Woorden van lof, vriendschap en humor bij dr. Spoelders afscheid WARM WINTERONDERGOED TEDDY-LUIERS i£l!Jeexk'_ Nu ook opvoering van kleme toneelstukken in het Interscholair Jeugdtournooi Q Kort en Bondig Oramophoonplaten Vrijdag 22 December 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte llaarleiiische Courant 4 ,De rector' tot zijn leerlingen: „Leert denken!" In de Doopsgezinde Kerk in de Grote Houtstraat heeft hedenochtend dr. C. Spoelder afscheid genomen van zijn school, het Haarlemse Gymnasium. Zelfs die ruime kerk was haast te klein om allen te bevat ten, die hierbij tegenwoordig wilden zijn. Want behalve de leerlingen die hoeken en gaten van het gebouw vulden, waren tal lozen, autoriteiten, oud-leerlingen en vrien den van de scheidende rector, aanwezig. Onder die autoriteiten bevonden zich de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk en zijn echtgenote, de burge meester van Haarlem, mr, P. O. F. M. Cre- mers. de wethouders Bakker, Geluk en Happé en de gemeente-secretaris, mr. Th. A. Wesstra. Burgemeester Cremers opende de lange rij van sprekers. Hij begon met een citaat uit een rapport van het jaar 1918, toen dr. Spoelder op de nominatie stond voor het rectoraat en dat luidde: „Een uitnemend leraar, die zijn leerlingen weet te bezielen." Die jeugdige bezieling is dr. Spoelder tot op de huidige dag bijgebleven. Zijn vaart is echter in goede banen geleid door zijn wijsheid. De burgemeester prees voorts met nadruk het vele werk, dat dr. Spoelder buiten de school voor de gemeente heeft gedaan? Mr. J. A. P. C. ten Bokkel sprak als president-curator en hij bracht tot uitdruk king hoezeer de curatoren „ae rector" zul len missen om zijn humor, zijn gemoede lijkheid en zijn forse greep op de school. Hij haalde dr. Spoelder's woorden over zijn leerlingen aan: ,,Ze moeten leren knauwen" om uitdrukking te geven aan zijn lof voor ADVERTENTIE JAEGER sterke kwaliteit Lange pantalons f 4,45 4.45 Borstrokken, k. mouw HALFWOLLEN JAEGER Lange pantalons m elastiek ƒ7.25 5.75 Borstrokken, korte mouw JAEGER INTERLOCK Lange pantalons m. elastiek ƒ4.80 Borstrokken, ronde hals 3.85 HALFWOLLEN INTERLOCK Lange pantalons 9.65 Borstrokken, korte mouw ƒ9.25 RUIM GESORTEERD IN FLANELLEN MOLTON en BAAIEN HEMDEN Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 21 December 1950 GEHUWD: 21 Dec.. G. J. de Laat en E. J. Verbeek; P. E. Tillema en M. Hamaker; G. J. Schaap en J. van Halm; J. C. van der Hoen en J. Zack: G. van Ee en A. H. Buma; M. P. van der Grinten en C. J. Koot; C. I. Egberts en M. H. Fictoor; F. C. P. W Meij- link en A. A. A. Broeker; H. Kolderie en C. W. Lehman. BEVALLEN van een zoon: 20 Dec., T. Zui- dsmBioek; M. A. LubbersenGroenen- daal: W. H. Neervens—van Otterdijk; 21 Dec.. J. L. LuinenburgBücker. BEVALLEN van een dochter: 19 Dec., A. C. Bloem ink-Bogers; 20 Dec., M. T. Nij- meijerKoppies. OVERLEDEN: 19 Dec., C. A. Bom. 66 j Bosch en Vaartstraat; L. M. Wassenburg— Delmeer, 77 j„ Pijlslaan: G. W. F. van Dalen, 60 Kenaupark: 20 Dec., H. M. Franken, 92 J., van Olststraat. ADVERTENTIE zacht - sterk en sneldrogend verkrijgbaar bij: VOOR DE BABy ANEGANG 46 de wijze waarop de rector de leerlingen klaar maakte voor de maatschappij.1 De inspecteur der gymnasia, dr. J. M. van Buytenen,schetste het intense genoegen waarmee dr. Spoelder alles heeft gedaan, wat hem op de schouders werd gelegd of wat hij daar vrijwillig op heeft genomen. En speciaal loofde hij zijn streven om de jeugd los te maken van het collectieve denken. De nieuwe rector, dr. K. Huibregt- se zei, dat er voor hem en de leraren heel wat valt voort te zetten. En als grootste lof zwaaide hij hem toe: „Wij hopen de goede dingen te doen, die u deed. Wij ho pen ook de fouten te maken, die u maakte." „Spring en zwem" Namens leraren en oud-leraren sprak dr. J. S. Bartstra een verrukkelijke rede uit. waarin de humor, de kracht, de rijke geest, de oorspronkelijkheid en het waarnemings vermogen van de rector op aanschouwelijke wijze tot uiting kwam. Een organisator was dr. Spoelder niet, wilde hij niet zijn, zei dr. Bartstra. Zijn motto „Spring maar en zwem" duidt daar wel op. Hij wilde voor alles méns zijn. Zijn principiële verdraag zaamheid. zijn royaliteit en mildheid heb ben dat bewezen. Namens leraren en oud leraren bood dr. Bartstra de scheidende rector vier omvangrijke boeken „Histoire générale des Religions" aan. Dr. L. M. van Dis sprak namens de rec toren- en directeurenkring over zijn be wondering voor ae rector, tegen wie hij lang had opgezien als de personificatie van de traditionele rector en die hij later nog had leren kennen als een man met een warm hart. Mevrouw I. BïjleveldGelinck bedankte de rector namens het Klassiek Verbond en dr. Veenstra namens het genootschap van gymnasia. De praeses van Amicitia Juncti, H. Hangelbroek, vertegenwoordigde de leerlingen in een keurige speech, waarin hij zei dat naast een somtijds wat „pijn lijke realiteit" dr. Spoelder door hen werd gezien als de verpersoonlijking van het Gymnasium. Hij bood de reetor een fonkel nieuwe fiets aan.« An ja Kievit was door klasse IIA, waar dr. Spoelder zijn laatste lessen gaf. uitverkoren om hem een bord met inscriptie te overhandigen. Het laatste woord. En toen ging iedereen even rechtop zit ten. wan het woord was aan „de rector", die zijn rede begon met de nadrukkelijke waarschuwing om de loftuitingen op hem uitgebracht, niet als een juiste om schrijving van zijn karakter op te vatten, aangezien die de, in het Doopsgezind „ver- maanhuis" passende, nederigheid in gevaar zouden brengen. Onder dat spel van loven en lof accepteren schuilen echter een harte lijkheid en een welgezindheid, die ontroert, zei dr. Spoelder. Hij bedankte het college van B. en W. voor zijn ruimheid en hulp vaardigheid, mr. Ten Bokkel voor de „Leidse stijl" die in het curatorium heerst (al zit er een Utrechtenaar in) en alle an dere sprekers voor hun vriendschap en hun warme woorden. Tot zijn leerlingen zei hij, dat hij ze zou missen, omdat de om gang met de jeugd pok hem-jo'nghad ge houden. Hij wilde zijn leerlingen nog twee lessen meegeven, oude maar belangrijke lessen. „Leer denken", zei hij, „vooral nu er in deze tijd zoveel aanvallen op het denken worden ondernomen. Ieder vraagstuk heeft twee kanten. Leer die zien, „voor" of „tegen" zeggen is te gemakkelijk. Geef daar nooit aan toe. Aan leuzen die met argu menten franco thuis worden gestuurd, heeft niemand iets. En tenslotte zei dr. Spoelder: leer werken. Zoek het moeilijke, want al het schone is moeilijk. En ernstig besloot de scheidende rector zijn rede met een opdracht van zijn werk aan God, van Wie hij al vond hij het zelf niet erg nederig een cijfer hoopte te krij gen dat ergens tussen de 5 en 6- zou liggen. De bijeenkomst die door de gymnasiale muziek-vereniging LINOS werd opgeluis terd, eindigde met een kort samenzijn, waarin de vele vrienden van de rector hem de hand konden drukken. Voor de ouden van dagen Voor de feestmiddag voor Ouden van Dagen, die op Vrijdag 29 December in het Jeugdhuis te Bloemendaai wordt gehou den. hebben zich 118 deelneemsters en deelnemers opgegeven. Door de welwil lende medewerking van de N.Z.H.V.M. en enkele particulieren zullen zii die het Jeugdhuis moeilijk kunnen bereiken, per bus of auto kunnen worden vervoerd. Verscheidene amateurs hebben zich bereid verklaard hun medewerking aan deze feestmiddag te verlenen, waardoor de Ouden van Dagen zich die middag zeker zullen amuseren. Deze gelegenheid wordt hun na de be vrijding sedertenkele jaren 2 maal per jaar geboden, een feestmiddag in de win ter en een uitstapje des zomers. Tenslotte vermelden wij nog dat me vrouw A. C. den Tex-baronesse Bentinck te Bloemendaai haar girorekening (no. 212134) nog steeds openstelt voor vrijwil lige bijdragen, teneinde de onkosten te kunnen bestrijden. J' gaf eugdkoor „Inter Nos" een feestconcert Dirigent Jan Booda hartelijk gehuldigd Dertig' jaar geleden begon Jan Booda met het dirigeren van zijn Haarlems kin derkoor; dat wil zeggen dat hij reeds heel wat generaties van koorzangeresjes en -zangertjes gevormd heeft, waarvan onge twijfeld velen in koren voor volwassenen zijn terecht gekomen. De aanlegger en ver zorger van die kweektuin voor zingende meisjes en jongens werd Donderdagavond op het traditionele „Kerstconcert" van Inter Nos, dat nu een „Feestconcert" werd, dankbaar gehuldigd. Namens een feest comité hield de heer Dê Bruyn een toe spraak en overhandigde hij de jubilaris een stencilmachine: mevrouw Rubach sprak namens de kinderen en bood een geschenk onder enveloppe aan; de heer Struys voer de het woord" namens de koren van Booda en tenslotte spi-ak de jubilaris zelve om allen dank te zeggen voor deze hulde en om de trouwste leden van het koor een extra pluim voor hun ijver te geven. De hoofdschotel van het koorprogramma bestond uit de kindercantate „In het woud" van P. G. van Anrooy op een vrij slappe tekst van Agatha Snellen. Maar de muziek maakt veel goed: zij staat op hoger plan dan men in Holland in dit genre gewend is. De klavierpartij is vooral zeer belang rijk en daar men voor de uitvoering over een pianiste beschikte die er alles kon uithalen wat de componist er inlegde (die pianiste was Emmy van Eden), werd de gelegenheid geschonken deze muziek naar waarde te schatten. De kinderen, vooral de groteren, zongen hun koren zeer zuiver,en met beschaafde klank. Het koor van „Wind en Wolken" en het juichendè slotkoor maakten bijzon der veel indruk. Een tamelijk moeilijk, maar mooi koorgedeelte („Maan en ster ren") werd gezongen door een dames ensemble, gevormd uit leden van Haar lems Gemengd Koor en maakte er iets heel fraais van. De sopraan Nely de Bock vervulde naar behoren een kleine solo partij in het werk. Van meer belang waren de solopartijen door kinderen van het koor zelf vervuld. Cobi Bos, Rie Denijs, Jan Beenders en Theo Donkelo zongen de hun- toebedeelde rollen met een benijdenswaar dige vrijmoedigheid. De kleine cantate „Een oud Sprookje" van Hendrika van Tussenbroek, die aan het slot van de avond gezongen werd, bood gelegenheid aan een piepjong „prinsesje" en aan een paar „ridders" uit het koor om hun paraatheid inzake solo-zang knap jes te laten gelden. Het koor was in dit aardige werkje ook prima op dreef. Ver der werden met animo Zwitserse liederen gezongen, waaronder mooie van Jacques Dalcroze, kwamen de frisse liederen „Naar 't Duinland" van H. van Tussenbroek en „Zonnelied" van Cath. van Rennes aan de beurt „en werd in een klanlcschone ver tolking een nieuw lied („Zingen") van ondergetekende ten doop gehouden. Als extra-programmanummer was er nog het optreden van een jongenssopraan Wethouder D. J. A. Geluk vereerde deze avond met zijn tegenwoordigheid. JOS. DE KLERK. Een voorstelling, twee concerten en een expositiè Evenals dit jaar zal er uok in 1951 een Interscholair Jeugdtournooi in Haarlem worden gehouden, waarin de jeugd in de openbaarheid kan treden met prestaties op het gebied van muziek, declamatie, toneel, tekenen, handwerken, handenarbeid en fotografie. Wederom wijst het organiseren de comité, onder voorzitterschap van wet houder D. J. A. Geluk, er met nadruk op dat het.hier geen wedstrijd geldt, doch een demonstratie. Voor muziek zijn er vier afdelingen: orkesten, koren, solisten en ensembles (dat wil zeggen duo's, trio's enzovoorts). Voor de laatste categorieën moeten de scholen zelf uitmaken welke leerlingen in aanmer king komen. Onpartijdige deskundigen zul len na proefspel beslissen wie er tot op treden worden toegelaten. Er is geen leef tijdsgrens. Als slotnummers worden door- de koren gemeenschappelijk gezongen „De klokken van Haarlem" uit „Vijftig canons" van Willem Gehrels en twee coupletten van het Wilhelmus, met begeleiding door- alle orkesten en het grote orgel. Voor wat de declamatie aangaat kunnen de deelnemers kiezen uit het houden van een toespraak of het voordragen van een oorspronkelijk Nederlands gedicht of stuk proza met een tijdsduur van ten hoogste vijf minuten. Er zijn twee leeftijdsgroepen, namelijk tot en boven de vijftien jaar. Per school kunnen twee leerlingen meedoen. Er is thans ook een afdeling toneel. Hier voor komen in aanmerking één-acters met een tijdsduur van maximaal een half uur, hetzij oorspronkelijk Nederlands of in het Nederlands vertaald. Alle spelers moeten ADVERTENTIE PHILIPS ERRES WALDORP RADIO Betaling in overleg. J. G. KAASENBROOD Technisch groot!.... GR. HOUTSTRAAT 131 - SMEDESTRAAT 7 ADVERTENTIE VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR AMSTERD, RIJTUIG MAATSCH. Haarlems Energiebedrijf voor grote investeringen In 1951 bijna 3 millioen nodig voor uitbreidingen De kapitaaldienst van de begroting van het Haarlemse Energiebedrijf beloopt voor 1951 niet minder dan ƒ2.902.214. Dat is ruim zeven ton meer dan voor 1950 ge raamd was en meer dan een millioen ho ger dan in 1949 werd uitgegeven. De grootste moot wordt opgeslokt door de versterking van de kabelnetten, waar toe ae Haarlemse raad in zijn jongste vergadering heeft besloten, namelijk 1.360.400. Bovendien wordt voor 1951 een belang rijke toeneming van het electrisch vermo gen dat voor de binnenstad nodig is ver wacht, waartoe de aanleg van een hoog spanningskabel voor 6000 volt van de cen trale naar het centrum nodig is. Aan de turbines en schakelinstallaties moeten be langrijke voorzieningen worden getroffen, in totaal voor bijna 52.000. Voor de openbare electrische verlichting bij nieuwe straten en wegen en de verbe tering van de straatverlichting van drukke verkeerswegen en van wegen en straten die in 1951 genormaliseerd zullen worden en voor het vervangen van de gasverlich tingstaat een bedrag van f 137.000 ge noteerd. De stadsuitbreiding brengt een uitgave van 122.000 voor kanalisatie en dienstleidingen voor de afdeling gas met zich, terwijl voorts voor de uitbreiding van productievermogen en distributie van het gasbedrijf 108.000 nodig zal zijn. Maar ook de nacht kwamen ze door.En nog een nacht en een dag. En toen gebeurden er vreemde dingen! Want het vreemde was, dat Rick en Bunkie het al maar warmer en warmer kregenHet leek wel, of de zon steeds beter ging schijnen! Maar dat kwam, omdat de ballon boven het Indische land gedreven was. Ja, warempel, zover waren ze al gereisd, die hele grote zee over! En toen gebeurde opeens, wat niet meer uit kon blijven.... de ballon barstte door de hitte! Rick en Bunkie gaven een gil leerlingen van de deelnemende scholen zijn. Er worden uit de aanmeldingen drie stuk ken gekozen, die in de Stadsschouwburg zullen worden opgevoerd. Auteursrechten, costuums en requisieten zijn voor eigen rekening, voor zover althans niet in de schouwburg aanwezig, de toneelkapper wordt door het comité betaald. De afdeling tekenen (vrije techniek) is gesplitst in twee leeftijdsgroepen. Er zijn tal van onderwerpen opgegeven, met als bijzonderheden een ontwerp voor eén wandkleed voor een kinderkamer, een af fiche of een marionet. Er wordt op de eer lijkheid van de deelnemers gerekend wat betreft het zelf maken. De eerste selectie heeft op de scholen plaats, de definitieve door een uit tekenleraren bestaande be oordelingscommissie. De geselecteerde teke ningen worden in het Frans Halsmuseum tentoongesteld. De werkstukken van handenarbeid mo gen individueel of in groepsverband echter zonder de minste hulp van anderen vervaardigd worden. Voor de handwer ken zijn er drie groepen. Leerlingen kun nen breiwerk insturen of voorwerpen in kunststeek, met applicatie of met open naaiwerk. Voor de foto's kunnen de scho lieren ieder gewenst formaat kiezen. De uitvoering van toneel en declamatie zal plaats hebben in de Stadsschouwburg op Dinsdag 30 Januari. De demonstraties van-de beste prestaties op het gebied van de muziek hebben plaats in de gemeente lijke Concertzaal op Woensdag 31 Januari en Vrijdag 2 Februari. Op beide avonden wordt hetzelfde programma ten gehore ge bracht. De tentoonstelling van foto's, teke ningen, producten van handenarbeid en dergelijke zal worden gehouden in het Frans Halsmuseum van Maandag 19 tot Dinsdag' 27 Februari. Indonesische lezing van het incident te Bandoeng DJAKARTA, 21 December (Aneta) De Indonesische militaire commandant van Bandoeng, overste Amon, heeft aan Aneta medegedeeld, dat hij ten aanzien van het gezamenlijke communiqué, dat zou worden uitgegeven over de gebeurtenissen op het sportterrein op Zondagmiddag, niet tot overeenstemming kon komen met de Ne derlandse commandant. Overste Van der Hurk. Overste Amon heeft thans een com muniqué uitgegeven, terwijl overste Van der Hurk heden naar Djakarta is vertrok ken om overleg met generaal Scheffelaar te plegen. In het communiqué van Amon wordt gezegd, dat tijdens ae wedstrijd een groep leden van de APRI (Indonesische strijd krachten) toegang tot het terrein verzocht, welk verzoek een woordenwisseling en een handgemeen tot gevolg had. Daarbij raakte een lid van de APRI gewond. Een officier van de Koninklijke Landmacht en leden van de militaire politie trachtten tussen beide te komen, doch vergeefs. Enige leden van de APRI zochten een heenkomen en vluchtten naar een dichtbij gelegen post van de APRI, waarna zij bewapend te rugkwamen. Vervolgens vuurden zij in het wilde weg, waardoor vijf personen dode lijk werden getroffen. Leden van de Ne derlandse en van de Indonesische militaire politie poogden zonder resultaat een eind aan het vuren te maken. Na enige tijd kon de omsingeling doorbroken worden, waar na op bevel van Amon de APRI-leden werden weggevoerd. Het communiqué be sluit, dat tegen eventueel schuldige leden van de APRI maatregelen zullen worden genomen. Naar aanleiding van het comuniqué van overste Amon deelde de woordvoerder van het Hoge Commissariaat desgevraagd aan Aneta mede. dat er in dit stadium geen be hoefte wordt gevoeld aan een afzonderlijke uiteenzetting van Nederlandse zijde. Slechts wenste de woordvoerder er de nadruk op te leggen, dat vaststaat, dat tijdens de incidenten door militairen van de Koninklijke Landmacht geen schot is gelost. Vorst houdt aan Het K.N.M.I. deelt mee: In de algemene luchtdrukverdeling ko men thans maar weinig veranderingen voor. Een uitgebreid gebied van hoge lucht druk strekt zich uit van West-Siberië over Rusland naar Scandinavië. Dit hogedruk- gebied begint zich nu steeds meer in Westelijke richting uit te breiden, waardoor een verbinding tot stand komt met een ander hogedrukgebied boven Groenland. Aan de andere kant neemt het Azoren- hogedrukgebied geleidelijk in betekenis af, waarbij het zich nog wat verder naar het Zuiden terugtrekt. De Oceaandepressies volgen daardoor een koers over de golf van Biscaye en het Iberisch schiereiland naar de Middellandse Zee. Hierdoor wordt boven geheel West-Europa de Oostelijke luchtstroming in stand gehouden. Daar het echter tot diep in Rusland niet meer dan ongeveer vijf graden vriest, kan de vorst niet belangrijk in betekenis toenemen. Al leen tijdens opklaringen kan plaatselijk de temperatuur tot onder min vijf graden dalen. Het ziet er naar uit dat de nu heer sende luchtdrukverdeling nog verscheidene dagen zal standhouden. ADVERTENTIE FEUILLETON '=—F,nnoi'fefelp 8) De hoedenwinkel daagt nog niet op. Sportartikelen, een zui- velzaak, boeken, een kapper met verlichte étalage, weer een sigarenwinkel en dan eindelijk de hoeden. Hier mbet het naast zijn. Dat klopt. Twee grote vensters met een soort grijs glas. De Langendïjk is ver licht door hanglampen en ik kan met moeite op het ondoorzichtige glas „Herman Luchtenbeld, grossier in levensmiddelen", ontcijferen. De huisdeur in het midden en daarop zit een flink emaille bord met zwarte letters. Schuin-aan de overkant is een manufacturenzaak, die haar étalage, zij het ook bescheiden, verlicht. Ik loop er heen Die étalage is tenminste een mo tief om hier stil te blijven staan. Mijn ogen dwalen telkens van de lange heren onderbroeken naar hel huis van de gros sier. een rustig, degelijk huis met twee woonverdiepingen en daarboven nog wat zolderkamertjes. Beneden zal het kantoor zijn. Aan één kant de hoedenwinkel, aan de andere kant een gangetje van nog geen meter breed. Een donker steegje. Er tin telt iets in mijn bloed, en een jongensach tige zucht naar avontuur doei me resoluut het cordon van avondlijke slenteraars doorbreken en recht op de duistere sleuf afstevenen. Veel zie ik niet, want links en rechts zijn blinde muren. Met beide handen langs de gladde wanden tastend, schuifel ik voorzichtig voort. De muren zijn klam. Onwillekeurig wil ik mijn handen aan mijn jas afvegen, maar bedenk gelukkig tijdig: deze is wit. Voor me, ver weg, brandt een lichtje. Ik wen aan het duister van dit gangetje en kan me lang zamerhand oriënteren. De muren houden op. Rechts is nu een houten schutting, links een hogere stenen muur. Het gange tje loopt dood tegen een hekje en daar achter is water. Een gracht- Ik ruik het water en moet aan Venetië denken. Aan zwart water in de avond, dat stinkt naar bederf en afval en toch een sfeer van romantiek oproept. Venetië. Een oude herinnering komt naar boven.' Het was een smal kanaal met hoge huizenwanden opzij. We waren stil, het Italiaanse meisje en ik. Van ver weg klonk vaag en verward carnavalsrumoer. Stemmen en soms, iets schriller, een toeter. Ik zei niets, omdat ik geen Italiaans kende en de romantiek.van dit suprème moment niet wilde verstoren. Achter ons de gondoliere. Ook zwijgend. En toen plots in dat nauwe kanaal een knarsend raam, dat wijd open zwaaide en een schimmige figuur, die zich naar voren boog en iets wits ledigde, vlak boven ons. Ik zag het en kromp ineen. Een lichte plons in het water naast me. Romantiek kapot. Avond kapot. Dwaas, dat ik hier aan moet denken. Ik dacht, dat de oorlog me die dingen uit vroeger jaren had doen vergeten. Aan de overkant van de gracht staan huize en daar brandt een licht. Dat zag ik zojuist. In de schutting is een deur, die op slot zit. Op het gebied van forceren van sloten heb ik geen capaciteiten. Hoog is de schut ting echter niet. In mijn soldatenjaren ben ik wel over hogere hindernissen geklom men. Maar wellicht ligt er een waakhond aan de andere zijde op me te wachten. En dan mijn lichte regenjas en mijn pak. De jas kan echter uit en nu ik eenmaal a ge zegd heb, wil ik ook 'd zeggen, al zal me dat dan misschien een vuil pak of een hondenbeet in myn kuit kosten. De regen jas leg ik over de schutting heen, ik hijs me op en zwaai mijn linkerbeen, ongetwij feld wat houterig, over de rand. Wat ik aan de andere kant zie, stimuleert me. In de achterkamer brandt licht. De gordijnen zijn slechts half gesloten en een brede witte reep scheidt de tuin in tweeën. Een hond is er niet. Zo zacht mogelijk laat ik ine in een bloemperkje vallen en sluip naar het huis. Meubels van staal en hout. Een kantoor. Wanneer ik me nog iets verder naar voren waag, zie ik eindelijk degene, die ik zo graag wil zien: Herman Luchten beld. Hij zit achter een bureau, vóór zich een bode. met getallen. De kale schedel glimt en er zijn reflexen op van de bureau lamp. Een grappig gezicht. Als ik dit ganse beeld op mij in laat werken, vind ik het helemaal net grappig meer. Luchtenbeld steunt zijn hoofd in de handen en hij be weegt nauwelijks. Af en toe schokt het lichaam. Een snik, de schouders bewegen kort. Dit is een mens in nood, een man, die hevig en intens lijdt. Ik voel, dat ik een rode kop krijg van schaamte. Ik weet, wat ik weten wil. Luchtenbeld huichelt niet. Deze man kan zijn vrouw niet koel bloedig vermoord hebben. Plotseling kraakt iets achter me. De schutting. In een flits wend ik mijn hoofd in die richting. Licht-donker. Ik ben half verblind, maar geloof toch iels zwarts te zien wegduiken. Mijn oren zijn goed en de doffe plof hoor ik duidelijk. Iemand keek over dé schutting en bespionneerde mij. Ik word bang', gewoon bang. Zeker vijf minuten lang sta ik midden in de tuin en wacht roerloos. Terug naar het lichte raam, naar de man achter het bureau wil ik niet en de schutting ''over durf ik nog niet. Ik word daar opgewacht en de gracht is dichtbij. Geen haan zal er naar kraaien als ik in dat duister gangetje een mes in mijn lijf krijg en daarna tezamen met een paar stenen op de bodem van dat vieze water kom te liggen. Tenslotte wordt het echter duidelijk, dat ik over de schutting terug moet, want aan de andere kant van de tuin is een onover komelijke hindernis: een hoge, stenen muur met glasscherven op de bovenrand. En ik kan bovendien geen,, eeuwigheid blijven wachten. Voorzichtig beweeg ik me naar de verste hoek van de tuin. Wanneer ik me daar voorzichtig op de schuttfng hijs en over de rand heen het steege in kijk, moet ik met de verlichte straat als achter grond silhouetten zien, als iemand, de hemel mag weten wie, mij daar opwacht. Het lukt. Mijn voeten vinden steun op een iets uitstekende plank en ik kan de don kere sleuf zien. Ze is zonder enige twijfel leeg. Vlug klim ik over de schutting, pak mijn regenjas en loop naar de drukke straat. Een gevoel van opluchting komt over me als ik weer tussen de mensen in loop. Op het moment, dat ik Luchtenbeld zag zitten als de gepersonifieerde smart, dacht ik, dat er in Gorinchem voor mij niets meer te doen viel, dat de val in de luchtkoker van Marie Luchtenbeld-de Ruiter inderdaad een ongeluk geweest was. Ik had op dat ogenblik de zekerheid, dat mijn amateuristische argwaan volkomen ongegrond was, maar nu twijfel ik weer. De donkere vlek boven de schuttingrand. het gekraak en de plof van een neersprin gend lichaam gaven me ineens weer het gevoel, dat ik me in een wespennest ge stoken heb, dat ik inderdaad in hel domein van de misdaad verzeild ben. De Langen- HUNTER: de E x p o r t-Vi r g I n i a van b I ij vend goede kwaliteit BINNENLAND De stichting „Nationaal Park De Hoge Veluwe" zal ingaande 1 Janauri weer in hoofdzaak het bestuur krijgen dat zij- vóór de oorlog had. Dit is een gevolg van het proces, dat mr. H. P. Marchant gevoerd heeft tegen de staat, aangezien in bezettings tijd een ander bestuur was gesteld in de plaatst van het oorspronkelijke. De staat heeft dit proces verloren. Na de uitspraak door de president der Haagse rechtbank in de zaak der Ambonese militairen is het eveneens over deze kwestie bij de voorzitter van het Militair Ambtena rengerecht aanhangig gemaakte kort geding ingetrokken. De Nederlandse Nationale Commissie voor Vluchtelingenhulp heeft een begin ge maakt met de uildeling van kleding aan kinderen in twaalf vluchtelingenkampen in Noord-West-Duitsland. HAARLEM EN OMGEVING Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam is geslaagd voor het candidaatsexamen economie de heer P. Stouthamer te Haarlem. Aan de rijksuniversiteit te Leiden is geslaagd voor het doctoraal examen Indo logie (economie) de heer N. J. N. Kouwen- hoven te Heemstede. De heer D. van der Wel te Haarlem is aan de Leidse universiteit gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proef schrift „Administratief-rechtelijke nulli teiten". In de Donderdag gehouden buitenge wone vergadering van aandeelhouders van de N.V. Technische Maatschappij Heringa en Wuthrïch te Haarlem werd de heer F. W. Vermeer te Overveen tot mede-directeur dezer N.V. benoemd. Donderdagmorgen om half twaalf werd een herenrijwiel, ter waarde van f190, dat geplaatst was voor een winkel in de Gier straat. gestolen. Des middags heeft de politie te 's Gravenhage de Hagenaar J. B. aange houden, verdacht van diefstal van de fiets. Hij zal naar Haarlem worden overgebracht. De Rotterdamse politie heeft de eén en twintigjarige E. A. van L. naar Haarlem overgebracht, omdat hij verdacht wordt'van diefstal van enige fietsen met hulpmotor. De aangehoudene is naar het Huis van Be waring overgebracht. In de bcrglaats van de Bloemendaalse politie bevinden zich reeds geruime tijd een heren- en een kinderfiets en twee autopeds, welke in de gemeente onbeheerd werden aangetroffen. Diegenen, die in de loop van dit jaar deze vervoermiddelen zijn kwijt ge raakt kunnen zich aan het politiebureau te Overveen vervoegen. Het zal Zondag 24 December vijftig jaar geleden zijn dat mejuffrouw S. Baarda in dienst trad bij de familie Lofvers te Haar lem. Enige jaren geleden werd mejuffrouw Baarda de ere-medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, verleend. Aan de Vrije Universiteit in Amsterdam geslaagd voor het candidaatsexamen wis- i natuurkunde de heer H. S. Jansz te Haarlem. De architecten Jacq. van Velsen en G. A. Loogman hebben aanbesteed het bouwen van een zevenklassige school voor R.K. lager onderwijs op een terrein aan de Geu zenvesperstraat in Haarlem-Noord. Ingeko men waren vier en twintig inschrijvingen. Laagste inschrijver was K. de Jong, Drie huis voor f 113.782 en de hoogste H. J. Óppen- kamp, Haarlem voor f 131.800. ADVERTENTIE His Master's Voice, Columbia, Parlophone, Elite-Special, enz. Kruisweg 49, Haarlem, Tel. 11532 dijk ligt achter me en ik loop door het stille straatje, dat naar de markt, naar mijn hotel leidt. Ik loop vlug door, want ik verlang naar mijn bed. Voor ik bij de markt de hoek om sla, wend ik met een ruk mijn hoofd om, niet bewust, maar instinctief, voelend dat ik gevolgd wordt. En werkelijk, een man loopt snel de stille straat door in mijn richting, minstens hon derd meter achter me. De proef op de som. Ik draai me om en ga dezelfde weg terug, de figuur tegemoet. Deze aarzelt even, een seconde, laat zijn rug zien en loopt, holt bijna naar de Langendijk, naar het mensengewoel terug. Verder volgen heeft geen zin. Ik heb zekerheid. De val in de luchtkoker was geen ongeluk. Toch bood de hollende man, die zojuist voor me uit vluchtte, een zo weinig sinister beeld, dat ik mijn angst volkomen kwijt ben. Een werkelijke bedreiging kan ik niet in deze figuur zien, maar wie weet, is dit wellicht slechts een voorpost. Ik heb behoefte aan zonlicht, aan fris water, aan een hengel. Morgen ga ik vissen. Die dikke Jansen deed daarstraks, toen ik hem een hengel en een paar tuigjes te leen vroeg, bepaald huichelachtig. Van zijn spontane vriendelijkheid en spraakzaam heid van gisteravond was niets meer over. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6