Haarlems Dagblad AMERIKAANSE, FRANSE EN BELGISCHE Spoelder's Afscheid TROEPEN IN DUITSLAND ONDER EISENHOWER Bewapeningsindustrie en grondstoffen der Atlantische landen onder één beheer Naast Atlantisch leger een Atlantische productieraad Voor de Stille Armen 65e Jaargang No. 19736 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboora Woensdag 20 December 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damïate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie ett «©ptcfbte tOaarlcmerljc «Courant (Itnno t6?6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom VRIJDAGMORGEN zal de rector van het Stedelijk Gymnasium, dr. C. Spoelder, in de Doopsgezinde Kerk afscheid van zijn school nemen. Op 1 Januari eindigt zijn rectoraat, dat hij dan bijna twee-en-dertig jaar zal hebben vervuld. Het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd noopt lot dit heengaan. Maar al verlaat hij zijn be langrijke taak bij het onderwijs, het ligt zeker niet in Spoelder's bedoeling een plan- tenleventje te gaan leiden. Zijn vitaliteit en zijn belangstelling zijn daar te groot voor. Het wordt voor hem evenmin een afscheid van het openbare leven, waarin hij verscheidene functies behoudt, als van zijn boeken, die hem lief zijn. Alleen de rector treedt af. Een merkwaardig man. Haarlem heeft in dc loop der tijden heel wat merkwaardige nü' men, vooral op cultureel gebied, binnen zijn muren gekend. Het is niet arm geweest, er >s het nog niet, aan figuren die zich door bijzondere gaven en oorspronkelijkheid hebben onderscheiden. Door zij-n begaafd heden, door zijn veelzijdige belangstelling, temeer door zijn vreugde in het leven en de mensen neemt Spoelder ook onder hen een bijzondere plaats in. Ernstig en over tuigd classicus, voortreffelijk docent zo als al zijn oud-leerlingen getuigen kunnen is hij immer geweest. Een volbloed man- van-het-onderwijs. gelijk zijn vader vóór hem. Niet gemakkelijk voor zijn leerlingen enkele malen wel eens te ongemakkelijk) en eisend, dat zij hard werkten. Maar het tegenovergestelde van een droge school meester, die alleen maar zijn werk en zijn studeerkamer kent. Hij heeft altijd midden in het leven ge staan, het heeft hem onafgebroken geboeid en hij heeft er zijn aangeboren humor, waarvan hij zijn leerlingen ruim heeft doen mee-genieten, in ontwikkeld en ver sterkt. Het verleden van Haarlems Gym nasium en van zijn nog oudere Latijnse School heeft deftige, statige rectoren ge kend. In die houding is Spoelder nooit hun opvolger geworden. Deftigheid en statigheid zijn hem even vreemd gebleven als het zich laten voorstaan op zijn positie. Zolang de jaren het hem veroorloofden en dat was lang. want nog als vijftiger liet hij zich gelden als veteraan heeft hij aan de Spanjaardslaan met geestdrift gevoetbald. Hij is lange jaren voorzitter van SI.F.C. geweest. Hij behoort sinds zijn jeugd tot Haarlems terecht-vermaarde Vrijwillige Brandweer, heeft daar hoge rang bij be reikt, leidt het opgewekte gezelschap, dat zijn naam aan de historische Spuit 10'ont leent en is voorzitter van de oudheid kundige vereniging Haerlem. Want de stad en haar geschiedenis liggen deze geboren Haarlemmer zeer na aan het hart en nie mand kan er zö boeiend over spreken als hij. In het kerkelijk leven, namelijk dal der Doopsgezinde Kerk, vervult hij sinds lang een actieve taak. Eenzijdig heeft zü hem nooit doen worden. Hij lelt zijn vrien den mede onder andere gezindten on respect voor anderer geloofsovertuiging heeft de man, die er meer van weten wilde, ertoe geleid studie van hun kerkelijke liturgie té maken. Misschien had de volgorde waarin dit alles hier genoemd is een andere moeten zijn. De verklaring zij, dat verrassende op eenvolging in Spoelder's geval aantrekt. En men kan hem in alle kringen ontmoeten, waarbij verschillen in rang en stand hern nooit hebben belet, zich overal thuis te voelen en dan ook overal met blijdschap en vertrouwelijkheid le worden verwelkomd'. De rector neemt nu afscheid van zijn school. Het zal hem aan het hart gaan,want zii is hem steeds dierbaar geweest. Toen de hoofdstad dat was in 1924 hem bij herhaling vroeg rector van ,eeri Amsterdams Gymnasium te worden, heeft hij geweigerd. Hij heeft het Prinsenhof niet willen ver laten. Ook Haarlem niet. Allicht heeft hij toen overwogen dat zijn taak niet minder belangrijk bij de Haarlemse dan bij de Amsterdamse klassieke school-opleiding zou zijn. En de trouw aan het Prinsenhof heeft de doorslag gegeven. Later, in 1937, heeft hij als bij-betrekking een lectoraat in de didactiek der oude talen aan de Am sterdamse Universiteit aanvaard en in een openbare les de toekomstige docent dadelijk deze adviezen gegeven: sluit u als student niet op met uw boeken, maar neem kennis van het leven. Wordt vlot en beschaafd in uw optreden. Beoefen sport. Studeer niet eenzijdig, maar besteed ook tijd aan andere takken der wetenschap en aan sociale en politieke vraagstukken. Tracht te leren, bezadigd en onpartijdig le oordelen. Heb geen stokpaardjes of versleten principes. De echte docent moet willen doceren en geloof in zijn roeping hebben. Klinkt dit citaat wel zeer ernstig? De ernst heeft Spoelder nimmer ontbroken. De humor, die er nauw aan verwant en ver bonden mee hoort te zijn, deed ons toen (in het verslag van zijn rede) getuigen „dat hij haar dikwerf kruidde met Attisch zout. zo dat herhaaldelijk een gulle lach opklonk". Het hier gegeven citaat kenmerkte duide lijk zijn opvatting van de docent: die mid den in het leven moet staan. Als man van moderne opvattingen om trent het onderwijs, als vernieuwer, heeft hij zich niet doen kennen. Veeleer als hand haver van het oude régime. Menigeen moge daarin met hem van mening verschillen, het heeft ons respect voor de wijze, waarop hij zijn overtuiging heeft toegepast, niet verminderd. Ouders die hij heeft toegezegd, bij de komst van hun kinderen op zijn school, „dat hij ze zou leren, hard te wer ken voor hun plezier", hebben hem die be lofte zien inlossen en zijn hem er dankbaar voor gebleven evenals hun kinderen. Moge het leven Spoelder nog veel goeds brengen. Moge de stad Haarlem deze mar kante burger nog lang in haar midden houden. Bij zijn vitaliteit en zijn eerlijke toewijding kan zij niet dan baat hebben. R. P. Chinese communistische dele gatie uit New York vertrokken De Chinese communistische delegatie bij de UNO is Dinsdagavond per vliegtuig uit New York vertrokken, uitgeleide gedaan door Malik, de voornaamste Sovjet-Russi sche afgevaardigde en afgevaardigden van Tsjechoslowakije en Polen. In een bij het vertrek uitgegeven ver klaring wenst de leider der delegatie, Woe Hsioe Tsjoean, de Amerikaanse bevolking „een gelukkig nieuw jaar". Woe verklaart niet te geloven, dat „de vredelievende Amerikaanse bevolking een wereldoorlog wil ontketenen door aggressie tegen For mosa en interventie in Korea", (Van onze correspondent in Brussel) Het communiqué van de Atlantische conferentie werd gisteravond door verschillende woordvoerders van commentaar voorzien. Het blijkt dat als generaal Eisenhower zich in Januari eerstkomend te Parijs zal installeren, hij onmiddellijk zal kunnen beschikken over de Amerikaanse, Franse en Belgische troepen die Duitsland bezetten. Ook Enge land en Nederland zullen strijdkrachten, die nog moeten worden aangewezen, onder Eisenhowers bevel plaatsen. Deze eenheden zullen dus de eerste kern vormen van de Atlantische legermacht. Zij zullen in West-Duitsland opgeleid en gestatiouneerd worden. In het tweede gedeelte van het commu niqué is er sprake van de oprichting van een bureau voor de bewapeningsproductie. In dit verband heeft Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, opgemerkt dat zijn land in 1950— 1951 een productie zal ontwikkelen van 40 milliard dollar, een bedrag dat gelijk staat met het totale Nederlandse nationale in komen over 1950. Dat bedrag zal bestemd zijn voor de uitrusting van het Ameri kaanse en van andere Atlantische legers. De Amerikaanse minister zeide te hopen dat ook in Europa een gecoördineerde in spanning zal worden ondernomen. Over de verdeling van de grondstoffen rezen bezwaren. Het blijkt dat de grote drie tijdens het onderhoud Trumau-Attlee te Washington besloten hebben een soort toewijzingssysteem in te stellen voor grond stoffen. Noch de organisatie van de Marshalllanden, noch de andere kleine landen werden daarin gekend. Wat het Duitse probleem betreft is het communiqué zeer behendig geredigeerd. Het constateert in de voorwaardelijke vorm dat Duitsland een bijdrage zou kunnen leveren tot de gemeenschappelijke ver dediging. In een eerste periode zullen de Hoge Commissarissen onderhandelen met Bonn, daarna zouden de drie ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, Enge land en de Verenigde Staten met kanse lier Adenauer onderhandelen. In Engelse kringen van de conferentie was men het eens over de grote waarde van een Duits tactisch luchtwapen voor het Europees leger. Men hoopt met Bonn spoedig tot een overeenkomst te komen, daar de Duitsers er evenveel belang bij hebben dat zij aan de Elbe verdedigd worden, als om het even welk ander Europees land. De aanvaarding van de verdediging van Europa aan de Elbe is overigens een overwinning van de Antwoord aan Moskou „Afzonderlijk, doch gelijk gestemd als violen" BRUSSEL (Reuier). De ministers van Buitenlandse Zakenvan Amerika, Enge land en Frankrijkzijn Dinsdagavond te Brussel tot een accóord gekomen over.de tekst van het Westelijke antwoord op het Sovjet-Russische voorstel tot een vier- mogendhedenconferentie over Duitsland, zo wordt in gewoonlijk welingelichte krin gen vernomen. De drie ministers hebben instructies op gesteld voor de geallieerde Hoge Commis sarissen in West-Duitsland om de Duitse bondsregering te benaderen in verband met de plannen voor West-Duitslands deel neming in de strijdmacht van het Atlanti sche pact. Volgens een woordvoerder van de Atlan tische organisatie zal het antwoord aan Moskou vandaag aan de consultatieve raad der Westeuropese Alliantie worden voorge legd alvorens het naar Moskou wordt ge zonden. Volgens de Franse Hoge Commissaris voor Duitsland, Francois Poncet, zal het antwoord „zonder verwijl de komende dagen" verzonden worden. Elk der drie landen zal apart antwoorden, doch de drie antwoorden zullen in gelijksoortige be woordingen gesteld zijn, aldus Poncet. „Zij zullen tenminste als violen gelijk gestemd zijn", zo voegde hij er aan toe. De drie Hoge Commissarissen voor Duits land zullen direct na hun terugkeer uit Brussel in verbinding treden met de West- Duitse regering ten einde het Duitse stand punt ten aanzien van het deelnemen van Duitsland aan de Atlantische defensie te vernemen. Bij de besprekingen over de Atlantische defensie, die in Januari te Parijs zullen worden gehouden, zullen ver tegenwoordigers van de "West-Duitse rege ring als volwaardige deelnemers aanwezig zijn, aldus Poncet. Europese diplomatie, daar sommige Ame rikaanse militairen in hun strategische ontwerpen een verdediging van Europa hadden gepland aan de Pyreneeën. Amerikaanse versterkingen President Truman heeft volgens Reuter gezegd, dat aanvullende Amerikaanse troe pen naar Europa zullen worden gezonden als deel van het nieuwe Atlantische leger, zodra het mogelijk is deze troepen gereed te krijgen. Er zijn thans ongeveer 100.000 man Amc- kaanse landstrijdkrachten in Europa en drie eskaders gevechtsvliegtuigen evenals drie eskaders vliegende reuzen forten van het type B-29. Er zijn ook Amerikaanse vloot- eenheden in de Middellandse Zee. Reactie van Schumacher De leider van de West-Duitse sociaal democratische partij, dr. Kurt Schumacher, Eisenhower in Januari naar Europa Generaal Dwight D. Eisenhower heeft j meegedeeld, dat hij van plan is om- j streeks 1 Januari naar Europa te ver trekken om de basis te leggen voor zijn nieuwe functie als opperbevelhebber van het Atlantische pact. Luitenant- i generaal Alfred M. Grünther gaat als j stafchef met hem mee. De generaal maakte zijn plannen be- kend op een speciale persconferentie te j St. Louis. I Op het verzoek van de fotografen om glimlachen antwoordde hij: „Ik zie in deze tijden niet veel reden tot glim lachen". Eisenhower was in een ernstige stem ming toen hij tot de journalisten sprak, aldus Reuter. „Heden ten dage is de j internationale vrede het enige belang rijke probleem", zeide hij. ..Ik heb goede hoop op het behoud van de vrede, doch het zal niet gemakkelijk worden". heeft Dinsdagavond aan Reuter meege deeld, dat zijn partij de te Brussel geno men besluiten zal blijven verwerpen, zo lang de geallieerden niet voldoende troe pen ter beschikking stellen voor de be scherming van West-Duitsland. Dr. Schu macher noemde het een hersenschim te ge loven, dat een West-Duitse militaire bij drage binnen een jaar haar beslag zou kunnen krijgen. Communiqué van Brussel „Industriële opperbevelhebber" zal waarschijnlijk ook een Amerikaan zijn BRUSSEL, (Reuter). Aan het eind van een tweedaagse conferentie van minis ters van Buitenlandse Zaken en Defensie uit de twaalf bij het Noord-Atlantisch pact aangesloten landen te Brussel is Dinsdag een communiqué uitgegeven, waarvan de voornaamste punten de volgende zijn: Generaal Dwight Eisenhower is be noemd lot opperbevelhebber van de West- Europese defensie en zal alle onder zijn bevel vallende nationale eenheden organi seren tot „een doeltreffende, verenigde strijdmacht". De Amerikaanse en Franse strijdmach ten in Duitsland zullen onder zijn opper bevel worden gesteld. Duitsland zal een aandeel krijgen aan de gemeenschappelijke verdediging. Er zal een productieraad voor de. verde diging worden ingesteld met grote be voegdheden. Er' zal een opperste leider van deze raad worden benoemd wiens bevoegdheid te vergelijken zal zijn met die van Eisen hower. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, heeft er bij de ministers op aangedrongen, dat hun landen hun strijdmachten onder generaal Eisenhower zullen stellen. Amerika en Frankrijk hebben onmiddellijk na het be kend worden van het besluit tot vorming van een Europees leger hun troepen in Duitsland onder Eisenhower gesteld. Enge land gaf aan het verzoek van Acheson niet onmiddellijk gehoor, omdat „de En gelsen een dergelijk besluit niet overhaast nemen", aldus een Engelse woordvoerder, doch Bevin had een verhoging van de pro ductie beloofd. Truman zal minister Acheson niet ontslaan WASHINGTON 19 December (Reuter). President Truman heeft op een persconfe rentie meegedeeld, dat hij weigert de minister van Buitenlandse Zaken, Acheson, te ontslaan. Zoals bekend, is hier van republikeinse zijde op aangedrongen. Generaal George Marshall blijft aan als minister van Defensie, aldus Truman op zijn persconferentie. De sneeuwval omgeving heeft voor de van Haarlem wintersportvrienden een waar dorado geschapen. In de wordt zelfs druk geskied met paarden-tractie. Generaal Eisenhower zal bijgestaan worden door een internationale staf, die zal worden samengesteld uit vertegenwoor digers van de landen die aan de Atlantische strijdmacht bijdragen. De 'financiële zijde is „slechts in alge méne zin" besproken, aldus een woordvoer der, „doch men verwacht, dat iedereen zijn uiterste best zal doen en anderzijds zijn de Verenigde Staten bereid de last mede te dragen". Ook een Amerikaan? Men verwacht, dat een vooraanstaand Amerikaans industrieel benoemd zal wor den tot directeur van de productieraad, omdat de Amerikanen meer ervaring heb ben op het gebied van massa-productie. William Balt, hoofd van de missie van de ECA te Washington, is tot Amerikaans af gevaardigde in de raacl benoemd. De nieuwe raad, die de oude raad van vier landen overvleugelt, zal bestaan uit ver tegenwoordigers van alle twaalf pactlanden en verantwoording verschuldigd zijn aan het defensiecomité en de raad van plaats vervangers. Naar verluidt heeft Achesons voorstel lot benoeming van een directeur voor de productieraad enige critiek ontmoet van de zijde van Europese gedelegeerden. Volgens Britse kringen is dit voorstel van Acheson niet door de Atlantische raad aan genomen, maar ter bespreking verwezen naar de pas opgerichte productieraad. Onmiddellijk na het einde van de confe rentie van de Noord-Atlantisclie raad kwa men e'e ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika, Engeland en Frankrijk bijeen. Vandaag zullen de ministers van Buiten landse Zaken der vijf landen van de West- Europese Alliantie hun nieuwe positie be spreken. „Geen Luftwaffe", wel Duitse luchteenheden. Een officiële woordvoerder van een de legatie te Brussel heeft onthuld, dat de At lantische raad een plan heeft goedgekeurd, waarbij machtiging wordt gegeven tot vor ming van Duitse tactische luchteenheden ter ondersteuning van de Duitse strijd groepen die in het Atlantisch leger worden opgenomen. „Van de vorming van een Duitse luchtmacht is echter geen sprake", aldus de woordvoerder. Hongkong protesteert tegen Amerikaanse blokkade HONGKONG (Reuter). Het bestuur van de Britse kroonkolonie Hongkong heeft de Britse minister van Koloniën verzocht „de krachtigste stappen te doen bij de Amerikaahsche regering", opdat „de Amerikaanse blokkade van Hongkong zal worden verzacht". Dit is Dinsdag door een woordvoerder van het bestuur medege deeld, die verder nog verklaarde dat de blokkade waarschijnlijk ernstige gevolgen voor de kolonie zou hebben en haar han del en industrie zou verlammen. „Hongkong heeft reeds de uitvoer naar China van een gehele reeks artikelen van strategische waarde verboden. Dit zijn merendeels olie-producten", aldus de woordvoerder van het bestuur van Hong kong. De Amerikaanse regering heeft, zoals gemeld, Amerikaanse schepen en vliegtui gen verboden voor communistisch China of het door de Russen beheerste gedeelte van Europa bestemde „goederen van stra tegische waarde" te vervoeren. Ook naar Hongkong en de Portugese kolonie Macao mogen deze goederen niet meer worden verscheept, om te verzekeren dat ze uit eindelijk toch niet in rood China terecht komen. Censuur op berichten van het Koreaanse front Naar uil Seoel door Reuter wordt ge meld wordt op de strijdkrachten der U.N.O. ten Noorden van Tsjoentsjon aan de 38ste breedtegraad over een front van 50 km sterke druk uitgeoefend door communisti sche afdelingen. De Noord-Koreanen heb ben medegedeeld dat zij zonder hulp der Chinezen naar het Zuiden over de 38ste breedtegraad zullen oprukken. Verder werd medegedeeld dat guerillastrijders in Zuid-Korea contact met elkander hebben gemaakt en de knooppunten zullen aan vallen Volgens een woordvoerder van het acht ste leger zijn de tweede, vijfde en achtste divisie bij pogingen om de stellingen aan de breedtegraad te verbeteren op matige tot zware tegenstand van Noord-Koreaanse troepen gestuit. Dit is het eerste grote tref fen aan het front van het achtste leger sinds drie weken. De luchtmacht der verbondenen heeft haar aanvallen op Chinese en Noord- Koreaanse troepen voortgezet. Superforten hebben de aanvoerplaatsen Paklsjon en Tsjongdjoe gebombardeerd. Generaal MacArthur heeft een censuur op alle nieuwsberichten, radio-uitzendin gen, tijdschriftartikelen en foto's over de oorlog in Korea ingesteld. Na weken van meningsverschillen over de doeltreffendheid van de huidige vrijwil lige censuur heeft een persfunctionaris van generaal MacArthur een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd: „Onmiddellijk ingaande zullen op mili taire operaties betrekking hebbende pers berichten, radio-uitzendingen, tijdschrift artikelen en foto's, wier oorsprong in Japan ligt, vóór verzending ter zuivering de ad viesafdeling voor perszaken moeten pas seren". Onder deze censuur vallen ook verliezen en vervangingen. „Nieuwsberichten uit Korea, die 'door middel van de door het leger gecontroleerde verbindingen zijn gezuiverd, behoeven niet opnieuw te worden gezuiverd, tenzij zij in Japan herschreven zijn". Bertha Hertogh-comité in Londen Maleise studenten in Londen hebben een .Bertha Hertogh-comité" opgericht. Als doel werd uiteengezet, dat men steun wil verkrijgen voor „de zaak van het Maleise volk in zijn rechtmatige strijd om Bertha Hertogh". Het comité zal in de algemene jaarvergadering van de Maleise gemeen schap van Groot-Britlannië op 29 Decem ber een resolutie voorstellen, waarin uit drukking wordt gegeven aan de zorg om trent de wijze, waarop de zaak-Bertha Her togh te Singapore aangepakt werd. Het woord is aan. Otto Weiss: Reeds in zo menige partij trad een splitsing in, omdat twee van haar leiders hetzelfde ivilden. De Duitse generaal Hans Speidel, ex-chef staf van Rommels nazi-leger in Afrika, wordt algemeen bcschouivd als de ge- schikste man voor de opbouw van de West-Duitse legermacht, ivaarloe door de Atlantische pactlanden besloten is. De 55-jarige Speidel, die men hier met zijn echtgenote ziet, zou geen nazi geweest zijn; na het complot tegen Hitler was hij een van de officieren die door de Gestapo gearresteerd werden en het heet dat hij bij die gelegenheid slechts ternauwernood aan een doodvonnis ontsnapte. 15de verantwoording M. E. J. d. W. 25.—: G. J. K. ƒ25.—: F. K. ƒ25—; „5 K. W. S. O." 11,—: S. C. d. H. v. D. ƒ10,—; Mej. C. C. M. W. ƒ10.—: fam. Ph. S, ƒ10,—; C.'M. f 10,O. M. ƒ10.—; R. S. 10,—; Fam E. 10,—: C. N. H. d. J. 10—; Ir. D. B. T. 10,—; W. F. 10.—: Mat Ver eende krachten ƒ6.Dr. C. K. G. ƒ2.50; J. T. ƒ5,—; Ir. M. A. J. ƒ5.—: N. J. v. G. ƒ5.—: C. v H. f5.—; Mevr. A S.—W. ƒ5,—; F. M, S. D. v. S. ƒ5,—: Dr. J: W. P. ƒ5,—; A. G. M. d. B. ƒ3.—; Mevr. A. C. G. H. M. ƒ3,—: Mevr. T. '2.50: W.—Sch. ƒ2.50; C. V. f2.50; A. L. A. f2.50; p. V. ƒ2.50; R. P. S. ƒ2.50 C. W.—B. ƒ2,50; G. v. E. ƒ2.50; N. N. 2.50: J H. 2.50; Dames M.M. 2.J. B. ƒ2,—; F. W. fl Mevr. A. E. d. B.—B. f 1.—E. B. 1.—J. W, D—B. T. G. ƒ5.—; Mevr. C. B. V. ƒ2,50; P. ƒ2,50: Wed. S. ƒ2.—; Fam. H. J. B. f 1.Fam. J. Kr. 1,50; Mej. J. G. K. fl—F. W. M. Sr. ƒ1.—: A. Z. 1.—C. A. K. ƒ5.—: fam. H. ƒ2,50; L. S. H. ƒ2.50; Dames S. ƒ5,W. L. ƒ2.50: Sch. ƒ2.50; N. N. ƒ2,50; G. S. B. 10.—N. N. f2.50; Mevr. v. Gr. ƒ5.W. B. ƒ2,M. v. d. V. ƒ2.50; d. V. G. ƒ1.—: N. N. ƒ1,—: Wed. B. f2,50; R. H. V. ƒ5.—; N. H. ƒ3.—: A. L.— V. f 1.50: C. II. ƒ2.50: J. K. ƒ2.—; .J. B. 1 C. S. ƒ10.—: N. N. ƒ2.50; N. N. ƒ25.—; N. N. ƒ10.—; G. H. ƒ1.—; F. v. J. ƒ2.50; Tineke ƒ1.— J. v. W.P. f2.50; Kerstmiddag van de N. V. v. H. 153,86. Dagtotaal ƒ562,36. In het geheel is thans bij ons blad binnen gekomen een bedrag van 10.569.42. Giften worden gaarne in ontvangst geno men aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. (S.v.p. geen enveloppen met geld in de brievenbus werpen). IVIen kan ook een gift storten op onze postgiro-reke ning no. 273107 onder bijvoeging „Voor de Stille Armen". Conferentie Nieuw-Cuinea Zaterdag voortgezet DJAKARTA. 20 December. (Aneta). „Woensdagmiddag om kwart over één zal ik per vliegtuig naar Den Haag terugke ren", zo verklaarde mr. Roem na afloop van de bijeenkomst van het Indonesische kabinet van Dinsdagavond, die van half acht tot half één duurde. Premier Natsir voegde hieraan nog toe, dat de besprekin gen met de Nederlandse delegatie zoals overeengekomen Zaterdag zullen worden voortgezet. Op de in brede bewoordingen gestelde vraag of minister Roem nieuwe instructies van zijn regering had ontvan gen volgde het stereotiepe antwoord: „Hij heeft zijn instructies gekregen". Nadere mededelingen wilde de premier hierom trent niet doen. Eerst dient de Nederland se delegatie op de hoogte te zijn, zo zeide hij. Op de vraag of er een tijdslimiet aan de delegatie is gegeven, zeide premier Natsir nog: „dat is onnodig. De tijd is im mers op zichzelf reeds een limiet". Noodmaatregelen in de Verenigde Staten De Amerikaanse regering heeft een ver laging van het civiele tinverbruik bevolen met 20 De maatregel wordt 1 Februari van kracht en zal betrekking hebben op de productie van blikjes, tubes voor tandpasta en scheercrême, sluitingen voor kruiken en flessen en een groot aantal andere arti kelen. De industrie zal vrij zijn ver vangingsmiddelen te gebruiken. De Amerikaanse economische stabilisa- tieraad heeft de bedrijven gevraagd de prij'zen voor alle goederen en diensten vrijwillig te „bevriezen". Dit zou beteke nen, dat alle prijsverhogingen worden ver boden, die de normale winstmarges zouden verhogen. Prijsverhogingen welke verband houden met gestegen kosten zullen echter worden toegestaan. Het regeringsagentschap heeft de indu strie verzocht alle prijsverhogingen onge- daan te maken welke sedert 1 December zijn ingevoerd en welke bepaalde gespeci ficeerde „redelijk^ normen" overtreffen. HET WEER AFGEBEELD In onze omgeving en Scandinavië heeft zich een rug van hoge luchtdruk gevormd aie een uitloper vormt van het machtige Russische hoge drukgebied In deze rug van hoge druk loste de bewolking snel op, waardoor vannacht bij heldere hemel de temperatuur tot ver onder het vriespunt daalde. Hierbij ontstond op verschillende plaat sen een zeer dikke mist. Kenmerkend voor de huidige vorsttoestand is, dat Nederland de laagste temperaturen heeft van vrijwel geheel Europa. MIST SNEEUW REGEN, MQTREGEN A HAGEL 7 8UIEN K ONWEER 7.2TEMP£PATUUR 1005 ISC8AAR «ElANGRIJ* MtaSlAG- ctaiEO CENTRA H HOGE OR UK L LAGE DQUK - SCHEIDINGSLIJN-'BONT-TUSSEN LUCHT VAN VELSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN.GEEFT D£ VMNDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARSSTREEP IS EEN WIND- .--•'SNELHSlQ VAN VIJF METER PER SECONDE Weerbericht MORGEN AFNEMENDE VORST Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond, opgemaakt te lü uur: Aanvankelijk op vele plaatsen nog weinig bewolking met mistbanken cn matige, hier en daar strenge vorst. Later meer bewolking met stijging van temperatuur tot nabij het vriespunt, in het uiterste Noor den van het land tot lichte dooi. Hoofdzakelijk in de Oostelijke pro vincies kans op enige neerslag. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Noord 21 December Zon op 8.46 uilr. onder 16.30 uur Maan op 14.0] uur. onder 6-16 uur Hoog en laag water te IJmuiden Woensdag 20 December Hoog water: 0.48 én 13.13 uur. Laag water: 8.42 en 20.58 uur. Donderdag 21 December Hoog water: 1.44 en 14.05 uur. Laag water: 9.36 ea 21-49 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1