DANSLES Samenwerking de enige uitweg uit de toestand waarin de wereld verkeert DANSSCHOOL KWEKKEBOOM Nieuwe Gracht 9| Haarlem Radio geeft Donderdag De nieuwe verkeersregels gaan aanstaande Maandag in Merdeka"-monumenf in de plaats Door de eeuwen trouw" van r~ PANDA DE ME ESTER* BEDIEN DE (Wereldnieuws) Uitga Woensdag 27 December 1950 2 Kerstrede van de Koningin Het internationaal saamhorigheidsgevoel leeft veel sterker dan men, oppervlakkig gezien, aanneemt Koningin Juliana heeft op de Eerste Kerstdag over beide Hilversumse zenders en de kortegolfzenders van de Wereld omroep een Kerstrede uitgesproken. De Koningin zeide onder meer: „Komt allen tezamen.- Samenkomen is ons gelukkig mogelijk, hoe verschillend wij ook denken. Over het algemeen evenwel voelen we het Kerstfeest als het licht in de nacht, de hoop in de nood, en we voelen de behoefte, dit op de een of andere wijze te beleven en eens in het jaar dit als een troost ons te laten doorgloeien. Dit willen we gaarne samen doen. Daartegenover steekt dan af onze men sen-machteloosheid, allen tezamen datgene van onze wereld te maken dat we, elk van ons, zo duidelijk voor ons zien, zoals het mogelijk zou moeten zijn: zonder oorlog, zonder gebrek, misschien zelfs zonder ziekte en, als iedereen er zich ten volle voor gaf, zelfs zonder haat en nijd. Daarbij mogen mensen onderling enigszins verschillen van idealen, maar hoofdzaak is, dat vast staat dat we vrede op aarde willen en die aarde veilig en vruchtbaar, waar het leven goed is omdat wij goed voor elkander zouden zijn. Dit is onbereikbaar zo lang enkelingen, ja ook groepen, ja zelfs zeer grote groe pen, zich buiten de gemeenschap houden of er zich tegen keren. Laten we het bekennen dat ons aUer liefste wens zou zijn, dat dat veranderde. Maar intussen kunnen we de hand aan de ploeg slaan en beginnen de na-oorlogse gemeenschap wel degelijk op te bouwen, voor zover dat binnen ons bereik ligt. Gelukkig is dat begin gemaakt, maar wij moeten er met volle kracht aan doorwer ken, wetende dat, als men aan iets goeds werkt, er ook altijd iets goeds uit voort komt, zij het resultaat ook soms anders dan was verwacht. Deze gemeenschapsbouw zal op inter nationaal plan moeten geschieden, even goed als tussen de verschillende groepen van onze samenleving onderling. Het zich stellen buiten de gemeenschap, het niet meedoen, is de eerste stao naar het strijden er tegen. Afzijdigheid dn een strijd op leven en dood is onbestaanbaar, het is een laffe uitvlucht van de ziende blinde, die daardoor onvermijdelijk in het verkeerde kamp eindigt. We kennen allen de gulden waarheid van het feit, dat men het als deel van een samenleving beter heeft, dat men ook beter tot zijn recht komt, dan alleen, eenzaam en mokkend in zijn hoge souvereiniteit. Ik spreek niet over gedwongen samengaan, maar over samenwerking. Dit woord houdt aller vrijwilligheid en hoogste verant woordelijkheid in. Dit alles geldt over de hele linie; voor de enkele mens, het geldt naties en ook voor alle andere soorten van groeperingen van mensen. Samenwerking heeft nog nooit iemand pijn gedaan, integendeel ge holpen en vaak meer geholpen dan werd verwacht. U hebt allen' uw herinneringen uit de oorlogstijd: daar wil ik naar ver wijzen. Willen we uitredding uit de toestand, waarin onze wereld thans verkeert, dan is samenwerking de enige uitweg gelukkig. Wel worden we door alle omstandigheden tot meer eenheid gedwongen, maar het staat ons allen vrij, die op waardige wijze te aanvaarden, bewust en vrijwillig. Ons wordt nu een kans geboden iets van de wereld te maken. ADVERTENTIE Aanvang nieuwe lessen Beginners, Gevor derden en Meergevorderden JANUARI. INSCHRIJVING DAGELIJKS. PRIVéLES OP ELK VERLANGD UUR HILVERSUM I, 402 3VL 7.00 Nieuws. 7.15 Morgengebed. 7.30 Slui ting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.00 Platen. 10.15 Morgendienst. 10.45 Geestelijke liederen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Piano. 12,15 Platen. 12.35 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Omroeporkest. 14.00 Pla ten. 14.45 Voor de vrouw. 15.30 Vocaal kwar tet. 15.45 Bijbellezing. 16.30 Sluiting. 13.00 Voor de jeugd. 18.30 De stem van de Christe lijke vakbeweging. 18.45 Platen. 19.00 nieuws. 19.15 Levensvragen van allerlei aard. 19.30 In dienst van het vaderland. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Radioschaak- wedsfrijd NoorwegenNederland. 20.06 Ge varieerd programma. 22.00 Platen. 22.15 Bui tenlands overzicht. 22.35 Platen. 22.45 Avond overdenking.. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Platen. HILVERSUM lï, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Sluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Morgenwijding. 9.25 Platen. 9.30 Platen. 10.30 De Antwoordman. 10.45 Platen. 10.50 Voor kinderen. 11.00 Piano. 11.30 Platen. 11.45 Voordracht. 12.00 Lichte mu ziek. 12,30 Weerbericht. 12.33 "in 't spionnetje. 12,38 Piano en orgel. 13.00 Nieuws. 13.20 Accordeon. 13.50 U kunt het geloven of niet, 13.55 Orkest. 14.30 Sopraan en piano. 15.00 Voor zieken. 16.00 Platen. 16.30 Sluiting. 18.00 Nieuws. 18,15 Sport. 18.20 Sport. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Gesprek met de brandweerman. 19.10 Wmterromantiek. 19.50 Maandoverzicht Koninklijke Marine. 20.00 Nieuws. 20.05 Radioschaakwedstrijd Nedêhland-Noorwegen. 20.C5 Actualiteiten. 20.15 Philharmonisch orkest. 21.25 Hoorspel. 22.40 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.30—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.15 Lichte muziek. 12.30» Weerbericht. 12.33 Voor landbouwers. 12.40 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel en zang. 14.00 Platen. 15.00 Engelse les. 15.30 Platen. 15.40 Franse les. 16.00 Platen. 17.00 Nieuws. 17.15 Voor kinderen. 18.15 Platen. 13.30 Voor de soldaten. 18.00 Nieuws. 19.30 Twee piano's. 19.50 Causerie over Parijs. 20.00 Verzoekprogramma. 21.00 Gevarieerd programma. 21.30 Platen. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.25 Symphonie- concert. 23.45 Nieuws, 23.50^-24.00 Platen. Nooit waren we technisch beter toege rust,. noch geestelijk rijper, noch zo aan 't losscheuren van verkeerde tradities. Doen wij het niet, dan verdienen wij zeker niet, het aardrijk te beërven. Het is merkwaardig, dat dit internatio naal saamhorigheidsgevoel, onbewust, in stinctief, veel sterker leeft dan men opper vlakkig gezien aanneemt. Ik ben zelf in de gelegenheid geweest, dit waar te nemen. Wij hoeven ons daarvan alleen maar allen bewust te worden en wij zijn een heel eind verder. Onze wereld een heel stuk bewoonbaar der te maken is eigenlijk maar zö'n kleine prestatie, vergeleken bij wat een mens verder in zijn leven presteren moet. Op een feest als Kerstmis mogen wij daar met elkaar wel over spreken. Want we weten allen heel goed, dat onze levens niet beëindigd worden dan nadat we uit eindelijk het uiterste geofferd hebben van wat we bezaten zij het, dat dit verspreid ligt over een heel leven, zij het dat het samengevoegd is in enkele seconden.. Blijkbaar verbetert onze aarde niet zon- der onze medewerking en dan natuurlijk ons aller medewerking. De gebeurtenissen in de wereld, die de tijdperken als het ware ontzetten, kunnen maar niet tot voldongen feit bezinken, om dat de wereld in zichzelf daarvoor niet te vinden is. De maskeraden, die de tijdèn verbinden als wereldse heerschappijen, worden toch daarheen geleid, waar de dreigende vol komen vernietiging zich overgeeft aan de lotsbeschikking van de wereld door God. Daarom zullen zij. die door inzet van hun eigen leven, trachten te komen tot begrip van deze lotsbestemming, dienstknechten zijn van God. Zij zullen in 'het Kerstfeest het eeuwige licht ontmoeten, dat in de duis ternis aanwezig is. En zii zullen daaruit de kracht ontvangen om de mensheid door de duisternis heen te leiden naar zijn be stemming van kinderen van God in de .wereld. Voor hen zal Christus niet een historisch feit betekenen, maar het levende zoenoffer voor nu en alle tijden. En juist in deze tijd zal een weerstands- vlak ontstaan van dit licht, waartegen iedere duisternis opgolft. om in dit weer- standsvlak te worden opgenomen, en zó zullen de tijden worden bestendigd in dit licht". Kerstpakketten voor 'Wegenwacht Zaterdagmorgen hebben de heer J. V. Voerman en mevrouw G. van der Lijn op het hoofdkantoor van de A.N.W.B. in Den Haag aan een drietal Haagse wegenwachten enige kerstpakketten overhandigd. Deze pakketten waren hét resultaat van de actie „Onze gele rijders". Alle andere wegen wachten in ons land hebben hun pakketten per post ontvangen. De heer Voerman zei dit initiatief te hebben genomen als waar dering en bewondering voor het werk van de Wegenwacht. Namens de A.N.W.B. dankte de heef Rienstra de initiatiefnemers voor het vele werk, dat zij hebben verzet en de moeite, welke zij zich hiervoor hebben getroost. Ijsgang en -pret op het IJseimeer De bootdienst van de Groninger-Lemmer Stoombootmaatschappij, die de dienst on derhoudt van Lemmer-Amsterdam v.v. over het IJseimeer, is wegens ijsgang ge staakt. Het m.s. Boorenstroom van de rederij Koppe uit Amsterdam dat een reis naar Friesland wilde maken, moest bij Marken rechtomkeert maken. Bij Lemmer is thans een ijsveld ontstaan van enkele kilometers. Duizenden hebben daar gedurende de Kerstdagen geschaatst. De ijsvereniging Lemmer heeft er een ijs-' baan gemaakt. In de middag van de Eerste Kerstdag hebben twee Monnikendammers per schaats een tocht naar Marken en terug gemaakt. Zij waren de eersten die dit jaar op de schaats Marken hebben bereikt. Het ijs was echter nog niet betrouw baar. Arnhem bekroont dichtwerk van Guillaume van der Graft De litteratuurprijs van de gemeente Arn hem voor het beste, gedurende de afgelopen vijf jaren ontstane werk van Gelderse let terkundigen is toegekend aan de 30-jarige dichter Guillaume van der Graft (as. W. Barnard) te Nijmegen. Zijn gehele oeuvre valt, aldus de jury, binnen de als voorwaarde gestelde periode der vijf gepasseerde jaren en biedt dienten gevolge een overzichtelijke beoordelings mogelijkheid. De vier gepubliceerde bundels zijn van 'n poëtisch gehalte dat geen twijfel laat aan het hoogst talentrijk dichterschap yan de maker. Reeds bij het. verschijnen van de eerste verzameling verzen onder' de titel „In Exilio" was het de jury duidelijk dat met Guillaume van der Graft een (Ier belangrijkste dichters uit de oorlogsgenera tie naar voren \yas gekomen. Zijn latere werk bevestigen de juistheid van deze indruk. Eén Januari gaan de nieuwe Verkeers wet en het nieuwe Verkeersreglement in, waar wij nog eens de belangrijkste punten uit lichten. De maximum-snelheid komt te vervallen, met dien verstande dat men zijn snelheid zo móet régelen, dat gestopt kan worden binnen de afstand waarover de weg kan worden overzien. Voor zware voertuigen zijn echter wèl maximum-snel heden vastgesteld. Autobussen mogen niet harder rijden dan 75 km., zware vracht auto's niet harder dan 60 km en auta's met aanhangwagens niet harder dan 50 Ion per uur. Buiten bebouwde kommen is het m file rijden met auto's verboden. Men moet zo veel afstand bewaren, dat een inhalende auto plaats kan vinden. Bij het naar links van richting veranderen, moet snelverkeer de weg-as opzoeken. Langzaam verkeer heeft de keuze tussen het naar de linker kant van de rechterweghelft gaan en het rechts blijven rijden. Stilstaan van voertuigen is verboden (zelfs al is het voor laden of lossen) aan de linkerkant van de weg (behalve in stra ten met éénrichtingsverkeer of met een stopverbod voor de rechterzijde), binnen twaalf meter van een autobushalte en bin nen tien meter van een kruising. Op plaat sen waar het verkeer moet wachten, dient het zich op te stellen op de rechterweghelft in volgorde van aankomst. Het langzame verkeer mag daarbij de auto's niet meer hinderen dan strikt noodzakelijk is. Achter uitrijden mag slechts stapvoets geschieden en alleen langs die zijde van de rijbaan, waar men zich tevoren bevond. Signalen Het geven van geluidssignalen is alleen toegestaan, wanneer een andere weggebrui ker gevaar loopt. Meer of andere signalen zijn verboden, 's Nachts mag naar keuze met de claxon of met de koplampen signaal worden gegeven. Bij dichte mist moet over dag gereden worden met gedimd groot licht (dus niet met stadslichten) en met achter licht. Auto's moeten voorzien zijn van stop lichten en richtingaanwijzers, waarvan de verlichting nu verplicht is. De „Ameri kaanse" knipperlichten blijven tot 1 Januari 1951 toegelaten, 's Nachts moeten auto's voorzien zijn van twee rode reflec toren en van ten minste één achterlicht. Indien de twee aohterlichten reflecterend zijn, hoeven geen reflectoren te worden aangebracht. Motorfietsen hoeven niet meer voorzien te zijn van een spiegel en een stoplicht. Bij nacht moet behalve het achterlicht echter een reflector aanwezig zijn, tenzij het ach terlicht zelf reflecterend is. Op motorfiet sen mag behalve de bestuurder slechts één persoon worden meegenomen. Voor deze moet een behoorlijke zitplaats aanwezig zijn. Fietsers Rijwielen mogen met inbegrip van de lading niet breder zijn dan 75 centimeter. Alle fietsen, ook de doortrappers, moeten voorzien zijn van een rem. Het meevoeren van een tweede persoon op de fiets is toe gestaan. Als het een kind beneden de tien jaar is, moet echter een zitplaats met rug- Mazelen op de „Cameronia" Met 1300 pasagiers aan boord, vrijwel uitsluitend voormalige K.N.I.L.-militairen met hun gezinnen, is de „Cafneronia" in de nacht van Zaterdag op Zondag in Rotter dam aangekomen. Tijdens de reis hebben zich bij enige tien tallen opvarenden mazelen voorgedaan. Bij aankomst in Rotterdam waren er nog twee en twintig patiënten. en voetsteunen aanwezig zijn. Het laten slaan van een rijwiel op de rijbaan (bij voorbeeld met de trappers steunend tegen. d§ trottoirband) is verboden. Nummerborden Zij, die zich van nu af aan een motor of auto aanschaffen (nieuw of tweedehands) en die nog geen nummerbewijs hebben, moeten het nieuwe model nummerbord- aanvragen. Ook degenen die wel een oud nummerbewijs hebben, doch die in het be zit komen van een nieuwe auto of motor, kunnen hiervoor een nieuw kenteken aan vragen. De aanvraagformulieren kunnen bij het politiebureau aan de Smedestraat worden afgehaald. De oude kentekens 'olij ven voorlopig nog geldig. Bezitters hiervan lcurmen nog geen nieuwe kentekens aan vragen. Tezijnertijd zullen die worden ver-" vangen. TWAALFDE NATIONALE KERSTSALON VAN FOTOGRAFISCHE KUNST. In de zalen van de maatschappij Anti et Amicitiae te Amsterdam wordt tot het einde van dit jaar de twaalfde nationale Kerstsalon van fotografische kunst gehou den. Deze jaarlijkse expositie wordt ge organiseerd door de vereniging van Am sterdamse amateurfotografen. Van de ruim 1000 ingezonden foto's uit het gehele land. koos de jury er meer dan 200 uit voor expositie. Winnaar van de zilveren wisselbokaal voor 1950 werd de heer F. Lemaire uit Amsterdam. Voor de opening, waarbij ook burgemeester d'Ailly aanwe zig was, bestond zeer grote belangstelling. ADVERTENTIE Krimpen van pijn door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt U snel en afdoende van die pijnen, Togal baat' waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. BÜ apotheek en drogist 0.83, 2.08, 7.94. In het verwoeste Ambon n De bevolking leeft in kampen DJAKARTA (Aneta). De eerste in druk, welke de stad Ambon op een bezoe ker maakt, is die van ontwrichting en ver nieling. Tussen afgebrande huizen en puin hopen leeft de bevolking, die geestelijk en materieel zware slagen te incasseren kreeg en een lange lijdensweg had te gaan, aldus Aneta's speciale correspondent, die met een gezelschap journalisten op uitnodiging van het Indonesische ministerie van De fensie het eiland Ambon bezocht. Ongeveer tachtig procent van de stad Ambon is vernield in de huis-aan-huis ge vechten. Er heersten branden en het stads centrum werd uit zee beschoten. In het stadscentrum is rond de onbeschadigde Mis- sig'it vrijwel alles kapot. Buiten de stad is de vernieling minder, doch ook hier ziet men velerlei sporen van de strijd. Inmid dels beweegt het leven zich weer naar nor male banen. Er worden hutten van zink en atap gebouwd en ook gebruikt men de nerf van de sagopalm. In het havengebied is weer enige handel, zij het dan tegen prij zen die, vooral van de eerste levensbehoef ten, veelal abominabel zijn. Van de acht kerken zijn er vijl' vernield en men maakt thans noodkerken van sagopalmnerf. Drie bulldozers zijn-doende het puin dat het verkeer belemmert op te ruimen. Het monument „Door eeuwen trouw" is men doende op te blazen, in plaats daarvan komt een „Merdeka-monument". De eeuwenoude klok van het oude monument zal ter beschikking worden gesteld van de protestantse kerk van Ambon. De gehele Nederlandse kolonie bestaat uit 200 personen. Enkelen bevinden zich nog in de bergen, waarheen zij vluchtten toen de acties begonnen, enkelen wonen in de stad. De meeste Nederlanders hebben de wens tot evacuatie te kennen- gegeven. De postverbinding met Am'oon is nog niet opengesteld, slechts diensttelegrammen kunnen aangeboden worden. De voedselaanvoer is voorlopig verzekerd doordat de K.P.M. Ambon geregeld aan doet. Van normale verbindingen met de buitenwereld is nog geen sprake. Kamp „Ambon is een groot kamp", aldus de speciale correspondent. Ongeveer 20.000 burgers zijn in kampen ondergebracht. Al len ontvangen 250 gram distributierijst da gelijks, en wel gratis. In de vrije handel kost suiker 30 gulden per kilo, een blik zoete melk 10 gulden. Er zal gratis textiel gedistribueerd wor den. Het Indonesische Rode Kruis, evenals het internationale Rode Kruis zendt levens middelen en medicijnen. Er bestaat een .doktérstekort: Er zijn slechts vier artsen en 150 man medisch personeel, terwijl disenierie heerst. De correspondent kreeg de indruk dat het eiland Ambon „rustig" was. Luitenant- kolonel Warouw verklaarde dat de hoofd macht der militairen van de republiek Zuid-Molukken (R.M.S.) uiteengeslagen is. Hier en daar zijn nog verspreide gewapen de groepen, die echter geen gevaar voor rust en orde betekenen, aldus deZé woord voerder. Met het innemen 'van Hutumuri, Zuidelijk van Ambon, viel de laatste grote negorij in handen van de Apri. Bij deze actie, waarbij geen schot gelost werd, gaven zich 150 leden van de R.M.S. met wapens over. Op de eilanden Saparoea, Haruku, Nusaulau-t bevinden zich nog res ten van de R.M.S., aldus de stafchef Ple- ADVERTENTIE WSmu MS WflïSfil m miiïiWïïM, j w N O 3 a C K ET s j Brandbommen op Ambon Gevechten om Benteng Het Bureau Zuid-Molukken te 's-Gra- venhage deelt mee dat de regering van de republiek Zuid-Molukken heeft gemeld dat Pi-roe in Ceram'na een kort hevig gevecht is ontruimd. De troepen van de republiek hebben zich met geringe verliezen in de bergen teruggetrokken. Op Ambon hebben troepen van de R.M.S. een felle aanval in gezet op het deel van de stad Ambon dat in handen is van troepen der R.I. De aanleg steigers werden opgeblazen. Brandbommen richtten in de stad grote schade aan. Dak lozen werden ondergebracht in opslag plaatsen van de K.P.M. Er .zijn felle ge vechten begonnen om Benteng. In de bergen heeft men dagenlang te lijden gehad van zware beschietingen van zee uit. Twee missionarissen van de American Bethel Mission zijn naar Amerika vertrok ken: Alle kerken zijn. verwoest. ters. Op Ceram duren de zuiveringsacties voort. Volgens Warouw bedraagt het aantal ge vangen genomen leden der R.M.S. ongeveer 1200. Hij zeide voorts dat zich dagelijks groepjes, gewapenden bij posten van de Apri melden. Gevangen ministers De correspondent van Aneta heeft een bezoek gebracht aan de gevangenis waarin onder meer de ministers der R.M.S., Gas pers (Binnenlandse Zaken), Pieters (Voed selvoorziening) en Pattiradjawane (Ge zondheid) zitten. De eveneens in de gevan genis verblijvende woordvoerder der R.M. S., Pupella, zeide dat het grootste deel der Ambo'nese intellectuelen noodgedwongen aan de R.M.S. meewerkte, uit vrees voor représaillemaatregelen der rode en groene baretten. Kapitein Tjokropanolo van de politie verklaarde dat vele gevangenen zich bereid verklaard hadden in dienst van de Apri te treden. Eventuele berechting en vrijlating was volgens hem een zaak van de centrale regei'ing. Post voor militairen op de „Groofe Beer" Post, bestemd voor naar Nederland terug kerende militairen aan boord van het troe penschip „Groote Beer", welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 28 December in Nederland ter post worden bezorgd. Behalve de gebruike lijke gegevens dient het adres alleen de vermelding te bevatten: Aan boord van het troepenschip „Groote Beer". ADVERTENTIE Engels schip op wrak gelopen Lek in Vlissingen binnengebracht Het 7085 ton metende Engelse stoom schip Martagon dat in de nacht van Vrij dag op Zaterdag' op de Noordzee op. een wrak voer en tengevolge daarvan een lek kreeg, is vlot gebracht van de zandbank voor Blankenberge,waar men het aan de grond had gezet. De Martagon is door twee sleepboten en twee b'ergingsvaartuigen naar Vlissingen gebracht. Passagiers van Canadees vliegtuig levend gevonden Zestien van de achttien inzittenden van een toestel van de „Canadian Pacific Air lines" dat Vrijdag in de Rocky Mountains is neergestort, zijn behouden aangetrof fen, zo meldt radio New York. De bestuur der en de tweede piloot zijn overleden. De 15 passagiers en de stewardess zijn als door een wonder aan de dood ontsnapt. Het wrak van het toestel wérd Zaterdag op de piek van Okanagan (Brits Colum bia) door een militair vliegtuig gevonden. Heilige Deur gesloten VATICAANSTAD, 24 December (A.F.P.) De laatste plechtigheid van het Heilige Jaar had Zondagochtend plaats in de St. Pieter te Rome, waar Paus Pius XII het jubileumjaar heeft gesloten door het leg gen van de eerste steen van de muur, welke gedurende 25 jaar de Heilige Deur zal afsluiten. Vier millioen gelovigen be zochten dit jaar de basiliek. Twintig jaar geëist tegen Von Faikenhausen De militaire auditeur te Brussel heeft Zaterdagmiddag zijn requisitoir in het proces tegen de voormalige Duitse gene raals beëindigd en tegen Von Faikenhau sen en Reeder 20 jaar dwangarbeid en te gen Bertran en Von Claer 15 jaar geëist. Het gedeelte van de televïsiemast bij Lopik dat thans gereed is gekomen, heeft een hoogte van ongeveer 165 m. boven het terrein. Wanneer de mast geheel gereed zal zijn, zal de hoogte boven het terrein 219 m. bedragen. J 31. Jolliepop nam duszoals wij gezien hebben, zijn koffertje op; hij greep zijn hoed en begaf zich naar de voordeur. „Weet je nu wel zeker dat je weg zult gaan, Jolliepop?" vroeg Panda want het speet hem -nu echt. Hij had Jeremias wel eens heel lastig gevonden, omdat hij altijd strikjes van hem moest dragen en zo, maar het ivas toch ook niet leuk dat. hij weg ging, W.at.moest Panda nu verder helemaal alleen, in .dat grote huis? Doch Jolliepop stond op zijn stuk. „Ik weet het zeer zeker, mijnheer.eh.... Panda," sprak hij. „Ik meen te mogen zeggen, dat ik er met uiterste krachtsinspanning naar gestreefd heb ons tot een behoorlijk en waardig millionnair te maken doch eilaas! Slechts roerige én onsmakelijke taferelen zijn uit mijn welgemeend pogen voortgevloeid, en....". Maar op dat mo- rneni, en juist toen Jolliepop al-pratend bijna de voordeur had bereikt, werd hij in de rede gevallen door een vreemde, harde stem, die van buiten kwam; een soort ijzeren stem, een stem die galmde met een metalen bijgeluid, alsof hij uit een luidspreker lcwam, en die stem riep„Uit de weg! Uit de weg! UIT DE WEG!" En nog voordat Jolliepop uit de weg had kun nen gaan werd de deur opengestoten met een vervaarlijke kracht, en daar kwam iemand binneniemand of ietsnu ja, iets onbeschrijflijks! Gelukkig kunnen we op de afbeelding ongeveer nagaan hoe dat iets er uit zag.„Nóg zo'n onsmake lijk begaafd persoon!" kreet Jolliepop ont zet, terwijl het metalen monster naar bin nen reed onder het uiten van de kreet: „UIT DE WEG!" Neergestort. Dinsdag is te Sierra Toreal, in de buurt van Antequera, een Spaans militair vliegtuig in een sneeuwbui neergestort. De bemanning van vier koppen kwam om het leven. Weigering. Daar de havenarbeiders van La Pallice (bij La Rochelle) gewei gerd hebben het eerste Amerikaanse wapenschip, dat daar Donderdag wordt verwacht, te lossen, heeft de Franse legerleiding besloten een eenheid in gereedheid te houden om het werk over te nemen. Onthaal. Amerikaanse militairen, die in La Rochelle zijn ingekwartierd om Amerikaanse wapenleveranties bestemd voor Duitsland in ontvangst te nemen, hebben de armen en wezen van de stad onthaald op een Kerstmaaltijd, waarbij zij ook geschenken uitdeelden. Non-actief. Er is een decreet verschenen van de Franse minister van landsver dediging, waarbij schout-bij-nacht Moullec en generaal Vincent, die beiden reeds in de tweede sectie van het re- serve-kader werden opgenomen, op non-actief worden gesteld. Deze beide officieren hadden deelgenomen aan po litieke manifestaties die werden op touw gezet door uiterst linkse- groeperingen. Generaal Vincent had voorts een brief met verwijten gezonden aan generaal Monetair, bevelhebber van het Franse vrijwilligersbataljon in Korea. Naar de Kaap. Op Tweede Kerstdag had te Tunis de start plaats van de Rallye over 15.000 km van de Middellandse Zee naar de Kaap, dwars door Afrika. Ook zullen deelnemers starten van Al giers, Or an en Casablanca. Er zijn drie routes uitgestippeld. In totaal zullen 43 équipes deelnemen, 19 Franse, 14 Amerikaanse, 4 Italiaanse en 2 Duitse teams. Het traject moet binnen 45 dagen worden afgelegd. Vredesprijs. Het presidium van de opperste Sovjet heeft een internationale Stalin- prijs ingesteld, die zal worden verleend „voor het versterken van de vrede on der de volleen". Een internationaal co mité, dat de prijs jaarlijks zal uitreiken, is samengesteld uit prominente leden van de wereldvredesraad, die de be weging der vrèdespartisanen leidt. Vriend. De programmaleider van „De Stem van Amerika", Barrett, heeft in een vraaggesprek voor de' televisie op de vraag of hij iemand uit de Sovjet-Unie of de met haar verbonden Oost-Euro- pese landen kende, die voor de vrede werkt, geantwoord, dat „een zeker iemand" achter het ijzeren gordijn zich beijverde om de spanning tussen Oost en West te verminderen. Deze „iemand" had de V.S. en andere democratische landen bezocht. Wat hij daar gezien had was bij hem in goede aarde gevallen, zo verklaarde Barrett. Sluiting. De Ierse banken zullen van heden af op last van de regering ten minste vier dagen- gesloten zijn als gevolg van een staking van 5.000 bankbeamMen. De regefing heeft opdracht tot sluiting ge geven op- verzoek van de. bankdirecties, die'verklaard-hebben, dat. zij niet kun- nen voldoen aan deeisen van het per soneel- „loonsverhoging en recht'op pen sioen". Als Zaterdag het werk niet is hervat, zal de regering de banken mach tigen om gesloten te blijven. Vergaan.. Het Zweedse stoomschip „Inger" is-Zondagavond-nabij het Deense eiland Mpéh Yèfgaan, na op een mijtt- téljzijn gelopen: - De lijken van vier beman ningsleden "zijn op de' kust vari: het 'eiland aangespoeld. Ongelukken. In de V.S. zijh .ih het afge lopen Kerstweekeinde tot dusver 724 personen door ongelukken om het leven gekomen, een ongekend hoog' cijfer. 545 mensen hebben het leven gelaten bij verkeersongevallen. Ongeluk. In de nacht vail Zaterdag op Zon dag' is een trein van de Braziliaanse spoorwegmaatschappij Leopoldina bij Victoria, de hoofdstad van de Brazi liaanse staat. Espirito Santo, uit dé rails gelopen en omgeslagen. 17 personen kwamen om het leven, meer dan 100 werden gewond, van wie tenminste; 20 ernstig. De meeste persoonlijke onge vallen deden zich in de slaapwagen voor, die na de ontsporing van de.rest van de trein losraakte. De machinist bleef ongedeerd. i leowe Egbert J. Tobi: Speculant onder Napoleon A. J. G. Stre'ngholt, Amsterdam. Een roman met de Franse revolutie als achtergrond kan altijd aanspraak maken op een brede lezerskring, want dat door genieën en schobbejakken bepaalde tijdsgewricht levert uiteraard stof te over voor een leven dige karalcterbeschrijvng, een kleurig décor en een boeiende intrige. „Speculant onder Napoleon", waarin de merkwaardige parallel tussen de levens van de eerste Franse keizer en de geldmagnaat Gabriel Jules Ouvrard in romanvorm wordt uitgewerkt, stelt toch min of meer teleur, omdat de schrijver, die een zeer deskundig man is öp het gebied van de economie en de. boekhouding, niet over de stijlmiddelen beschikt om de drie vermelde factoren te verenigen in een boeiend freseo, dat ons een overtuigend beeld geeft van de fel'bèwogen gebeurtenissen die de overgang vormden tot de periode die als „nieuwste geschiedenis" wordt aangeduid. Bertus Meijer: Micha. N.V. Leid- sche Uitgeversmaatschappij, Rijs wijk (Z.^C.). Het was in de dertiger jaren, dat we door het bundeltje van Bertus Meijer „Arbeiders gevraagd" kennis maakten met de moderne dichtkunst. Die onbeholpen rijmen troffen ons toen door de revolutionnaire kracht die zij vertolkten en het mededogen met de „Verworpenen der aarde" dat eruit sprak. Maar in twintig jaar kan er veel ver anderen en van de bovengenoemde éigen schappen bleef in Meijer's jongste roman over de Rotterdamse Chinezenwijk, „Micha", niets meer over. De auteur schreef een rimpelloos en nogal huilerig verhaal, dat ons ondanks alle. wellicht wel be-, maar dan toch zeker niet doorleefde ellende, volslagen onaangedaan liet, waarbij we het meest be treuren, dat het meegevoel met het leed van anderen plaats maakte voor zelfbeklag. J. -H. B. Agenda voor Haarlem WOENSDAG 27 DECEMBER Palace: „13 stoelen", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Love happy", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Vrouwengevange nis", 18 j., 2.15, 4.30, 7 en 9,15 uur. Spaarne: „De zoon van Zorro", 14 j., 2,30, 7 en 9.15 u. Frans Hals: „Je kunt het toch niet meene men", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Als mijn vrouw dat wist", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 28 DECEMBER Concertgebouw: „Sjors en Sjimmie in Bag- dag", 2 en 4 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2