r v. DAMESPANTALONS MüKoOP J Plattegrond van de Europese vleugel R 12 Radio geeft Donderdag Prof. Cerbrandy wil interpelleren over de kwestie der Ambonese militairen r Wijziging Loterijwet goedgekeurd Belastingontwerpen vandaag aan de orde Veroudert? 'hoest PANDA EN DE MEESTER-BEDIENDE Wereldnieuws J ieuwe Uit öaven Woensdag 20 December 1950 2 IN DE WERELDPOLITIEK In Brussel is gisteren, met publicatie van het officiële communiqué der Atlantische ministers van Defensie en Buitenlandse Zaken, het eerste hoofdstuk afgesloten van een nieuwe aflevering der Europese weder waardigheden. Europa heeft thans de fei ten aanvaard van een ontwikkeling der wereldpolitieke situatie, die voor een be langrijk deel in Azië haar beslag kreeg. De maatregelen waarmede men in Brussel heeft ingestemd zijn zeer zeker door die Aziatische gebeurtenissen in hoge mate ge forceerd. Eisenhower is opperbevelhebber van de Atlantische strijdmacht in Europa gewor den, de West-Duitsers zullen als zij wil len in die Atlantische strijdmacht wor den ingeschakeld en de Europese vleugel van het gigantische front tegen de Rus- sisch-Chinese dreiging is op papier dus ge consolideerd. Hoe de dingen zich verder zullen ontwikkelen over de gehele linie zal in Washington, Moskou en Peking worden uitgemaakt en de Europese stem in dit kapittel zal slechts een zwak geluid zijn dat in de Atlantische Raad van ministers zal doorklinken. Het is duidelijk genoeg dat Europa een kans heeft gemist, in de algemene gang van zaken op de wereld een wat krachtiger en indrukwekkender geluid te doen horen. Wanneer deze besluiten van Brussel, die nu eenmaal door de omstandigheden onver mijdelijk waren geworden, genomen waren met instemming van een Europese federa tie, zou de uitvoering der besluiten alsmede de vaststelling van de verdere politieke richtlijnen ongetwijfeld sterker onder in vloed van de Europese zienswijze gestaan hebbenv Thans is Europa niet een partner, doch een instrument geworden in de ver dere gang van zaken. Het feit, dat Eisenhower naar Europa komt als commandant van het op te richten Atlantisch leger, illustreert het belang dal Amerika hecht aan de Europese vleugel. Eisenhower heeft niet alleen als militair een goede naam, mede door zijn prestaties in de laatste oorlog, doch ook heeft hij in de Verenigde Staten een groot gezag in politieke aangelegenheden en het feit dat hij zich slechts met moeite heeft kun nen onttrekken aan een candidatuur voor het presidentschap zegt genoeg ten aanzien van zijn vlekkeloze reputatie. Hij is niet ge compromitteerd waar hij in zijn functie van president der Columbia-universteit ook weinig gevaar voor heeft gelopen on danks zijn activiteit als raadgever van de regering in Washington, die hij onofficieel en achter de schermen ontplooien kon. Met Eisenhower komt een kampioen der Ame rikaanse anti-isolationisten op de hoogste post van de Amerikaanse defensieve orga nisatie overzee. Hij is het symbool van een recente overwinning in de Amerikaanse boezem, gestreden tussen degenen die door de Aziatische catastrofe tot de overtuiging gekomen waren dat de redding van Ame rika bevochten zou moeten worden in het Verre Oosten en dat Europa desnoods aan zijn lot moest worden overgelaten, en zij die met een koel hoofd het grote probleem der defensie overzagen en een onverbreke lijk verband zagen tussen Korea en West- Duitsland. Eisenhower krijgt een zware taak te ver vullen. Vooral tactisch zal hij een-manne tjesputter moeten zijn, wil hij niet falen in zijn pogingen de coördinatie der Europese strijdkrachten doeltreffend te makén zon der de afzonderlijke Europese staten tegen elkander in het harnas te jagen. De gevoe ligheden hier zijn reusachtig. De Duitse deelneming is nog steeds een vooruitzicht dat veel Europeanen doet huiveren. In dit opzicht zal Eisenhower vooral rekening moeten houden met de Fransen, die hun regeerders moeilijk zullen kunnen vergeven dat zij in Brussel zonder een woord van protest hebben gecapituleerd. Waarvoor zij hebben gecapituleerd is reeds ADVERTENTIE tegen rheumatlek Doeltreffend Onschadelijk Gemakkelijk In te nemen Practisch smakeloos Tegen spier-, zenuw- en gewricfcts- rheumatiek, spit, ischias, lumbago, ver koudheden en pijnen. Het feit, dat in R 12 (Salicylamide) de voor de nevenverschijnselen verantwoordelijke zuurgroep ontbreekt, maakt het mo gelijk de voorgeschreven dosis zonder bezwaar in te nemen. Kaarverpakking, inh. 48 tabletten, Gld. 3.20. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Morgengebed. 7.30 Slui ting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.15 Morgendienst. 10.45 Orgel. 11.00 Voor zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Omroeporkest. 14.00 Promanade-orkest. 14.30 Voor de vrouw. 15.25 Koperkwartet. 15.40 Kerst wijdin gs- dienst. 16.30 Sluiting. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Causerie. 18.45 Kerstboodschap. 19.00 Nieuws. 19.15 Levensvragen van allerlei aard. 19.30 In dienst van het vaderland. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. .20.05 Radio schaakwedstrijd NoorwegenNederland. 20.06 Familiecompetitie en spraakwaterval. 20.10 Gevarieerd programma. 22.10 Platen. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Kerk- en Bachkoor. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM n. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Sluiting. 9.0Ó Nieuws. 9.10 Morgenwijding. 9.25 Platen. 9.30 Populair concert. 10.30 De Antwoord man. 10.45 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Platen. 11.45 Causerie. 12.00 Metropole orkest 12.30 Weerbericht. 12.33 In 't spion netje. 12.38 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.20 Zang en piano. 13.45 U kunt het geloven of niet. 13.50 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 35.00 Voor zieken. 16.00 Orgel en accordeon. 16.30 Sluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.30 Dansorkest. 19.00 Voor bur ger en militair. 19.10 Concert. 49.45 Causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Phïl- harmonisch orkest. 21.15 Hoorspel. 22.45 Vocaal dubbelkwartet. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport, 23.30—24.00 Platen. BRUSSEL. 324 M. 12,00 Platen. 12.15 Lichte muziek. 12.30 Weerberichten. 12.40 Lichte muziek. 13.00 Nippws. 13.15 Platen. 14.00 Muzikale causerie. 15 00 Engelse les. 15.15 Platen. 15.40 Franse les. 16.00 en 16.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kinderen. 18.25 Platen. 18.30 Voor onze soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Zang. 19.50 Causerie. 20.00 Verzoekprogram ma. 21.00 Klankbeeld. 21,30 Piano. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Strijk kwartet. 22,47 Piano. 23.00 Nieuws. 23.05— 24.00 Platen. 1 door een ontactische minister voor het Leger der Verenigde Staten in zijn eerste speech te Brussel duidelijk gemaakt. Deze heer Pace heeft de Franse oppositie de woorden in de mond gegèven. Hij heeft, met het doel tot snelle besluiten ten aanzien van de Atlantische legermacht te geraken, de mi nisters van het Atlantisch Pact der Euro pese landen gewaarschuwd dat zij haast moeten maken met hun verdediging en kordate besluiten moeten nemen, op ge vaar af „veel Amerikaanse sympathie en daardoor Amerikaanse dollars te ver spelen". Natuurlijk moet men niet ieder woord der koortsachtig denkende en handelende Amerikaanse politici van het ogenblik op een goudschaaltje wegen, doch een derge lijke argumentering doet toch wel enigs zins pijnlijk aan. Wanneer het duidelijk is dat Amerika's toekomst voor een deel af hangt van Europa's behoud en omgekeerd, dan is het al vreemd om wederzijdse sym pathie tot basis van eventuele samenwer king te maken. Maar wanneer men met alle geweld de factor sympathie wil laten mee spreken en niemand zal ontkennen dat die factor bestaat dan is het nog vreem der wanneer men die sympathie schildert als een gevolg van het feit dat Amerikaanse dollars worden afgeschoven naar Europa. Wanneer Pace gezegd had: We moeten haast maken omdat we beiden in gevaar zijn en omdat we allebei ons deel moeten bijdragen tot het bezweren van dat gevaar, zou hij de spijker de realiteit op de kop hebben geslagen. Nu heeft hij zonder aanleiding gezinspeeld op de zeer af hankelijke rol van het verdeelde Europa in het geheel. Europa heeft die rol weliswaar zelf gekozen, doch men moet in het oog houden dat Amerika het gevaar niet weinig I vergroot heeft door zijn onjuiste politiek in het Verre Oosten en dit weegt misschien wel op tegen de Europese onmacht om tot een snelle, sterke eenheid te komen, In ieder geval kan Amerika aan Europa ADVERTENTIE WQN'NS-nSlCKTWvó BÊVtRVV'Jt niet meer verwijten, dat het beginsel der souvereiniteit nog langer een onnodig struikelblok is voor de totstandkoming van een Europese deelneming in de Atlantische defensie. Want, zoals de zaken nu staan hebben de Europese landen, vele met be zwaard gemoed, een groot deel hunner sou vereiniteit geofferd op de tafel van het At lantisch pact. Zij hopen nu slechts dat men In Washington overtuigd zal zijn van de waarde van dit grote offer en dat men er niet roekeloos mee zal omspringen. J. L. hi Nice aan de Franse Riviera is een nieuw passagekantoor van de K.L.M. geopend. In dit kantoor is een permanente tentoonstelling ondergebracht van typisch Neder landse producten. Een Franse politieagent loont belangstelling voor een model van de ..Vliegende Hollander'' in de étalage van liét 'niéuwe passagekantoor. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: Th. J. van Steyn, caféhouder, wonende te Haarlem, Voortingstraat 31. Rechter-commis- saris: mr, N. Reeling Brouwer. Curator: mr, A. Beets, advocaat en procureur te Haarlem. M. Smit. koopman, wonende te Santpoort, gemeente Velsen, Hagelingerweg 51. Rechter commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Cura tor: mr. J. van der Hoeven, advocaat en procureur te Haarlem. G. Klijn, vertegenwoordiger, wonende te Haarlem, Vondelweg 446. Rechter-commis- saris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mej. mr. M. Gooszen, advocate en procureur te Haarlem. J. Engeman, koopman in textiel, wonende te Haarlem, Hyacinthenlaan 6 rood. Rechter commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Cura tor: mr. J. van der Hoeven, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst is geëindigd het faillissement van: W. L. Koster, expediteur, wonende te Beverwijk. Noorderwijkweg 91. Bij beschikking der rechtbank is het ver zoek van Jan Wieling, café-exploitant, wo nende te Heemstede. Oosterlaan 9, om hem surséance van betaling te verlenen, afgewe zen en is'hij in staat van faillissement ver klaard. met benoeming van mr. N. Reeling Brouwer, tot rechter-commissaris en van mr. A. J. Fibbe, advocaat en procureur te Haar lem, tot curator. Jongeman nam de huur mee Een jongeman bestelde bij slager Sch. in de Dennenlaan te Zwanenburg leverworst. Toen hij uit de winkel verdwenen was, be merkte de slager, dat zijn weekhuur die hij op de toonbank had klaargelegd, verdwenen was. De Rijkspolitie te Zwanenburg hield de jeugdige J. v. d, V. aan. Hij bekende het geld gestolen te hebben. ADVERTENTIE weel), diverse kleuren M. DOUWMA EN ZOON Gen. Cronjéstr. 42-44, Haarlem-N. - Tel. 15438 Heemstedenaren uitgenodigd naar Tonbridge te komen Het Heemsteease comité voor sportuïtwis- seling heeft een uitnodiging ontvangen van de „Tonbridge Sports Association" om ter gelegenheid van de plaatselijke viering van het „Festival of Britain", in Juni 1951 met een groep Heemstedenaren een week in Ton bridge (Kent) in Engeland te komen. De ontmoetingen op sportgebied zullen een onderdeel vormen van de plaatselijke feeste lijkheden in Tonbridge. Aangezien er in het jaar 1951 geen sport- uilwisseling tussen de gemeenten Leamington Spa en Heemstede'is, is de mogelijkheid niet uitgesloten dat aan de uitnodiging van de Tonbridge Sports Association gevolg zal worden gegeven, Begin Januari 1951 wordt _met de besturen in de Heemsteedse verenigingen een bijeen komst gehouden om te bespreken zo mogelijk gevolg te geven aan het verzoek. Mocht besloten worden de uitnodiging te aanvaarden dan zullen de volgende sporten op het programma staan: voetbal, hockey (dames), tennis, tafeltennis, gymnastiek, cricket, zwemmen, waterpolo en reddend zwemmen, Gladde wegen in de Haarlemmermeerpolder Het aantal klachten over de gladde we gen in de Haarlemmermeer is ontstellend groot. De rijkswegen zowel als de wegen welke door de gemeente worden on derhouden. zijn berijdbaar, daar direct maatregelen zijn genomen. Aan de polder wegen, zoals de Sloterweg, IJweg, Spie ringweg, enz., is totaal niets gedaan, zodat verschillende busdiensten gestaakt moesten worden en enkele omgelegd tot groot ongerief van de passagiers die bui ten de gemeente Haarlemmermeer hun werkzaamheden verrichten. Mocht de vorst aanhouden dan wordt de automobilisten aangeraden bovenge noemde wegen zoveel mogelijk te vermij den, daar het aantal aanrijdingen buiten gewoon groot is, zij het dan ook dat tot op heden slechts lichte materiële schade het gevolg was. P. T. T.-ambtenaar veroordeeld wegens verduistering van 18.000.— De rechtbank te Amsterdam heeft uit spraak gedaan in de zaak van de 55-jarige vroegere PTT-ambtenaar J. A. van de P., wie ten laste was gelegd, dal hij gedu rende de afgelopen drie jaar ruim 18.000 aan frankeerkosten, die door particulieren voor frankering bij abonnement aan zijn loket werden voldaan, in eigen zak heeft gestoken. Voorts had hij 1.500 aan giften aangenomen van een Amsterdamse uitge ver, voor wie hij valse kwitanties uit schreef. De 18.000 werd bij een huiszoe king in een geldkistje aangetroffen. Van de P., die 28 jaar bij de PTT in dienst is geweest, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van anderhalf jaar. Veertien dagen geleden was twee-en-een- half jaar tegen hem geëist. TWEEDE KAMER Begroting van Verkeer en Waterstaat thans aan de orde (Van onze parlementaire redacteur) Voor de Tweede Kamer deze week op Kerstrecès gaat, heeft zij nog twee begro- tingsontwerpen, die van Verkeer en Water staat en die van Sociale Zaken, af te doen. Bovendien moet nog een inlerpellatiè- Gerbrandy (A.R.) over de afvoer van de oud-K.N.I.L.-manschappen, in het bijzon der van de Ambonezen, gehouden worden. Het verzoek van de A.R.-afgevaardigde om Donderdag of Vrijdag te mogen interpel leren, wordt natuurlijk Woensdag ingewil. ligd. De begroting van minister Spitzen gaf de heer Krol (A.R.) aanleiding met be trekking tot de richtlijnen voor de Com missie Personenvervoer, beduchtheid te uiten dat de kleine ondernemingen achter op zullen komen. De heren Haken en Iloogcarspel (Comm.) hielden zich vooral bezig met de sociale belangen van het spoorwegpersoneel. Ir. Posthumus (Arbeid) roerde weer andere spoorwegaan gelegenheden aan. Hij wenste viaducten, waar thans te lang voor overwegen ge wacht moet worden. Natuurlijk hangt het af van de frequentie van het wegvervoer, dat die overwegen moet passeren (wat Haarlem betreft zij de Pijlslaan en cfe Wes tergracht met respectievelijk 249 en 308 minuten per dag wachttijd (bomen dicht) tussen 6 en 20 uur, en de Zandvoortselaan (Heemstede) met 207 minuten vermeld), in hoeverre de kosten van zulke viaducten, die door de gemeenten in kwestie en de spoorwegen gedeeld zouden moeten wor- den, verantwoord zijn te achten. De heer Krol voelde er voor, de spoorwegen tot een staatsbedrijf te maken, de heer Alge- ra stond aan de zijde van de minister, die daarvan niets wil weten, evenmin als ir. Posthumus. Uit het betoog van minister Spitzen valt voorts te vermelden, dat hij niet voor verder uitstel van de zogenaamde ken tekenregeling voor auto's is, al verklaarde •hij zich wel bereid nog eens te willen na gaan hoe het kostenprobleem enigermate kan worden ondervangen. Evenmin kon de bewindsman accoord gaan met hen, die opschorting van de richtlijnen voor de Commissie Personenvervoer hadden be pleit: wel is hij bereid inmiddels overleg te doen plaats vinden omtrent nog mogelijke verbetering dier richtlijnen. De heer Zege- ring Hadaers (V.V.D.) kreeg te horen dat de minister geenszins wil dansen naar de pijpen van de A.T.O. Met betrekking tot de problemen inzake de veiligheid op de weg maakte de minister de zeer juiste opmer king, dat alle weggebruikers zich ter dege 'rekenschap behoren te geven van eigen tekortkomingen en dat men niet telkens moet zeggen, dat men zelf geen schuld heeft, als er ongelukken gebeuren. Naar aanlèiding van een opmerking van ir. Van Dis (Staatk. Geref.) verklaarde minister Spitzen, dat als al de vijfduizend overwegen van een flikkerlicht-installatie voorzien zouden worden, dit 125 millioen gulden zou kosten. Dit kan bruintje niet trekken en dus blijft het voorlopig bij het aanbrengen van twintig: 'flikkerlichten per jaar. Wat de kwestie van viaducten in plaats van spoorwegovergangen betreft, zal de minister een urgentieplan opstellen. Uit hetgeen' de minister verder bij de algemene beschouwingen zeide, stip ik aan, dat hij een i'uimere uitleg gaf van enige begrippen in de richtlijnen voor de Com missie Personenvervoer en dat in het rap port van het Nederlands Economisch In stituut, staat. dat het „eeuwige laantje" bij Bergen dubbel zo breed moet worden. Hier over was de heer Schilthuis (Arbeid) ver- ADVERTENTIE Feestdagen zijn dure dagen voor een huisvrouw rr wordt natuurlijk iets extra's gedaan en dat brengt extra uitgaven mee. Gelukkig maar. dal er aan Uw extra uitgaven bi; De Gruyter extra cassabons zijn te verdienen. Juist in deze dure dagen is het winkelen bij De Gruyter voor U van bijzonder veel voordeel. Van elke gulden, die U aan De Gruyter' artikelen besteedt, komt er een dubbeltje weer bij U terug. Is dat niet een uit' komst juist nu? ontwaardigd vanwege de aantasting van dit natuurmonument. De minister kon zich dat wel indenken. Hij verwachtte dat de gemeente Bergen heus wel tégen een dergelijke eventuele aantasting van dat natuurmonument in het geweer zal komen. En dan, zo bleek duide lijk, kan Bergen er op rekenen de minister in dit opzicht aan zijn zijde te hebben. Bij de replieken hebben de heren De Ruiter (C.H.), Algera (A.R.), Van Dis (St. Geref.) en Haken (C.P.N.) nog de wense lijkheid van aanleg van een vissershaven te Katwijk bepleit. Het was reeds halftwee in de nacht toen de vergadering tot heden werd verdaagd. Eerste Kamer In een korte avondvergadering deed de Eerste Kamer Dinsdag een dertigtal agendapunten af. De meeste bestonden uit begrotingswijzigingen en naturalisatie-ont werpen. Vermelding verdienen de wijzi ging van de Loterijwet, die werd goedgekeurd met 23 tegen 8 (A.R. en C.H.) stemmen, nadere bepalingen inzake het conservatoir beslag voor belastingschulden, verlenging van de duur van enige opcent- heffingen op sommige rijksbelastingen, wijziging van sociale wetten, uitbreiding van de toepassing van het Ziekenfonds- besluit en de hoofdstukken Huis der Koningin, Nationale Schuld, Buitengewone Aflossing Nationale Schuld, Onvoorziene Uitgaven en Wet op de Middelen, die alle zonder hoofdelijke stemming werden aan genomen. De heer Van Santen (Comm.) kreeg ver lof om de minister van Economische Zaken te interpelleren over de huurprijzen van kamers en gedeelten van huizen. Dit zal volgende week geschieden als de Senaat toch bijeen komt voor de wetjes inzake de lichting 1949 II en het verblijf van Neder landse troepen in Indonesië tot April 1951. Vandaag behandelt de Eerste Kamer de belastingontwerpen. ADVERTENTIE Maak een einde aan dat gekuch, zuiver Uw luchtwegen van ziektekiemen met i de snelwerkende De nieuwe „Rijndam" in zijn element Plaats voor 860 passagiers in de toeristenklasse Dinsdagmiddag is van een der hellingen van de dok- en werfmaatschappij „Wilton Fijenoord" te Schiedam het turbinepassa giersschip „Rijndam" te water gelaten. Het nieuwe schip is bestemd voor het ver voer van 39 eerste klasse pasagiers en 860 passagiers in de toeristenklasse. Met de „Rijndam" introduceert de Hol land Amerika Lijn. een geheel nieuw type schip voor het transatlantische verkeer. De „Rijndam" is speciaal ontworpen ter tegemoetkoming aan de dringende vraag naar goedkoop passagiersvervoer op gro tere schaal. En zijn bij de bouw geheel nieuwe be ginselen toegepast voor het vervoer van passagiers in de toeristenklasse, welke op dit schip plaats biedt voor 860 passagiers, waarvan en dit is nieuw60 percent in tweepersoonshutten zullen worden on dergebracht. Een geperkte eerste klasse is gelegen op het sloependek, doch overigens is alle ruimte gereserveerd voor de toe ristenklasse, met inbegrip van het'prome nadedek en alle daar gelegen salons. Op het sloependek bevindt zich voor de toe risten nog een veranda. Voor de eerste klassepassagiers is er een aparte eetzaal en een rooksalon. De lounge kan worden ingericht voor bioscoop. Voorts is er nog een zwembad aan boord. Alle hutten zijn voorzien van mechanische ventilatie. Het schip zal bemand worden met onge veer 300 koppen. De overtocht van Rotter dam naar New York zal negen dagen duren. 27. Terwijl er een diepe stilte daalde over de begaafde menigte, die in Panda's huis was doorgedrongen, zette Jolliepop rustig een tafeltje en een stoel klaar en sprak tot Panda: „Wilt u hier misschien plaats nemen, mijnheer.ehPanda? Wij zullen thans de gevallen één voor één gaan onderzoeken!" Kijlc, dat ivas nu over zichtelijk en ordelijk werk, en Panda ging dan ook welgemoed op de stoel zitten. „Mooi zo, Jolliepop!" zei hij. „Zo kunnen we het tenminste overzienDank je wel! Ik vind het fijn dat je er bent, want ik dacht eigenlijk al, dat je je ontslag geno men had, en„Maar ik heb mijn ontslag genomen, mijnheer.eh. Panda," sprak Jolliepop afgemeten. „En zij zouden mij stellig hier niet aantreffen wanneer het mij gelukt was deze benarde woning door de achterdeur te verlaten. Ik heb evenwel tot mijn leedwezen moeten bemerken, dat ook aan de achterdeur een woedende menigte van kunst en weten schap staat te dringen teneinde zich toe gang te verschaffen, zodat het voortgaan mij onmogelijk gemaakt werd. Het heeft alzo, mijnheeréh\Panda, alle schijn, dat wij deze wantoestanden met kalm beleid moeten beëindigen, alvorens ik in staat zal zijn om ons te verlaten." En toen hij dat-allemaal gezegd had, kon het onderzoek van kunst en wetenschap beginnen. Huwelijksreis. Volgens het Italiaanse blad „il Momento" zou de Italiaanse com munistische leider, Palmiro Togliatti, zijn reis naar de Sovjet-Unie onderno men hebben om in het huwelijk te tre den met Leonide Jotti, het parlements lid dat hem vergezelt. Volgens het "blad is het eerste huwelijk van Togliatti met Rita Montagnana, dat destijds in Rus land werd gesloten, kortgeleden door een Sovjet-Russisch gerechtshof ont bonden. Vloot. Volgens de jongste editie van de in Engeland verschijnende publicatie „Jane's fighting ships" concentreert de Sovjet-Unie zich op de uitbreiding.van haar vloot. In dit gezaghebbende hand boek staat vermeld, dat een Russisch slagschip van 35.800 ton in Juni van het vorig jaar in dienst gesteld wérd; Een zusterschip werd in Maart te water gelaten en een derde zou in aanbouw zijn. Geschat wordt, dat Rusland 16 zware kruisers en 100 torpedoboot- jagers en torpedoboten heeft of weldra zal hebben. Het aantal Russische duikboten wordt geraamd op 350 tot 370 plus 120 in aan bouw. Wat een spanning. Uit de officiële uitsla gen van de Zondag gehouden verkiezin gen voor de Moskouse districts-Sovjets blijkt dat 99,98 procent van alle inge schreven stemgerechtigden hebben ge stemd, 99,75 procent stemden voor de candidaten van het communistische en partijloze blok, 0.23 procent stemde tegen. Epidemie. In de Indiase provincie Bihar is bij het dorp Rantalai een cholera- epidemie uitgebroken, die reeds een zevenhonderdtal doden heeft geëist. De oorzaak van deze epidemie is het- toe stromen van choleralijders uit alle stre ken van India naar de woning van een jonge herder in genoemd dorp, van wie de roep uitgaat, dat hij de beschikking heeft over een wondergeneesmiddal tegen alle ziekten. Van overheidswege zijn de nodige maatregelen getroffen. Critiek. In de wetgevende raad te Singa pore hebben verschillende leden critiek op het bestuur, de politie en de plaat selijke pers uitgeoefend wegens het op roer van de vorige week. Zij voerden aan, dat de politie niets had gedaan om de aanrandingen op onschuldige burgers te voorkomen. In antwoord hierop werd namens het bestuur der kolonie mede gedeeld, dat liet bestuur vastbesloten is, dat de onlusten zich niet meer zullen voordoen. Als er nog slachtoffers zullen vallen, zal dat zijn in de gelederen van die elementen, welke het gezag tarten en niet in die van hen, die het gezag steunen, aldus het bestuur der kolonie. Verongelukt. Alle zestien passagiers en de vier leden van de bemanning, die aan boord van de vermiste Dakota van de Air India waren, zijn dood aange troffen. Het toestel was Woensdag op een vlucht van Madras naar Trivan- droem vermist geraakt. In zware mist hebben reddingsploegen in het dichte oerwoud dagen lang gezocht tot zij de wrakstukken van het vliegtuig op 250 km ten Noorden van Trivandroem aan troffen. Omgekeerd. Aan het einde van het univer sitaire jaar zullen de studenten van de universiteit te Miami, in de Ameri kaanse staat Florida, ongetekende rap porten indienen, waarin zij hun profes soren beoordelen. In de rapporten zal het gehalte van de gegeven colleges worden beoordeeld. De studenten zullen beoordelingen geven van „de betrachte rechtvaardigheid bij tentamens en exa mens, de voorbereiding door de hoog leraren van hun colleges, de duidelijk heid van hun voordracht, hun vermogen om anderen iets bij te brengen en hun eigen kennis van het gedoceerde". Vermist. Een transportvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht wordt tussen Okinawa en de Philippijnen vermist met 37 man aan boord. Het toestel meldde zich nog 35 minuten voor het tijdstip van aankomst. ADVERTENTIE I W O 11 E N T R U I E N J. Knoef. Een eeuw Nederlandse Schilderkunst (Em, Querido's Uit geversmaatschappij, Amsterdam) Dit werk sluit in geest en stof aan bij de belangrijke studies „Tussen Rococo en Ro mantiek" en „Van Romantiek tot Realisme", die bij Stols verschenen in de serie „Onbe treden gebieden der Nederlandse Kunst geschiedenis", een reeks die onder de auspiciën van het Rijksbureau voor kunst historische en ikonografische documentatie wordt uitgegeven. Helaas heeft' de begaafde schrijver J. Knoef de publicatie van „Een eeuw Nederlandse schilderkunst" niet meer beleefd: hij overleed zeer kort -vóór het verschijnen van dit boek. J. Knoef was een kunsthistoricus die ter dege zijn methode van onderzoek van te voren had bestudeei-d. Geen pikante biogra fische bijzonderheden zal men hier vinden. Knoef ziet onze negentiende eeuw niet als gestuwd door één grote persoonlijkheid of door enkele persoonlijkheden. Hét is een langzaam voortschrijden van fasen, langs elkaar en door elkaar heen. Niets lag hem verder dan de schoolmeesterachtige zelf verzekerdheid, in de trant van: Romantiek 18401860, Haagse school 18601890 enzo voorts. Bij Knoef ontdekt men telkens achter eenvoudige opmerkingen de methodische zekerheid van zijn visie. Bij voorbeeld: „het is niet essentieel dat iemand historische onderwerpen kiest in een tijd, waarin deze in de mode zijn, maar wèl hoe zijn wijze van verwezenlijken daarvan is". Natuurlijk zijn er figuren die aan classifi catie ontsnappen: maar dan ziet men ze juist scherp tegen de stroming om hen heen. In de omschrijving dier stromingen ligt de la-acht van dit boek. De overgang naar de 19de eeuw. het klassicisme, de romantiek, het post-klassicisme, het realisme, het im- pressionnism'e, het naturalisme, de kunst der bezinning: al deze fasen der 19de eeuw worden uit de werken der kunstenaar be licht en tot realiteit gemaakt. De 78 illustra ties zijn uitnemend, op originele wijze naast elkaar gezet. Ze prikkelen tot vergelijking. Ongeveer driehonderd korte levensberichten (voorzien van enkele litteratuur-vermeldin gen) der behandelde kunstenaars besluiten dit degelijke werk. H. SCHMIDT DEGENE9

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2