Wat het onderwijs aan Haarlem kost Facillteiten voor In de kampen der Oost-Duitse vluchtelingen heerst bittere nood Vrijdag 29 December 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haar I ems che Courant d emigranten In 3 jaar een stijging van f 1.200.000, of iets minder dan 60 procent Een week geleden hebben wij de korte Inhoud vermeld van de Haarlemse begro ting voor 1951, zoals die door het college van B. en W. aan de Raad is aangeboden. Het gaat hierbij om de besteding van een bedrag van bijna 34 millioen gulden. Van belang is daarom na te gaan hoe de gemeente aan die 34 millioen komt en waaraan die besteed worden. Voor vandaag iets over het onderwijs; een van de belangrijkste takken van ge meente-bemoeiing. "Wij hebben berekend hoeveel elke tak van onderwijs aan de gemeentekas kost. Er is daarom van de uitgaven afgetrokken wat ae gemeente aan rijksbijdragen en aan schoolgelden ontvangt. Wij geven daarnaast de bedragen die voor 1948 geraamd waren. Dat wij voor de vergelijking dat jaar kozen, wordt ver klaard door de omstandigheid dat het toen het eerste jaar was waarvoor de nieuwe financiële verhouding tussen rijk en ge meenten gold. De cijfers zijn: raming '51 375.500 34.500 105.900 157.700 276.000 524.300 19.000 136.500 31.200 310.000 116.300 847.800 263.800 raming 290.000 27.000 73.600 54.000 128.800 369.200 9.500 116.900 9.500 187.000 77.500 555.100 155.800 Openbaar: Lager Onderwijs Voortgezet L. 6. U. L. O Buitengew. L. O. Voorber. L. O. Bijzonder: Lager Onderwijs Voortgezet L. O. U. L. O Buitengew. L. O. Voorber. L. O. Openbaar: Voorber. H. O. Middelbaar O. Nijverh.onderw. Totaal 3.198.500 2.054.400 Volledig zijn deze cijfers niet, want er is nog geen rekening gehouden met de tweede 5 salarisverhoging die aan het gemeentepersoneel is toegekend. Voor het 1. o. en het u. 1. o. maakt dat geen verschil, omdat het rijk die salarissen volledig ver goedt. maar de salarissen voor het voor bereidend H. O. en het M. O. en ook voor het voorbereidend L. O. komen geheel voor rekening der gemeente. Daarom moeten wij de geraamde uitgaven voor 1951 met 50.000 verhogen. Wij komen dan tot de conclusie dat de gemeente Haarlem in 1951 ongeveer 1.200.000 meer moet uitgeven voor de verschillende takken van onderwijs dan voor 1948. In een periode van slechts drie jaar liepen de kosten op van 2.054.400 tot on geveer 3.248.500. Een stijging dus van bijna 60 Natuurlijk speelt de vermeerdering der bevolking hierbij ook een rol, maar die stijging is in die tijd nog geen 4 Van belang is na te gaan welke kosten in verhouding het meest gestegen zijn. Alleen aan het Voorbereidend Onder wijs, het zogenaamde kleuteronderwijs dus, zal in 1951 (openbaar- en bijzonder onder wijs tezamen geteld) ruim 300.000 meer ten koste gelegd worden. De uitgaven zijn bij 1948 vergeleken vrijwel verdubbeld. Dit komt omdat de gemeente het aantal leerlingen op de openbare scholen heeft opgevoerd en ook medegewerkt heeft dat de bijzondere scholen hetzelfde konden doen. Bovendien zijn de salarissen van het personeel verbeterd. Het rijk geeft nog geen enkele vergoe ding voor het kleuteronderwijs. Het is wel in uitzicht gesteld dat daartoe zal worden overgegaan, maar het is de vraag of dit plan doorgaat nu de minister van Finan ciën aan het bezuinigen is. Sterk zijn ook gestegen de kosten voor de H.B.S. en Lycea en Gymnasia. Voor 1948 werd daarvoor geraamd 632.600, voor 1951 zal het met de 5 salarisver hoging voor het personeel wel niet veel onder 1.000.000 blijven. Een stijging dus van ongeveer 368.000. ADVERTENTIE De gemeente krijgt subsidie van het rijk voor deze scholen, maar bij elkaar bedraagt die toch niet meer dan 99.000. In ver houding tot de hoge kosten die de gemeente zich moet getroosten, dus wel erg weinig. Van de buitengemeenten die kinderen op de Haarlemse scholen hebben, krijgt Haar lem bovendien nog 110.000 boven het schoolgeld dat de ouders der leerlingen betalen. Nu zou men kunnen zeggen dat de ver deling van lasten vooral wat het voorbe reidend H. O. en het M. O. aangaat, on billijk is, omdat op Haarlem gen onredelijk zware last drukt, maar dan moet men be denken dat de onderwijsuitgaven over de jaren 19391941 mede een basis was voor de berekening van de rijksbijdrage aan de gemeente en die is sinds 1948 van 100 op 125 gebracht. De bijdragen der buitengemeenten aan Haarlem worden in 1952 verhoogd, want die worden nu nog berekend op basis van de kosten over 1947. Die kosten zijn in middels gestegen, maar dat komt pas in 1952 tot uiting als weer een maatstaf voor vergoeding voor de jaren 19521957 wordt bepaald. Deze jaren komen de buitenge meenten er dus goedkoop af! Interessant is na te gaan hoeveel elke school afzonderlijk kost en daarbij in aan merking te nemen het aantal leerlingen. Gymnasium H. B. S. A H. B. S. B H.B.S. voor meisjes Coornhertlyceum Lorentzlyceum aantal leerlingen 211 342 280 totale kosten 176.155 216.325 196.905 150.185 199.335 193.675 Bij de raming van de kosten voor de verschillende takken van onderwijs is rekening gehouden met de hogere uitgaven voor gebouwen. Er is op de kapitaaldienst een bedrag van niet minder dan 2.203.000 uitgetrokken voor bouw van nieuwe en verbetering van bestaande scholen. Schilder Max Beckmann in Amerika overleden De kunstschilder Max Beckmann. die tien jaar in Nederland heeft gewoond als vluchteling voor de nazi's, is Donderdag in de leeftijd van 66 jaar te New York over leden. Goebbels liet alle stukken van Beckmann uit de Duitse musea verwijde ren. Drie jaar geleden ging Beckmann naar Amerika, waar hij kunstonderricht gaf aan de universiteit van Saint Louis en later aan de museumschool in Brooklyn. Door de Amerikaanse critici werd Beck mann geprezen als een groot kunstenaar en hij verwierf vele .prijzen. Radio-uitzendingen naar Korea-detachement De Wereldomroep geeft een nieuwe serie uitzendingen, welke in het bijzonder be stemd zijn voor de Nederlandse vrijwilli gers in Korea. In deze uitzendingen welke iedere Vrij dag van 13.30 uur tot 13.50 uur via de voor het Verre Oosten bestemde golflengten 13.96 en 16.88 m zullen worden gegeven, zullen de leden van het detachement op de hoogte worden gehouden met de gebeurte nissen in het vaderland en zullen ook groeten van familieleden in Nederland worden uitgezonden. Hedenmiddag om half twee heeft de chef van de Generale Staf, generaal mr. H. J. Kruis, deze reeks uitzendingen geopend met een toespraak tot vrijwilligers in Korea. Regeling voor deviezen en meenemen van inboedels e.d. Voor emigranten geldt van 1 Januari af een nieuwe regeling ten aanzien van de- viezentoewijzingen en het meenemen van inboedels en bcdriifsinventarissen. Emigranten zullen de volgende bedragen in vreemde valuta mogen medenemen: gezinshoofden en alleenstaande personen 760; gezinsleden van 15 jaar en ouder 380; gezinsleden beneden 15 jaar 190. Naar landen van de Europese Betalings Unie mag per gezin maximaal de tegen waarde van 760 worden medegenomen plus de toeristendeviezen, welke per per soon kunnen worden opgenomen. Na één jaar kunnen gezinshoofden en alleenstaande personen nog de tegenwaar de van 380 opvragen. Na twee jaar kunnen de emigranten, die zelfstandig een beroep uitoefenen of kun nen aantonen dat zij zich inmiddels als zelfstandigen hebben gevestigd of zullen vestigen, een bedrijfsinventaris van Ne derlands fabrikaat (goederen noodzakelijk voor uiloefening van beroep of bedrijf waaronder begrepen vee doch niet be horend tot bedrijfsvoorraden) uitvoeren tot een maximum waarde van 8000 of voor elke f 1000 minder aan goederen een bedrag van 190 aan contante deviezen opnemen. Gezinshoofden, die zich niet zelfstandig hebben gevestigd, kunnen na twee jaar maximaal de tegenwaarde van 380 aan deviezen opnemen. Van deze termijnen kan in individuele gevallen worden afgeweken. De emigranten gezinshoofden of zelf standige beroepsbeoefenaars kunnen een montage-woning meenemen die een maximale waarde mag vertegenwoordigen van 10.000 en die van Nederlands fabri kaat dient te zijn. Als men een montage woning heeft meegenomen wordt het hier boven genoemde bedrag van 8000 ver laagd lot 5000. Het is alle emigranten voorts toegestaan bij hun vertrek de eigen inboedel (huis raad) mee te nemen, waaronder ook wor den begrepen gereedschappen van kleine zelfstandigen. Emigranten, die kunnen aantonen, dat zij zich als zelfstandige hebben gevestigd of zullen vestigen en reeds eerder doch na Mei 1945 zijn vertrokken, kunnen alsnog een bedrijfsinventaris uit Nederland betrekken tot een maximale waarde van 8000. De waarde van reeds eerder mee genomen bedrijfsinventaris wordt op dit bedrag in mindering gebracht. Huurwet treedt op 1 Januari in werking Heden is verschenen Staatsblad K 636, houdende een Koninklijk Besluit van 22 December, dat bepaalt, dat de Huurwet op 1 Januari 1951 in wei'king treedt. Gelijktijdig treden in werking de thans afgekondigde besluiten Huurprijzen Meer voudige Bewoning en Besluit Bijzondere Huurprijzen. Post voor militairen op de „Ranchi" Post, bestemd voor naar Nederland te rugkerende militairen aan boord van het troepenschip „Ranchi", welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 31 December in Nederland ter post worden bezorgd. Behalve de gebrui kelijke gegevens dient het adres alleen de vermelding te bevatten: „Aan boord van het troepenschip„Ranchi" op thuisreis naar Nederland". Benoemd zyn: tot burgemeester van Hunsel B. J. von Schwartzenberg, ambtenaar ter secretarie van Wittem; tot burgemeester van Heijthuijsen A. Geurts, commies ter secretarie van Bergen (Limb.): tot burge meester van Roggel J. M. W. Gubbels, ont vanger der gemeente Roggel. Invoer in November voor 80 pet. door uitvoer gedekt Export van suiker sterk toegenomen De waarde van de Nederlandse invoer in November was 39 millioen lager dan die van October. De uitvoer handhaafde zich vrijwel op het hoge peil van October. Als gevolg hiervan steeg het dekkingspercen tage van 76 in October tot 80 in November. Volgens de voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de waaide van onze invoer in November 1950 700 millioen (v.m. 739 millioen) cn van de uitvoer 558 millioen (v.m. 562 millioen). Na de belangrijke stijging van de invoer van olie en vetten en oliehoudende zaden in October volgde in November wederom een aanzienlijke daling. Ook granen en koffie en thee werden in geringere mate geïmporteerd. De post ruwe wol en katoen geeft echter een belangrijke vermeerdering te zien. Bij de uitvoer valt vooral de sterk toe genomen export van suiker en suikerwer ken op. Ook vervoermateriaal (schepen) vormt wederom een belangrijke uitvoer- post. De bloembollenexport, die in de vorige maand haar hoogtepunt reeds had overschreden, daalde in November in nog aanzienlijker mate. Muziek ADVERTENTIE De Zuid-Amerikaanse Madame Paion Is door haar charme in politieke kringen een factor waar rekening mee moet worden gehouden. De staatsveilig heidsdienst verbood ons haar foto af te drukken, dus plaatsen we hier die var, de niet minder charmante Koosje Bergmans uit Rotterdam, die natuurlijk een Fanny- Hat draagt. in vele modellen, verkrijgbaar in elks goede zaak f 6.80 De bezuinigingsplannen van minister Lieftinck Geen ontslag van overheids personeel op grote schaal De mededeling die minister Lieftinck onlangs heeft gedaan dat er 150 millioen gulden op de begroting voor 1951 moet worden bezuinigd, heeft in kringen van overheidspersoneel vrees voor ontslag doen rijzen. Het leeuwendeel dier bezuiniging zal echter op andere wijze dan door ont slag van personeel gevonden wórden. De minister noemde het tegengaan van on nodige uitgaven, groter efficiency en be zuiniging op het Egalisatiefonds. Wel zou met het nieuwe jaar een hon derdtal CCD-ambtenaren worden ontslagen met de gebruikelijke opzeggingstermijn van drie maanden. Een deel van hen zou wachtgeld ontvangen. Inzameling in Nederland op komst Agenda voor Haarlem VRIJDAG 29 DECEMBER Stadsschouwburg: „De getemde feeks", 8 uur. Concertgebouw: Tschaikowsky-concert, HOV, 8 uur. Luxor: „Salomé", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Vrouwengevangenis", 18 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. („Zet je zorgen op zij", 11 uur). Spaarne: „De duivelsval", 14 j., 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Sabo teur". 14 j., 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ma Pomme", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Palace: ..Onder moeders vleugels", alle leeft., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 30 DECEMBER Stadsschouwburg: Spaanse dansavond, 8 u. Ijsbaan „Eindcnhout": Gecostumeerd ijs- feest, o uur. Bioscopen: Middag- en avond voorstellingen. Het was in 1948, dat het Nederlandse Comité der United Nations Appeal fox- Children (UNAC) een grootscheepse geld inzameling organiseerde, waarvan de op brengst 1.8 millioen gulden bedroeg. Hier van moest 55 besteed worden voor de verzorging van buitenlandse kinderen. Op grond van het feit, dat een belang rijke som overbleef, werd na rijp beraad besloten, zulks in overleg met de liefda- dïgheidsorganisaties van verschillende rich tingen hier te lande, deze gelden ten goede te doen komen aan de kinderen, die in de vluchtelingen-kampen verblijven. Dezer dagen is de eerste vrachtwagen met goe deren, in hoofdzaak kinderkleren, aange komen in het kamp Roffhausen, nabij Wilhelmshafen. Bovendien werden de kin deren verrast met een Kerstgeschenk. Een twintigtal Nederlandse journalisten heeft naar aanleiding van deze eerste uit reiking een aantal kampen in ogenschouw genomen. Wij weten, dat ook in het hui dige Nederland er nog tal van gezinnen gehuisvest zijn op een wijze, die onduld baar moet worden geacht. Doch hetgeen wij op onze dagenlange tocht in verschil lende kampen hebben gezien, tart iedere beschrijving. Vijf jaar lang hebben deze mensen het normale gezinsleven in een normale woning moeten ontberen. Deze ongeveer tien millioen verplicht uitge wekenen zijn van een zekere welstand te ruggebracht op het niveau, waarop paria's leven. Alles is hun ontnomen: bezit cn betrekking en in vele gevallen is boven dien het gezin volkomen uit elkaar gerukt. Is het te verwonderen, dat zij deze toe stand psychisch niet kunnen verdragen? Dat zij verlangen naar een oorlog, welke zij zien als de enige mogelijkheid om uit de wanhopige situatie, waarin zij thans verkeren, te kunnen geraken? Natuurlijk niet allen redeneren zij zo. Maar de zo funeste ..kampmentaliteit" on dergraaft het zedelijk bewustzijn, het ver antwoordelijkheidsgevoel. Aan de strohalm eens weer te zullen kunnen terugkeren naar de vroegere „Heimat", klampen zij zich vast. De realiteit Daartegenover staat de onverbiddelijke realiteit, dat een ander volk zich van de vroegere geboortestreek meester heeft ge maakt en zich daar een bestaan heeft ge schapen. De voormalige Sileziërs, Sudeten en de mensen uit Pommeren willen er echter niet aan. Het is niet alleen hun probleem, maar ook dat van hen, die reeds in het overbevolkte West-Duitsland wonen. De tewerkstelling baart de bevoegde autoriteiten dagelijks meer zorg.-Zij, die niet in het arbeidsproces konden worden ingeschakeld, ontvangen, naar gelang van de gezinssterkte, een ondersteuning van 1524 Mark per week. De meeste indruk hebben op ons wel ge maakt de duizenden kinderen in de kam pen. In het wereldje, te midden waarvan zij opgroeien, overheersen verbittering, wanhoop en zedelijke verwildering. Er is door de Duitsers veel geïmprovi seerd om de omstandigheden zo dragelijk mogelijk te doen zijn. Het moet gezegd: er is door de gezamenlijke inspanning van staat en kerk (katholieken en protestan ten tezamen) veel bereikt. Zelfs hebben wij op enkele plaatsen gezien, dat wonin gen zijn gebouwd voor de verdi'evenen. Maar het aantal vluchtelingen is zó groot, dat de gereed gekomen huizen als een druppel op een gloeiende plaat zijn. Erbarmelijk Millioenen verblijven nog in sombere, tochtende, lekkende en van elk comfort verstoken barakken. In Delmenhorst „wonen" mensen in een voormalig ï'ecreatiegebouw van een fabriek in ruimten, welke slechts door pakpapier of dekens van elkander zijn gescheiden, krijgen. Iedere woonruimte beslaat slechts een op pervlakte van enkele vierkante meters, waarin soms meer dan acht personen, jong en oud, moeten verblijven. Tien millioen mensen, die dreigen te verpauperen, zich gedeclasseerd gaan voe len, verbitterd zijn en elk gevoel van nor male groepsvorming hebben verloren, vor men in West-Europa, dat zich hechter aaneen wil sluiten, een gevaar. Reeds heb ben zich uiterst links georiënteerde vluch- telingenpartijen gevormd. Men bedenke, dat dit nieuwe proletariaat minachting heeft voor het bezit. Zij dragen bij tot sociale verwarring in de Duitse samen leving. Een eerste stap De Nederlandse Nationale Commissie voor Vluchtelingenhulp heeft de eerste stap gezet op de weg, die kan leiden tot leniging van de heersende nood, in de eerste plaats onder de kinderen. Twaalf kampen heeft zij voorlopig onder haar hoede genomen. Landelijk en plaatselijk zullen in de komende maand inzamelings acties worden gehouden. Welke omvang de hulp aan Duitse vluchtelingenkinderen zal aannemen, is nog moeilijk te zeggen, aangezien de in zameling van te verstrekken goederen in Nederland nog pas in een beginstadium is. Het ligt in de bedoeling der commissie om de hulp uitsluitend te verstrekken aan de in een bepaald Duits gebied levende kin deren, aangezien zij door een zekere mate van centralisatie beter tot haar recht zal komen. Of het aantal der in de verstrekking van gaven te betrekken kampen zal worden uitgebreid, hangt af van de vraag, of men voldoende middelen ter beschikking zal Kinderen groeien op in een sfeer, waaraan iedere levensvreugde en veredelende invloed ontbreken. Aerdenhouts Vrouwenkoor gaf een Kerstconcert In de oude Bakenessei'kerk bij het mys tieke schijnsel van lichtende kaarsen vond Aerdenhouts Vrouwenkoor gisteravond een ideale sfeer voor het zingen van Kerst- muziek. Een sfeer die de toehoorders ont vankelijk kon maken voor de intieme schoonheid, die met de kerstzangen ge schonken werd en die ook sprak uit de orgeLmuziek, waarmee de dirigent van het koor, Albert de Klerk, in zijn hoedanig heid van organist, de vocale muziek afwis selde. Ter inleiding van het concert speelde Albert de Klerk een Fantasia op het Vlaamse Kerstlied „Laet ons mit herten reyne" van dr. John Buil, een mooi werk van zuiver gehalte. Een voortreffelijke aan sluiting op deze fantasie werd de Suite voor orgel van Henry Purcell, verfijnde muziek van een eenvoudige directe zegging. Te midden van de kerstmuziek was ook Bach's Pastorale voor orgel uitstekend op haar plaats. Ook de vertolking van twee korte variatie-werkjes op de Noëls ..pour l'amour de Marie" en „A la venue de Noël" van Nicolas le Bègne en Claude Balbastre muntte uit door technische gaafheid, regi stratie, melodische tekening en rhythmiek. Een onverwacht defect aan het orgel ver hinderde de organist helaas twee bewerkin gen van Kerstliederen door de hedendaagse componist Ernst Pepping te spelen. Albert de Klerk bewerkte drie oud- Nederlandse Kerstliederen voor vrouwen koor, die op dit concert tot uitvoering kwa men. Van „Het viel een hemels dauwc" en ..Laat ons gaan om te bezoeken" waren het de voortreffelijke tegenstemmen, die de bewerkingen een grote waarde verleenden. En voor „Komt, verwondert U hier men sen" werd de harmonische ontwikkeling van opvallende betekenis. Het vrouwen koor zong de bewerkingen met de lichte klank en kinderlijke uitdrukking, waar mede deze muziek het best gediend kan worden. Voor de uitvoering van de Weihnachts- cantate van Vincent Lübeck riep Albert de Klerk door beheerste, ingetogen loon vorming, ook door ingehouden tempo, het meditatieve element op. Het werd een op het innerlijk gerichte vertolking, zeer mooi van klank. De goede zang van de sopraan soliste versterkte de indruk van dit werk, dat ook voor de dirigent-organist een be langrijk aandeel inhield. Albert de Klérk moest behalve de continuo-partij ook de obligate partijen voor twee solo-violen spelen, hetgeen natuurlijk een instrumen tale versobering met zich mee bracht. Van de vrij onbekende Franse componist Ga- briel Nivers vertolkte Aerdenhouts Vrou wenkoor „Ecce venimus adorare", schoon van klank door de uitdrukkings-reserve, die Albert de Klerk bewaarde. Het Hodie Christus kon minder bevi-ediging geven door de te open gehouden stemklank. Door de opstelling hadden de zangeressen bo vendien onvoldoende contact met de diri- gent-oi-ganist, hetgeen leidde tot enige moeilijkheden tegen het slot. „Die Engel und die Hirten" van Zoltan Kodaly slaagde daarentegen weer uitmun tend. Het werkje nam op het programma door een eigen muziektaal en de opvallende rhythmische kracht een afzonderlijke plaats in. Deze muziek groeide op dc stam der Hongaarse volksmuziek en kreeg er haar sterke levenskracht door. Inderdaad werd Kodaly's werk een prachtig besluit was deze intei'essante muziekavond. P. ZWAANSWIJK. Haarlemse brandweer rukle vijf keer uit Gistermiddag tegen twee uur werd de aandacht van de concierge van de R.K. Ba- voschool aan de Eemsstraat in Haarlem- Noord getrokken door geknetter van bran dende voorwerpen op de zolder, waar men 's morgens gewerkt had. Het blussen trok veel bekijks. Het bleek dat een hoop rommel op de vliering in brand was geraakt. De concierge waarschuwde de brandweer en poogde het vuur zelf te doven met emmers water, maar dat lukte niet. De brandweer legde een slang via de ladder naar het dak en leidde twee andere binnendoor, zodat met de kracht van drie stralen de vlammen spoedig bedwongen waren. In de korte tijd die hiervoor nodig was werd door het vuur toch nog voor duizend gulden schade aange richt. Terwijl men met de blussing doende was werd de brandweer ook nog gewaar schuwd voor een schoorsteenbrandje in de Laurierstraat, maar dat vergde geen bij zondere maatregelen. 's Avonds werd nog eens brand gemeld in de school aan de Eemsstraat, nu door buren, die ongerust waren geworden door een zware rookkolom die zij achter het ge bouw zagen opstijgen. Nu was het loos alarm: de rook was afkomstig van een kachel die werd aangemaakt. 's Morgens in de vroegte rukte de brand weer nog uit naar de Nassaulaan, waar een bedrijfsleider van de Cemsto ontdekt had dat op de eerste verdieping van dat ge bouw door onbekende oorzaak een groot gat in de vloer was gebrand. Hy kreeg het vuur met een snelblusser onder de knie en de inmiddels gearriveerde brandweer heeft het gat nog wat bijgehakt. Tenslotte gingen de gehelmde mannen aan het eind van de middag nog een keer naar de Koudenliornkazeme. Ze behoefden daar niets anders te doen dan te constate ren dat de brandmelder van slag was ge raakt. Brief van meneer Meneer heeft mij een brief geschreven. Meneer: onze onderwijzer in de vierde klas van de Lagere School in de Wilhelmina- straat, hoofd de heer Hubregtse. Ik was tien en niet altijd even gezeggelijk. Maar meneer was een vriendelijk man, met begrip voor kleine jongens en hun verlan gende blikken naar de hoge ramen, waar door de zon schijnt en waarachter het ge luk leeft, dal kort en kernachtig wordt opgesomd in het woord Buiten. Hij had geduld met ons, ook al kon hij niet voor zien dal er een rechter moest worden, een ander dominé en een derde professor. Niets duidde bij dit drietal op dergelijke lots bestemming. Wat mijzelf betreft: nooit heb ik toen vermoed dat meneer's geduld zo ver zou reiken, dat hij mij negen-en-veer- tig jaar later nog een brief zou schrijven. Ja, het is negen-en-veertig jaar geleden dat ik bij hem in de klas zat. En nu begint hij zijn brief met: Zeer geachte Heer. Zoiets was toen ondenkbaar. Het lijkt dat nog steeds. Hij is één-en-tachtig, maar zijn handschrift is even vast cn keurig als toen hij twee-en-dertig was en vóór de klas op het bord schreef. Ik herken dat handschrift en de schrille tegenstelling waarin mijn slordig gekrabbel ermee verkeerde. En waarom noemt meneer mij, iets verder in de brief, zelfs U.E.? Hij moest deze kopy eens zien. Gelukkig maar dat hij dit stukje alleen in druk, in de krant, thuis zal krij gen. Er staan verscheidene doorhalingen en ingevoegde woorden in de kopy. Zijn schrift daarentegen is onberispelijk. „Zoals U.E. merkt leef ik nu ik ouder word sterk m het verleden en prettige herinneringen heb ik aan ons mooie Haarlem en aan de oude school van Hupie." Van Hupie! Ik ontstel. Jongens! Hans, Jaap, Nico, Karei, Jan! horen jullie dat? Meneer noemt hem Hupie! Hem, ons ern stige schoolhoofd, altijd in jaquette. waar van de panden plachten te kwispelen als hij boog om het krijtje aan te vatten, zodat hij deed denken aan een statige zwarte vogel. Ons schoolhoofd, op wiens matje, in zijn kamertje aan de Sophiastraat, wij bij voorkeur niet verschenen en die Dove Ka. bij wie je slierten drop voor een cent kon kopen, aanduidde als „een oude vrouw, die in lekkernijen schijnt te handelen, en die een ernstige klacht bij mij heeft ingediend over kinderen van deze school, die z.g. bel letje hebben getrokken ik moet daar niet meer van horen." Ja, wij noemden hem Hupie. Maar dat wist meneer toch niet! Dat zou hij toch nooit hebben gedacht, laat staan gezegd, laat buiten iedere mogelijk heid: geschreven! Nu schrijft hij het. Zomaar. Aan een jongen uit de vierde, zijn eigen klas, tweede rij. achterste bank. Ik heb het aan een andere jongen-van- toen laten zien. En hij schrok en zei dade lijk: Wat? Schrijft hij zelf Hupie? Meneer, wij kunnen dit niet goed ver werken. Wij zullen pogen aan de gedachte te wennen, maar het zal moeite kosten. Want wij zijn toch eigenlijk jongens ge bleven: in ons hart. Zeer geachte meneer. U.E. blijve steeds verzekerd van ons respect. Uw d.w. Leerling uit de vierde. Concert van „Arcis" en „Ons Genoegen" met vele solisten In de Haarlemse Begijnhofkapel werd Donderdagavond een uitvoering gegeven van religieus bedoelde muziek, door het dameskoor „Arcis" en het gemengde en semble „Ons Genoegen", beide onder lei ding van Jan Hensen. Er was een uitge breid korps vocale en instrumentale mede werkers, die tezamen met de koren een nog al bout programma te verzorgen had den. De dirigent had zich namelijk veel moeite gegeven om gewone dingen in een ongewoon gewaad te steken, bijvoorbeeld éénstemmige liederen met een koorgedeel te uit te breiden, een vrij lastige piano partij door harp te laten spelen (wat na tuurlijk mislukte) en verder stukken op te sporen die als bewerking klaar lagen en min of meer pasten in liet programma. De medewerkende harpiste, Francine Hin- lopen had in die richting ook meegehol pen, door een paar bewerkingen te leveren voor harp en orgel, echter zonder zich eerst eens af te vragen of de gegevens die zij daartoe gekozen had wel de moeite van het bewerken konden lonen. Maar, om tot de uitvoering te komen, het dameskoor zong met fraai geluid en doorlopend zuiver een „Regina coeli" van Olivier Koop en onderscheidde zich in „Sanctus" van Jan Hensen; vooral de mo dulerende maten vóór het „Hosanna" klonken frappant. Het gemengde koor hield zich vrij goed in het „Ave Verum" van Mozart; jammer echter dat het klank-even- wicht in de tweede helft verstoord werd door een te veel aan dynamiek; het en semble leverde voortreffelijk werk in „Be- nedictus" van Hensen. waarin behalve een sopraan-soliste, ook harp en viool mee werkten. Het mannenkoor alleen kwam puik voor de dag met een Don-Kozakkenlied, waarin Pierre Roese met veel effect een sonore bassolo zong. Ook dames-koorleden moch ten zich solistisch laten horen: zo Sonja Borgmeier en Corry Lammens, die met fris geluid Kerstliederen van Philip Loots en Jan Nieland zongen en de mezzo Dick Vos die een goede beurt maakte in „O Sa- lutaris" van Flégier. waarin we, behalve koor, harp en orgel, ook een dankbare vioolpartij hoorden, die verdienstelijk ge speeld werd door Gijs Beths junior. En dan was er de sopraan Nelly Wolffers, die een voortreffelijke indruk maakte met een Handel-aria en niet minder met het zeer beschaafd gezongen ..In 't kleiye stalleken" van ondergetekende, dat door Johan Jong keurig op het orgel begeleid werd. De bariton Wim Lamme mocht om zijn fraai geluid geprezen worden, toen hii „Dank sei der Herr" van Handel zong'; jammer echter dat de begeleiding van or gel en harp niet stemde. Beter kon hij zich laten gelden toen hij tezamen met de tenor Willy Wolffers het bekende Napelse Kerstlied zong. Ook deze tenor bleek over behoorlijk stemmateriaal te beschikken, wat hij toonde met „Les anges dans nos campagnes". De avond was ingeleid met „Bede" van Jan Hensen, een melodie voor cello en orgel die zeer behoorlijk gespeeld werd door Arnold Koning en Johan Jong. De afstand van de orgelbank tot het po dium leek wel enig bezwaar te zullen op leveren voor het samenspel, doch de gerou tineerde, steeds parate organist gaf het hele concert door het bewijs, dat deze be denking slechts denkbeeldig was. Hij zal in de practijk al wel voor heter vuren gestaan hebben. JOS. DE KLERK

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5