cfpoe£tfëé r J Wereldnieuws Maatregelen ter verzekering van een ongestoorde watervoorziening De radio geeft Zaterdag WEK DE GAL IN UW LEVER OP VAH WIJK Interpellatie-Gerbrandy liep uit op een juridisch steekspel PANDA EN DE MEE STERREE Dl EN DE Haarlems IViatrassenhuis Vrijdag; 22 December 1950 2 STATEN VAN NOORDHOLLAND Donderdagmiddag heeft de vergadering van de Provinciale Staten van Noordhol land de begrotingen van de Provinciale ziekenhuizen en van de Provinciale bedrij ven goedgekeurd. Bij de behandeling van de .begroting der ziekenhuizen deelde me juffrouw mr. Ribbius Peletier (Ar beid) namens Gedeputeerde Staten mee, dat overleg is gepleegd met het rijk om ook na 1952 de gebouwen van het zieken huis te Medemblik-te huren. Zij verwachtte een goed resultaat. Dan zal kunnen worden overgegaan tot uitbreiding van het zieken huis. hetgeen noodzakelijk is. Een voorstel van de heer Kuiper (Comm.), om de electriciteitstarieven voor klem-verbruikers te verlagen, werd met 41s stemmen verworpen. 'Gedeputeerde Staten stelden de Staten voor over te gaan tot het oprichten, teza men met de gemeente Amsterdam, van een naamloze vennootschap, genaamd N.V. "Waiertransportmaatsehappij RijnKenne- merland, welke N.V. zich ten doel stelt het winnen, behandelen, transporteren en ver kopen van rivierwater en deel te nemen in het maatschappelijk kapitaal voor een bedrag van 50.000 en Gedeputeerde Sta ten te machtigen een bedrag van ten hoog ste 11.200.000 ter leen te verstrekken aan de N.V., ten behoeve van de uitwerking van een rivier-duinplan, omvattende het stichten van een inrichting tot wateront- trekking aan het AmsterdamRijnkanaal ter hoogte van Jutfaas en het leggen van een transportleiding van de inrichting tot wateronttrekking naar Leiduin. Dit voorstel houdt in samenwerking met de gemeente Amsterdam tot het treffen van maatregelen ter verzekering van een ongestoorde water verzorging in het verzorgingsgebied van de Amsterdamse Gemeentewaterleiding en van het Provinciaal Waterleidingbedrijf. Enige leden informeerden of het mate riaal voor de aanleg in ons land besteld wordt. De heer De Groot (K.V.P.) had ver nomen, dat een deel van het materiaal uit het buitenland zou komen. De heer Hai- t i n k (V.V.D.) vroeg of de vorm van een naamloze vennootschap de juiste is. Mr. De Roos (Arbeid) deelde mee, dat in de vergadering van de Amsterdamse gemeen teraad uiteengezet is, dat het stichten van een N.V. de juiste is. De raad heeft bij de behandeling van de begroting voldoende gelegenheid op- en aanmerkingen te ma ken. Mr. Bruch (A.R.) merkte op, dat water een levensmiddel is en daarmee mag geen winst gemaakt worden. Wat de vorm van samenwerking betreft zeide spreker te voelen voor een direct overheidsbeheer. In dit geval is spreker voor een naamloze ven nootschap, omdat het doel betrekkelijk beperkt is. De gedeputeerde de heer Prakken (Arbeid) zeide, dat in de vergaderingen van de Staten vaak gesproken is over het treffen van maatregelen ter verzekering van een ongestoorde watervoorziening. Daarin is een oplossing gevonden. Op het ogenblik is door öe vele regenbuien vol doende water in de geestgronden en een commissie van deskundigen is samenge steld, die zal pogen de geestgronden van voldoende water te verzekeren. Spreker dankie voor de bewijzen van instemming met het voorstel en deelde mee, dat er een brief is ingekomen, waarin prof. Krul, hoogleraar te Delft, verklaart, dat het plan in, algemene opzet zijn volledige instem ming heeft. Het Lek-plan is beter dan het .IJselmeer-plan. Tot heden is nog geen en kele bestelling van het materiaal gedaan. Wel is gesproken wat voor soort buizen er nodig zijn. De Nederlandse industrie zal zo veel mogelijk ingeschakeld worden. Het ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7,00 Nieuws. 7.15 Morgengebed. 7.30 Slui ting. 9.00 Nieuws. 9.10 Platen. 9.35 Amuse mentsmuziek. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Pla ten. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12,03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen, 14.00 Harmonie-orkest. 14.20 Platen. 14.40 Jongenskoor. 15.05 Platen. 15.20 Kroniek van leiteren en kunsten. 15.55 Pla ten. 16 30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor kinderen. 18.00 Film. 18.15 Maand overzicht. luchtmacht. 18.25 Lichte muziek. 18.48 Sport, Dit is leven, voor de jeugd. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.23 Platen. 19.52 Weekoverizcht. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio-schaakwedstrijd NoorwegenNeder land. 20.06 „De gewone man". 20.13 Platen. 20.15 Lichtbaken. 20.40 Steek eens op, heren. 21.00 Gevarieerd programma. 21.53 Wat zou u doen?. 22.00 Populair concert. 22.30 Wij luiden de Zondag in!. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Sluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Platen. 10.00 Medische causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in continubedrijven. 11.35 Sopraan, viool en piano. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Dansmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropoleorkest en piano-duo. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Lichte muziek. 14.50 Fries programma. 15.15 Orgel. 15.45 Causerie. 16.00 Platen. 16.30 Sport. 16.45 Philharmonisch orkest. 17.30 Voor de jeugd. 18,00 Nieuws. 18.20 Dansorkest. 18.40 Rege- ringsuitzending. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout. 19.40 Causerie. 19.55 Deze week. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio-schaakwed strijd Noorwegen—Nederland. 20.06 Actuali teiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 Dansorkest. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Weense muziek. 22.25 Hoorspel. 22.45 Accordeon. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Salonorkest. 12.30 Weerbericht. 12.32 Licht orkest. 13.00 Nieuws. 13.30 Platen. 14.00 Causerie 14.10 Pianorecital. 14.42 Engelse muziek. 15.00 Platen. 15.30 Orgel. 17.00 Nieuws. 17.10 Accordeon. 17.25 Platen. 17.30 Voordracht, 17.50 Platen. 18.00 Accordeon. 18.15 Platen. 18.30 Voor dc soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Voordracht. 20.00 Platen. 20.30 Internationale geluksketen. 22.15 Nieuws, 22,30 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05 Orkest en zang. 23.30—24.00 Platen. beste is de vorm van een N.V. te kiezen. Ieder jaar zal een bedrag over deze aan gelegenheid op de begroting komen. De Staten hebben gelegenheid opmerkingen te maken. Hierna werd het voorstel van Gedepu teerde Staten aangenomen, waarna de voorzitter de vergadering geluk wenste met het nemen van het belangrijke besluit. Commandant en bewakers van kamp Finsterwolde veroordeeld Het gerechtshof te Leeuwarden heeft uitspraak gedaan in de zaken tegen de gewezen commandant van het interne ringskamp te Finsterwolde, J. A. V. en drie bewakers, L. S., J. de B. en B. H. Wegens verduistering kreeg ver dachte V. vier maanden en wegens mis handeling van geïnterneerden zes maan den. B. kreeg drie maanden gevangenis straf, S. werd gestraft met veertien da gen en H. werd veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. De belastingconsulent V. O. te Utrecht is gearresteerd, verdacht van belastingont duiking. Hij zou voor enige zijner cliënten en voor zichzelf in totaal ongeveer f300.000 voor de belasting verzwegen hebben. ADVERTENTIE U rnlt 's morgens „kiplekker" it bed springen. Ellce dag moet uw lever een liter gal ln uw Ingewanden doen stromen, anders verleert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Engels schip in nood op de Noordzee Hel 7.085 ton melende Britse stoom schip „Martagon" heeft hedenmorgen vroeg een S.O.S. uitgezonden, luidende: „Wij zinken, hebben onmiddellijk hulp nodig". Het schip seinde verder, dat het op een obstakel onder water is gevaren en dat de machinekamer onder water staat. Het on geluk gebeurde ter hoogte van de Belgi sche kust, ongeveer 40 km. ten Noord- Oosten van Oostende. De „Martagon" voer van Philadelphia naar Antwerpen, Een deel van de bemanning van de „Martagon" heeft zich aan boord van een Belgische loodsboot begeven. Het zinkende schip is door de Begische sleepboot „Go liath" op sleeptouw genomen naar Rotter dam. Werknemers in vervoer verenigen zich Te Utrecht is opgericht het Verbond van Werknemersverenigingen in het Ne derlandse vervoerswezen, waarin deelne men de Centrale Bond van Transportarbei ders, de Nederlandse Vereniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, de Centrale van kapiteins en officieren der koopvaar dij en de Federatie van KLM-vliegers, radiotelegrafisten en boordwerktuigkundi gen, bij welke federatie ook zijn aange sloten de stewards en stewardessen. De heer H. Oosterhuis sprak zijn geluk wensen namens het N.V.V. uit. Spreker deelde mede, dat de K.A.B. en C.N.V. door liet N.V.V. dezer dagen zijn aange spoord het voorbeeld dat in het N.V.V. gegeven wordt ten aanzien van de be drijf staksgewijze organisatie te volgen. Spreker overhandigde tenslotte aan voor zitter A. Kievit het gouden insigne van het N.V.V. als hulde voor de door de voorbe reidingscommissie onder voorzitterschap van de heer Kievit verrichte arbeid. Na de oprichtingsvergadering werd een algemene vergadering gehouden. Tot voorzitter werd benoemd de heer H. J. Kanne, tot tweede voorzitter de heer P. de Vries, tot secretaris de heer Th. Smeding en tot lid van het dagelijks be stuur mr. A. G. J. Piccardt. Mr. Piccardt deelde mede, dat de Federatie van vliegend personeel der K. L. M. kortgeleden besloten heeft zich aan te sluiten bij de Internationale transport federatie. Van meineed verdachte getuige op vrije voeten gesteld De Haarlemse rechtbank heeft gister avond de Amsterdamse agent-commis sionair J. H„ die Donderdagmorgen tijdens de behandeling van de zaak tegen de Haarlemse autohandelaar M. H. P. onder verdenking van meineed werd gearres teerd, op vrije voeten gesteld. P. werd ervan beschuldigd boven het Bioemen- daalse- en Zandvoortse strand op minder dan tweehondêird meter hoogte te hebben gevlogen, hetgeen H. die bij P. in het toestel had gezeten, ontkende. Zijn verklaring stond evenwel in lijnrechte tegenstelling tot die van de verbalisanten. Het gerechte lijk vooronderzoek is nog niet geëindigd, zodat de Officier nog niet heeft beslist of hij tot vervolging zal overgaan. Wel is gebleken, dat hei Openbaar Mi nisterie het zich onnodig moeilijk heeft gemaakt omdat achteraf is uitgekomen, dat er een ministeriële beschikking bestaat, die het vliegen beneden de vierhonderd meter boven het strand en honderd meter van de waterlijn boven zee verbiedt. Nu men in de dagvaai-ding zich heeft vastgelegd op tweehonderd meter, zal men voor die, hoogte ook het bewijs moeten leveren. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Z3gt W0LLEMIJNTJE MOTECHT KLEURECHT 100% ZUIVER WOL speelt de hoofdrol TWEEDE KAMER Regering zal beroep aantekenen tegen beslissing van de president der Haagse Rechtbank (Van onze parlementaire redacteur). De talrijke belangstellenden op de tribu nes hebben Donderdagmiddag ten dele zware, voor velen hunner waarschijnlijk moeilijk verteerbare kost opgediend gekre gen, maar toch ook wel kunnen genieten van levendige debatten als gevolg van de iuterpellatie van prof. Gerbrandy (A.R.) over de afvloeiing van de Ambonese mili tairen. In de vragen van de interpellant trad een tweetal stellingen op de' voor grond, te weten dat de regering door wat er thans met die afvloeiing gaande is, in strijd zou handelen met het te eerbiedigen begin sel, dat de Ambonese ex-K.N.I.L.-militai- ren, die zich op Java bevinden alleen naar door de republiek Indonesia bezette streken vervoerd mogen worden, als zulks uit vrije wil geschiedt en voorts,, dat de regering eigenlijk zou handelen in stryd met rech terlijke uitspraken. Daar was allereerst de op 16 December door de president van de Haagse rechtbank genomen voorlopige be slissing, dat tot zijn definitieve uitspraak in kort geding de status quo gehandhaafd diende te worden. Op 18 December was niettemin van Java een schip met Abonese militairen naar Ambon vertrokken. Minister s' Jacob, die verklaarde tengevolge van telefoon- en telegraafsto- ringen pas een paar dagen later generaal Scheffelaar de beslissing van 16 December te hebben kunnen laten weten, voegde er aan toe, te voren opdracht te hebben ge geven, dat alleen degenen mochten weg gaan, van wie vaststond, dal zij werkelijk geheel vrijwillig gingen. Hiermee was dus wel degelijk de status quo gehandhaafd. Ovei'igehs bleek uit het debat, dat terwijl de heer Aponno, die hier te lande optreedt als vertegenwoordiger van de Ambonese militairen, beweert, dat zij niet naar Ambon terug willen vanwege de gevaren, welke hun daar van de zijde van de troepen van de republiek Indonesia zouden bedreigen, daarentegen de Ambonese vertrouwens mannen op Java verkondigen, dat de be trokkenen wel degelijk vrijwillig naar huis gaan. Door de minister daarheen gezonden betrouwbare adviseurs, op wier voorlich ting men waarlijk mag, ja moet afgaan, bevestigen zulks. De minister had een tele gram van ginds ontvangen, dat hetzelfde aantoonde, maar mr. Van der Feltz (C.H.) verklaarde, dat er zich met dat telegram, althans wat de afzender aangaat, een ver valsing zou hebben voorgedaan. Dit wilde de minister wel eens bewezen zien. Tijdens de interpellatie en het daarop ge volgde debat speelde een tweede rechter lijke beslissing een rol, namelijk de gisteren in kort geding door de president van de Haagse rechtbank gedane uitspraak, waar bij vervoer van hen. die niet vrijwillig zou den gaan, vei'boden wordt, zulks met een dwangsom van één millioen gulden per schip, dat toch Ambonezen zou vervoeren. Aan deze uitspraak, zo gaf de minister van- Oorlog te verstaan, houden wij ons op het ogenblik, want de betrokkenen gaan alleen vrijwillig. „Dat is niet waar", beweerde prof. Gerbrandy, „er wordt druk op hen uitgeoefend en dan zeggen ze maar, dat ze wel willen gaan, maar dat is in feite niet vrijwillig". Met betrekking tot de jongste beslissing sprak mr. Van der GoesvanNaters (Arbeid) van een gaan zitten van de rech ter op de stoel van de overheid, van volko men politieke vonnissen. Minister s' Jacob, die het over ..een rel rondom de rechts zaak" had gehad, was van mening, dat de rechter beslissingen had genomen op een gebied, waar door de rechter moeilijk te beoordelen beleidskwesties een rol spelen. Nu trok m r. Oud (V.V.D.) van leer en ontspon er zich een principieel belangrijke strijd, over de verhouding tussen uitvoeren de en rechtex-lijke macht. Mr. Oud vei'heel- de niet, met enige ontsteltenis de uitlatin gen van de minister te hebben aangehoord, aangezien daaruit een tekort aan eerbied voor de rechterlijke uitspraak op te maken zou zijn. „Pas op voor het doorzagen van de sterkste pijler, waar-op de rechtsstaat in Nederland rust", waarschuwde mr. Oud. Prof. Romme (K.V.P.) kwam wat olie op de golven werpen. Natuurlijk had mr. Oud gelijk, zo zeide hij, dat de regering be hoort te zeggen, zich aan een uitspraak van de rechter te zullen houden. Dat doet zij, aangezien er immers alleen vervoer plaats vindt van hen die vrijwillig gaan. Minister s' Jacob liet er geen twijfel over bestaan, dat men op aantekening van hoger beroep zal kunnen rekenen. Zeer ge slaagd was de zet van de bewindsman die hij, naar hij eerlijk zeide, te danken had aan voorlichting door minister Van Maarse- veen toen hij uit een publicatie van een deskundige aanhaalde, dat de burgerlijke rechter niet het beleid van de overheid als overheid te beoordelen heeft (hetgeen hier juist wel was gebeurd). Na de voox-lezing van dit citaat onthulde hij, dat het afkom stig was van niemand minder dan prof. Gerbrandy! Davex-end gelach in de Kamer. In welke verwikkelingen men intussen door dit alles kan geraken bleek nog hetgeen de minister van Oorlog in tweede instantie te kennen gaf, namelijk dat hij eventueel de verantwoordelijkheid niet zou kunnen dragen als tengevolge van een lange rechtsprocedure nieuwe gevaren, juist ook voor de Ambonezen zelf, zouden ontstaan, Terloops stipte hij aan, dat men in dit debat wel heel weinig aandacht had besteed aan de belangen van de Nederland se militairen, die nu tengevolge van de verwikkelingen met de Ambonezen nog op Java moeten blijven. In de juridische strijd kreeg minister s' Jacob nog flinke bijstand van zijn collega Van Maax-seveen, die door een opmerking van mr. Oud uit zijn tent was gelokt. Met een beroep onder meer op prof. Kranen burg' onderstreepte deze bewindsman, dat de rechter zich moet afvragen of hij niet in bepaalde omstandigheden de overheid in de positie brengt haar beleid niet te kun nen voeren. Moeilijk is het voor de rechter beleids vragen van de overheid te beoordelen. Daarom vond ook de Hoge Raad het nodig meer armslag voor de overheid te laten. Trouwens, uit een wettelijke bepaling blijkt, dat er omstandigheden kunnen zijn, waaronder de overheid de uitvoering van een rechterlijk vonnis (indien het strijdig is met wat het volkenrecht toelaat) kan be letten. Met vuur trachtte mr. Oud de juistheid van die bewering te bestrijden, maar minister Van Maarseveen gaf hem een duidelijk lesje in deze rechtskwestie en het moet gezegd, dat hier het gelijk vol- ADVERTENT1E WINTER BUITEN! Schous voor sleden en schaatsen, (Polar en Nooytgedagt) WARMTE BINNEN? Orig. Aabe dekens voor Uw wieg en kinderledikanten. waarin ook grote sortering voorradig. KINDERLEDIKANTJES v.a. 24.75 OUDE GROENMARKT 16-14 HAARLEM. TELEFOON 11266 29. De volgende, die uit de drom van kunstenaars en geleerden naar voren kwam om voor Panda's tafeltje te ver schijnenwas een zware, gezette figuur, gekleed in een zeer warme pels; boven dien had hij wanten aan. - „Ik moet een millioen!" zei hij zonder inleiding. „Hè?" vroeg Panda ongelovig. „Een wat? Hoe veel? Waarvoor? Waarom?" „Ik moet een millioen!" herhaalde de zware figuur. „Als ik een millioen heb dan rust ik een schip uit en dan ga ik de Zuidpool ontdekken!" „O ja juist!" knikte Panda. „De Zuidpool! O ja! Maar ik dacht, dat die al ontdekt was, eigenlijk!" „Dat is wel moge lijk," sprak de Pool-reiziger, '..maar dat kan me niet schelen. Hij is nog niet door mij ontdekt, en daar moet het nu maar eens van komen." Ja.... eheh.... O!" zei Panda, die met dit probleem geen raad wist; maar gelukkig was Jollicpop er oolc nog, en die reilcte de ontdekker een stuk papier en sprak onverstoorbaar: „Dit is zonder twijfel van buitengemeen belang! Noteer uw naam en adres, dan zult u nader van ons horen. Goeden dag! De volgende!" Daar kwam de volgende alweer aanren nen; een opgewonden persoondie bijna door de vloer zakte en uit zijn kleren barstte van de drukte. „Hier! hijgde hij, terwijl hij een schilderij omhoog hield. „Dit is er een! Mijn schilderij! Surfröbe- lïaans! Moedig mij aan! In dit werkje is de surfröbelistiek tot rijpheid gekomen! Het heet Moeder en Dochter! Schoon, niet waar? Niet van binnen uit geschilderd, zoals men dat vroeger deed, maar naar binnen toe!" „Ongehoord belangwekkend," knikte Jolliepop effen. „Uw naam en adres, alstublieft. komen aan de leant van de minister was. Al met al leverde de interpellatie zelf niets op, doch duidelijk werd wel, dat onze rechterlijke macht zich niet moet bezig houden met het nemen van beslissingen, die al te zeer op het gebied van het over heidsbeleid gelegen zijn- Sociale Zaken De rest van de middagvei-gadering ging voorbij met algemene beschouwingen over de begroting van Sociale Zaken. Minister Joekes en staatssecretaris Van Rhijn kon den 's avonds antwoorden. Het belangrijkste was de mededeling van de minister over de compensatie van huur verhoging voor hen, die niet of niet vol doende geholpen worden door de jongste belastinghervormingen. Wat betreft de grote gezinnen, die bij de belastingwijzigingen geen of geen voldoende compensatie gekregen hebben, vreklaarde minister Joekes, dat het kabinet besloten heeft ten be hoeve van de grote gezinnen te bevor deren, dat van het vierde kind af de kinderbijslag zal worden verhoogd- - Nader overleg hieromtrent met de "in terdepartementale commissie voor lo nen en prijzen en met de Stichting van de Arbeid is 'óp komst. Ten opzichte van de organisatie 'VoÖr' de emigratie wil de bewindsman het hierover uit te brengen advies afwachten. Inmiddels is de aanstelling van een Emigratiecommis saris nodig, hetgeen echter geen vooruit lopen op de definitieve beslissing betekent. Geruststellend was de mededeling dat er op de 117.000 gedemobiliseerden slechts 2500 werklozen zijn. Tenslotte zij vermeld, dat de minister, na pleidooien van de heren Stapelkamp (A.R) en De Kort K.V.P.) om met be trekking tot de particuliere beroepskeuze voorlichting tot invoering van een stelsel van zogenaamde financiële gelijkstelling met de ovex'heidsbureaux over te gaan, de suggestie van de heer Suurhof (Arbeid) aangreep om dit vraagstuk eerst nog eens te laten bestuderen. Wel gaf mr. Joekes te kennen, dat hem op dit gebied een louter aanvullende taak van de overheid niet erg gewenst voorkwam. Regeringsvoorstel inzake de topsalarissen Thans wordt een systeem van toelagen voorgesteld De regering heeft thans een wijziging ingediend op de begroting van Binnen landse Zaken om tegèmoet te komen aan de verlangens van de Tweede Kamer, tot uiting gekomen bij de aanvaarding van het amendement van de heren Tuin (Arb.), Schouten (AR) en Beernink (CH) over de topsalarissen. De voorstellers wilden de algemene ver hogingvan die topsalarissen doen vervallen: volstaan moest worden met de salarissen, zoals die vóór het Koninklijk Besluit van 19 September golden, aangevuld met 5 procent duurtetoeslag. In bijzondere geval- yen zou een hoger salaris kunnen worden vastgesteld. De regeling heeft de tweede salarisver hoging van 5 procent in haarnieuwe voor stel vervVerkt. Zij verhoogt de salarissen over 1949 van de betrokkenen met 10 1/4 procent, tot een naar boven afgerond be drag, om met handelbare cijfers te kunnen werken. Daarnaast ontvangen de secretarissen- generaal en deze alleen op ae 171 func tionarissen om wie het gaat een ambts toelage van 50 gulden per maand, zodat de totale bezoldiging der secretarissen- generaal komt op 15.000 gulden 's jaars, benevens sociale lasten en kinderbijslag. Hierin is dan de aanvankelijk beoogde representatie-toelage ad 1200 per jaar op zeer bescheiden wijze verwerkt. Voor de overige functionarissen is de regering door het amendement gedwongen over te gaan tot het door haar minder gelukkig geachte systeem van toelagen. Deze woi'den echter centx-aal toegekend en alleen bij besluit van de gehele minister raad, zodat er alle voorzichtigheid mee wordt betracht en controle mogelijk is. Te dien einde wordt de desbetreffende post van de begroting van Binnenlandse Zaken van 100.000 gebracht op 150.000. Hierbij tekent de regering aan, dat zij dit systeem van toelagen verx-e van ge lukkig acht. Zij moet daartoe echter thans overgaan, teneinde de voor haar anders onaanvaardbare gevolgen van het door de Kamer aangenomen amendement te onder- vangen. K.O. In de St. Nicholas Arena te New York heeft Sonny Eoy West Woensdagavond door ko. in de 7e x-onde verloren van Percy Basset. Sonny Boy West, een lichtgewicht uit Washington, moest na afloop in een ziekenhuis worden opge nomen. Hij had een schedelfractuur en is later overleden. Kerstvacantie. Tï-ygve Lie, de secretaris generaal van de UNO zal morgen voor zijn Kerstvacantie naar Noorwegen ver. ti-ekken. In Januari zal hij Genève, Pa rijs en Londen bezoeken om de ruimten te bestudei-en waar mogelijk de vol gende Algemene Vergadex-ing van de UNO gehouden zal worden. Op een persconferentie zeide Lie, dat het lot van de UNO niet beïnvloed zou worden door de gebeurtenissen in Korea. Wel echter zouden bepaalde be ginselen van het handvest er onder lijden als de UNO er niet in zou slagen een vreedzame regeling te bereiken. De wereldvrede kan gehandhaafd blijven want geen land wenste oorlog, aldus Lie. Rel. Woensdagavond is voor het Brazili aanse parlement te Rio heftig gedemon streerd door ambtenaren, die op die manier op de goedkeuring van het wets ontwerp wensten aan te dringen, waar bij hun een Kersttegemoetkoming wordt toegekend. Het kwam tot een opstootje, toen com munistische groepen zich bij de demon stranten voegden en strooibiljetten ver spreidden, waarin de regering scherp werd aangevallen. De politie zag zich verplicht in de lucht te vuren ën de knuppel te gebruiken om de menigte uiteen te drijven. Vxjgenhandel. De handelaren in vijgen hebben bij de Engelse minister van Ge zondheid, Aneurin Bevan, een klacht ingediend, dat hun handel schade lijdt door de kwaliteit van de kunstgebitten, die zijn ministerie verstrekt. Er worden minder vijgen gekocht, omdat de pitjes onder het gebit komen, aldus deze han delaren. Belangstelling. Een groot aantal van de 227 films, die verondersteld werden in April en Mei 1946 te zijn verbrand, omdat zij de nadruk legden op het feodalisme en het militarisme, zijn in het geheim in geheel Japan vertoond, aldus meldt het Japanse nieuwsagentschap. Het nieuws agentschap voegt er aan toe, dat de autoriteiten hier tot hun verbazing waren achtergekomen. Gemeld wordt dat de vertoning van deze films," die geweld en gangstermoraal verheerlij ken. zich in een grote populariteit schenen te verheugen. OvervaL Op de Javasche Bank te Soerabaja werd een overval gedaan, waax-bij 3,8 millioen roepias werdén buitgemaakt. De bewapende rovers kwamen op het ogenblik, dat de lduizen geopend "waren. Onder de vijf rovers bevonden zich een Europeaan en een Indo-Europeaan. De portier werd neergeslagen. Vliegende auto. De Amerikaanse regerings- instantie voor luchtvaartzaken zal Don derdag een „certificaat van luchtwaar digheid" verlenen aan. de eerste vlie gende auto ter wereld. De uitvinder, Robert Fulton, wil onverwijld met de vei'vaardiging op grote schaal beginnen. Hij hoopt zijn „vliegende auto's tegen een bedrag van zesduizend dollar in de handel te kunnen brengen. De auto wordt door het bevestigen varx vleugel, staart-en- schroef, dat iri enkele minuten kan geschieden, een vliegtuig. In de lucht bereikt de „vliegende auto" een gemiddelde snelheid van 175 kilometer. Democratie. rMet het oog op de verscherpte internationale toestand en de toene mende communistische bedrijvigheid heeft de Chileense regering besloten alle leden van de Chileense communis tische partij uit de ovex'heidsinstanties te weren volgens de wet op „de ver- dediging van de democratie" Uitgesteld. Het huwelijk" van de Sjah van Perzië met Soraya Isfandiari is wegens ziekte van de bruid 40 dagen uitgesteld. Het huwelijk was op 27 December ge steld. (Reuter). Schrik. In Limburg (Noord-Hessen) zijn voetzoekei-s in een opslagplaats tot ont ploffing gekomen. Een doffe slag, ver gezeld door het knetteren van het vuurwerk en gevolgd door het loeien der brandweersirenes, veroorzaakte on der de bevolking een paniek. Men dacht, dat er oorlog uitgebroken was. Noodlanding. Een toestel van de R.A.F. met 33 personen aan boord is bij het vliegveld Benina op 18 kilometer van Benghasi (N.-Afrika) neergestort bij een poging tot het maken van een noodlanding. Vier léden van de beman ning kwamen om het leven. Vijf pas sagiers werden gewond. ADVERTENTIE 10% KORTING Slechts korte tijd op alle Matrassen-reparaties Bijvullen en Vernieuwen 's Morgens gehaald, 's' avonds gebracht H. DÉ GRAAFF, Grote Houtstraat 103 Telefoon 11485 Vier millioen verlies op IJslandse kabeljauwfilets Het nadelig saldo op de aan- en ver koop van buitenlandse visserijproducten ad f 5.110.000 op de begroting van het Landbouw-Egalisatiefonds voor 1949 be treft de-uit IJsland geïmporteerde kabel jauwfilets. Thans is de situatie aldus, dat het restant van de partij ad 3000 ton is verkocht, doch een gedeelte nog moet worden afgenomen. De afzet kon slechts tegen verlies geschieden. Indien de afzet van het restant plaats vindt tegen de overeengekomen condities en zich ten aan zien hiervan geen moeilijkheden voordoen, kan verwacht worden, dat het totaal ver lies omstreeks f 4.000.000 bedraagt. De moeilijke positie in Nederland van dierlijk eiwit noopte de. regering tot aan koop van dit product in IJsland. Van IJs landse zijde was men bereid een deel van de yismeelproduclie te contracteren, mits tevens kabeljauwfilets zouden worden aangekocht. De Nederlandse regering meende hiertoe.met hét oog op de voor ziening aan dierlijk eiwit voor onze vee stapel1 te moeten overgaan.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2