DE SOVJET-UNIE VERKLAART ZICH BEREID TOT AGENDA-CONFERENTIE OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het nieuwe station van Rome is het modernste ter wereld Moskou niet bij voorbaat accoord met andere punten dan Duitsland Verbonden troepen verdedigen Seoel op stellingen vlak benoorden de stad Eenzijdige opzegging der Unie met Indonesië niet mogelijk Antwoord aan Parijs Francois Poncet pleit voor Frans-Duitse toenadering Nieuw Amerikaans Congres heden bijeen President Auriol op 28 Maart naar Amerika Premier van Pakistan niet naar Londen Het woord is aan Chinese aanval uit drie richtingen Indonesisch kabinet beraadslaagt Eerste autonummer volgens nieuwe regeling rs uitgereikt De Kerstinzameling voor de Stille Armen Nachtelijke overvallen met plastic pistool Distributie van metalen wordt voorbereid Gouden jubileum van Amsterdamse G. G.- en G. D. Urndeksel van nationaal monument niet gestolen HET WEER AFGEBEELD Weerbericht 65e JAARGANG No 14 9 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 3 JANUARI 1951 Haarlems Dagblad (Reuter en U.P.) In een zeer diplomatiek, men zou ook kunnen zeggen zeer vaag, gestelde nota, die gisteren door radio Moskou werd gepubliceerd, heeft Rusland zich beieid veiKlaard tot het houden van een voorbereidende bespreking tot het opstellen van een agenda voor een conferentie der Grote Vier. Rusland maakt echter het voor behoud dat de kwestie van de demilitarisatie van Duitsland als eerste punt op die agenda zou moeten staan. Waar de drie Westelijke landen voorstelden een conferentie te houden over alle huidige wereldproblemen, stelt de Sovjet-Unie echter, dat zij weigert reeds bij voorbaat accoord te gaan met bespreking van andere vraagstukken dan Duitsland. Volgens Moskou is de Duitse demilitarisatie het dringendste probleem van Rui opa. Wel is de Sovjet-Unie reeds nu bereid ook andere problemen betreffende Duitsland te bespreken In ieder geval heeft Rusland wel bezwaar tegen het houden van de conferentie in New York of Lake Success. Het wenst deze te zien plaats hebben in Moscou, Parijs of Londen. Raclio Moskou publiceerde gisteren het Russische antwoord op de Franse nota, maar vermeldde erbij, dat gelijkluidende nota's aan Washington en Londen waren gezonden. In de nota wijzen de Russen de Westelijke verklaring af, dat de besluiten van Praag geen basis zouden kunnen vor men voor een democratische oplossing van het Duitse vraagstuk. Er wordt in ontkend dat Oost-Duitsland bewapend zou worden. De nota noemt zulke beweringen „verzin sels". De Sovjet-Unie acht het echter dui delijk dat de Westelijke mogendheden een geregeld Duits leger in West-Duitsland op de been willen brengen. Het Russische antwoord zegt verder dat de Franse nota (die overigens gelijkluidend was met de andere) reden geeft aan te nemen, dat Frankrijk het eens is met het Sovjet-voorstel om een vier mogendheden- eonferentie over de Duitse ontwapening te houden. De Sovjet-Unie hecht hieraan groot belang, niet alleen omdat de over eenkomst van Potsdam hierin voorziet, maar ook omdat deze ontwapening de be langrijkste voorwaarde voor vrede en vrij heid in Europa betekent. Rusland beschul digt de Westelijke mogendheden er echtei van, dat deze Europa voor een voldongen feit willen stellen. De nota zegt, dat nie mand de Westelijke landen bedreigt en dat de plannen voor de West-Duitse herbewa pening onnodig en inconsequent zijn. Eerst de Drie? Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft meegedeeld, dat ver wacht wordt, dat spoedig een bespreking tussen Amerika, Frankrijk on Engeland zal worden gehouden om een antwoord op de Sovjet-nota op te stellen. United Press meldde nog uit Londen, dat wanneer Rus land eventueel zou voorstellen ook het Verre Oosten op de agenda te plaatsen en communistisch China tot de besprekingen uit te nodigen, de Westelijke mogendheden hiertoe bereid zouden zijn, mits onmiddel lijk een staken van het vuren in Korea zou worden afgekondigd. Reacties verdeeld. In Engeland werd de Russische nota noch als een aanvaarding noch als een ver werping van de Westelijke voorstellen be schouwd. De Sovjet-Unie zal haar ant woord nog in ruime mate moeten toelich ten, voor er sprake kan zijn van een bij eenkomst der plaatsvervangers van de mi nisters van buitenlandse zaken. Het con centreren van de besprekingen op Duits land werd in Londen beschouwd als een poging tot tijdwinst van de Russen, die zij In een toespraak tot gouverneurs en premiers van Duitse staten in de Franse bezettingszone van Duitsland, gehouden tijdens een nieuwjaarslunch te Schloss Waldhausen, in de buurt van Mainz, heeft de Franse Hoge Commissaris in West- Duitsland, Francois Poncet, een pleidooi gehouden voor Frans-Duitse toenadering, die hij een voorwaarde noemde voor het op vreedzame wijze tot stand komen van een Verenigd Europa. Hij verklaarde dat „vele Fransen en Duitsers in het afgelo pen jaar in uitstekende harmonie en zon der enige wrijving hebben samengewerkt". Sprekend over „oorlog en vrede" zeide Poncet nog: „Ik kan mij niet indenken dat er nog ergens ter wereld regeringsleiders zouden bestaan, die niet meer zouden weten welk een reusachtige risico elke oorlog met zich brengt, of die niet zouden inzien dat in de toekomst een oorlog even vernietigend voor de overwinnaar als de overwonnene zal zijn, die beiden aan el lende zouden worden prijs gegeven". WASHINGTON, 3 Januari. (Reuter). Dinsdag, 2 Januari, is het 81ste Ameri kaanse Congres uiteengegaan. Vandaag zal het nieuwe Congres, waarin de meer derheid der democratische regering gerin ger is, voor het eerst bijeenkomen. De Franse president, Vincent Auriol, wordt op 28 Maart in Washington ver wacht voor een statiebezoek als gast van president Truman, aldus hebben functio narissen te Washington Dinsdag medege deeld. President Auriol zal tot drie April in Washington blijven en vervolgens naar Canada gaan. nodig hebben om de communistische ex pansie in het Verre Oosten voort te zetten. In Washington werd verwacht dat de Amerikaanse regering de Russische voor waarden niet zal aanvaarden. Amerikaanse functionarissen stonden sceptisch tegen over de mogelijkheid van een vermindering in de internationale spanningen. Men was teleurgesteld over de Russische eis om de besprekingen te concentreren op Duitsland. In Parijs werd verklaard dal de Russi sche nota niet negatief is en de deur open laat voor een vier mogendheden-conferen- tie. Men verheelde zich echter niet, dat de nota onder meer bedoeld was om de Franse bevolking de indruk te geven, dat het dwaas zou zijn om een Duitse herbewape ning te steunen en om West-Duitsland te suggereren, dat de eenheid van Duitsland ook zonder herbewapening tot stand zou kunnen komen. In de Russische nota werd namelijk nog eens de nadruk gelegd op het „bekende Russische standpunt ten aanzien van verkiezingen in geheel Duitsland". Kwestie-Kasjmir splijtzwam in het Gemenebest Officieel is te Karatsji meegedeeld, da! de premier van Pakistan, Liaquat Ali Khan de openingsvergadering van de Gemene best-conferentie te Londen niet zal bij wonen. Volgens berichten van de laatste dagei zou de premier alleen bereid zijn naar Lon den te komen, als het geschil tussen zijn land en India over Kasjmir op de agenda zou worden geplaatst. In de onmiddellijke omgeving van pre mier Attlee heeft dit bericht diepe teleur stelling gewekt. Politieke waarnemers merken op dat het de eerste maal is sedert de reorganisatie van het Britse Gemenebest, dat een leider van een der aangesloten landen weigert de opening van de jaarlijkse conferentie bij te wonen. Volgens AFP is het waarschijnlijk, dat de Pakistanse premier wil ontkomen aan de sterke druk, die hij te Londen van Engelse zijde verwacht inzake de kwestie-Kasjmir. Engeland zou deze kwestie snel willen op lossen. Men meent te weten, dat India de oplossing van het probleem als voorwaarde stelt voor zijn deelneming aan de verdedi ging van Zuid-Azië. Het militaire potentieel van India is veel groter dan dat van Pa kistan. Men schat dat India bijna een mil- lioen geoefende manschappen op de been kan brengen. Volgens de Indische radio heeft premier Nehroe voor zijn vertrek naar Londen te Bombay verklaard, dat hij op de confe rentie van het Gemenebest zou pleiten voor het opnemen van China in de UNO, aldus meldt A.F.P. 295e JAARGANG No 2 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Horace Walpole: De schrijver moet zich tol de ogen van de lezers richten als hij hun geest wil beïnvloeden. KOREA, (Reuter). De verbonden troepen op Korea hebben zich teruggetrok ken op een verdedigingslinie 13 km ten Noorden van Seoel onder druk van hon derdduizenden Chinezen en Noord-Korea- nen die de 38ste breedtegraad overtrekken. Een woordvoerder van het achtste Ameri kaanse leger heeft te Tokio meegedeeld, dat 300.000 man Chinese en Noord- Koreaanse troepen de breedtegraad hebben overschreden en dat er nog meer ter ver sterking onderweg zijn. De 300.000 man aanvallende strijdkrach ten bestaan volgens de woordvoerder uit 210.000 Chinezen en 90.000 Noord- Koreanen. Aan het centrale front worden gevech ten gemeld bezuiden Hongtsjon, 40 km ten Zuiden van de 38ste breedtegraad. Chinese strijdkrachten hebben langs de hoofdwegen een massale aanval tegen Seoel van het Noord-Oosten, Noorden en Noord-Westen uit ingezet. Volgens een schatting van het Ameri kaanse achtste leger werden bij de lucht aanvallen van gisteren meer dan 1.700 Chi nezen gedood of gewond. Amerikaanse, Australische en Zuid-Afrikaanse piloten maakten Maandag en Dinsdag ruim 1.600 vluchten. Volgens een bericht van radio New York heeft de Zuid-Koreaanse regering Seoel verlaten. Belangrijke steden opgegeven. Volgens berichten van het front hebben de troepen der U.N.O. Oeibongdjoe, 18 km ten Noorden van Seoel, prijsgegeven. Ook Tsjoentsjon, een belangrijk kruispunt van wegen in het midden van de verdedigings linie over het schiereiland, is opgegeven. In de Oostelijke frontsector bleef de toe stand Dinsdagavond (plaatselijke tijd) ver ward. Het is niet nauwkeurig bekend hoe diep de communistische troepen in de ge allieerde linies zijn doorgedrongen. Gemeld wordt dat de verbonden troepen in het ge bied van Tsjoentsjon terug trekken. Boven dit gebied worden vele geallieerde vlieg tuigen waargenomen, hetgeen beduidt dat o de positie van het achtste Amerikaanse leger aldaar ernstig is. Rapport De UNO-commissie van drie voor een staken van het vuren in Korea zal van daag aan de politieke commissie var de UNO rapport uitbrengen van haar po gingen om een einde te maken aan de ge vechten op Korea. Naar vernomen wordt, bevat het rapport slechts een opsomming van de gebeurtenissen, zonder aanbeve lingen wat betreft nieuwe stappen. Verwacht wordt, dat de politieke com missie na het horen van het rapport zal worden verdaagd. De 12 Aziatische en Midden-Oostelijke landen, die de oproep tot staking van het vuren hebben gesteund, hebben gisteravond cp een bijeenkomst be sloten de politieke commissie te vragen al dus te handelen. Sir Benegal Rau van India woonde deze bijeenkomst bij nadat hij een half uur had gesproken met de leider van de Russische delegatie bij de UNO, Jacob Malik. Op de agenda van de politieke commissie staan de Chinese interventie in Korea, de Russische klacht over Amerikaanse aggres- sie tegen China en de kwestie-Formosa. Lu Berlijn is een merkwaardig jubileum" gevierd ter gelegenheid van hel feit, dat de 250.000ste kubieke meter puin, afkomstig van de grote bunker in de dierentuin, naar de stortplaats werd vervoerd. Bij deze gelegenheid werden de arbeiders van de puinwagen op versnaperingen onthaald. Van de beton-kolos, welke tijdens de tweede wereldoorlog zelfs de zwaarste bomaanvallen weerstond, moeten nu nog 200.000 kubieke meters puin geruimd worden. „Eenzijdige opzegging van het Uniever drag is niet mogelijk. Alleen in onderling overleg zou men tot opheffing van de unie- verhouding kunnen komen" aldus vernam het A.N.P. in welingelichte kringen in Den Haag naar aanleiding van de berichten uit Djakarta, waarin sprake is van een even tuele opzegging van de Nederlands-Indo nesische Unie. Een verzoek om opzegging, aldus ver klaarde men verder, zou door partijen ge zamenlijk moeten worden besproken. Een zodanig verzoek zou bovendien slechts rechtmatig zijn volgens de regels die gelden bij internationale verdragen in dien redenen van algemeen staatsbelang een der partijen hiertoe nopen. Deze redenen dienen inderdaad zeer dringend te zijn, temeer omdat het unie verdrag zelf geen upzeggingsclausule be vat. Indien een der partijen onrechtmatig het verdrag zou opzeggen aldus meende men verder ofwel zich in de praetijk niet zou houden aan de bepalingen van de unie, dan zou men te maken hebben met een contractbreuk. De andere partij zou dan kunnen over wegen de zaak voor te leggen aan het In ternationaal Kof van Justitie. Er zou ook een andere oplossing denkbaar zijn, zo zeide men tenslotte, namelijk omzetting van het unieverdrag in een ander interna tionaal verdrag. Dit zou echter alleen in onderling over leg en met instemming van beide partijen kunnen geschieden. DJAKARTA, 2 Januari (Aneta). Pre sident Soekarno en vice-president Hatta hebben heden de zitting van het Indone sische kabinet bijgewoond. Op deze zitting waarin minister Roem rapport uitbracht over de Nieuw Guinea Conferentie, wer den de consequenties van het volledig in impasse geraken der besprekingen in be schouwing genomen. De zitting zal worden voortgezet. (Van onze correspondent te Rome) Het nieuwe centraal station van Rome is door president Einaudi ingewijd. Vele autoriteiten waren daarbij tegenwoordig, onder meer de Amerikaanse ambassadeur. Het herstel van de Italiaanse spoorwegen, dat in een record-tempo is geschied, is voor een deel gefinancierd uit gelden van het Marshallplan. In de toespraken van de ministers en van de burgemeester werden toespelingen gemaakt op de grote openbare werken van het oude Rome. De grootte van dit station is indrukwek- De 54-jarige lieer J. ter Haar. oud-voor zitter van de hockeyvereniging „Hilversum" en oud-hockey-international is op de rijks weg tussen Hilversum en Bussum bij een autobotsing om het leven gekomen. De nieuwste Canadese straaljager is deze tweemotorige CF 100 Avro-Canuck, die speciaal is ontworpen voor operaties over lange afstanden bij dag en bij nacht in de Poolgebieden kend. Een front van 232 meter langs een nieuw plein, dat bijna zo groot is als dat van de Sint Pieter, verbindt de twee vleu gels die respectievelijk 1170 en 930 meter lang zijn. Uitwendig vertonen die vleugels een opeenvolging van bogen. De gevel is volkomen vlak, zonder enig ornament: Een muur van witte steen, waarin als donkere strepen een ononderbroken rij vensters van de negen verdiepingen, waarin de kanto ren der administratie zijn ondergebracht. Daarvoor zijn de lokettenafdeling en een hal, die als restaurant dienst doet, ge bouwd. Tussen de lokettenafdeling en het restaurant bevinden zich de grootse resten van de oudste Romeinse stadsmuur, die het enige, niet zakelijke decoratieve ele ment in het nieuwe bouwwerk vormen. Het oude slation van Rome. dat tussen 1864 en 1870 werd gebouwd, was in zijn tijd groots en monumentaal, maar op de duur werd hel te klein voor de millioenen- stad, die Rome is geworden. In 1937 werd tot de bouw van een nieuw station beslo ten en van 1938 tot 1942 werd daaraan hard gewerkt. Tijdens de oorlogsjaren lag het werk stil, maar in 1947 werd het her vat en men besloot toen hel oorspronkelijke ontwerp, waarbij de gevel zou bestaan uit een uitsluitend decoratieve zuilenrij, te wijzigen en tot gemak der reizigers een voorhal te bouwen voor de verkoop van de kaartjes en boven die voorhal de kantoren onderdak te geven. Over de aesthetische oplossing is heel wat te doen geweest. Het huidige ontwerp dat het werk is van acht architecten, wordt meer gelaakt dan geprezen. Het is ratio neel, nuchter en groots, meer door de af metingen dan door de architectonische stijl. Sommige onderdelen, bijvoorbeeld het voorste van de drie restaurants, moeten echter worden beschouwd als een goed voorbeeld van hedendaagse bouwkunst. Het station heeft 22 perrons, die elk 500 meter lang zijn. De grote hal, die toegang geeft tot de treinen, is 220 meter lang, 24 meter breed en 14 meter hoog. In het sta tion zijn 1200 telefoontoestellen, 318 elec- trische klokken en 13.500 lampen. Het em placement beslaat 150.000 vierkante meter, dat is vijf maal het Sint Pietersplein. Er- komen per dag 310 treinen aan, met ge middeld 50.000 reizigers. In het gebouw van het parlement kwa men de voorzitters van parlementaire frac ties bijeen om de laatste hand te leggen aan het concept van de ontwerp-motie ter an nulering van het unie-statuut en herziening van de overeenkomst der Ronde Tafel Conferentie. Agence France Presse bericht, dat men nog niet kan zeggen of deze motie de meer derheid in het parlement zal verkrijgen, daar de Masjoemi(Indonesische Mohamme daanse partij) meent, dat het tijdstip voor dergelijke maatregelen nog niet is aange broken en dat men opnieuw zou moeten pogen te onderhandelen met Nederland op uitdrukkelijke voorwaarde, dat de souve- reiniteitsoverdracht over Irian door Den Haag wordt aanvaard. Van de zijde van de Masjoemi ver-nam Aneta echter, dat haar fractie eerst de regeringsverklaring afwacht, alvorens haar standpunt te formuleren. Tekst der motie De tekst van de ontwerp-motie luidt: „Het parlement, gehoord hebbende, dat de onderhandelingen betreffende de souverei- niteitsoverdracht van West-Irian aan Indo nesië op een impasse zijn uitgelopen, omdat de Nederlandse regering niet van zins is de overgang te doen geschieden, overwegende, dat deze Nederlandse stap een schending betekent van het principe van de souverei- niteitsoverdraclit aan Indonesië, dat het gehele gebied van het voormalige Neder- lands-Indië omvat, dat de Nederlandse daad een continueren betekent van het kolonialisme over een deel van Indonesië, hetgeen strijdig is met het handvest van de UNO, dat de Nederlandse daad samenwer king tussen Indonesië en Nederland niet meer mogelijk, althans moeilijker, maakt, menend dat de Indonesische regering alles in het werk moet stellen om het voortbe staan van het kolonialisme tegen te gaan, heeft besloten er bij de regering op aan te dringen om: Ten eerste de Nederlands- Indonesische Unie te annuleren en ten tweede andere overeenkomsten als vrucht van de R.T.C. nader te beschouwen en te bestuderen, of zij door de Nederlandse daad nog kunnen worden nageleefd." Heden regeringsverklaring- Het Indonesische kabinet heeft in de zit ting, die Dinsdagavond werd gehouden, een regeringsverklaring inzake het mislukken van de conferentie over de status van Nieuw Guinea opgesteld. Na afloop van de kabinetszitting verklaarde Natsir: „De re gering heeft de mislukking van de Irian- eonferentie en de consequenties daarvan volledig in studie genomen. Welke stappen de regering zal doen is geheel afhankelijk van de uitspraak van het parlement." Het eerste kentekenbewijs voor motor rijtuigen volgens de nieuwe verkeerswet- geving is verstrekt aan de directeur van het Verbond van Verenigingen voor Veilig Verkeer. Het kenteken is ND 01-01. Bij het Comité zijn nog de volgende giften ingekomen: Mr. R. C. v. d. B. ƒ20,J. J- v. L. ƒ10,Diverse bussen ƒ43,12; G. R. 2 p. damesschoenen; A. S. damesmantel en herenjas. Tr Twentse Bank: Dr. A. M. 10,Coop. V. ƒ10.—; W F. H. B. 25,—; V. B. N. V. f 100,—. Deze giften waren gedeeltelijk al begrepen in het door ons vermeldde totaal van de inzameling. Voorts schrijft het Comité: Hierbij betui gen wij onze welgemeende dank aan allen, die ons met hun bijdragen hebben gesteund. In het bijzonder gaat onze dank uit naai de Pers, die in zo bijzondere mate tot het succes der inzameling heeft bijgedragen. Wij hebben hierdoor een zeer groot aantal gezinnen met een Kerstgave kunnen ver blijden. In totaal is tot heden 18.500.— ontvangen. Het Comité voor de Stille Armen: Mr. R, C. Bakhuizen van dén Brink, voorzitter Mr. P. E. Barbas, secretaris. De twee jongemannen die het nieuwe jaar in Den Haag inluidden met het plegen van een viertal overvallen zijn gearres teerd. Het waren de 22-jarige groenteboer Th. J. W. uit Den Haag en de 18-jarige kruide niersbediende A. L. K. uit Rijswijk. W. is reeds eerder wegens diefstal aan gehouden. Zijn foto berustte in het archief van de politie, waardoor getuigen W. als een der daders van de overvallen konden aanwijzen. In de nacht van Dinsdag op Woensdag zijn beiden door de politie aan gehouden. Bij huiszoeking werd het pistool tje gevonden, waarvan zij bij hun overval len gebruik hadden gemaakt. Het bleek een goed geïmiteerd plastic pistooltje te zijn. Beide jongemannen zullen wegens dief stal met geweldpleging worden vervolgd. Er worden maatregelen voorbereid voor de distributie van enkele metalen voor de industrie. Voor koper is een distri butieregeling reeds zeer binnenkort te ver wachten. In een der zalen van het Stedelijk Mu seum te Amsterdam is Dinsdag een feeste lijke bijeenkomst gehouden ter gelegenheid van het gouden jubileum van de Amster damse Gemeentelijke Geneeskundige- en Gezondheidsdienst. Na een herdenkings rede van de directeur, de heer A. Brand Jr., sprak dl-. C. Banning, geneeskundig hoofdinspecteur van de Volksgezondheid. Hij deelde mede dat de chef van het mel dingsbureau van de G.G.- en G.D., de heer J. Meisner, onderscheiden was met de gou den eremedaille van de orde van Oranje Nassau. De werkmeester C. J. van Noord en de chef-chauffeur-ziekendrager J. G. van Miltenburg kregen de zilveren ere medaille van de orde van Oranje Nassau. Dinsdagochtend constateerden twee sur veillerende agenten bij het nationaal mo nument op de Dam te Amsterdam, dat de deksel van de urn, die aarde uit Limburg bevat, verdwenen was. Aanvankelijk rees het vermoeden, dat men met een misplaat ste grap te maken had. Ongeveer drie maanden geleden was echter een beschonken buitenlandse zee man het parkje binnengestapt en had per ongeluk de deksel vernield. Hij was daar voor opgepakt en had de dag daaropvol gend ten stadhuize de veroorzaakte schade vergoed. Aan de beeldhouwer, die destijds de urnen vervaardigde, is opdracht gege ven een nieuwe deksel te maken. Deze beeldhouwer vertoefde in het buitenland en heeft daardoor de opdracht nog niet uit gevoerd. De depressie welker centrum vanochtend boven Noordwest Frankrijk lag neemt snel in betekenis af. Dit is een gevolg van de flinke luchtdrukstijgingen, die nu i overal in West Europa optreden. Ten- gevolge hiervan kwamen plaatselijk opklaringen voor, waardoor de tempe- ratuur iets beneden het vriespunt kon dalen. De rug van hoge luchtdruk, die ten Westen van Ierland ligt, beweegt zich langzaam naar het Oosten. De fronten van een diepe depressie midden op de Oceaan dringen geleide lijk verder naar het Oosten op. O ONBEWO LKT s|;LiCHT.8ÈW-y 3 HALF SEW 3 ZWAAR8EW GLHEL fvfl S-T SNEEUW bew |r 'REGEN MOTREGEN HAGEL BUIEN ONWEER ^TEMPERATUUR lOQb, ISOBAAR BELANGRIJK NEERSLAG-- GcBIED CENTRA H HOGE DRUK 'L LAGE DRUK - SCHEIDINGSLIJN-PRON--TUS5EN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DiT TEKEN GEE PT DE WINDRICHTING AAN; 'IEDERE HELE 'DWARSSTREE p'lS EEN WIND SNELHEID.VAN '.'UP METER. PER -SECONDE 1 VORST EN MIST Verwachting, meegedeeld door het K.N-M.I. in De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond, opgemaakt te 10 uur: Overwegend droog weer met nu en dan opklaringen. Weinig wind en op vele plaatsen mist. In de nacht en ochtend op enkele plaatsen ma tige vorst, overigens lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. 4 Januari Zon op 8.48 uur, onder 16.42 uur. Maan op 5.11 uur, onder 13.00 uur. Hoog en laag water te IJmuiden Woensdag 3 Januari Hoog water: 11.00 en 23.41 uur. Laag water: 6.13 en 18.51 uur. Donderdag 4 Januari Hoog water: 12.12 uur. Laag water: 7.36 en 20.04 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1