In gebrek aan geestelijke leiding dient op korte termijn te worden voorzien De Zevenster SLEUTEL WEG? Amsterdamse Beurs Rookt 0 veel? WVBEKT Kort en Bondig Cafetaria „Fluks" Woensdag 13 December 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlernsche Courant DIAGNOSE VAN ZANDVQORTS JEUGDPROBLEEM „Algemeen jeugdwerk'' vraagt vierduizend gulden subsidie It1 7an.de Z^nclvo®rtse. jeusd vertoont ernstige symptomen van massajeugd: een beperkte horizon, losse familiebanden, verdere ontkerstening zonder dat daar een andere geestelijke activiteit tegenover staat, zij is materialistisch, genot- en vermaak- zuchtig, onprincipieel, zonder belangstelling voor politiek. Maar, zo voegt het rapport over de „Jeugd-enquête", die onder auspiciën van de stichting „Algemeen Jeugdwerk Zandvoort" met subsidie van de gemeente werd ondernomen, er verzachtend aan toe: „De zaak in Zandvoort is allerminst hopeloos. Niet zo erg als m de grote steden, doch desalniettemin ernstig. Een deel der jeugd staat op het hellend vlak". En omdat de rapporteur het niet bij een diagnose wilde laten, liet hU er als therapie op volgen: aanstelling van een jeugdleider, oprichting van een buurthuis, uitwisseling met jeugdgroepen in binnen- en buitenland. Het bestuur van de Stichting heeft be sloten er geen gras over te laten groeien en zal het rapport over de enquête aan de gemeenteraad doen toekomen, tegelijk met een aanvraag om vierduizend gulden sub sidie om het werk onder de massa-jeugd onmiddellijk aan te pakken. Men heeft daartoe ongeveer negen- tot tienduizend gulden per jaar nodig, waarbij op een rijkssubsidie ten bedrage van 30 der gemaakte kosten kan gerekend worden. De overige gelden moeten dus op andere wijze worden bijeengebracht. Openbare behandeling De Zandvocrtse bevolking zal op Maan dag 18 December in de gelegenheid" worden gesteld in „Trianon" een openbare behan deling van het resultaat der enquête bij te wonen. De Amsterdamse hoogleraar prof. dr. H. D. de Vries Reilingh zal de algemene zijde van het vraagstuk inleiden; drs D. S. Gorter, die de enquête hield, zal speeiaal op het onderzoek ingaan. Primeur Drs Gorter deelde gisteren op een in Zandvoort gehouden persconferentie mede, dat deze enquête de eerste in haar soort is, die in Nederland wordt gehouden. Deze socioloog werd daartoe aangezocht door het Sociologisch instituut van „Kerk en Wereld" te Driebergen. Om de sfeer van de badplaats goed te leren kennen, woonde hij er gedurende drie maanden: Augustus. September en October, zodat hij zowel hei seizoen als de overgangstijd en het begin van de „winter" meemaakte. Omdat het niet aanging alle 1200 jonge ren in de leeftijden van «16 tot 25 jaar te ondervragen, werd met medewerking van het bevolkingsregister een selectie van tachtig meisjes en jongens gemaakt die ten naaste bij een zuivere afspiegeling van de schakering in de bevolking naar religie en milieu vormden. Er waren 26 „buiten kerkelijken" en evenveel Nederlands Her vormden onder, achttien Rooms-Katholie- ken, vier Gereformeerden en zeven „diver sen" bij, terwijl 35 van hen „echte" Zand- voorters waren. Zestig vragen in drie kioartier Een gesprek van de heer Gorter met een van zijn „slachtoffers" duurde gemiddeld drie kwartier. In die tijd werden zestig vragen gesteld, die de woonplaats, het ge zin, de verhouding tot de badgasten, de vrije tijdsbesteding, het werk, het geloof en de toekomst tot onderwerp hadden. Men zal één punt missen, dat zeker niet Ons nieuwe vervolgverhaal: Ik zocht 'n hotel op het Damrak Oorspronkelijke roman door Hans Alma Torn Marijns, journalist uit een provin ciestad, is van plan een prettige vacan- tie te beleven. Eerst een paar dagen j naar Amsterdam en dan naar Limburg. Maar in het merkwaardige hotelletje „Le SoleiV' aan het Damrak gebeuren j enkele dingen, welke zijn nieuwsgierig heid prikkelen en waarbij een bekoor lijk helblond meisje, een Amerikaanse i neger, een onopvallend echtpaar uit Gorinchem en enkele anderen betrok ken zijn. Marijns vergeet zijn vacantie en volgt j een spoor, dat hem'leidt naar een dans- s gelegenheid aan het Leidse Plein, naar de Gorinchemse kermis, een ziekenhuis in. Breda en naar velerlei andere milieu s. Hij is een heel gewoon en I zeker geen heldhaftig mens, deze Tom t Marijns, maar met de hulp van de s robuste rechercheur Klinkhamer, het blonde meisje Daisy en. het verpleegster- j tje Jos weet hij de knoop te ontwarren i welke in „Le Soleil" werd gelegd. Een prettig geschreven verhaal, waarin spanning en ontspanning met mate ver- i mengd zijn. De schrijver zelf jour- nalist weet, hoe zijn lezers te boeieji. j FEUILLETON door mevrouw Bi|!eveld-Gelinck 39) O, dat is niet erg! Waarom niet erg? Nu, dan leef ik verder zonder kapi taal. Dan ga ik „onder de mensen", zo noem je dat toch, hè? Ik word bijvoorbeeld gezelschapsdame bij een lieve, knorrige, zeurige, tyrannieke adellijke dame! Dat lijkt me verschrikkelijk! Mij helemaal niet! Ik zal slag hebben om me^ haar om te gaan. U moet denken, ik heb al een enorme routine door de douairière Van Blitterswijck! Ze lachten nu allebei. Hij had nog steeds het Beertje tussen zijn vingers. Gedachteloos kneep zijn duim in het bolle buikje. Dan mag u mij nog eens komen op zoeken, fantaseerde zij verder, zo tussen twee en half vier, als mevrouw rust. Want ze mag u natuurlijk niet zien. Ze is natuur lijk een mannenhaatster en daarmee heb ik ook al routine door.... wat doet u nou? Hij was ineens opgestaan en hield het wollen beest nu in het volje licht van de schemerlamp. En zijn duim kneep onder zoekend in het dikke lijfje. ADVERTENTIE het onbelangrijkste facet van het jeugd probleem is: het sexuele vraagstuk. De heer Gorter heeft evenwel gemeend dit niet rechtstreeks te moeten aanroeren, omdat dit heel wat ondervraagden „kopschuw" gemaakt zou hebben en bovendien een die- pergaand contact hiertoe noodzakelijk zou zijn geweest. De meisjes en jongens werden meestal thuis, in het bijzijn van de overige gezins leden. ondervraagd. Hierdoor kreeg de enquêteur tevens een indruk van het milieu. Over het algemeen werd een zeer bevredigende medewerking verleend. Niet te somber Tenslotte nog dit: de conclusies in het rapport mogen vrij somber lijken, men houde er rekening mee, dat men Zandvoort niet op één lijn mag stellen met platte landsgemeenten van dezelfde grootte. Het is (sociologisch gezien) een vissersdorp, dat zich (nog) in de overgangsfase bevindt naar populaire badplaats. Het algemene beeld is bepaald gunstiger dan bijvoorbeeld van een gemeente als Beverwijk. Maar het is nodig, dat er wat gebeurt, want ook in Zandvoort is de toekomst af hankelijk van de mentaliteit van de jeugd. En, zo vraagt de heer Gorter zich af, wat hebben we aan mooie boulevards als men de jeugd geestelijk de weg niet wijst naar de toekomst. Overheid, kerk en particu lieren hebben hier een taak. Heemstede Bel stond niet stil bij jubilaris Bouwman De bel van het huis Achterweg 26 ïn Heemstede heeft gisteren geen moment stil I gestaan, zo velen hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt om de jubilerende post ambtenaar J. Bouwman, die de avond tevoren reeds door het personeel van het P.T.T.- kantoor te Heemstede was gehuldigd, te complimenteren. Dat begon 's ochtends al met de komst van de heer J. Bakker, de directeur van het hoofdpostkantoor te Haarlem, die de feeste ling de gebruikelijke oorkonde voor veertig jaar trouwe dienst en een geschenk onder couvert aanbood. Ook oud-directeur J, Smit gaf van zijn belangstelling blijk, evenals tal van afdelingschefs en andere ambtenaren. 's Middags, was het vooral de „vaste clien tele" van de heer Bouwman, die acte de précence gaf. Een aardig moment was het toen acht bestuursleden van de Bond van ouden van dagen hem hun dank kwamen be tuigen voor de vele goede zorgen die hij altijd voor een tijdige uitbetaling van hun pensioenen had betoond. Een bijzondere hul de werd ook gebracht door drie dames van het Kinderpostzegelscomité, mevrouw Van Rappard, mevrouw De Koningh en mevrouw Eekhof, voor de grote medewerking die de jubilaris steeds aan de verkoop van deze charitatieve zegels verleende. Als bewijs van waardering 'werd een fraaie uitgave van de Camera Obscura aan de reeds omvangrijke collectie geschenken toegevoegd. Ook Heem steeds burgemeester jhr. mr. A. G. A. ridder van Rappard ontbrak niet op de receptie. De heer Bouwman en zijn gezin kunnen op een schone dag terug zien. Stille Armen te Heemstede Het Comité voor Stille Armen te Heem stede heeft sedert de vorige verantwoording de volgende bijdragen ontvangen: N. N. 2.50; Mej. G. G. 2.50; G. H. 10,—; G. A. J. ƒ10,—: A. J. K. 25,—; J. G. v. K. f5.—Mevr. L. A. T.—M. ƒ5.—; H. M. v U. ƒ2,50: J. H. en S. C. M. ƒ3,50: Mevr. A. M. B.L. ƒ10.Mevr. T. B.R. ƒ5,—; Mej. P. C. C. 5,—; Mèvr. H. A. D.—B. 10,—; W. A. v. G. ƒ2,50; Mej. B. E. H. ƒ10,—; H. H. J. ƒ2,50; Mevr. H. H. J.—v. V. ƒ2,50; K. H. J. ƒ5,—; J. J. L. ƒ25,—; D. L. ƒ25,—; Mevr. H. M. ƒ2,— A. E. N. ƒ2.50; J. H. O. ƒ10,—: R. C. S. f5—; Prof. Dr. H. J. v. d. S. ƒ10,—; F. W. S. 10,—Mevr. M. L. v. W.—S. ƒ10,—; Mevr. C. M. v. d. W.—B. ƒ2,50; Ir. I. W. f25,—; Mevr. M. S. en Mej. W. G. E. W. 10.—; Mej. C. M. 1,—; H. C. B. 10,—; W. B. ƒ5.—; A. G. G. ƒ2,50; J. F. R. ƒ5,—; J. v. Z. ƒ2,50; J. G. 10,Handwerkfonds ƒ15,—; W. J. 1,Mej. T. N. ƒ10,—; Mevr. A. S.—A. 7,50; Mej. W. d. V. ƒ2,—; J. L. f2,50; T. S. ƒ2,50; J. G. S. ƒ5.—; Mevr. J. H. D.—H. ƒ2,50; T. R. ƒ2.50; Tjepke. Ste ven en Trijken P. ƒ1,50; Ir. W. G. B. ƒ10, N. N. 50,—; D. E. 10.—; Mevr. M. j. IC.— L. 5,—; Mevr. A. W. J. M.—O. 5,—; Ir. R. v. M. 5,—; A. A. M. 5,—; Mr, M. v. d. N. ƒ10,—; J. C. R. ƒ2,50; A. R. ƒ100,—: F. R. H R. ƒ100.—; Mr. G. S. ƒ5,—; K. R. v. S. ƒ50.—: Mr. A. A. V. 10,—Mej. C. W. ƒ2,50; D. v. W. 50,—; A. A. en M. B. 2,50; W. S. ƒ2,50; Mevr. G. A. v. d. V.v. d. U. ƒ5, B. F. E. 100,Dames K. 3,50; Zr. C. G. ORGAMON-OSS D. v. H. 10,—; W. G. 5,—; H. B. v. H. ƒ5,S. J. ƒ5,Mej. J. H. Ph. ƒ5,Mevr. E. Q. v. U.—D. 10,f-; F. IC. S. 2,50; N. N. ƒ5,—; Ch E. V. ƒ50,— en W. J. W. 10,—. Totaal 987,Tot heden is ontvangen f 1935,50. Dit bedrag blijft ver beneden hetgeen het vorig jaar is ingezameld. Het Comité doet daarom nogmaals een dringend beroep op allen die daartoe in staat zijn een bedrag over te maken op postgirorekening no. 153308 van de penningmeester A. van Wïngerde. Giften worden ook gaarne in ontvangst ge nomen te zijnen huize Antonis Duycklaan 12 of ten Raadhuize. ADVERTENTIE TEL. 11493 - LANGE V EEKSTRAAT lt DE „SLEUT&LSFüClALiST" Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 12 December 1950 ONDERTROUWD; 12 Dec., D. J. de Haan en H. C. Leistra; H. A. Hoogland en A. W. Bakker; H. C. Meliëzer en I. M. Hollmsnn. GEHUWD: 12 Dec., A. M. Sehulte en M. C. J. Michielsen; J. H. C. Kroes en M. H. P. Paans; J. Schreijers en H. P. Damiaans. BEVALLEN van een zoon: 10 Dec., C. A. Ruttevan Loon; 11 Dec., A. Zornvan Os; M. Bijster—Koetje; H. Ruifrok—Greuter; I. M. M. SchoonebeekBecker; 12 Dec., T. van LooijBarrette. BEVALLEN van een dochter: 9 Dec.. M. G. van Riel—van der Ham; M. A. L. Joores— Ides; 11 Dec., C. C. M. AllemanHommes; C. de Krijger—Dekker; L. Roubos—Bakker; G. W. BussingRoskam; 12 Dec., T. van Looij—Barrette; J. H. van Duin—van Steen zei, gezegd van der Aa. OVERLEDEN: 10 Dec., J. Groeneveld, 64 j., Kamperlaan; A. Lokman, 54 j., Gasthuis- vest; 11 Dec., G. F. Kooiman, 72 j., Rijks straatweg; N. J. ICrook, 70 j., Hazepaterslaan. De inzameling voor de Stille Armen Treffende gevallen van nood De secretaris van de Sociale Raad (Ar menraad), mr. P. E. Barbas, vertelde ons nog enige treffende staaltjes van de nood dei- Stille Armen. De heer X. komt uit een zeer welge stelde familie. Hij wérkte jaren bij een groot concern in het buitenland, maar na de oorlog 19141918 wend hij buiten zijn schuld ontslagen. Bovendien verloor hij vrijwel zijn gehele vermogen. Door hulp van vrienden kreeg hij toen een goede be trekking in Indië. Even scheen het toen weer goed te zullen gaan, doch toen kwa men opnieuw de tegenslagen. X. werd door de vele moeilijkheden, die de malaise van 19301940 met zich mee bracht, ziek en was genoodzaakt naar Nederland terug te keren. Zonder pensioen. Het beetje kapi taal dat hij nog' had werd op den duur in geteerd. Nu krijgen hij en zijn vrouw een uitkering dank zij de Noodwet voor Ouder domspensioen. Maar natuurlijk stelt die het gezin slechts in staat om heel sober te leven. Een ander geval: Een Haarlemmer liet bij zijn overlijden aan zijn twee dochters een klein kapitaal na in de vorm van effecten. Deze twee doch ters moeten nu van de rente leven. De op brengst is in de laatste jaren niet groter geworden wel is -de koopkracht van de gulden sterk verminderd. Bovendien is een van de zusters ziekelijk, wat tengevolge heeft, dat er dure genees- en versterkende middelen gekocht moeten worden. De vrouw heeft zich niet door verzekering tegen dat risico kunnen dekken, want geen enkel z/:kenfonds of verzekeringsmaatschappij nam haar aan. Als er geen uitkering van het Comité voor de Stille Armen komt zal het in beide gezinnen met Kerstmis droevig gesteld zijn. En er zijn meer dan duizend van zulke gevallen. De inzameling wordt daarom nog eens met klem aanbevolen. BEHAALDE MUZIEKBIPLOMA'S Aan het Koninklijk Conservatorium voor Muziek te 'sGravenhage behaalde mejuf frouw E. Smit te Haarlem na afgelegd eind examen het diploma C 2 (piano). Het diploma voor orkestspel werd toegekend aan mejuffrouw G. A. Brands (fluit), eveneens te Haarlem. HET TRIO HEET MILD OR In de gisteren geplaatste bespreking door ziekuitvoering te Heemstede werd melding onze medewerker Jos. de Klerk van een mu- gemaakt van het optreden van het Trio Mil. öou. De juiste aanduiding van dit ensemble luidt echter „Mildor" en is samengesteld uit de beginletters van de namen der dames, die er deel van uitmaken: Miep van Gelde- ren-Horneman, Ilse André de la Porte en Doris van Leer-Earle. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3% Ned. 1947 96% gl 9615/ib A. K. U 171% 170% Lever Brothers 217 219% Philips Gloeil. 228% 225% Kon. Petroleum 293% 294% A'dam Rubber 118 119 Holl. Amer. Lijn 174% 175 Ned. Scheepv.Unie 149% 150 H. V. A 109% 112 Deli Mij 100% 100% Amsterd. Bank 165% 166 Rotterd. Bank 176% 176% Twentse Bank 174% 174% Anaconda Copper 39% gb 39% Bethlehem Steel 48% 47% Republic Steel 43% 43% 55 56 Tidewater 35% 36 U. S. Steel 45% 45% ^Voor de kinderen Het volgende nummer was mastklimmen. Hieraan zou Rick meedoen. Een hoge paal, dik met zeep ingesmeerd stond in de grond. Jongenswat was dat ding ver schrikkelijk glad! 't Zou warempel niet meevallen om daar in te klimmen, helemaal tot de topEn toch moest dat, want bovenin hing een hoepel, waaraan allerlei prijzen waren opgehangen. Wie kans zag, zo'n pakje te bemachtigen, mocht het houden; wie de top niet haalde en eerder naar beneden gleed, had niets! „Nou, Rick laat jij nou ook eens zien, wat je kunt!" lachte Bunkie. Zorg maar dat je een mooie prijs van de hoepel te pakken krijgt!" „Dat zal ik proberen!" beloofde Rick. Maar hij was nog niet aan de beurt. Eerst moesten een paar Kabouters, die vóór hem waren, hun kansje wagen. Kijk, daar ging de eerste al naar bovenMoedig pakte hij de gladde mast en begon te klimmen. Maar ojeedat was hélemaal niet ge makkelijk! Dat ding leek wel 'n paling, zo glibberigLangzaam, met kleine stukjes, ging het naar boven ADVERTENTIE BESTELDIENST A.B.C. heeft voldoende materiaal om U altijd keurig op tijd te helpen. 30 vrachtauto's en 50 man personeel A. B. C. - Barrevseiestraat 2 Haarlem fel. 18428, na 6 u. 14810 -14155 Hazelhoff terecht Eric Hazelhoff, de Nederlandse Journa list die eind November, op geheimzinnige wijze uit Manilla verdween, heeft uit So- róng, Nederlands Nieuw Guinea, een radio boodschap naar United Press in Manilla gestuurd, waarin hij vertelde dat hij er in geslaagd was Ambon per vliegtuig te be reiken, zijn verhaal had gekregen en dat hij zo spoedig mogelijk naar Manilla zal terugkeren. Omdat op 2 December zijn doorreisvisum afliep, had de Philippijnse regering Hazel- hoff's arrestatie en deportatie bevolen, doch hij kon niet gevonden worden. Dit bracht de regering in een ietwat moeilijke positie omdat de Indonesische ambassade beweer de dat Hazelhoff een complot smeedde om de Ambonese rebellenleider dr. Somoukil te redden. Hazelhoff had echter volgehou den dat hij alleen maar het verhaal wilde schrijven over wat zich achter de schermen bij de opstand van Ambon heeft afge speeld. In Hazelhoff's boodschap werd gezegd: „Ik heb mijn verhaal. Bereikte Ambon op 5 December na een solovlucht van 1640 mijl in een eenmotorig sportvliegtuig. Op de terugreis moest ik een noodlanding uit voeren op een atol bij Halmahei ra. Zal zo spoedig mogelijk naar Manilla starten,waar dan het spel beginnen kan." ADVERTENTIE Zorg erdan voor, steeds een doosje Wybert bij U te hebben. Neem na Uw sigaar of cigaret een paar van die sma kelijke Wybertjes ter voorkoming van rokers- catarrh. Alléén in dozen a 32, 45 en 70 cent. Boycot in Indonesië? In kringen van de S.O.B.S.I. werd aan het weekblad „Republiek" verklaard, dat de S.O.B.S.I. (Indonesische vakcentrale) geen boycot-actie overweegt. De voorzitter van de Tani-bond (boeren bond) in Oost-Sumatra heeft gedreigd, dat de Delische tabaksschuren in brand zouden worden gestoken indien Nieuw Guinea niet tot Indonesië terugkeert. Hij zeide: „Ik weet wel dat onze staat een rechtsstaat is, maar het -is nodig te laten zien, wat de volkswensén ten aanzien van Irian zijn. Daarom zullen, indien maatregelen in eer ste instantie om Irian terug te krijgen niet helpen, de Delische tabaksschuren in brand gestoken worden en niet "s nachts, maar overdag. De maatregelen zouden in eerste instantie het houden van grootscheep se betogingen en het schoonkappen en om spitten van tabaksgronden in Deli en Ser- dang op 2 Januari zijn." Velsens raad verwierp twee communistische voorstellen In de Dinsdagavond gehouden gemeente raadsvergadering van Velsem zijn twee communistische voorstellen, respectievelijk behelzende een verzoek tot uitkering van een Kerstgratificatie- aan het gemeente- personeel en een tot een dergelijke uit kering aan de sociaal-ondersteunden na een langdurig debat, waarin vooral de voorstellers zich weerden, verworpen. Het eerste voorstel kreeg alleen de commu nistische stemmen, het tweede kwam er iets beter af met 15 stemmen voor en de meerderheid tegen. De door B. en W. voorgestelde verhoging van de keurlonen op het vlees ter dekking van een verwacht tekort bij de gemeente lijke vleeskeuringsdienst, ondervond heel wat tegenkanting in de raad. Met twee Katholieke en drie CPN-stem- men tegen werd de verhoging ten slotte aanvaard. Anderhalf uur is er in besloten zitting geredekaveld over de aankoop van een stuk bollengrond voor huizenbouw in Santpoort en vele sprekers hebben hun mening er over ten beste gegeven, waarna de koop tenslotte met vier stemmen tegen gesloten werd. Er is meegedeeld, dat de begroting voor 1951 in Januari in. de raad komt. Er moest tenslotte een commissie van advies voor de toekenning van studiebeur zen worden benoemd, die er na de stem ming als volgt uit zag: Dr. P. Brommer, de heer A. Wiedemeijer, dr. C. F. W. Doyer, de heer A. Vennik, dr. A. P. J. M. Vughts en de heer J. F. van Leeuwe, waardoor een zo goed mogelijke samenvatting der verschillende levensbe schouwingen en opleidingsrichtingen is ge vonden. B. en W. van Leeuwarden hebben aan- eesieed het maken van een jachthaven en het aanleggen van sportterreinen. Hoogste inschrijvers waren de gebroeders Hensema te Groningen en Oude Pelcela met f 1.200.000; laagste inschrijfster was de N.V. Noord- Nederlandse Wegenbouw Maatschappij te Harlingen met f 897.600. Tot doctor in dc Godgeleerdheid is aan de rijksuniversiteit te Groningen gepromo veerd de letterkundige Foklce Sierksma. De heer Sierksma is wetenschappelijk ambtenaar aan de universiteitsbibliotheek der rijks universiteit te Groningen en redacteur van „Podium". De recherche te Amsterdam heeft twee bedienden van een warenhuis aangehouden wegens diefstal van enige honderden paren nylonkousen, ongeveer 60 herenhorloges en een grote partij bijouterieën. Een van de mannen nam enige keren de reservesleutels mee. Des nachts kwamen de beide mannen met een auto voor het warenhuis om de goe deren weg te halen. Per 1 Januari 1951 is benoemd tot secretaris van de Hoofdcommissie voor de Normalisatie in Nederland en tevens tot directeur van het Centraal Normalisatie Bureau ir. F. van Teutem, tot dusverre onderdirecteur. In de leeftijd van 64 jaar is plotseling overleden mr. W. J. M. Weersma, sinds 1 Maart 1930 kantonrechter te Groningen. Hij schreef enkele juridische publicaties, waar van het laatste het „Handboek voor de nieuwe Wegenverkeerswet" is. Vele jaren was mr. Weersma voorzitter van de Gronin ger Orkest Vereniging. Dinsdagmiddag tussen vijf uur en half zeven is de stroomlevering uitgevallen voor de bediening van wissels en seinen van een groot deel van het Noordelijk stations- emplacement te Utrecht. Wissels en seinen in de lijnen naar Gouda en Amsterdam kon den daardoor niet worden bediend, hetgeen grote vertragingen op de beide lijnen ver oorzaakte. Inmiddels is door middel van batterijen een noodvoorziening getroffen, waardoor de vertraging is opgeheven. HAARLEM EN OMGEVING De Haarlemmer J. C. Bossaans heeft door het voorspellen der resultaten van de Zaterdag en Zondag gespeelde voetbalwed strijden in een voetbalprijsvraag van een weekblad een prijs van 5000 gewonnen. Het bedrag is hem Dinsdag uitgereikt. Een 48-jarige wielrijder werd Dinsdag avond op de Schoterweg door een personen auto aangereden toen hij de Dr Leydsstraat wilde inrijden. De man viel en werd over gebracht naar het Joannes de Deo-zieken- huis. waar bleek dat hij een hersenschudding had. Aan de R.K. universiteit is geslaagd voor het candidaatsexamen geschiedenis mej. Th. A. Tellegen, Vogelenzang. Achthonderd kinderen hebben deel genomen aan het jaarlijkse feest van de Excursie- en Sint Nicolaasvereniging „Haar lem" in het Concertgebouw. De kinderen ontvingen een geschenk en -versnaperingen. Mej. ds. J. C. Schreuder te Haarlem is door de Ned. Hervormde Gemeente van Enschede beroepen als hulppredikante voor de wijk Lonneker. De Vughtse politie heeft een 24-jarige Bossenaar aangehouden die onder meer in Haarlem en Den Haag diefstallen heeft ge pleegd. Hij is overgebracht naai- Haarlem en zal vermoedelijk vandaag naar Den Haag worden overgebracht. Voor het doctoraal examen Frans slaag de aan de gemeentelijke universiteit in Amsterdam mejuffrouw L. J. Kruyt te Haarlem. Aan de Technische Hogeschool in Delft slaagde voor het candidaatsexamen mijn ingenieur A. A. van der Peol te Aerderihout. Voor het ingenieurs-examen werktuigkundig ingenieur slaagde C. P. M. Bosman te Haarlem. Marinus Adam dirigent van Haarlemse Politiekapel De heer M. de Graaf heeft zijn functie van dirigent van de Haarlemse Politiekapel neer gelegd. De heer Marinus Adam heeft zich bereid verklaard de directie van de kapel op zich te nemen. Nieuw Haarlems raadslid Het Haarlemse raadslid drs. A. J. van Houwelingen Rijkhoek, dat enige tijd gele den voor zijn lidmaatschap van het gemeen tebestuur heeft bedankt wegens zijn vertrek naar Zeist, waar hij tot leraar aan het Chris telijk Lyceum is benoemd, zal worden opge volgd door mr. A. Wensing. RECTIFICATIE In het bericht over de Commissie van onderzoek naar krijgsgevangenen in ons nummer van gisteren staat als een der can- didaten voor een hoog commissariaat voor vluchtelingenzaken de heer C. J. van Heu- ven Goedhart genoemd. Dit moet zijn mr. G. J. van Heuven Goedhart. ADVERTENTIE GROTE HOUTSTRAAT 21 Boterkerstk?:ansjes 63 ct. pond Fondantkransjes 55 ct. pond Schuim- en chocoladckransjes Alles met de fijnste grondstoffen bereid U mishandelt dat beest! De politieman keek haar aan, eigenaar dig, een gespannen blik. Toen kneep hij weer. Aagje vroeg hij aarzelend, nu moet ik je nog één ding aandoen. Iets ergs. Wil je me vertrouwen? Ja, zei ze, hem verbaasd aanziend. Het lijkt erg, maar ik kan het zó weer herstellen. Ik woudat beest even opensnijden. Nee! Toch weL Laat me nu even mijn gang gaan. Wees nu niet boos. Ik vermoed Ja? Dat de Zevenster hier in zit. Ik geloof dat ik iets voel. Ze kreeg een vuurrode kleur. Ze aarzel de. En zag hem twijfelend aan. Toe Aagje? Nu, toe dan maar. Maar niet zo, dat hij niet weer genaaid kan worden. Ik zal het heel voorzichtig doen. Alstublieft inspecteur! Hij haalde zijn zakmes voor de dag en manoeuvreerde behoedzaam als een gebo ren chirurg. Hij vond aan de binnenzijde een naadje dat hij voorzichtig opensneed. Hij haalde de opening wat verder los en stak zijn vingers tussen de houtwol. Werkelijk Aagje, het is zo! In een dun vloeitje gewikkeld, kwam het juweel te voorschijn. Zeven prachtige diamanten, gegroepeerd als de sterren van het Zevengesternte. Een beetje fantastisch, een beetje zonderling, en aan een dunne ketting om de hals te dragen. Daar is je erfenis, meisje! Nee, geldzuchtig was ze niet, de erf gename van de Zevenster! Ze keek er amper naar, maar wel naar het zielig- geslonken lievelingsbeest. Hij had het ge voel, dat ze nog liever juffrouw van ge zelschap was geworden bij haar adellijke mevrouw dan dat ze haar Beertje er voor had moeten opofferen! Je kunt dat beest toch zó weer met houtwol opvullen en dichtnaaien! Dan zie je er niets meer van! troostte hij. Ja, dat i? waar. Ik dank u wel voor de moeite, inspecteur. Ik zou eerst dat juweel maar grondig opbergen. Is er hier een brandkast in huis? Ja, freule Frida heeft er een. Een kleine. Dan zou ik het haar vragen. Wil ik het voor je doen als je zelf niet meer naar beneden wilt? O, graag. Alstublieft. Ze legde vol vertrouwen, de diamanten in zijn hand; hij borg ze weg in zijn porte feuille. Op de tafel lag het opengemaakte Beertje, maar hij keek nog even trouw hartig als altijd. Wat raar dat tante Truus dat gedaan heeft, vindt u niet? Ja. Raar. Maar ze was een zonder linge, achterdochtige vrouw. Ze' had geen safe en geen brandkast. En ze wist dat jij dat beest nooit zou wegdoen voor je twee- en-twintigste jaar. Daarna had ze het natuurlijk moeten zeggen. En dat heeft ze op het laatste ogen blik willen zeggen. Ja, dat is duidelijk. Er viel nu een stilte. Ze stonden naast elkaar voor de tafel en wisten in eens niet meer, wat te zeggen. De zaak was nu afgelopen, totaal afgelopen. Alles was op gelost en de taak van inspecteur Renke- voort was ten einde. Hij zou nu weggaan. Hij zou nu eerst naar huis gaan om te slapen en morgen zou hij weer op zijn bureau zitten. En overmorgen. En de vol gende week. En er zouden weer nieuwe zaken zijn, en nieuwe gevallenzen nieuwe personen zouden zijn hulp inroepen.En tussen die zaken door zou hij zijn rapporten schrijven over de zaait Pelman-inbraak en herhaal de poging tot ontvoering en over de zaak Valentijn-verduistering van toevertrouw de effecten. Hij zou beide verdachten moe ten horen. Maar in het huis in de Vondel straat zou hij niet meer komen. En er zou over een paar maanden de terechtzitting zijn. En dan zou dit meisje in de getuigenbank zitten, ergens ver van hem ai'. Ze.zou de eed afleggen, ze zou haar verklaringen geven. Hij zou haar uit de verte zien. Misschien dat ze nog eens even naar hem keek. Maar hij zou als politieman niet naar haar toe kunnen gaan om te vragen hoe het met haar ging. Zoals zeer veel serieuze mannen had inspecteur Renkevoort totaal geen dunk van zichzelf. Het idee dat een meisje als Aagje van hem zou kunnen houden kwam eenvoudig niet in hem op. Hij was een nuchtere kérel, een harde werker, hij was geen romantische aanbidder. En dat zij vanmiddag zo stil in zijn armen gestaan had en zo stralend naar hem gekeken had, was een natuurlijke begoocheling-van-het- ogenlflik geweest. Hij ging nu weg. Hij ging nu afscheid nemen en beneden aan de huisgenoten de oplossing van de zaak vertellen. Hij ging haar nu goedendag zeggen, ze moest nu nodig naar bed. En hij stak zijn hand uit: Dan neem ik nu afscheid, juffrouw Van Esbeeck. (Hij was, vanavond in het politiebureau in Naarden, ineens Aagje, gaan zeggen, maar nu zei hij weer juf frouw Van Esbeeck. Dat maakte het min der moeilijk). Gaat u nu weg? Hij glimlachte. Maar natuurlijk, juf frouw Van Esbeeck. Dat spreekt toch van zelf! Mijn taak is nu afgelopen. O. Alle problemen zijn nu opgelost. U kunt nu volmaakt rustig slapen. En de Zevenster is gevonden. Ja. Ik zal hem aan freule Van Amshove ovei*handigen. Graag. Dank u. Gaat u nu rustig slapen? Ja. U zult wel moe zijn. Hij kon zichzelf wel om zijn oren slaan! Waarom ging hij nu niet? Waarom stond hij nu nog te zeuren? Als ze maar niet zo keek, zo keek! Dan ga ik nu maar'. Als ze dan óók maar eens wat zei, hem ten minste bedankte! Maar ze zei niets, kéék alleen maar. En nu schoten haar ogen vol tranen! En toen, ineens, waren zijn armen weer om haar heen. Dicht om haar heen. En zij zuchtte alleen maar héél diep, en duwde haar hoofd tegen schouder. En zo stonden zij, lange tijd, zwijgend. De kraaloogjes van het Beertje keken naar hen. En eindelijk vroeg hij zacht: Hou jij dan ock van- mij? Ja! hoorde hij aan zijn schouder. Ja. Zó veel! Hij had haar zo veel te vragen, te ver tellen. Dat hij een droge, nuchtere kerel was, en dat zij zo lief was. Zo lief. Maar hij zei niets. Hij streelde alleen maar het springerig bruine haar. Maar dan plotseling lichtte zij haar hoofd op en zag hem aan: warempel wéér ondeugend! Is.... is dit een huwelijksaanzoek? Ja. Dit is een huwelijksaanzoek. Het vijfde vandaag. En wat krijg ik nu voor antwoord? Dan zal ik nu ditmaal maar „ja" zeggen! EINDE.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6