De zuiveringsinstallatie te Heemstede G. WESSELING OLIEBOLLEN Directie wijst urgente gevallen aan Huisvestingsbureau dient van advies Frisse tentoonstelling in het Huis Van Looy van hedendaagse Haarlemse schilderkunst SLEUTEL WEG 2 Borrelglazen Likeurglazen OPZEELAND ORGANON-OSS Taxi? Bel 1.2,3.4.5 Woensdag 27 December 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Zoals men zich zal herinneren werd in 'de laatsgehouden zitting van de Heem- steedse gemeenteraad besloten tot de bouw van een zuiveringsinstallatie. Deze instal latie zal op het terrein van de reiniging worden aangelegd. Men heeft hier ruimte genoeg en daar deze installatie een zeer moderne is, behoeven de bewoners van de Cruquiusweg niet bang te zijn voor minder welriekende geuren. De gehele installatie bestaat uit 5 pom pen, waarvan 2 een capaciteit hebben van 200 M3 per uur, 2 van 400 M3 en 1 van 600 M3. Deze pompen het water naar een voorbezinkingsbassin dat een doorsnede krijgt van 26 M. en 840 M3 kan bevatten. Het gezuiverde water wordt afgevoerd en het slib blijft over. Dat slib komt terecht in een grote gistingstank, die een doorsnede heeft van 10 M. en 870 M3 kan bevatten. Dit slib bevat o.m. methaangas, echter niet in voldoende mate om het buiten de tank productief te maken en daarom wordt het gebruikt om het inwendige van de tank en dus ook het slib te verwarmen, waardoor het rottingsproces wordt bevorderd. Daar toe is deze tank voorzien van een beweeg bare gashouder met roerwerk, zodat het slib voortdurend in beweging blijft, waar door het proces van omzetting eveneens wordt versneld. Zijn alle gassen verwijderd en is het rottingsproces in een bepaald sta dium gekomen, dan wordt het slib gevoerd naar een terrein dat 1626 M2 groot is en waarop een aantal droogbedden. bestaande uit betonnen bakken, aanwezig is. Het slib wordt dan gedroogd en vormt, door de grote rijkdom aan humus, een uit stekende mest waarvoor in landbouwkrin- gen steeds grote belangstelling bestaat. Hoeveel K.G. per jaar geproduceerd kan worden, is momenteel nog niet te zeggen, omdat er plannen bestaan, het eindproduct te vermengen met huisvuil, waardoor even eens een zeer goede meststof verkregen wordt. Deze plannen moeten echter op het stuk van uitvoerbaarheid nog nader onder de ogen worden gezien en van het resultaat van de te maken berekeningen zal het af hangen of zij worden uitgevoerd. De zuiveringsinstallatie, die geheel automatisch werken zal, wordt gebouwd onder toezicht van het Ingenieursbureau Doxt Olivier N.V. te Amsterdam, doch de aanbesteding zal door het gemeentebestuur het openbaar geschieden. De totale kos ten van deze installatie worden geraamd op 742.000. doch de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat dit bedrag als gevolg vaix de jongste prijsstijgingen niet voldoende zal blijken. Vergeleken met Haarlem waar eveneens zal moeten worden overgegaan tot het bou wen van een soortgelijke installatie, heeft Heemstede het grote voordeel dat vrijwel dóór geheel Heemstede met uitzondering ADVERTENTIE CAFETARIA FLUKS GROTE HOUTSTRAAT 23 Voor Oudejaarsavond Hors d'oeuvre, Russische eieren vanaf 1.— per persoon. Oliebollen, Appelbeignets10 ct. Appelbollen, Saucijzenbroodjes 25 ct. Zoute koekjes, per half pond.. 63 ct. Sneeuwballen, gevuld met slag room 20. ct. Uw bestellingen worden gratis thuisbezorgd. Leegstaand huis ergert omwonenden Omwonenden ergeren zich over het feit, dat het huis Kennemerplein 25 in Haai-lem al zo lang onbewoond staat terwijl heel wat door de woningnood getroffenen zich er aan vergapen. De zaak is tamelijk eenvoudig: de wo ning is eigendom van iemand die in Australië woont en het Huisvestings bureau bij herhaling heeft verzekerd, dat hij van plan is naar Nederland te komen en zijn eigendom zelf te gaan bewonen. Nu deze man echter nog steeds in ge breke blijft deze beweringen waar te ma ken, heeft het Huisvestingsbureau besloten de woning aan het Kennemerplein aan B. en W. ter vordering voor te dragen. Zodat de ergernis van velen binnen afzienbare tijd geweken zal zijn. Scheepvaartverkeer op het Spaarne Het Spaarne van Spaamdam tot de Cruquius is voor de schepen bevaarbaar. Ook kan er door het zijkanaal E en het Noordzeekanaal gevaren worden, zodat het scheepvaartverkeer AmsterdamHaarlem en omgekeerd normaal verloopt. Moeilijker zal het zijn om naar het Zuiden te komen. Gedurende de afgelopen dagen is er geen verkeer geweest. De vaarten ten Zuiden V'an Haarlem zijn over het algemeen dicht. Duivendief gesnapt Dinsdagmiddag is de 33-jarige Haarlemse kellner B. B. door de Haarlemse recher- che in zijn woning aangehouden. B. werd er van verdacht enige uren te voren een tweetal postduiven van een rijwielhande laar te hebben gevangen. De duiven lagen geslacht en wel, de ringnummers nog om de pootjes, op de aanrecht in de keuken, toen de recherche een onderzoek kwam instellen. ADVERTENTIE Burgerlijke stand van Haarlem 23 Dec. 1950 BEVALLEN van een zoon: 21 Dec.: GuldemondLammersen. D. TillemansNieu- wenhuijs. 22 Dec.: H. Ruigrok—Huijboom. A. H. SuttorpFillekes, 23 Dec.: A. M. A. Mui- Tulen. BEVALLEN van een dochter: 22 Dec.: A. H. Bulters—Paap. G. A. PrickJanssen. 23 Dcc.: E. M. de LangDreïjer. M. H. H. Hil- termanBuijs. E. J. VerwoerdtBehiels. OVERLEDEN: 22 Dec.. C. Vïsman, 97 j. Rïpperdapark. E. M. van Oostveen, 87 j., Ver- spronckweg. C. W. SchackmanZantvoort, 72 j.. Scheepersstraat. J. Koelemij, 85 j., Per- seusstraat. M. P. de HaanBoer, 71 j.. Bad huisstraat. 23 Dec.: A. P. van Zomeren- Spoor, 58 j., Bakkerstraat. Eerst na 1*4 jaar in werking van het stuk Alg. Begraafplaatsde Glip, een groot stamriool ligt. Reeds in 1935 is men daarmede begonnen. Er werd toen voor dit werk een groot aantal werklozen aan de slag gezet. Indien dit werk thans jou moeten worden gemaakt, zou het stellig een kwestie van enige millioenen worden. Goed beschouwd komt Heemstede er dus nog met een betrekkelijk koopje af. Intussen streeft hei gemeentebestuur er naar, zo spoedig mogelijk de aanbesteding van de bouw der zuiveringsinstallatie te doen houden, teneinde met de meest moge lijke spoed te laten beginnen met de bouw. Hoe eerder men klaar is, des te eerder zijn vooral de bewoners van de Havenstraat bevrijd van de onwelriekende geur die vooral op warme dagen een ware plaag kan zijn. Toch zal dit nog ongeveer VA jaar duren. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Grote Markt 27 - Telefoon 10737 bakt Oudejaarsdag Verzorgt tevens Hors d'oeuvres - Huzarensalade Russische eieren. Geef s.v.p. tijdig Uw bestelling op. Solisten van Opera te Madrid komen dansen in Haarlem Op Zaterdag 30 December wordt er in de Haarlemse Schouwburg een Spaanse dansavond gegeven door Susana Audeoud en José Udeata, respectievelijk eerste bal lerina en balletmeesler van de Opera te Madrid, met medewerking van de guitarist Paco Hernandez en de concert-pianist Federico Quevedo. Het programma ver meldt onder meer een Pavane uit de zes tiende eeuw, Baskische volksdansen, een Bolero noble, de Malaguena en enige zi geunerdansen, zoals Farruca en Triana. Dit danspaar trad reeds met groot succes op in vele Europese hoofdsteden en begint morgen een tournee van ruim een maand door ons land. Daarna wordt een bezoek gebracht aan West-Duitsland, Zwitserland, Oostenrijk en Italië. De industriewoningen in Haarlem Het inmiddels door dei Haarlemse raad aanvaarde voorstel van B. en W. om 66 woningen toe te wijzen aan plaatselijke in dustrieën tegen een betaling van 420 per woning heeft uiteraard degenen die menen en hopen voor een dergelijke woning in aanmerking te komen nieuwsgierig ge maakt. Wij herinneren er aan, dat deze som be schouwd moet worden als een bijdrage van de industrie om de anders door de sterk gestegen bouwkosten noodzakelijke maar minder gewenste bezuinigingen te ontgaan. Nu is de vraag gerezen wie er zal uit maken welke werknemers van de bij deze regeling betrokken bedrijven uit een ..huisvestingsoogpunt" als een urgent geval zullen worden beschouwd. Dit nu wordt de zaak van de directies. Maai' daar moet on middellijk aan worden toegevoegd, dat het taak en de bevoegdheid van het Huisvest tingsbureau is om voor deze gevallen een passende woonruimte te vinden. Dit zal dus waarborgen dat niet aan een urgent geval van een klein gezin een te grote woning wordt toegewezen. Cricket Tesfmatch te Melbourne Australië wint opnieuw Na een opwindende strijd op een pitch,_ die de bowlers bevooi'deelde, heeft Australië de tweede testmatch tegen Engeland met 28 runs gewonnen. De tweede Engelse innings leverde 150 runs op, terwijl er 179 nodig waren voor een Engelse zege. De spanning bleef tot het einde toe gehandhaafd, de 50.000 toeschouwers zagen gefascineerd toe hoe de Engele score langzaam steeg. Het Engelse criclcetèlftal had na de eerste innings van de tweede testmatch teg.en Australië in Melbourne de leiding met drie runs. Australië was Zaterdag voor 194 runs in de eerste innings door de Engelse bowlers aan de kant gezet. De condities voor behoor lijk batten waren uitstekend, maar niettemin verloor Engeland vijf wickets voor slechts 54 runs. Later werd het 61 voor 6, maar Freddy Brown en Godfrey Evans voerden de score op met respectievelijk 62 en 49 runs, zodat de innings gesloten werd voor 197 runs. Australië ging vervolgens voor de tweede maal in en scoorde 25 runs voor het verlies van geen enkel wicket. Archer 15 runs en Morris 10 runs beiden not out. Dinsdag op de derde dag scoorde Australië in de tweede innings 181 runs, waarna Engeland aan bat ging en bij het opbergen van de stumps 28 runs had gescoord voor het verlies van twee wickets. Zestigduizend toeschouwers zagen opwin dend cricket op de derde dag, waarbij twaalf wickets vielen voor 184 runs. De pitch was hard, maar later op de dag bleken de bowlers er goed op thuis te zijn en hadden de batsmen moeite om ï-uns te scoren. Len Hutton was Woensdag de grote man van de Engelse ploeg. De snelle pitch was erg verraderlijk en de bal maakte soms de wonderlijkse capriolen. Maar Hutton scoor de een meesterlijke innings van 40 en de Australiërs behandelden hem met respect. Parkhouse deed eveneens goed werk en bracht het tot 28 Simpson zorgde voor een nuttige 23. De andere batsmen konden niet tot dubbele cijfers komen, met uitzondering van Bedser die na verwoede strijd een totaal van 14 not out boekte. Het totaal werd 150 runs. Bill Johnston, de linkshandige Australi sche swing-bowler, was geweldig op dreef. Hij nam vier wickets voor 26 runs. Ray Lind- wall liet zich eveneens geducht gelden met zijn snelle ballen. Hij noteerde drie voor 29. Engeland heeft Australië niet meer kun nen slaan sinds 1938 toen de match op de Oval een Engelse zege bracht. Het laatste Engelse succes in Australië dateert van 1936. De score van Australië in de tweede in nings luidde: Morris lb'w Wright IS Harvey run out 31 Miller b Bailey 14 Hassett c Bailey b Brown19 Loxton c Evans b Brown 2 Lindwall c Evans b Brown 7 Tallon lbw Brown 0 ïan Johnson e Close b Bedser 23 Bill Johnston b Bailey 6 Iverson not out 0 Extra's 15 Totaal 181 De wickets vielen op: 43, 99. 100, 126, 131, 151, 156, 181. De bowlingcijfers waren: Bailey 2- Bedser 243; Wright 142; Brown 426: Close 08. De score van de tweede Engelse innings luidde: Washbrook b Iverson Bailey b Jonson 0 Simpson b Lindwall23 Hutton c Lindwall b Johnston 40 Dewes c Harvey b Iverson 5 Parkhouse lbw Johnston 28 Close lbw Johnston 1 Brown b. Lindwall Evans b Lindwall Bedser not out 14 Wright lbw Johnston Extra's Totaal150 De wickets vielen op 21, 21, 52, 82, 92, 95, 122, 124, 134. De bowlingcijfers waren: Lindwall 329; Miller 016; Ian Johnson 124; Iverson .2—36; Bill Johnston 4—26. Het is trouwens logisch, dat ook de di recties liever niet uitsluitend over deze aangelegenheden beslissen en zich gaarne door het Huisvestingsbureau van advies zullen laten dienen. De in de raad geuite vrees, dat de betrokken werknemer bij ontslag en dergelijke onzeker van zijn wo ning zou worden, wordt door de directies niet gedeeld. Tot nu toe hebben deze slechts de ervaring hoe moeilijk het is een ontslagen arbeider uit een woning te krij gen. De tot deze regeling toegelaten bedrij ven zijn aangewezen door het Departe ment van Wederopbouw. De gemeente noch het Gewestelijk Arbeidsbureau heb ben daar vreemd genoeg zeggen schap over gehgd en het is ook volkomenn onduidelijk op welke grondslagen het De partement zijn beslissingen heeft genomen. Belangrijke Haarlemse industrieën zoals Figee en HollandrNautic staan er buiten. Het gemeentebestuur heeft laten weten, dat het tot overleg bereid is om ook voor deze ondernemingen een mogelijkheid te scheppen. Vervolgens moeten de aspirant-gegadig den ook geen overdreven verwachtingen koesteren omtrent de termijn waarbinnen zij geholpen kunnen worden. Weliswaar behoeven niet alle 66 gevallen te wachten tot het complex van „Zorgvliet" klaar is, want er zijn dertig woningen aangewezen in het complex van 182 montagewoningen aan Jan Gijzenkade en Spaarndamse weg en achttien .huizen in het blok van 83 wo ningen aan de Eksterstraat in Haarlem- Noord van „Onze Woning". Deze com plexen zijn nog in aanbouw en komen met een half jaar gereed. Het blok voor „Zorg vliet" zal met een jaar bewoonbaar zijn. De aanbesteding heeft er ondershands reeds voor plaats gehad, de gunning echter niet. Het grote voordeel van de thans ge volgde methode, waarbij dus op de beslis-: sing van de raad vooruitgelopen werd, is, dat deze huizen nog buiten de afgekondig de bouwstop vallen. Kelderbrandje De vrijwillige brandweer van Overveen werd Zondagavond omstreeks zes uur ge alarmeerd voor een keldex-brand in een per ceel aan de Tetterodeweg te Overveen. De isolatie van de oliestookketel bleek in brand te zijn geraakt. Door het zeer snelle ingrij pen van de brandweer die binnen enkele minuten ter plaatse was kon uitbreiding worden voorkomen. Op 5 Januari zal van Schiphol weer een detachement leerling-vliegers van de Ne derlandse Luchtstrijdkrachten vertrekken om een vliegeropleiding te ontvangen op Good Fellow Airforce Base. Met een Nieuwjaars» advertentie in Haarlems Dagblad bereikt U Uw vrienden, ken nissen en cliëntèle op het rustige moment dat zij de krant lezen Profiteer hiervan De prijs van de Nieuwjaarsadvertenties, welke in ons nummer van'30 Decembei of 2 Januari worden geplaatst, bedraagt bij een minimum van 12 mm 3,36. elke mm meer 0.28. GROTE HOUTSTRAAT 93 SOENDAPLEIN 37 Mr. P. O. F. M. Cremers, burgemeester van Haarlem, opende Zaterdagmiddag in het museum Het Huis Van Looy de vierde Kersttentoonstelling van werk van heden daagse kunstenaars uit deze gemeente en omstreken, die de bedoeling heeft de be langstelling hiervoor gaande te maken bui ten de kring van intimi en vrienden. De vorige jaren waren wij tevreden maar niet voldaan, aldus spreker. Er is veel geharre war geweest, zich onder meer uitend in critiek op de jury. Daarom hebben B. en W. dit keer een andere methode gevolgd en zelf een bepaald aantal kunstenaars uit genodigd, wier wérken zodanig op elkaar zijn afgestemd dat er een eixigszins har- monius geheel kon worden verkregen. Dit betekent winst, zowel voor de kunstenaars als voor het publiek. De burgemeester verklaarde verder nog veel geleerd te hebben van de aanraking met jonge kunst en dat zijn maatstaven van beoordeling een belangrijke wijziging „Vrouw, haar kapsel schikkenddoor Hans Wiesman op de Kersttentoonstelling Het Huis Van Looy. hadden ondergaan. Spreker hoopte dan ook dat deze expositie er toe zou bijdragen de afstand tussen kunstenaar en publiek te verkleinen. Er is bij de samenstelling van deze ex positie in het Huis Van Looy blijkbaar vooral op de gevarieerdheid gelet en er zullen dan ook niet veel bezoekers zijn die hier niet iets van hun gading vinden. Er is zeer origineel appliqué-werlc (op een fond genaaide kleurige lapjes), dat de geschie denis van Judith er. Holofernes in zijn hoofdmomenten heerlijk-primitief uit beeldt. Gabriëlle Beljon bezit hier een grote zekerheid van stijl. J. J. Beljon heeft in zijn maquette voor een relief voor een tuin bouwschool in de Haarlemmermeer, het vrome gebaar, het mysterie van de groei kracht der natuur overtuigend uitgebeeld. Er is nog meer beeldhouwwerk: J. van Borssum Buisman toont een wit marmeren meisjeskopje dat in het gelaat en het kap sel voortreffelijke eigenschappen heeft. Van opzij is het evenzeer verrassend. Van voren gezien begrijpen we niet waarom de hals zo breed en vlak gehouden is: we zijn er niet zeker van of hier een contrastwer king met het gelaat bedoeld werd. Aardig is zijn sluitsteen voor een telefoongebouw: de ingaande en uitgaande stralen symboli seren de kern van het bedrijf. Mevrouw J. B. DucroKruyer trok vooral onze aan dacht door het gipsmodel van twee elkaar zoekende handen, getiteld „Liefde". Het is Dammen Zege voor „Oosterkwartier" Evenals vorig jaar eindigde de ontmoeting tussen „Oosterkwartier" en H.D.C. in een overwinning voor „Oosterkwartier" en wel van 146. Door deze zege bezet „Ooster kwartier" thans de derde plaats op de rang lijst- De uitslag luidt: P. RoozenburgJ. 3 Sluiter 11; W. de JongTh. Rost 20; J de JongJ. W. van Dartelen 20; P. Venema G. Elzing 20; W. van PeltJ. H. Blom 20; A. de JongH. Luif 20: J. Poppen Ch. Gerritsen 11; J. NeeleNic. Blom 11; W. Bakker—J. H. Meure 0—2; H. Wals—J. Toren 1—1. Verfijnde muziekmiddag met de Mozartvleugel De Renaissancezaal van hét Frans Hals museum kon slechts met veel meten en passen al de belangstellenden bergen, die Dinsdagmiddag, dus op Tweede Kerstdag, gekomen waren om het duo Alice Heksch en Nap de Klijn te horen in een programma van vioolsonates van Mozart, waarbij de pianiste een vleugel zou bespelen van for maat en constructie als die welke in de tijd van deze componist gebruikt werden. Ook zonder Mozartvleugel kan men van het echtpaar De KlijnHeksch reeds iets bijzonders verwachten, vooral als het een Mozart-programma betreft. Voeg daarbij dan nog Ixet prille timbre van het hamer klavier zoals het in Mozarts tijd geklonken moet hebben, een timbre dat nog aaxi dat van het clavecimbel doet denken (doch het niet meer is wat men het beste mex-ken kan in de parelende passages), een tintelend geluid dat door 'zijn bescheidenheid tot scherp luisteren dwingt, ten einde zijn delicate nuances te kunnen observeren en aandacht te schenken aan zijn expressieve vermogens; een timbre zo rank en teer, zo klaar en gevoelig als de muziek van Mozart zelve, niet het minst die uit zijn periode als wonderkind: het timbre van een wonderlijke speeldoos, waardig om door een genie bespeeld te worden dat in dergelijke klanken dacht en er zijn muzi kale inspiratie aaxx ontleende Deze zeldzame combinaties beloofde een verfijnd genot en zij heeft het ook volmaakt geschonken. Het programma bestond uit een viertal sonates, waaronder één uit 1764, gecomponeerd door de aclit-jarige Mozart te Londen, een van de vele die ontstonden tijdens de grote concertx-eis van het won derkind, die de familie Mozart drie jaar lang van huis verwijderd hield. Eigenlijk schx-eef de geniale knaap klaviersonates, met begeleiding van een viool (of fluit) naar goeddunken, zoals de originele uitgave vermeldt. Wie zich deze middag tijdens de vertolking van de Sonate in G (K.V. 11) met gesloten ogen de bekende gravure vaix Carmontelle voor de geest kon halen, waar op vader Leopold Mozart afgebeeld staat als begeleider op de viool achter zijn kla- viex-spelende dreumes, kon de illusie be leven van een levend verleden. Maar ook reeds door het musiceren alleen- werd Mozart dicht naar ons toege haald: zo met de 11de Sonate (in G), die kennelijk net pianofoi'te-karakter bezit, maar toch in de sfeer van de nog quasi- elavecimbelklank tere dingen te zeggen heeft, die iets essentieels betekenen, iets dat op de moderne vleugel niet te bereiken is. althans niet zo delicaat. De 3de Sonate (in D). te Parijs geconpo- neerd in 1778 en de 10de Sonate, die het jaar daarop in Salzburg ontstond, lieten ons blijvend verwijlen in de ideale sfeer van speels musiceren in uiterste correct heid, van precies afgewogen klanken in ver fijnde dynamiek. En als toegift kregen we nog het slotdeel van de 6de Sonate te horen, het Allegretto, waarin Mozart al zijn char merende distinctie schijnt te hebben willen neerleggen. Alice Heksch en Nap de Klijn hebben hun talrijk gehoor een zeldzame muziek middag verschaft. De Haarlemse Kunstge meenschap, die het recital organiseerde, mar er mee worden geluk gewenst. JOS. DE KLERK. zo moeilijk in dergelijke uitbeeldingen de sentimentaliteit te weren. Mevrouw J. Fok kerVan Dijk toont enige kleine terra cotta's, die zuiver van vorm, vol spanning en elegant zijn. De hernieuwde kennismaking met het werk van Hans Wiesman deed ons aange naam aan. We herinneren ons nog heel goed zijn droogkomieke, simplistische wer ken, die meer verbergen dan men er op het eerste gezicht uithaalt. Voor de expositie H '47 schilderde hij een nadenkend kaal hoofdig kellnertje, dat triest uit het ï'aam van een leeg cafétje staat te kijken. Op de rug houdt hij zijn witte servet in de han den. Ook op deze expositie weer een rug gelings geziene figuur. Maar bovenal beviel ons het gracieuze groen-grijze stuk „Vrouw haar kapsel schikkend", een werk vol be vallige contouren. Roelof Klein heeft een coloriet, dat aan de Russische Krim-schil- ders (Gorbatoff) doet denken. Hij speelt als een virtuoos met deze rijke kleuren. Zijn portret van een jonge man is xxitne- mend getroffen. De negerkop, de vrouwen portretten en het zelfportret zijn ook goed, maar het gevaar dreigt dat het een manie risme wordt. „Eva" lijkt me een misluk king. Er zijn verscheidene schilders die door de overdadige rijkdom van onderwerpen en technieken een onrustige, nog zoekende in druk maken. Hans Mulder beviel ons het best in zijn „Vogeltrek", dat een decoratief weefsel zou kunnen zijn. Ook zijn ietwat Russisch aandoend „Tuinmansgezin" is een aardig stuk. W. Steyn toont hier weer ge voelige portretten, evenals in 't Helm in Zandvoort. Interessanter vonden' we zijn 'ekeningen die eigenlijk een aparte groep in zijn werk vormen. Zijn „Naakt" is fors en zuiver werk. We hopen dat deze kloof tussen het tekenwerk en de schilderijen zal worden overbrugd. Levinus Tollenaar maakte een aardig portret van zijn vrouw, waarbij de stof uitdrukking van de rok, de blouse en de stoeibekleding uitnemend uitviel. Maar het gelaat is niet plastisch genoeg: die sug gestieve losse penseelstx-eek werd niet vol gehouden. Ewoud de Kat brengt enige Zeeuwse havengezichten (Veere, Vlissin- gen). die ruim van opzet zijn. Voor wie van expressionnisme houden is er veel te genieten. G. Rober en Andx-é van der Vossen, hoezeer onderling ook verschil lend. zou men daaronder willen rang schikken. Wij zijn er van overtuigd dat deze frisse Kersttentoonstelling veel bezoek zal trek ken. H. SCHMIDT DEGENER. ADVERTENTIE TEL. 11493 LANGE '.LEKSTRAAT M „SLEUTELSPECIAUST" Raad van Heemstede vergadert Donderdagmiddag komt de gemeenteraad van Heemstede in openbare zitting bijeen. De agenda bevat zes punten. Aan de oi'de komt een voorstel om het. uitbreidingsplan van de terreinen Zuidelijk van de Meer weg vast te stellen. Op deze terreinen is een bebouwing aangegeven langs de Meerweg en de Sportparklaan, terwijl een weg is geprojecteerd Zuidelijk van de Meerweg. Het gehele complex is echter bestemd om te wordexi gebruikt voor de stichting van een zweminrichting, alsmede voor andere sportdoeleinden. ADVERTENTIE van Leerdam, Kristal-Unie of import ƒ1.25 - ƒ1.00 - 75 - 50 en 25 cent ZIJLSTRAAT 24—30 HAARLEM ADVERTENTIE ADVERTENTIE AMSTERDAM3CHE RIJTUIG HIJ. „De eerbiedige lichtekooi" had succes in Haarlem Op Zaterdagavond 9 December gaf de toneelgroep Comedia onder regie van Jan Teulings in de Arnhemsche Schouwburg met een aan duidelijkheid niets te wensen latend succes de première van het uit 1946 daterende stuk „De eerbiedige lichtekooi" van Sartre, dat wij roemden als een voor treffelijke speelkansen biedend drama. Zo als wij in onze bespreking van die eerste voorstelling reeds opmex'kten, maakten de drie hoofdrolvertolkers: Myra Ward, Jules Verstraete en Ko van Dijk daar met him grote talenten een dankbaar gebruik van, zodat het geheel een beklemmende indruk bij de toeschouwer achterliet. Dit succes werd bij de eerste openbare vertoningen in Haarlem (op Zaterdag en Zondag) geprolongeerd. Er waren na af loop zelfs luide toejuichingen voor de spe lers, voorwaar een niet alledaags verschijn sel. Hetgeen overigens wel bewijst dat het publiek sterk spel nog altijd herkent en weet te waarderen. De voor de pauze opgevoerde komische één-acter „De brief van Don Juan" door Luisa Treves (bekend geworden door haar eersteling „De ring en de kelim") heeft een wijziging ondergaan, die weliswaar een verbetei'ing maar zeker geen ideale oplos sing betekent. De aanvankelijk aan het slot uit de kamer van de vermaarde titelheld komende beeldschone minnares blijft thans weg. In plaats daarvan vei-dringen de ver zamelde dames elkaar bij het vallen van het doek al krakelend in de nauwe deur opening, die toegang geeft tot het ziekbed van de prins hunner dromen. Jules Ver straete (als de bediende van Don Juan. de enige man in het spel) heeft zijn aandeel in de voorstelling wat uitgebreid door het leveren van koddige imitaties bij het op schx-ift stellen van de liefdesbetuigingen. Het is een aai-dig voorspel zonder pretentie. D. K. SCHEEPVAART Amstelkerk, 22 v. Lagos n. Luanda. Amstelveen. 21 v. Bombay r.. Soerabaja. Aardijk, 22 v. Galveston, 4 Jan. verw. Londen. Alamak, 23 te Basrah v. R'dam. Alwaki. 22 v. Santos. Amsteldijk, 22 te Le Havre v. New Orleans. Amstelstaö, 23 te A'dam v. Makassar. Arendskerk, 22 v. Sydney te Brisbane. Atlas. 22 v. Savonna te A'dam. Akkramdijk, 22 500 m. N. St Helena. Alpherat. 22 575 m. O. St. Paulsrocks. Ariadne. 22 verw. Napels v. Livorno. 'Arundo. 22 170 m. N.NW. Kp. Blanco. Alioth, 24 verw. Bahia v Victoria. Almkerk. 23 te Bremen. Aalsdijk, 26 v. New Orleans n, Le Havre. Albireo. 26 te Santos. Amstelpark. 26 v. Marseille n. Genua. Annenkerk. pass. 26 Perim. Aagtedijk, 23 te Baltimore. Almöijk. 23 te New York v. R'dam. Andijk. 26 te Mobile. Arkeldijlc. 25 te Galveston. Arnedijk. 24 te West Palmbeaeh. Alcyone. 25 v. Galveston n. Antwerpen. Alderamin. 27 te Dakar V. Conakry. Algenib. 24 te Buenos Aires v. R'dam. Algorab. 23 te Basrah v. R'dam. AUiena. 25 v. Las Palmas. Alk aid, 24 le Rio de Janeiro. Aludra, 27 v. Bahia Blanca n. Montevideo. Bali, 20 v. Jacksonville n. Charleston. Elitar. pass. 22 Maladiven. Bacchus. 20 tc Demerara. Blijdendijk. 23 rede Vlissingen n. Antwerpen. Bengkalis, 26 v. Port Said. Beverwijk, pass. 26 Kp. Bon. Boschfontein, pass. 25 Cuessant. Boissevain. 26 te Durban. Clavella. 22 v. Piraeus n Bahrein. scheping R'dam. Castor. 20 te Port au Frincc. Clio. 20 v Tampico te Vera Cruz. Coolhaven, 16 v. Casablanca n Bordeaux. Castor. 23 verw. Ciudad Trujlllo. Corilla ft). 23 verw. Cornbrook v. Curacao. Caltex Leiden, 26 v. Port Said. Caltex Pernis. 25 v. Rastanura n. R'dam. Cameronia, 24 te R'dam v. Djakarta. Cottica. 26 v Trinidad n. Paramaribo. Congostroom. 25 tc A'dam v. West Afrika. Duivendrecht (t). 22 te Londen v. Montevideo. Delfshaven. 20 te Rio Grande Delft. 2 175 m. Z. Jamaica n Kingston Diemerdiik, 22 350 m. N.NO Sombrero Deneb, 22 v. Far te Rochester. Douro. 1.9 v Guayaquil te Cristobal. Domburgh. 22 te Casablanca v. R'dam. Duivendijk. 25 te R'dam v. Vancouver. Etrema, 20 te Gent v. Aruba. Eemdïjk. 21 te Portland. Eendracht. 26 te Saloniki v. Alexandrië. Edam,, pass. 26 Scillies. Esso Rotterdam, 26 v. R'dam n Aruba. Eemland, 24 te A'dam v. Bahia Blanca. Friesland. 22 v. Dunston te Londen. Groote Beer. 22 1050 m. ZO. Dondrahead. Gordiss, 22 v Bremen n. A'dam. Heelsum. 21 v. Duinkerken te Londen Hecuba. 25 v. Paramaribo. Heemskerk. 21 te A'dam v. Oost Afrika Ittersum. 22 120 m W. Fayal. Jagersfontein, 23 te A'dam v. Beira. Japara, (KRL). 27 te Port Arthur. Klipfontein. 22 v. Beira n. Mozambique. Kota Inten. 26 v. Suez n. Aden. Kota Agocng. pass. 27 Guardafui. Kota Gede. 26 te R'dam v. Djakarta. Leersum. 22 te Le Havre, 23 n. Duinkerken. Linge, 25 verw. te R'dam. Laertes. 20 te Djakarta. Lombok. 20 te Singapore. Laagkerk. pass. 23 Perim. Loenerkerk. 23 ie K'norramshar. Lucita (t i. 23 v. Liverpool te Heysham. Larenberg, 24 v. R'dam n.Spezia. Laurenskerk. 26 te Bushire. Leuvekerk, pass. 27 Kosseir. Meliskerk. 22 v, Aden n. Singapore. Mentor, 22 rede Beyrouth v. Alexandrië. Murcna. pass. 22 Gibraltar. Mapia. 22 te Southampton. Midas. 23 v. Cartagena te A'dam. Metula (t). 22 165 m. ZW. Ouessant. Molenkerk, 22 160 m. O Madeira. Marken. 22 te Antwerpen. Macuba. pass. 26 Dover. Ma lea. 26 v. Swansea tc Gibraltar. Marlssa, 26 te Heysham v. Miri, Mataram. 26 v. Port Said. Meerkerk. 23 v. R'dam n. Sydney. Mariekerk. 26 te Kobe. Noordam. 23 te R'dam v. New York. Nestor. 22 v. Bremen n. A'dam. Nigcrstroom, 26 v. Freetown n. Vridi. Nieuw Amsterdam. 27 v. Cartagena n. Cristobal Overijsel. pass. 22 Perim. Ovula (t). 20 tc Singapore v. Fremantle. Oranje, pass. 26 Sabang. Prins Alexander, 20 te St. John v. Southampton. Prins Willem II. 21 v. Camden n. Newport News Prins Willem IV. 23 13 u. verw. Londonderry. Prins Willem V, 21 v. A'dam te Petit Couronne. Prins Philips Willem, 23 verw. Oran v. Algiers. Prins Willem III. 22 100 m. ZW. Ouessant. Prins Fred Hendrik. 24 verw. Hamburg. Parkhaven. 22 200 m. ZO. Fernando Noronha. Phrontis. 23 verw Port Soedan. Polyphemus. 23 verw. Djeddah. Prins Willem v. Oranje. 23 te R'dam v. Le Havre Prins Maurits, 24 te Londen v. Malaga. Rufina. 19 v. Kingston n. Curagao. Rotti. 26 v. Aden n. Suez. Salatiga, 22 v. Colombo n Penang. Stad Vlaardingen, 22 v R'dam n. Narvik. Saban. 20 te Aden. Singkep. 21 te Brisbane. Sarpcdon, 20 v. Pampatar te New York. Empedocle. Stad Haarlem. 26 verw. Vlaardingen of R'dam. Stari Maastricht, 27 ver',v. Vlaardingen v. Saffi. Stad Dordrecht, pass. 26 Ouessant. Sommelsdijk. 25 te R'dam v. Le Havre. Stad Schiedam, pass. 26 Finisterrc. Stad Arnhem. 27 teSavona v. R'dam. Salawati. 26 v. Beyrouth n. Tripoli. Schiedijk. 26 te Antwerpen. Sibajak. 27 te Aden Sloterdijk. 26 te Savanna. Talisse. pass. 22 Kp. Bon. Tawali. 22 v. Belawan n. Suez. Tjlpondok. 20 te Yokohama v. Kaapstad. Tiba. 22 v. San Lorenzo te Buenos Aires. Tjipanas, 22 v. Buenos Aires n. Montevideo. Tetamon, 22 170 m. San Salvador. Tjitjalengka, 20 te Semarang. Tamo. pass. 26 Madeira Titus. 26 v. Algiers n. Tunis. Tjipanas. 26 v. Montevideo n. Durban. Tero. 26 v. Buenos "Aires n. San Tafe Tomori. 27 te Port Said. Veendam. 22 v. New York np Cruise Van Kcutsz, 21 v. Hongkong n Singapore. Willemstad. 22 300 m. W.t.Z. Madeira. Wicldrecht. 22 250 m. Z. Mozambique. Winsum, 24 te R'dam v. Huelva. Westerdam. 26 te New York. Willem Ruys, pass. 26 Gibraltar. 30 verw. R'dam Zeeland. 22 te Khorramshar. Zuiderkruis, pass 26 Gibraltar n. R'dam.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 3