CHINEZEN EN NOORD-KOREANEN RUKKEN SNEL OP NAAR SEOEL OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Overwegen De aanvallers bekommeren zich niet om hun geweldige verliezen De vacantie van het Koninklijk gezin Mogelijkheid tot conferentie der grote vier werd opengelaten MacArthur stelt de herbewapening van Japan in het vooruitzicht aking in Ierland breidt zich uit Dico van der Meer overleden Verschroeide aarde Betere situatie in Indochina Vlootbezoek aan Valencia was niet officieel Het woord is aan ONZE DIRECTIE NIEUWJAARSBOODSCHAPPEN Spaak: „De stem van Europa moet zich doen horen Verschuiving leeftijdsgrens toelating lagere school Onze abonnementsprijs De Kerstinzameling voor de Stille Armen Duitsland spoedig geen vijand meer HET WEER AFGEBEELD 65e JAARGANG No 148 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 2 JANUARI 1951 Haarlems Dagblad iJ- l 295e JAARGANG NP I Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. VV. Peereboom en A. D. Huijsman DE RUSSEN hebben doen weten dat zij bereid zijn tot een vier mogendheden- conferentie onder zekere voorwaarden. Die voorwaarden zijn niet bekend, want de tekst van hun antwoord moet nog gepubli ceerd worden. Aan commentaren en ver onderstellingen ontbreekt het, zoals ge woonlijk, niet. Intussen is het offensief van Chinezen en Noord-Koreanen in Korea hervat. Er bestaat niettemin nog steeds geen oorlog tussen China en Amerika, of tussen China en de U.N.O. De Chinese volksrepubliek zou nog steeds lid van de U.N.O. willen worden, waarvoor de Ame rikanen niets voelen. Bemiddelaars staan kennelijk voor een zware taak. Andere landen zijn sinds lang voorstanders van het Chinese lidmaatschap van de U.N.O., maar de Amerikanen hebben er nooit aan gewild. Ook niet toen de Chinezen nog geen stap over de Koreaanse grens hadden ge daan en geen schot gelost. Als er nu Ame rikanen zijn die betogen, dat toelating van China tot de U.N.O. „een beloning voor hun aanval" zou zijn, moet men dus constateren, dat dit argument aanvankelijk niet be stond. Want toen was er geen aanval. Maar toen was de Amerikaanse regering ook niet bereid. Zij heeft toen met de mogelijkheid van een Chinese aanval kennelijk geen rekening gehouden. Zij zal de kansen wel gewogen hebben maar blijkbaar niet over wogen (hetgeen tenslotte wil zeggen „op nieuw gewogen") eer zij haar houding be paalde. Op grondig overwegen moeten wij hopen ook ten aanzien van het vaststellen en nog meer: van het eventuele verloop van die vier mogendheden-conferentie. Wordt zij eenmaal vastgesteld, dan zal al iets be reikt zijn. Maar nog niet veel. De wereld heeft teveel ervaren om al geestdriftig te kunnen worden bij het bijeenroepen van een internaüonale conferentie. Te vaak hebben zulke conferenties alleen uitge werkt, dat ieder zijn eigen standpunt naar voren bracht en daarmee veel propaganda maakte om vooral het eigen volk duidelijk ce maken, dat hij gelijk had en de tegen partij niet voor rede, vatbaar was. Verder bereikte mer niets, hetgeen voor de vorm in welklinkende phrasen van een com muniqué werd bemanteld, maar niettemin door de Per.- ronduit gezegd. En dan was met de conferentie eigenlijk niet anders tot stand gebracht dan een verdere toespitsing van tegenstellingen geenszins vermin derd door de gemeenschappelijke lunches, beleefdheden en soms zelfs geslaagde grapjes van diplomaten. Zowel ten aanzien van het Verre Oosten als van het Nabije Oosten en van de Duitse kwestie is overwegen kennelijk nodig. Als een „diplomatiek succes" wordt behaald, dat ogenblikkelijke voldoening aan de be haier verschaft maar de verdere ontwikke ling van zaken verslechtert is dat in wer kelijkheid geen succes, maar het tegendeel. Ten opzichte van Azië is dit in de laatste jaren telkens gebleken, maar het geldt voor alle windstreken. Alleen vooruitziend be leid baat. Overwegen betekent, dat men vaststelt wat op den duur het zwaarst zal wegen. Als he: diplomatieke spel met het schaakspel vergeleken mag worden, het geen zo vaak losweg gebeurt, zou dit moe ten betekenen dat de diplomatieke spelers, evenals de grootmeesters van het schaak bord, vele zetten vooruit denken en boven dien rekening houden met de bijzondere eigenschappen van de tegenpartij. Het valt niet te ontkennen dat de tegenpartij Azië r genoeg van heeft zich door anderen te 'on beheersen of daarvan ook maar de n te aanvaarden, zich met een zelfver- - heeft gewapend dat zij vroeger ast van plan is een eigen beleid eren en zich niet de speltactiek schrijven. De Amerikanen tijd naar de raadgevingen iappe kenner van het Verre ïdgenoot Owen Lattimore. bur „in ongenade is geval- n het in de dagen van de lie noemde, maar het ook e regeringen wel noemen irnaals heel wat opschud- fieer omdat hij in de Ame- lieden, die zo snel van i mpathieën verdacht wor- timmissie van onderzoek leschuldigd door mensen, van het Verre Oosten ioor een commissie moge din, maar het gehele ver af geen beeld van over- t overpeinzen stemt (het- j.nieuw peinzen is) en dat aiziea van de Amerikanen, Fankwesties waarbij wij zelf -n ;jjn, of geweest zijn. Wat dgaa kan men zich zelfs een •1 vcor de geest roepen: de ai?de grenscorrecties ten na- iiuitsland. Als die voldoende waren, als men net nodige aan- vooruit had gedacht en met de eigenschappen van de andere cening gehouden zou men van deze /inst hebben afgezien en daar op voordeel mee oogsten, ipen op die vier mogendheden-con- Wij hopen dat zij tot resultaten :en. Dat zal alleen mogelijk zijn als r weerszijden bereid is tot concessies, imigen op het moment een offer schijnen, maar die erger zullen voor- teii en daarom in waarheid tot winst lien. R. P. DUBLIN, 2 Januari. (United Press). stakingsgolf in Ierland heeft zich thans k tot de havens uitgebreid. De haven- beiders weigerden Maandagavond een mding spoorwegmateriaal, bestemd voor e Ierse genationaliseerde spoorwegen, 2 lossen. De spoorwegstaking duurt thans rie weken en heef: een aanzienlijke in- :rimping van het treinverkeer tot gevolg gehad. Vijfhonderd arbeiders uit de olie- üedrijven hebben medegedeeld dat zij uit sympathie voor de spoorwegstakers geen hveruren zullen maken en tevens met een algeheel neerleggen van het werk gedreigd. Op 53-jarige leeftijd is Maandag in zijn woning te Hilversum plotseling, overleden de tekstdichter Dico van der Meer, die door zijn medewerking aan het K.R.O.-pro gramma „Negen heit de klok" veel bekend- Hij schreef de tekst van verscheidene schla gers en maakte ook de berijmde verslagen na de internationale voetbalwedstrijden. KOREA, 2 Januari (Reuter en United Press) Het verwachte offensief der Chinezen en Noord-Koreanen is op Nieuwjaarsdag losgebarsten en ofschoon de berichten over de resultaten der eerste aanvallen schaars en onvolledig zijn, kan worden vastgesteld dat de opmars der Noordelijken in de richting van de Zuid-Koreaanse hoofdstad door de verdedigers slechts weinig kon worden belemmerd, niettegenstaande het feit dat de luchtmacht der verbonden troepen ware verwoestingen aanrichtte onder de gelederen der aanvallers, die geweldige verliezen lijden. Het front van MacArthurs troepen moest onder de zware druk wijken en werd teruggenomen naar nieuwe stellingen op kleine afstand van Seoel. De aanvallen blijken uit twee richtingen te komen uit het Noord-Westen en het Noord-Oosten. In Seoel zijn nog ongeveer 300.000 mensen achtergebleven, een millioen burgers vluchtten naar het Zuiden. De luchtmacht van MacArthur-heeft Maandag bijna drieduizend aanvallers buiten gevecht gesteld. De sterkte der aanvallende troepen wordt op drie Chinese legers en negen Noord-Kore- aanse divisies geschat. Het Amerikaanse achtste leger verdedigt Seoel thans op een nieuwe linie. Het paste bij zijn terugtrekken op deze linie de tac tiek der verschroeide aarde toe. Elk huis, alle voorraden die door de tegenstander gebruikt zouden kunnen worden, werden in brand gestoken. Zelfs muren van huizen en tuinen, welke beschutting zouden kunnen bieden, werden omver gehaald. De Koreaanse burgers wérden uit de dorpen nabij Seoel geëvacueerd. De ver liezen van de tegenstander op de eerste dag van het offensief waren verschrikkelijk, aldus berichten van het front. Maandagmiddag werd door Reuters cor respondent bij het achtsfe Amerikaanse leger gemeld, dat de tegenstander tot 15 kilometer ten Zuiden van de Imdjin is ge vorderd. De opmars gaat verder voort en de eenheden der U.N.O. op de flanken werden gedwongen tot een kleine terugtrekking. Bijna 250.000 man Chinezen en Noord- Koreanen deden vanochtend aanvallen op de linies der verbonden troepen. Zij vor derden aan de Westkust tot minder dan 28 km van Seoel en vielen ook nabij de Oost kust aan, waar zij een onstandvastige ver dediging ontmoetten. Toestand ernstig. Drie Chinese legers hebben een saillant gedreven in het Westelijk deel van het front, aldus heeft een woordvoerder van het Amerikaanse achtste leger medege deeld. Hij verklaarde, dat de toestand, zowel in het Oosten als Westen, „ernstig maar niet kritiek" is. Het beeld van de veldslag was totnogtoe verward, maar het is bekend, dat de Noor delijken in aanzienlijke mate in de verde digingslinies van de verbonden troepen doorgedrongen zijn. Reuter. Radio Moskou meldt, dat Noord-Koreaanse troepen en „Chinese vrij willigers" de verdedigingslinie van de ver bonden troepen hebben doorbroken in het gebied van de 38ste breedtegraad. De radio haalde een Noord-Koreaans legerbericht aan, waarin voorts de verovering van Kao- seng wordt gemeld, even ten Zuiden van de breedtegraad. Volgens „Tass" wordt gemeld dat het „volksleger het schiereiland en de stad Ongdjin in West-Korea hebben bevrijd". Het schiereiland Ongdjin ligt ongeveer 150 kilometer ten Noord-Westen van Seoel. De Prinsessen Margriet, Beatrix en Irene met de skileraar Ludwig Tscholl op weg naar de skilift in Sankt Anton. (Van een speciale ANP-versiaggever) SANKT ANTON. Met de trein uit Zürich, die Zaterdag om tien voor half zeven in Sankt Anton binnenliep, zijn Koningin Juliana en Prins Bern'nard aan gekomen. Reeds twintig minuten voor de aankomst stonden de Prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet op het perron te wach ten in de 15 graden vorst, die deze avond in Sankt Anton heerste. De Prinsesjes hoor den, dat haar ouders zouden aankomen, toen zij tegen lunchtijd na het skiën hotel Post binnenkwamen en vernamen, dat er telefoon uit Nederland was geweest. In haar grijze bontjasjes gestoken wachtten de Prinsejes op het perron van Sankt Anton vol ongeduld. Toen de trein eindelijk het stationnetje binnenreed in het schemerduister, nam Prinses Beatrix voor een ogenblik de regie over van de caméra man, die de aankomst voor „Neerland Nieuws" vastlegde. „Moet die fakkel nog niet aan", zei ze tot de filmoperateur, die op een hoge trap met zijn camera gericht stond. De magnesiumfakkel zette terstond het hele stationnetje en allen, die er ver zameld waren, in een fel licht. Even later sloot de Koninklijke moeder haar drie dochtertjes in de armen. Omstuwd door toeristen en oude bekenden uit Sankt Anton baanden Koningin en Prins zich met de drie Prinsesjes een weg naar hotel Post, eri ook Margriet houdt dapper vol, al laat zij nog wel eens een steekje vallen. Trix raakt al aardig thuis op de latten. lange nadat de heer Hohenlohe van de Landes- regierung van Tirol en burgemeester Schu ier van Sankt Anton warme woorden van welkom hadden gesproken. Prinses Beatrix vertelde gedurende de korte wandeling van het station naar het hotel honderd uit. „Aan oma heb ik al een brief van drie kantjes geschreven", zei ze tot haar moeder. De Koningin zond ook dadelijk na aan komst een telegram naar Prinses Wilhel- mina, waarin de behouden landing werd medegedeeld. Het staat nog niet vast hoe lang de Koningin in Sankt Anton zal ver toeven. Zoals bekend zullen Prins Bern- hard en Prinses Beatrix in elk geval tot ongeveer 12 Januari blijven. De Prins, die gisteren weer voor het eerst op was, ver telde, dat hijnaar Sankt Anton al zijn Spaanse studieboeken heeft meegenomen. Het kabinet van generaal De Lattre de Tassigny, de Franse Hoge Commissaris en opperbevelhebber in Indochina, heeft mee gedeeld, dat de evacuatie van burgers uit de Tonkin-delta wegens verbetering van de toestand met ingang van 1 Januari is stopgezet. Een Franse militaire woordvoerder zeide Zaterdag te Saigon, dat een stilstand is in getreden in de strijd aan het Tonkinese front. Aan dit front hebben Franse en Viet namese troepen vijf dagen lang aanvallen van de Vietminh afgeslagen, die telkens nieuwe reserves in de strijd wierp. Op vragen van het Tweede Kamerlid mr. M. van der Goes van Naters (Arbeid) betreffende de ontvangst van de beman ning van een Nederlandse flottille in de haven van Valencia hebben de minister van Buitenlandse Zaken en de minister van Marine geantwoord, dat het vlootbezoek aan Valencia een volkomen officieus karakter heeft gedragen. De oefentochten van het eskader, zo verklaren de ministers, waarbij het aan lopen van een Spaanse haven volstrekt noodzakelijk was, zijn tevoren door de ver antwoordelijke ministers vastgesteld. Oor spronkelijk was het aanlopen van Valencia niet voorzien, maar ten gevolge van de onmogelijkheid om de havens aan te lopen, welke men op het oog had, moest Valencia worden aangedaan. Sydney Smith: Ik vind ontbijten zo plezierig om dat niemand verujaand is voor één uur 's middags. Spaak's geloof Op Oudejaarsavond werden door graaf Sforza, voorzitter van het comité van mi nisters van de Raad van Europa, Paul Henri Spaak, voorzitter van de adviserende vergadering, en Jacques Camille Paris, secretaris-generaal van de Raad, over de radio Nieuwjaadsboodschappen gericht tot de leden van de Raad van Europa. Spaak uitte zijn wensen in volgende be woordingen: „Krachtiger dan ooit doet de noodzakelijkheid van een georganiseerd en machtig Europa zich gevoelen. Aan de we reld worden ernstige vragen gesteld en onze toekomst zal afhangen van de ant woorden, die daarop worden gegeven. Onze stem, de stem van Europa, moet zich doen horen te Straatsburg. In de Europese Raad wei-ken wij met moeilijkheden, doch wils krachtig aan de vorming van deze stem. Onze taak is geweldig, groot en schitterend. Met de hulp van alle mannen en vrouwen van goede wil en met moed bezield, zullen wij het tot een goed einde brengen. Men moet geloven en hopen". Acheson's waarschuwing. „De Verenigde Staten hebben nu voor zich hetgeen Churchill in 1940 Engelands toekomst achtte. Namelijk „bloed, zweet en tranen", aldus minister Acheson in een Zondagavond door hem gehouden radio rede. „Doch", vervolgde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Er moet nog iets bij: Gelóóf, geloof in ons land én geloof dat de grootse taak, die oiis wacht, volbracht kan èn zal worden." „Wij bezitten", zeide hij verder, „de macht om ons duchtig te wreken op elke aanvaller, die ons en onze vrienden zou willen aanvallen. Deze macht kan niet over het hoofd worden gezien. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft Zaterdagavond een boodschap van Ach'esöh gepubliceerd waar in het Amerikaanse vólk gewaarschuwd wordt, dat het zich tegenover een „buiten gewoon ernstige noodtoestand" bevindt, waarbij „onze vrijheid en onze levenswijze bedreigd wordt." De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken verklaarde verder, dat er thans hoegenaamd geen twijfel meer be staat omtrent de methoden waarvan de Sovjet-Unie gebruik zou willen maken. MacArthurs wens. Generaal Douglas MacArthur heeft in een nieuwjaarsboodschap verklaard, dj*t Japan misschien zal moeten worden her bewapend, indien „de internationale wette loosheid de vrede blijft bedreigen". De generaal zeide te hopen dat het niet nodig zou zijn, maar indien het geval zich zou voordoen zou Japans veiligheid „alle andere vrije landen in het gebied van de Stille Oceaan zeer ter harte gaan". Tsjiangs voornemens. Uitsluitend door een volledige mobilisatie van Formosa en de voortzetting van de oorlog op het Chinese vasteland kan het communisme worden uitgeroeid en de rode dreiging die over de wereld hangt worden weggenomen", verklaarde genera lissimus Tsjiang Kai Tsjek in een nieuw jaarsrede, waarin hij zijn belofte herhaalde continentaal China te zullen heroveren. Voorts beschuldigde hij de Sovjet-Unie er van de ergste vijand van het Chinese volk te zijn. Mao Tse Toeng bestempelde hij als „een verrader, die in Korea Chinese levens opoffert en zijn land met smaad overlaadt". Franco's grief. De Amerikaanse radio-omroep „Colum bia Broadcasting System" heeft Zondag een vraaggesprek met het hoofd van de Spaanse staat, generaal Franco, uitgezonden. Het volgende is er aan ontleend: „Spanje", aldus de caudillo, „zou gaarne worden ingeschakeld in de plannen dei- Westelijke wereld om het communisme een halt toe te roepen. Spanje hee,ft zelfver trouwen". Het Spaanse staatshoofd besloot met te zeggen „dat de geallieerden Spanje er dankbaar voor moeten zijn dat het het communisme uit Europa's Westelijke hoek heeft gehouden". „Op grond hiervan is Spanje gerechtigd te verwachten dat het tegenover ons land begane onrecht onge daan zal worden gemaakt", besloot hij. Truman: „Vrede" „Ik hoop dat het jaar 1951 de Wereld vrede brengen zal", aldus luidde de korte Nieuwjaarswens van president Truman, die een vacantietocht maakt met zijn jacht ..Williamsburg". Was een denkbeeld van de afd. Onderwijs te Haarlem In ons nummer van Zaterdag hebben wij reeds medegedeeld, dat ter bevordering van een geleidelijke leerlingenaanwas, welke op grond van de geboortecijfers van de jaren na de oorlog over enkele jaren bij het lager onderwijs wordt verwacht, de minister van Onderwijs een tijdelijke ver schuiving van de toelatingsleeftijd binnen een limiet van enkele maanden wenselijk acht. Dit zowel uit een oogpunt van een goede schoolorganisatie als op financiële gronden. Daarom is een voorstel dienaan gaande bij de Onderwijsraad aanhangig gemaakt. Wij hebben indertijd medegedeeld dat dit denkbeeld het eerst geopperd is door de afdeling Onderwijs van de gemeente-secre tarie te Haarlem. De wethouder van On- dei-wijs heeft er toen de Haagse autoritei ten op attent gemaakt. Een succes dus! Ook voor Haarlem heeft de toepassing betekenis. De geboortecijfers waren: 1944: 3194 1945: 2644 1946: 4326 1947: 3999 1948: 3650 Wanneer dus een deel der kinderen die in 1946 geboren zijn, als zij de leerplichtige leeftijd bereikt hebben, gevoegd kunnen worden bij de kinderen die in 1945 ge boren zijn, wordt een meer evenredige verdeling bereikt. De heer Ph. A. Mees, te Heemstede, is per 1 Januari 1951 afgetreden als direc teur der N.V. Oprechte Haarlemsche Courant, welke functie hij twintig jaar lang heeft bekleed. De heer Mees passeer de reeds geruime tijd geleden de mijlpaal, die in het menselijk leven de gebruikelijke pensioengerechtigde leeftijd wordt gehe ten; gedurende de laatste anderhalf jaar bleef hij in zijn bovengenoemde functie nog gedelegeerde bij Grafische Bedrijven Damiate, uitgeefster van Haarlems Dag blad Oprechte -Haarlemsche Courant en zijn edities IJmuider Courant en Kennemer Courant. Nu hij van zijn rust gaat genieten, wensen wij hem in de beste gezondheid nog vele jaren toe. De N.V. Oprechte Haarlemsche Courant benoemde in de door dit aftreden ontstane vacature de heer A. D. Huijsman tot di recteur. De heer Huijsman treedt van 1 Januari af tevens op als lid van de direc tie der Grafische Bedrijven Damiate, uit geefster van dit blad, zoals in de wijziging in de kop van onze courant tot uiting komt. Wij herinneren eraan, dat de abonne mentsprijzen van ons blad met ingang van deze nieuwe week-, resp. kwartaaltermijn zijn 40 cent en 5.20, franco per post per kwartaal 5.70 en dat in overeenstemming met een algemeen besluit tot verhoging der prijzen van alle dagbladen in Nederland, die een lager abonnementsprijs hadden dan achtenveertig cent per week. Er zijn nog enkele nagekomen giften door ons ontvangen, waardoor het totaal gestegen is tot ƒ13.629,18. In 1949 was het 11.505,76. Wü danken deze lezers die op zo'n krach tige wijze medegewerkt hebben om dit resul taat te bereiken. *Het Comité voor de Stille Armen deelt ons mede, dat het totaal der inzameling 18.375 is. tegen 16.736,58 in 1949. Engeland, Frankrijk en Amerika zullen „in de vrij nabije toekomst" gemeenschap pelijke maatregelen nemen om de staat van oorlog met Duitsland te beëindigen, aldus heeft een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken verklaard. De juiste datum zal afhangen van de goedkeuring van het Amerikaanse Congres daar wijziging van een aantal presidentiële bevoegdheden, verleend op grond van de staat van oorlog, nodig is. Russisch antwoord op Westelijke nota's De Sovjet-Unie heeft geantwoord op de Westelijke nota's van 22 December, waar in een bijeenkomst van de plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken der vier grote mogendheden, ter voorbereiding van een bespreking der hangende wereld vraagstukken werd voorgesteld. Volgens een woordvoerder van het Engelse minis terie van Buitenlandse Zaken werd de Rus sische nota te middernacht aan de Britse ambassade te Moskou afgegeven. Te Londen is een voorlopige vertaling ontvangen, die wordt bestudeerd. Ook aan de regeringen van Amerikanen Frankrijk is een antwoordnota gestuurd. Volgens Amerikaanse functionarissen laat het antwoord van de Sovjet-Unie de deur open voor een conferentie, maar volgt de nota „de lijn van de gebruikelijke pro paganda". De inhoud van de nota is nog niet be kend, maar het antwoord zou in ambtelijke kringen te Washington teleurstelling heb ben gewekt. Een conferentie over alle be langrijke wereldkwesties, zoals door Ame rika, Engeland e* Frankrijk voorgesteld, zou niet zonderm eer zijn aanvaard. In het antwoord zou geen uiting zijn gegeven aan de wens om- te komen tot een overeenstem ming, die de huidige internationale span ning zou kunnen verlichten. In Franse regeringskringen heeft het een gunstige indruk gemaakt, dat de Sovjet- Unie zo snel geantwoord heeft op de ge allieerde nota's van 22 December. Volgens onbevestigde berichten wordt in de Russische antwoordnota verder ge zegd, dat er vóór de conferentie van de grote vier geen stappen dienen te worden gedaan tot bewapening van West-Duitsland, dat de resoluties van Praag naar Russische mening de beste basis vormen voor de voorgestelde besprekingen en dat het de Russische regering onmogelijk voorkomt de besprekingen uit te breiden tot het Verre Oosten, zolang communistisch China niet tot de UNO is toegelaten en zijn rege ring niet algemeen is erkend. De Russische nota is een antwoord op de nota's van Amerika, Engeland en Frank rijk, waarin het Russische voorstel voor een viermogendhedenbespreking uitsluitend over de bewapening van Duitsland ver worpen werd. OONBEWOLKT ©LICHT BGiV. ©RAL F 8EW. ©ZWAAR BEW. ©OPHEEL BEW S M15T SNEEUW REGEN MOTREGEN A HAGEL V SU1EN R ONWEER 7-^temperatuus 1005 ISOBAAR BELANGRIJK NEERSLAG- GEBIED CENTRA: H HO<?E- DRUK L LAGE ORUK SCHEIOINGSDjS-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN OFT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARSSTREEP IS EEN WIND SNELHEID VAN VIJF METER PER' SECONDE' Rondom het lage drukgebied met cen trum boven Zuidwest-Engeland bewe gen randstoringen zich in Noordooste lijke richting naar onze streken. Een ervan zorgde voor een stormachtige Nieuwjaarsavond. Een volgende bevond zich aan de Franse Noordkust en zal nog vandaag het weer in ons land be- invloeden. In de nog vrij koude lucht waarin wij ons nu bevinden komt over dag lichte dooi voor; in de nacht tijdens opklaringen kan opnieuw lichte vorst voorkomen. REGEN- EN SNEEUWBUIEN Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond, opgemaakt te 10 uur: Zwaar bewolkt met nu en dan regen- en sneeuwbuien en enkele verspreide opklaringen. Aanvanke lijk meest zwakke veranderlijke wind, later zwakke tot matige wind uit richtingen tussen West en Noord Temperaturen om het vries- ount tot lichte dooi 3 ;cri Zon op H 'w -,der 16.40 uur Maan or 3.3* i: ^ider 12.37 uur Hoog en laag water te IJmuiden Dinsdag 2 Januari Hoog water: 9.52 en 22.25 uur. Laag water: 5.13 en 17.45 uur. Woensdag 3 Januari Hoog water: 1100 en 23.41 uur. Laag water: 6.19 en 18.51 uur. KDOOCOX>OOOC»COOCOOOCOCOOC«OCOOCXXODCOOUCOOClut.Ji^«cJ

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1