JÊ IS sZ BALANS-OPRUIMING Beschikkingen loon- en inkomstenbelasting SPECIALE KOOPJES TAXI bel 13000 Fa STUURMAN CÜHEN - Juweliers - Horiogers - Houtplein 15 Kort en Bondig TAX®18000 Vrijdag 29 December 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 10 Gewijzigde waardering voor kost en inwoning en maaltijden In de Staatscourant is een aantal be schikkingen van de minister van. Financiën, gepubliceerd ter invoering van nieuwe loonbelastingtabellen, onder meer de maandtabel en de tabel voor losse arbei ders. Een beschikking tot wijziging per 1 Januari 1951 van de Beschikking Loonbe lasting Zeevarenden 1947 behelst behalve de invoering van een nieuwe loonbelasting tabel voor deze categorie van werknemers nog enkele administratief-technische wijzi gingen, alsmede wijzigingen ten aanzien van de waardering in geld van vrije voe ding en vrije huisvesting. De geldswaarde van vrije voeding wordt thans onafhankelijk van het bedrag van de gage gesteld op 1.20 per dag. De gelds waarde van vrije huisvesting van onge- Als het loon in geld bedraagt huwde zeevarenden wordt thans, ongeacht het bedrag van de gage, gehouden aan de door .belanghebbenden beklede rang: voor ongehuwde kapiteins en officieren wordt zij gesteld op f 0.50 per dag en voor de overige ongehuwde zeevarenden op f 0.25 per dag. Voorts bevat de Staatscourant een be schikking tot vaststelling van een aanvul lingstabel voor de Inkomstenbelasting, verschuldigd door personen met een zuiver inkomen tussen 15.000 en 51.000 die in tariefgroep III (gehuwden met kinderen) vallen.' Tenslotte is opgenomen een beschikking tot wijziging van de Uitvoeringsresolutie Loonbelasting 1947. Onder meer zijn de loongrenzen voor de waardering in geld van het genot uit dienstbetrekking van kost en inwoning of van maaltijden gewij zigd. De hiervoor geldende tabel wordt thans: per maand 0.00 tot en met 340.- 340.01 en hoger per week 0.00 tot en met 78.- 78.01 en hoger 16.50 per dag 0.00 tot en met 13.2. 13.01 en hoger 2.75 inw. 50,— 72.- 12.- kost 36.— 52.— f 8.40 12- 1.40 2.- warme koffie ont maaltijd maaltijd bijt 18.- 9.- 9.- f 26.— 13.- 13, 4.20 2.10 2,10 6.- 3.- 3.- f 0.70 0.35 0.35 1- 0.50 0.50 Voorts wordt terzake van de afdracht- van Loonbelasting en Vereveningsheffing door werkgevers het volgende bepaald: De inspecteur kan de werkgever de ver plichting opleggen de belasting maandelijks af te dragen uiterlijk op de tiende dag van de maand, volgende op die waarin de be lasting is ingehouden of verschuldigd ge worden. Tenzij de inspecteur hem deze be voegdheid ontzegd heeft, staat het de werk gever die maandelijks moet afdragen vrij na afloop van de eerste en de tweede maand van elk kwartaal telkens een voor lopig bedrag af te dragen en pas na afloop van het kwartaal nauwkeurig af te reke nen. De voorlopige afdracht bedraagt der- tig percent van de belasting over het voor afgaande kwartaal. ADVERTENTIE i U - .- Chin. Ind. Rest. Hongkong Lunch a 1.75 bestaande uit: Soep - Loempia - Bami of Nasigoreng - Koffie HAARLEM, Smedestraat 21, Telefoon 21375 Hartelijk afscheid van Stadhuisboden Gisteren is bij het officiële afscheid van hoofdbode H. Wezenaar en van bode K. C. van Tilburg wel gebleken, hoe deze krach ten zich in de loop van-dertig jaar de waar dering en de genegenheid van allen die op het Haarlemse stadhuis werkzaam zijn hebben verworven. Er waren dan ook hartelijke toespraken van de thans tot hoofdbode benoemde heer J. Prikker namens de collega's, die aan beiden door de bode De Reus vervaardigde smeedijzeren schemerlampen aanbood, voorts-van de gemeente-secretaris mr. Th. A..Wesstra, die namens de chefs van de af delingen aan de heer Wezenaar een tuin stoel en aan de heer Van Tilburg een vul pen overhandigde en van ir. M. H. Maas die namens de hoofden van diensten prach tige bloemenmanden in de Haarlemse kleu ren schonk. Tijdens het daarop volgende gezellig samenzijn hebben vrijwel alle ambtenaren van het Stadhuis hun geluk' wensen aan de vertrekkende heren aange boden. Ook vanmorgen was dat het geval. De heer K. C. van Tilburg, die in de af gelopen week door ziekte verhinderd was, werd vanmorgen door de burgemeester en de wethouders ontvangen. Hij vertrouwde ons toe, dat hij zijn vrije uren zal vullen met zijn grootste liefhebberij, namelijk het schilderen. Zeepost voor Oost en West Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De datums, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar de Ne derlandse antillen: s.s. „Baarn" (2 Jan.); naar Suriname m.s. „Bonaire" (3 Januari); naar Nieuw Guinea m.s. „Borneo" (4 Jan.) en naar Indonesië m.s. „Willem Ruys" (10 ADVERTENTIE bij VOOR OE BABy ADVERTENTIE DAG EN NACHT Nederlandse Catalina verongelukt Een Nederlands Catalina amphibie- vliegtuig van de Marine-Luchtvaartdienst is op 28 December te Seroei op Nieuw Guinea bij de start verongelukt. Van de zeven inzittenden werden de luitenant-ter- zee-vlieger tweede klasse L. M. van Son uit Bergen-op-Zoorri, de vliegtuigmaker H. J. M. van Leth uit Zeumel en de vliegtuig maker J. de Groot uit Den Helder uit het vliegtuig geslingerd en als vermist opge geven. Het stoffelijk overschot van vliegtuig- maker J. de Groot is inmiddels gevonden. >e luitenant ter zee-tandarts derde klasse M. J. W. van Es uit Wassenaar werd zwaar gewond. De overige drie inzittenden werden slechts licht gewond. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Dief stuurde buit naar politie Dezer dagen werd op het politiebureau te Enschedé een pakket bezorgd niet bank biljetten ter waarde van 1' 2896.50, die vol gens een ingesloten brief afkomstig waren van een inbraak, welke drie weken gele den was gepleegd bij een slager in de Veen- straat te Enschedé. Uit- de manier waarop was ingebroken bleek dat de dief goed op de hoogte moest zijn geweest van de situa tie in het huis van de slager. Merkwaardig was echter dat een- aanzienlijk bedrag, dat in het geplunderde geldkistje was opge borgen, niet was aapgeroerd. De dief deelde ixvde brief mede, dat het bijgaande bedrag alles was, wat hij had meegenomen. De slager beweert echter dat de dief nog f 300 onder zijn berusting heeft. Dodelijk ongeval fe Wogmeer Vrijdagmiddag is bij een auto-ongeval te Wogmeer de 56-jarige G. S. uit Sijber- karspel om het leven gekomen. Eon per sonenwagen bestuurd door de heer S., ver liet een erf te Wogmeer toen de heer S. voor een fietser moest uitwijken. De auto slipte en raakte in een vrije diepe sloot. Binnen enkele minuten konden de drie in zittenden uit hun benarde positie worden bevrijd, De heer S. kreeg een shock en overleed enkele uren later. Verschuiving toelatingsleeftijd lagere scholen Ter bevordering van een geleidelijke leerlingenaanwas, welke op grond van de geboortecijfers van de jaren na de oorlog over enkele jaren bij het lager onderwijs wordt verwacht, acht de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen een tijdelijke verschuiving van de toelatings leeftijd binnen een limiet van enkele maan den, zowel uit een oogpunt van een goede schoolorganisatie als op financiële gronden, wenselijk. Een voorstel dienaangaande is thans bij de Onderwijsraad aanhangig. De Nederlandse betalings balans over 1949 Tekort op goederen- en dienstenverkeer ƒ197 millioen Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft in nauwe samenwerking met de Ne derlandse Bank een vooi'lopige betalings balans over 1949 samengesteld. Uit de cijfex-s blijkt, dat het tekort op het goede ren- en dienstenverkeer over 1949 op 197 millioen is berekend tegen 1136 xnillioen in 1948 en 1667 millioen in 1947. Wan neer men evexxwel de „overige overmakin gen van of naar het buitenland" (waar onder de Marshall-hulp en over 1949 tevens, de kwijtschelding van de Indonesische schuld ten bedrage van 2 milliard is be grepen) in aanmex'king neemt, dan blijkt het totale tekort op de lopende rekening over 1949 1474 millioen te bedragen tegen 910 millioen in 1948 en 1649 millioen in 1947. Laat men de kwijtschelding van 2 milliard buiten beschouwing, dan zou er over 1949 een overschot zijn geweest van 526 millioen op de lopende rekening. De cijfers over uit- en invoer en het 'overige goederenverkeer vertonen eexx na delig saldo van 993 millioen in 1949 tegen' f 1623 millioen in 1948 en 1854 millioen in 1947. Aan toeristen- en zakenreizen werd door Nederlanders in 1949 21 millioen meer in het buitenland uitgegeven dan door buiten landers in Nederland. In 1948 was dit cijfer 12 millioen. maar in 1947 verteerden bui tenlanders hier 12 millioen meer dan wij in het biiitenland uitgaven. Aan vervoer (koopvaardijvloot, scheeps- reparaties, P.T.T., spoorweg- en luchtver voer) is 250 millioen meer ontvangen dan uitgegeven, tegen f 188 millioen in 1.948 en 52 xnillioen in 1947. Rente- en dividendontvangsten brachten 223 millioen op tegen 132 millioen in 1948. De uitgaven van ministeries in het buitenland, waaronder ook militaire uit gaven en het ambtelijk reisverkeer, bedroe gen 63 millioen tegen 168 millioen in 1948. Het tekort op onze betalingsbalans wordt gedekt door kapitaal en monetaire goud beweging. In 1949 heeft een kapitaaluitvoer plaats gehad van 447 millioen. Het aan Indonesië verstrekte crediet heeft in 1.949 525 millioen bedx-agen. Nederland nam voor een bedx-ag van 273 millioen aan crediet van het buitenland op lange ter-, mijn op. De goudvoorraad in Nederland is in 1949 met 86 millioen toegenomen tegen een vermindering in 1948 van 'f -153" mil lioen en in'1947 van 563 millioen. Ook heeft het C. B. S. een overzicht samengesteld van de financiering der inter nationale transacties van ons land.- Hiei'hÜ wordt aangegeven, hoe het tekort op de betalingsbalans is samengesteld en welke middelen de ovei'heid heeft aangewend om dit tekort te dekken. De financiering van dit netto betalingsbalanstekort geschiedde als volgt: De totale schenking van Amerika (E.R.P.) bedx-aagt 769 millioen. Boveixdien is er een E.R.P.-lening van 232 millioen vex-- kregen. De vextfeopen van buitenlandse ef fecten en activa brachten 254 rrnliioen.op. Voorts zijn korte ci'edieten opgenomen ?tot een bedrag van 26 millioen. Deze laatste vier posten vormen een totaal van 1281 millioen. Er zijn echter nog enkele veran deringen van monetaire accoordx-ekeningen en saldi op korte termijn, alsmede de mo netaire goudbeweging tot een gezamenlijk bedrag van 284 millioen, die de dekking weer vei'minderd hebben, zodat de totale dekking van het tekoi-t 997 millioen groot is. „Zuiderkruis" en „Willem Ruys" thuis De „Zuiderkruis" is hedenmorgen vroeg met ongeveer duizend militairoix uit" Indo nesië in Amsterdam aangekomen. In Rotterdam axrriveerde de Willem Ruys" met Nederlandse gezinnen uit In donesië. Advies van Radioraad over Omroepwet gereed De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aan de Tweede Ka mer medegedeeld, dat binnen enkele dagen het advies van de Radioraad over het voor ontwerp van een Omroepwet verwacht kan wox'den. Veerboot Prins Hendrik met onklaar anker in de mist De veerboot Prixxs'Hendrik, die Vrijdag middag om tien voor vijf uit Vlissingen vertrok is Vrijdagavond óm kwart voor tWaalf in Breskens aangekomen. De boot was-kort na het vertelt uit Vlis singen op de rede van Vlissingen voor anker gegaan. De mist was op dat ogen blik namelijk zeer dicht. Er bevoxxden zich ongeveer tweehonderd vijftig personen aan boord. De pasagiers werden, toen het .wachten langer duurde dan men aanvaxx- kelijk vennoedde, bezig gehouden door soldaten die met verlof op weg naar huis waren. Toen de mist enigszins was opge trokken en de bemanning het anker wilde .ophalen, bleek dit niet mogelijk. De red dingboot President Wiex-dsma spoorde de Prins Hendrik op en per i~adio werd het hoofdkantoor van de Provinciale Stoom boot Dienst op de hoogte gebracht van de moeilijkheden. Na anderhalf uur hard werken slaagde de bemanning van de veer boot er in het anker te klax-en en koex-s te zetten naar' Breskens. Maximumprijzen voor consumptie-aardappelen De Nederlandse Staatscourant bevat een beschikking van de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening, waarbij voor consumptie-aardappelen maximum verkoopprijzen worden vastge steld. Met ingang van 1 Januari 1951 mo gen consumptie-aardappelen aan de con sument worden vex-kocht tegen ten hoogste de volgende prijzen per kilogram voor respectievelijk klei- en zandaardappelen: ■in Januai'i 14 cent en 12 cent: in Februari 15 cent en 13 cexxt; in Maai-t lö'A en 13 cent; in April 16 cent: en 14 cent; in Mei 16>3 en 141/; cent; in Juni 17 en 15 cent. Deze prijzen gelden bij aflevering aan de consument in de winkel. Voor thuisbe zorgen mag ten hoogste een cent per kilo gram worden berekend. Bij verkoop van een hoeveelheid/waarvoor de maximum- px'ijs een bedrag in halve centen vormt, mag het totaalbedrag op hele centen naar boven wox-den afgerond. De detaillist is verplicht de voor ver koop bestemde aardappelen te voorzien van een duidelijke prijsaanduiding. Ook voor het afleverexx van consumptie- aax-dappelen aan kleinhandelaren zijn maximum vei'koopprijzen gesteld, evenwel alleen voor klei-aardappelen, welke prij zen (franco huis détaillist) 2 cent per ki logram óf wel f 2 per 100 kilogram lager zijn dan de maximum consumentenprijzen voor klei-aardappelen. De détaillist heeft dus een marge die niet lager behoeft te zijn dan f 2 per 100 kilogram. Commissie loon voor een gebruikelijke tussenpersoon komt ten laste van de verkoper. ADVERTENTIE Zeer voordelige aanbiedingen in losse stuks tafelzilver, pleetartikelen, prima uurwerken '(kasten iets beschadigd), ringen, broches, armbanden, hdngers enz. Zandvoort Bloemendaal Ouden van dagen vierden feest in het Jeugdhuis Uit Bloemendaal-Noord en -dorp, uit. Overveen, maar ook uit Vogelenzang waren de ouden van dagen van 70 jaar en oudei Vrijdagmiddag naar het Jeugdhuis aan de Donkerelaan gekomen om te genieten van een speciaal voor hun bestemde feestmiddag Dank zij het werk van het actieve dames comité uit de burgerij dat alles deed om deze middag zo gezellig mogelijk te maken verliep de middag vlot. „De Blikvangers", een duo uit Tilburg bracht vooral met hun liedjes de aanwezigen 'n de goede stemming. Ook het optreden in .Overschotje" mag niet onvermeld blijven. De jeugdige Bloemendaalse scholier Jaap Creutzberg hield met goochelen de ouden van dagen enige tijd aangenaam bezig. De onvermoeibare mevrouw M. de VriesRab- bie speelde allerlei populaire melodieën, waarvan vele werden meegezongen. Het be hoeft geen betoog dat dit alles voor vrolijk heid en opgewektheid zorgde. Aan het eind van de middag dankte me vrouw A. C. den Texbaronesse Bentinck de medewerkers voor hetgeen zij hadden geboden. ARTSEN- EN APOTHEKERSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp is met de jaarwisseling als volgt geregeld: Van Zaterdagmiddag 2 uur tot Maandagmorgen (Nieuwjaarsdag) 8 uur wordt de artsendienst waargenomen door de arts H. D G. A, Immink, Bloemendaalscweg 126, Bloemendaal, telefoon 23449. Voor de Nieuwjaarsdag zelf geldt na 8 uur des mor gens geen speciale regeling. De avonddienst voor apotheken in Sant poort-station, Bloemendaal en Overveen wordt in de komende week verzorgd door de Bloemendaalse apotheek (Mej. M. E. Reyeres), Bloemendaalseweg 85, Bloemen daal, telefoon 22181. Deze dienst gaat in hedenavond te 6.30 uur en duurt tot Zaterdag 6 Januari 1951, zodat de diensttevens geldt voor Zondag en Nieuwjaarsdag. Ook Julianalaan krijgt kwikdamplampen Na de Bloemendaalseweg in het dorp Bloemendaal en exiige belangrijke kruispun ten in deze gemeente zal binnenkort ook de Julianalaan in Overveen met kwikdamp lampen worden vei'licht. In de afgelopen dagen zijn de daartoe be nodigde veranderingen in- en aan "de lan taarns aangebracht. De armen zijn van ander model en.iets korter. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. H. Stikker, zal van 30 December al één week vacaotie in het buitenland door brengen. Minister-president dr. W. Drees, treedt in die tijd op als minister van Buiten, landsc Zaken 'a'.i. Bij de twee suikerfabrieken te Sas vat Gent is men deze week met de verwerkin; der suikerbieten gereed gekomen. Elk dei beide fabrieken heeft omstreeks honderd, veertig millioen kilogram bieten verwerf Te Hengelo is in de leeftijd van 68 jaar overleden ir. J. Overweg, gedelegeerd com missaris der Koninklijke Machinefabriek Gebr, Stork en Co„ waarvan hij van 1931 tol 1947 directeur is geweest. De minister van Oorlog en van Marine heeft' ingesteld de commissie v/erkobjecten voor erkende gewetensbezwaarden, welkt commissie tot taak heeft voornoemde minis- ter te adviseren- over deze aangelegenheli Tot voorzitter is benoemd "W. A. M. Lauten- slager, hoofd van de afdeling DienstpMl van het. ministerie van Oorlog. Bij de Rotterdamse Bank te Maastricht wérden Woensdag marken omgewisseld dli bij controle op het hoofdkantoor te Amster. dam vals bleken te zijn. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, mr. Roem, is Vrijdag, verge zeld van leden en adviseurs .der Indonesisch delegatie ter Nieuw-Guinea-conferentie, naar Indonesië vertrokken. Dc Nederlandse Bond van Klcinhandt. laren in Aardappelen, Groenten en .Fruit heeft aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening 'een motie gezonden, waarin ernstig bezwaar wordt gemaakt tegen de aan de kleinhandel toegedachte minimum winstmarge. HAARLEM EN OMSTR, Dc ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, de heer H. Hes. seis te Leiden, is als zodanig verplaatst naai Haarlem. Do lieer L. v. d. Ham, besteller le ten postkantoor Haarlem, is na bijna veertij dienstjaren per 1 Jan. eervol ontslag ver leend. Een ongeveer vxer.iarig kincl, dat bij jeugdherberg door het ijs van de Jan Gijzen- vaart was gezakt, is gered door de 19-jarig ing. O. Keyser uit de Van NesssU'aat. De Christelijke muziekvereniging „Sur- sum" te Bloemendaal zal onder leiding var. de heer J. A. Meng op Woensdag 10 Januari in de rubriek „Onze Nederlandse koren ca korpsen" meewerken aan het radio-program ma Hilversum II. CABARET-AVOND „DE PHOENIX" De Zandvooilse toneelvereniging „De Phoenix" zal op Zaterdag 5 Januari in ge bouw „Zomerlust" op de planken komen mot de jaarlijkse nieuw,jaai's-cabaretavond „De koffiemolen", waarmede men een reeds jarenlange traditie voortzet. IJSFEEST OP DONDERDAG Bij doorgaand vriezend weer zal Donder dagavond op de Rinko-ijsbaan aan de Oranje straat een groot ijsfeest wórden gehouden, Na afloop van de prijsuitreiking volgt een bal, BURGERLÏJKE STAND GEBOREN: Anna Maria Elizabeth, d, van J, A, v. d, Wolde en J. C. M. Husken; Joseph Cornells, z, van J. M. Bernsen en T. W. van Vliet. ONDERTROUWD: K. C. Goos en A. C. Kalff. Haarlemmermeer BURGERLIJKE STAND OVERLEDEN: Cornells Nederveld, 76 j., e. van J. P. v. d. Voet; Martina Evordina Pannekoek, 38 j„ e. van W, J. Spaargaren. DOKTERSDIENSTEN, ZONDAG EN MAANDAG Hoofddorp: dr. Bult. Nieuw Vennep: dr. v, Haerlngen. Badhoevedörp: dr. Sabel. Heemstede Vogelenzang DOOR HET IJS GEZAKT Een broeder-verpleger van de Stichting „Vogelenzang" reed Vrijdag op het ijs van de Leidsevaai't en had geen erg in een wak dat de vorige dag gehakt en niet op de ge bruikelijke wijze afgezet was geworden met stroo. Het dunne vlicsje ijs dat daarop lag bezweek, maar de drenkeling werd door toegeschoten hulp snel uit het ijskoude wa ter gehaald, zodat het ongeval alleen met een nat pak afliep, Later heel't men het wak afgebakend. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden als volgt waargenomen: 31 December: dr. A. J. v. Ravenswaay, Zandvoorlselaan 70, tel. 27913 en dr. P. M. v, Gugten, Heemsteedse Dreef 37, tel, 29903. Wijkverpleging: Zuster P. Mantz, Camp- laan 17. Geopende apotheek: Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98, tel. 28197; Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. 1 Janauari 1951: dr. J. G. M. v, Walsem, Bronstaeweg 32,. tel, 28377 exx dr. G: S, Nout, Camplaan 20, tel, 28763. Wijkverpleging: Zuster B. G. Badixxgs, Heemsteedse Dreef 138, tel. 29818, Geopende apotheek: als op 31 December.' ADVERTENTIE Sigarenmagazijn „TIMM Y" wenst U een gelukkig 1 951 Rijksstraatweg 108 hoek Spaarnhovenplelc Bennehroek ADVERTENTIE PAKKET V loep hu IS Amsterdam ZONDAGSDIENST De Zondagsdienst voor artsen wordt op 31 December waargenomen door dr. G. Man schot, Rijksstraatweg 18, tel. K 2502 430 en op 1 Januai'i 1941 doör dr. P. v. Aalst, Rijksstraatweg 41, tel. K 2502 - 300. Halfweg Rattenbestrijding Tussen 5 en 8 Januari a.s. zal weer een campagne worden gevoerd ter bestrijding van de ratten. Bewoners van de kom Half weg kunnen gratis bestrijdingsmiddelen ver krijgen aan het raadhuis. Bewoners buiten de kom worden van ge meentewege van bestrijdingsmiddelen vooi'- zien. SCHAATSWEDSTRIJDEN De IJsclub „Zwanenburg en omstreken" houdt vanmiddag schaatswedstrijden over een afstand van 160 meter op de Grote Braak te Halfweg en Zondagnxiddixg een wedstrijd voor sportverenigingen 'van Halfweg exx Zwanenburg. De baten komen ten goede aan de voetbalvereniging „Halfweg". ZONDAGSDIENST DOKTOREN De Zondagsdienst voor doktoren wordt op Zondag 31 December en 1 Januari a.s. waar genomen door dr. Hoekstra, Kerfhoflaan 87 te Zwanenburg, Tel. K 2907 454. ANEGANG 46 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 29 December 1950 ONDERTROUWD: 29 Dec., P. Pijper en M. C. Walter. GEHUWD: 29 Dec.. M. J. M. van Leuven en II. A. van Kordelaar. BEVALLEN van een zoon: 24 Dec., E. J. de HaasDiepenhoi'st; 28 Dec,, S. H, M. Geels—Brugman; T. L, de Groot—Touwen; M. D. PerquinFleer; J. A. J. E. Jelles Klijn; J, M'. Westdorp—Lommerse; 29 Dec,, G. ter Maat—Noordhuis. BEVALLEN van een dochter: 25 Dec., A. KraanKoopmans; J. Roestvan Maas; 26 Dec., C. A Hennekam—Weijers; 28 Dec., S. H. M. Geels—Brugman; S. BaanPie terse; H. Stoker—Schram; J. van Gulik—van Ling; M. van Rees—van* Nimwegen; J. Lankhof— Baas. OVERLEDEN: 26 Dec., A. Noppen, 54 j-, Ged. Voldersgracht; 27 Dec., W. Valentijn, 57 j., Gasthuisvest; 28 Dec., D. Baartse, 73 j., Nagtzaamplein; C. de Groot—Kramer, 70 j,, Bloemveldlaan; W. K. Petri, 1 j., Dreef; W. Corsten, 54 j., Rustenburgerlaan. 1950 in foto's Het jaar 1950 heeft de wereld een men geling van vreugde en leed gebracht. Een terugblik leert, dat de somberheid meermalen verbroken is door een licht straal, die verwachtingen wekt ondanks de donkere wolken, die zich direct weer om dat weifelende vlammetje verdrin gen. De camera heeft het jaar in zijn loop gevolgd en zijn hoogte- en diepte punten geregistreerd. Moge .hef resultaat de overtuiging schenken, dat ook dit oude jaar waard was, beleefd te worden. „Onder moeders vleugels" (Cinema Pal ace). De geschiedenis van vier bak visjes die in armelijke omstandigheden op een Amerikaans dorp door de zachte hand van een wijze moeder op rechte paden wor den gehouden, terwijl hun vader zich aan het front bevindt, heeft als telefisiespel een enorme sympathie in Engeland verworven. Het is een historie die in alle opzichten ge schikt is om de tere snaren die in het ge moed van de gemiddelde mens aanwezig ple gen te zijn, in bei'oering te brengen. Een knappe tekening van vier verschillende en ver uiteenlopende karakters, die door onder linge» aanhankelijkheid, liefde en waardering verbonden worden, is de kern van het weinig' sensationeel doch eenvoudig-menselijk ver haal dat hier en daar weliswaar wordt opgesmukt met een sterke sentimentaliteit, doch in zijn nuances genoeg zuivere elemen ten blijkt te bevatten om gewaardeerd te worden. Het is een film die, al geeft zij een tijd beeld uit de vorige eeuw, gemaakt is met de moderne opvattingen die afgerekend hebben met de opgeblazenheid van grootse onder werpen en tenjggekeerd zijn naar de gewone mens met zijn gewone dagelijkse beslomme ringen, De kleuren, ditmaal hoofdzakelijk uit het winterlandschap geput, zijn een prettige ver siering van het met vaardige hand gefilmde geheel. J. L. Saboteur (Frans Hals) Een in zijn soort zeer knappe „thriller" waarop onuit wisbaar het stempel Hitchcock staat. Het gegeven is overigens oud: een man die ten onrechte verdacht wordt varx een misdrijf, hx dit geval van sabotage, onttrekt zich aan een arrestatie en gaat' op eigen houtje de dader zoeken. Het is jammer dat de actie door kruist wordt door enig gepreek vol natio naal pathos en door een symboliek, die hier en daar wel eens een beetje goedkoop is. Zo wox-dt de strijd tussen de dappere jonge man en de schurk, die Amerika's oorlogs inspanning bedreigt, uitgevochten op de fak kel van het New Yorkse vrijheidsbeeld. Maar trekt men deze dingen van de totaalsom af, dan blijft er nog een huiveringwekkende hoeveelheid spanning over, die door met een meesterhand geschapen détails wordt be werkstelligd. W. L. B. Salomé (L u x o r) De voornaamste ver dienste van dit wonderlijke filmische alle gaartje is die van een kleurig romantisch, prentenboek, dat begint met de Amerikaaixse burgeroorlog, ons dan verplaatst in het Wenen van Bismareks gloxdetijd en tenslotte, alles zonder veel zin of logica, weer in het Wilde Westen en het vrolijke San Francisco van omtrent de eeuwwisseling belandt. De enige bedoeling van deze quasi-historische kaleiöoscoop is klaarblijkelijk de uitstalling der vele bekoorlijkheden van mejuffi'ouw l'vonrie de Carlo, die hier een soort van imitatie Mata Hari ten tonele moet voeren maar daarin, ondanks el haar verleidings kunsten, maar zeer ten dele slaagt omdat zij, behalve op het punt van voluptueus dansen en smachtend kijken, alle talent ontbeert. Aan variatie In locale (fondant)kleur en bij rollen is overigens geen gebrek. Men kr.ijgt hier in één film niet minder dan twee oor logen, twee werelddelen en een ontelbare menigte Grote Mannen voorgeschoteld, waar onder generaal Robert E. Lee, Bismarck, Amerikaanse super-journalisten, Russische milliardairs, Oosterse wijsgeren, Virginische meester-stfuiki'overs, Pruisische jonkers en nog zo een en ander meer excusez du peul I-I. C, Ma pomme (Rembrandt) Het is jammer, dat zo kort na de vertoning van „Le rol" er alweer een Maurice Chevalier- film in Haarlem te zien is, want nu gaat men onwillekeurig vergelijken en dat valt bepaald ten nadele van „Ma pomme" uit. In deze rolprent wordt het namelijk te duidelijk, dat Chevalier eigenlijk alleen maar genietbaar is als hij zingt ofwat .dan mc-t cjië- tèvm wordt aangeduid. De liedjes' Ma pomme",, „Clodo-sérénade" en „II y tant d'umour sur toute la terre" vormen de beste fragmenten uit dit relaas over de arme zwerver die zo maar een milliard te verdelen krijgt en dan natuurlijk spoedig genoeg ervaart dat geld alleen niet gelukkig maakt. Het was allemaal wat aardiger geweest' als Maurice niet ge meend had dat de wijsheid met de jaren komt en dat hij, 'nu ook verplicht is een filosofisch tintje aan hot slot te geven. Intussen is er één ding dat. veel vergoedt: de accordeon van Tony Murena, die vrijwel voortdurend de sfeer van Parijs hoorbaar nxaalct, zoals Anton Kartis het in „De derde man" op zijn cRher voor Wenen deed. J. H. B. De duivelsval (S p a a r n e) Het tweede deel van de film „De zoon van Zorro" is ge titeld: „De duivelsval"; een rolprent die de toeschouwer terugvoert naar de tijden dat hele landstreken nog geterroriseerd werden door bandieten. Rechtgeaarde burgers wor den door hen gedwongen grote schattingen te betalen en daarnaast plunderen de boeven allerlei ranches. Aan dit onrecht komt eelvter een einde als een zekere Jeff Stewart uit de Amerikaanse burger oorlog terugkomt en de strijd met de bandie ten aanbindt. Een reeks spannende gevechten wordt tenslotte in het voordeel van Jef en de zijnen beslecht. George Turner en Peggy Stewart vei'vu'llen in deze boeiende avon turenfilm de hoofdi'ollen. A. O. "Vrouwengevangenis (City) is geprolon geerd. Het is een film die mistoestanden in een Amerikaanse staatsgevangenis voor vrou wen uitstekend belicht. „Dank je wel 1950". In enkele Haarlemse theaters draait in deze week een Polygoon- Px'ofilti-journaalmontage van driehonderd meter lengte, die door Piet Buis naar een scenario van Kees Stip dat doorspekt is met geslaagde filmgrapjes werd samen gesteld. Het filmpje heeft dit voordeel dat het nergens zwaar op de hand wordt, zelfs niet als minister Lieftinck op het doek verschijnt of als de strijd tussen lonen en prijzen die trouwens als. een-vei'geefs koeklxappen wordt weergegeven wordt uitgebeeld. De inzet met dé persiflage op het slechte weer en de spotternij mét de. resultaten van het Neder lands .elftal vormen wel de beste gedeelten van dit overzicht, waarbij de vertrouwde stem van Philip Bloemendal de commentaar spreekt. J, H. B. Lisse ZONDAGSDIENST DOKTOREN De medische dienst wordi: Zondag, Oude jaarsdag, waargenomen door dr. F. J. L. M. Haase, tel. 3685, Achterweg 42; op Nieuw jaarsdag door dr. H. A. Holl, tel. 3155, Ve.ld- horststraat,. ADVERTENTIE SCHEEPVAART Aagtekerk, 29 te Genua. Amstelkerk, 28 rede Port Amboin. Amstelland, 25 te Buenos Aires v, A'dam. Amstelvaart, 26 te Karachi Arendsdijk, pass. 28 Scillies. Averdijk, 28 te New York v. R'dam. Aai'dijk, 28 400 ra. O Bermuda Alamak, 29 te Basrah. Alcyone, 28 in Providence NW Channel. Aldabi, 29 v. Antwerpen te R'dam. Alpherat, 28 1050 m, OZO Bermuda. Alwaki, 28 140 m. W Fort Aleze. Aletta (t), 28 v. Pladjoe n. Penang. Aagtedijk, 29 v. New Portnews n. New York, 30 vni, vervv. Alderarriin, pass. 29 Kp Blanco. Almdijk, 29 v. New York n. Havanna. Alpliacca, 29 te Santos. Avundo, 29 bij Ouessant. Abbekerk, 23 te Fremantle. Amstelparlc, 29 v. Genua. Annenkerk, 30 te Suez. Axeldijk, 28 v. Port of Spain n. Buenos Aires. Bengkalis, pass. 28 Kreta Bali, 24 te Philadelphia. Bosehfontein, pass. 28 Gibraltar. Boskoop, 28 750 m WtZ Madeii'a..-. Bintang, 29 v. Genua n. Port Said, Britsura, 29 v. R'dam n. Savona. Clavella (t), pass. 28 Port Soedan. Coryda, pass. 28 Guardaful Caltox Leiden, pass. 29 Malta. Cottica, 28 te Paramaribo. Caltex Delft. 28 verw. pass. Perim. Caltex Nederland (t), pass, 29 Dahlac eil. Caltex Pornis (t), 29 bij Rarfartak. Corilla (t), 29 v. Cornerbrook n. Curacao. Ceronia (I). 27 v. Sihgapore n Hcysham. Delft, 28 bij Bermuda. Drente, 2t; v. Los Angeles te San Francisco, DiejDcrdyk, ''27 v. Balboa. Dalerdijlc, 20 540 m..}V Flores. Esso'Amsterdam (t)', pass 28 Azoren. Erir.na ft). 27 te Bnlikpapan. Edam, 20 te Antwerpen. Eendracht, 29 v. Salanski n. Neaplaya. Enggano. pass. 29 Ouessapt. Friesland (SSM1, 28 v. Londen n. Danzjg. Felipes (t), 27 v. Hongkong n. Pladjoe. Garoet. pass. 29 Dover. Gaaslerkerlc, 29 v. Port Elizabeth te Kaapstad, Groote Beer, pass. 29 Guardafui, Gad ilia (t), 24 te Curacao v, Manchester. Hector, 28 te Lissabon. Hcrsilia. 29 te R'dam v, Antwerpen. Helena, 28 v. A'dnm t.e Paramaribo. Hydra, 28 te Lnguaira. Heelsum, 29 te R'dnin v. Savanna. Hermes, 28 650 m NtO Sombrero. Hoogkerk, 28 nog te Mozambique, Java, 26 te Boston. Johan v.Oldenbarncvelt, 29 v. Aden naar FH- mantle. I<ota Agoeng. pass. 20 Perim. Kolbergen, 29 dwars Oporto. Klipfonlem, 29 te Zanzibar. Kotu Baroe, 29 V- Port Swettenham. Kola Inten, pass. 29 Dahlac eil. Kcrtosono, 26 te Belawan. Luna, 28 v. Athene n. Famagusta. Laertes, 24 v, Djakarta te Singapore. Lawak, 26 v. San Francisco te Astoria. Laurenskork, 29 v. Bandavshapoer n. Kowelt Leorsum,28 v, Duipkerken n. Antwerpen, Leklcefkerlc, 29 v. Antwerpen n. R'dam. Lombok, 28 b- Poeloelaut. Larenborg, pass. 20 Kp. St. Vincent. Leerdam. 29 v. R'dam n. New York. Limburg, 26 v. Los Angelos-n. San Francisco. Lutterkerk, 29 v. Muscat. Macuba (t), 28 v. Kielerkanaal. 1 Marken, 28 v. Antwerpen n, Dakar. Midas. 29 v. A'dam n. Spanje. Molenkerk, 28 te Antwei'pen. Maaskerk, 28 bij Bijouga eil. Mapiii, pass. 28 Kp, San Antonio. Meerkerk, 29 te Marseille verw. Merwetle, 28 525 m. NO Flores. Modjokcrto, 29 te Semai-ang. Murena (t), 29 vm. verw. Port Said. Mijdrecht (t), 28 275 m, WNW Anderhalf graads- kanaal. Mataram, pass. 20 Kp. Bon. Mentor, 29 v. Biirrlana n. Valencia. Marlekerk, 28 v. Kobe n. Nagoya. Ncsior, 29 te R'dam, Nieuw Amsterdam, 27 v. Cartagena te Cristobal Oberon, 20 v. Curacao n. Maracaibo. Orestes, 24 t.e Buenos Aires. Overijsel, 29 te Aleppy. rim.nli:;, 28 le Suez. Prins Joix. Willem Friso, 28 v, R'dam n, St. Job Poelmi Laut 27 te Socrabaja. Frlns Willem V, 28 v. Rouaan n, Dakar. Papondreeht (t), 28 vorw. .pass. Rasalhadd. Polydorus, 29 v. Colombo, 30 vm. vervv. Cochto Prins Philips'Willem, 29 v. Gibraltar n. A'dam. Tioepat, 29 te Tj. Pandan. Riouw. 27 te Singapore. Roeblah, pass. 28 Kp. Comorin. Rijnland, 28 150 m. Z St. Pauls Rocks. Ruys, 26 v. Hongkong n. Yokohama. Ridderkerk, 29 v. Aden n. Daressalaam. Salatiga, 28 v. "Penang te Port Swettenham, Stad Schiedam, pass. 28 Ouessant n. Vlaardlngtf Sibajak, 27 v. Aden. Slamat, 27 te Penang. Soestdijk,25 y.Soefabaja te Djakarta. Sumatra, 24 v. Charleston.té Baltimore. Stentor,. 28 te .Izipir v,- Beyrouth. - Salawati, 28 te Suez.. Scliiedijk, 29 te R'daxri v. Galveston. - Stanvac Djirak, 28 v: Soengeigerong n. Tjuba". Somersetshire, 1/1 nm. verw. IJmuiden. Sapr.voea. 29 v. Beira n. Daressalaam. Sloterdijk, 27 v. Savanna n. New Orleans. Straat Soenda, 27 te Recife, Tjibadak, 28 v. Durban ,11. Mauritius. Teifesias, 27 v. Probolinggo te. Djakarta. Tomini, 26 v. Makassar n. Semarang. Tabian-, 29 te A'dam v. Soerabaja. Talisse. 29 te Tilbury. Titus, 28 v. Algiers le Tunis. Trompenberg. 28 v,..Ncw Orjcans n. Jacksonvillt Tankhaven HI (t). 28 rede Pulo Sambu. Triton, 29.te Puerto Plata. Tasmas, 25 te Hongkong. Telamon, 25 te Philadelphia v. Puerto Plata. Tiberius. 26 te New York. v. Port of Spain. Tjibesar, 24 te Makassar. Tjimenteng, 26 tc Kobe. Tjipondok, 26 v. Nagoya te Kobe, Tjisadahe. 27 v. Hongkong n. Singapore. Tjitjalengka, 25 te Makassar, Tomori, pass. 29 Brothers. 1 Trompenberg. 29 v. New. Orleans te Jacksonville Utrecht, 23' 250 m, W Barbados. Van Riebeeck, 28 v. Belawan n. Singapore, Vplendam, 29 300 m..'OZO Socotra, Veend.am. 26 te Havanna v. New Yoi'k. Weltevreden. .28 v. Bnnjuwangi n. Panarakan. Waterland, pass. 28 Fefriando Noronha. Wieldrecht,. 29 v. d. Seychellen, Willem Itu.vs, 29 te R'dam v. Djakarta. Zuiderkruis, pass. 28 Ouessant. Zijpenberg, pass. 28 Iblza n. Savona v. R'dam. Zeeland, 29 v, Bahrein n. Bombay,

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 10