osse grepen en vluchtige notities uit Haarlems Journaal 1950 5 De oude zaak van vertrouwen j GEBR. HANGJAS De Haarlemse gemeentebedrijven LINCOL POLISH Predikbeurten 6 Zaterdag 30 December 1930 -- Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant TANNEER MEN ZO het verstreken jaar, zoals dat in deze dagen past, het geestesoog laat voorbijtrekken, dan iet men tot de conclusie komen, dat 1950 Haarlem en de onmiddellijke om- jving lang niet ongunstig is geweest, [immers het welvaren van stad en streek voor een belangrijk deel worden afge- jten aan de grote werken die er tot stand imen of tot welker uitvoering wordt be lten. Dat kunnen er in de huidige om- indigheden natuurlijk nooit veel zijn. iar men krijgt al met al toch de indruk fat er uit de mogelijkheden gehaald is, wat tt in zit. De symphonie van Openbare Werken werd op 22 Februari in Haarlem ingezet het het lossen van de eerste heipalen voor Ie nieuwe Gravestenenbrug, waarvan wij >p 10 November de feestelijke opening bochten verslaan. De bewoners van de wilhelminastraat en de Kinderhuisvest lebben nu al maanden lang gelegenheid waar te nemen wat er allemaal aan de ianleg van een stamriool vastzit en dat is ïeei wat. Twee belangrijke verbindingen pramen tot stand: de Delftlaan en de Zo- «ervaart. waar het avondlijke verkeer door iet heldere maar zachte natriumlicht wordt peschenen. Trouwens: Rijksstraatweg en Soendaplein, Papentorenvest en Amster- flamstraat kunnen zich sinds lange of korte lijd eveneens in een aanzienlijk verbeterde verlichting verheugen. Het G.E.B. stond flus niet stil en zal het ook in de komende jaren niet doen. want de Haarlemse raad voteerde in zijn laatste vergadering nog maar liefst vijf millioen voor uitbreiding en verbetering in de eerstvolgende jaren. I Doch ook in de randgemeenten zat men niet stil: Heemstede, zo misdeeld met bouw volume. besloot tot de bouw van bijna honderd middenstandswöningen met ver minderde rijksbijdrage, gaat over tot een nieuwe rioolwater-zuiveringsinstallatie om de bewoners van het „Havenkwartier" te gerieven en zal het zoveel voldoening schenkende Gezondheidshuis met een vleu gel uitbreiden. Drie besluiten, die de op 17 Februari zo hartelijk als burgemeester in gehaalde rnr. A. G. A. ridder van Rappard en zijn wethouders tot eer strekken, j In Zandvoord onder mr. Van Fenema's voortvarende bewind natuurlijk activiteit genoeg. Kon het Butlinplan nog niet slagen, het werd in ieder geval aan de gewijzigde tomstand:gheden als „Motel"-project aange past. De Boulevardverbinding zal voor- het volgend seizoen gereed komen en de [bouw van drie flatgébouwen luidde de „echte" wederopbouw pas goed in. Zelfs het landelijke Bloemendaal kon het in het afgelopen jaar niet zonder een Idure" beslissing stellen: men ging over tot de aankoop van „Bloemenheuvel" om er eerlang de zetel van het gemeentebe stuur te vestigen. Intussen werkte wethou der A. van Geluk in stilte stevig door aan de vervolmaking van zijin troetelkinderen Openlucht-theater en Duinmeer. i Voor natuurliefhebbers was de beste dag van het jaar die regenachtige zeventiende November toen de toegangshekken tot het [nationale park „De Kennemer Duinen" Wijd werden opengezet, een handeling die overigens door het gemeentebestuur van Bloemendaal met gemengde gevoelens werd gadegeslagen. Teleurstellingen Het zou oneerlijk zijn om in het zachte Schijnsel van het ouclej aarsavondlicht de [teleurstellingen te vergeten: Beynes verliet dan toch maar na 112 jaar de staid waar het bedrijf groot is geworden, prettig voor [Beverwijk ongetwijfeld, jammer voor Haarlem dat heus wel een beetje indus triële activiteit er bij kan gebruiken nu er zo'n prachtige haven voor gereed ligt. 'Maar wie weet wat of de stichting, die dit [jaar in het leven werd geroepen om daarin wat verbetering te brengen, gaat presteren, j In Velsen schijnt men geen stichting ijiodig te hebben, zeker niet om de Hoog ovens te stimuleren, welk complex op 10 Juli met de eerste Breedband-steen werd lilgebreid. Een tikje aan de lauwe kant was ook de 'iering van het vierde Haarlemse Bloe- lenfeest, al kwamen er met en. zonder lulp van Haarlems Bloei, dat aan de bouw 'an het omstreden .modelhuis" nog niet tekwam vreemdelingen genoeg binnen de Spaarneslad en nam ook het aantal congressen toe, die vooral in „Dreefzicht" een puike omgeving vonden. Opschudding Vcor de opschudding werd gezorgd door een moord op een zonnige Julimorgen op een Haarlemse haringkoopman die op de Botermarkt stond en kort tevoren door een roofoverval op een manifacturier aan cle Herensingel. I Opschudding was er ook onder de Heem- steedse huisvrouwen over de melksanering die inmiddels zich ook tot Haarlem gaat uitstrekken en onder de bakkers, die zich in het begin van het jaar in een ver bitterde broodoorlog zagen gewikkeld. Voor Haarlems burgemeester begon het nieuwe jaar ook niet best: hij maakte een gevoelige smak op de Haarlemse ijsbaan en wethouder Geluk mocht onder de ge meentestukken gedurende vele weken l.B. achter zijn handtekening zetten. Komen en gaan Aan gaande en komende mannen was na tuurlijk geen gebrek. We namen afscheid van rechter J. H. H. Hulsmann, die tot raadsheer in het Amsterdamse Gerechts hof werd benoemd, doch heetten daaren tegen de in 1946 uit Haarlem vertrokken ir. F. Ottevangers weer welkom, nu ais directeur van de Provinciale dienst voor Wederopbouw en Volkshuisvesting. An deren gingen heen naar het land vanwaar niemand weerkeert, zo betreurden wij het verscheiden van Bennebroeks laatste am- bachtsvrouwe. mejuffrouw A. L. Willink, van het raadslid mevrouw Van Eck-Thiel, van de plebaan mgr. Filbry, van de N.Z.H.- man in hart en nieren P. M. Gieske, van de grote Haarlemse speeltuinorganisator Van Ophuysen. Ook een vertrouwd bedrijf verdween met het verscheiden van de eigenaar uit het stadsbeeld, dat van de stalhouderij Feije, waarvan de veiling grote belang stelling trok. Andere organisaties weer toonden zich ondanks hoge ouderdom nog springlevend: de Vincentiusvereniging, die haar eeuw feest vierde en de speeltuin „Oosterkwar tier" die het dertig jaar uithield, evenals het Kennemer Lyceum en Polygoon. De Haarlemse vermaarde flikken -en andere chocolade- en cacaoproductenfabriek Het was op Kerstmis, dat de beroemde Franse filmkomiek Fernandel die joueripeiis nog onlangs bewees dat hij ook in serieuze stukken een groot acteur kan zijn voor het eerst zijn pasgeboren klein dochter Martine heeft aanschouwd. Op deze foto ziet men hem terwijl hij zijl eerste Kerstgeschenk aan Marline aan biedt, in zijn „Villa met de duizend rozen" in de omgeving van Marseille. Dienstplicht voor immigranten in Australië In aansluiting op het bericht, dat de Australische regering met een aantal Europese landen onderhandelt ten einde onderdanen dezer landen in Australië on der de wapenen te kunnen roepen, wordt vernomen, dat een wetsontwerp dienaan gaande reeds bij het Australische parle ment is ingediend. In afwachting van het verloop der behandeling van dit ontwerp zal de Nederlandse regering binnenkort naar standpunt hieromtrent bepalen. ADVERTENTIE wenst zijn cliëntèle en kennissen «j een gelukkig 1951 3 GROOTHANDEL IN VEE EN VLEES -4 4 Telefoon 17333 TTVVVVVVVyVTVTVTTTVTVTVVVVVt Droste telde nog eens tien jaar bij het gekomen is. gouden jubileum op en dat deed de toneel vereniging „Alberdingk Thijm" ook. Op cultureel gebied is Haarlem altijd in de voorste geleden gebleven. Ook in 1950. dat de stichting van de sociëteit „Teister- bant" aanschouwde, welke instelling de Vleeshal tot nieuw leven wekte. De Hol landse Maatschappij der Weienschappen kon met voldoening de voltooiing na 65 jaar van de Oeuvres completes van Christiaan Huygens bekend maken en dr. J. S. Barlstra werd door de Koninklijke Maatschappij voor letterkunde onderschei den met de Meesterprijs. In Heemstede kregen de plannen voor een bioscoop theater eindelijk vaste vorm. Haarlems Zuiderbuur werd tevens de zetel van een belangrijke gramofoonplatenindustrie. De belangrijkste gebeurtenis op sport gebied mogen we niet vergeten: de pro motie van H.F.C. naar de Tweede klasse. Maar de aardigste evenmin: de door het centrum comité ..Koninginnedag" georga niseerde zeepkistenrace op de Grote Markt op Bevrijdingsdag. In de laatste maand van het jaar nam een man afscheid wiens naam onverbreke lijk aan de Spaarneslad verklonken is: dv. C. Spoelder. De grootse hulde hem bereid ligt nog vers in het geheugen. Weinig weken tevoren zo wisselen heengaan en vernieuwen steeds af had mr. Cremers de nieuwe wijkraad voor Haarlem-Noord geïnstalleerd, de eerste bescheiden toepas sing van de wijkgedachte waartoe de raad in September had besloten. Het heeft zin om met de vermelding van dit feit deze zeer korte, uiterst vluchtige kroniek van het verstreken jaar te besluiten, omdat het demonstreert hoe in de wenteling der wereld nieuwe gedachten langzaam maar zeker werkelijkheid worden, omdat het ogenblik dat zij algemeen aanvaard worden J. H. B. Toon Verhey leidde een Tsjaikofsky-concert De solist Tan Smeterlin liep vast in de finale Vrijdagavond gaf de H.O.V. een extra concert tot besluit van het jaar voor een uitverkochte zaal. Deze grote belangstel ling was het natuurlijke gevolg van een doelmatige reclame, van een brillant pro gramma geheel gewijd aan Tsjaikofsky en van de solistische medewerking van een Poolse pianist met wereldreputatie, Jan Smeterlin. Een paar maanden geleden hebben wij Smeterlin hier nog gehoord als Chopin- speler en daar hebben wij de heerlijkste indrukken van meegedragen. De tere en intieme poëzie, die deze meester-pinnist aan zijn instrument weet te ontlokken, is zo puur en zo verheven dat zij werkt als een openbaring. Zijn interpretatie van de eerste Ballade van Chopin zal ons onverge telijk blijven. In de nog frisse herinnering van dit verrukkelijk, geestelijk geladen klavierspel, hebben wij ons wel eens afge vraagd, wat Smeterlin van het pompeuze Eerste Tsjaikofsky-concert terecht zou brengen. We konden het effect van deze, op de primaire instincten werkende muziek kwalijk rijmen met de bijzondere artistieke hoedanigheden van de Poolse pianist. Het was dan ook met een zekere reserve dat we deze avond tegemoet zagen, laten wij zeggen met een voorgevoel dat er iets ver keerds zou gebeuren, op z'n minst dat er iets gekwetst zou worden van de herinne ring aan het ongerept schone, die wij van deze kunstenaar hadden overgehouden. Het verloop van de uitvoering van het concert in bes was helaas zoals wij met een beetje angst verwacht hadden. Wij vonden er de echte Jan Smeterlin niet in terug, behoudens in het Andantino, waar bij hij eventjes naar zijn aard en aanleg kon poëtiseren. Maar zijn kracht en bra- vour deden gemaakt aan en de voordracht miste natuurlijke souplesse en vooral overtuiging. Men zou gezegd hebben dat Smeterlin het werk voor het eerst in het openbaar speelde en tevreden was zich te kunnen verlaten op de stuwingen van Verhey en het orkest. Misschien was dit ook wel zó: in een plaats als Haarlem, waarvan de weerklank in de hoofdsteden van Europa en Amerika niet gehoord wordt, kan je wel eens wat wagen. Zeker als je over zo:n fameuze pianotechniek be schikt als Smeterlin, die zich om het effect te verhogen in de finale ging bedienen van de interpolaties van Joseffy. Dat lukte eenmaal, doch bij de herhaling liep hij er in vastKortsluiting! En dan maar trachten het orkest hier of daar op te vangen om samen de eindstreep te halen. Een geheugenfout kan iedereen overko men: dat was ook niet het ergste, al kon men haar gedeeltelijk op rekening stellen van de vergissing die Smeterlin beging zich aan Tsjaikofsky te wagen, iets wat hij gelukkig niet nodig heeft om een groot pianist te zijn. 't lis op een H.O.V.-concert nog wel eens gebeurd, dat een artist van wereldfaam vastliep; het was, naar deze ons toen ver zekerde, de eerste keer in zijn leven. Ge lukkig, voegde hij er lachend aan toe, dat ADVERTENTIE Vanaf 2 JANUARI a.s. speelt in Café-Restaurant DIËBEN - Stationsplein PIANIST-ENTERTAINER René Krijgsman het maar in Haarlem gebeurde! Misschien denkt Smeterlin er juist anders over: jam mer dat het nu net in Haarlem moest ge beuren, waar ik pas geleden zo'n heerlijk Chopin-recital gegeven heb. Het strijkers-ensemble der H.O.V. had de avond ingeluid met dc Serenade opus 48; een geducht stuk, vooral wanneer in de snelle delen de tempi zo sterk opgevoerd worden als dit keer onder de zeer leven dige directie van Verhey. Tengevolge hier van werden alle bedoelingen nog niet. vol kamen klaar gerealiseerd: ware dit wel het geval geweest, dan zou het een virtuoze prestatie geworden zijn. Maar in het reiken naar een ideaal op zichzelf is al veel schoons te beleven en in de spanningen daar van kunnen zelfs volmaakt schone dingen ontstaan. Wij denken hierbij aan de Elegie en aan de inleiding van dc Finale, die heerlijk klonken. Het brillante succes van de avond was echter voorbehouden aan de vertolking van de „Pathélique". Deze symphonie vol effect en pathos, maar ook boordevol waarachtige bezieling, tragiek en eerlijke muzikaliteit, is deze avond onder de vurige en tevens bezonken leiding van Verhey op eminente wijze ten gehore gebracht. Wat er aan expressie en aan instrumentale glans in deze zwanenzang van Tsjaikofsky neer gelegd is, werd er door ons wakker orkest schitterend uitgehaald. Deze prestatie mocht gelden als het buitengewone op dit buitengewoon concert. JOS. DE KLERK. Vrijzinnig Christ. Jeugd. Ged. Oude Gracht JAN GEYLVOET Jr. Doelstraat 35 47. 11.45: Ds. J van Hille. Jeugddienst voor HAARLEM - TEL. 13538 - OPGF.R. 19»» I j£!?«re-n- «ïtelIcÜB*. ftrtcbM. 31. Donder- dag De grootste dag van Spaarndam: de onthulling van het monument voor ..Manneke Droog", waarbij zowel Koningin Juliana als de Prinsesjes Margriet en Marijke tegen woordig waren. Na afloop van de plechtigheid werd op de hagelwitte „Piet Hein" een tocht op het Noorder Buitenspaame gemaakt. ADVERTENTIE RADICALE METHODES De fa. Holt in de Anegang volgt een afwij kende vorm van opruimen van haar restanten. Zij heeft uitgezocht welke artikelen zij na de opruiming niet meer wil hebben en eta leert deze tegen opruimingsprijs. Dit is ge woon. .Ongewoon is dat zij op deze verlaagde prijzen een steeds grotere korting op de resten van de resten gaat geven. Na enige tijd zelfs 80%, zodat b.v. een opruimings prijs van 9.98 met 80 °/o korting 1.99 wordt. Maarer is dan grote kans dat het ge wenste reeds verkocht is. Dit is wel Ameri kaans, en dé moeite nog eens waard om bij Holt te gaan zien of er iets van Uw gading bij is. Kalkzandsteenfabriek in IJmuidense bunker Architect Huib Tuninga uit Haarlem ontwierp het gewijzigde front, van de IJmuidense duikbootbunker die volgend jaar een stevig onderdak aan een nieuwe kalkzandsteenfabriek zal verschaffen. Met deze fabriek, die naar de haring haven afgesloten wordt door glazen wan den. zullen in eerste aanleg per jaar 100 millioen kalkzandstenen gemaakt kunnen worden met behulp van 150.000 kubieke meter zand, dat tussen de pieren gebaggerd wordt en vroeger nutteloos verderop in zee verdween. Klokkenspel op Nieuwjaarsdag te Haarlem Reinout Heering bespeelt Maandag, Nieuw jaarsdag, van 12 tot 13 uur de klokken der St. Bavo. Het programma luidt: 1. Toccata Jubilante, Jac. Bonset; 2. a. De lendenen omgord, J. G. Bastiaans; b. Vader. .U zij toegewijd, J. Barnly: c Mit dezen nieuwen Jahre, J. Barnly; 3. Gavotte, J. S. Bach: 4. a. A. Hun ting we wil go, J. S. Bach: b. The Merry Bells of London Town, J. S. Bach; c. John Peel. J. S. Bach; 5. Turkse Mars, W. A. Mo zart: 6. Suite voor carillon, Dr. Joh. Wage naar: a. Inleiding: b. Hollandse Mars; c. Liedje van de steenlegging; d. Menuet; e. Uittocht van David van Bourgondië: f. Utrechts Jolijt: 7. Menuet. Jef van Hoof; 8. a. Strooi vandaag een enk'le bloem, C. van Rennes; b. Mij spreekt de blomme een tale, C. van Rennes; c. Brechtje-buur. C. van Rennes; 9. Hindoe-lied uit ..Sadko". N. RimskyKorsakof: 10. Improvisatie over: „Wat de toekomst brengen moge". J. Zundel. Nachtdienst apotheken Firma Duym en Keur. Keizerstraat 6. telefoon 10378. Apotheek Bëgemann en Sneltjes, Kruis weg 30. telefoon 10043. Marnix-apotheek. Marnixstraat 65. tele foon 23525. Heemstede. Heemsteedse Apotheek, Binnen weg 98. telefoon 28197; Aerdenhout apotheek. Zandvoortselaan 164, telefoon 2S772. Serie bunkerdiefstallen in Zandvoort opgehelderd Het ziet er naar uit dat de serie inbra ken in de bunkers van het Zandvoortse Kostverlorenpark thans opgehelderd is. Gisteren heeft de gemeentepolitie een dertigjarige Amsterdammer op heterdaad bij een poging tot inbraak in een van de zomerverblijven betrapt. Een huiszoeking had tot resultaat dat tal van goederen, vooral lakens, slopen en kledingstukken, werden gevonden, die hoogstwaarschijnlijk van vorige inbraken in het bunkerdorp afkomstig zijn. De man is ingesloten. De winst uit het Energiebedrijf is voor 1951 hoger geraamd dan voor 1950, maar er was geen storting in het Vernieuwingsfonds mogelijk De saldi van de winstgevende bedrijven worden voor 1951 al weer hoger geraamd dan voor 1950. Wij houden bij onze telling ook rekening met de retributies voor het hebben van kabels en buizen in gemeente grond, want dat is (wij hebben dit vroeger breedvoerig uiteengezet) verkapte winst. De cijfers zijn: Energiebedrijf: winst 2.040.150, retri buties 361.000, totaal 2.401.150. Waterleiding: winst 180.000, retributies 169.000, totaal 349.000. Openbaar Slachthuis: winst 9400. Bij elkaar geven deze bedrijven dus niet minder dan 2.759.550 aan winst. Voor 1950 was de raming 2.456.100, zodat er een stijging van 303.450 is. Deze vermeerdering is in het bijzonder te danken aan het Energiebedrijf, want daar klom het batige saldo van 2.187,000 tot 2.401.50. Het Waterleidingbedrijf neemt 48.200 van de stijging voor zijn rekening. Voorts zijn ook de resultaten van het Openbaar Slachthuis gunstig, want voor 1950 werd een verlies van 32.700 geraamd, waartegenover nu een winst van 9400 slaat. Men weet dat het gas- en het elcctrici- teitsbedrijf thans gecombineerd zijn tot één energiebedrijf. Uit de begroting is wel vast te stellen hoe de winst voor de afdeling electriciteit op 1.841.600 begroot is en voor de afdeling gas op 198.550. Als wij de ramingen voor de jaren 1950 en 1951 gaan vergelijken, moeten wij aan tekenen dat het energiebedrijf voor het komende jaar een hogere winst belooft, maar daar staat tegenover dat er in 1950 een storting in het vernieuwingsfonds werd uitgetrokken van 312.000. Zo die storting ook voor 1950 was geraamd, zou de winst van het bedrijf niet hoger, maar geringer zijn geweest dan voor 1950. Een voorzich tige bcdrijfspoliliek zou die storting nood zakelijk gemaakt hebben (want er zil im mers geen voldoende reserve in het bedrijf voor de vernieuwingen die uitgevoerd moe ten worden, zodat daarvoor geleend moet worden), maar de toestand der gemeente- financiën is thans zo ongunstig dat die 312.000 niet gemist kunnen worden. ADVERTENTIE M. BOOIMAN Cuisinier 2e EMMASTRAAT I P. t. TJELEF. 14627 Naast deze winstgevende heeft de ge meente ook verliesgevende bedrijven. De nadelige saldi daarvan zijn als volgt geraamd: Grondbedrijf Reiniging Onlsmett.dienst Stortings- en Ophaaldienst Woningbedrijf 1951 478.250 703.940 8.461 22.575 207.044 1950 428.977 667.000 8.575 32.210 244.665 ADVERTENTIE ZIG-ZAG-NAAiMACHINES Maandag. 10: Ds. A. Bos. Grref. Gemeente, Ridderstraat 29. 10 en 5: Leesdicnst. Donder dag 7.30: Ds. A. Verhagen, van Kampen Ger. Gemeente onder het Kruis. Ged. Oude Gracht 47. Dinsdag 7.30: Ds. J. A. Smink. van Rot terdam C'hr. Geref. Kerk. Raaks. 10 en 5: Ds M. Holtroo. Maandag. 10: Ds. M. Holtrop Baptiste Gemeente. Parklaan 34. 9.30: Ds. J. W. Weenink. 5: Dezelfde. Oudejaarsavond- dienst. Maandag 9.30: Ds. J. W. Weenink. Ge bouw ..Salem". Bakenessergracht 65. 7.30: Jeugdsamenkomst iOudejaarsoverdenking>. Leger des Heils. Schagchelstraat 26. 10: Hei- iigi'ngsmeeting. 7: Jaarsluiting. Maandag. S: Motto-avond. Pinkstergemeente, geb. „Imma- nuël". Nieuwe Kruisstraat 14. 10: Openbare samenkomst. 7: Oudejaarsavonddienst. Maan dag 10.30: Samenkomst. Ned. C'hr. Gemecn- sehapsbond. Linnaeuslaan 14. Maandag 3.30: Samenkomst Vergadering van Gelovigen, Jansstraat 85. 10: Samenkomst (Broodbre- kem. Gemeente des Hceren, I.ange Molenstr. 22. 10 en 5.30: Samenkomst. Gemeente Gods, Jansstraat 85. zaal 5. 10 en 7.30:-Samenkomst De Christengemeenschap. Jansstraat 83. 19: Preek. Finkstorcvangclisatie. Ged. Oude Gracht 47. 10: Samenkomst. 7: Volle Evan gelieprediking Kruisleger, Wolstraat 7. 10: Wijdingsdienst. 12: Zondagsschool. 8: Ver- lossngssamenkomst. Donderdag 8: Grote Verlossingssamcnkomst. Kerk van Jezus Christus van cie Heiligen der Laatste Da gen. Cornolssleeg 9. 10.30: Zondagsschool. .1: Kerkdienst. Christian Science, Jansstr. 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingkcrk. Wilhelminastraal 21. iri en 5: Godsdienstoefening. Herst. Apost. Zendinggemeentc. Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening Maandag 10.30: Gods dienstoefening. Soefi-Beweging. Nassauplein 8. 7.30: Oudejaarsdienst. Ned. Ver. V3n Spi ritisten „Harmoula". Jansstraat 83. 10.30: Oudejaarswjjdingsdienst. Dhr. J. P. Smit, Haarlem. Speciale reparatie-inrichting De jeugdbibliotheek te Haarlem Opening tegen April te verwachten Er is enige vertraging in dc opening van de Jeugdbibliotheek (een afdeling van de Haarlemse Stadsbibliotheek) gekomen. De oorzaak is dat Openbare Werken een hoger crediet moet hebben voor de inrichting van het gebouw aan de Schouwtjeslaan. B. en W. zullen dit verhoogde crediet bij de raad aanvragen. Verder zijn er geen beletselen voor de openstelling. De boeken zijn er en ook het personeel voor de uitreiking. Het is te verwachten dat het gebouw over enkele maanden gereed zal zijn. De opening der Jeugdbibliotheek is daarom tegen April tegemoet te zien. Drie ongelukken op het ijs Gisteren zijn er op het ijs in Haarlem drie ongelukken gebeurd, waarvan twee met ernstige afloop. Het'eerste betrof een vijfjarig meisje, dat de bevroren Delft wilde oversteken om vlugger op de ijsbaan te komen. Zij zakte bij een afwateringsbuis door een zwakke plek en schoof onder het ijs, doch zij kon door een onbekend gebleven persoon ge red worden. Op het ijs van de Zomervaart viel een 74-jarige man zo ongelukkig, 'dat hij een wervelfractuur opliep en naar het Dia- conessenhuis moest worden overgebracht. Zijn toestand was vanmorgen redelijk wel. In de avonduren viel een 22-jarige typiste bij het passeren van een andere schaatser op de ijsbaan op diens schaats, hetgeen een diep gat i.n haar reehteronder- kaak ten gevolge had. ADVERTENTIE VRIENDEN, BEKENDEN EN ALLE VERBRUIKERS VAN een GELUKKIG NIEUWJAAR H. STAM DONKERE SPAARNE 20. Tel. 14214 totaal 1.420.270 1.381.427 Hier beperkt zich de stijging van uit gaven tot 38.843. Wanneer wij de verliezen van de winsten der bedrijven aftrekken, blijft er dus nog een bedrag van 1.339.280 over. Maar daarvoor is gauw een bestemming gevonden, want het tekort op het hoofd stuk Maatschappelijke Steun en Voorzorg is alleen reeds 4.207.539. (Voor 1950 werd dit tekort op 4.017.258 geraamd.) Onder dit tekort zijn ook de uitgaven voor de Geneeskundige Dienst begrepen. Nog even komen wij terug op het tekort van hel Grondbedrijf. Onder het hierboven genoemde bedrag van 478.250 is begrepen 1/12 (of 206.526) van het tekort dat op 16 Maart 1949 bij deze dienst werd gecon stateerd toen de gronden die eigendom der gemeente zijn, opnieuw getaxeerd werden. Die taxatie was toen wel erg tegengevallen. In 1954 moet opnieuw de 5-jarige taxatie gehouden worden. Gehoopt wordt dat de gronden dan hoger getaxeerd kunnen wor den. Nu de prijzen van vrijwel alle artike len naar boven gegaan zijn, is wel aan te nemen dat de gronden dan ook hoger ge taxeerd worden dan in Maart 1949. Zestigjarig bestaan van „De Tien" De Haarlemse vereniging van brand- weervrijwilligers zal in 1951 het feit her denken dat zij zestig jaar geleden werd op gericht. Ter gelegenheid hiervan wordt een feestweek georganiseerd die op 19 Mei wordt ingezet met een Oudejaarsavond. Op 21 Mei volgen een reünie, een receptie, een feestdiner en een ontvangst op het stad huis. Op 23 Mei wordt een kindervoorstel ling gegeven. Voorts wordt er 's middags een voetbalwedstrijd gespeeld. Op 25 Mei wordt een cabaret-avond aan geboden. In de hoofdwacht op de Grote Markt zal bovendien gedurende enkele da gen in de feestweek een tentoonstelling worden gehouden. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed in de Consisto riekamer. Zondag geen dienst, Nieuwe Kerk. 10: Ds. J, E. L. Brummelkamp. 7: Ds. Joh, Bronsgeest. Maandag. 10: Ds. B. van Gelder. Noorderkerk. Zaterdag 45: Bidstond. Zon dag 10.30: Ds. A. J. van Rhijn. 7: Dr. A. J. Raskei-. Oosterkerk. 10: Dr. H. van der Loos 7: Ds. A. J van Rhijn. Kapel Sarepta. 9.30: Dhr. F. R. Aschoff. Kinderkerk. 10.45: Ds. L, Brink, Velsen. Bakencsserkerk. 9.30: Kinder kerk. 10.30: Ds. B. van Gelder. Jeugdkapcl- dienst. Diaconesscnliuis. 4.30: Ds. S. H. J. Voors. Rusthuis Jansstraat. 10.30: Geen dienst 7: Dhr. A. Beeks. Maandag 10.30: Dhr. A, Beeks. Ver. van Vrijz. Hervormden. Jacob- straat 6. 19.30: Dr. J. de Graaf. Ned. Herv. Evangelisatie, Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. P. J. Dorsman. Schelluinen Eglise Wal- ionnc. Begijnhof 30. Dimanchc 31 Decem- bre a 19 h. 30: Service de fin d'année. présidé par nu-, G. Roth, d'Amsterdam. Church of England. Sunday, Dec. 31st. 3 p. m. at the Oud-Katholieke Kerk. Kinderhuissingel; Evensong. Rev. C. E Weame. Stads Evange lisatie. Lange Herenstraat 6. 10: P. Wester 7.30: J. F. Snoeks, Jaarsluiting. Woensdag geen samenkomst. Vrijdag 8: Bijbellezen. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. P. D Bardelmeyer, Noordwijk a. Zee. 5: Dezelfde! Jaarsluiting en H. Avondmaal, vrij voor alle gelovigen. 8: Geen Jeugdbijeenkonist. Maan dag geen dienst. Opwekkingssamenkomsten Zuiaerstvaat 15. Donderdag 8: Dhr. J. Bruyn, Wassenaar Maranatha-lezing. Broe dergemeente. Parklaan 34. Zaterdag geen zangdienst. Zondag n.m. 7: Ds. H. Sehutz. Sluiting des jaars. O. R. G. Centrum, Wcs- terhoutpark 1 A. 7.30: Oudejaarsdienst. Vrije Evang. Gemeente, Bakenessergracht 65. 9.30 en 5: Ds. J. Enter Sr.. uit Rotterdam. Maan dag 10.30: Ds. J. Enter Sr., uit Rotterdam. Evang. Luth. Gemeente, Witte HerensLr 20. 10.30: Geen dienst 6.15: Ds. W. Spliethoff, Rustoord. 7.30; Ds. W. Spliethoff. Ver. Doops- gez. Gemeente. 7: Ds. Daalder. Oudejaars avonddienst. Remonstr. Geref. Gemeente. 19.30: Mej. Dr. J. W. Herfst. Maandag 10.30: Ds. J. J. van Hille. Geref. Kerk, Kloppersin- gelkerk. 10: Ds. J. A. v. Arkel. 5: Ds. L. Hoor. weg Jr. Wilhelminakerk. 10: Ds P. de Ruig. 5: Ds. A. M. Boeijinga. Maandag' 10.30: Ds. L. Hoorweg Jr. Zuid-Oosterkerk. 10: Ds. A. M Boeijinga Ds. J. A. van Arkel. Geref! Kerk, Begijnhofkapel. 10.30 en 5: Ds. A. Bos K Rozendal. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julanakcrk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag. 10: Ds. M. G. Blauw, em. pred. te O ver veen. 7: Ds. G. Koch. Maandag 10,30: Dr. M. v d. Voet. Immanuëlkerk. 10: Ds. A. K. de Groot. 7: Dr. H. v. d Loos. Ned, Prot. Bond. gebouw Berkenstraat 10. 7,30: Ds. G. K. v d. Horst. Geref. Kerk, Noord-Schotcrkerk. 9 en 10.30: Ds. I.. Hoor weg Jr. 5: Ds. P. de Ruig. Maandag 10.30: Ds. P de Ruig. Chr. Geref. Kerk. Florcsstraat. II) en 5: Ds. J. C. Maris. Maandag 10: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ncd. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplcin. 10: Ds. v Niemvenhuij- zen, 19.30: Ds. Oskamp Kapel N. Vredcnhcf. 10.30: Ds. Bartlema. 19.30: Ds. Henkels. Aula Chr. Lyceum. 10.45; Ds. Oskamp. 19.30: Ds. v. Nieuwenhuijzen. Ncd. Prot. Bond. Post- laan 16. 7.30: Dr. H. Jansen, Voorg. van de Afdeling. Geref. Kerk. Aula Lyceum. 9: Dr. P J, Richel. 5: Ds. A. Dondorp. Koediefslaan, 10: Ds. A, Dondorp. 5: Ds. J. M. Mulder. Maandag 10: Dr. P, J. Richel. Camplaan 10: Ds. J. Mulder. Amsterdam-Z. 5: Dr P. J. Richel Ger. Kerk. 9.30 en 4.30: Ds. M. Vriez'e. AERDENHOUT. Ncd. Herv. Kapel 10.30: Ds. E. Sarabcr, uit Zandvoort. 19.30: Ds. J. E. Drosl, Maandag geen dienst. Religieuze Kring, Eikenlaan 5 19.30: Ds. J. Heidinga, Voorg. Vrijz. Herv.. Haarlem. BENNEBIIOEK. Ncd. Herv. Kerk. 10: Ds. F. R. A. Henkels. te Heemstede. 7: Oude jaarsavonddienst o. 1 v. Ds. Brummelkamp te Haarlem. Maandag 10,30: Ds. Knotnerus te Hillegom. Geref. Kerk 10: Ds. C. Meyer, te Beverwijk. 5: Oudejaarsavonddienst o. 1. v, Ds. T. Sptlker Maandag. 10: Ds. T. Spillter. BLOEMENDAAL. Ncd. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch, de Beus. 19.15: Dr. J. II. Stelma Maairi dag, Geen kerkdienst. IJ: Ontmoetingsbijeen- komst voor gemeenteleden in het Jeugdhuis. Ncd. Prot. Bond, Potgieterwcg 4. 7: Ds. A. van Biemon. Hv. Bentveld. Geref. Kerk. 9, 10,30 en 3.30: Dr. J. L. Koole Maandag 9.30: Dj- J. L. Koole. Vrjje Katholieke Kerk Popellaan 1. 10.30: Gez. I-I. Mis 19.30: Vespers én Lol'. Oudejaarsavoncllierclénking. Maan dag 10.30: Gezongen II. Mis. Woensdag 19.30: Vespers en Lol'. OVEKVEEN. Ncd. Herv. Kerk. 10: Dr. J. H. Stelma. 19: Dr. Ch. de Beus. Maandag Geen ochtenddienst. 19. 45: Avondstilte voor Prot. Overveen, voorafgegaan door Zang- dienst, aanvangende 19.15 in de kerk aan de Ramplaan. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. W. Fijn van Draat. Maandag 10: Ds. W. Fijn v. Draat. HALFWEG. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. C, J. Meilink. Badhoevedorp. 11.45: Kinderkerk 7: Ds. Kromhout. Maandag 10: Ds. Kromhout! Geref. Kerk. 10 en 8: Ds. D. Zwart. Maandag 10.30: Ds. Zwart. Geref. Kerk (Art. 31) Kleu terschool). 10.30 en 3: Cand. C, Trimp. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. C. Winter, van Rijk. 7: Ds. J. C. Salverda. Maandag 10: Ds. J. C. Salverda. Doopsgezinde Gemeente. 7.30: Ds. J. Kuiper, van Amster dam. Maandag geen dienst. Geref. Kerk. 10 en 6.30: Ds. M Ros. Maandag 10: Ds. M. Ros. MEUW-VENNEI'. Ncd. Herv. Kerk. Dorp. 9.30: Ds. M C. Don. 6.30: Ds M. M. de Jong. Maandag 9.30: Ds. M. M. dé Jong. Abbencs. 9.30: Cand. J. Trilt. 6.30 Ds. M. C. Don. Maan dag 9.30: Ds. M. C. Don Bethel Kapel. 10: Ds. M. M. de Jong. 7: Cand. J. Irik. Maandag geen dienst. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds. IJ. v. v Zee. Maandag 10: Ds. IJ. v. d. Zee. BADHOEVEDORP. Ned. Herv. Kerk. Im manuëlkerk. 10: Ds. A. Kromhout, van Half weg. 5: Ds. C. J. Meilink. Maandag 10: Ds, J. C. Meilink. Geloof- en Liefdekerk. 10: Ds. N H. Kuperi. van Sloten. 7: Ds. H. Tulp. Maandag. 10: Ds. J. C. Meilink. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. P. Warmenhoven. Maandag 10: Ds. P. Warmenhoven. VIJFHUIZEN. Ned. Here-. Kerk. 10 en 7: Dhr. A. C. Brörens. Maandag 10.30: Dhr. A. C. Brörens. Geref. Kerk. 10: Ds. S. J. Donker van Bcnnebroek. 7: Ds. I'. Riemersma Maan dag 10: Ds. 1'. Riemersma. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. G. J. Waaidenburg. Haarlem. 7: Ds. P. A. Tiche laar. Maandag 10: Begroetingssamenkomst. „Dc Toorts". 10: Ds. P. A. Tichelaar, 7: Dr. M van der Voet, Haarlem-Noord. „De Kapel" geen dienst. SPAARNDAM Ned. Herv. Kerk. Oost Oude Kerk. 10: Ds. E. Reeser. 8: Ds. J. Kroon Maandag. 10: Ds. G. H. v. d. Woord West Kon. Emmaschool, Raafstr. 10.30: Ds. J. Kroon Bevest. Kerkeraadsleden. 8: Ds G. H. v. d Woord. Maandag. 10.30: Ds. J. Kroon. Evangelisatie ..Bethel". Oost Kolk. Spaarn dam. 10: Dhr. H. de Wachter, uit Beverwijk. Oudejaarsprediking. ZANDVOORT. Ncd. Here-. Kerk. 10: Ds. J. E. Drost, van Aerdenhout. 7: Ds E. Saraber Jr. Maandag 10.30: Ds. C. de Ru. Ned. Prot. Bond. Brugstraat 15. Ds. J. M. de Jong. van Amsterdam. Maandag geen dienst Geref. Kerk. Julianaweg. 10 en 19.30: Ds A'. de Rui ter. Maandag 10.30: Ds. A. Dondorp, van Heemstede Ncd. C'hr. Gcmccnschapsbond, gebouw Ons Huis. Dorpsplein. Dinsdag 8: .1. Dammuller. Evangelist te Alkmaar Pa rochie II. Agatha, Gr. Krocht. H.H. Missen om 7. 8 30 en 10 de Hoogmis. 7: Lof. Maandag H.H. Missen als Zondag. Li de week H.H. Missen om 7 en 7 45. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds Chi\ Eerhardt. van Hillegom. 5: Ds. C. Jongeboer. Maandag 10: Ds. C. Jongeboer. Ned. Prot. Bond. 4: Dhr. Hulsbos, van Sassenheim. Geref. Kerk. 10: Dr. H. J. Westerink. var! Leiden. 7: Dr. Th. Ruys Jr. Maandag 10: Dr Th. Ruys Jr. Geref. Kerk (Art. 311 iO en 4.30: Ds. J. J Verleur. Maandag 10.30: Ds J J Verleur. Geref. Gemeente. 10 en 4: Ds K dé Gier. Maandag 10: Ds. K. de Gier. Oud-Gerei' Gemeente. 9.30 en 3: Leesdiensv Maanda<* 9.30: Leesdienst. Christ. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. H. W. Eerland. Maandag 10: Ds ii IV. Eerland.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 9