Haarlems Dagblad en Pike en Garbeft Twee vijfden van China's militaire macht staan klaar in Korea Zuid-Afrika kan in drie jaar 25.000 emigranten ontvangen 65e Jaargang No. 19742 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredact ear: Robert Peereboom Vrijdag 29 December 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag by de Administratie Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom SUMNER PIKE is een Amerikaan en Cyril Garbett een Engelsman. Pike is voorzitter van de Amerikaanse commissie voor de atoom-energie, Garbett is de aarts bisschop van York. die in kerkelijke hoo;_ waardigheid onmiddellijk volgt op de pri maat van de Engelse Staatskerk, de aarts bisschop van Canterbury. Beiden hebben het over de atoombom gehad: Pike in een redevoering in de staat Maine en de hoge Engelse geestelijke in een herderlijke brief. Ik lees liever de herderlijke brief dan de redevoering, ofschoon zij zich beide tegen het gebruik van de bom in Korea hebben uitgesproken. De motieven zijn zo verschil, lend. Sumner Pike heeft, naar Reuter ons doet weten, gezegd: „Niets zou in Korea kunnen gewonnen worden door daar van de atoombom gebruik te maken. De Verenigde Staten hebben de beschikking over andere wapens, die er op even afdoende wijze kunnen worden aangewend en die niet zo kostbaar zijn." Later heeft hij ook nog medegedeeld: „dat de geleerden pogen de kosten van het door kernsplitsing opwek ken van energie te verlagen, opdat ook de industrie van de atoomkracht gebruik zal kunnen maken." Ofschoon dit het vredige gebruik schijnt aan te duiden, dat bij zo vele uitvindingen altijd op de tweede plaats komt, opent die verlaging van de kosten blijkbaar meteen de kans, dat de productie van de bom goedkoper wordt. En Pike's bezwaar tegen het gebruik van de bom in Korea is gegrond op de kosten. Wij kunnen het wel met andere wapens af, die niet zo kostbaar zijn, zegt hij immers. Laat ons dus hopen dat de geleerden er voorlopi; niet in zullen slagen, het opwekken van energie door kernsplitsing goedkoper te maken. Een groot deel der wereld snakt naar verlaging van prijzen, maar niet naar verlaging van de prijs der atoombom. Pike heeft zijn hoorders verleid dat de Verenig de Staten in de ontwikkeling van atomische wapens een definitieve voorsprong op de Sovjet-Unie hebben, maar niet weten hoe ver de Sovjet-Unie op dit gebied is ge vorderd. Waarom hij dan met zoveel zeker heid over een voorsprong kan spreken, dat hij hem „definitief" noemt is niet duide lijk. Kan het tempo van vordering niet verschillen? Dit lijkt een slecht-geformu- leerde verklaring. Maar nu de Engelse aartsbisschop. Die heeft verklaard dat gebruik van de atoom bom in Korea nimmer zou worden vergeten of vergeven en leiden tot een onherstelbare breuk Lussen Oost en West. Hij heeft de prijs van de bom buiten beschouwing ge laten. Hij zegt ook niets over andere wa pens, die men kan gebruiken. Integendeel: hij vindt het dringend noodzakelijk, tot een goede verstandhouding met China te komen. De gedachte alleen aan een oorlog met het geduldige volk van China dat langdurig geleden heeft noemt hij weer zinwekkend. Er moet een nieuwe poging gedaan worden om zo spoedig mogelijk en „op het hoogste niveau" tot een overeen stemming met Rusland te komen. Zonder die overeenstemming kan er geen vrede in de wereld zijn. Dit laatste is eenvoudig maar treffend uitgedrukt. Zonder die overeenstemming, kan er geen vrede in de wereld zijn. Het Westen is .nu bezig zich te bewapenen met de bedoeling, zich zo sterk te maken dat de Russen ér geen heil. in zullen zien, het aan te vallen. Beweerd wordt, dat men daarmee de vrede zal verzekeren: met hetgeen men gewapend evenwicht noemt. De aartsbis schop van York gelooft daar, blijkens zijn woorden, niet in. De aartsbisschop van York heeft ongetwijfeld gelijk. Hij herin nert zich natuurlijk het Europese even wicht, dat voor de eerste wereldoorlog gevonden was. Hij herinnert zich ook waar toe het leidde. Namelijk tot de eerste we reldoorlog. En in hoevele geschriften en redevoeringen, in hoeveel toonaarden, is daarna betoogd dat opeenhoping van wa penen altijd tot grote spanningen leidt, die een uitweg zoeken. Hoeveel is er niet ge zegd en geschreven over de lont, die ten slotte bij liet kruit wordt gebracht. Hoe menigmaal is niet aangevoerd dat het oude Romeinse woord „si vis pacem, para hel ium" als gij de vrede wilt, bereidt u ten oorlog wel waarheid kon hebben bevat in een tijd, waarin één rijk veruit opper machtig in de wereld was, maar nooit meer geldend was gebleken sinds ongeveer- gelijke krachten waren ontstaan! Dr. Cyril Garbet herhaalt een over tuiging, die in de jaren na de eerste wereld oorlog bij tallozen aanhangers had gevon den.. En die nog bij zeer velen leeft, om dat zij niet zo kort van geheugen zijn als anderen. Gewapend evenwicht brengt geen vrede, maar voortdurende spanning en on zekerheid. Uiteenzettingen zoals die van Sumner Pike, over de wereld verbreid, verhogen de spanning al zijn zij tegen ge bruik van de atoombom in Korea. Vele uitingen verhogen nodeloos de spanning. Nu hoop ik niet dat menigeen zal den ken dat Pike's woorden de mening van alle Amerikanen en de woorden van de aarts bisschop die van alle Britten weergeven. Zo eenvoudig is het niet. Zij hebben ook geen van beiden namens hun regering gesproken. Het zijn twee persoonlijkheden, die belangrijke posten van zeer verschil lende aard in twee landen bekleden. Wel kan men zeggen dat de aartsbisschop een zwaarder verantwoordelijkheid blijkt te gevoelen en door andere gedachten bezield wordt dan deze politicus. R. P. Twee jongemannen en een meisje vermist Sinds Woensdag wordt de 22-jarige A. van der Sluis uit Spijkenisse vermist. Hij is 's morgens om vijf uur op de fiets naar zijn werk in Rotterdam gegaan, maar daar niet aangekomen. De 22-jarige marinier derde klasse H. van de Beek bracht op 22 December een bezoek aan familieleden te Nijkerk. Des avonds om tien uur vertrok hij naar Hil versum, waar zijn ouders wonen. Hij is daar echter niet aangekomen. Woensdagmorgen om elf uur heeft de 26-jarige Johanna Koster de ouderlijke woning aan de Marathonweg te Amster dam verlaten en is daar sindsdien niet te ruggekeerd. Persoonsbewijzen. Met messen bewapende Chinese communisten drongen in de nacht van Woensdag op Donderdag vijf huizen te Singapore binnen, waar zij zich meester maakten van de identi teitsbewijzen van 76 Aziatische inwo ners van de stad. Aanval op Seoel verwacht omstreeks Nieuwjaar Uit gegevens, gepubliceerd door het hoofdkwartier van generaal MacArthur, blijkt dat twee vijfde gedeelte van de ge hele militaire macht van het communis tisch China tegenover de verbonden troe pen staat of in gereedheid wordt gehou den om ook in de strijd te worden gewor pen. Volgens het hoofdkwartier van Mac Arthur bevinden zich thans zes honderd duizend man Chinese communistische troe pen in Korea. Eenheden van het vierde Chinese veld leger zijn Zuid-Korea binnengetrokken om de aanval te openen op Seoel dat door Amerikaanse troepen wordt verdedigd. Volgens een communiqué van het hoofd kwartier van MacArthur zal het vierde Chinese veldleger dat 177.000 man telt na Nieuwjaarsdag geheel gereed zijn voor een krachtige aanval op Seoel. De aanvallende Chinezen bereikten een punt dat 40 kilometer ten Noord-Westen van Seoel ligt. WASHINGTON, 28 December. (Reuter). De Amerikaanse verliezen in de Koreaan se oorlog bedroegen op 22 December mid dernacht 38.325 man, hetgeen 1904 meer is dan een week tevoren. Hiervan zijn 6432 gesneuvelden, 5571 vermisten en 27.012 wonden. De cijfers werden Donderdag door het Amerikaanse ministerie van landsverdedi ging gepubliceerd. Zij hebben betrekking op de tot genoemde datum aan verwanten gezonden officiële mededelingen, doch zij Italiaanse werklozen in de wapenproductie Het Italiaanse leger op maximale sterkte WASHINGTON (Reuter). De Ame rikaanse regering heeft de Italiaanse auto riteiten medegedeeld dai zij gaarne zou zien dat Italië onverwijld uitvoering zal geven aan zijn plannen jaarlijks tot een bedrag van vier honderd millioen dollar wapens te vervaardigen. Hiermede zou in 1951 worden begonnen. Van officiële zijde wordt vernomen dat het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken de Italiaanse regering niet- officieel heeft medegedeeld dat Italië in het kader van het programma voor de Europese herbewapening financieel zal worden geholpen bij deze wapenproductie op grote Schaal. De grootte" van de Ameri kaanse financiële steun zal afhangen van dé Italiaanse productie-resultaten. Het Italiaanse plan voorziet in het ver vaardigen van schokloze geweren, mortie ren, machinegeweren, transportvoertuigen en grote hoeveelheden ammunitie. De Italiaanse regering heeft een desbe treffend voorstel aan het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gedaan. De bijzonderheden ervan worden nog be sproken. De Italiaanse regering zou hebben voor gesteld de industriële productie met on geveer veertig procent te verhogen, terwijl het Italiaanse leger zou komen te beslaan uit twaalf volledig uitgeruste divisies, het geen de in het vredesverdrag toegestane maximale sterkte is. Het plan werd door Italiaanse deskun digen in nauwe samenwerking met Ameri kaanse ECA-ambtenaren te Rome opge steld. Het verluidt dat de Verenigde Staten zal worden verzocht de betreffende hulp verlening op zodanige schaal te verlenen dat hierdoor het gevaar van een inflatie voor Italië tot een minimum zal worden terug gebracht. Een van de sterke argumenten voor het plan is dat de uitvoering ervan werkgele genheid zal bieden voor velen der twee millioen Italiaanse werklozen. Duitse kartel-pogingen De geallieerde Hoge Commissie in Bonn heeft twee organisaties van de West- Duitse electrische industrie beschuldigd van prijsafspraken en andere beperkende handelsmethoden, die beogen de concur rentie uit te schakelen. In een officiële bekendmaking worden de Zentralverband der Elektrotechnische» Industrie en haar dochterorganisatie, de Fachabteilung In- stallationsmaterial, ervan beschuldigd de dekartellisatiewetten der geallieerden te hebben overtreden. omvatten niet het totale aantal slacht offers. Latere berichten van het front duiden er op, dat Noord-Koreaanse divisies een aanval zijn begonnen. Er zijn geen berich ten over deelneming van Chinese troepen aan deze aanval. De Noordelijken hebben het centrale ge deelte van het front van de verbonden troepen ingedeukt. Zij bereiden een aanval voor op het Westelijke gedeelte van het front ten Noorden van Seoel. Duitse Evangelische kringen willen een ontmoeting van de twee premiers arrangeren BERLIJN, 28 December (AFP) Kan selier Adenauer en de Oost-Duitse premier Otto Grotewohl zijn door Duitse evange lische kringen uitgenodigd om elkaar te ont moeten bij dr. Otto Dibelius, hoofd van de Duitse protestantse kerk en bisschop van Berlijn en Brandenburg. Dit voorstel is gepubliceerd in „Die Kirche", het weekblad van de protestantse kerk in de Russische zóne. Het schijnt, dat dit voorstel geïnspireerd is door leidende kringen van deze kerk, die het herstel van de Duitse eenheid voorstaan. Dr. Otto Dibelius verklaarde Donderdag avond dat hij een voorstander is van be sprekingen tussen Oost- en West-Duits- land, indien hiermede een vereniging van Duitsland wordt beoogd. Hij zeide in dat geval zijn eigen woning te Berlijn beschik baar te stellen als plaats van samenkomst voor Grotewohl en Adenauer. Dr. Otto Dibelius, de geestelijke leider der twaalf millioen Oost-Duitse protestan ten en kerkelijk leider der in totaal 37 mil lioen Duitse protestanten, wordt reeds ruim een jaar lang heftig door de Oost-Duitse communisten en him organisaties aange vallen. Zij beschuldigen hem er van dat hij de „kerkgangers er toe aanzet geen acht te slaan op de Oost-Duitse wetten". De verklaring van Dibelius was een ver rassing voor christen-democratische Ber- lijners. Een vooraanstaande West-Duitse com munist heeft verklaard dat Otto Grotewohl, de premier van Oost-Duitsland, mogelijk bereid zou zijn om naar Bonn te komen voor het geval dat kanselier Adenauer van wege het koude weer niet naar Berlijn zou wensen te reizen. Inmiddels heeft kanselier Adenauer nog geen antwoord gegeven op Grotewohls voorstel om over de hereniging van Duits land te spreken. Invloedrijke West-Duitse politici zijn tegen aanvaarding. Tot hen behoort Jacob Kaiser, minister voor Zaken betreffende geheel Duitsland. Tito zief gevaar voor Joegoslavië Maarschalk Tito, het Joegoslavische staatshoofd, heeft bij het begrotingsdebat in het parlement verklaard, dat in de Co- minformlanden die aan Joegoslavië gren zen bijna 700.000 man, buiten eenheden van het Russische leger, onder de wapenen zijn. Hongarije, Roemenië en Bulgarije hebben volgens Tito de bepalingen van de vredesverdragen overtreden door hun ge wapende machten te vergroten tot respec tievelijk 165.000, 300.000 en 195.000 man. De bij de verdragen toegestane sterkte is 70.000, 138.000 en 65.000 man. Ook Albanië heeft zijn strijdkrachten uitgebreid. Ge zien deze feiten ziet Joegoslavië zich ge dwongen zijn militaire uitgaven voor 1951 te verhogen tot ruim 29 milliard dinar (ongeveer twee milliard gulden), hetgeen een verhoging van 300 millioen dinar ten opzichte van dit jaar betekent. „De vredesoproep van Stockholm bete kent, voorzover Joegoslavië betreft: Wacht tot ge wordt opgeslokt", aldus zeide Tito. „Wij willen vrede, doch niet tot elke prijs". Tito, die bij zijn binnentreden in de gemeenschappelijke zitting der beide Ka mers van het parlement met stormachtig applaus werd ontvangen, verklaarde dat slechts een dwaas kan twijfelen aan het aggressieve karakter van de Sovjet-Unie en haar Oost-Europese satellieten. Aartsbisschop van York wekt op tot toenadering Dr. Cyril Garbett, de aartsbisschop van York, heeft in een herderlijk schrijven ge zegd, dat het gebruik van de atoombom in Korea nimmer zou worden vergeten of vergeven en zou leiden tot een niet te her stellen breuk tussen Oost en West. „Het is dringend noodzakelijk tot een goede verstandhouding met China te ko men. De gedachte alleen al aan de moge lijkheid van oorlog met dit geduldige volk dat langdurig geleden heeft, is weerzin wekkend. Het gebruik van de atoombom tegen hun steden of legers zou het gewe ten van onze natie geweld aandoen", aldus de aartsbisschop. Dr. Garbett wekte op tot een nieuwe poging om zo spoedig mogelijk en op het hoogste niveau tot overeenstemming met Rusland te komen. „Zonder deze overeen stemming kan er geen vrede in de wereld zijn. De Britten zijn het Russische volk niet vijandig gezind", aldus het herderlijk schrijven. EEN RUBENS VOOR DRIE TON Het schilderij van Rubens, voorstellende de aan een rots vastgeketende Prometheus die door de adelaar wordt aangevallen, is door de heer M. B. Asscher verkocht aan het Museum of Art te Philadelphia, zo meldt The Times. De koopprijs zou meer dan f 320.000 hebben bedragen. Verleden jaar werd het schilderij verkocht voor on geveer f 32.000. Het was tot dan toe sedert de zeventiende eeuw in het familiebezit geweest van de hertog van Manchester. De postboot, die de verbinding tussen Monnikendam en Marken onderhoudt, moest gisterochtend na vergeefse pogingen om zich door het ijs heen te breken, de dienst staken. De post wordt nu'door de bemanning per slede naar het eiland gebracht een wandeling van ruim 5 kilometer. Op de foto: in de schemering keert de „postslee" met haar duw- en trekkrachten in Monnikendam terug. De industriële mogelijkheden in de Unie zijn veelbelovend BRUSSEL, 28 December. (ANP). De Zuid-Afrikaanse minister van Binnen landse Zaken, dr. T. E. Dönges, heeft te Brussel op doorreis naar Nederland op een persconferentie verklaard, dat Zuid-Afrika de eerstvolgende drie jaar 25.000 emigran ten kan opnemen. Er bestaat vooral een grote behoefte aan technici, onderwijs krachten en verpleegsters. Wat de vrije beroepen betreft zullen emigranten opgenomen kunnen worden wanneer er in een behoefte moet worden voorzien, waarbij de bijzondere raad voor de immigratie in elk individueel geval zijn goedkeuring moét verlenen. Naar dr. Dön ges meedeelde, bestaat vooral daarom be hoefte aan werkkrachten uit Europa, om dat vele Zuid-Afrikaanders, gelokt door de hoge winsten in de tabaks-aanplant, naar Zuid- en Noord-Rhodesië zijn ge gaan. Met betrekking tot de collectieve emi gratie zullen missies uit de Zuid-Afri kaanse industrie zich naar Europa bege ven om ter plaatse personeel aan te werven voor de zich snel ontwikkelende nijverheid in de unie. Dr. Dönges legde tijdens de persconfe rentie de nadruk op de rijkdom aan grond stoffen der Zuid-Afrikaanse Unie. Vooral de voorraden mangaan, aluminium en chroom zijn vrijwel onuitputtelijk, aldus zeide hij. Het mangaan wordt thans in ruwe vorm' uitgevoerd, doch indien een in- Vandaag is op de tot nu toe onbewaakte overweg bij Heiloo het eerste stel afsluit bomen van Amerikaans systeem in dienst gesteld. Deze bomen zullen alleen maar de rechter weggedeelten afsluiten. De bediening zal van het station Heiloo uit gesckieden. dustrie opgericht kon worden die dit erts in ferro-mangaan zou omzetten en het in deze vorm zou uitvoeren, dan zou dit al leen reeds uit een oogpunt van vervoers- besparing zeer winstgevend zijn. Hetzelfde, geldt voor het chroom. De Zuid-Afrikaans< steenkool is bovendien de goedkoopste in de wereld. Voor het particuliere kapitaal zijn, aldus minister Dönges, in Zuid-Afrika grote mogelijkheden voor handen. Naar het zich laat aanzien zal voor dit jaar de uitvoer de invoer met 50 millioen pond overtreffen en ook met de Verenigde Staten zal de Zuid-Afiikaanse Unie, voor de eerste keer in haar geschiedenis overi gens, een gunstige handelsbalans hebben. Vooral de exploitatie van de nieuwe goudvelden, waarmede in 1948 een begin werd gemaakt, heeft veel bijgedragen tot deze gunstige gang van zaken. Verwacht mag worden dat thans ook de sedert 1948 bestaande controle op de invoer van ver- bruiksgoederen zal worden verminderd. De aarzeling, die omstreeks 1948 van de zijde van het particulier kapitaal bestond, om in Zuid-Afrika te investeren, behoort thans tot het verleden, aldus de minister en de beleggingen, die thans in de indus trie worden gedaan, zullen belangrijk bij dragen tot de opvoering van de industriële productie in de komende jaren. Minister Dönges zal vandaag in Den Haag een persconferentie houden, waarna hij Maandag uit Nederland naar Londen zal vertrekken, waar hij dr. Malan begin Januari op de conferentie van de eersle- ministers van het Gemenebest zal verte genwoordigen. Amerikaanse activa in commu nistisch China geblokkeerd HONGKONG, 28 December (A.F.P.). De minister van Buitenlandse Zaken van communistisch China', Tsjoe en Lai. heeft order gegeven alle activa van de Ameri kaanse regering en particuliere Ameri kaanse ondernemingen in communistisch China onder staatstoezicht te stellen en alle Amerikaanse rekeningen te blokkeren, aldus heeft radio Peking medegedeeld. De waaide aan activa, waarop de maat regel van communistisch China betrekking heeft, is aanzienlijk minder dan honderd millioen dollar, aldus verklaarde een ambtenaar van het Amerikaanse departe ment van Handel te Washington. De meeste Amerikaanse bezittingen in China waren l'eeds in beslag genomen bij de overneming van de macht door de communisten. Nieuwe activiteit van de Etna Na een pauze van een week is de wer king van de Etna weer toegenomen. Dof gerommel wordt waargenomen en de be woners van de streek zijn door een nieuwe aardschok in beroering gebracht. De snel heid van de lavastroom bedraagt thans 30 tot 60 meter per uur. Het plan-Schuman gereed voor ondertekening PARIJS, 28 December (Reuter). De overeenkomst inzake het plan-Schuman is thans voor ondertekening gereed. Er moe ten alleen nog enkele politieke kwesties worden geregeld, namelijk het aantal af gevaardigden, dat de deelnemende landen zullen hebben in de assemblée van het plan-Schuman, waaraan het hoge gezags orgaan verantwoording verschuldigd zal zijn, en het aantal leden van laatstgenoemd lichaam. Ten aanzien van deze kwesties zal een beslissing worden genomen op een bijeenkomst van de ministers van Buiten landse Zaken van Frankrijk. West-Duits- land, Italië, België, Nederland en Luxem burg, zo wordt in welingelichte kringen te Parijs vernomen. Nog begraven deel van Pompei wordt blootgelegd Geruime tijd geleden werden voorberei dingen getroffen om het gedeelte van de stad Pompei, dat tot op heden begraven was gebleven, evenals het thans bekende gedeelte te bevrijden van de aslaag die het bijna 2000 jaar bedekt hield. Het afvoeren van deze enorme hoe veelheden grond en aslagen brengt grote moeilijkheden met zich mede, waarvan een der voornaamste is een plaats te vin den, waar dit materiaal kan worden gede- Het woord is aan Socrates: (Uit een gebed:) „O Zeus, geef ons het goede, ge vraagd of ongevraagd, maar houd verre van ons wat ons tot nadeel strekt, ook al vragen wij erom", Benelux-besprekingen in een impasse Geen overeenstemming over het landbouwprotocol De besprekingen, die Donderdag op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag door Nederlandse en Belgische dele gaties zijn gehouden over het in October te Luxemburg gesloten landbouwprotocol hebben nog geen resultaat opgeleverd. De besprekingen zullen vandaag worden voortgezet. Van Belgische zijde wil men de inwer kingtreding van de Economische Unie uit stellen totdat over het landbouwprotocol algehele overeenstemming bereikt is. Van Nederlandse zu'de is door minister president dr. W. Drees verklaard, dat Ne derland aan de inwerkingtreding van het landbouwprotocol op 1 Januari 1951 vast houdt. Opgemerkt werd, dat juist de procedure van het protocol de weg aangeeft, samen moeilijkheden als zich thans in de land bouw voordoen, op te lossen. De Belgen waren hiervan gisteren echter niet te over tuigen. Met betrekking tot het landbouwprotocol hebben zij grote bezwaren tegen de arbi trage-mogelijkheden. Zij menen, dat zij daardoor een deel van hun souvereiniteit prijs geven en zij achten die arbitrage geen waarborg als Nederland kwade bedoelin gen zou hebben. Minister Mansholt heeft de Belgen mede gedeeld dat Nederland allerminst het plan heeft de Belgische belangen te schaden. Men heeft algemeen het gevoelen, dat de besprekingen thans in een zeer critiek sta dium zijn geraakt. Door de wijze waarop minister-president dr. Drees het standpunt van Nederland met betrekking tot de in werkingtreding van het landbouwprotocol heeft kenbaar gemaakt, is er als het ware een vertrouwenskwestie gesteld. Engeland en Nieuw-Guinea Engelse ambassadeur bracht „aide mémoire" Het vraagstuk Nieuw-Guinea was giste ren in Den Haag het onderwerp van een onderhoud tussen de Engelse ambassadeur in Nederland, Sir Philip Nicholls, en hoge functionarissen van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag. Bij informatie te bevoegder plaatse werd A.N.P. medegedeeld, dat de Engelse am bassadeur gisteren een bezoek aan het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gebracht en daar een aide-mémoire heeft achtergelaten. Van welingelichte zijdé wordt vernomen dat president'Sóekarno het Nieuw-Guinea- 'vraagstuk zal aanroeren in de rede die hij op dertig December in het paleis Rijswijk zal houden ter gelegenheid van de herden king van Mohammeds geboortedag. Premier Natsir ontving Donderdag te zijnen huize de Amerikaanse ambassadeur Merle Cochran en besprak met hem ge durende een half uur het mislukken der Nieuw-Guinea-conferentie. Vervolgens had Natsir een onderhoud van ruim een uur met Soekarno. Nadat het rapport van de minister van Buiten landse Zaken, Roem, zal zijn ontvangen, zal Natsir een openbare verklaring af leggen. Uit Makassar wordt gemeld, dat vele duizenden uit alle groeperingen en par tijen, die zich achter het strijdcomité Irian stelden, Donderdagochtend te Makassar een demonstratie hebben gehouden die zonder incidenten verliep. De redevoerin gen, die gehouden werden en de spandoe ken, die men had aangebracht, hadden alle de bedoeling de inlijving van Irian te eisen. Te Makassar werd met uitzondering van de vitale bedrijven overal gestaakt. poneerd. Hiervoor is thans een oplossing gevonden: men vervoert het naar de mon ding van de rivier de Sarno, waar zich een uitgestrekt moerasgebied bevindt, dat met deze aarde zal worden opgehoogd en op deze wijze in cultuurland zal kunnen worden veranderd. HET WEER AFGEBEELD De rug van hoge luchtdruk, die zich gisteren van Schotland tot Denemarken uitstrekte, verplaatste zich de afgelopen 24 uur verder naar liet Zuiden tengevolge van luchtdrukdalingen aan zijn Noordflank. Deze dalingen hielden weer verband met twee depressies, van welke er een boven de Finse Golf ligt en de andere ten Zui den van IJsland langzaam naar het Oosten trekt. Met het naderen van deze rug namen vannacht de windkrachten snel af. Aangezien bovendien de hemel in een groot deel van ons land onbe wolkt was, trad er een sterke nachte lijke afkoeling op en vroor het vannacht op verschillende plaatsen meer dan 10 graden. Weerbericht MEER BEWOLKING Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond, opgemaakt te 10 uur. Nu en dan overdrijvende wolken velden en hier en daar tijdelijk mist, maar bijna overal droog weer. Weinig wind. In de Noord-Weste lijke helft van het land lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt, elders in het land gedurende de nacht en ochtend plaatselijk strenge, overigens matige tot lichte vorst. 30 December Zon op 8.48 uur, onder 16.37 uur Maan op 23.27 uur, onder 11.47 uur Hoog en laag water te IJmuïden Vrijdag 29 December Hoog water: 6.45 en 19.00 uur. Laag water: 2.19 en 14.40 uur. Zaterdag 30 December Hoog water: 7.25 en 19.44 uur. Laag water: 2.57 en 15.19 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1