c „Geloof in God is zekerste bondgenoot" Ijs in Haarlem en omgeving nog niet sterk (Kort en Bondig(j Clowntje Riek Bijna een halve eeuw in Zandvoort en toch nog altijd: „De Scheveningers" Woensdag 27 December 1950 Kerstboodschappen Democratie is de oogst van het geloof Er werd druk gereden op sloten en ijsbanen Paus Pius XII heeft aan het begin van zijn Kerstrede verklaard, dat het graf van Sint Petrus gevonden is onder het hoog altaar van de Sint-Pietersbasiliek. In het graf zijn menselijke beenderen aangetrof fen, doch het is niet mogelijk met zeker heid te bewijzen, dat zij van Sint Petrus zijn. In zijn Kerstboodschap, die door de Vaticaanse radio werd uitgezonden, zei de Paus dat de viering van het Heilige Jaar, dat nu wordt gesloten, de verwachtingen had overtroffen. Onze gedachten gaan thans vooral uit naar zekere christelijke gemeenschappen, die van contact met het centrum der christenheid beroofd zijn en wier leden de grote afwezigen te Rome waren in het Heilige Jaar, aldus de Paus. De Paus sprak verder over de crisis in de wereldpolitiek en vermaande de men sen, die zich laten verblinden door econo mische beloften: „Wij leven in een periode van crisis voor het kapitalistische systeem. I Sommige volken streven naai' onafhan kelijkheid terwijl andere vechten voor hun bestaan. De klove, die de wereld in twee kampen verdeelt, is zodanig vergroot, dat de vrede op gevaarlijke wijze bedreigd wordt", aldus de Paus. „Het gevaar is zo ernstig gewor den dat het dringend geboden is geen enkele gelegenheid die de overwinning van de wijsheid en rechtvaardigheid, in het teken van eendracht en vrede, kan ver zekeren, ongebruikt te laten. Het is tijd dat men de grenzen openzet, het prikkel draad wegneemt, elk volk de vrijheid laat om het leven van al de andere volken te zien en dat men een einde maakt aan de afzondering van sommige landen van de rest van de beschaafde wereld, daar die afzondering in zo grote mate de zaak van de vrede schaadt". De Paus vermaande verder niet omwille van prestiges of verouderde ideeën poli tieke of economische moeilijkheden te la ten ontstaan. Na de volken bezworen te hebben er zich rekenschap van te geven, dat het geloof in God boven de nationale of poli tieke belangen de zekerste bondgenoot is, ging de Paus verder: „Wij zeggen dit bij het zien van de dub belzinnigheid en het gebrek aan beslist heid bij het front van de ware vrienden van de vrede, tegenover zo grote gevaren, omdat het heil van alle volken ons ter harte gaat. Een oorlog zou de aarde woest en ledig maken." De Paus besloot met te zeggen dat de kerk steeds voor de vrede heeft ge ijverd en gewerkt en dat men haar zwaar belastert wanneer men beweert dat zij de imperialistische mogendheden tot oorlog aanzet. President Truman President Truman heeft in een Kerst boodschap tot de Amerikanen opgeroepen „tot gebed voor een vrede, die de vrucht is van rechtvaardigheid". „Over de gehele wereld", aldus de Amerikaanse president, „voelt de vredelievende mens zich be vreesd en eenzaam. Velen hebben de ne derige omstandigheden van de geboorte van het Goddelijk Kind vergeten. Zij we ten niet meer hoe 'uit de stal een licht scheen, dat reeds bijna twintig eeuwen lang de mensen kracht, gerustheid en moed heeft geschonken. Op dit Kerstfeest moeten zij ons vertrouwen in God ver nieuwen". Truman zeide verder nog: „Wij zijn allen verbonden in de strijd tegen de tyrannie van het communisme. Het communisme is ADVERTENTIE •r - - Extra huishoud geld in deze dure dagen Je staat ervan te kijken, dat zoveel huisvrouwen extra huishoudgeld heb ben als het erop aan komt: Hoe doen ze dat? Heel eenvoudig: als er wat extra's nodig is. wisselen ze De Cruyter's cassabons in. Voor elke tien gulden aan bons krijgen ze één gulden contant uitbetaald. En alle extra uitgaven voor de feestdagen brengen weer extra cassabonnen- winst. Daarom is het winkelen bij De Gruyter voor een huisvrouw, die bij de pin ken is juist in deze tijd vanzelfsprekend. J goddeloos. Democratie is de oogst van het geloof,» het geloof in zichzelf, in zijn buren, in God. Het krachtigste wapen van de de mocratie is niet het kanon, de tank of de bom. Het is het geloof het geloof in de broederschap en de waardigheid van de mens voor God". In de rede, die door de „Stem van Amerika" werd uitgezonden, verklaarde de Amerikaanse president, dat de gedachten en gebeden van de Verenigde Staten' uit gaan naar alle mensen van goede wil, zonder onderscheid van ras, geloof of na tionaliteit. Bondskanselier Adenauer Kanselier Adenauer heeft Maandag in een Kersttoespraak via de radio tot het Duitse volk gezegd: „Iedere Duitser afzon derlijk en het gehele volk verlangen voor alles vrede. Wij willen ons mannen van goede wil tonen en niet versagen, in de hoop dat de vrede in het komend jaar kan bewaard blijven. Nochtans mogen wij niet vergeten dat de vrede gevaarlijk bedreigd wordt. Een groot gedeelte van de wereld heeft de ethische en geestelijke beginselen van het christendom de rug toegekeerd en heeft een machtige politiek opgebouwd, die' de vrede- en vrijheidslievende volken bedreigt." Na er aan te hebben herinnerd, dat nog duizenden politieke en krijgsgevangenen, mannen en vrouwen tot arbeid worden ge dwongen, zeide Adenauer dat zijn regering niets onbeproefd zal laten om het lot van die slachtoffers te verbeteren. Doelend op de Duitsers in de Russische zóne, zeide Adenauer: „Met diepe droef heid kijken wij over de muur, die midden over het Duitse grondgebied werd opge richt. In de Sovjetzöne bestaat geen vrij heid en men wil de Duitsers beletten het Kerstfeest te vieren. Ik ben er van over tuigd, dat men daarin niet zal slagen". De kanselier verklaarde verder vastbe sloten te zijn de wet op de denazificatie te bespoedigen daar de procedure welke ge grond was op een gemeenschappelijke medeplichtigheid steeds verhinderd had de ware schuldigen te straffen. Muziek W eihnachts-Oratorium uitgevoerd door H.G.K. Haarlems Gemengd Koor heeft op Tweede Kerstmiddag wederom zijn tra ditionele uitvoering van het. Weihnachts- oratorium van Joh. Seb. Bach gegeven in de hyper-romantische sfeer van telken- jare. Ook dit keer streefde dirigent Jan Booda naar uitdrukkingseffecten met .on verwachte, ongemotiveerde tempo-wisse lingen en dynamische schakeringen, die dcor overdrijving meestal hun doel voor bij schoten en in strijd kwamen met het wezen van Bach's muziek en met de een voud van het Kerstverhaal. Bovendien plaatste Jan Booda er het orkest der HOV voor plotselingen moeilijkheden meer, die begrijpelijkerwijze niet alle overwonnen konden worden en die een wankel samen spel ten gevolge hadden. Hiervan mag men de orkestleden geen verwijs maken. Het speciale „opvattings"-karakter be trof uitsluitend de koren. De voor de so listen bestemde fragmenten leden hier onder niet, omdat de solisten in hun zingen een gewenste reserve betrachtten. Doch dit kwam dan weer niet-ten goede aan de stijl eenheid van de uitvoering. Afgezien nu van interpretatiekwesties, kunnen we met lof over de zang van het koor gewagen. Het telt een groot aantal zangeressen en zangers, wier stem men in een uitstekende verhouding ver enigd werden tót een ensemble, dat impo neerde door een stralende klank-schoon heid. Over het algemeen werd er met grote vastheid gezongen, ook daar waar een in gewikkelde polyphonie extra zware eisen stelde, zoals in het koor „Ehre sei Gott" en in „Ehre sei dir, Gott. gesungen". De tenor Han le Fèvre muntte uit boven de andere vocale solisten met zijn voor dracht van de partij van de Evangelist. Vermelding verdient eveneens zijn voor treffelijke vertolking van de aria „Frohe Hirten". De zangeres Cora Canne-Meyer debuteerde in deze uitvoering met de be roemde alt-aria's uit het oratorium. Zij bezit een gave, niet grote stem met aan trekkelijk timbre. Geestelijke verdieping en routine waren factoren, die nog aan haar zingen ontbraken. De zangeres Nely de Bock heeft met haar voordracht van een paar recitatieven en de „Echo"-aria een zeer goede indruk kunnen maken en ten slotte noemen wij de bas Herman Hüls- Mevrouw Vogeler vraagt premier Rakosi haar man terug De in België geboren mevrouw Lucille Vogeler, wier man begin dit jaar door een Hongaars volksgerechtshof tot 15 jaar ge vangenisstraf is veroordeeld, heeft een brief aan de Hongaarse premier geschre ven, waarin zij om de terugkeer van haar man vraagt. Vogeler, een 38-jarige vice-president van de International Telephone en Tele graph Company te New York, is wegens „spionnage en economische sabotage" ver oordeeld. „Ik wens u een gelukkig nieuw jaar, mijnheer Rakosi", zo schreef mevrouw Vogeler Zaterdag. „Zendt Bob als 't u blieft terug en maak dat ik ook een geluk kig jaar heb. Stuur tenminste de ingeslo ten brief aan mijn man, zodat hij kan we ten dat ik van hem houd en op hem zal wachten, zelfs al moet het vijftien jaar duren". Mevrouw Vogeler zeide niets meer van hem te hebben vernomen en bang te zijn dat de brieven, die zij via het Amerikaan se departement van Buitenlandse Zaken heeft gezonden, hem niet hebben bereikt. Grotewohl doet opnieuw een beroep op Adenauer Otto Grotewohl, de Oost-Duitse premier, heeft Zondag op bondskanselier Adenauer een beroep gedaan om toe te stemmen in het houden van een ronde tafel conferentie zonder op de conferentie der ministers van Buitenlandse Zaken van de grote vier te wachten. In een artikel in het orgaan van de socia listische eenheidspartij „Neues Deutsch- land", verklaarde Grotewohl, dat de Duit sers reeds vijf jaar hebben gewacht op een oplossing van buitenaf. „Laten wij dit jaar de kwestie van de hereniging van Duits land in onze handen nemen. De tijd van handelen is gekomen. Aan beide zijden moeten concessies gedaan worden," zo schreef hij. Grotewohl drong er bij Ardenauer op aan alle persoonlijke antipathieën op zij te zetten en in het belang van het Duitse volk aan de zelfde tafel te komen zitten als de Oost-Duitse premier. Op 3 December heeft Grotewohl Ade nauer voor de eerste maal voorgesteld op basis van de voorstellen van Praag een conferentie tussen Oost- en West-Duitslancï te beleggen, doch Adenauer heeft tot dus ver niet geantwoord. mann, die zijn aandeel in de uitvoering met te loven begrip en verzorgde stemklank vertolkte. Jan Booda kon deze middag verder re kenen op de steun van de pianiste Emmy van Eden en op een aantal solisten uit liet orkest, van wie wij, zonder de anderen te kort te doen, afzonderlijk de solo-trom- pettiste willen noemen. P. ZWAANSWIJK BUITENGEWOON H.O.V.-CONCERT MET JAN SMETERLIN Zoals gewoonlijk geeft de H.O.V. weder om aan het eind van het jaar, namelijk op Vrijdag 29 December, een buitengewoon concert, da: dit keer bestaat uit werken van Tsjaikofski. De vermaarde Poolse pianist Jan Smeterlin zal hieraan solistische medewerking verlenen met een uitvoering van het pianoconcert. Voorts vermeldt het programma de Serenade voor strijkorkest en de Zesde Symphonie, bekend als „Pa- thétique". Dirigent is Toon Verhey. Zondag' en beide Kerstdagen hebben vele Haarlemmers de schaatsen aangebonden en hier en daar een baantje gereden. De eerste dag was het ijs nog niet sterk genoeg, om op brede vaarten en plassen te rijden, Maandag was liet iets beter en gisteren konden nog meer liefhebbers van de schaatssport genieten. De eerste dagen werd er over het alge meen op ondergelopen weilanden en sloten gereden, gisteren was ook het ijs op gedeel ten van de Leidsevaart en de Delft, de Brouwersvaart en de Westergracht, sterk genoeg. Het weer was drie dagen lang prachtig en de rijders konden naar harte lust genieten. Behalve in Zuidholland was er in onze contreien geen gelegenheid aan tochten deel te nemen. Wel trokken vele rijders er op uit, om via sloten in Haarlem-Noord en Spaarndam een flink eind weg te komen. De Bloemendalers reden op enkele vij vers. De grootste belangstelling concen treerde zich op de vijver van „Duin en Daal", het Meertje van Caprera in Bloe- mendaal en hel Brouwerskolkje in O ver veen. Op het ijs van het Kolkje mocht pas gistermiddag' geschaatst worden. Voor die tijd werd het ijs niet betrouwbaar geacht. Ijsbaan aan de Kleverlaan. Zondag is de ijsbaan aan de Kleverlaan voor het eerst in het seizoen geopend. Het ijs was nog niet sterk genoeg om alle lief hebbers toe te laten. Houders van kaarten- in-voorverkoop hadden de voorrang. Er warenn3500 kaarten verkocht. Het aantal schaatsenrijders(sters) werd op 2000 ge schat. Maandagmorgen was de baan open voor alle houders van kaarten en om twaalf uur ging de baan voor iedereen open. Des middags waren er 2500 liefhebbers. Dins dag nam de belangstelling nog toe en in de loop van de dag passeerden ongeveer 3000 dames en heren de loketten. Het grote aantal schaatsenrijders heeft veel van de baan gevergd. Door de sneeuw val van de vorige week was het ijs niet bi zonder sterk. Daarom werd gisteren be sloten de baan om een uur te sluiten en hét personeel in.de gelegenheid te stellen het ijs te verbeteren. In de scheuren en op slechte plaatsen werd kokend water ge gooid en. het resultaat was na de vorst van de afgelopen nacht dat de baan er van morgen veel beter uitzag. De scherpe wind heeft de. baan bovendien schoon gewaaid. Enige weken geleden heeft de gemeente raad een crediet beschikbaar gesteld, om enkele voorzieningen te treffen. Deze zijn nu uitgevoerd. Het belangrijkste is, dat de ijsbaan beter verlicht is dan vorig seizoen. Toen was de verlichting vrij zwak. Heden avond zal de baan worden opengesteld. IJspret in Heemstede De ijsbaan „De Volharding" te Heem stede trok gedurende de feestdagen veel schaatsenliefhebbersstersDe baan ver keert, dank zij de g'oede zorgen van het bestuur, in behoorlijke conditie en wan neer de vorst aanhoudt, zal ook de toe stand van de baan voortdurend beter wor den. Op de ijsbaan „De Volharding" worden morgen. Donderdag wedstrijden gehouden voor politiemannen uit Heemstede, Bloe mendaal en -Zandvoort. De „Zuiderkruis" komt eerder dan verwacht werd De „Zuiderkruis", die met 1600 repa- triërenden uit Indonesië op Oudejaarsdag te Rotterdam werd verwacht, zal onvoor ziene omstandigheden voorbehouden reeds in de nacht van Donderdag op Vrijdag aankomen. Bij doorgaand vriezend weer staan voor Zaterdagmiddag wedstrijden voor leden op het programma. Kinderen van 12 tot 15 jaar nemen deel aan estafettes en ouderen aan kortebaanwedstrijden. De da mes rijden 140 meter en de heren 160 meter. Hieraan is het clubkampioenschap verbonden. In het overige deel der gemeente zijn de vaarten tot nog toe onbetrouwbaar en de jeugd zal verstandig doen, zich niet op breed water-te wagen. Op de Lelievijver,1 de vijver bij het seminarie „Hageveld" en verschillende slootjes en ondergelopen stukken land, was het ijs niet bepaald fraai. Er heerste een grote druïde. Het ijs op de Van Merlevaart nabij het Molentje is nog niet sterk genoeg. Dat ondervond Maandag een meisje, dat op het ijs ging bij het Molentje. Zij zakte tot aan de hals in het water, maar was weer spoe dig op het droge. Wintersport in Bloemendaal Dinsdagmorgen heeft het bestuur van de ijsclub „Duin en Daal" de baan aan de Lage Duin en Daalseweg officieel kunnen openstellen. Het lag reeds in de bedoeling dit Zaterdag te doen, maar het ijs was naar de mening van de politie toen nog niet sterk genoeg, zodat geen toestemming werd verleend. Wel kwamen er in de laatste uren van Zondagmiddag en ook Maandag heel wat schaatsenrijders op de baan, wat oogluikend werd toegestaan. De afwisselende dooi en vorst hadden de Hoge Duin en Daalseweg voor het sleeën vrijwel onbruikbaar gemaakt. Enige enthousiaste sleeërs lieten zich hierdoor evenwel niet ontmoedigen en kozen de langs de weg gelegen brede duinrand als sleebaan. Dit duurde tot Dinsdagmiddag, tofen de politie uit veiligheidsoverwe gingen' er een eind aan maakte. Vanmor gen is er zand gestrooid, waarmee aan de slee-periode een eind is gekomen. In de garage van het tehuis „Wees een Zegen" had de Bloemendaalse Reddingsbrigade sinds Zondagmiddag een E.H.B.O.-post in gericht. Ijsbaan „Nova Zembla" in Spaarndam Zondag heeft het bestuur- van de ijsclub „Nova Zembla" de baan in Spaarndam ge opend en gedurende drie dagen heerste er een gezellige drukte. Het ijs was goed. Niet alleen maakten Spaarndammers van de gelegenheid gebruik, om in eigen omge ving te rijden, doch ook waren vele Haar lemmers naar Spaarndam getrokken, om daar van, de schaatssport te profiteren. Het is feest deze dagen in de Koning straat no. 21 in Zandvoort, van welk huis •de voorgevel schuil gaat onder guirlandes van dennegroen en papieren rozen. De bewoners, het echtpaar B. Hoogendijk Kuijt, vieren op 30 December hun 65-jarige echtvereniging. Het is bij deze nog zo krasse oudjes goed toeven en hen te horen verhalen van de talloze belevenissen, die zij tijdens hun zo rijk gezegend leven mede- maakten. „Zet alleen maar in de krant", zegt het lachende bruidje, „dat we nog altijd een heel best leven hebben met elkaar, dat is de hoofdzaak en dat is genoeg." Maar we moeten er toch nog iets méér van ver tellen. De bruidegom werd geboren op 6 Juni 1863 en is dus ruim 87 jaar, de bruid óp 25 September 1865, dus twee jaar jon ger. Op 30 December 1885 traden ze in het huwelijk. Tien kinderen werden uit deze echtverbintenis geboren, waarvan er zeven nog in leven zijn. Ze verheugen zich nu in het bezit van 23 kleinkinderen en 11 ach terkleinkinderen. Ze zijn geen geboren Zandvoorters. Op 2 Januari 1903 kwamen ze uit Scheveningen in Zandvoort wonen en al zijn ze na lange tijd in de kring der „oud-Zandvoorters" opgenomen, ze blijven toch altijd „de Scheveningers", een bij naam, die bij oud en jong beter bekend is dan hun werkelijke naam. ,,'t Geeft niet hoor", zegt de bruid, „ik zou niet eens Zandvoortse willen zijn, ik ben en ik blijf Scheveningen-trouw en-mijn man óók." Ze genieten beiden nog een uitstekende gezondheid, al loopt de bruidegom wat moeilijk, en geven blijk van een geheugen om jaloers op te zijn. Waarom hij indertijd van Scheveningen naar Zandvoort is gekomen? Dat zat zó: In totaal heeft hij 57 jaren als visser gevaren. Reeds op twaalfjarige leeftijd ging hij uit de Scheveningse haven met. de bommen ter visvangst. Daarna verhuisde hij naar de trawlers, die van IJmüiden uit de zee op zochten. Daar leerde hij veel Zandvoorters kennen, ze roemden het wonen in Zand voort steeds nadrukkelijker en rieden hem aan in hun geboorteplaats intrek te nemen. Tenslotte is hij voor die aandrang bezwe ken en hij heeft er nooit spijt van gehad. We krijgen heel v/at verhalen te horen van BINNENLAND Leerlingen van middelbare scholen in Nederland hebben opstellen gemaakt over „Onze weg naar vrede". Twee opstellen zijn door de Council for Education in World Citizenship" bekroond: Die van Jan-nie Lok, leerlinge van de vijfde klas van het lyceum in Drachten en van Jos. Bijvoet, leerling van de vijfde klas van het stedelijk gymna sium in Utrecht. Met afgevaardigden uit achttien landen zullen Jannie Lok en Jos. Bijvoet als beloning van 10 Maart tot 16 Mei in Engeland verblijven. De consul-generaal van Frankrijk heeft aan dr. Plesman het oorlogskruis 1939—1945 met _de palm uitgereikt als posthume onder scheiding Van zijn -zoon, reserve kapitein Jan L. Plesman. die op 1 December 1944 bij een luchtgevecht boven Saint-Omer sneu velde. De A.N.W.B. deelt mee dat het nieuwe deel van de weg AfsluitdijkSneelc—Hee renveen, tussen Joure en Stobbega, is open gesteld voor het verkeer. HAARLEM EN OMGEVING Dr. C. Spoelder zal met ingang van 1 Januari 1951 het voorzitterschap van de Haarlemse Kunstgemeenschap bekleden. De burgemeester en de wethouders der gemeente Bloemendaal zullen deze week geen spreekuur houden. De wethouder van Sociale Zaken, mr. J. C. C. W. Hijszelaar, zal ook op 2 Januari geen spreekuur houden. De heer T. M. de Kcningïi te Haarlem is aan de Technische Hogeschool geslaagd voor het candidaatsexamen werktuigkundig ingenieur. De Haarlemse recherche heeft Zaterdag middag de 50-jarige T. J. van L. aangehou den die ervan wordt verdacht een zak boerenkool ten nadele van een tuinder aan de Zijlweg te hebben gestolen. Aerdenhout's Vrouwenkoor geeft op Donderdag 28 December een Kerstuitvoering in de Bakenesserkerk, die met kaarsen ver licht zal zijn. Het programma vermeldt wer ken van oude Franse meesters, Vincent Lü- beck en anderen. De dirigent Albert de Klerk zal ook als solist optreden. Aan de rijksuniversiteit in Leiden slaag de voor het candidaatsexamen geneeskunde de heer G. van Kloppenburg te Bloemendaal. De heer I-I. M. Palm te Haarlem slaagde voor het candidaatsexamen Nederlands-Indisch recht. Tijdens afwezigheid van de bewoners is Zondagmiddag ingebroken in een huis aan de Gerrit van Heerstraat in Haarlem. Er worden een dames regenmantel, een heren regenjas en negen knotten wol vermist. In de nacht van Zaterdag op Zondag brak brand uit In een roggefabriek aan de Spaarnwouderstraat. Door onbekende oor zaak raakte ongeveer tien kubieke meter mot aan het smeulen. De brandweer slaagde er in de mot uit de fabriek te verwijderen. De schade is beperkt. Na onderhandse aanbesteding is aan Bouwbedrijf Gebroeders Schiphorst te Haar lem opgedragen het bouwen van een kantoor gebouw voor de machinefabriek Kiekens N.V. te Landsmeer voor 125.430. avonturen die hij in die lange periode als vissersman medemaakte. Zoals de geschie denis van die spiksplinternieuwe trawler, die vlak bij Hoek van Holland naar de kel der ging, kort na de eerste wereld-oorlog. Een mijn in het net, die bij het ophalen tegen de scheepsromp ontplofte, was daar de oorzaak van. Op een vlet zijn ze toen in Vlaardingen aan wal gebracht. Sinds 1930 heeft hij niet meer gevaren. Maar tóch 'zit dat beroep hem nog altijd in 't bloed. „Als m'n benen nog goed waren" zegt hij, „ging ik nu nóg erop uit, want een zeeman hoort op de zee." Wij voegen gaarne onze wensen bij de zeer vele, die zij reeds ontvingen. Temeer omdat zij reeds lange jaren, zoals zij ons vertelden, onze krant met pleizier lezen. Ongeluk op de Kruisweg Dinsdagmiddag omstreeks halfvijf is op de Kruisweg te Hoofddorp een ongeluk ge beurd door onvoorzichtig oversteken. De heer A. uit Hoofddorp stak nabij het Pol derhuis de Kruisweg over, halverwege de weg liep hij plotseling terug. Een uit de richting Aalsmeer komende automobilist kon deze plotselinge terugtocht niet voor zien, waardoor de heer A. werd gegrepen en tegen het wegdek werd geslingerd. De toestand van het slachtoffer is redelijk. Bloemendaal Wildhoef opnieuw bebost Reeds enige tijd is men bezig het terrein van het landgoed „Wildhoef" te Bloemen daal opnieuw te bebossen. De zieke en slechte bomen zoals die welke hebben geleden bij het bombardement op de Duin wij ckweg in April '45 en door de bij de toen malige Stormschool in gebruik zijnde hin- demisbaan zijn gekapt. Over jaren zal dus de aan het bos van deze buitenplaats toegebrachte schade geheel zijn hersteld. Ter hoogte van het punt, waar de Sterre- boslaan op de Donkerelaan uitkomt, zal op het terrein van Wildhoef een villa worden gebouwd. En daar zaten ze dus, ieder op een eigen palmblad, hoog boven de grond „Hèhè!" lachte Riclc. „Dat was ook even op 't nippertje!" „Nou, ik dacht warempel, dat ons laatste uurtje geslagen had"; hijgde Bunkie. „Ja, en daar zitten we nou!Houd je vooral goed vast, Bunkie! Als je naar beneden valt, is 't met je gedaan!" „Ik kijk wel uit!" zei Bunkie. „Ik ben al ver genoeg naar beneden geduikeld en voorlopig heb ik er genoeg van!" Rick ging wat gemakkelijker op zijn blad zitten en keek rond. „Wat ziet het er hier heel anders uit dan thuis, hè?" zei hij. Ja, dat was wel zo. Hier ivaren de bomen heel anders dan in het bos bij de Kabouters. Vooral die palmbomen hadden ze nog nooit gezien. In de verte zagen ze hoge bergen. En warm was het hier! Voor de kinderen I Echtpaar HoogendijkKuijt viert 65-jarige bruiloft FEUILLETON 10) Voorzichtig gluur ik weer langs het riet en deins terug. De man is onderweg. In een onderdeel van een seconde kon mijn rechteroog een beeld opvangen van de zware gestalte op de fiets. Halfweg de struiken en mijn opstelling. Ove? een mi nuut zal hij hier zijn en dan zal ik weten, waar ik aan toe ben. Het meisje achter me zit in de zon en wacht genoeglijk op de dingen die komen gaan. Het lijkt me niet verstandig nog eens om de hoek te kijken. Mijn achtervolger let natuurlijk scherp op en elke verdachte beweging zou hem kunnen waarschuwen. Dat kan ik niet riskeren. Over een paar seconden zal ik hem moeten horen. Naast me staat de oude damesfiets, waarvan ik het stuur vast grijp. Dan is het zo ver. Een zacht piepend, krakend geluid, heel zacht. En banden, die de droge grond doen knersen. De situatie is helemaal niet grappig meer. Nog even kijk ik achterom naar het meisje op de bank en dat geeft me een rustig gevoel. Het geluid is nog dichterbij. Iets zwarts, een voorwiel Met een ruk spring ik met de oude damesfiets op het pad en versper de weg. De ander torpedeert mijn karretje, waardoor ik mijn evenwicht ver lies en languit op de grond val met de fiets boven op me. Ik heb nergens pijn en daarom bon ik weer vlug op de been en sta dan tegenover mijn vijand, mijn achtervolger. Ik kan het niet zo vlug verwerken, want dit is te dwaas, te ongelooflijk. Hij staat er zielig bij. Eén been steunend op de grond na de onverwachte botsing, zijn kaasdop achter op het hoofd geschoven. Ondanks mijn val ben ik de eerste, die in staat is enige woorden te stamelen: „Mijn hemel. Klinkhamer! Waarom?" Klinkhamer, arme rechercheur Klink hamer, eergisteravond in „Le Soleil" was je zo'n toonbeeld van. mannelijk doorzet tingsvermogen, van weldadige rust en po litieel vakmanschap. Toen heb je me ge ïmponeerd, zag ik in jou een symbool van het gezag van de Heilige Hermandad. Toen kon ik mij niet voorstellen, dat je wel eens een belachelijke indruk zou kunnen maken, dat je ook een Achillespees had, dat je maar een heel gewoon mens was. En nu sla je zo'n erbarmelijk figuur. Klink hamer, en je maakt het nog veel erger met wat je zeggen gaat. „Hebt u een visacte?" vraagt Klink hamer en waarachtig: zijn stem klinkt autoritair. Ik houd niet van hard, luid lachen. Het doet me te veel aan slecht comediespel denken. Maar nu doe ik het zelf en het is misschien een reactie van mijn gespannen zenuwen. Dit is de bevrijding, alle angst, alle argwaan, alle onrust valt van me af en ik voel me als een jongen na een ge wonnen voetbalmatch, waarin hij als mid- voor alle vijf goals maakte. Intens blij. Het is allemaal zo duidelijk, zo kinderlijk eenvoudig. Klinkhamer is voor verder on derzoek naar Gorinchem gegaan. Zag mij er rondlopen. Een van de gasten van „Le Soleil". Geen wonder, dat hij wantrouwen opvatte, mij volgde in de nauwe gang opzij van Luehtenbelds huis en'over de schut ting keek, wat ik deed. Geen wonder, dat hij uitviste, waar ik logeerde en later met Jansen sprak. Die goede dikke Jansen, die vanochtend zo geforceerd vriendelijk tegen me deed, maar die in mij reeds de mis dadiger zag. In deze seconden van ver warring begrijp ik alles en nu alles goed is, wil ik ook nog mijn figuur redden tegenover dat boerenmeisje. Dit rendez vous met Klinkhamer moet een grap zijn. Mijn lach klinkt natuurlijk, honderd pro cent echt, daar kan ze in geloven en ik geef Klinkhamer een gemoedelijke slag op zijn schouder en zeg: „Kom, mijnheer Klinkhamer, laten we eens rustig met elkaar gaan praten aan de waterkant. Dat lijkt me verstandig". De rechercheur is te verbluft, te timide om het initiatief te hernemen. Hij mom pelt: „Goed, goed" en volgt me naar mijn oude visplekje. De fiets aan de hand. Aan de waterkant worden we vrienden, Klinkhamer en ik. Hij heeft zijn houding van bezadigd, met gezag bekleed politie man herwonnen en ik vertel hem alles wat ik weet en ook waarom ik in Gorin chem ben. Klinkhamer weet nu, dat Luch tenbeld enkele uren vóórdat zijn vrouw op zo'n tragische wijze de dood vond, tegen haar gezegd heeft: „Je houdt je mond. Ik waarschuw je." Hij weet nu, dat ik bij het verhoor niets vertelde om Luchtenbeld niet in de put te werken, voordat ik zeker heid had omtrent zijn schuld en daarom met mijn beroepsmatige nieuwsgierigheid van krantenman op onderzoek uitging in het oude stadje. Klinkhamer heeft een warm hart, dat merk ik, wanneer ik ver tel wat ik in de donkere tuin door het lichte raam zag. De man alleen in zijn smart over de dood van zijn vrouw. Klink hamer begrijpt ook, dat Luchtenbeld niet de moordenaar kan zijn. De voetstappen in de gang, die ik meende gehoord te heb ben, even voor de vrouw uit het venster viel, beschouwen we beiden als inbeelding van mijn kant. „Vertelt u nu ook eens wat u aan de weet bent gekomen. Of moet eerst nog de visacte-kwestïe geregeld worden. Ik heb het geval inderdaad niet bij me", zeg ik. Hij heeft zijn bolhoed naast zich in het gras gelégd en lacht genoeglijk brommend onder zijn snor. Het kost hem enige moeite voor de dag te komen met zijn bevindin gen. -Politie-ménsen zijn voorzichtig met hun woorden. Zeker tegenover journalis ten. Toch raakt hij aan de praat. „Natuur lijk ben ik voor het onderzoek hier ook eens een kijkje gaan nemen. Aan twee dingen heb ik gedacht: aan een levens verzekering en aan een vrouw". (Ik zelf had uit technisch oogpunt bekeken dan toch ook een'goede gedachtengang gehad). Klinkhamer pauseert even om een sigaar op te steken en om over het rimpelende water te turen. „Met die verzekering was niks aan de hand. Luchtenbeld krijgt geen cent, nu zijn vrouw dood is. Daar ben ik al achter gekomen. Financieel bezien heeft hij be slist geen motief gehad. En een vrouw is er ook niet in het spel. Dat huwelijk was opperbest". Eigenlijk geeft Klinkhamer me geen en kel nieuw gezichtspunt, maar bevestigt slechts wat ik al wist. Ik vraag hem: „Waarom vertrouwde u het zaakje eigenlijk niet? Die ramen wa ren toch werkelijk laag in „Le Soleil", een ongeluk was goed mogelijk. Bovendien wist u niet, wat ik wist. Ik bedoel van die ruzie." „Ja, kijk der's, ik wist weer iets anders' maar dan klapt plots Klinkhamers mond stijf dicht. Wanneer ik ook blijf zwijgen, voelt hij, dat hij toch een ver klaring schuldig is en voegt er ter verdui delijking aan toe: „Ik werd misschien wel een eindje op een dwaalspoor gebracht- door iets, dat ér niks mee te maken had". Daarmee is de kous af. De zaak Luchten beld wordt afgevoerd uit ons gesprek. We praten dan gezellig over ons beroep en ons huis en hij 'vertelt over Sofie, zijn vrouw, en over Jan en Toos, de kinderen. Hij geniet, hier aan de Linge, van de rust van dit ongedwongen nietsdoen. Hij ziet er tegen op straks,, vanavond, weer terug te moeten naar het roezemoezige Amster dam met zijn vuiligheid en zijn verderf, waar hij steeds maar in moet roeren. Toch is hij blij, dat de zaak Luchten beld met een sisser afgelopen is. „Weer een moord minder", is zijn conclusie en we besluiten er straks bij Jansen een bor reltje op te gaan drinken. Er valt een zachte motregen. Vreemd deze natte sluier na een dag van zon. Toch gaat het vrolijk toe buiten. De kermis is een uur geleden geopend. De pierementen dreunen tegen elkaar in. Eén heeft nu de overhand. Het speelt „Stars and stripes". Wat de anderen spelen kunnen we hier binnen in de gelagkamer niet horen. De explosies van de Kop van Jut overstemmen alles. Eigenlijk een onprettig geluid. Her-' innert te veel aan dingen die voorbij zijn, (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6