Haarlems Dagblad Versmade ton Defensie - organisatie wordt in het Atlantisch verbond opgenomen Voor de Stille Armen Rusland richt begerige blikken op het olie-rijke buurland Iran 65e Jaargang No. 19737 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie .15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peerebooir Donderdag 21 December 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiat*. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie en «Dpcethtc t^aariemetbe «Courant (Intto ié?6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom DE FLORENTIJNEN hebben gepoogd onze vermaarde voetballer Abe Len stra voor huil club Florentina aan te kopen, maar het is hun niet gelukt. Zij hebben hem een handgeld van honderdduizend gulden geboden en hij is er niet op inge gaan. Hij heeft een ton versmaad. Zijn woonplaats Heerenveen is hem te dierbaar en zijn gemeentebelrekking te secuur om ze voor het verachtelijke aardse slijk, dat geld heet, te verwisselen. Hij heeft het trouwens al menigmaal aangetoond, want volgens statistici is dit de zesde aanbieding uit het buitenland, die hij heeft afgewezen. Friezen zullen het telkens met blijdschap vernomen hebben. Zij zien er een bewijs in van die innige trouw aan de Friese lan- dor ,;en. die hen het harte streelt. Er zijn sceptische, nuchter-zakelijke lieden uit an der;. gewesten, die daar om lachen en die 'an mening zijn, dat de beroemde Abe een-- udig op een hoger bod wacht. Als de „sci;: 's" van de Italiaanse voetbalfirma's maai eens lot anderhalve ton gaan! Wacht maar! zeggen zij. En het zou hen bitter hun zakelijke ziel kwetsen, als zij geen gelijk kregen. Zij zouden zich afvragen waar de wereld naar toe gaat, als mensen niet meer gevoelig zijn voor anderhalve ton handgeld plus een salaris. Een tot nu toe onwrikbare pijler in hun levensbeschou wing zou gaan wankelen, onrust zou hen bevangen. Het is inderdaad een mooi bod dat de scouts in dit geval geen padvinders, maar toch wel een soort verkenners Lenstra hebben gedaan. Hij is. naar ik ver neem, al dertig jaar en dus zal zijn loop baan als voetballer binnen een jaar of zeven, acht wel ten einde zijn. Zou hij dan in de Friese dreven terugkeren met een zorgvuldig bewaarde ton, wellicht inmid dels door zorgvuldige belegging nog uit gedijd ook, dan zou hij een eigen onder neming kunnen beginnen of ermee in een bestaand solide bedrijf deelnemen. Voor een man met een ton zijn altijd vele openingen te vinden. En wie heeft zich in zijn loopbaan met meer ijver juist op het scheppen van de mooie openingen toe gelegd clan de voetballer Lenstra? De op voedende waarde van de sport zou juist in zijn geval op treffende wijze bewezen kunnen worden. Alle sportjournalisten zouden zeggen dat hij opnieuw het doel gevonden had en de wedstrijd gewonnen. Het is jammer voor hen maar ook voor de alleen-maar-zakelijke sceptici, dat daar blijkbaar niets van komen zal. Want ik geloof dat de la af sten ongelijk zullen krij gen. Het is plezierig voor de Friezen en ook voor de gemeente-ambtenaren, die zich gesterkt zullen voelen in hun over tuiging dat liet aanzien en de zekerheid van een ambtelijke loopbaan toch maar het begeerlijkst zijn. Hetgeen ons nu nog ont breekt is een opinie-onderzoek, waarbij aan „een doorsnede" der mannelijke bevol king de vraag wordt gesteld: „Indien gij goed genoeg voetbaldet, zoudt gij dan be reid zijn om voor', een ton handgeld en een behoorlijk salaris acht jaar lang in Italië te spelen, u vestigend in de schone stad Florence?" Het wil mij voorkomen dat een. grote meerderheid zich bereid zou" ver-' klaren en er geen bezwaar* in zien de fluit concerten en verwensingen van het publiek bij uit-wedstrijden op de koop toe te nemen. Wel zou het Instituut voor de Pu blieke Opinie erbij moeten vragen in" welk gewest iedere ondervraagde woonde. Dan zou moeten blijken dat de Friezen niet wilden. Ge kunt nu wel zeggen dat dè meeste Friezen al buiten Friesland wonen, maar dal is onaardig en ook geen weer legging. Want uit andere provincies van dit land kunnen zij, als Sneelc of Hinde- loopen, IJlst of Leeuwarden, Harlingen of Heerenveen volkomen-onweerstaanbaar trekken, er in weinige uren voor* weinig geld heen. Zelfs voor niets: per fiets. Tenslotte vinden wij het toch wel aardig dat Abe de ton heeft versmaad. Het is altijd verheffend, iemand een besluit te zien nemen waar-bij Ir ij geldelijk voordeel of bij zondere vermaardheid en daverende toe juichingen (zij het dan: alleen in thuis wedstrijden) op gevcels-motïef verwerpt „Een Koning van Engeland offerde inder tijd zijn koningschap op voor een vrouw. Onze grootste voetballer offert een ton op voor de charmes van Heerenveen". Als dat nog niet in een sportblad gestaan heeft zou het mij verbazen. En als Heerenveen een actieve Vereniging voor Vreemdelingen verkeer* heeft zal die zeker met het ge- ■al propaganda gaan maken en er wellicht de neringdoenden een ton aan laten ver dienen. Als Abe Lenstra hem per se niet hebben wil, dan zij maar.R. P. Uitspraak in kort geding inzake Ambonese militairen Vervoer tegen hun wil naar Ambon verboden De president van de Haagse rechtbank, mr. A. N. Kuhn, heeft heden vonnis gewe zen in het kort geding van de Ambonese militairen van het voormalige K.N.I.L. tegen de Nederlandse Staat. Het vonnis verbiedt de Slaat der Neder landen de afvoering van Ambonese ex- K.N.I.L.-militairen of him gezinsleden zon der hun toestemming naar Ambon of enig ander gebied van de republiek Indonesië op straffe van betaling van een dwangsom van «én millioen gulden. Staat der Nederlanden werd tevens veroordeeld tot betaling van de kosten van het gecling. Koffiebonnen aangewezen Het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten te 's-Gravenhage heeft bon 437 Algemeen (A- en B-lcaarten) en bon 495 Algemeen (D-kaart) aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bonnen krmnen met ingang van Vrijdag 22 December worden gebruikt en blijven geldig voor het kopen van koffie bij de [detaillist tot en met 6 Januari 1951. Het rantsoen moet dienen voor 6 we ken. De eerstvolgende bonaanwijzrng zal 1 Februari 1951 plaats hebben. West-Europese Alliantie blijft intact 6 nuiu/iue Ulljl t t/ttuct e viif ministers van Buitenlandse Zaken over de sociale en culturele same De vijf ministers van Buitenlandse Zaken der* Westelijke Alliantie (Frankrijk, België. Luxemburg, Engeland en Nederland) heb ben in Brussel de positie van deze Alliantie ten opzichte van het Atlantische verdedi gingspact. besproken. Vernomen wordt dat de militaire organi satie van de Westelijke Alliantie wordt ge wijzigd. De afdeling voor het opstellen van militaire plannen wordt in haar geheel opgenomen in de organisatie van het Atlan tische verdrag. Het grote vraagstuk wordt gevormd dooi de bekostiging van de herbewapening. De bepalingen in "net verdrag van Brussel be treffende de landsverdediging blijven ge handhaafd. De militaire bepalingen van het voor vijftig jaar gesloten Brusselse verdrag worden in geval van nood automatisch van kracht. Dit is niet het geval bij de voor twintig jaar gesloten Atlantische overeen komst. In een door de raad van de West-Euro pese Alliantie uitgegeven communiqué wordt verklaard: „Op 20 December 1950 vond te Brussel, onder voorzitterschap van de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Paul van Zeeland, de tiende bijeen komst plaats van de consultatieve raad van het Brusselse verdrag. Besproken werd de vooruitgang, die de organisatie voor de verdediging sinds de jongste bijéénkomst in Augustus heeft ge boekt. Ook is gesproken over de toekomst van deze organisatie, zulks in het licht van de aanbevelingen van de Atlantische raad betreffende het instellen van een verenigd Atlantisch opperbevel voor een Europees leger. De consultatieve raad is van mening dat een reorganisatie van de verdedigingsorga nisatie der Westelijke Alliantie noodzake lijk is. Dit zal echter geen enkele invloed hebben op de verplichtingen, die de vijf mogendheden-deelgenoten van het Brussel se verdrag op zich hebben genomen. Speciaal op politiek, maatschappelijk en cultureel gebied zal de nauwe samenwer king der vijf mogendheden voortduren. De consultatieve raad heeft de rapporten De dikke rijplaag die nu op vele plaatsen bomen en struiken bedekt, verleent liet winterse landschap een sprookjesachtige schoonheid. Viermogendhedenconferentie Het Westen wil alle problemen bespreken PARIJS (United Press). Volgens regeringskringen te Parijs bestaat er goede kans dat zeer binnenkort een conferentie van de grote vier wordt gehouden mits Rusland lot confereren bereid is op be paalde voorwaarden. De Verenigde Staten en Groot-Brittan- nië zullen in de loop van deze week waarschijnlijk Vrijdag gelijkluidende antwoorden verzenden op een Russische nota van 3 November waarin een confe rentie van ministers van Buitenlandse Za ken over de toekomstige status van Duits land werd voorgesteld. In de antwoorden zal duidelijk worden gemaakt dat het Westen bereid is op het Russische voorstel in te gaan mits de vol gende twee voorwaarden worden vervuld: Dat de conferentie niet zal worden be perkt tot het Duitse vraagstuk, maar alle punten van wrijving tussen Oost en West zal omvatten, en dat tevoren overeenstemming, zal wor den bereikt in zake de agenda. Een woordvoerder van het Franse minis terie van Buitenlandse Zaken zei dat de plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandse Zaken der grote vier wellicht reeds in het begin van 1951 bijeen zullen komen om te trachten lot een accoord te komen over de agenda voor een dergelijke conferentie. Hij meende dat dc conferentie in korte tijd zijn beslag kan krijgen, mits Rusland tot confereren bereid is en overeenstem ming in zake de agenda kan worden be reikt. De definitieve tekst van de antwoorden is gisteren in Brussel vastgesteld en van morgen formeel door het Franse kabinet goedgekeurd. Acheson, Schuman en Bevin waren het te Brussel over de tekst van het antwoord eens geworden. DE TOPSALARISSEN (Van onze parlementaire redacteur) Naar* aanleiding van de aanneming van het amendement-Tuin met betrekking tot de regeling van de topsalarissen zal van daag of morgen een nota van wijziging op de begroting'ya_n Binnenlandse Zaken bij de Twééde Kamér worden ingediend.- over de sociale en culturele samenwerking goedgekeurd. Hij heeft richtlijnen verstrekt voor de voortzetting van dit werk," aldus het communiqué. Woe in Londen De delegatie van communistisch China, uit New York op doorreis naar huis, is te Londen aangekomen. Generaal Woe legde een korte verklaring af, waarin hij opnieuw de Amerikaanse „oorlogspolitiek" critiseerde. Het commu nistische China zou zijn uiterste best doen om een vreedzame regeling te vinden voor de problemen ih het Verre Oosten, ook al had de veiligheidsraad de basisvoorstellen verworpen. Generaal Woe wenste tot slot „het vrede lievende volk van Engeland" een gelukkig Nieuwjaar. Eisenhower aan het werk BRUSSEL, 20 Dec. (Reuter). Gene raal Eisenhower, de opperbevelhebber van het nieuwe Atlantische leger, is reeds be gonnen met de samenstelling van een in ternationale generale staf, zo wordt in krin gen, die in nauw contact staan met de At lantische organisatie te Brussel, meege deeld. Men voorspelde, dat generaal Eisen hower volgende maand, als de Atlantische raad te Parijs opnieuw bijeenkomt, reeds zal zijn begonnen met de plannen voor* de verdediging van West-Europa. Generaal Eisenhower is vrij om zonder- op nationaliteit te letten de beste mensen te kiezen, zo zeide men. Hij is reeds begon nen met het consulteren van verschillende militaire persoonlijkheden. Waarnemers geloven dal Eisenhower, die zelf een legerbevelhebber is, zijn plaatsver vanger uit een andere afdeling van de strijdkrachten zal kiezen, waarschijnlijk uit de luchtmacht, gezien het belang van dit wapen in een moderne oorlogvoering. De Britse luchtmaarschalk Tedder acht men de meest waarschijnlijke candidaat voor deze post. Tedder was ook Eisen howers plaatsvervanger in de tweede we reldoorlog. KOREA De situatie aan het Koreaanse front, die nu enigszins stabigl lijkt, wordt ingrote lijnen door nevenstaande kaart aangegeven. De Chinese troepen houden zich nog achter de 38ste breedtegraad, doch de gereorganiseer de Noord-Kor eaan- se troepen hebben deze lijn op enke le plaatsen over schreden. Het bruggenhoofd van Hoengnam gehandhaafd TOKIO (United Press). De vijand der UNO-troepen in Korea intensiveerde Woensdag de belegering van het insche pingsbruggenhoofd van Hoengnam, begon steeds verwoeder aan te vallen en bracht zelfs voor het eerst tijdens het beleg arül.-. lerie in stelling tegen de zich vastberaden verdedigende mannen van de 3e Ameri kaanse divisie. De fanatieke aanvallen hadden echter geen succes, want zij smolten weg onder- liet geweld van de artillerie der verdedi gers en het zware geschut van de geal lieerde vloot die het bruggenhoofd blijft beschermen. Tengevolge van de censuur die cloor het hoofdkwartier van generaal Douglas Mac- Arthur is ingesteld, ontbraken de laatste berichten over het verloop van de strijd in het bruggenhoofd. Officieren van de inlichtingendienst van het 10e Amerikaanse legercorps meldden dat de vijand de verdedigingslinies nog steeds op zwakke plekken aftast. Gebruiken de Chinese communisten gas? Volgens frontberichten is een regiment van de derde Amerikaanse divisie, die het bruggenhoofd van Hoengnam tegen de Chinese communisten verdedigt, met een granaat beschoten waaruit, na de ontplof fing, gas kwam. Uit hoofde van veiligheids redenen is niets naders omtrent de aard en de uitwerking van het gas medegedeeld. Het verluidt te Tokio dat de Japanners in 1937, bij de toenmalige strijd met de legers van Tsjang' Kai Tsjek, een aantal nog niet ontplofte en met gas gevulde mor tiergranaten in handen kregen. Het zich in deze granaten bevindende gas had een ver stikkende uitwerking. Deze was echter slechts bij een zeer grote dichtheid dode lijk. Britse officieren ver hinderden executies Twee Britse officieren zijn Woensdag tussenbeide gekomen bij een massa-execu tie van 40 politieke gevangenen door de Zuid-Koreaanse militaire politie. De offi cieren, die op bevel van hun brigadecom mandant handelden, konden 17 gevangenen het leven redden. De executie werd ver richt in de nabijheid van het brigadehoofd kwartier. Brigade-generaal Brodie ver klaarde: „Mijn officieren zullen executies in mijn gebied of onder de ogen van mijn troepen verhinderen". Verliezen der UNO-troepen in Korea. De strijdkrachten der UNO hébben in de periode van tegenslag tussen 27 November en 12 December 12.975 verliezen geleden, die van de Zuid-Koreaanse manschappen niet inbegrepen, aldus een communiqué van generaal MacArthur. Tot de verliezen worden gerekend do den, gewonden cn vermisten. De zwaarste verliezen weiden geleden door de Ameri kaanse tweede infanteriedivisie (4.131), gprtendeels bij de terugtocht van het Tsjongtsjonl'ront in Noord-West-Korea. Daarna komen de twee divisies, die bij de terugtocht uit het Tsjosin-bekken betrok ken waren, namelijk 2.891 verliezen bij de eerste mariniersdivisie en 2.097 bij de ze vende infanterie-divisie. Volgens het communiqué is de omvang van deze verliezen niet ongewoon in ver gelijking met de verliezen die in soort gelijke omstandigheden in andere oor logen worden geleden* J. C. v. H. ƒ2,—; H. M. B. ƒ50.—: H. A. C. ƒ25.—: J. F. v. D. ƒ25.—: Mr. H. K. K. 15,—: J. -K. R. f 10.—: J. G. W. 10.—: R. S. 10,—; H. K. K. ƒ5.—: „Kadi" ƒ5.—: G. v. d. B. f5.—; I. v S. ƒ5.— Mevr. H O. P. M.—H. ƒ5,— A. M. V.N. 5.J. W. R. ƒ5.—: N. N. ƒ5,—; Dl'. J. S. B. ƒ4,—; C. D. ƒ2.50; Kin deren D. f 0.80: Mevr. J. C. v. B. ƒ3.—; G. en G. A. P. ƒ2,50; S. D. ƒ2,50: Mevr. R. G. f2.50: B. D. ƒ2.50; M. G. B. ƒ2.50: Mevr. G. A. R—P. ƒ2.50; Mej. D B. ƒ2.50: M. A. S.— K. ƒ2.50; J. H. ƒ2.50: H. M. E. B. ƒ2.50; H. v. d. V. f2.50: K. H. W. ƒ2,50: W. Chr. V. f 1,50: J. M. S. ƒ1.—: J. d. B. Lzn. ƒ10,—: M. H. J. S. ƒ5.—: N. N. ƒ1.— J. s. ƒ5,—; N. N. f 1.K X. ƒ250,—; G. J. E. ƒ5—: J. S. ƒ1,—; A. IC. ƒ1,50: N. L. ƒ1,—: A. H. ƒ2.—: fam. v. d. W. ƒ5.—: Mevr. N. N. ƒ2.50; K. T. ƒ1.—; Puck cn Hans ƒ7.50; Gcdeka f 5.—; A. P. 1,—; A. de J. 1 D. V. f2,50; J. F. ƒ2,50: v. d. V. ƒ1.—: G. ƒ10,—: Tlr. J. v. ƒ1.—; C. W. f5.—: M. L. ƒ1.— S. D. ƒ1—: IC. L. ƒ5.—: N. N. ƒ25.—: D. v. d. V. ƒ2,50; S. ƒ10.(Kerstviering) 5 V's ƒ47.50: P. E. IC. ƒ10,—: F. A. dc B. ƒ5.—: K. V. ƒ2.50; V. ƒ1,—Mej. S. A. ƒ2.50: H. N. V. ƒ10.—; Ph. K. f 10.N. N. ƒ2,50: N. N. ƒ2.50; H. J. v. VI. ƒ10.—: A. I. ƒ2.50: W. K. ƒ25.—: V. ƒ5.—: S. S. ƒ25.—: Hansje ƒ1.—: N N. ƒ10.—: v. H. ƒ15.—; Joh. v. D. 10.— L. te B. ƒ2,50: v. D. H. R. ƒ2,50: N. N. ƒ2.50: Dames K. ƒ2.—; „Ondanks verminderde winst" ƒ5.—: J. C. H. R. ƒ2.50: N. N. ƒ1,50: E. ƒ5,..Licht voor allen" ƒ2,50: Pers. Rijkswaterstaat ƒ40.60: Bridgeclub Kijk Uit Het woord is aan. Kotzebue: Dankbare mensen zijn als vrucht bare velden: zij geven het ont- vangene vermenigvuldigd terug. ƒ3.A. H. Gerhardschool ƒ80,45. Dagtotaal ƒ948.85. In het geheel is thans bij ons blad binnen gekomen f 11.518,27. Giften worden gaarne in ontvangst geno men aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. (S.v.p. geen enveloppen met geld in dc brievenbus werpen). Men kan ook een gift storten op onze postgiro-reke ning no. 273107 onder bijvoeging „Voor de Stille Armen". Bij het Comité zijn de volgende giften binnengekomen: W. D. de G. 2,50: Mevr. V—M. ƒ10,—: I. D.—D. ƒ2.50: Fa. H. J. G. 10 konijnen: Fa. v. d. G. 6 kerstkransen: Dhr. A. 1 paar herenschoenen: Mevr. K. 1 paar damesschoenen: Mw. N. N. Damesmantel: Dhr. N. N. Herenjas cn verder nog 1 paar herenschoenen. 1 paar damesschoenen en 1 paar heren overschoenen. Bij de Twentse Bank is ingekomen: N.V. H. B. v. H. F. ƒ50.—; Th. H. en C. J. H. H. ƒ50,—; S. J. J. 10.—; S. P. R. en Cos H. M. ƒ50.—: F C. M. f25.—; E. J. B. ƒ10.— N.V. Wed. O. en Zn. 10;—: K. fabr. H. N.V. f 100.—: B. en Expl. Mij. ƒ10—W. D. ƒ25,—. Giften worden gaarne in ontvangst geno men aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. (S.v.p. geen enveloppen met geld in de brievenbus werpen). Men k3n ook een gift storten op onze postgiro-reke ning no. 273107 onder bijvoeging „Voor de Stille Armen". Slechte sociale toestanden spelen het Communisme in de kaart Perzië versterkt Perzië heeft zijn wacht aan de grenzen, speciaal die aan de grens met de Sovjet- Unie versterkt en de feestelijkheden van de volgende week voor het huwelijk van de Sjah afgelast. Een regeringswoordvoerder weet deze maatregelen aan de „buitenge woon ernstige" internationale toestand. Oud-president Hoover pleit voor een sterkere isolationistische politiek NEW YORK, 20 December. (Reuter). Herbert I-Ioover, voormalig republikeins president der Verenigde Staten heeft Woensdagavond in een radiotoespraak te New York verklaard, dat West-Europa „geweldige aantallen" divisies zelf moet oprichten en uitrusten „voordat wij nog één man of dollar op de West-Europese kust zetten". „De Amerikaanse opofferingen om de West-Europese eenheid tot stand te bren gen hebben totnogtoe geen succes gehad", aldus Hoover, „De Amerikaanse defensie linie moet door de Atlantische en de Stille Oceaan gevormd worden en niet door de continenten van Europa en Azië". „Elke poging om oorlog te voeren te gen de communistische massa door mid del van een invasie via het drijfzand van China, India of West-Europa zou zuiver dwaasheid zijn", aldus Hoover. Enige senatoren van beide partijen heb ben zich uitgesproken tegen een snel over brengen van nieuwe Amerikaanse land strijdkrachten naar Europa. Naar aanleiding van president Trumans mededeling, dat zo spoedig mogelijk meer Amerikaanse soldaten naar Europa zul len worden gezonden stellen deze sena toren de volgende eisen: Er moeten gedetailleerde inlichtingen worden verstrekt over bijdragen van de andere landen tot het nieuwe West-Euro pese leger. Er moeten verzekeringen worden gege ven, dat de Verenigde Staten niet beroofd zullen worden van militaie reserves in het binnenland. Amerikaanse regeringsfunctionarissen zijn verontrust door verklaringen van isolatio nistische strekking, welke de laatste we ken door belangrijke figuren uit het open bare leven zijn afgelegd. De invloedrijke rubriekschrijver Walter Lippman, die vroeger pleitte voor verant woordelijkheid van de Verenigde Staten voor de verdediging van de vrije wereld, schreef deze week dat het Amerikaanse volk geen steun zou geven aan een nolitiek tot het verspreiden van Amerikaanse land strijdkrachten aan de overzijde van twee oceanen. Het incident te Bandoeng appen van Hoge Commissaris S"dancsische regering DJAKARTA, (Aneta) Een woord voerder van het Nederlandse Hoge Com missariaat te Djakarta heeft aan Aneta medegedeeld, dat door het Hoge Commis sariaat onmiddellijk na ontvangst van het voorlopige rapport over de gebeurtenissen te Bandoeng slappen zijn ondernomen bij het Indonesische ministerie van Buiten landse Zaken. De plaatsvervangende Hoge Commissaris, mr. Schuurman, heeft nadere inlichtingen gevraagd, waarbij hij te ken nen heeft gegeven dat, indien de toedracht van het incident zo is geweest als zij in het voorlopige rapport is beschreven, er een zeer ernstig voorval heeft plaats gehad. In dat geval zou de Hoge Commissaris moeten aandringen op maatregelen, waardoor in de toekomst dergelijke incidenten ver meden zullen worden. (Het incident waarvan hier sprake is, deed zich Zondag te Bandoeng voor, waar bij enige doden vielen, onder wie twee Nederlanders, en vele gewonden). door mr. C. Binnerts, lid van de Neder landse delegatie in de Balkan-commissie van de UNO. Bij een bezoek aan Perzië wordt men reeds bij oppervlakkige beschouwing ge troffen door enkele merkwaardige punten van overeenkomst tussen dat land en Griekenland. In Perzië zowel als in Griekenland, leven de enkele zéér rijken naast de millioenen zéér armen. De groot-grondbezitters en industriëlen van Iran, zoals Perzië tegen woordig heet, toeven in een overdadige, bijna onfatsoenlijke -luxe in of rond de hoofdstad Teheran, terwijl hun verweg gelegen boerderijen bebouwd worden door boeren, die met hun gezinnen in diepe ar moede leven onder toestanden, die gedach ten wekken aan de primitieve tijden van vóór onze jaartelling. Een tweede overeenkomst tussen Perzië en Griekenland is de politiek. Men kent in Iran eigenlijk geen politieke partijen met wei-omschreven programma's, zoals die in de Westerse democratiën bestaan. Er zijn de lieden, die de politiek als een soort ambacht beschouwen en uitoefenen en die eigen partijen vormen met vage programma's. Een groot gevaar voor het land ligtook hierin, dat tot voor kort in de staalsadmini- stratie een diepgaande corruptie heerste, terwijl in vele districten het economisch zwakke electoraat zich volledig in de macht van bepaalde politieke groepen bevond. Ruslands buur Een derde punt van overeenkomst tussen Griekenland en Iran is het feit, dat beide landen sedert het einde van wereldoorlog II een uitgesproken doelwit hebben ge vormd van het Sovjet-Russisch imperia lisme. Beide land-en hebben tot nu toe ag- gressie weten te weerstaan met de militaire, financiële en diplomatieke steun van het Westen, in het bijzonder van Amerika. Mede als gevolg van die aggressie is in beide landen de communistische partij officieel buiten de wet gesteld en werkt deze thans ondergronds, hetgeen in vele opzichten gevaarlijker is dan wanneer met open vizier wordt gevochten en althans een zekere controle mogelijk is. Is dus het gevaar van de communisten en de communistisch aangeleunde elementen zowel in Griekenland als in Iran groot, het gevaar dat van uiterst rechts dreigt, is evenmin te onderschatten. De groot-grond bezitters en rijke industriëlen in Perzië kijken vooqr het merendeel niet naar hun boeren en arbeiders om en de sociale toe standen zijn ronduit wanhopig. Ook dit speelt natuurlijk krachtig in de kaart van het communisme. Olie. Wat Iran voor de Russen tot zulk een be geerde rol maakt, leert een enkele blik op de kaart van Azië. Aan de Westelijke punt van de Perzische golf ligt de stad Abbadan met de grootste olie-raffinaderijen ter we reld, terwijl de Perzische oliebronnen ten Oosten en ten Noorden van deze stad, wat capaciteit betreft, de vierde plaats in de wereld innemen. Niet zo heel ver daar van daan liggen de andere rijke olievelden van het Midden-Oosten, Irak, Israel, Saoedi- Arabië. Het is echter niet alleen het bezit van deze olievelden en raffinaderijen zelf, waar Rusland het oog op gevestigd heeft, maar de vliegvelden in Perzië, dat in het Noorden rechtstreeks aan de Sovjet-Unie grenst, zouden in tijd van oorlog voor de Sovjet-olie van Bakoe een dodelijke be dreiging kunnen vormen. Militair gespro ken daar zijn alle deskundigen het over eens is Iran vooralsnog uiterst zwak. Het leger bestaat uit niet meer dan een 150.000 man, deels behoorlijk, voor een ander deel slecht bewapend en uitgerust. En men is het er in Teheran ook volkomen over eens, dat, ingeval de Sovjet-Russische legers langs de twee invalswegen aan beide zijden van de Kaspische Zee Perzië zouden binnenvallen, de georganiseerde weerstand niet meer dan enkele luttele dagen zal kunnen duren. Irans hoop is dan gevestigd op de guerilla-activiteit van de vele woeste bergstammen, wier aantal op niet minder dan drie millioen wordt ge schat, een vijfde deel van de totale bevol king van het land. Het onmiskenbare, hoewel aan de andere kant twijfelachtige voordeel van Perzië boven Griekenland is, dat Rusland hier geen vazalstaten ter beschikking heeft om een openlijke of ondergrondse guerilla-strijd te voeren, zoals in het Noorden van Grie kenland met Albanië en Bulgarije het geval is. Besluit de Sovjet-Unie tot een gewapend conflict in het Midden-Oosten, dan zal het zijn eigen soldaten moeten inzetten en in dat geval kan men er vrijwel zeker van zijn dat dit wereldoorlog III zal betekenen. De olie-belangen van Engeland en Amerika in dit deel van de wereld zijn te groot dan dat men lijdelijk zou kunnen blijven toe zien, wanneer Perzië onder de voet gelopen wordt. HET WEER AFGEBEELD De minder koude lucht die gisteren over Duitsland op weg was naar onze omge ving, stroomde vannacht over het gehele land ivaardoor de temperaturen, die gis terenavond in het Westen en het Zuiden van het land nog laag waren in de loop van de nacht stegen. Boven Scandinavië bevindt zich thans een krachtig hoge drukgebied terwijl de lucht druk boven de Middellandse Zee laag is. Dit geeft aanleiding tot Oostelijke win den welke echter de eerste paar dagen geen bijzonder koude lucht aanvoeren. Op de Oceaan nadert een diepe depres sie de Britse Eilanden. Het ziet er momenteel naar uit, dat hei Scandina visch hoge drukgebied de aanval van de Oceaandepressie zal kunnen door staan en de luchtdrukdaling zich in hoofdzaak in Zuid-Oostelijke richting naar Spanje en Zuid-Frankrijk zal uit breiden. MIST SNEEUW REGEW 4 MOTREGEN A HAQEL V BUIEN X CNWEER IPtempssatuur tOOS IS.OBAAR belangrijk '/f/l NEERSLAG- GE6IED CENTRA H MOGE DRUK L lage QBUK - SCheidingsl:jn-fpony--vssex luch ■-EPSCHiLLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEcPT<(JE WINDRICHTING "DWABS-STREEP IS EEN WiND- LCBgiixmav--- --- - Weerbericht LANGZAAM WEER TOENEMENDE VORST Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt te 10 uur: Zwaar be wol lel en nevelig weer met plaatselijk enige lichte sneeuw of motregen. Overwegend matige wind tussen Zuid-Oost en Oost. Temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst 22 December Zon op 8.16 uur, onder 16.31 uur Maan op 14.28 uur. onder 7.27 uur Hoog en laag water te IJmuiden Donderdag 21 December Hoog water: 1.44 en 14.05 uur. Laag water: 9.36 en 21-49 uur. Vrijdag 22 December Hoog water: 2.29 en 14.41 uur. Laag water: 10.24 en 22.31 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1