuk van de vergroting der opwekkingscapaciteit onder ogen moet worden gezien. Dan zal beslist moeten wor den of het voor Haarlem economischer is stroom te betrekken van een andere cen trale of nieuwe turbines aan tc schaffen. De verbetering van de distributie van stroom, waarvoor B. en W. thans hel cre diet. van 5.000.000 vragen, staat daar buiten. Die is in elk geval nodig. Het net is thans overbelast. Dit komt om dat het nu meer moet verwerken dan de capaciteit toelaat. Dit is begrijpelijk, want. B. en W. hebben berekend, dat de levering aan stroom nu 73 meer bedraagt dan in 1939. Vandaar dat in het vervolg stroom Amsterdam aan de Donau Het hoort tot de zonderlinge gewoonte van menig mens om heimwee te krijgen naar plaatsen, die nog nimmer door hem werden bezocht. Zo waren wij nog nooit in Hongarije, maar minnen dit land toch sterk wanneer wij in het Amster.damse Lido luisteren naar de slimme streken van de violist Pali Lakatosz (de exaxte plaats van alle accenten is,ons niet be kend). Deze Pali Lakatosz is een kleine bleke jongeman, die tijdens zijn strij kages voortdurend heen en weer loopt, als verkeerde hij in eeuwige twijfel waar hij het zoeken moet. Dit belet hem nochtans niet de snaren van ons hart te roeren. Nu lijkt Lido net zoveel op Hongarije als onze hak op een kommetje soep. Men kijkt er niet dromerig naar de ogen van donkere schonen, maar alleen naar die van de dobbelstenen, die er kletterend over de bar rollen bij het „Kassie zes" of „Mexicaantje" gooien, een boeiend maar weinig elegant tijd verdrijf. Naast ons waren zelfs een jongeman en een meisje, die véél van elkaar hielden, met de stenen in de weer. De obers hebben er geen rode jas sen aan en bezitten de bedaarde apathie, die in de Nederlandse Horeca-bedrijven zo welig tiert. In het kort: de atmosfeer heeft nauwelijks de emotionele span ning, waarin de uitbundigheid en de droefheid van Hongarije gemakkelijk voor de geest komen. En toch, de heer P. Lakatosz of om juister met initialen om te springen, de heer Pali L. hoeft maar één streek op zijn viool te doen of onze ziel smelt als een klontje boter in de koekepan. De old-finish meubelen veranderen in de ongeschaafde banken van een* met wingerd begroeid prieel. De lamp aan het plafond wordt een maan in een fluwelen zomernacht en de kwalïjk- riekende Leidsegracht een ruisende Donau. De viool van de primas zingt zachtjes en wij zijn in één slag ver liefd op de gehele wereld. Zo kuieren wij met een hart als een verwarmingsketel Amsterdam weer in op zoek naar het volgende stukje van een Donaustad aan het IJ. In de geogra fie waren wij nu eenmaal nooit, pikeur, maar dat komt ons zeer te stade, want door het eenvoudige verleggen van enige rivierbeddingen, komt men tot resultaten, waarvan onze goede aard rijkskundeleraar nimmer gedroomd zou hebben. Hij zou met name de stad Wenen nooit in Amsterdam gezocht hebben, die er nochtans zeer eenvoudig te vinden is en wel boven "t Spinnewiel, als ge weet wat we bedoelen. Daar be vindt zich namelijk het Wiener Café. waar Josef Baar geld verdient en Tony Hartweger de piano bespeelt. Deed de viool van kornuit Lakatosz uw ziel zinderen en uw bloed stromen, hier, in dit kleine brokje „Kaiserstadt" zorgen de wijn en de Weense liedjes in een oogwenk voor een zó vergevensge zinde stemming, dat het bepaald onmo gelijk lijkt, dat ge u ooit in het leven nog over iets zult kunnen ergeren. Ge vangt met grote snelheid aan te dromen van de Stefansdom, van de jonge wijn in Gririzing, van de oude stad op een lente-avond en ook wel een beetje van de Weense meisjes. Ge krijgt medelijden met alle werelddelen die wel de Ball pointpen maar niet de Ballhausplatz kennen en ge luistert stilletjes naar de liedjes, die u mededelen dat een glaasje wijn, een beetje muziek, een glimlach en een kriebel in het hart veel en veel belangrijker zijn dan het vallen en stijgen der koersen en de redenen daar voor die ge helaas iedere dag in de krant kunt aantreffen. Zodat wanneer ge weer buiten staat, ge de prijs van een paar glaasjes lichter maar een paar dierbare herinneringen rijker zijt. Waar voor uw geld Op de aloude Prinsengracht, ten naaste bij de Laurierstraat, vindt men de winkel van Koot niet 'van Poot, want die is dood. zoals het gedicht het kort maar krachtig uitdrukt. Die win kel van Koot levert, blijkens tientallen daarvan in bloemrijk proza kennis gevende opschriften in de étalage, voed sel en wel zeer in het bijzonder stokvis „voor mensen, hond en kat. kippen en eenden en tropische vissen". Nu moet u niét denken dat wij dit hier meedelen om reclame voor deze zaak te voeren. Wel willen wij even uitdrukking geven aan de in wezen troostrijke gedachte, dat er blijkbaar een verwantschap be staat tussen de diersoorten, die hier worden aangeduid als mensen en tro pische vissen, voortvloeiende uit een gemeenschappelijke liefde voor de stok vis. hetgeen ons eindelijk de lang ge zochte verklaring kan verschaffen voor onze onmiskenbare onbehagelijkheid gedurende het woeden van het weer, dat blijkbaar bij dit jaargetijde hoort en waarvan de eigenaardigheden door de dichter Koos Schuur zo treffend zijn samengevat in de titel van zijn bundel „Herfst, hoos en hagel". Van het rijk der poëzie is het wel een hele stap terug naar de winkel van Koot, waar wij met belangstelling de aanprijzingen van de uitgesialde waren gelezen hebben. Wij mogen u een kleine bloemlezing van dit bijna lyrisch te noemen proza niet onthouden. Zo ge raakten wij diep onder de indruk van de volgende zinnen: „Het kopen van stokvis is een zaak van vertrouwen. Uw grootouders wisten dat! En die had den het goed! Want wat Koot doet moet -wezen goed. Daardoor bent u verzekerd kwaliteit te kopen waar de volle waarde van uw geld in zit!" Ook mensen met een slap karakter kunnen hier uitstekend terecht. Want, zo lezen wij verder: „Met graat of zon der graat, wij raden u het beste aan". Elders achter het vensterglas staat op een langwerpig vel verschoten bord papier gekalkt: „Deze zakjes met voer is als de beesten daaraan gewend wa ren maar onze stokvis stukjes winnen het wat het beste is voor hen". Alleen uit liefde voor onze misprezen moedertaal, die volgens sommige lieden niet veelzeggend of kernachtig en soe pel genoeg zou zijn, gaan wij nog verder met het citeren van de wervende woor den van deze winkelier. Bij een hoop zakjes van papier met niet nader gede finieerde inhouden, ontwaarden wij de volgende in het oog lopende gebruiks aanwijzing: „Eén eetlepel in kopje warm water, even roeren, dan door zijn eten, .het zij aardappelen of rijst, havermout, gort, bonen, elke dag een lepel. Is dit hun krachtvoer houdt u ze gezond mee en geen last van verharen of stinkende kat of hond". Daarmee zijn trouwens aile artikelen nog niet opgesomd, immers men ver koopt er bovendien „haring in mosterd- zaus" en „de fijnste en het kleinste soort Augurkjes wat er bestaat in de Wereld, vijf maal voordeliger er. beter, bij elke hoeveelheid verkrijgbaar (voor uw geld)". Twee meter dik Als men een eindje verder de Prin sengracht afloopt, voorbij de Eland straat, dan komt men aan een adres waar men vooral raadgevingen van me dische aard aan de klanten geeft, zoals „Eet vijgen, ga niet naar de dokter". Blijkbaar heeft de eigenaar meer sym pathie voor de tandarts. Overigens be weert hij op een ander affiche: „Hoest gij! Bruine kandij, het middel van dokter Boerhaave". Het gehele winkelraam is volgeplakt met dergelijke dwangbevelen. Tussen enkele glaspleisters hing de volgende oorkonde: „Verbied uw kinderen met grind of kiezel te gooien. De gevolgen ziet u aan mijn 3 ruiten". Interessant vonden wij vooral de hier overgenomen berekening van de voe dingswaarde van havermout: „Eiwit 14%. vet 7 zetmeel 67%, water 10 Naar wij aannemen worden de ontbrekende 2 verkregen door toe voeging van melk en stroop of bruine suiker. Deze artikelen zijn in de door ons beschreven zaak eveneens te koop. Het is een echter winkel van Sinkel. met dropcigaretten om te snoepen, eetbare Op de abonnementsconcerten van vandaag en morgen speelt hel Con certgebouw Orkest onder leiding van Otio Klemperer de Vierde Sympho- nie van Schumann, dc Serenata Notturna en de Jupiter-Symphonic van Mozart. en geeft Francis Poulenc de première van zijn eigen Piano concert. In de kleine zaal van hel Concert gebouw is er Vrijdagavond een piano recital door Monique Mcrcicr met werken van BachFauré en Debussy en ivorden Zaterdagmiddag twee didactische concerten verzorgd door het A)iistcrdams Kamcrmuziek-ge- zèlschap onder de titel Kent li dit instrument De Mis van Caplet en „A Ceremony of Carols'van. Benjamin Britten worden Donderdagavond in de Bach- zaal uitgevoerd door het Amster dams Vroinvcnkoor onder leiding van Hans de Jong. Vrijdag speelt hier het Italiaans Strijkkwartet voor In de hoofdstad uit de Kunstkring werl-en ven Mozari, Beethoven en Schubcrl. In de Stadsschouwburg geeft hel Rotterdams Toneel onder gastregie van Lucicn Arnaud een. reprise van „De Vrek" van Molière met Ko Ar- noldi in de titelrol en vertoont dc Nederlandse Opera Vrijdagavond „De Parelvissers" van Georges Bizcl. De Engelse acteur en filmspeler Michael Redgrave, die deze zomer op het Holland Festival ..Hamlet" speelde, draagt Zaterdag in de kleine zaal van het Concertgebouw frag menten voor uit Hendrik V, Richard II, Hamlet, Macbeth en King Lear van Shakespeare. Voorlopig tot 25 December wordt in kunsthandel Martinet en Michels aan de O.Z. Voorburgwal ccn ten toonstelling van Chinese houtsneden gehouden. In museum Fodor reci- picert Zaterdagmiddag dc Amster damse schilder Gerard van Vliet. Er zal hem een huldeblijk worden aan geboden. In de Univcrsitcits-Bibliotheck wordt tot 21 December een tentoonstelling gehouden van portretten, correspon dentia en een keuze uit de werken van de honderd jaar geleden gestor ven auteur Honoré de Balzac. V! lucifers, waterhoudende thee, grutters waren, griesmeel en een complete Oosthoek-Encvclopaedie van bijna twee meter dik. Na lang zoeken ontdekten wij toch iets, waarvan men geen voor raad heeft. Helemaal links onderaan stond namelijk op precies dezelfde wijze te lezen: „Geen fietsen". BOEDA van 50.000 volt naar de drie onderstations zal worden gebracht om daar getransior- meerd tc worden tot 6000 volt. Van onderstations wordt die stroom van bOOO volt naar de transformatorzuilen in oe stad gebracht, waar hij wordt omgezet m 220 volt voor het net. Een kapitaalsuitgave van o.OOO.OOO oe- last de gewone rekening met ongeveer 300.000 per jaar. Dat wil zeggen ]2 cent per K.W.U.. want de levering van het be drijf bedraagt thans ongeveer 66.000.000 K.W.U. Maar er wordt zo vernemen wij niet aan gedacht om het tarief te ver hogen, want tegenover die nieuwe kapi- taalslast staat dat in de loop der eerste jaren andere leningen van hel energiebe drijf afgelost worden. Bovendien wordt nog gehoopt dat de omzet nog vergroot wordt De mededeling van B. en W. over de toe neming sinds 1939 is niet geheel juist. B. en W. schrijven dat het verbruik in die jaren met 73-"'. toegenomen is. maar de statistiek die zii daarbij gebruikt hebben, loont over de hoeveelheid stroom die door het net gegaan is. Daaronder is ook be grepen dc hoeveelheid die in het net ..ver loren" gaat. Die is niet onbeduidend, want de schatting voor 1949 was niet minder dan 5.378.487 K.W.U. Bovendien is geen reke ning gehouden met de verkoop aan de P.E.G.E.M. Nemen wij uitsluitend de hoe veelheid stroom die verkocht is. aan krij gen wij de volgende cijfers: 1939: 40.722.422 K.W.U. en 1950 (de laatste maand is ge schat 66.000.000 K.W.U. De stijging is dus 62 «/o. Opmerkelijk is het verschijnsel dat m 1939 bij een verkoop van 40.722.422 K.W.U. 1.833.107 K.W.U. in het net verloren ging en in 1949. bij een verkoop van 57.002.974 K.W.U. niet minder dan 5.378.487 K.W.U. In verhouding gaat dus nu veel meer ver loren. Dit kan een gevolg zijn van de over belasting van het net. Een kink in de kabel? Tenslotte de vraag of er een kink in de kabel komt. Op hetzelfde ogenblik dat B. on W. hun voorstel aan de raadsleden zon den. waren de leden van de colleges van Gedeputeerde Staten en de burgemeesters van enkele grote gemeenten door minister Lieftinck tot een conferentie uitgenodigd, waarin hij aandrong op het uitstellen van niet strikt-noodzakelijke kapitaalsuitgaven, omdat de stand van onze financiën thans zeer ongunstig is. Er moet voorrang ver leend worden aan kapitaalsuitgaven die nodig zijn om de werkgelegenheid uit te breiden; maar verder moet soberheid be tracht worden, in hel bijzonder als er bij de werken die men wil uitvoeren, veel devie zen gemoeid zijn. Wij vernamen van de directie van het Energiebedrijf dat gemeend wordt dat uit stel van het werk tot verbetering van het electrische net te Haarlem zeer ongewenst is, omdat een ongestoorde levering van electriciteit immers van groot belang is. Bovendien eist dit werk betrekkelijk weinig deviezen, want kabels worden in Neder land gemaakt. evenals transformatoren. Een groot deel der bouwmaterialen is ook van Nederlands fabrikaat. Michael Redgrave treedt wederom in Nederland op en bezoekt Zondagavond de Haarlemse schouwburg De bekende Engelse acteur en filmster Michael Redgrave, die deze zomer op het Holland Festival met de Old Vic optrad (in de titelrol van „Hamlet" en als Young Marlow in „She stoops to conquer" van Goldsmith), vertoeft thans wederom in ons land. Hij zal in Amsterdam cn 's-Graven- hage enkele voordrachtavonden geven. Zijn ene programma bevat fragmenten uit cle grote tragedies en uit de historische stuk ken van Shakespeare, het andere sprookjes van Andersen, onder meer „De Sneeuw koningin". Op de speciaal gearrangeerde matinées voor leerlingen van middelbare scholen in dezelfde steden worden gedeel ten van deze programma's gecombineerd. Het zal de eerste keer zijn dat hij geheel alleen een voorstelling verzorgt. Voor de Shakespeare-voordrachten heeft Sophia Harris (de echtgenote van George Devine, die hier bekendheid geniet als directeur van de Young Vic) een speciaal costuum ontworpen. Gedurende de zomer van 1951 zal Michael Redgrave tezamen met Anthony Quayle de leiding hebben van het Shakespeare Memo rial Theatre tc Stratford, welk gezelschap in de herfst een tournée naar Parijs. Rome, Milaan en Wenen zal maken en op de te rugweg ook ons land hoopt te bezoeken. Er zullen dan voorstellingen worden gegeven van Richard de Tweede en van de beide delen van Hendrik de Vierde. Zojuist is er een nieuwe film gereed gekomen met Michael Redgrave in de hoofdrol, namelijk een bewerking van het succesrijke toneel stuk „The Browning-version" van Terence Rattigan. Zeer waarschijnlijk zal Michael Redgrave deze Zondagavond in de Haarlemse Schouwburg een voorstelling bijwonen van „Leer om leer" in de berijmde vertaling van Gerard den Brabander door ae Neder landse Comedie onder regie van Johan de Meester. Voetbal Emigratie van voetballers Een nieuwe schrik is Hollandse supporters, ditmaal die van Ajax. ten deel gevallen. Want toen Ajax te Parijs tegen de Racing Club de France speelde (cn er met 02 van verloor) trok Stoffelen sterk de aandacht. Hij reisde niet met Ajax mee naar huis. Het /•iet er naar uit dat hij binnenkort als Stof- félèn zal aangesproken worden en het Fran se publiek onthalen op boeiende duels mei Corneille Rijvèrs. Appèls cn d'Hardèr. Het wordt een gevaarlijke zaak voor onze clubs, wedstrijden in Frankrijk tc gaan spelen. Eerlijk gezegd hebben we ons ook al eens afgevraagd of de Technische Commissie en de Keuze-Commissie van de K. N. V. B. met al hun wedstrijden van Bondselftallen en Nederlandse elftallen niet bezig zijn, de bui tenlandse directeuren van voetbal-onderne mingen arbeid te besparen. In hun argeloos heid en toewijding helpen zijn hen. goede profs te vinden. Hadden wij zelf beroepsspc! in ons land. dan hadden wij de aankoop van Keesje Rijvers kunnen beantwoorden met ons Cuissard, de Franse spil of Flamion. de Franse linksbinnen aan te schaffen. Die schijnen erg goed te zijn.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5