Spectaculaire tentoonstelling over land en volk van Indonesië, Suriname en de Antillen Amsterdamse Beurs KOUSEN KORT Woensdag 20 December 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlenische Courant Met ingang van Donderdag zal het publiek uit Haarlem en omstreken kennis kunnen maken met de in het Frans Halsmuseum ingerichte „Tentoonstelling Indonesië, Su riname, Nederlandse Antillen", welke een indruk beoogt te geven van enige econo mische en culturele aspecten der samen leving in deze gebieden. Dit is een reizen de expositie, uitgaande van de twee jaar geleden op initiatief van het toenmalige ministerie van Overzeese Gebiedsdelen in het leven geroepen stichting Tisna (de naam werd gevormd door samentrekking van de beginletters, maar betekent tevens naar een afleiding uit het Sanskrit, „sterke liefde") bedoeld om gevolg te geven aan het tijdens de Ronde Tafel Conferentie ge sloten cultureel accoord. Hierin komt im mers de bepaling voor dat beide partijen, dus Nederland en Indonesië, zich verplich ten in eigen land bijdragen te leveren tot wederzijdse bevordering der goede ver standhouding. Deze tentoonstelling beperkt zich echter niet tot het land en volk van Indonesië, doch vestigt ook, zij het in min dere mate. de aandacht op Suriname en de Nederlandse Antillen, welke gebiedsdelen tegenwoordig als Caribië worden aange duid. Men zou zich kunnen afvragen, aldus een der woordvoerders van het bestuur der stichting Tisna op een gisteren gehouden persconferentie, of een dergelijke propa ganda onder de gewijzigde verhouding nog zin heeft. Doch deze bijdrage tot begrips vorming werd na de Ronde Tafel Conferen tie juist bijzonder actueel daar het van be lang is dat gelijkwaardige partners van eikaars rechten en omstandigheden op de hoog'e zijn. Nederland heeft het voorrecht gehad meer dan driehonderd jaar door nauwe banden met Indonesië verbonden te zijn geweest. De daarmee opgedane erva ringen moeten dienen tot basis van vriend schap. nu en in de toekomst. Deze tentoonstelling richt zich dan ook voornamelijk tot de jeugd, niet alleen om dat deze nog wel eens geroepen zóu kun nen worden om de helpende hand te bieden in primitieve gebieden, maar vooral om de onverschilligheid tegen te gaan, die culmi neert in de uitspraak: „Wat gaat Indonesië j ons aan, we zijn het toch kwijt". Men wil daartegenover het gelijkwaardigheidsgevoel bevorderen. Er ls veel te zien In de grote zaal van het museum wordt, met behulp van diorama's, maquettes, pa nelen. foto's en andere illustratieve midde len, vooral licht geworpen op de economi sche aspecten, waarmee men steeds'is uit gegaan van de in de handel gebrachte pro ducten. Indonesië is een overwegend agra risch land. Er bestaat dan ook. zoals men j duidelijk kan zien, een nauwe samenhang tussen de landbouw en de sociale organi satie. De boer in Indonesië bewerkt met evenveel zorg en liefde zijn grond als de boer in Nederland, ieder echter met de werktuigen die aan de aard van het bedrijf en van de bodem zijn aangepast. In vitrines vindt men allerlei voorbeelden van agrari sche methodes en talrijke producten van de belangrijkste tropische cultures. Ook kan men zich een indruk vormen van mijn bouw, ertswinning en het beginstadium der industriële ontwikkeling. Aparte afdelingen zijn gewijd aan zen ding en missie, aan onderwijs en zieken zorg, aan muziek en dans, aan kunstnijver heid en godsdienstige stromingen, waarbij ook gedacht is aan elementen uit de ani mistische gedachtenwereld. Er is een over zichtelijke maquette van de terecht ver maarde Baraboedoer. In de kapélzaal is een exquise bloem lezing' bijeengebracht uit de collectie van het Indisch Museum met betrekking tot de Hindoe-cultuur van oud-Bali. Dit is de aesthetisch-historische afdeling, waar men prachtige proeven aantreft van houtsnij kunst en weefwerk. Voor Suriname en de Nederlandse Antil len kan minder plaats worden ingeruimd. Met dezelfde spectaculaire middelen wordt niettemin enig inzicht verschaft in de .vor men van samenleving en middelen van bestaan. Speciaal wordt gewezen op de oliewinning en het delven van bauxiet, de grondstof voor de fabricage 'van alumi nium. Culturele avonden De tentoonstelling vaart tot 1 Januari onder de vlag van de stichting Tisna. die met ingang van die datum echter wordt opgeheven om over te gaan in d° Konink lijke vereniging „Het Indisch Ins -ut", de centrale instelling ter uitvoering van cul turele werkzaamheden. Deze activiteit zal in de toekomst op een bredere basis wor den uitgebreid. Dienovereenkomstig zal de naam worden gewijzigd in „Instituut voor de tropen" en die van het museum in „Mu seum voor de tropen". De tentoonstelling, waarvoor men rekent op het bezoek van schoolklassen en jeugd verenigingen, maar ook van belangstellen de particulieren, zal worden opgeluisterd met enige culturele avonden. Donderdag 21 December is er in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum een demonstratie van Indonesische danskunst, zang en mu ziek met toelichtingen door Bernard IJzer- draat. die tevens een samenvatting geeft van zijn ervaring tijdens zijn bezoek aan de archipel. Op 5 Januari houdt ir. W. L. Uter- mark een lezing met lichtbeelden over de economische ontwikkeling van Suriname na de tweede wereldoorlog en op 12 Januari spreekt de musicoloog mr. Jaap Kunst over muziek en dans in het Oosten. Aan de kwartaalabonnés Door het abonnementsgeld voor het eerste kwartaal 1951 thans te gireren bespaart u incassokosten. De prijs van ons blad is verhoogd tot ƒ5.20 per kwartaal, voor abonnés die de kram per post ontvangen lot ƒ5.70 per kwartaal (zie de uitvoerige mede delingen in ons nummer van 7 Decem ber j.l.). U kunt het bedrag storten of over schrijven op postrekening 273107 of op één van onze rekeningen bij de Am- sterdamsche, Twentsche of Rotter- damsche Bank te Haarlem Als u er prijs op stelt, dat het abon nementsgeld voortaan automatisch van uw girorekening wordt afgeschreven, wilt u dan een machtigingsformulier aanvragen bij onze administratie ADVERTENTIE Gaarne breng ik onder U\ gewaar deerde aandacht, dat ik mij voorstel RESTAURANT BOEKENROODE te HEEMSTEDE - AERD HOUT HEROPENEN F. J. BRINKMANN Algemene beschouwingen Zandvoorfse begroting Bij de algemene beschouwingen over de gemeente-begroting die gisteravond in de Zandvoortse raad werden gehouden, heeft mevr. Mol (Arbeid) een lans gebroken voor de kampeerders, die zij ook op het Zuider- strand wilde toelaten. Veel steun kreeg haar voorstel niet, hoewel de burgemeester de I organisatie der kampeerders op het Noor- derstrand prees. Men vreesde rustversto ring en afstoten van bouwlustigen. Een aantal raadsleden (K.V.P., C.H.P. en A.Z.B.) drongen er bij de burgemeester op aan, dat hij de portefeuille van Publieke Werken uit handen zou geven. De heer' Weber wilde krachtige commerciële pro paganda om aspirant-bouwers te werven. De burgemeester deelde echter mede. dat de aanvragen binnenstromen en dat Zand- voort-Zuid binnen twee jaar volgebouwd zal zijn. De Touring Zand voort ontkwam niet aan enige vrij vage critiek. De burgemeester verklaarde voorts dat van de zeven millioen gulden, die door de Marshall-hulp voor hötel-bouw in Neder land zijn toegewezen, geen bedrag voor Zandvoort ter beschikking staat. Er is ech ter kans, dat een gegadigde uitvalt en dan kan Zandvoort inspringen. In ieder geval zal Zandvoort echter meedelen in de tweede portie, die omstreeks Februari kan worden verwacht. Twee projecten (waaronder het Riche-baclhótel? - Red.) zullen hiervan profiteren. Wanschappen van „Betuwe" defileerden op de Dreef Soldaat Claus kreeg een vaantje De dienstplichtigen van het regiment lichte luchtdoelartillerie „Betuwe" hebben hun eerste oefeningsperiode van drie maan den achter de rug. Ter gelegenheid van dit feit défileerden de bewoners van de Haar lemse Koudehornkazerne vanmorgen op de Dreef voor de commandant luchtdoelar tillerie Nederland, kolonel G. J. M. C. van Nijnatten en militaire en burgerlijke autoriteiten, waarna zij, voorafgegaan door de drumband van „Betuwe" en het Trom- petterscorps van de Huzaren van Boreel uit Amersfoort een mars maakten door de stad. Tevoren -inspecteerde kolonel Van Nij natten, samen met de commandant van „Betuwe", iuitenat-kolonel G. A. van Driem, op de binnenplaats van de Koude hornkazerne de aangetreden manschappen. Na deze inspectie overhandigde luitenant kolonel Van Driem het vaantje van het regiment aan de beste soldaat van de beste afdeling, soldaat Claus. Vervolgens had de beëdiging plaats van de eerste luitenant J. J. Schaling, die bij Koninklijk besluit is benoemd tot beroeps officier. Met de hand op een Vuurmond legde luitenant Schaling de eed van trouw aan de Koningin af. Na deze korte plechtigheid ging de harte- wéns van luitenant-kolonel Van Driem in vervulling; de directeur van de N.I.W.I.N., de kolonel b.d. K. Drost, was namelijk naar Haarlem gekomen om het regiment „Be tuwe" de instrumenten van de drumband oVer te dragen. In een korte toespraak memoreerde ko lonel Drost dat de commandant, van het regiment „Betuwe" énige jaren geleden, voor zijn vertrek naar Indonesië, het ini tiatief tot oprichting van een drumband had genomen. Hij zegde toe er'zorg voor te dragen dat de band nog met vijf diepe trommen zou worden uitgebreid. En toen brak dan het moment aan dat de dienstplichtigen hun eerste opleidings periode officieel besloten. Afdelingsgewijze marcheerden zij onder commando van ma joor H. Heins, paradecommandant, naar de Dreef waar zich inmiddels vele auto riteiten en tal van familieleden in afwach ting van het défilé hadden opgesteld. Onder meer waren aanwezig: kolonel G. J. M. C. van Nrijnatten, commandant luchtdoelartillerie Nederland, luitenant kolonel H. J. Scheffér, plaatsvervangend garnizoenscommandant, luitenant-kolonel G. A. van Driem en de nieuw beëdigde eerste luitenant J. J. Schaling. Voorts: de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, de wethouders W. F. Happé en D. J. A. Geluk, de hoofdcommissaris van politie J. Fontijne en hoofdinspec teur A. F. Suurendonck. Tot slot maakten de manschappen een mars door de stad. Het „Brederodeduin" Deze zomer werden er 61 kinderen verpleegd In het „Brederodeduin" van de Haarlem- se vereniging tot bestrijding der tubercu lose werden deze zomer 61 kinderen ver pleegd; 28 jongens en 33 meisjes, die over 5 groepen verdeeld waren. De kinderen werden 's morgens per autobus gebracht en 's avonds gehaald. De verpleging had over het algemeen een zeer goed resultaat. Het weerstands vermogen der kinderen werd belangrijk vergroot. Drie inbraken: meer dan 1000.— buit Schaftkeet van „Scheveningen Radio" operatieterrein Drie insluipingen in de gemeente Velsen hebben ongewenste bezoekers in totaal een bedrag van ruim 1000 opgeleverd. Van de schaftkeet van het nieuwe ge bouw van Scheveningen Radio op het Sluiseiland in IJmuiden werd door een onverlaat een ruitje ingedrukt en hij haal de uit een trommel totaal 409 plus 13 uit een doos met kleingeld, alles eigendom van de aannemersfirma. In de afgelopen nacht werd aan de Lijsterlaan ingebroken terwijl de bewoners van het bewuste pand niet thuis waren. Uit een tasje wordt 500 vermist. Vervolgens slopen enige ongenode gasten tijdens de avond-gymnastiekles voor meisjes in de Da Costaschool, waar zij kleren ter waar de van ongeveer 150 stalen en aan de Gildelaan werd achter een huis wasgoed ontvreemd. ADVERTENTIE Een geschenk voor elke vrouwen- en meisjeshand, vooral ia herfst en winter, is een tube Hamea Gelei (Mijnhardt)pr. 90 ct. Een Paasstuk voorgelezen op een Kerstbijeenkomst Voor de leden van de afdeling Haarlem en omstreken van de Nederlandse Vrou- wen-Electriciteitsvereniging, in restaurant Brinkmann aan de Grote Markt gezellig bijeen, droeg of liever gezegd las de acteur Willem van der Veer. één der groten uit de tijd van Iièjjermans, gistermiddag an derhalf bedrijf van het toneelstuk ..De Ver rijzenis" van de Hongaarse, thans in Amerika wonende schrijver Ladïslas Fodor voor. Helaas werd er onvoldoende reke ning gehouden met de povere acoustiek van de zaal, waardoor het grootste gedeelte van de gesproken woorden in onverstaan baarheid verloren ging. zeer tot misnoe gen vooral van de dames op de achterste rijen, die dit dan ook niet onder de stoelen slaken (banken waren er niet). Dat was in zeker zin jammer, omdat men te doen had met een interessant stuk. waar in een imaginair proces voor een jury rechtbank wordt gevoerd, met -talrijke uit het Nieuwe Testament bekende persoon lijkheden als getuigen, over de vraag of Jezus van Nazareth inderdaad uit het graf in de hof van Jozef van Arimathea is op gestaan of dat belanghebbenden de steen bij de ingang verwijderden een proces dat volgens de auteur twintig eeuwen ge leden had moeten plaatsvinden. Overigens was het wel bevreemdend dat deze op het Paasgebeuren betrekking hebbende ge schiedenis op een Kerstviering ten gehore werd gebracht. Ook is het stuk meer ge schikt voor vertoning dan om te worden voorgelezen, daar veel van het heftige, spanning en zelfs opwinding teweeg bren- ende duel tussen officier en verdediger niet tot zijn recht komt. Een oordeel over de voordracht behoud ik mij echter liever voor tot een betere gelegenheid. Aan de bijeenkomst werd verder mee gewerkt door de pianiste Nolda van Lu nenburg en door de presidente van de vereniging, mevrouw R. van der Noord Magré. die een inleiding hield onder de titel „Het Licht dat tot ons kwam". DAVID KONING. Paul Citroen krijgt Jacob Maris-prijs De burgemeester van 's-Gravenhage, mr. F. Schokking, heeft de Jacob Marisprijs voor de schilderkunst 1950 uitgereikt aan Paul Citroen voor diens vrouwenportret. Eervolle vermeldingen kregen R. J. Drayer voor zijn schilderij „Het Kanaal" en S. Schroder voor diens portret van een jong meisje. Er waren dit jaar 250 werkstukken voor de Jacob Marisprijs ingezonden. Uit deze werken werden de beste vijf inzendingen uitgezocht. Eenstemmig kwam de jury tot de conclusie, dat dit de werken waren van P. Citroen, R. J. Drayer, S. Schroder, T. G. van Eijsden en M. van dei- Neut en dat de prijzen tussen de drie eerst- genoemden verdeeld dienden te worden. Lang aarzelde de jury of zij de Jacob Marisprijs 1950 moest toekennen aan het portret van Citroen of aan het landschap van Drayer. Beide werken tonen grote kwaliteiten. De jury bewonderde in het vrouwenportret van Citroen de expressieve wijze, waarop het gerealiseerd is. Hoewel tekortkomingen in tekening en verfbehan- deling niet te ontkennen vielen, meende de jury toch, dat de grote positieve kwalitei ten van dit schilderij bij de beoordeling de doorslag moesten geven. J. Verhage onderscheiden Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau de heer J. Verhage, direoteur van het Aan- en Verkoopbureau van Akkerbouwproduc ten te 's Gravenhage, welke instelling hij per 1 Januari 1951 verlaat. Opdrachten aan letterkundigen De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft voor het jaar 1950 de navolgende opdrachten verstrekt op het gebied der letterkunde en litera tuur-historie: aan dr. P. J. Meertens te Amsterdam en dr. J. B. Knipping te Nijmegen is opge dragen het gezamenlijk schrijven van een studie over de Nederlandse emblemata- litteratuur; aan Anna Mertens te 's-Gravenhage, het vertalen van het toneelstuk „Chatterton" van A. de Vigny; aan prof. dr. L. C. Michels te Nijmegen het voor de druk gereedmaken van een uitgave met inleiding en aantekeningen van liederen in het Gruuthusehandschrift; aan C. Rijnsdorp te Rotterdam het schrij ven van een essay, waarin de hedendaagse Calvinistische Nederlandse litteratuur en critiek worden getoetst aan de aesthetische beginselen van Calvijn en aan Peter van Steen te Amsterdam het schrijven van een roman of novelle, spe lende in Frankrijk, Italië en/of Oosten rijk. Grote brand in Stedum Winkel, woonhuis, garage en radiocentrale in de as gelegd In het centrum van het dorp Stedum in Groningen heeft hedenmorgen tegen het middaguur een grote brand gewoed, waar door een winkel in sanitaire artikelen, een woonhuis, een garage, een depót van pers- gas en de radiocentrale van het dorp in de as werden gelegd. De brandweren van Stedum, Appingedam en Groningen konden aanvankelijk de vuurhaard niet bereiken wegens de hevige ontploffingen welke zich in het persgas- depót voordeden. Een personen- en een vrachtauto die in de garage stonden, konden tijdig naar bui ten worden gereden. Weekstaat van de Nederlandse Bank Invloeden van de jaarwisseling Evenals in de verkorte balans van 13 November zijn in de weekstaat van de Nederlandse Bank per 18 December de boekingen verwerkt van de maandelijkse verrekening ingevolge de bepalingen der Europese Betalings Unie. Deze verreke ning heeft als gevolg gehad een daling van de post vrije saldo's van vreemde circu latiebanken van 491 tot 393 millioen gul den aan de creditzijde, en van de post te goed bij correspondenten in het buitenland aan de debetzijde. Deze post is onder in vloed van andere factoren desondanks toe genomen van 922 tot 933 millioen gulden. Hiertegenover is de post crediteuren in vreemde geldsoort (waaronder de schuld van Nederland aan de E.B.U. is begrepen) toegenomen van 199 tot 287 millioen gul den. De geldmarkt is krap geworden. In snel tempo worden door het bedrijfsleven voorbereidingen getroffen voor de jaarwis seling om met een zo goed mogelijke ba lans voor de dag te komen. Een en ander heeft invloed op het schatkistpapier, dat vrij sterk is aangeboden op alle termijnen, vooral de zeer korte termijnen. De krappe geldpositie blijkt uit de toe neming met 10 millioen gulden van de voorschotten in tekening courant, en uit de vroegtijdige, zij het nog zeer lichte, uitzetting van de biljettencirculatie, die met 6 millioen gulden toenam tot 2796 millioen gulden. Het totaal van de vor deringen op het buitenland verminderde van 1303 tot 1272 millioen gulden. Het saldo van de schatkist nam nog met 13 millioen gulden toe. In de bijzondere re kening kwam geen verandering. Aan de saldo's van banken werd meer dan de helft onttrokken, waardoor deze daalden tot 2415 millioen gulden. Ambonese militairen zouden weigeren kampen te verlaten DJAKARTA, 19 December (Aneta). In een communiqué, dat de commissie der UNO voor Indonesië Dinsdagmiddag heeft uitgegeven, wordt bevestigd dat de com missie uit Den Haag telegrammen heeft ontvangen, „ondertekend door een zekere Aponno". Volgens het communiqué verklaart de heer Aponno in deze telegrammen, dat de Ambonese leden van het voormalige K.N.I. L. weigeren hun kampen op Java te ver laten totdat er in het rechtsgeding, door de heer Aponno tegen de staat der Nederlan den aanhangig gemaakt, een uitspraak is gevallen en dat deze militairen hebben verzocht, te worden overgebracht naar Westelijk Nieuw Guinea. Aponno heeft de bemiddeling van de UNCI verzocht om deze overbrenging mogelijk të maken. „De commissie kent de h.eer Aponno niet, rioch zijn bevoegdheid om te spreken namens de Ambonese militairen van hét voormalige K.N.I.L. op Java". Verder, zegt het conw muniqué, vallen de zaken, die in deze tele grammen naar voren worden gebracht, buiten het kader van de huidige besprekin gen der uitvoering van de regelingen voor de demobilisatie en de repatriëring van de voormalige troepen van het K.N.I.L. In dit verband staat de UNCI voortdurend in contact met de Indonesische autoriteiten, in de hoop, hierdoor bij te kunnen dragen tot een succesvolle regeling. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3/5 Ned. 1947 96ls/i6 g 1 96 34 A. K. U 163% 168 Lever Brothers 218% 219% Philips Gloeil. 224 224 Kon. Petroleum 289)5 291 A'dam Rubber 115 116 Holl. Amer. Lijn 177 178 Ned. Scheepv.Unie 146% 152% H. V. A 10815 110% Deli Mij 99 99% Amsterd. Bank 164 gb 163% Rotterd. Bank 174% 174% Twentse Bank 171 172% Anaconda Copper 40% gl 40% Bethlehem Steel 49 49% Republic Steel 45 45% 56% 56 Tidewater 37% 37% U. S. Steel 45 45% De Rijksacademie van Beeldende Kitnsten te Amsterdam bestaat tachtig jaar. welk feit onder meer gevierd wordt met een symbolisch .,uissersfeest Tot dat doel is het gebouw der Academie door de leerlingen onder leiding van de professoren herschapen in een enorm diepzee-bassin'^ dat met allerlei maritieme symbolen versierd' is. Stichting van moderne Hansabond bepleit Aan het jaarlijkse diner van het Am sterdams Havengilde heeft mr. J. J. Oye- vaar, directeur-generaal van Scheepvaart van het ministerie van Verkeer en Water staat, de slichting van een moderne Han sabond bepleit, mede wegens de op den duur in tempo toenemende integratie van Europa. Het is echter voor ingewijden wel duidelijk geworden, aldus mr. Oyevaar, dat de evolutie van het Europees federalis me toch niet zo vlot zal gaan. en dat de ontwikkeling meer gezocht moet worden langs de weg van de functionele integratie. Zo komt men dan op het moderne proto type van functionele integratie, het Schu- man-plan. De zeehavens kunnen in een integrerend Europa niet geheel afzijdig blijven en afwachten. Mr. Oyevaar ge loofde. dat dit struisvogelpolitiek is. Die politiek sluit het grote gevaar in dat de zeehavens op een gegeven ogenblik wor den geconfronteerd met beslissingen die anderen genomen hebben. Dat is de nega tieve reden, waarom naar zijn mening iets moet worden gedaan. Sleepbootkapiteins benadeeld Onderzoek tegen n.v. Renata bracht nieuwe feiten aan het licht In Mei 1948 trad een aantal sleepboot- eigenaren uit de Nederlandse Particuliere Rijnvaartcentrale en stichtte de Coöpera tieve Vereniging van Sleepbooteigenaren waarvan de 47-jarige B. S. directeur werd. W. H. uit Voorburg werd als accountant aangesteld en kreeg uitgebreide bevoegd heden voor het financiële en economische gedeelte. Toen in het najaar van 1949 het bestuur aftrad, was er een tekort van 154)00 dat hoofdelijk over de leden werd omgeslagen. De vereniging inde voor de kapiteins de sleepgelden. schoot de onder weg gemaakte onkosten voor en betaalde van tijd tot tijd sleeplonen uit. Het volgen de jaar werd H. secretaris, hetgeen tot gevolg had, dat zijn bevoegdheden nog groter werden. In Mei 1949 moest de coöperatie haar werkzaamheden staken. Op voorstel van H. werden de zaken daarop voortgezet door de toen „lege" N.V „Rena ta" die door H. was opgericht en waarvan hij directeur en enig aandeelhouder was. De oud-directeur van de coöperatie S. kwam bij hem in dienst. Ook toen stokten na een paar maanden de betalingen. Enkele sleepbooteigenaren hebben zich daarop tot de politie gewend, die zowel H. als S. inrekende. Uit het onderzoek is gebleken dat acht tien kapiteins, die aangifte hebben gedaan, er zijn er ook' die het nalieten voor een bedrag van ƒ53.000 zijn benadeeld. Bovendien is er nog een onbetaalde kolen- rekening van 20 000. De kapiteins die hun aandeel daarvan reeds op hun afreke ning gevonden hadden, staan daarvoor thans nog debet. Er is thans ook proces-verbaal opge maakt legen de adviseur, de ex-voorzitter en de ex-penningmeester van de coöpera tie. Het bestuur van de coöperatie had namelijk van een Antwerpse sleepagent geëist, dat deze drie procent extra moest afdragen, een extraatje dat als uit,gaans potje moest dienen. In een half jaar tijd liep dit op tot een bedrag van 100.000 Bel gische francs. Gebleken is. volgens de politie, dat de heren van het verdwenen geld een vrolijk leventje hebben geleid. Van de coöperatie is het faillissement aangevraagd. Parlementaire Enquête-commissie Vijfde deel van haar verslag vrijwel gereed De Parlementaire Enquête-commissie die een onderzoek instelt naar hel regerings beleid in de jaren 19401945, deelt mede, dat het vijfde deel van haar verslag vrij wel gereed is. De publicatie kan in de eer ste maanden van 1951 worden tegemoet gezien. Voorts is een zesde deel zo ver gevorderd, dat dit in de loop van 1951 zal kunnen ver schijnen. Aan éen zevende en een achtste deel wordt met kracht gewerkt. Ook deze beide delen zullen in de loop van 1951 ge reed kunnen komen. De commissie heeft verlenging verzocht van de termijn, binnen welke zij haar ver slag moet uitbrengen. Het komt haar wen selijk voor. deze termijn te verlengen tot 31 December 1951. De commissie heeft zich genoodzaakt ge zien maatregelen te nemen met betrekking tot een geval, waarin een vermoeden van meineed was gerezen en waarin bovendien waarschijnlijk schending van de geheim houdingsplicht had plaats gevonden. De minister van Justitie is hiervan op de hoog te gebracht. Nederland was vannacht het koudste land van Europa Het K.N.M.I. in De Bilt deelt mede. dat het in de afgelopen nacht in een groot deel van ons land hard gevroren heeft. De laag ste temperatuur werd gemeld door het vliegveld Eelde bij Groningen, waar heden morgen enige uren voor zonsopgang een kwikstand van min 14,6 werd waargeno men. Ook bij Amsterdam daalde het kwik tot 14 graden onder nul. Elders ir. het land vroor het vanmorgen 10 graden, maar langs de kust waren de temperaturen slechts 3 graden onder het vriespunt. Met het dalen van de temperatuur ont stond in verschillende delen van het land een zeer dikke mist. De temperaturen in Nederland zijn vrijwel de laagste van ge heel Europa. Dit houdt in, dat ieder lucht transport van elders een afneming van de vorst moet veroorzaken. Ook een toeneming van de bewolking zal een stijging van de temperatuur tengevolge hebben. Lucht drukdalingen, welke samenhangen met een depressie, die gisteren boven Hongarije lag, breidden zich vanmorgen in Westelijke richting uit. Hierdoor kan minder koude lucht naar onze omgeving opdringen. Een neerslaggebied, dat deze minder koude lucht vergezelt, gaf vanmorgen in West-Duitsland aanleiding tot enige sneeuwval; in Berlijn viel zelfs regen. Men mag dus een afneming van de vorst ver wachten waarbij de temperatuur plaatselijk zelfs tot even boven het vriespunt kan komen. Maar aangezien de minder koude lucht gevolgd wordt door koudere lucht laat het zich aanzien dat aan de periode van vriezend weer nog geen einde zal komen. De president van de Franse republiek en zijn echtgenote hebben een bezoek ge bracht aan de tentoonstelling van schilder werken, welke onder de naam „Nederlandse landschappen uit de zeventiende eeuw" in het Orangerle-museum te Parijs wordt gehouden. ADVERTENTIE VAN STANDING BIJ Dc overbekende DAMES KOUSEN met het loodje, links geweven 3.70 4.9- 5.65 Zeer fijne linksgeweven NYLON DAMESKOUSEN 8.75 Ragfijne NYLON DAMES KOUSEN, extra soepei 11.95 Donderdag- en Vrijdagavond zijn onze zaken tot 9 uur geopend J. HAARLEM - HEEMSTEDE ZANDVOORT Mist en vorst maakten „brokken" in en om Velsen De vette mist, die sinds Dinsdagmiddag Nederland in een kil en gevaarlijk isole ment houdt, heeft rond Velsen talloze verkeersongelukken veroorzaakt, die geen persoonlijk letsel met zich brachten, maar des te meer materiële schade. Stuk voor stuk werden zij veroorzaakt door een zicht van 10 a 15 meter en een vaak spiegelglad w'egdek, dat bijvoorbeeld Dinsdagmorgen drie auto's op de Amsler- damseweg parten speelde. Een met. bieten geladen vrachtauto, die zich omzichtig in de richting van de hoofd stad bewoog, moest met motorpech stop pen. Hoewel de verlichting brandde, zag de chauffeur van een tweede achterop komende vrachtwagen hem te laat, zodat zijn wagen al glijdende de achterkant van de bietenauto ramde. Even later schoof er een personenauto bovenop en de laatste twee waren dermate gekreukeld, dat zij door een kraanwagen moesten worden weggesleept. Op de Wenckebachstraat in Velsen Noord deed zich éen al even gecompliceerd onge val voor: ook daar reed in de vooravond een vrachtauto langzaam op naar de Hoog ovens Dé chauffeur van een tegenliggende vrachtauto zag het vehikel te laat en remde plotseling, waardoor zijn wagen doorgleed en een stenen muurtje langs de weg torpedeerde. Een paar minuten latei- kwam er een dérde vrachtauto bij, die tussen de twee voertuigen door wilde, wat echter niet ging. De eerste reed twintig meter verder, maar een personenauto, komende van de Hoogovens, botste daar weer tegenaan. 's Morgens gleed een personenauto uit de scherpe bocht, halverwege deze weg, met het gevolg dat een tegemoetkomende jeep haar aanreed. Achter de jeep kwam een personenauto, wier bestuurder de klap hoorde, remde en slipte, zodat zijn wagen weer op de aanhanger van de jeep schoof. Een auto. die bij de Meervlietstraat op de Driehuizerkerkweg geparkeerd stond omdat de chauffeur de voorruit schoon maakte, werd door een paard en wagen gepasseerd, toen een vrachtauto eveneens voorbij wilde. Gevolg: een aanrijding tus sen paard en wagen en vrachtauto met de nodige brokken aan beide kanten. In de IJmuidense Warmenhovenstraat maakte een wielrijder een slippertje, op het moment dat een bestelauto de straat in kwam. De fiets werd deerlijk gehavend. Tenslotte zagen ook :n Beverwijk twee automobilisten elkaar te laat. Op de Von dellaan gebeurde daardoor een aanrijding tussen een personenwagen en een bestel auto, die voor beide met vrijwat schade afliep. Brandweer hield door pompen lekgevaren schip boven water Tengevolge van de dichte mist boven het Noordhollands Kanaal is tussen Iipendam en Watergang de Rijnaak „Hontestroom" uit Middelburg in aanvaring gekomen met de 112 ton metende „Hoop en Vertrouwen" uit Amsterdam, die met een lading suiker bieten op weg was van de Wieringermeer naar Halfweg. Beneden de waterlijn ont stond in de voorsteven van ae „Hoop en Vertrouwen" eengroot gat, vermoedelijk doordat het anker naar binnen werd ge drukt. Het water stroomde naar binnen en met man en macht werd gewerkt om het gat met zakken te dichten. De brand weer uit Iipendam verscheen ter assisten tie en wist door pompen het scheepje voor zinken te behoeden. De bieten werden in een juist passerend leeg schip overgeladen.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 7