TEDDY LIJIERS X i Voor Indonesische kinderen bestemde gelden door Unac-comité niet overgemaakt RADIO 5 Kort en Bondig J Woensdag 20 December 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsohe Courant Haarlems comité toont weinig animo voor nieuwe actie Vein de 68 leden van het Haarlemse Unac-comité (de hulpactie van de Ver enigde Volken voor de ontheemde kinde ren) waren er gisteren twee leden van het dagelijks bestuur meegerekend ne gen verschenen op een vergadering, waar op de bestemming der ingezamelde gelden zou worden bekend gemaakt en bespro ken. Bovendien zou nog de voortzetting van de activiteit van het Unac-comité ten bate van de in Duitsland gestrande vluch telingen aan de orde komen. Aan het overzicht der financiën ontle nen wij, dat in totaal 1.760.000 werd bij eengebracht, waarvan het aandeel van Haarlem, Heemstede en Bloemendaal 50.000 bedraagt. Van het totaalbedrag kwam 15 9c ten goede aan kinderhulp in Nederland of wel een bedrag van ƒ264.000. Hiervan bleef ƒ23.000 nog onverdeeld. Voor buitenlandse kinderhulp werd een bedrag bestemd van 968.000 of 55 van het totaal. Hiervan resteert ƒ112.000, waar over nog nader wordt beslist. Waarschijn lijk zal dat geld gevoegd worden bij dat voor de vluchtelingenactie. Voor Indonesië, Suriname en de Neder landse Antillen was 30 of 528.000 uit getrokken. De inrichting van kindertehuizen in Su riname vergde daarvan 115.000, die van een kinderziekenhuis op Nieuw Guinea dertien mille. Voor Indonesië is volgens de overgeleg de rekening vier ton bestemd, doch dit be drag wordt nog in Nederland vastgehou den en het staat nog niet vast wat er mee zal gebeuren. Vervolgens deelde de voorzitter, de heer D. J. A. Geluk mee, dat het landelijk Unac-comité zich voorstelt financiële steun te verlenen aan het adoptieplan van de kerken in Nederland, de Commissie tot hulp aan buitenlandse kinderen, het Ne derlandse Rode Kruis en de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers voor de vluch telingenkampen in West-Duitsland. Bovendien hééft men het voornemen een algemene inzameling op grote schaal on der de Nederlandse bevolking te houden van speelgoed, kleding en dekking. Weinig animo De heer Geluk zei huiverig te zijn om aan een dergelijke actie op hei ogenblik reeds ie beginnen. De nood onder het eigen volk is nog wel zo groot, dat het niet verantwoord geacht moet worden al weer een beroep te doen op de offervaar- Vergunning om te oefenen met motorrijtuigen De Verkeerspolitie te Haarlem deelt mede: Met ingang van 1 Januari kunnen zij, die nog niet in het bezit zijn van een rijbewijs en willen leren rijden op een tweewielig of driewielig motorrijtuig, voor zover dat niet zadonig is ingericht, dat het onder toezicht van een ander kan worden bestuurd, in het bezit worden gesteld van een voorlopige oefenvergunning. Deze oefenvergunning is ten hoogste dertig dagen van kracht en daarmede kan, zonder dat de bestuurder in het bezit is van een rijbewijs, met een der bovenver melde motorrijtuigen worden geoefend, doch uitsluitend op de 'in de oefenvergun ning aangewezen wegen. Deze oefenvergunningen worden niet af gegeven aan degenen, die de leeftijd van 18 jaren nog niet hebben bereikt. Voor het verkrijgen van een dergelijke oefenvergunning moet men zich wenden tot het bureau van politie Smedestraat, afde ling Verkeerspolitie. ADVERTENTIE IN EEN BABY-UITZET VAN VOOR DE BABy ANEGANG 46 HAARLEM Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 19 December 1950 ONDERTROUWD: 19 Dec,, C, G. Visser en P. B. Klein; W. J. Graal en G. Henörikse; J J. Martens en G. van 't Vlie; F. Palmboom en M. E. van den Andel. GEHUWD: 19 Dec., T. H. Kraag en G. Soomers; J. P de Klerk en M. Jurg. BEVALLEN van een zoon: 17 Dec.. A. C. van Oijen—Brugman: 19 Dec., J. C. Wildschut —Beentjes; C. M. Goddijn—Tromp; G. M. UmansChristiaans. BEVALLEN van een dochter: 16 Dec., S. Winkel—de Vries; 17 Dec.. P. H. M. Sonne- mansRoemers: J. Vandervan Rijswijk; 19 Dec., C. M. VosseWelage. OVERLEDEN: 18 Dec.. G. M. Schreuder Leopold. 86 j.. Jelgersmastraat. digheid van het publiek, waarbij nog komt dat het overgrote deel van de in de vluch telingenkampen verblijdenden Oost-Duit sers zijn, zodat het de vraag is of een actie voor die categorie van getroffenen veel weerklank zal vinden. Gezien ook de er varingen met vorige speelgoed inzamelin gen, achtte de heer Geluk bovendien de vraag gerechtvaardigd of het voorstel wel doeltreffend genoemd kan worden. De voorzitter stelde dan ook voor. alvo rens tot een besluit te komen, de reis van de directeur van de Unac in Nederland en enkele bestuursleden naar de vluchtelin genkampen af te wachten, ook al in de hoop, dat op een volgende vergadering meer leden aanwezig zullen zijn dan gis teravond het geval was. ADVERTENTIE Heringa Wathrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS Jeugdkoor „Inter Nos" bestaat dertig jaar In 1920 werden de eerste stappen gedaan tot het oprichten van een jeugdkoor in onze stad. Het begon zeer bescheiden, maar in de loop der jaren, is dit koor onder de leiding van de dirigent Jan Booda, uitgegroeid tot een koor, waarin thans meer dan 250 meisjes en jongens zingen. Donderdagavond 21 December a.s. zal dit feit door het Jeugdkoor „Inter-Nos" worden herdacht, door het geven van een feestcon- cert in de Gemeentelijke Concertzaal. Ten gehore zal worden gebracht o.a. de cantate „In 't Woud" van dr. Peter van Anrooy. Kerststemming in het winterbos. Huivrouwen vierden haar „Kerstmiddag'' In de stemmig versierde zaal van de Protestantenbond aan de Vestestraat heb ben bestuur en leden van de Haarlemse afdeling der Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen gisteren weer hun traditio nele Kerstmiddag gevierd, die zich ook ditmaal, als ieder jaar, kenmerkte door een uitstekend programma en een bizon der wijdingsvolle sfeer. De samenkomst werd geopend door de presidente, me vrouw M. C. D. Wesstra-Mackay, die na een woord van welkom tot de aanwezigen, onder wie zich ook de ere-presidente van de vereniging, mevrouw C. G. E. M. Cre- mers-De Bruyn bevond, een met veel aan dacht beluisterde inleiding hield over de ethische en aesthetische -waarde der oude Kerstliederen, in welke zij de verklanking zag van de wonderdadige blijmoedigheid die in deze dagen steeds weer over de mensheid vaardig wordt en ons hart, mèt de mond, doet zingen van nieuwe hoop, ootmoed en goede wil, zelfs in tijden van de zwartste tegenspoed. Na voorlezing van Lucas II vers 1-21 en samenzang bracht het koor van de ver eniging, onder leiding van mej. Igesz en begeleid door mevrouw Mondriaan, een viertal Kerstliederen ten gehore, van wel ke vooral de oude Franse cantique: „Les chöeurs angéliques ont chanté Noël) in de bewerking van Léon Roques) met haar triomfantelijk-juichend slotforto: „Noël, chantons tous Noël!" diepe indruk maakte. In zijn tweede optreden gaf dit koor voorts een ontroerende vertolking van het tere Weihnachts-Konzert van Joh Vier- donck. Mejuffrouw ds. C. Soutendiik, sprekend over „wat Kerstmis de moderne mens te zeggen heeft", betoogde vervolgens dat de Kerstboodschap de eeuwen door gebleven is en blijven zal: een beroep op ons mede dogen en onze daadwerkelijke naasten liefde in de ruimste zin des woords. Voor de moderne vrouw wilde spreekster deze eeuwige boodschap als volgt interprete ren: heb een moederhart voor allen die uw steun behoeven en wees barmhartig en vergevingsgezind niet slechts voor de uwen. maar ook voor allen die u verre zijn en bovenal, gedachtig aan Jezus' woord, voor de misdeelden, gebrekkigen en afgedwaalden. Een lichtend voorbeeld voor zulk een levenshouding tekende mej. Soutendijk later in het ontroerend-simpele Kerstver haal „De vierde wijze". Dat haar woor den hun uitwerking niet gemist hadden bewees, op verheugends wijze, de collecte voor de Stille Armen, waarmee deze stem mingsvolle Kerstmiddag besloten werd: het regende daarbij guldens en rijksdaal ders, met het resultaat dat het comité met Kerstmis nog eens 1 153,86 meer te ver delen zal hebben. Ijsbanen morgen open Wanneer de vorst aanhoudt en geen sneeuwval optreedt zullen de ijsbanen in Haarlem (Kleverlaanj en Bloemendaal (Lage Duinendaalseweg) morgen geopend worden. De Haarlemse ijsbaan zal om 13 uur berijdbaar zijn. In Haarlem is men reeds druk bezig met het wegvegen van de sneeuwlaag, in Bloemendaal worden op het ogenblik de beschuttende rietmatten geplaatst. Over de openstelling van „De Volhar ding" in Heemstede en „Nova Zembla" in Spaarndam is nog niets te zeggen. Op de ijsbaan „Eindenhout" in Haarlem werd vanmiddag reeds druk gereden. BIJZONDERE VERGUNNINGEN Door de inwerkingtreding van de Wegen verkeerswet en het Reglement, zullen met ingang van 1 Januari a.s. alle tot nu toe. op grond van de oude verkeersvoorschriften verleende ontheffingen, zoals het berijden van wegen in gesiotenverklaarde richting, het berijden van B-wegen met voertuigen, die breder dan 2.20 m zijn enz. vervallen. Degenen, die ook na 1 Januari een derge lijke ontheffing menen nodig te hebben, dienen deze schriftelijk aan te vragen bij het College van Burgemeester en Wet- j houders. Tegen besneeuwde en gladde trottoirs Wat artikel 56 der Alg. Politie verordening té Haarlem eist De Hoofdcommissaris van Politie te Haarlem vestigt de aandacht op het be paalde bij artikel 56 der Algemene Politie verordening, waarbij de bewoners er voor dienen zorg te dragen, dat bij sneeuwval de sneeuw van de trottoirs wordt opge ruimd en bij gladheid de trottoirs met zand, as. turfmolm of zaagsel worden bestrooid. Een oproep wordt gedaan op ieders ge voel voor gemeenschapszin in deze. Tot heden is door de Haarlemmers nog niet veel gedaan aan het sneeuwruimen op de trottoirs. Dit is jammer, want nu de vorst is ingevallen is de sneeuwlaag glad geworden. Indien de bewoners nalatig blijven om hun verplichtingen in deze na te komen, zal de politie streng optreden. Dat wil dus zeggen proces-verbaal opmaken. Wij wijzen er nog op, dat in het boven aangehaalde artikel der Politieverorde ning het volgende is voorgeschreven: „De bewoner, huurder, gebruiker, of bij gebreke van deze, de eigenaar van een binnen de bebouwde kom gelegen huis, pakhuis, stal, tuin of erf, is verplicht na sneeuwval of bij gladheid van de openbare weg zorg te dragen: 1. dat sneeuw en ijs, aanwezig op het openbaar voetpad en in de daarlangs lo pende straatgoot, voor zover die gelegen zijn voor of langs zijn perceel, zo spoedig mogelijk, doch in elk geval binnen de door B. en W. bepaalde tijd, worden bijeenge bracht en opgeruimd; 2. dat het bijeengebrachte verwijderd wordt van de openbare weg, dan wel wordt gebracht op de uiterste rand van bedoeld voetpad, zodanig dat voor het voetgangers verkeer voldoende ruimte overblijft, ope ningen aanwezig zijn voor het wegvloeien van het dooiwater en tram- en autobus halte alsmede brand- en rioolputten vrij blijven; 3. dat dit voetpad, voor zover van sneeuw en ijs ontdaan, vervolgens op voldoende wijze met zand, as, turfmolm of zaagsel wordt bestrooid. Indien een gebouw door verschillende gezinnen wordt bewoond is voor de na koming van het in dit artikel bepaalde de benedenhoofdbewoner of indien dit gedeelte onbewoond is de boven hoofdbewoner aansprakelijk". ADVERTENTIE COSTUUMS Zeer uitgebreide sortering en aparte dessins in Tropical, QQ Kamgaren, Birds-eyes, v.a. or.— TWEE DO ASSEN Raglan met ceintuur en in- gezette mouw, vanaf WINTERJASSEN Ulsters met band en opge stikte zakken oi ceintuur rondom, vanaf 70.— OVERHEMDEN Popeline met 2 boorden of vaste boord, o.a. in Kerko, Favlino, Eterna, vanaf 12.73 HOEDEN Hollywood Hat, diverse i dellen, vanaf f 15.75 Confectie- en Modemagazijn SPAARNWOUDERSTRAAT 47—80 Telefoon 21392 I Voor de kinderen 4-7S Steeds verder ging de tocht door het luchtruim. Het bos was al verdwenen. Ze naderden een stad. En spoedig zweefde de ballon over een zee van daken en schoorstenen. Rick keek bedenkelijk naar omlaag. „Ik hoop niet, dat we hier zullen dalen!" zei hij. Daar wonen de mensen, en van mensen, hebben we weinig goeds te wachten. Gelukkig gaan we nogal hoog over alles heen. Zou men ons zien?" „Ik hoop het niet", zei Bunkie„Als de een of andere jongen naar onze ballon schiet, zou het wel eens verkeerd met ons kunnen aflopen!" Maar gelukkig, er gebeurde niets. De ballon dreef over de hele stad heen, zonder dat de mensen hem schenen op te merken. Rick en Bunkie haalden verlicht adem, toen ze de laatste straten van de stad onder zich zagen heengaan. Ze dreven nu weer boven het land, over een meer. Langzaam ging de zon onder ADVERTENTIE CAFETARIA „FLUKS" GROTE HOUTSTRAAT 23 - HAARLEM Boter Amandel Kerstkransen opgemaakt met de fijnste «rucliten f 3.50 Opgemaakte Banketkerstkransen J'1.75 Opgemaakte Boteramandelkerststaven 1.75 Opgemaakte Banketkerslstaven 1-— Boleramandelkerstkransjes, per half pond 0.63 Chocolade Kerstkransjes, per ons 0,35 BESTEL VROEGTIJDIG. „De Ernst van Ernst" De Haagse Comedie onder regie van Paul Steenbergen Velen zullen zich nog wel herinneren dat m de tweede helft van het vorige sei zoen The Birmingham Repertory Company onder leiding van de internationaal ver maarde sir Barry Jackson ook in de Haar lemse Schouwburg een opvoering gaf van het „enigszins kluchtige blijspel" (deze omschrijving is van de auteur zelf) „The Importance of Being Earnest" door Oscar Wilde, het laatste toneelstuk in minder dan drie weken uit geldnood geboren van deze scherpzinnige humorist. Gister avond werd het onder de titel „De Ernst van Ernst" in de vertaling van Johan de Meester door een Nederlands gezelschap, namelijk de Haagse Comedie onder regie van Paul Steenbergen, voor abonnements houders vertoond en gelukkig kan zonder een zweem van chauvinisme gezegd wor den dat deze aardige voorstelling eigen lijk veel meer bevrediging schonk. Hei is een zonderling stuk, niet veel meer dan een pretentieloze aanleiding tot het lanceren van een ononderbroken vuur werk van spitse epigrammen. De Engelse criticus J. C. Trewiii maakte eens de op merking: „Niemand heeft ooit zo bijzonder weinig zo bijzonder geestig gezegd". Toch heeft deze klucht want dat is het in ieder opzicht een moeilijk definieerbaar iets, dat haar bestaansrecht verlengt. Want al moet de in bizarre vormen gestoken maatschappij-critiek als verjaard worden beschouwd, toch mist de tegenstelling tus sen aangenomen schijn en blijkbaar wezen haar uitwerking niet. Men geniet van het spel om het spel, temeer daar de elegante en zelfverzekerde acteurs hun talenten aan absurde gedragingen moeten besteden. Dat geheimzinnige iets is dan ook het aan koorddanserij herinnerende evenwicht van het geheel: het ridicule van de niets te betekenen hebbende intrige rechtvaar digt de satirieke of ironische behandeling van allerlei onderwerpen, die men au serieux pleegt te nemen. Als dit stuk dan ook een moraal heeft, dan richt deze zich tegen de huichelachtige ernst van het Victoriaanse tijdperk, hetgeen tevens de titel verklaart. Het is allemaal erg triviaal, maar Oscar Wilde heeft zelf eens gezegd: „De man die de oppervlakkigheid minacht is zelf opper vlakkig" en daar zit een kern van waar heid in. Overigens kan het niemand ont gaan zijn dat veel van wat vroeger als brillant kon gelden, door de originaliteit of de gedurfdheid, thans wel enigszins be gint te verbleken. Voortreffelijk werd deze veroudering onderstreept in navolging van de Old Vic, die hetzelfde procédé toepaste bij „She stoops to conquer" van Goldsmith door ieder bedrijf te begin nen als een tot leven komend tableau. Sprankelend werden de dialogen gezegd, inderdaad bewonderenswaardig licht van de tong, door Jan Retèl (als Algernon Mon- crieff) en Paul Steenbergen (als John Worthing), welke laatste ook de regie voerde. Van de jongedames trok vooral Elisabeth Andersen de aandacht, die een actrice van veelzijdige betekenis begint te worden. Ann Hasekamp voldeed als de charmante ingénue al mag men in haar spel niet meer dan een belofte zien. Mede dank zij Diny Sprock als de preutse lerares en Bob van Lëersum als de predikant werd het begin van de tweede acte, met de thuiskomst in rouwkleding en de bijna gelijktijdige verschijning van de doodge waande, een komisch hoogtepunt van de aantrekkelijke voorstelling. Jammer alleen dat de bezetting van de bediendenrollen nogal veel te wensen liet, waardoor bij vooi-beeld het kostelijke openingstafereel niet geheel tot zijn recht kwam. DAVID KONING. Een 13-jarïge jongen die met twee vriendjes op een vaart bij Veendam was gaan schaatsenrijden is door het ijs gezakt en verdronken. ADVERTENTIE MERKEN PHILIPS Desgew. gem. ERRES conditiën. FRIDOR BLAUPUNKT TELEFUNKEN GOLDSCH ME DlNG Gr. Markt 8 - Tel. 11338 - Haarlem Nu nir. G. J. van Heuvcn Goedhart be noemd is tot hoge commissaris van de U.N.O, voor vluchtelingenzaken zal hij als inter nationaal ambtenaar zijn officiële Neder landse functies moeten neevlegen, dus ook zijn lidmaatschap van de Eerste Kamer. Dr. F. Wibaut te Amsterdam zal hem waarschijn lijk als Eerste Kamerlid opvolgen. Het burgerluchtvaartterrein Eelde, dat enige tijd voor het luchtverkeer gesloten is geweest, is thans weer gedeeltelijk open gesteld. Vliegtuigen met een totaal gewicht van ten hoogste 1500 kg. mogen er landen, mits vooraf daarvoor toestemming is ver kregen Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een gids van dat ministerie en de Bui tenlandse Dienst het licht doen zien. Minister Stikker heeft in de gids een inleidend woord geschreven, waarin hij zegt, dat deze gids een vademecum beoogt te zijn, waarin alle gegevens over het departement zijn bijeengebracht ten dienste van hen, die bij het Nederlandse buitenlandse beleid zijn betrokken. Het gemeentebestuur van Rotterdam heeft een fonds gesticht dat van de Rotter damse „herbouwplichtigen" die niet voor nemens zijn tot herbouw over te gaan, de inschrijvingen in het grootboek voor de wederopbouw zal overnemen. Hierdoor komen de grootboekinschrijvingen bij die genen die deze inschrijvingen nodig hebben. De verstrekking van geldleningen als tweede hypotheek zal voorts de ernstige liquidi teitsmoeilijkheden. welke voor vele bedrijven aan herbouw verbonden zijn, ondervangen. De besturen van De Vaderlandse Kring. Rijksbehoud, Nationaal Jongeren Verbond, Nationale Contact- en Werkgroep, Door de Eeuwen Trouw en Nationaal Réveil hebben een adres gericht aan de Eerste en Tweede Kamer, waarin zij de handhaving van de Nederlands souvereiniteit over Nieuw Gui nea bepleiten. De consul der Nederlanden te Monte video. mr. H. van Maanen, is op 18 Decem ber aldaar overleden. HAARLEM EN OMGEVING Als advocaat en procureur is bij de Haarlemse rechtbank beëdigd mr. J. C. Smithuysen te Haarlem. In de oude Alexanderkazcrne in Dep Haag zullen Donderdag 21 December 31 beroepsofficieren van de Luchtmacht wor den beëdigd. Onder hen bevinden zich drie Haarlemmers: tweede luitenant J. N. Troost, eerste luitenant H. P. Valentijn en eerste luitenant J. A. Valentijn. U.V.V. bracht Haarlemse oudjes in Kerststemming De afdeling Haarlem, Bloemendaal en Heemstede van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers heeft de Haarlemse ouden van dagen gistermiddag in de Gemeentelijke Schouwburg in de sfeer van het naderende Kerstfeest gebracht. Onder haar auspiciën werd daar namelijk door de violist Lorenzo Papoio, de pianist Sas Bunge, de heer N. Groen en een vijftigtal leerlingen van een Amsterdamse school, een programma uit gevoerd dat op vaak ontroerende wijze de Kerstgedachte vertolkte. Na een inleidend woord van mevrouw J. van NispenVan Wely, vertelde de heer N. Groen een Kerstverhaal. De geschiedenis' van een wrede, drankzuchtige ridder die een bedelmonnik van het leven laat beroven als deze hem attent maakt op de gruweldaden die hij pleegt. Voordat de monnik in de slot gracht wordt geworpen, voorspelt hij dat zeven jaar lang op zijn sterfdag ae burcht van de Ridder door een onheil zal worden getroffen. En dat gebeurt ook. Eerst verliest hij zijn vrouw, dan zijn zoon, zijn dochter en allen die hem dierbaar zijn. Tensoltte houdt hij alleen nog zijn jongste zoon over, die hij bovenal lief heeft. Op de zevende sterfdag van de monnink valt zijn kind echter tijdens een hevig onweer van de kantelen van het kasteel in de gracht. Als de vader ziet wat zijn zoon overkomt, bekeert hij zich. En met zijn zoon, die door een hond uit de gracht wordt gered, gaat hij naar de slotkapel om er te knielen voor de Kerstkribbe. De violist Lorenzo Papoio en de pianist Sas Bunge speelden hierna enige Kerst liederen. Na de pauze voerden vijftig leerlingen van een Amsterdamse school het spel „De Kerst nacht" van John Bakker op. De directeur vdn de Gemeentelijke Dienst van Sociale Zaken, de heer Suerink, gaf van zijn belangstelling voor deze loffelijke activi teit van de U.V.V. blijk. Biljarten Kampioenschap hoofdklasse 71/2 Tien inschrijvingen zijn binnengekomen voor het kampioenschap van Nederland hoofdklasse groot biljart anker kader 71/2, dat van 25 tot en met 28 Januari in Delft wordt gespeeld. Drie niet geclassificeerde spelers, J. Eichelsheim, J. H. de Jong en J. Kastelijn, zullen voorwedstrijden moeten spelen, die voor 8 Januari moeten zijn geëindigd. De zeven overige finalisten zijn: P. van de Pol (Rotterdam), C. de Ruyter (Waal wijk), H. Metz (Den Haag), P. de Leeuw (Amsterdam), J. H. Sweering (Amsterdam), P. A. Kobus (Haarlem) en P. Kruythof (Barendrecht). FEUILLETON 6) Het lijkt daar voor me op een chaotisch gewirwar van door elkaar lopende en hevig kletsende mensen, een doelloos heen en weer gedraaf, waar geen enkel logisch verband in zit. Maar ik ^ergis me. Had ik een halfuur geleden een overzichtfoto ge maakt en nu weer één, dan had ik op de laatste afdi^uk veel nieuwe palen, latten, staketsels en opschriften gezien. Een vette kerel, een zakdoek in vier punten geknoopt over zijn hoofd, is samen met een jongen van een jaar of veertien bezig een schilderij van een soort zeemeer min boven op een kraam te timmeren. Krullerige guirlande-letters noemen deze groenige jongedame, die met haar zwierige haren op de bodem van een diepzee schijnt te vertoeven „Het wonder van Dender- monde". Uit de woonwagen er achter komt een meisje met een bezem het trapje af. Klein, slank, niet onaardig, zo uit de verte te zien. Zou dat het „Wonder" zijn? Ze verdwijnt in de tent. „Hei Gerrit kom je eten?", een rauwe stem haalt lang uit met onmiskenbaar Rotterdams accent. Vlak onder mijn raam bij de nougat- kraam in wording wenkt gebiedend een gezette vrouw in een smerig schort en met piekerig geblondeerd haar. Vergeef me Daisy, vergeef me duizendmaal, maar ik moet ineens aan je denken. Gedachten- associatie. Vanochtend heb ik haar nog gezien voor ik wegging. Ze stond voor de bar met de kellner te praten toen ik met mijn koffer beneden kwam, klaar om af te rekenen. De kellner, een jochie van een jaar of achttien, vertelde haar met een zekere bravour, wat er gisteravond was gebeurd, terwijl hij het toch ook maar van horen zeggen had. Ik had hem tenminste vannacht niet gezien. Zij luisterde geïn teresseerd en vroeg soms bijzonderheden. Ik liep naar dé bar om te betalen. „Ik zal meneer even gaan roepen, één moment", zei de jongen en verdween. We waren alleen. Door de radio speelde een harmonie-orkest een lawaaiige och tendfeestmars. Gelukkig stond het toestel zacht aan. Buiten reden trams langs en auto's en fietsen en ontelbare mensen liepen voorbij. In de zon op het Damrak. En niemand kwam „Le Soleil" binnen. We waren alleen. „Een raad geval gisteravond", ik had graag iets anders willen zeggen, niet iets ovei> die val in de luchtkoker, die me toch al zo zwaar op mijn maag lag, maar ik wist zo ineens geen ander onderwerp. „Ja, ik hoorde net zoiets". Dat was alles. Stop. Ze was rustiger ge kleed dan gisteren. Decenter zou ik bijna zeggen. Een gewone beige regenpas en blootshoofds. Natuurlijk blootshoofds. We stonden pal naast elkaar aan de bar en de jongen kwam nog steeds niet terug met zijn baas. Het werd ietwat pijnlijk. Zij lepelde in het lege kopje waar koffie in gezeten had. Joe kwam zijn afspraak blijk baar niet goed na. Hij was in geen velden of wegen te zien. „Ik begrijp u niet goed, waarom gaat u eigenlijk uit.met Joe?" Goede vrienden hebben me al eens eer der gezegd, dat ik soms bot openhartig kan zijn. Dingen zeg en vraag, die niet behoren gezegd en gevraagd te worden. Vermoedelijk een gevolg van verlegen heid. Ik mis dan de flair iets met omwegen en met diplomatieke handigheidjes te berde te brengen. „Moet u dat dan begrijpen?" Ze stelde de vraag kalm, niet onhebbelijk of gepi keerd. Het lepeltje bleef rondroeren in het koffiekopje. De eigenaar kwam nog steeds niet opduiken en over een half uur ging mijn trein. Daisy zou ik dan toch niet meer terug zien. Waarom zou ik dit spel letje van vraag en antwoord niet even verder spelen. „Ik zal eerlijk zijn, maar dan moet jij het ook zijn". Een rechtstreeks antwoord kreeg ik niet, iets als „eh, eh" lokte me uit om verder te gaan. „Waarom jij met Joe om gaat, wilde ik weten. Dat bergijp ik niet. Geef je wer kelijk wat om hem? Maar hoe ben je dan in vredesnaam juist aan hem gekomen? Iets anders kan ik niet denken. Daar ben je het type niet voor. Je bent opvallend, verduveld knap, maar je hebt toch iets over je.iets beschaafds, iets, dat je ondanks alles hier niet op je plaats doet zijn. Je hoort niet thuis op een barkruk, dat maak je mij niet wijs!" Zo dat is dat. In mijn vlaag van ver trouwen had ik haar getutoyeerde Ze moest wel heel vreemd over me denken. Dit was de eerste keer van mijn leven, dat ik met haar sprak en na een halve minuut stelde ik al dergelijke vragen. „Ja, e'est la vie", antwoordde Daisy en was nog niet gepikeerd. „Je zou alles eerlijk zeggen!" „Heb ik dat werkelijk beloofd!" „Het lijkt misschien alleen maar nieuws gierigheid, maar kun je me niets anders antwoorden. Vlug. Direct komen ze terug" „Wat interesseert u wie en wat ik ben Ik ben heus niet geheimzinnig. Als Joe toevallig een blanke huid had, was u dan ook naar me toegekomen met dergelijke rare vragen? U houdt er toch geen Ameri kaanse principes op na wat het negerpro bleem betreft?" In de gang klonken stappen en ik hoor de stemmen. Gelukkig, want ik wist niet goed, wat ik moest zeggen. Ik begon me kwaad te maken. Die jongedame wist best, dat ik hef zo niet bedoelde met Joe, ze wist best, dat ik de juiste woorden niet gekozen had. De kellner kwam terug met de eigenaar. Een kleine man, een onopvallende man. Hij bood me de rekening aan en zei nog even, dat het hem speet, dat ik in zijn hótel zulk een onaangenaam incident mee had moeten maken. Hij zou ijzeren stan gen voor de ramen laten maken dan kon zo iets niet meer gebeuren. De venster banken waren inderdaad wat laag. Door schade en schande wordt men wijs. Ik betaalde, pakte mijn koffer op, zei „goe- denmorgen" en liep naar de uitgang. Haar keek ik niet meer aan. Het was erg druk op de stoep en daar om dacht ik. toen ze de eerste keer op mijn schouder tikte, dat er iemand tegen me aanliep. Bij de tweede keer keek ik om en bleef staan. Ze stak haar hand uit. Ik kon haar moeilijk met uitgestoken hand laten staan. „Het spijt me. Ik begrijp wel iets van je. En misschien tot ziens." Dat was alles. Ze iachte even en draaide zich toen om. Ik zie die lach weer voor me. Al* de torenklok me er aan herinnert, dat ik van mijn hotelraam uit op de in kermisterrein herschapen Gorinchemse markt zit te kij ken, voel ik iets van spijt, dat ik Amster dam ontvlucht ben. Amsterdam en Daisy. In de gelagkamer van het „Centrum"- hótel werp ik het eerste balletje over de affaire-Luchtenbeld op. Eigenlijk is het meer dan een gelagkamer, want evenals in „Le Soleil" zijn hier café, eetzaal en leeszaal in één ruimte verenigd. De bar ontbreekt, maar daarvoor in cle plaats is er een gezellige schenkbank met daarach ter een open kast met planken en veel flessen en bovendien is er nog een biljart. Op de muurvlakken zijn schilderingen. Een ijverig penseelvoerder heeft getracht de vier jaargetijden uit te beelden en er waarschijnlijk tevens naar gestreefd de stamgasten, die hier in een atmosfeer van rook en jenevergeur zo vele uren met bil jartspel, kleine stads-discussies, of in le digheid doorbrengen, toch iets te schen ken van de liefde voor de natuur. Deze primitieve natuur-impressies geven teza men met de helder wit geverfde schenk bank, met haar blinkend nikkelen bier en koffieschenkapparaten, aan deze gelag kamer iets gezelligs, iets gemoedelijks. .(Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6