Haarlems Dagblad Sneltrein Bazel-Den Haag in Ardennen ontspoord Dver Muziek Politieke commissie aanvaardt het plan der dertien landen \óe Jaargang No. 19731 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en jAdministratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Donderdag 14 December 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Hoofdredacteur: Robert Peereboom ai <0prette Ijaarimiadjc Courant (3ütno t6^6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom HE TITEL van een rubriek in dit blad, 1/ die sinds jaren door talrijke minnaars muziek in en buiten Haarlem met grote kdacht wordt gelezen, verschijnt eens U op deze plaats. Want de uitgeverij Hei tectrum (Utrecht-Brussel) heeft zeventig Hendrik Andriessen's in Haarlems öfblad gepubliceerde artikelen gebundeld. Jet boek is zojuist verschenen; te verwach- k valt dat menige lezer van dit blad naar boekhandelaar zal gaan om het zich j te schaffen. Hij zal dan opnieuw er- rcn hoezeer Andriessen hem helpt om eigen musiceren zowel als van het |óren van concerten te genieten. Men weet hij een musicus van grote en veel- dige begaafdheid is. Als componist, als feanist en als paedagoog hij is directeur In het Koninklijk Conservatorium in Den - heeft hij terecht grote naam ge- iak! Hij behoort in feite tot de grootsten aer .-nze Nederlandse musici. Op kunst lied geldt niet de op zo menig terrein ;ermijdelijke maatstaf van het kleine id: cntisch en veeleisend is het in muzi- Jsle kringen ongetwijfeld. Hendrik An- ;e-sen heeft in zijn rubriek in ons blad rezen en hij gaat voort het erin te (iwijzen dat hem nog een andere gave de hoogste mate deelachtig is: die van schrijven over muziek. Dat hij, in zijn ïge jaren, zijn maatschappelijke loop- ;an als journalist begonnen is, heeft daar lier grote invloed op gehad. Hij is die ren geenszins vergeten: de liefde voor beroepstaak, in de jeugd beoefend, slijt Zeker niet als het de journalistiek _!dt, die een soort magische aantrekkings- [rscht op haar beoefenaren blijft uitoefe- ook als andere begaafdheid voor een jdere levenstaak hen ertoe gebracht heeft, |i3i' te verlaten. Andriessen is schrijver en hij voelt wat lezers, die grote kring van veelsoortig- Jêlangslellenden in muziek, van hem weten illen. Hij is een van die zeldzame kunste- |;ars die hun kunst welker vakbeoefe- ling zo grote moeilijkheden meebrengt en ■eel gedegen studie vereist aan ande weten te verklaren zonder te school- leesteren. zonder zich in technische ge leerdheid te begeven, anderzijds ook zon- hetgeen de uitgever van zijn boek :emt ..inhoudloze lyrische ontboezemin- Hij heeft u .als gij van muziek houclt, iedere zin iets te zeggen en ge denkt jtelkens, met de vreugde die zo'n vervulling lebrengt: dat is nu het antwoord op een iraag die zo vaak bij mij opgekomen is. laar ik wist niet hoe ik haar beantwoord [moest krijgen. Er zijn antwoorden bij op vragen, die [menigeen niet aan de vakman durft te stel- omdat zij al zijn zij dat in werke lijkheid niet dom lijken. Hoevelen moe- p niet, om een enkel voorbeeld te noe men, het een raadsel hebben gevonden wat [zo'n orkestdirigent nu eigenlijk precies en tot taak had, eer Andriessen het |b volkomen begrijpelijke taal kwam uit eggen. Er zijn vele artikelen van dien aard dit boek. De inhoud is overigens gerubri ceerd in beschouwingen over componisten, perken, uitvoerders en luisteraars, stijl en genre, overwegingen en diversen. Het is niet gebruikelijk dat boeken op deze plaats in de krant gerecenseerd wor den. De uitzondering is gemaakt omdat het hier een kunstenaar en schrijver geldt, die poor velen de poort, die toegang geeft tot liet land waar hij wonderen ervaren heeft en blijft ervaren, wijd heeft geopend. Dat is in moeilijke, zorg en onzekerheid baren de tijden zoals wij beleven een kostbare 'daad. Andriessen schrijft uit een eerlijke stdrift; hij geeft u te verstaan hoe rijk vol schoonheid het leven ook in de zwaarste tijden blijft en welke schatten van onvergankelijke waarde het voor ieder, die luisteren wil, heeft vergaard. Hij schrijft er grote en moeilijke dingen in eenvou dige. begrijpelijke taal. Eenvoudig zoals iok de titel van zijn boek is: Over Muziek. R. P. Voor de Stille Armen 11de verantwoording L. F. 10.—; M. B 25.—: J. G. M. en Z. .'25.-; Mr. W. B. J. A. ƒ25,—: D. H. H. 20,—; H. C. A. ƒ5,—: E J. C. ƒ10,—: M. L. '10.—; V. B. ƒ10,—; G. H. f 10.—H. J. L. 10.— G. K.—K. ƒ10.—; N. N. ƒ10,—; N. N. 10.-; Mej. A. C. 10.—J. T. ƒ10,—; H. S. 10.-; A. M. ƒ5.—; C. J. H. S ƒ5.—; J. A. P. H. ƒ5.—; J. J. B. f5.— C. M. f 1.— H. P. ƒ5,—; A. v. d. S—v. d. H. ƒ5.—; J. V. ƒ5.—: J.Th. v. B. ƒ5.—: J. T. ƒ5.— W. F. H. ƒ5.—; A. D. P. ƒ5.—: Mej. J. B. ƒ2.50; Mevr. M. E. D.-d. G. f2.50: Mevr B. P.—E. f2.50: L. v. B—v. W. ƒ2.50; Mevr. J. A. v. d. V.—B. 2.50; G. M. ƒ2.50; A. A. H. f2.50: J. C. K. .'2.50: Mej. L. H. ƒ2.50: Mevr. J. A. H.—M. '2.-: C. v. G. 1.—; Mevr E. S.—H. f 1.—: P. M. M. A. ƒ2.50: D. K. ƒ2.50: J. dc N. /5.-; M J. L. 10.—R. V. f2.50: W. v. d. 2 1.Mevr. K. B. fl.50: T. B. H. ƒ10.—; Mevr. v. d. B. ƒ5,—; M. G. ƒ2.50; N. N. F. V. ƒ1,—; v. d B. ƒ2.50; fam. v. H. f25.—; 14 Dec. ƒ5.Willy en Henk ƒ5. Mevr. S. ƒ2.Hans en Rudi Mej. N. K. L. S. ƒ25,—: C. K. ƒ2.—: Mr. W. 10.Verjaardag Greet, Alie en Jo ƒ8.95; A. C. E. 1.—F. B. ƒ5.—; E. H. B. ƒ10.—: M M.—L. ƒ2.50; G. M. H. ƒ2.—: G. ƒ1,—; 3de kl. in plaats van 2de klas 60.J. C. van L. ƒ5...Hij zorgt voor U" ƒ1.X. 1.50; ..Uit dankbaarheid van een die zelf eens geholpen werd" ƒ11.77; Prov. Griffie Bureau Motor-Rijwielen ƒ10.N. N. ƒ1. Jerry f2.50; fam. Sch 2.50; P. v. S. ƒ2.50: M. E. P. 1,—; N. N 2.—. Dagtotaal 556,72. In het geheel is thans bij ons blad binnen- fekomen f8314.02. Giften worden gaarne in ontvangst geno men aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 'n Soendaplein 37. (S.v.p. geen enveloppen Het geld in dc brievenbus werpen). Men kan ook een gift storten op onze postgiro-reke- n'ng no. 273107 onder bijvoeging „Voor de Stille Armen". Verzoek aan onze weekabonnés Wegens incassomoeilijkheden in ver band met de Kerstdagen, verzoeken wij onze weekabonnés vriendelijk, in de week van 18—23 December, tevens het abonnementsgeld voor de week van "2530 December aan onze bezor gers te willen voldoen. D£ ADMINISTRATIE Commissie moet wapenstilstand proberen te bereiken LAKE SUCCESS. (Reuter) De poli tieke commissie van de Algemene Verga dering van de UNO heeft Woensdag met 51 tegen vijf stemmen (dc Sovjet-groep) bij één onthouding (nationalistisch China) besloten een commissie van drie leden (dc voorzitter van de Assemblee, Nasrollali Entezam, en twee andere afgevaardigden) te benoemen, die moet trachten de grond slag voor een bevredigende formule te vinden voor een staken van het vuren op Korea en zo spoedig mogelijk bij de Alge mene Vergadering verslag moet uitbrengen. De resolutie zal thans bij de Algemene Vergadering worden ingediend. De Sovjet-Russische afgevaardigde Jacob Malik had gisteren in de Algemene Vergadering medegedeeld dat de Sovjet- Unie zich zal verzetten tegen de door der tien landen in Azië en het Midden-Oosten gedane voorstellen, die voorzien in een staken van het vuren in Korea. Malik beschuldigde de Verenigde Staten en Groot-Brittannië ervan „op huichel achtige wijze een wapenstilstand in Korea te bevorderen, opdat zij een adempauze zouden verkrijgen, die zou worden aange wend om nieuwe militaire acties voor te bereiden". De Russische vertegenwoordiger deelde de politieke commissie verder nog mede, dat „de beide Westelijke mogendheden slechts belang stellen in het strikt beperkte doel van het tot stand brengen van een staakt-het-vuren, doch dat zij niet gevoe len voor een regeling van andere politieke vraagstukken". Geen atoombomverbod De Algemene Vergadering van de UNO heeft Woensdag met 48 tegen vijf stemmen (de Sovjet-groep) bij drie onthoudingen (Joegoslavië, Pakistan en Indonesië) een door acht mogendheden (waaronder de V.S., Engeland, Frankrijk en Nederland) gesteunde resolutie goedgekeurd, waarin de leden van de Veiligheidsraad en Canada worden geïnstrueerd als speciale commissie Engeland op eigen benen, Marshall-hulp opgeschort (Reuter) De Britse minister van Fi nanciën, H. Gaitskell, heeft gisteren in het Britse Lagerhuis medegedeeld, dat de Marshall-hulp aan Engeland met ingang van 1 Januari zal worden stopgezet. Dc minister voegde hieraan toe, dat dc Marsliall-hulp aan Engeland echter niet volledig zal worden geëindigd, maar wordt opgeschort. Hij noemde als redenen voor deze maatregel de economische vooruitgang in Engeland en de druk op de Amerikaanse economie als gevolg van het defensie-pro gramma. Naar minister Gaitskell in het Lagerhuis nog mededeelde, zal de opschorting van de Marshall-hulp geen invloed hebben op Engelands bijdrage tot de opbouw van de verdediging van West-Europa in het Atlan tische pact. In een later gehouden persconferentie verklaarde hij niet te verwachten, dat Engeland als resultaat van de opschorting der Marshall-hulp directe beperkingen op zijn invoer uit het dollargebied zal moeten instellen. Engeland zal in 1952 beginnen met de betaling van de rente op de leningen die het in het plan-Marshall heeft ont vangen. Met de aflossing van de hoofdsom zal in 1955 worden begonnen. Op grond van reeds verstrekte toewij zingen zal Engeland nog geruime tijd Marshall-dollars blijven ontvangen. Deze toewijzingen belopen naar raming ruim 200 millioen dollars. Ter verduidelijking voegde minister Gaitskell aan zijn verklaring toe. dat de Marshall-hulp aan Engeland in feite niet wordt geëindigd, doch wordt opgeschort, hetgeen betekent, dat Engeland weer een beroep op de Amerikaanse hulp kan doen, wanneer eventuele veranderingen in de omstandigheden dit noodzakelijk zouden maken. Berfha Hertogh arriveert vanavond op Schiphol Rust in Singapore is weergekeerd (Reuter) Na aankomst op het vlieg veld van Calcutta werd het KLM-toestel „Maastricht", waarmede mevrouw Hertogh en Bertha reizen, door bewapende politie bewaakt. Vanwege de strenge veiligheids maatregelen konden journalisten niet in het toestel komen. Gedurende het opont houd van 2 uur bleven mevrouw Hertogh en haar dochter in het vliegtuig. Slechts een douane-beambte ging het toestel binnen. Deze zeide, dat Bertha „zich als een ge woon kind gedroeg en rustig naast haar moeder zat". Vervolgens vertrok het toestel naar Cairo. De „Maastricht" komt vanavond om half acht op Schiphol aan. Gisteravond was te Singapore de rust weergekeerd. Als voorzorgsmaatregel wordt het uitgaansverbod gedurende de nacht nog gehandhaafd, doch het grootste gedeelte van de dag ging het leven zijn gewone gang. Volgens opgaven van dc hospitalen zijn er bij de onlusten 15 personen gedood en ongeveer 200 gewond. Onder de doden zijn 5 Europeanen en 34 Europeanen werden in ernstige toestand in een ziekenhuis opge nomen. In de stadsdelen, waar geen uitgaans verbod was uitgevaardigd kwam het za kenleven weer op gang. De meeste rege ringsinstellingen waren geopend en het havenverkeer, dat sedert Maandag stil lag, vond langzamerhand weer voortgang. Hon derden Europeanen, die in hotels, clubs en huizen van bekenden waren „gestrand", begaven zich weer naar huis. Van de zijde der politie werd medege deeld, dat men munitie, stokken, knuppels en stenen had aangetroffen in de Stfïlsns- moskee, die, naar men meende, het hoofd kwartier van de oproermakers geweest was. van twaalf verslag uit te brengen over methoden om het werk van de commissie voor de atoomenergie en de commissie voor de klassieke wapenen te coördineren. Een Sovjet-resolutie, waarin wordt aan gedrongen op het onmiddellijk opstellen van gelijktijdige conventies betreffende het buiten de wet stellen van atoomwapens en de instelling van een internationaal con trole-systeem, werd verworpen met 32 tegen vijf stemmen bij 16 onthoudingen. Nog geen succes voor India's initiatief Diplomatieke kringen zeiden gis teren in Washington, dat de Indiase regering gefaald heeft in haar eerste pogingen om de Verenigde Staten te over reden toe te stemmen in het Chinese com munistische verzoek voor een politieke regeling in het Verre Oosten in ruil voor een vreedzame regeling ten aanzien van Korea. Zij zeiden dat mevrouw Pandit, de Indiase ambassadrice in de Verenigde Sta ten, Dinsdag een bezoek had gebracht aan Dean Acheson en had aangedrongen dat de V.S. zich open zouden stellen voor het Chinese communistische voorstel voor een wapenstilstand in Korea en dat de vredes onderhandelingen gebaseerd moesten zijn op de bereidheid van alle mogendheden om de bestemming van Formosa te be spreken. (United Press). Rede van Truman (Reuter) President Truman zal Zater dagmorgen vroeg een radiorede houden over de wereldcrisis, aldus is te Washing ton bekend gemaakt. De uitzending is om 4 uur of 4.30 uur (Nederlandse tijd) in de nacht van Vrijdag op Zaterdag. Men ver wacht, dat deze rede een uitroeping van de noodtoestand in de V.S. zal bevatten. Tru man zal over de opofferingen spreken, die de Amerikanen zich zullen moeten ge troosten en over de stappen, die de regering wil nemen met het oog op de dreiging van een oorlog. Truman heeft zijn gebruikelijke pers conferentie op Donderdag afgelast wegens dringende werkzaamheden en de voorbe reiding van zijn rede. Ook Acheson heeft geen persconferentie gehouden wegens drukke werkzaamheden. Truman heeft gisteren besprekingen ge voerd met Congresleiders van beide par tijen. Aanwezig waren hierbij ook de mi nisters van buitenlandse zaken, defensie en financiën. Republikeinse leiders hebben na deze conferentie in het Witte Huis verklaard, dat zij van mening waren, dat er „een ge vaarlijke noodtoestand bestaat". Zij zeiden dat zij de herbewapeningsplannen van de regering volledig steunen. Attlee stelt Churchill gerust In politieke kringen te Londen werd gis teren, gezegd. dat premier Attlee aan Win ston Churchill, de leider van de oppositie, zou hebben medegedeeld, dat. president Truman's verzekeringen aan hem met be trekking tot de atoombom veel verder gin gen dan hetgeen hieromtrent openbaar is gemaakt. Churchill had Dinsdagavond een ver trouwelijk gesprek met Attlee. Men heeft te Londen meer en meer de indruk gekre gen dat. Churchill heeft laten doorscheme ren, dat, een volkomen overeenstemming over het onderwerp werd bereikt. Jules Mocli, dc Franse minister van Defensie, heeft dezer dagen een inspectie reis door de Franse bezettingszone van Duitsland gemaakt. In Bade,i-Badcn voer de hij besprekingen met dc opperbevel hebber der Franse troepen in Duitsland generaal Augustin Guillaume en diens staf. Foto: minister Moch (links) betreedt het gebouw van de Franse staf. Trein Brussel—Antwerpen rijdt zeven arbeiders dood Een electrische trein van de lijn Brussel Antwerpen heeft gisteravond omstreeks 11 uur in de omgeving van Contich (Ant werpen) een groep van zeven spoorweg arbeiders aangereden. Zes van hen werden op slag gedood. De zevende is in het hos pitaal aan zijn verwondingen overleden. Volgens de eerste berichten werkten de seinen normaal bij het naderen van de trein, doch op hetzelfde ogenblik reed de sneltrein AmsterdamParijs voorbij. Ten gevolge van de rook van de sneltrein heb ben de arbeiders de electrische trein niet zien naderen. Nog steeds rust aan hef Koreaanse front Evacuatie uit Hoengnam in volle gang (Reuter). De rust aan het belangrijk ste front in Korea duurt voort. De verbon den legers beneden de 38ste breedtegraad wachten nog af, of de Chinese troepen over deze grens zullen komen en men weet zelfs niet, waar de vooruitgeschoven troepen van de tegenstander zich precies bevinden. De op grond van waarnemingen van de ge heime dienst geuite veronderstellingen over de positie der Chinese troepen variëren van „vlak ten Noorden van de 38ste breedte graad" tot „even ten Zuiden van Pjong jang", dat 110 kilometer Noordelijker ligt. Het enige bericht over activiteit kwam van het bruggenhoofd te Hoengnam, dat thans ontruimd wordt. Een peloton Chinese communisten in Amerikaanse uniformen, vermoedelijk een onderdeel van de Chinese 81ste divisie, viel dit bruggenhoofd Woens dag aan, doch werd na een strijd van drie uur teruggedreven. De United Press-correspondent William Chapman meldt uit Hoengnam: De evacua tie van de UNO-troepen uit Noord-Korea is in volle gang. Ik stond op de kade van deze havenstad te huiveren in de koude Siberische wind die over de haven blies, en keek hoe het eerste transportschip vol met soldaten en uitrusting de Japanse Zee invoer. Er was geen orkest dat pittige muziek voor de soldaten speelde en men hoorde alleen maar het geknars van de motorlieren aan dek van de roestbevlekte vrachtboten en het schrille geluid van de lierkabels die de uitrusting optrokken. Het ontmoedigend beeld van vandaag stond in scherp contrast met dat van twee maanden geleden toen ik 12 kin ten Noor den van Hoengnam te Hamhoeng op de tribune stond en afdelingen van de Zuid- Koreaanse Capitooldivisie hun overwin ningsparade zag houden en naar het Noor den opmarcheren. Maar nu denderen de vrachtauto's en sloffen de voeten in een andere richting naar de vloot in de haven. Het is bitter koud en niemand is op z'n Paasbest gekleed. De soldaten en bur gers proberen de kou te weren in gescheur de lompen en smerige pelsjassen. Er wordt niet gelachen onder de jongens. Zij zijn vermoeid en koud en het terug trekken zat en velen zijn dood-ziek van verkoudheid. Britse critiek op MacArthurs strategie Britten spreken van Mao's „spookleger" Het Britse blad Manchester Guardian bevat een verbazingwekkend artikel over de terugtocht in Korea, die de Britse troe pen van de UNO-strijdmacht voor een puzzle heeft geplaatst, zodat zij spreken over Mao's spook-legcr. Dc mannen van de 27ste en 29ste brigade hebben gedurende de afgelopen week niets gezien of gehoord van dc Chinese troepen-massa's, die de Chong- chon-rïvicr over zouden zijn gestoken. Het grootste deel van de 29ste brigade moet zijn eerste schot nog afvuren. Britse staf-officieren zijn van mening, dat met de goed-getrainiie, hardnekkige soldaten die ter beschikking staan, een linie bij Pjongjang en Chïnnampo gevormd had kunnen worden, die de Chinezen het initia tief had kunnen ontnemen. De UNO-troe pen hebben de volslagen suprematie in de lucht en een enorme ovennacht aan zwaar materiaal. Zij vragen zich bovendien af, hoe het mogelijk is. om zonder contact met de vijand zijn sterkte te bepalen. Voorts beklagen zij zich over het gebrek aan betrouwbare voorlichting door het hoofdkwartier. Het enige dat zij hun men sen kunnen vertellen is: „Terugtrekken en nog eens terugtrekken." Wrijving lussen de Britten en Amerikanen neemt dan ook toe. Tenslotte zijn dc Britten geschokt over de enorme hoeveelheden oorlogsmateriaal, die bij Pjongjang door de Amerikanen werden vernietigd. Grieks schip in nood Naar A.N.P. verneemt, verkeert het Griekse schip „Agios Spyridon" in de Golf van Biscaje in nood. Het heeft S.O.S.-sei- nen uitgezonden en een sleepboot is uit Brest onderweg. Ook twee andere schepen stomen op. Het zijn een Panamees en een Noors tankschip. De Griek heeft met zware storm te kampen. Voorts bevond het Amerikaanse schip „American Banker" zich vannacht op een positie van 50.10 gr. Noorderbreedte en 16.25 gr. Westerlengte op de Atlantische Oceaan in nood. Het seinde brand te heb ben in een ruim en verzocht andere sche pen ter eventuele assistentie in de nabij heid te blijven. Later werd vernomen, dat men de brand aan boord van de „American Banker" in bedwang heeft. De brand werd veroorzaakt door een ont ploffing. Het schip heeft thans geen as sistentie meer nodig. De „Nieuw Amster dam" van de H.A.L. had hulp aangeboden. Stoker en machinist gedood, 24 reizigers gewond Libramont in de Belgische Ardennen uitvoering zijnde werken mochten de trei- Bü is gistermiddag om kwart voor drie de sneltrein BazelDen Haag ontspoord. De locomotief, het postrijtuïg en het voorste personenrijtuig stortten in een zeven meter diep ravijn, de twee overige rijtuigen zijn eveneens gederailleerd, doch zijn naast de rails blijven staan. De stoker en de machi nist van de trein kwamen om het leven, vier-en-twintig reizigers werden gewond, van wie zes ernstig. Hoewel hieromtrent nog geen zekerheid bestaat, meent men dat het ongeluk ver oorzaakt is door het feit dat de trein te snel reed over een baangedeelte waar werk in uitvoering was. Over een korte afstand is hier „enkel spoor". De trein derailleerde toen hij weer op het dubbele spoor kwam. Onmiddellijk na de ontsporing zijn leden van het personeel van het station te Poix toegesneld om hulp te verlenen. Het bleek al dadelijk dat de passagiers van het naar beneden gestorte rijtuig er het ergste aan toe waren. Vijftien van hen waren min of meer zwaar gewond. Onder hen bevon den zich mevrouw de weduwe PexVan Straten uit Den Haag. dertien Belgen, een Luxemburger en een Italiaans priester. Door het stukslaan van de ruiten van het geheel verwrongen rijtuig slaagden de leden van de hulpploeg er in, de ge wonden uit hun benarde positie te halen. Zij zijn overgebracht naar de ziekenhuizen van Libramont en Rochefort. De stoker van de locomotief was op slag gedood, de machinist geraakte bekneld lus sen de tender en de locomotief en kon pas om 17 uur worden bevrijd. Hii was ernstig gewond door de sloom, die uit de locomo tief was ontsnapt en gisteravond is hij in het ziekenhuis van Libramont overleden. Het parket zal vandaag nagaan waaraan het ongeluk te wijten was. Wegens de in Het Westen antwoordt Moskou: „Praagse besluiten geen basis voor conferentie van vier" PARIJS (Reuter). Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren gezegd dat de ant woorden van Frankrijk. Engeland en de Verenigde Staten op het Russische voorstel tot een viermogendhedenconferentie aan het eind van deze of in het begin van de volgende week zouden worden verzonden. De drie regeringen zullen antwoorden, dat de besluiten van Praag niet, zoals in de Russische nota is voorgesteld, worden aanvaard als basis voor be sprekingen. Zij zullen voorstellen, dat via diplomatieke kanalen een agenda voor de besprekingen wordt opgesteld. Frankrijk wil niet alleen een rege ling van het Duitse vraagstuk, maar van alle hangende problemen, aldus deze woordvoerder. Hij zei voorts dat het Franse kabinet haar antwoord op het voorstel van de Sovjet-Unie goedgekeurd heeft en dat dit antwoord is opgesteld met volledige in stemming van de regering van Engeland en Amerika. nen ter plaatse slechts 20 km per uur rij clen, doch volgens sommige ooggetuigen zou de trein wel 40 km gereden hebben. Zij trachtten de machinist nog te waarschuwen door met een gele vlag te zwaaien. De niet gewonde passagiers, 35 in getal, hebben met een andere trein hun reis kun nen voortzetten. Een van de reizigers, die slechts een lichte schram heeft opgelopen aan het oog, was in Libramont ingestapt omdat er ijzel op de wegen lag en hij meende, dat het veiliger zou zijn de reis voort te zetten per trein dan per auto De toestand van de zwaar gewonden is niet zorgwekkend. Een Belg verkeert ech ter in levensgevaar. De houten postwagen heeft als stootkus sen gediend en hieraan is het waarschijn lijk te danken dat het ongeluk nog betrek kelijk goed is afgelopen. Vanmorgen is in het ziekenhuis te Libra mont ook een 75-iarige Belgische trein- reizigster, die ernstig aan liet hoofd was ge wond. overleden. Verwacht wordt, dat in de loop van heden het spoorwegverkeer op de plaats van de ontsporing weer normaal zal zijn. Belgische deskundigen schrijven het be trekkelijk gering aantal slachtoffers toe aan de sterkte der geheel stalen Nederland se rijtuigen, waarvan de romp, hoewel zij verwrongen werd, vrijwel intact is ge bleven. Het woord is aan. Hendrik Andriessen: Hij die van muziek vervuld is be hoeft geen enkel mens te benijden. (Uit zijn boek: „Over Muziek") Nieuw Guinea-conferentie Mr. Roem vertrekt nog niet naar Djakarta Indonesië wil steun zoeken bij andere Aziatische landen Na afloop van de Woensdagmiddag ge houden informele vertrouwelijke bespre king ter Nieuw Guinea-conferentie is mee gedeeld, dat de besprekingen Donderdag middag zouden worden voortgezet. Mr. Roem, de voorzitter van de Indone sische delegatie, deelde mede. dat hij nog niet naar Djakarta zal gaan. Wanneer dat vertrek wel zal plaats hebben kon hij niet zeggen. Volgens een Aneta-berieht uit Djakarta verneemt het dagblad „Merdeka" in poli tieke kringen dat thans of althans spoedig van Indonesische zijde informeel contact zal worden opgenomen met andere Azia tische landen voor het verkrijgen van steun in de kwestie Nieuw Guinea, aan gezien het wel duidelijk is, dat eén derge lijke steun van geen enkel Westers land te krijgen is. In deze politieke kringen werd verder te kennen gegeven dat nog niet valt te zeggen, tot welke resultaten deze informele contacten zullen kunnen leiden. Men vertrouwt er op, dat Aziatische landen ten aanzien van deze kwestie meer begrip voor het Indonesische standpunt zullen tonen dan de Westerse landen. Overigens geschiedde het opnemen van dit informele contact zonder dat het stand punt wordt losgelaten, dat de kwestie Nieuw Guinea er een ia tussen Nederland en Indonesië. Australisch ooggetuige over acties op Ambon DJAKARTA (Reuter) Maurice Muir, Australisch functionaris van de oorlogs gravendienst, heeft te Djakarta medege deeld, dat „de stad Ambon, met uitzonde ring van vier gebouwen, waaronder een moskee en een electrische centrale, bij de acties die onlangs tegen Ambon werden uit gevoerd, zwaar gehavend is". De heer Muir, die zich op Ambon bevond toen de Indone sische troepen daar aan land gingen, zeide dat de guerilla-strijd nog steeds voortduurt. Hij verklaarde, dat vliegtuigen der Re- publik Indonesia de stad Ambon bij her haling hebben gebombardeerd, doch dat de verwoesting voor een groot deel een gevolg is van brandstichting. Juist voor zijn ver trek, op 1 December, zag hij de installaties op liet vliegveld Laha in brand staan. De (roepen van de R.I. waren bij zijn ver trek in het bezit van de gehele Noordelijke helft vanhet .eiland Amboina, doch hun tegenstanders voerden een guerillastrijd in de buitenwijken van de stad Ambon en nabij het vliegveld Laha. Volgens een mededeling van de heer Muir telden de land-, zee- en luchtmacht der R.I. met een aantal manschappen ten totale van onge veer 20.000, ongeveer 4000 man aan ver liezen. Naar schatting verloren de Ambo nezen, wier aantal ongeveer 1000 man be droeg in hoofdzaak bestaande uit ge wapende jongens, studenten en een klein aantal „groene baretten" een 500 man. Onder de burgerij bedroeg het aantal doden en gewonden naar zijn schatting ongeveer 5000. - ^Volgens de heer Muir waren ongeveer 17.000 Ambonese burgers ondergebracht in huizen aan de zeekant, die aan de vernieling ontkomen waren. Men schatte, dat tachtig procent van hen aan ondervoeding leed. Hij vertelde voorts, dat de Ambonezen een groot aantal Indonesische militairen naar een kamp, dat op de resten van een zeventiende eeuws Portugees fort was ge zet. hadden gelokt. Een aantal Ambonezen hield zich echter in öhderaardse gangen verborgen en deed plotseling een aanval, waarbij enige honderden militairen, onder wie de 24-jarige chef-staf. luitenant-kolonel Slamet Rijardi, om het leven werden ge bracht. Op 18 December wordt in Rotterdam het Engelse s.s. „Saint Gregory" verwacht met 8450 ton rijst uit Siam. Deze rijst is grotendeels bestemd voor consumptie in Nederland. HET WEER AFGEBEELD Het ivcer in West-Europa ivordt voor een belangrijk deel beheerst door de gedra gingen van een depressie die afkomstig is uit het zeegebied ten Zuiden van IJsland en die gedurende de afgelopen nacht over Ierland trok. Het centrum van deze sto ring bevond zich vanmorgen in de om geving van Brest. Het neerslaggebied van de depressie strekte zich over een groot deel van Engeland en West-Frank rijk uit. Ten Zuiden van Spitsbergen handhaaft zich een lage drukgebied, waaromheen koude lucht naar het Zui den wordt getransporteerd. Deze stro ming werd nog versterkt door de vor ming van een krachtig hoge drukgebied boven Groenland. V-^O.V'-TJSSEf. i.JC"T VAN '-.E8SCHILLENDE HEPKOMSt ST-ANO VAN Ö'T'TEKEN GEES'* OE-WINOP'CMTING HAS- lEGEOE m£_E OWASSS?PE£P -S EEN «IND- VAN yjg MET£P=E= SECONDE Weerbericht Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in Dc Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt te 10 uur: Over het algemeen veel bewolking, maar slechts hier en daar enige lichte sneeuwval. Zwakke tot ma tige wind uit Oostelijke richtingen. Vannacht en morgenochtend lichte vorst. In de middag temperaturen om het vriespunt. 15 December Zon op 8-41 uur, onder 16.28 uur Maan op 12.46 uur. Hoog en laag water te IJmuiden Donderdag 14 December Hoog water: 7.10 en 19.44 uur. Laag water: 2.49 en 15.13 uur. Vrydag 15 December Hoog water: 8.14 en 20.40 uur. Laag water: 3.35 en 16 02 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1