Wordt de melksanermgs-vergunning in Augustus weer ingetrokken VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR Haarlems Matrassenhufs Bij feestklanken ÜX)iIs Dranken Aan de kwartaalabonnés LOOSJES Mr. W. Snellen nam afscheid als directeur van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf Kort en Bondig I OptférfjAWRAK Vrijdag 29 December 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 4 Raad van Heemstede De agenda van de gemeenteraad van Heemstede was Donderdagmiddag in enkele minuten afgehandeld. De raad be sloot de verordening op de heffing en in vordering van vergunningen en verlofrecht te wijzigen, overeenkomstig de wijzigingen van de Drankwet, het uitbreidingsplan voor de terreinen Zuidelijk van de Meer weg vast te stellen en ontheffing te ver lenen van de verordening, houdende eisen van dranklokaliteiten. Bij de rondvraag werden enkele punten behandeld en het belangrijkste was de melksanering. De heer Van der Lin den (KVP) wilde gaarne weten hoe het er op het ogenblik mee gesteld is. De voorzitter, burgemeester mr. A. G. A, ridder van Rappard, zeide voornemens te zijn geweest deze zaak aan de orde te stellen, omdat de melksanering veel stof heeft doen opwaaien. Dat komt omdat de melkhandel zich niet heeft ge houden aan de toezegging van enkele maanden geleden. De vergunning is ver leend voor een jaar (van Augustus tot Augustus) door het Bedrijfschap Zuivel. Dit bedrijfschap zal er in het algemeen niet spoedig toe overgaan na een jaar een' besluit in te trekken, maar de situatie is op het ogenblik van dien aard, dat er zo danige klachten ingekomen' zijn, dat er ernstig over gedacht moet worden. Spreker heeft zich naar aanleiding van de klach ten met de secretaris van het Bedrijfschap in verbinding gesteld. Ook is een brief ge zonden, waarbij het gemeentebestuur van Bloemendaal, dat voor Aerdenhout met de melksanering te maken heeft, zich heeft aangesloten. Overeengekomen was, dat de klant een keuze kon doen uit twee bezor gers en dat de melk voor één uur bezorgd zou worden. Het gebeurt, dat de melk om vier a vijf uur bezorgd wordt. „Wanneer de coöperatie zich niet zal houden aan de bepalingen is zij aan een verkeerd adres", merkte spreker op en hij vervolgde „de heren moeten oppassen, anders wordt de vergunning ingetrokken,en zij moeten de gevolgen dragen". Voorts deelde de voor zitter nog mee, dat er op 10 Januari een bespreking gevoerd zal wordenmet het bedrijfschap, waaraan ook de vertrou wenscommissie zal deelnemen, Deze com missie heeft reeds meegedeeld niet veel vertrouwen in de melkhandel te hebben. De heer Van der Linden kwam tot de conclusie, dat de melkhandel de zaak dus nog in eigen hand heeft. Wil mij niet mee werken, dan loopt het verkeerd. De heer Kamerbeek (vrije Katho lieke lijst) informeerde waarom de melk handel zich niet aan de overeenkomst houdt. De voorzitter zeide, dat er geen overeenkomst is, wel een gentlemen agre- ment. Mogelijk verwacht de handel geen sanering, als er een keus gedaan kan wor den uit twee bezorgers. De juiste reden kon hij niet opgeven. In de vorige vergadering van de ge meenteraad is de politieverordening ten aanzien van loslopende, honden gewijzigd. Naar aanleiding daarvan deelde de heer Kamerbeek mee een brief van een in woner te hebben ontvangen, waarin deze schrijft van mening te zijn, dat bij toe passing der verordening de dieren misha'h- deld worden, De heer Van Houten (WD) zeide geen bezwaar te hebben tegen de verorde ning, doch vroeg de dieren naar een be paalde kennel in Haarlem over te brengen, waardoor voorkomen wordt, dat honden na drie dagen afgemaakt worden. De voorzitter merkte op, dat een periode van drie dagen lang genoeg is. Een dierenliefhebber, die zijn hond mist, zal onmiddellijk pogingen in het werk stellen hem terug te krijgen en wacht niet te lang. In de praktijk komt het niet voor, dat een hond afgemaakt behoeft te wor den. De heer Verspoor (Arbeid) bracht de drukte in autobussen in de afgelopen weken ter sprake. De voorzitter meende, dat hierover geen klacht bij de NZHVM ingediend be hoeft te worden, omdat de te grote drukte .kwam door de feestdagen en het weer. Oudejaarsreöe van de burgemeester De voorzitter hield op deze laatste vergadering in 1950 een korte rede, waar in hij eerst opmerkte, dat de gemeente over een staf ambtenaren beschikt, die een grondige kennis bezit en een ijver aan de dag legt, welke boven alle lof verheven is. Hij dankte alle ambtenaren en daarbij betrok hij ook de leden van het politieper soneel, onder leiding van de ijverige hoofdinspecteur en die van de brandweer. De leden van de raad was hij dankbaar voor de wijze van werken en voor de goe de verstandhouding. Spoedig heeft spreker zich in de gemeente thuis gevoeld. Dat komt door het grote onderlinge vertrouwen en de goede samenwerking. In het bijzon der richtte de burgemeester zich tot de wethouders en de gementesecretaris. De verstandhouding in het college liet niets te wensen over. Spreker vervolgde, dat de financiële positie der gemeente goed te noemen is, hetgeen binnenkort uit de be groting zal blijken en schokkende gebeur tenissen hebben zich niet voorgedaan. Er is naar gestreefd meer burgerzin te kwe ken. Het resultaat van de uitreiking van een boekje aan nieuwe kiesgerechtigde inwoners heeft geen groot resultaat opge leverd. Het is spreker opgevallen, dat Heemstede, ondanks het feit, dat het dicht bij een grote stad ligt, een belangrijk cul tureel en verenigingsleven heeft. Een han dicap is het ontbreken van een centrum, om de burgerzin uit te leven. Spreker weet dat de stichting er van grote offers vraagt, maar hij hoopte, dat het niet lang meer zal duren, dat in het centrum een gebouw gesticht is. Het afgelopen jaar was rustig, al vertonen zich donkere wolken aan de hemel, welke ellende kunnen bren gen. Wij weten, dat het goede toch zal overwinnen. Daarom moet een ieder zich ten volle geven en samenwerken, besloot spreker. De heer Reijnders (Arbeid), het oudste raadslid noemde de burgemeester een prettige leider van de vergaderingen van de raad. Hij heeft de goede geest be waard. Spreker bood de burgemeester en zijn gezin de beste wensen aan voor het jaar 1951. Df. M. Weisglasi hoofd van de persdienst van het ministerie van Economische Zaken, zal op 1 Maart dit ministerie verlaten. De heer Weisglas zal bij het Verbond van Ned. Werkgevers en ".het .Centraal Sociaal Werk geversverbond .ëen functie aanvaarden. ADVERTENTIE SPECIALE AANBIEDING Kinderledikanten in 3 maten vanaf 24.75, met bijbehorende matrassen, dekens (wollen en molton). Ook orig. wieg- en kinderwagen dekentjes van Aabe. Een goed uiteinde waarborgt een goed begin. OUDE GROENMARKT 16-14 HAARLEM o TELEFOON 11266 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 28 December 1950 GEHUWD: 28 Dec., A. C. Slotboom en E. G. Toornend: N. M. Diepeveen en A. M. Koster: D. Tump en P. Doornebos; J. Demoi- tié en S. Cnossen; F. H. Fiscalini en M. Go- mes: H. L. van Loenen en A. J. Hoogeveen. BEVALLEN van een zoon: 23 Dec., G. van den Berg—Zuidam; 26 Dec., C. J. F. Naes- sensHoek; 27 Dec., C. M. KerssensBoon; G. H. J. Bothe—van Dijkman; A. Verdel van KoteT*; A. W. J. E. GalleWaltheer; M. C. Huisintveldvan Wetten; 28 Dec., H. M. J. LeijenRoeien. BEVALLEN van een dochter: 23 Dec., T. de HaanBerghuijs: 25 Dec., H. E. Dijkstra KÖrner; 27 Dec., M. H. ZuidamBodegom; M. A. HoesStaphorst; A. M. SannKees man; A. Koopmanvan Etten; M. G. Over- kliftDuijn; 28 Dec., W. A. Dekkervan Dijk. OVERLEDEN: 25 Dec., J. M. van der Ham, 21 j., Lange Begijnestraat; 26 Dec,, A. Spee Kales, 80 j., Wagenweg; J. S. Redeker, 87 j., Kamperlaan; T. J. van Mierlovan Megge- len. 73 j., Middenweg: 27 Dec., W. Zanen, 57 j., Voltastraat: F. M. Hoosemans, 67 j.. Leid- sevaart; C. C. GorselinkBakker, 79 j., Vel- serstraat; A. M. C, ElsenburgFrankenmo- len, 69 j., Kleverlaan. Recherche arresteerde drie van diefstal verdachte personen De Haarlemse politie heeft een 33-jarige fietsenhersteller aangehouden die ervan verdacht wordt dat hij, toen hij eén handje hielp bij het kolen lossen op het emplace ment aan de Westergracht, vijf mud anthraciet wederrechtelijk tot de zijne heeft gemaakt. Het vei'miste zwarte goud is ten minste bij hem thuis aangetroffen en in beslag genomen. Verder heeft de recherche een zeven tienjarig meisje en haar 54-jarige moeder aangehouden die hebben bekend meerma len bij een winkelierster in de binnenstad geld te hebben gestolen. Een deel van het bedrag dat tot enige honderden guldens was opgelopen kon, evenals de goede ren die ervoor waren aangeschaft worden achterhaald. ADVERTENTIE AMSTERD. RIJTUIG MAATSCH. ADVERTENTIE 10% KORTING Slechts korte tijd op alle Matrassen-reparaties Bijvullen en Vernieuwen 's Morgens gehaald, 's avonds gebracht H, DE GRAAFF, Grote Houtstraat 103 Telefoon 11485 Jubilaris bij Joh. Enschedé Het is vandaag 25 jaar geleden dat de heer H. van Houten in dienst trad van Joh. Enschedé en Zonen Grafische inrich ting N.V. Aan belangstelling voor dit zil veren jubileum heeft het hem zeker niet ontbroken. Allereerst werd de jubilaris door de directie ontvangen, die de kwali teiten van de heer H. van Houten, die zijn loopbaan als hulparbeider begon en thans als offsetdrukker werkzaam is, roemde. Als waardering voor zijn werk mocht de jubilaris een geschenk in enveloppe en een fraai bloemstuk in ontvangst nemen. De collega's bedachten hem met een serie boekwerken en een plant. De afde lingschef maakte gewag van de grote ijver en werklust die de heer Van Houten steeds aan de dag heeft gelegd en sprak de hoop uit dat de jubilaris nog vele ja-ren in het bedrijf werkzaam zou zijn. G. Hcubein stelt werk in 't Luifeltje ten toon De ruimte van de kunstzaal ,,'t Luifel tje" is niet groot. De meeste tentoonstel lingen, die wij er tot nu toe zagen, leden aan het euvel dat de muren overvol wa ren. Bij het binnentreden van de tentoon stelling, die de Haarlemse schilder G. Houbein thans houdt, viel het ons op dat het deze kunstenaar blijkbaar allereerst om de rustige beschouwing te doen is. Wat geen passende plaats aan de muur kon vinden werd in een grote portefeuille ge legd. De „Atelïerhoek" werd reeds door ons in dit blad besproken: bij de hernieuwde kennismaking viel ons opnieuw het wel overwogen coloriet van dit olieverf schil derij op. Van de tekeningen is „Truusje" een fijn stukje psychologie. Ook het „Lim burgs Kerkhofje" is een aandachtige be studering waard. Reeds uit het „zelfpor tret" van Houbein (1949) blijkt zijn gave voor portretschilderen. Er zijn op deze expositie nog twee nieu we vrouwenportretten. Het ene heet „Stien" en behelst een vlot geschilderd modern kopje van een vrouw met zonne bril. De mantel is breed gepenseeld en in teressant van kleur. Het andere portret is in een blauwe harmonie gehouden. Er bevindt zich een groot aantal studiebladen en andere tekeningen in de portefeuille en in de benedenzaal. Wat betreft de landschappen vestigen wij de aandacht op een Zwitsers panorama, fraai van tint, dat ons de wens doet uit spreken dat Houbein dit genre in de toe komst moge blijven beoefenen. H. SCHMIDT DEGENER. ADVERTENTIE zie advertentie pag. no. 6 Door het abonnementsgeld voor het eerste kwartaal 1951 thans te gireren bespaart u incassokosten. De prijs van ons blad is verhoogd tot 5.20 per kwartaal, voor abonnés die de krant per post ontvangen tot 5.70 per kwartaal (zie de uitvoerige mede delingen in ons nummer van 7 Decem ber j.l.). U kunt het bedrag storten of over schrijven op postrekening 273107 of op één van onze rekeningen bij de Am- stei'damsche, Twentsche of Rotter- damsche Bank te Haarlem Als. u er prijs op stelt, dat het abon nementsgeld voortaan automatisch van uw girorekening wordt afgeschreven, wilt u dan ëen machtigingsformulier aanvragen bij onze administratie Laat honden en katten 's nachts niet buiten De afdeling Haarlem van de Vereniging tot Bescherming van Dieren verzoekt ons onder de aandacht van het publiek te brengen dat het helaas nog al te dikwijls voorkomt dat honden en katten in dit barre jaargetijde 's avonds en 's nachts hun heil buitenshuis moeten zoeken. Vooral de kettinghonden, die veelal slechts zijn aan gewezen op een onverwarmd hok, hebben veel van de kou te lijden. Het is onze plicht de huisdieren niet aan him lot over te laten. Voorts is het lossen van schoten en het afsteken van vuurwerk bij de jaarwisse ling een ware schrik voor de dieren. Het is daarom beter -hen op de Oud-ej aarsavond binnen te houden. De ervaring leert dat zij opgeschrikt door het lawaai, waarmee het Nieuwe Jaar pleegt te worden inge luid, weglopen. IJs bij „De Volharding" verbeterd De brandweer heeft Donderdagavond water op de ijsbaan van „De Volharding" gespoten, teneinde een zo - goed mogelijke baan te krijgen voor de komende wedstrij den. Daar het in de afgelopen nacht vrij hard heeft gevroren, is de baan thans in een uitstekende conditie. Wedstrijden op Nova Zembla Op de ijsbaan van Nova Zembla te Spaarn- dam zal Zondagmiddag een Nationale kop pelwedstrijd worden gehouden. Voor Maandag 1 Januari staan estafette wedstrijden voor voetbalclubs op het pro gramma. Voorts zal een demonstratie door de Haarlemse Motorclub worden gegeven. Premières op 1 Januari Oudergewoonte zal het Amsterdamse Toneelgezelschap op Nieuwjaarsdag in de hoofdstedelijke Stadsschouwburg een voor stelling geven van het treurspel „Gysbreght van Aemstel, de ondergang van zijn stad en zijn ballingschap" door Joost van den Vondel, onder regie en in décors van Albert van Dalsum. Evenals verleden jaar vertolken Johan Schmitz en Elise Hoomans de rollen van Gysbreght en Badeloch. De reien worden gezegd door Charlotte Koh ier, Jenny van Maerlant, Ben Royaards en Albert van Dalsum. Verder werken mee: Henk Schaer (vader Willebrord), Ro bert de Vries (Arend), Ben Groenier (Vos meer de Spie), Kees van Iersel (Egmond), Louis van Gasteren (Diederik van Haer- lem), Jacques Sn-oek (broer Peter), Paul Hui' (bisschop Gozewyn), Louis Saalborn (bode) en Jacqueline Royaards-Sandberg (Rafaël). De Nieuwjaarswens, die in de loop van het zang-spel „De bruiloft van Kloris en Roosje" ten gehore wordt ge bracht, is geschreven door Annie Schmidt. De Haagse Comedie vertoont op 1 Jan. in de Koninklijke Schouwburg „Mevrouw Warren's bedrijf" van S'haw in de verta ling van Josine Simons-Mees onder regie van Paul Steenbergen met Fie Carelsen in de hoofdrol. De voorstelling wordt ge volgd door het „Nieuwjaarscabaret." van Leonhard Huizinga door het gehele gezel schap. In Bussum geeft de Hoofdstad-Operette de eerste voorstelling van „In einer kleinen Konditorei" ADVERTENTIE 't GOEDE BOEK geeft. U vertrouwen, Vreugd en vrede in :t bestaan Schenkt U inzicht in het leven, Breekt voor moeilijkheden 'baan, LOOSJEShooptdat één-en-vijftig Al is wereldvrede zoek Voor Uvj eigen rust en vrede 't Jaar mag zijn van 't GOEDE BOEK. Grote Houtstraat 100 - Telefoon 13060 Rijksstraatweg 125 - Telefoon 23991 Wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd verlaat mr. W. Snellen, directeur van het Provinciaal Electriciteits bedrijf van Noordholland met ingang van 1 Januari de dienst der provincie. Vandaag heeft hij in een der lokalen van het gebouw in het Kinheimpark te Bloe mendaal afscheid genomen van het perso neel en van hen, met wie hij in de loop dei- jaren heeft samengewerkt. Tijdens een bijeenkomst van het perso neel heeft eerst de heer F. W. J. S t r a a- kenbroelt namens alle medewerkers- (sters) van het bedrijf het woord gevoerd. Doordat een lid van het personeel spreekt komt tot uiting, dat er eenheid heerst. Spreker herinnerde er aan, dat mr. Snellen op 1 December 1924 zijn intrede deec} in het bedrijf, nadat hij reeds een belangrijke staat van dienst in Nederlands Indië achter de rug had. Op 1 October 1921 volgde de benoeming tot secretaris van de directie, op 1 Januari 1941 tot economisch adjunct directeur, op 18 Juni 1945, na het overlij den van ir. Wijnmalen, tot waarnemend directeur en later werd hij benoemd tot directeur, de hoogste functie in het bedrijf. Steeds heeft rnr. Snellen een functie in de top vervuld en nu hij het einde van zijn ambtelijke loopbaan bereikt heeft, kan ge zegd worden, dat hij op zijn arbeid met voldoening kan terugzien. Op vele dingen van het bedrijf heeft de scheidende direc teur zijn stempel gedrukt. Van zijn komst af heeft hij de zaken van het personeel be hartigd en de taak was niet gemakkelijk. Het aantal leden is uitgebreid van 218 (op 1 October 1926) tot meer dan duizend. Spreker bracht mr. Snellen dank voor het geen hij voor het personeel heeft gedaan. De sociale verzorging had zijn grote be langstelling én aan de oplossing van vele vraagstukken verleende hij zijn medewer king. Voorts heeft mr. Snellen het gebruik van electriciteit bevorderd via de onder zijn lei ding staande afdeling voorlichting. Veel baanbrekend werk is verricht. Door zijn toedoen is er een gezond bedrijf en het heeft een groot afzetgebied. De heer Straalcenbroek memoreerde ver volgens de periode na de bevrijding, toen mr. Snellen met de leiding werd belast'. Het bedrijf moest zowel technisch als econo misch worden opgebouwd. Sedert 1 Mei 1945 is een bedrag van 70 millioen gulden beschikbaar gesteld voor uitvoering van werk. De landelijke koppeling met andere bedrijven kwam tot stand, het gebied breidde zich uit, meer stroom moest gele verd worden aan de Hoogovens, de onren dabele gebieden hadden de aandacht van de directeur en voorts had hij te maken met problemen voor de tarieven en stijging der prijzen van kolen en materiaal. Van de heer Snellen werden in de afgelopen jaren topprestaties gevraagd. Hij werkte steeds blijmoedig, opgewekt en rustig. Nu hij af scheid neemt kan gezegd worden, dat het P.E.N. een goed geoutilleerd bedrijf is, tevens gezond en levenskrachtig. Tenslotte deelde de heer Straakenbroek mr. Snellen mee, dat het personeel een smeedijzeren open haard zal aanbieden, Zaterdagavond zal via Hilversum I van 18.4019.00 uur de Directeur-generaal van Fiscale Zaken, dr. W. H. van de Bei'gc, een causerie houden naar aanleiding van de vele vragen, die over de nieuwe belastingwetten aan de desbetreffende instanties worden gesteld. De klauterpartij liep zonder ongelukken af. Na 'n hele tijd stonden Rick en Bunkie veilig naast elkaar op de grond. „Zie je wel't valt wel mee!" zei Rick opgeruimd. „Ja, maar tussenbeide vond ik 't toch wel wat eng!" vond Bunkie. „Nou ja, maar we zijn er toch gekomen. En nou moeten we eens bedenken, wat we verder zullen gaan doen", zei Rick. „Pfffwat is 't hier warm, hè? Je kunt wel merken, dat we hier in 'n ander land zijn!" „Ja, nou!" zei Bunkie. „We moesten maar niet zo in die hete zon blijven staan. die brandt gewoon op je bol!" „Zeg, Rick, zouden hier ook poppen wonen? Ik hoop het maar, anders zijn we zo alleen!" „Ik weet het niet," antwoordde Rick. Maar ik denk het wel. Ik heb nog niemand gezien, maar misschien moeten we eerst 'n eind gaan lopen en zoeken!" „Het zullen wel bruintjes zijn, denk je niet?" „Dat zal wel", zei Rick. „Met die hitte hier!" welke helaas nog niet gereed is, doch dezer dagen bezorgd zal worden. De heer P. D. de Veer, secretaris van de directie, haalde herinneringen op van een periode van vier en twintigjarige sa menwerking. De heer L. J. van der Tooien, chef van de afdeling voorlichting, overhandigde een door leden van het personeel vervaar digde sigaren- en sigarettendoos, waarop een afbeelding van het gebouw van het P. E. N. gemaakt is en een door de dames van de leskeuken gemaakte taart. Als dank voor het meeleven met de ontspannmgs- en ontwikkelingsclubs uit het personeel overhandigde de heer J. Koper een ge smeed ijzeren kandelaar. Hierna kreeg mr. Snellen gelegenheid herinneringen op te halen uit zijn loopbaan en de leden van het personeel dank te zeg gen voor de geschenken. Op de receptie heeft de heer A. B. J. Prakken mr. Snellen dank gebracht na mens het provinciaal bestuur van Noord holland en een geschenk onder enveloppe aangeboden met verzoek hieraan een be stemming te geven. Namens de Raad van Toezicht op de be drijven en als lid van de dagelijkse com missie huldigde mr. A. Bruc h de schei dende directeur voor zijn arbeid in de loop der jaren verricht. Deze heeft steeds de zaken solide voorbereid. Voorts waren ter receptie aanwezig leden van de raad van toezicht op de bedrijven, vertegenwoordigers van de Provinciale Wa terstaat, van het Provinciaal Waterleiding bedrijf, jhr. mr. C. J. A. den Tex, burge meester van Bloemendaal, mr. H. K. G. baron van Hardenbroek, dijkgraaf van de Haarlemmermeerpolder, directeuren van Eleetriciteitsbedrijven uit den lande en vertegenwoordigers van industrieën uit de provincie. BINNENLAND De stoomvaartmaatschappij „Neder land" en de Koninklijke Rotterdamse Lloyd hebben de passagetarieven op de vaart-tus sen Nederland en Indonesië verhoogd met 10 pet. wegens de gestegen brandstoffen- prijzen. Twee squadrons van de Marine-lucht vaartdienst, in totaal omvattende twintig vliegtuigen en 175 man vliegend personeel en grondpersoneel, zullen in Januari naar. Engeland vertrekken voor oefeningen met de Britse marine. Het 200 ton metende motorschip „Zui derzee" heeft Vrijdagmorgen in de Wadden-: zee het roer verloren. Een van Terschelling' uitgevaren sleepboot heeft het schip naar Den Helder gesleept. Aan mr. J. Thomassen is op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als particulier secretaris van de Prins der Nederlanden. Mr. Thomassen is benoemd tot honorair adviseur van Zijne.Koninklijke Hoogheid. De voorzitter van de Surinaamse Rege ringsraad, mr. dr. J. C. de Miranda, heeft zonder opgaaf van redenen ontslag gevraagd uit zijn functie. De gemeenteraad van Amersfoort heeft tot gemeentesecretaris benoemd mr, R. Streng, referendaris ter gemeentesecretarie te Leiden Het Belgische ministerie van Openbare Werken heeft bepaald, dat rijwielen met hulpmotoren van Nederlanders aan de Bel gische grens worden doorgelaten alsof het fietsen zijn. Voor fietsen met hulpmotor uit andere landen dan Nederland verlangt men echter een grensdocument, dat ook voor mo torfietsen en automobielen vereist is. De stoombootdïenst UrkEnkhuizen is gestaald. Het ijs voor de haven van Urk is zo dik, dat de boot er niet meer door kan komen. De gemeenteraad van Bussum heeft be sloten tot uitbreiding van het „Boumaplan". Er zullen 311 woningen wordemgebouwd. Dit zal de gemeente f 3ié millioen kosten. Men overweegt ook de bouw van een derde flat gebouw speciaal voor de huisvesting van 34 gezinnen van repatriërende militairen uit Indonesië. Op 31 December wordt bij de Oranje Nassaumijnen te. Heerlen de 68-jarige mijn werker W. Beck gepensionneerd, die 52 jaar lang ondergrondse mijnarbeid heeft verricht. Een dergelijke lange diensttijd is nog nim mer bij de mijnen voorgekomen. In totaal zyn door de Dienst van de Inspectie Invoerrechten en Accijnzen in het afgelopen jaar meer dan een millioen ge smokkelde sigaretten in beslag genomen aan boord van buitenlandse zeeschepen. HAARLEM EN OMGEVING Op 4 Januari bestaat de kapperszaak van de heer M. Knippers, Binnenweg 65, Heemstede, 25 jaar. FEUILLETON iiC2DCHV?^®rfL 12) „Ik ben rechercheur Klinkhamer. Van avond moet ik nog naar Amsterdam. Dienst. Ik had graag, dat je zo dadelijk een auto voor me aanhield." Zijn toon was de materialisatie van het Gezag, doch, hoewel de agent jong van jaren was, liet hij zich hierdoor niet im poneren. Hij keek wantrouwig en vroeg: „Wie zei u dat u was, meneer?" „Klinkhamer van de Amsterdamse re cherche en hier zijn mijn papieren als je me niet gelooft." De stempels en foto's op de papieren overtuigden de agent en hij beloofde te zullen helpen. Intussen gleden over het wijde water eindelijk de lang verwachte groene en rode lichten. De agent was actief geworden en zodra de pont met haar stompe lichaam tegen de houten steigers bonkte, klom hij aan boord. Voldaan reed hij even later op de tree plank van een lange grijze wagen de pont af. „Hier kunt u instappen, rechercheur. Deze meneer gaat ook naar Amsterdam." „Dank je zeer," zei Klinkhamer. „Ik zal er melding van maken. Dit is uitstekend werk geweest." Dwaze Hein, je sprak die woorden zo ernstig alsof je het werkelijk meende. Toen je weggereden was, drong eigenlijk pas de onzin tot me door. Dat agent je heeft in elk geval een goede dag na zulke woorden van lof van een man als jij. Voorlopig zullen we elkaar wel niet meer zien. Ik ga straks terug naar mijn provin ciestadje en ik kom slechts zelden in Amsterdam. Maar als ik de kans krijg kom ik je opzoeken. Dan kan ik ook Sofie leren kennen en Toos en Jan. En zo ter loops zal ik je ook eens vragen wat er te recht is gekomen vanStreep eronder. Die ene vreemde dag in Amsterdam wil ik als een droom beschouwen. Of is het een nachtmerrie? Als je wakker wordt na een droom, weet je er nog wel iets van af en neemt hij ook je geest in beslag, maar het daglicht, de zon doet alle restan ten geleidelijk verdampen en laat er niets van heel. HOOFDSTUK IV. beeldschoon is het wonder van Dendermonde. Het was pas tegen tienen. Ik was in een genoeglijke stemming en bovendien zou het lawaai me toch uit de slaap houden, wanneer ik in bed zou kruipen. Daarom liep ill na het wegrijden van Klinkhamer de kermis op. Om gezellig kermis of car naval te kunnen vieren, moet je alle nei ging tot critiek, alle zucht tot ontleding van eigen en andermans psyche, overboord zetten. Je moet je kunnen geven, zoals je heel diep in je binnenste er eigenlijk uit ziet. Velen, gelukkig de meesten, zijn dan als kinderen, anderen worden grof, bruut, als beesten. Temidden van het gewoel en het lawaai, kon ik me ditmaal echter niet amuseren. Ik probeerde het wel. Luisterde naar de schreeuwers voor de kramen, die met veel bombarie en valse voorspiegelingen hun attracties aanprezen. Kleine variétés met derde rangs acrobaten en jongleurs, schiet tenten en een schervenkeuken, speculerend op de vernielzucht van de feestvierders, zweefdraaimolens en schommels, die me vroeger altijd misselijk maakten; voetje voor voetje schuifelde ik dit alles voorbij. Toen stond ik voor de achtbaan en aan haar aantrekkingskracht kon ik geen weerstand bieden. Hoeveel jaren was dat al weer ge leden, dat ill op het voorjaarsfeest in de Haagse dierentuin dat gevoel van prikke lende, genotvolle angst ondervond, wanneer ik als jongen een kwartje offerde om alleen in een karretje deze angstige rit langs berg en dal van het krakende houten gevaarte te maken?, Minstens vijftien jaar. Die sen satie wilde ik opnieuw beleven en daarom kocht ik een kaartje. Het werd een misluk king. Ik kreeg het wagentje niet voor mij alleen, zoals vroeger in de Haagse dieren tuin. Een gezette burgerjuffrouw werd tot mijn onvrijwillige buurvrouw gemaakt. Zij vond het ook niet prettig, want ze had met haar man de rit willen maliën. De kermis- kerel, die het vervoer regelde, had met r.uwe hand aan deze illusie een einde ge maakt en haar in mijn appartement ge duwd. Het was pijnlijk. Ze keek gepikeerd, maar ontdooide toen we het hoogste punt bereikt hadden en vlak onder ons de steile baan zagen, die ons naar de afgrond zou voeren. Ze ontdooide door haar angst. We suisden omlaag en zij gaf een gil en kneep zelfs in mijn arm. Toen we beneden waren en waterspettend door het miniatuur vijvertje gierden, verborg zij in opperste agitatie zelfs haar hoofd aan mijn schouder. Even later stond het wagentje stil voor het platform en zij kende mij niet nïeer. Na deze mislukte poging tot kermisvie- ring, besloot ik het rumoer van de orgel- deunen en Kop van Jut-klappers te neger ren, mijn hotelkamer op te zoeken en mij over te geven aan de gènade van Morpheus. Nu ik naar mijn hotel slenter, verheug ik me op de uren van rust, die de nacht me brengen zal. Weldadige rust, nu ik weet dat er niets meer is, dat me in spanning houdt, dat me voor onoplosbare mysteries plaatst. Het leven is weer eenvoudig, alles verloopt in geordende banen. Pas tegenover „Het Centrum" staat het bouwsel van het Won der van Dendermonde. De propagandist van het Wonder, die van de balustrade af de tientallen nieuwsgierigen toespreekt, heeft werkelijk een formidabel stemgeluid. Elk van zijn woorden is zonder microfoon verstaanbaar boven het andere rumoer uit. De in vier punten geknoopte zakdoek, die hij gisteren tijdens de opbouw als hoofd deksel droeg, is vervangen door een hoge hoed. Een soort jacquet voltooit zijn tenue. Alle fragmenten van de voorgevel van dit onderdak van het Wonder zijn beschilderd met dezelfde zeemeerminnenfiguur als ik gisteren al op het bovenstuk zag. De sten torstem doet me even stil staan om te luis teren. beeldschoon is het Wonder. Zij werd geboren-op de bodem van de zee bij Napels, dat ge zien moet mensen, voor ge sterven gaat. Een Italiaanse visser kreeg haar in zijn net op een midzomernacht. De fascisten waren de baas daarginds en daar om verborg hij haar in zijn kajuit en bracht haar op een dag naar Antwerpen orn haar te verkopen. Zij, die schoner is dan de en gelen, wist echter te ontsnappen en in de Schelde te springen. Daar leefde zij enige maanden, maar het koude water deed haar geen goed. Ik vond haar op een dag ziel togend op de oever, dicht bij Dendermonde. Ik heb haar toen bij me genomen en goed verzorgd. De ganse dag leeft zij in een bas sin met lauw water en zij eet niet anders dan verse vis. Alleen 's avonds tijdens de voorstellingen komt zij uit het water." De verzorger van de meermin wist zich met de rug van zijn hand het zweet van het voorhoofd vóór hij tot de climax van zijn immer herhaalde toespraak komt. Ik kijk even om me heen. De gezichten van de omstanders staan ernstig. Geen van hen lacht. „Mensen, dit Wonder van Dendermonde, half vis, half vrouw, bleek begaafd met het tweede gezicht. Zij ziet heden, toekomst en verleden. Haar voorspellingen zijn feilloos en van de grootste waarde. Zij ziet U aan en weet wat met U gebeuren gaat. Even min als de bodem van de diepste zee voor dit beeldschone meisje geheimen had, zal Uw ziel die hebben. Haar gave stelt zij hedenavond te Uwer beschikking. De grote staatslieden van deze aarde raadplegen haar geregeld. Zij zegt wat er gebeuren gaat. En zo zal zij ook wel burgers van Gorinchem en omstreken de gave van het tweede ge zicht demonstreren. Zij zal U vertellen hoe ge rijk moet worden en met wie ge trouwen gaat. Zij vertelt alles. Mensen, over enkele minuten gaat onze grote galavoorstelling beginnen. Koopt nu reeds kaarten aan de cassa!" Met een uitnodigend gebaar wijst hij naar het hokje, waarin een jongen zit. Ik behoor tot degenen, die zijn wenk opvol gen. Dit kan er nog wel bij. Het laatste in termezzo vóór ik mijn bed ga opzoeken. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6