Haarlems Dagblad ATLANTISCHE MINISTERS ACCEPTEREN DUITSERS IN HET GEZAMENLIJKE LEGER rn <2*pmt?te ïjaattoratije €ourattt (3tato téyé) in Yutang Amerikaanse sympathie en dollars op het spel Voor de Stille Armen Eerste groep Ambonese militairen is gisteren van Java vertrokken Twijfel aan het succes van de commissie van drie 45e Jaargang No. 19735 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor jjaarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef, 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom nd.^= edïf ilkl düC Dinsdag 19 December 1950 Uitgave van de Grafische, Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.—. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom wc )1A E CHINESE AUTEUR Lin Yutang, wiens1 boek over de belangrijkheid des „ns hier gisteren geciteerd werd, hecht •e waarde aan de humor: een der voor- miste bronnen van menselijk welzijn, woorcl spreekt des te stérker in een waarin de overwegingen en handelin- van staatslieden en politici zo vaak Jal verstoken van gevoel voor humor jken te zijn. Wie de uitingen van Oost West beide overdenkt, waarbij „pres- Ej" in het geding komt wordt zich daar van bewust. Lin Yutang ziet de che- ithe functie van de humor als een ver- lering in de aard onzer gedachten. Hij ent dat die tot de wortel van onze cul- ir gaat en de weg opent voor de komst een tijdvak der Redelijkheid. Daarin h i een menselijk ideaal. Eenvoud in ilcv. ijze, een vrolijke levensbeschouwing doorvoering van gezond verstand wor- \T"r deze cultuur der redelijkheid ver- Deze drie nu kenmerken het gevoel humor en komen eruit voort. Het is èiliik ons zulk een nieuwe wereld voor rerï stellen, omdat de huidige er zozeer van [schilt. Over het geheel gehomen is ons en en zijn onze studies te zwaar-ernstig, inze philosophie te somber en zijn onze achten te ingewikkeld. De verwikkelin- I ju gedachtenléven en studie maken de dige wereld ongelukkig. Eenvoud in aiswijze en in denken vormt het zuiver- ideaal voor beschaving en cultuur, (verladen met denkbeelden, ambities en atschappelijke stelsels schijnt de mens staat, zich erboven te stellen. Ge- kig is er een kracht des geestes die het elijk maakt dit alles met een glimlach jezicn. Die is het bezit van de man gevoel voor humor. Lin Yutang kent de gemakkelijkheid toe, de gave om vastheid en toch lichtheid van hand achten en denkbeelden te hanteren, die sterschap kenmerken. Alleen hij, die ster over zijn gedachten is, wordt er 't de slaaf van. En ofschoon daar een hstelling in schijnt te liggen is eenvoud uiterlijke teken en het symbool van de ite der gedachten. Mij, zegt Lin Yutang, ijnt het toe dat eenvoud ongeveer het Éilijkste is dat men als leraar en als rijver verwezenlijken kan. Helder den- is moeilijk en men kan alleen eenvoud eiken als de gedachten helder zijn. Als een schrijver met inspanning een denk- id zien bewerken kruinen wij er zeker zijn dat het omgekeerde zich voordoet: t denkbeeld bewerkt hem. iet gevoel voor humor leidt tot eenvoud gedachten. Het houdt zich vooral bezig feiten, terwijl een theoreticus zich ■r toelegt op denkbeelden. Gezond ver- nd en speelse 'geest tonen cle tegenstel- tussen denkbeelden en werkelijkheid, ar die zich voordoen, en leiden dus tot eenvoudiging. lis deze auteur zich Keizer .Wilhelm II r de geest roept is hij èrvön overtuigd .die man een keizerrijk verspeeld heeft dat hij niet kon lachen. Met zijn opgê- aidê snorren zag hij er in het openbaar alsof hij steeds kwaad op iemand was. de dingen die hem- tenslotte wel tot een nlach kodden brengen overwinning, :ces, boven anderen uitkomen bepaal- ■erder zijn levenslot.'Duitsland verloor eerste wereldoorlog omdat Wilhelm von' henzollern niet wist wanneer hij lachen est en waarom. Zijn dromen werden niet erhouden door de lach. De ergste crifiek de dictaturen is, dat de leiders van de- cratische landen kruinen lachen terwijl fators er met hun vooruitstekende kin- aUijcl zo 'dodelijk ernstig uitzien, alsof jwerelcl niet gered zou kunnen worden door hen. „Het ziet er lelijk uit als onze ersers niet glimlachen, want zij hebben kanonnen", zegt Lin Yutang in een die de werkelijkheid van de verhou- g tussen regeringen en volken treffend ïgeeft en als „kernwoord" verdient, te jven leven. Als men vijf of zes van de est met humor begaafden naar een inter- ionale conferentie zond, met volledige machten, zouden zij de moeilijkheden ossen. Er zou geen oorlog komen. Man die oorlog aan een ander volk verkla- r zijn zozeer in ernst en half gek. Zij ten zo zeker dat zij gelijk hebben en dat d aan hun zijde staat. De mannen met jvoel voor humor zullen dat niet denken I de tekortkomingen van. hun eigen lan- jn heel goed zien. Er zijn mensen die met verwondering en sschien zelfs tegenzin een betoog als dat n Lin Yutang zouden lezen, omdat zij nen dat humor slechts een soort luchtige Spanning is, de mens geschonken om er ih in zijn vrije tijd, na zijn zwaar-op-de- adse arbeid, even mee te verstrooien. Die nsen hebben van dé diepe betekenis der ire humor geen begrip. Zij nemen ook n de menigmaal zo zonderlinge en jnor-loze beschouwingen der politici op ernationaal gebied niet kennis met de rbazing, die zij verdienen omdat zij onredelijk zijn. Misschien wel logisch, choon zelfs dat vaak niet het geval is, iar ten zeerste onredelijk. De staten en i regeringen zijn er inderdaad om leven levensgeluk van de mensen, die hun Iken vormen, te verzekeren. Niet omge- erd. En zeker niet om zulke vaagheden staats-prestiges te laten beslissen. R. P. Ehard als premier van Beieren herkozen Bet parlement van de West-Duitse staat ieren heeft de christen-democraat Hans Ehard als premier herkozen. Hij *1 131 van de 204 stemmen, 68 afge- ijdigden onthielden zich. uen verwacht, dat het nieuwe kabinet coalitie van christen-democraten, sjaal-democraten en het vluchtelingen- ik zal zijn. De sociaal-democraten kwa- 'oij de laatste parlementsverkiezingen Beieren als de grootste partij uit de bus. andbouwtelling in Januari 3 tot 23 Januari zal in ons land een dii idbouwtelling worden gehouden als on- ,'oos j^el van de landbouwtelling, welke on- auspiciën van de Voedsel- en Land- iworganisatie der Verenigde Naties in leveer 65 landen is georganiseerd, r. J. G. W. Ignatius, hoofd van de afde- g Landbouw- en Voedselvoorzienings- listiek van het Centraal Bureau voor Statistiek, zal hedenavond van 19.45 20 uur over de zander Hilversum II eenzétten, wat liet doel van.deze têlling yt en hoè zij zal geschieden. BRUSSEL, (United Press). De landen van het Atlantische Pact kwamen vandaag overeen om een Atlantisch leger voor Europa te vormen met Duitse contingen ten, indien de Duitsers dat willen en om generaal Eisenhower te vragen dit leger te commanderen. De ministers van Defensie en Buitenlandse Zaken werden het vol komen eens over het plan voor het Atlan tische leger dat deze herfst in Londen werd opgesteld. De besprekingen van Maandag begonnen met een waarschuwing van de Ameri kaanse minister voor het leger Frank Pace, die zeide dat de Europeanen nog niet ge noeg doen cn hetgeen zij doen, nog niet snel genoeg doen. Hij haalde het voor beeld van Amerika aan dat thans in vredestijd een ongekend hoge defensie begroting heeft en cle nationale nood toestand heeft afgekondigd. Pace sprak tevens cle waarschuwing uit. dat, als Europa niet meer aan zijn eigen verdediging doet en niet sneller handelt, het veel sympathie in Amerika zal verlie zen, hetgeen Europa Amerikaanse dollars zal kosten. Ook Acheson pleitte voor „grotere in spanning" in alle landen om cle wereld crisis het hoofd te bieden. De bijeenkomst van Maandagmiddag van de ministers van Defensie en Buiten landse Zaken was geheim en* nadien werd niets bekend gemaakt, doch afgevaardig den van alle landen, waaronder Frankrijk, waren het erover eens dat er geen „afwijzende stem" was over een van de grote kwesties. Er liepen aanvankelijk ge ruchten dat Robert Schuman van plan was cle uiteindelijke beslissing over de Duitse herbewapening in de weg te treden, doch deelnemers aan de besprekingen zeiden dat hij hiertoe geen poging deed. De beslissingen die in het communiqué van heden zullen worden bekend gemaakt omvatten de vorming van een Atlantisch leger van 55 tot 60 divisies. Duitsland zou ongeveer één-vijfde van clat leger leveren. De Amerikanen wezen erop dat het maanden zal duren voordat Duitsland werkelijk met de herbewapening zal be ginnen. De idee moet aan cle Duitsers „verkocht" worden, een proces dat naai de Amerikanen menen twee a drie maan den zal duren.. Daarna zullen de Duitsers wetten moeten aannemen en .organisaties in het leven moeten ro.epen om manschappen te recruteren' en daarna zal cle oefening kun nen beginnen. Militaire deskundigen schatten dat, als alles goed gaat, het mid den of zelfs het eiiide van hei volgend jaar zal worden voordat Duitsland zelfs maar een compagnie -soldaten zal hebben. Vandaag vergaderen de Crote Drie Onze correspondent te Brussel telefo- - neerde ons hedenmorgen De resultaten van de conferentie dei- twaalf Atlantische ministers van Defensie en ministers van Buitenlandse Zaken be vestigden de indruk, welke wij Zondag avond reeds hadden opgedaan, namelijk dat de vertegenwoordigers van de twaalf regeringen het eens waren over de benoe ming van een Amerikaanse commandant van het op te richten Atlantisch leger en van de inschakeling van Duitse eenheden in dit leger. Héden zullen Acheson, Bevin en Schuman aan de drie Hoge Commis sarissen in bezet West-Duitsland instructies geven over de wijze waarop zij de beslis singen van de -Atlantische Raad aan de Duitse rijkskanselier Adenauer moeten voorstellen. Men is niet geneigd aan de Duitsers zeer grote politieke concessies te doen, tenminste niet voor wat betreft de onmiddellijke toekomst. Het aangenomen plan is reeds een eerste stap naar gelijk- berèchtiging ten voordele van de West- Duitse federale republiek. Ook de Duitse eenheden zullen met Amerikaans materiaal worden uitgerust. Het document, dat de plaatsvervangende ministers te Londen hadden opgesteld, en dat in 35 pagina's de dringende en onmid dellijk uit te voeren plannen van de At lantische defensie beschrijft, beveelt ook de oprichting van een geallieerde raad voor de grondstoffenverdeling aan. Deze raad zal te Washington zetelen. Een Frans woordvoerder verzekerde ons dat tijdens de gisteren gehouden bespre- Het nieuwe turbine-passagiersschip Rijn damvan de Holland Amerika Lijn op de werf van Wilton-Fijenoord N.V. te Schie dam. De „Rijndam" wordt vandaag te water gelaten*De doopplechtigheid wordt verricht door mevrouw C. Tjarda van Starkenborgh- Stachoüwer—Mai-burg kingen er geen sprake van geweest was dat de Duitse herbewapening zou worden verdaagd tot na de conferentie met Rus land. Men beschouwt de nota's van de Rus sische regering aan Frankrijk en Engeland als een manoeuvre „van het laatste uur" om de wil van.de democratische landen -tot bestrijding van aggressie te verlammen. Heden zal door de grote drie een gemeen schappelijke lijn worden vastgesteld, waar na de Engelss en de Franse regering Mos kou van antwoord zullen dienen.. Deze aparte conferentie der grote drie zal dc gehele namiddag en avond in beslag nemen, tot aan het vertrek van Acheson naar Washington. Voordien zal in. een commu niqué van drie pagina's geconstateerd worden dat de Atlantische landen vorde ringen hebben gemaakt. De plaatsver vangende ministers zijn gisteravond reeds met de redactie va dat communiqué be gonnen onmiddellijk na het diner en de receptie, welke door de Belgische minister Van Zeeland aan de gedelegeerden werden aangeboden. Geen grote operaties aan het Koreaanse front Negen gevangenen door de Noordelijken vrijgelaten In alle sectoren van het Koreaanse front, uitgezonderd bij Hamhoeng aan de Oostkust, heerst rust. Bij Hamhoeng werden aanvallen van Chinezen en Noord-Korea- nen afgeslagen, terwijl dc evacuatie van troepen in de haven Hoengnam voortging. Het Amerikaanse achtste leger heeft een officier gezonden naar dc plaats bij Seoel, waar Vrijdag een aantal Koreanen terecht gesteld is, met de order verdere executies te voorkomen. Bij het opgraven van de lijken der te rechtgestelde» is inmiddels niet gebleken clat er kinderen bij waren. Verklaard werd, dat de Britse en Amerikaanse sol daten, die van de terechtstelling melding maakten, een vrouw van kleine gestalte voor een kind moeten hebben aangezien. Syngman Rhee, de Zuid-Koreaause pre sident, heeft Maandag bekendgemaakt, dat hij persoonlijk alle vonnissen, waarbij politieke gevangenen ter dood .veroordeeld zijn, zal herzien. In gevallen, waarin be wezen kan worden clat de veroordeelden waren „misleid en waarin deze verlangen toonden zich te verbeteren", zouden de straffen worden verminderd. Voor communistische politieke leiders en „extremisten" zouden de doodstraffen blij ven gehandhaafd. Deze bekendmaking volgt op protesten van Britse en Amerikaanse hoge officieren en functionarissen van de UNO tegen de massa-executies, die door geallieerde sol daten in de buitenwijken van Seoel zijn waargenomen. Gevangenen vrijgelaten Het hoofdkwartier van het achtste leger meldde vandaag dat het Nqord-Koreaanse leger negen gevangenen van de UNO had vrijgelaten. Een communiqué van het achtste leger zei dat de gevangenen om 10 uur plaatse lijke lijd Zondagochtend waren vrijgelaten zes mijl ten Noorden van de Zuid-Koreaan- se linies. Het waren drie Amerikanen, drie Engelsen en drie Zuid-Koreanen. De vrijgelaten gevangenen zeiden dat zij niets gemerkt hadden van cle Chinese com munisten tijdens hun internering en goed behandeld waren. Er was geen verklaring, waarom zij waren vrijgelaten. De „Kamina" is Maandagmorgen met het bataljon Belgisch-Luxemburgse vrijwilli gers uit Antwerpen vertrokken naar Korea. Het Nederlandse detachement bij de UNO-strijdkrachten in Korea is toegevoegd aan de tweede Amerikaanse divisie voor training en voorbereiding voor het gevecht, aldus werd vandaag bekend gemaakt. Een zegsman van het detachement zei dat de Nederlanders patrouillediensten doen als onderdeel van hun training in het Koreaan se terrein. Symington eventueel Marshalls opvolger? President Truman zou het voornemen hebben om de gewezen minister van de Luchtmacht, Stuart Symington, te benoe men tot minister van Defensie voor het geval generaal George Marshall zich om gezondheidsredenen zou willen terugtrek ken, zo is in kringen, die in contact zijn met het Witte Huis verklaard. De presi dent zou Marshall, die 31 December 70 jaar wordt, niet tot in lengte van dagen in dienst willen houden. Activiteit op de New-Yorkse effectenbeurs Als reactie op de afkondiging van de noodtoestand in de Verenigde Staten was de effectenbeurs te New York -gisteren buitengewoon actief. De omzet was een van de grootste van de laatste elf jaar. Er werden 4.490.000 aandelen verhandeld, welke omzet tot nog toe alleen is overtrof fen door die op de tweede dag na het uit breken van cle Koreaanse oorlog, toen 4.860.000 aandelen werden verhandeld. Er was vooral vraag naar de aandelen, die vermoedelijk het meeste zullen profiteren van de komende industriële krachtsinspan ning, die naar verwachting cle grootste zal zijn in de geschiedenis der Verenigde Staten. Aandelen van vliegtuigfabrieken, luchtvaartmaatschappijen, staalmaatschap- pijen, spoorwegen en chemische indu strieën wei-den het meest gezocht. Amerikaanse hulp voor Tito WASHINGTON, 18 December. (Reuter) Het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den heeft Maandag een compromis-wets ontwerp aanvaard, waarbij Joegoslavië voor 30 millioen dollar hulp zal worden verleend „om dit land over cle gevolgen van de droogte heen te helpen". Eisenhower opperbevel hebber der Atlantische strijdmacht in Europa WASHINGTON, 19 December. (Reuier). President Truman heeft vandaag officieel de benoeming van generaaj Dwight Eisen hower tot opperbevelhebber der West- Europese strijdkrachten bekend gemaakt. Truman zegt in zijn bekendmaking dat de ondervinding en bekwaamheid van Eisen hower hem „bij uitstek geschikt maken" tot het aanvaarden van cle verantwoorde lijkheid, welke het bekleden van deze post met zich brengt. Truman's besluit werd onmiddellijk ter kennis gebracht van de thans te Brussel vergaderende Atlantische Raad. De benoeming van Eisenhower volgde snel op de Maandag door de Atlantische raad genomen beslissing tot het samen voegen van de West-Europese strijdkrach ten voor cle bescherming van Europa. De raad had Truman verzocht een Amerikaan tot opperbevelhebber dezer strijdkrachten te benoemen. Men verwacht dat generaal Eisenhower, de opperbevelhebber der strijdkrachten van cle Westelijke geallieerden in de twee de wereldoorlog en nu president van cle universiteit van Columbia te New 'York, spoedig naar Europa zal vliegen, om een tijdelijk hoofdkwartier te Parijs in te rich ten. Zijn permanente hoofdkwartier wordt vermoedelijk Fontainebleau. Na afloop van de oorlog keerde generaal Eisenhower naar Washington terug, waar hij zijn vroegere functie van chef van de generale staf van het Amerikaanse leger weer aanvaardde. Begin 1948 verliet Eisen hower cle militaire dienst en wercl presi dent van de universiteit van Columbia. Hij bleef echter raadgever van de regering op militair gebied, waardoor hij-op de hoogte bleef van de internationale ontwik kelingen. Er zijn meer dan eens pogingen gedaan Eisenhower te bewegen zich candidaat te stellen voor het presidentschap der Ver enigde Staten. Hij heeft echter steeds ge weigerd. 14de verantwoording J. E. N. ƒ50.—: Th A. v. H. 25,—; Mej. N. N. 23,—: „Wollana" ƒ25.—: Mr. J. d. B. f 20.—: J. B. Th. 10.—; W. J. d. B. 10,—: Mevr. J. v. S.—G. ƒ10,—: A. K. ƒ10.—: R. H. ƒ10,—: G. A. R.—B. ƒ5.—: J- S. ƒ5.—; J. H. ƒ5,—; D. I. ƒ5.—; M. W. 5.—Wed. V.—C. ƒ5.—: N. en J. W. ƒ5,—: J. J. O. ƒ5.—: Mr. L. V. L. ƒ5,— J. A. V. ƒ5.— N. Chr. B. f5,—: G. P. S. ƒ5.—; Verjaardag C. N. ƒ4.—.; D. A. B. ƒ2.50; P. v. T. ƒ2.50: H. S. ƒ2,50; J. J. A B!D. ƒ2.50: J. M. C. v. d. L.—v. V. ƒ2,50; W. H. II. ƒ2.50; F. L. ƒ2.50; VI. ƒ2.—; Mej. A. M. E. J. ƒ2,—; Mevr. Wed. G. F.— v. d. V ƒ2,—; J. K. ƒ1.—; Mevr. L. v. S.— B. ƒ4.50: Th. M. J. D. ƒ10.—: W. K. ƒ2.—; Mevr. S. C. P. 2.50: Mevr. E. K.—S. T. 2,50; Mej. G. H. ƒ2,50; W. Z. ƒ2,—; N. H. ƒ2,50; C. v. D. ƒ5.—: C. n. A. 1.—; Frits 1.—: de Vré ƒ5.—; R. S. ƒ1.—; God heeft een blij moedige gever lief n. n. .f°.50: M2 ƒ2. v. E. ƒ1.—: Mej. M. K. ƒ5.—: n. n. ƒ1.—: Flippi f 1,Bridgeclub Bosch en Vaart ƒ10—;'B. W. L. ƒ10.— K. B. ƒ2.—; Eliane ƒ5.—: H. H. ƒ2.50; Kantoor- en Incassoper- soneel „Ziekenfonds Ziekenzorg" 27,85; J. II. f 1.Mej. II. W. B. ƒ5.50; J. S. ƒ3.—: W. J. V. ƒ5.—: Mevr. H. S.. Heemstede f5.—: E. v.. R. f2,50; n. n. 1.— Gezin H. F. K. ƒ12.50; Wim en Walter ƒ2.—: fam. D. te A. ƒ3.50: C. S. ƒ1.—: Bridgepotje V. A. ƒ10,Andere bestemming ƒ4.17: Mevr. Wed v. d. W ƒ2.—; Mevr. Wed. S. ƒ2.—; De Vierpoot ƒ2,90; Ir. J. V. ƒ5,Gebr. B. ƒ50.—; X. ƒ10.—: W. de V. ƒ1.—; fam. v. d. P. /10.—; Annie ƒ2,50; C. V.—M. 10,—: Jan W.'M. ƒ5.—: M. V. ƒ2.50; J. W. B. A T ƒ1.—; „De Melodisten" ƒ86.80; Motto „Heien" ƒ100.—: J. H. ƒ5.—: Mej. v. L. ƒ5—; n. n. fl,—; n. n. ƒ2.50: A. Q. ƒ15.—; A. J. M. V. f2.—; J. L. G. n. ƒ2.50; Mevr. K. ƒ10—; van W. ƒ3.—: Mevr. H. ƒ2.50: H. en L f5.—: J. G. ƒ2.50: A. S. ƒ5.—: J. B ƒ2,50; n'.'n. ƒ50,—: F. S. ƒ2.—: J. W. v. d. W A. ƒ5,fam. M. ƒ2,Mevr. E. L.B. ƒ10. Hel woord is aan.. Ebner-Eschenbach: Vertroumen. is iets zo schoons, dat zeifs de ergste bedrieger niet kan nalaten een zeker respect ie ge voelen voor degeen, die het hem schenkt. Corianne en Ellen ƒ2.W. K. F. ƒ2,50; Jeugdkapel Molenaerstraat ƒ3,07; C. O. ƒ10.—: M. B. C. ƒ2,50. Dagtotaal ƒ895.29. In het geheel is thans bij ons blad binnen gekomen 10.007.06. De Haarlemse amusementsverenigmg „De Melodisten" gaf Zaterdagavond een bal met attracties in het gebouw Raamsingel 30. waarvan het batig saldo bestemd was voor de Stille Armen. De avond slaagde naar wens, het batig saldo van ƒ86.80 is aan onze administratie afgedragen. Giften worden gaarne in ontvangst geno men aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. (S.v.p. geen enveloppen met geld in de brievenbus werpen). Men kan ook een gift storten op onze postgiro-reke ning no. 273107 onder bijvoeging ..Voor de Stille Armen". Het Comité voor de Stille Armen heeft stapels enveloppen klaar liggen, voorzien van de adressen der Stille Armen die voor een uitkering in aanmerking komen. Het was al mogelijk in vele enveloppen het geld te steken. Maar er zijn er ook veel die nog ledig zijn. Het is nu 19 December. Wil het moge lijk zijn dat het Comité de mensen uiter lijk Zaterdag 23 December de Kerstgave overhandigt, dan moeten in cle paar dagen die ons nog resten, nog vele giften in komen. Daarom wordt op spoed aange drongen! Geen enveloppe mag blijven liggen om dat er geen geld is haar te vullen, want dat zou betekenen dat die ene Stille Arme niet de Kerstgave krijgt. Ondanks voorlopige beslissing van president der Haagse rechtbank dat bestaande toestand gehandhaafd diende te worden Aneta meldt uit Djakarta: De eerste groep der Ambonese militairen van het voormalige K.N.I.L. is Maandagmiddag met cle „Van Oudshoorn" van de K.P.M. van Djakarta naar de Kei-eilanden cn de Zui delijke eilandengroep der Molukken ver trokken. Het contingent bestond uit 250 personen, waarvan 100 militairen, die allen vrijwillig naar deze bestemming wensten te vertrekken. Een andere groep Ambonese militairen te Semaraug heeft, naar Aneta vernam, echter geweigerd, aan boord te gaan toen de. „Thedcns" aankwam om hen te repatriëren. Deze groep wilde eerst de uitspraak afwachten van het proces in Den Haag tegen dc Staat der Nederlanden. In het kort gecling, door cle heer F. Aponno, de in Nederland vertoevende ge legeerde van de Ambonese militairen, aan hangig gemaakt tegen cle Staat der Neder landen, heeft de president der Haagse rechtbank een voorlopige beslissing geno men. De president bepaalde dat ten aanzien van het verblijf van de Ambonese militai ren op Java de beslaande toestand gehand haafd dient te worden in afwachting van de definitieve uitspraak, die op 21 Decem ber is bepaald. Nog geen antwoord van Peking Nadat de politieke commissie haar zitting voor onbepaalde tijd had verdaagd, zijn de twaalf Aziatische en Midden-Oostelijke landen, die de resolutie tot het staken van het vuren in Korea hadden ingediend, onder voorzitterschap van de Indiase dele gatieleider Sir Benegal Rau opnieuw bij eengekomen om de gehele situatie in het licht van de nieuwste ontwikkelingen op nieuw te bezien. De commissie van drie heeft Maandag aan de politieke commissie gemeld, dat zij geen antwoord van de Chinese communis tische autoriteiten heeft ontvangen op een verzoek tot een bespreking over een staken van het vuren in Korea. Lester Pearson, het Canadese lid van de commissie van drie. heeft medegedeeld, dat aan de regering te Pekii g een boodschap is gezonden, waarin de commissie zich bereid verklaart over een staken van het vuren te spreken, te New York of ergens anders. Deze boodschap is Zaterdag verzonden. Pearson legde er cle nadruk op. dat het, met het oog op de verbindingen, niet ongewoon is dat er nog geen antwoord op gekomen is. In de boodschap werd gezegd, dat het doel van het vaststellen van bevredigende voorwaarden Voor een staken van "net vuren is „te voorkomen, dat het conflict naar andere gebieden overslaat". Een ander doel, aldus de boodschap, is een eind te maken aan de strijd en een gelegenheid te verschaffen voor het over wegen van verdere maatregelen, welke moeten worden genomen voor het bereiken van een vreedzame regeling van de verdere kwesties. De Russische afgevaardigde. Jacob Malik, verklaarde in de politieke commissie, dat. terwijl de commissie van drie voort zou gaan met haar onderhandelingen, de poli tieke commissie haar debat zou kunnen voortzetten over de volgende onderwerpen: De Amerikaanse aggressie tegen China, de kwestie-Formosa, de nog niet afgehan delde resoluties over Korea, het bombar deren van Chinees gebied door Ameri kaanse vliegtuigen. Hij beschuldigde de Amerikaanse delega tie er van te trachten discussie van deze punten te vermijden. De politieke commissie besloot daarop alle verdere besprekingen over de Ko reaanse en Chinese kwesties op te schorten totdat er een rapport zou zijn ontvangen van de commissie van drie. Met vijftig tegen vijf stemmen bij vier onthoudingen besloot de commissie ondanks Sovjet- Russische protesten voor onbepaalde lijd uiteen te gaan. Een lid van de commissie van drie dat niet wilde dat zijn naam werd genoemd, aldus meldt Reuter's correspondent, zeide het zeer te betwijfelen, dat de commissie vorderingen zou maken. Volgens de diplomatieke correspondent van de „Observer" is nader vernomen, dat Truman en.Attlee bij hun jongste bespre king overeen zijn gekomen dat Amerika en Groot-Brittannië niet zullen deelnemen aan onderhandelingen met het communis tische China over Korea, waarbij tevens de kwesties van Formosa of de vertegen woordiging van communistisch China in de Veiligheidsraad ter sprake zouden komen. De heer Aponno heeft naar aanleiding van deze voorlopige beslissing aan de com missie van de U.N.O. te Djakarta het vol gende telegram gezonden: „De president van de rechtbank te Den Haag heeft bevolen, dat inzake de terug zending van Ambonese militairen naar Ambon de status quo dient te worden ge handhaafd tot de uitspraak van de recht bank op 21 December. De afvloeiing van deze militairen en hun gezinnen naar een plaats binnen het gebied der republiek In donesië is thans dus niet geoorloofd. Wij verzoeken uw commissie toezicht op het naleven van dit rechterlijke bevel, daar dit bevel is gegrond op het unierecht. Wij zul len uw commissie op 21 December nader berichten. Ter voorkoming van misverstand delen wij uw commissie mede, dat de bedoeling van het te Den Haag aanhangig gemaakte proces niet is, de verhouding tussen Neder land en de republiek Indonesië te versto ren, doch dat dit uitsluitend is geschied ter verkrijging van een erkenning van de rech ten van de voormalige militairen van hel K.N.I.L. op afvloeiing buiten het gebied der republiek Indonesië, waarheen dan ook." Lid van oplichtersbende hield er vier auto's op na Zakenman en rijke dame voor ƒ750.000.. opgelicht De Haagse recherche heeft zes leden van een oplichtersbende gearresteerd, die een Rotterdamse zakenman en een Haagse dame in twee jaar tijd voor f 750.000 heb ben opgelicht. Dc Rotterdamse zakenman en de rijke Haagse dame kregen herhaaldelijk bezoek van leden van de bende, die zeer welbe spraakt waren en hen telkens wisten ovei le halen geld te geven voor de financie ring van een tapjjthandel en het oprichten van fabrieken waarbij zij de verzekering gaven dat er grote winsten zouden worden gemaakt. Deze opzet gelukte zo goed, dat een der bendeleden er vier auto's op na hield en de anderen dure reisjes naar het buitenland konden maken. Een der bendeleden is in Barcelona ge arresteerd. Hij zal naar Nederland worden overgebracht. HET WEER AFGEBEELD MIST SNEEOW REGEN 1 MOTREGEN A HAGEL. V 8UIEN R ONWEER U?T£MPERATUU« IOOS ISOBAAR etUANCBlJA NEE=i. GEBIED CENTRA. H HOGE ORUK L LAGE DRUK - SCHEIDINGSLIJ';-"O'-'-TUSSEN LUCHT VAN VERSCM LLENDE HERKOMST STAND VAN DiT TEKEN GEEPT OE WINDRICHTING AAN'- IEDERE H£LC DWARSSTCEE e i£ EEN WIND SNELHEID VAN jC y£Tfci; SECONDE Ons ïand ligt nu in dc overgangszone tussen de koude lucht boven Duitsland en de zachtere Oceaanlucht die boven Engeland wordt aangetroffen. Hierdoor zullen de temperaturen in het Zuidwesten van het land blijven schom- mélen om het vriespunt, terwijl in het Noordoosten van het land de vorst zich nog handhaaft. Weerbericht AANHOUDENDE VORST Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond, opgemaakt te 10 uur: Overdrijvende wolkenvelden met plaatselijk mist. Overigens droog weer. Overwegend zwakke wind Bijna overal lichte tot matige vorst. 20 December Zon op 8.45 uur. ondei l?3r Maan op 13 42 uur ondei Hoog en laag water te IJmu Jca Dinsdag 19 December Hoog water: 12.14 uur. Laag water: 7.37 en 20.01 uur. Woensdag 20 December Hoog water: 0.48 en 13.13 uur. Laag water: 8.42 en 20.58 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1