IIVCI* -Clowntje Rick Kort en Bondig IjWirfyw&K WOENSDAG 3 JANUARI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Wereld is lotsgemeenschap geworden Clubmatch voor honden J. C. Luitingh veertig jaar in dienst der gemeente Uitbreiding van het politiebureau De Heemsteedse begroting voor 1951 Jubileum Jul. J. Peschar A. D. Paulus overleden "tO U«MT MET Snuif en wrijf Het „schieten" tijdens de jaarwisseling Rallye naar Kaapstad Voor de kinderen Spaanse dansavond Even een kraagje wassen Sport in 't kort ORGANON-OSS FEUILLETON Op Oudejaarsdag zijn in Uitgeest zowel een drieling als een tweeling geboren. Mevrouw Brandjes-Aardenburg, Meldijk 41, schonk het leven aan een drieling. Op de joto mevrouw Brandjes met van links naar rechts: Gerardus Maria, Johanna Maria en Wilhelmina Maria. Mevrouw Zonneveld uit de Bergstraat werd de gelukkige moeder van de tweeling. 3. G. Suu rhof f Nieuwjaarsbijeenkomst Partij van de Arbeid „Elke tyrannie roept de tegenkrachten op die haar ten onder brengen". Met deze sterkende gedachte begon de heer J. G. Suurhoff gisteravond in het Haarlemse Concertgebouw zijn toespraak op de Nieuwjaarsbijeenkomst van de federatie Haarlem van de Partij van de Arbeid. De heer Suurhoff roemde voorts de grootse prestaties op sociaal en economisch gebied die sinds de bevrijding toen ons land zich in een dieptepunt in materieel en moreel opzicht bevond werden tot stand gebracht. Thans wordt voor zieken, ouden van dagen en werklozen meer gedaan dan vóór de oorlog in het toen schatrijke Ne derland het geval was. Spreker noemde voorts de grote sociale wetten die in het afgelopen jaar tot stand kwamen, waarvan die op de Publiekrechte lijke Bedrijfsorganisatie en op de Onder nemingsraden. Er zou dan ook reden zijn tot een gematigd optimisme, ware het niet dat zowel het Nederlandse als het Indone sische volk tekort geschoten zijn in het vinden van een bevredigende oplossing voor hun conflict. Het einde werd wat het begin had moeten zijn: de souvereiniteits- overdracht. In dat verband betreurde de heer Suurhoff het dat de Nieuw Guinea- kwestie in het vlak der emoties is getrok ken. Met aan de dorpspolitiek ontleende gevoelens van spijtigheid kan men geen wereldpolitiek bedrijven en dat is nu juist wat op het ogenblik nodig is, aldus spreker. Nederland kan evenwel dit gebied niet tot ontwikkeling brengen de kringen die de regering beletten dat te doen wat nood zakelijk is, hebben wel een zeer wonder lijke kijk op onze economische mogelijk heden, zo zei spreker. Een tweede schaduwzijde vond de heer Suurhoff gelegen in het feit, dat bepaalde groepen het beu zijn de lasten van het economisch herstel te dragen. Spreker hekelde naar aanleiding hiervan de zijns inziens tweeslachtige houding der Katholieke Volkspartij, die belastingverla ging met grotere sociale voorzieningen wil rijmen. De Partij van de Arbeid heeft evenwel voor heter vuren gestaan en het is dan ook veeleer de internationale toestand, die haar met zorg vervult. „Achteraf verbaast men zich erover hoeveel goed vertrouwen de Amerikanen .tijdens en vlak na de oorlog in de Russen hebben gesteld. Het antwoord van de Russen luidde: snelle bolsjewisering Burgerlijke stand van Haarlem 2 Januari 1951 ONDERTROUWD: 2 Jan.: P. A. Loerakker en W. de Korte. BEVALLEN van een zoon: 31 Dec.: A. A- Rotteveel—Tanis, M. ter Maat—Boogaard 1 Jan.: A. HooningBakker. C. M. Herfst— Van Leeuwen. BEVALLEN van een dochter: 30 Dec. M. A. van Rossum—Van Oers. 31 Dec.: W. P. Rie- mens—Noordhuizen. P. C. van der Weiden— Lammerse. 1 Jan.: M. van Helden—Den Dek ker. G. A. Bosse—Niemand. A. H. Buijten- hekDe Geest. E. SwartBoon. A. J. Mel- jado—Portier. 2 Jan.: F. G. Verbeek—Van de Wetering. OVERLEDEN: 29 Dec.: H. Buiskool, 71 j., Kempstraat. N. KloosterKwaak, 86 j., Brou wersstraat. A. B. Koppen, 63 j., Spaarnhoven- straat. 30 Dec.: A. A. M. Bakker—Mooi4 76 j., Schotersingel. J. Kok, 76 j., Aelber'tsberg- straat. W. M. van Hoogdalem, 69 j., Vosmaer- straat. G. Boerkoel—Oosterom, 66 j., Wou- wermanstraat. W. S. H. Snijders, 72 j., Kruis straat. C. A. Verwaaijen, 57 j., Kamperlaan T. de Groot, 75 j., Westerhoutpark. J. Prin sen, 85 j., Raamsingel. 31 Dec.: J. Spaargaren. 83 j., Amsterdamsevaart. J. H. Braad. 87 j.. Tetterodestraat. M. Kruijmel, 84 j., Wester houtpark. E. H. van der Veen, 50 j., Orion- weg. M. C. Clifford—Smit, 70 j., Centaurus- straat. 1 Jan.: M. Strijland, 73 j., Schoterweg. J. van Haren, 63 j., Rijksstraatweg. van de aangrenzende staten en straffe or ganisatie der terreur", zo riep spreker uit. Na de étappen Tsjechoslowakije en Berlijn kwam dit jaar als klap op de vuurpijl Korea. Voor het eerst in de geschiedenis der mensheid werd de collectieve veiligheid tot werkelijkheid, wat de risico's daarvan ook mogen zijn. In bange spanning vragen velen zich thans af of de derde wereld oorlog dan de enige mogelijkheid is om de wereldheerschappij van Stalin en de zijnen te ontgaan. Maar is het eigenlijk geen vooruitgang dat de gehele wereld tot een grote lotsge meenschap is geworden en wij werkelijk de hoeders van onze broeders zijn geworden, waar deze ook wonen? De vrede is een en ondeelbaar geworden. Aggressie moet afstuiten op de vastberaden weerstand van de rest van de wereld. Wij geloven echter niet dat het geweld alleen zaligmakend is. Maar een München-politiek zal onvermijdelijk tot de ondergang voeren. Wij zullen een stuk van de democratische vooruitgang nu moeten offeren om onze vrijheid te redden. Geen militarisering van de geest Spreker waarschuwde evenwel tegen een militarisering van de geest van het volk: men zal critisch en waakzaam moeten zijn. Bovendien zullen de offers rechtvaardig verdeeld moeten worden, met voorbijzien van de heilige huisjes van het particuliere bedrijf. Wie anders dan de Partij van de Arbeid zal ervoor kunnen zorgen, dat deze lasten inderdaad op de sterkste schouders worden gelegd? zo vroeg spreker. De plaats van onze Partij is daar waar de vrije menselijke geest de strijd tegen de onderdrukking voert, omdat wij weten, dat de geest onoverwinnelijk is, zo besloot de heer Suurhoff zijn rede. De avond werd geopend door de voor zitter van de Haarlemse federatie, de heer W. F. Happé en opgeluisterd door de orga nist Piet Halsema, die werken van Handel en Boëlmann speelde en „De Stem des Volks", onder leiding van Hans Lichten- stein ondersteunde. De heer D. G. Hoekstra declameerde bij het licht van een toorts een Nieuwjaars tekst van dr. Garmt Stuiveling. De Kynologenclub „Kennemerland" houdt Zondag 21 Januari in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond een clubmatch voor honden van alle rassen. De keuringen en be sprekingen van de honden zullen geschieden door de dames M. DonathSeeuwen, Den Dolder (windhonden), Anny Vonk, Den Haag (dameshondjes) en de heren E. W. van den Oudenalder, Amsterdam (herdershonden en bouviers). H. Strelin, Doorn (jachthondtn), H. van de Wouw, Amsterdam (keesachti- gen), Frans Heerkens Thijssen, Aerdenhout (terriers) en L. P. Knapen, Haarlem (overige rassen). Als attractie is een kinderklasse open gesteld, waarvoor drie hoofdprijzen beschik baar worden gesteld. Kinderen tot en met veertien jaar met honden kunnen deel nemen. De heer J. C. Luitingh, referendaris ter gemeentesecretarie en chef van de afde ling 6 b (burgerlijke stand), was Nieuw jaarsdag veertig jaar in dienst der ge meente. Die dag heeft de gemeentesecreta ris, mr. Th. A. Westra, hem gelukwensen aangeboden. Gisteren is de jubilaris op het stadhuis gehuldigd. Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers wenste hem namens het gemeen tebestuur geluk en bood een geschenk on der enveloppe aan. Op zijn afdeling hebben gesproken de heren H. Oderkerk, chef van de afdeling 6 a, als oudste collega, de heer H. Cox, namens het voormalige verzet en J. Eg- mond, sous-chef van de afdeling burger lijke stand. Van de ambtenaren ontving de heer Luitingh een vulpen en bloemen. Aankoop van een perceel aan de Lange Wijngaardstraat Naar wij vernemen heeft de gemeente Haarlem uit de hand gekocht het schoolge bouw met erf en grond aan de Lange Wijn gaardstraat 14, groot 4.33 Are. In dit ge bouw was vroeger het kantoor van de Is raëlitische gemeente gevestigd en ook was er een school voor Joodse kinderen. Het is de bedoeling dit gebouw te be stemmen voor uitbreiding van het politie bureau, dat te klein geworden is. De leden van de gemeenteraad ontvangen dezer dagen een voorstel om de koop te bekrach tigen. De aankoop van het schoolgebouw be tekent niet, dat het gemeentebestuur het plan, om elders in de stad een nieuw politiebureau te bouwen, laat varen. Het aangekochte gebouw is noodzakelijk voor de uitbreiding van het tegenwoordig bureau. Het kostte aan B. en W. meer moeite om haar sluitend te maken Het is te verwachten dat de begroting van Heemstede voor 1951 over enkele weken in druk verschijnen zal. De behan deling in de raad kan dan nog in Februari verwacht worden. Het heeft, naar wij vernemen, aan het college van B. en W. meer moeite gekost dan vorige jaren om de begroting sluitend te maken. Maar het is ook nu gelukt zonder dat de gemeente genoodzaakt is aan het rijk om een bijzondere uitkering uit het Gemeentefonds te vragen. Maar het is aan te nemen dat B. en W dit resultaat slechts hebben kunnen bereiken door een beroep te doen op de reserves van vorige jaren. Van belang is ook dat het niet nodig is gebleken bij deze begroting zwaardere lasten op de inwoners te leggen. Gisteren werd in „Krasnapolsky" te Am sterdam het feit herdacht, dat de heer Jul. J. Peschar te Heemstede, procuratiehouder bij de C.V. Handel-Maatschappij M. L. Rosenberg te Amsterdam, veertig jaar ge leden bij de firma Rosenberg in dienst kwam. De Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft hem de verguld-zilveren me daille toegekend, welke penning hem dooi de directeur der Vennootschap, de heer L. F. Verwoerd, werd overhandigd. In de ouderdom van 67 jaar is onver wacht overleden de heer A. D. Paulus, ge- pensior.neerd commies der registratie en domeinen te Haarlem. Toen hij in 1948 de pensioengerechtigde leeftijd had bereikt, bleef hij nog in dienst van de registratie en domeinen. In October j.l. was hij vijftig jaar in rijksdienst werkzaam. Bij die ge legenheid is hem toegekend de gouden ere medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. De heer Paulus heeft steeds op het kantoor in Haarlem gewerkt. De crematie is bepaald op Zaterdagmor gen na aankomst van trein 10.31 uur te Westerveld. ADVERTENTIE VRIJDAG AS EEN FILM OVER JON&E MÉNSEN, HOM LIEFDE, HUH HUWELU/C en HUH PROBLEMEN TOtOANS- 1» JAiH. 1CAA8.TEN eetos z pa^en vooruit ver^rijg-saai. a d.cisxa ADVERTENTIE Uw verkoudheid van neus. keel of borst weg met Een lezeres protesteert Een onzer lezeressen stelt naar aanlei ding van het verzoek van de Dierenbe scherming honden en katten tijdens het oudejaarsavondknalfestijn binnen te hou den, de vraag waarom dat „schieten" nu eigenlijk nodig is. Zij kent gevallen waarin door dat vreug debetoon groot leed ontstond. Een keer kreeg een vrouw een miskraam, een an dere maal bleef een zuigeling met een zwak hart in zijn wieg dood. Zij zou een politieverordening toejuichen die het knallen in bebouwde'kommen ver biedt en vele gezinnen met kinderen, ouden van dagen en hartlijders „denken er net zo over". Bovendien vindt zij dit soort pret maar een zoutloos amusement, goed voor onbezonnen jongelui of be schonken lieden. Of die laatste mening door iedereen gedeeld zal worden, wagen wij te betwijfelen. Het ligt namelijk in de menselijke natuur om zich in vreug devolle ogenblikken op luidruchtige wijze te uiten en het afsteken van vuurwerk hetgeen nog iets anders is dan „schie ten" vormt nu een keer een eeuwenoud gebruik, waarop iedereen is voorbereid. Wij kunnen ons wel voorstellen, dat een hartpatiënt bijvoorbeeld door een aanval getroffen wordt omdat in zijn buurt een emmer of een teil met een harde slag om valt, maar niemand die op de gedachte zal komen het omvallen van emmers of teilen of dergelijke vormen van lawaai per poli tieverordening te gaan verbieden. Wat de zuigelingen betreft: het door onze lezeres genoemde geval moet wel een heel onge lukkige uitzondering zijn geweest. Zelf hebben wij kunnen constateren dat babies zich bijvoorbeeld van een schallen de radio niets aantrekken en hun eigen decibels prefereren en in het algemeen trouwens meer op zachte dan op harde ge luiden reageren. Onze huisarts merkte nog op, dat Koninklijke en andere zuigelingen niet in het minste schade plegen te onder vinden van de traditionele saluutschoten. Overigens zouden wij zelf het „schieten" ongewtijfeld willen verbieden, maar dan hebben wij een gevaarlijker vorm op het oog dan de signalen die de jaarwisseling begeleiden. De deelnemers aan de rallye van de Mid dellandse Zee naar Kaapstad waren Zondag avond al vrij ver in de Sahara. Een militaire Franse ploeg bereikte Beni Abbes, ongeveer 640 km. van Oran, één van de vier start plaatsen, via de Tanezrouft-route. Gisteren werd de tocht voortgezet naar Adrar, 386 km. verder naar het Zuiden en het eindpunt dei- eerste étappe- Achter deze militaire ploeg rijden drie Italianen die te Oran zijn gestart en Zater dag op weg waren naar Ain Sefra; tweede étappe van de Oran-Colom Bechar route. Vijf deelnemers, die de Fezzan-route had den gekozen verder naar het Oosten, hielden te Brak een rustdag. De Franse ploeg van mevr. Goetz, waartoe enige journalisten behoren, had vertraging door zware sneeuwstormen in de heuvels van Oyled-Nail. Toen ze hun dorst gelest hadden, zetten Rick en Bunkie hun tocht voort. Ze bleven zoveel mogelijk in de schaduw. En toen, tegen het vallen van de avondkwamen ze bij 't strand, waar de golven van de zee tegen het witte zand ruisten. Ze stonden stil en keken rond. Een eindje verder zagen ze enkele prauwen, die halverwege tegen 't strand waren opgetrokken en vastgelegd. Er waren geen mensen bij te zien, de vissers schenen naar huis te zijn. Rick en Bunkie wilden de bootjes wel eens van dichtbij bekijken en ze liepen er dus samen heen. Het waren aardige boten. Van buiten waren ze beschilderd met mooie kleuren en aan de masten hingen opgerolde zeilen. „Zullen we eens van binnen kijken?" stelde Rick voor. „Welja, er is toch niemand in de buurt!" zei Bunkie. Ze klommen tegen de buitenwand van een prauw naar boven. Het was wel wat lastig, maar 't lukte Bewondering zonder geestdrift Het onmiskenbare succes van het Spaanse danspaar Susana Audeoud en José Udaeta, eerste ballerina en balletmeester van de opera te Madrid, moet vooral worden toe geschreven aan de onvergelijkbare zuiver heid van hun stijl, een verheugenswaardig verschijnsel in deze vormloze tijd. Bijna zonder concessie aan het publiek voerden zij hun strak en met smaak gebouwde pro gramma uit, dat veelzeggend begon met een statige Pavane uit de zestiende eeuw, rijk aan ingetogen galanterie, volstrekt binnen de perken van het weinig vrijheden veroorlovende geometrische patroon. Deze voorname allure, dit afzien van uiterlijk effectbejag, bleek even sterk uit de Bolero noble, waarmee het eerste deel van het op treden Zaterdagavond in de Haarlemse Schouwburg in druk wekkend werd beslo™ ten. Hier en in de Baskische dansen aan schouwde men tevens weer eens een paar Susana Audeoud en José Udaeta. treffende voorbeelden van de invloeden die de volkskunst en het klassieke ballet, bij toerbeurt als het ware, op elkaar uitge oefend hebben en die men thans op Ameri kaanse bodem herhaald vindt. Maar aan de andere kant mag toch niet ontkend worden dat er bij al dit tot droog wordens toe polijsten van overgeleverde vormen iets wezenlijks ontbrak. Dat was de felle geladenheid. Tengevolge daarvan bleef het overspringen van de vonk achter wege, zoals men dat pleegt te noemen, waardoor-de zaal in lichterlaaie van geest drift had kunnen ontsteken, zoals men dat deze zomer in het Holland Festival bij Antonio en Rosario zag gebeuren. Dat lag zeker niet aan technische tekortkomingen, want het zapateado van José Udaeta was adembenemend en Susana Audeoud bewees (vooral in de sterk gestyleerde Polo gitano en in de Dans van de molenaarster) de soepele lichaamswendingen met de bewege lijke schouderbladen en de aristocratische hoofdhoudingen wel degelijk te beheersen. Maar het bleven teveel demonstraties, hoe artistiek verantwoord die ook waren, zelfs bij de improvisaties. Grote dramatische intensiteit het dra matische element werd nog versterkt door eigenaardige belichtingen en het gebruik van enige toneelaankleding bereikte het paar in „Puerto del vino" op muziek van Debussy, in de Malaguena van Lecuona en de Seguiriya gitana. Dat Susana Audeoud geen geboren Spaanse is kon men bemer ken aan het gedeeltelijk mislukken van de Farucca, waarbij ook het castagnetteren der vingers alles behalve slaagde. Er werd veel gebisseerd en als toegift een vrolijke dans uit Sevilla uitgevoerd. Voor het muzikale gedeelte werkten de guitarist Paco Hernandez en de pianist Federico Quevedo aan het dankbaar ontvangen pro gramma mede. DAVID KONING. Vijf minuten voordat vanmorgen de brand weersirenes over Haarlems Raamvest loei den, stond een bewoonster van no. 59 in de keuken een kraagje van een jurk met benzine te wassen. Vlak bij de kachel na tuurlijk. Toen de brandweer na een minuut of twintig de slangen weer in kon rollen, was van de keuken niet veel anders over dan een trieste ravage van geblakerde kozijnen en panelen. De bewoners konden vervolgens hun inderhaast naar buiten gesleepte spulletjes weer naar binnen dra gen, want de brandweer had het vuur niet de kans gegeven zich verder uit te breiden. BINNENLAND Op 6 Jan. bestaat de „Werkplaats Kin dergemeenschap" te Bilthoven 25 jaar. Op die dag zullen twee nieuwe schoolgebouwen worden geopend, een gebouw voor de oudere kinderen en een kleuterschool. Op de Middenweg te Amsterdam is Dinsdagavond een 33-jarige wielrijder door een vrachtauto aangereden. De man was op slag dood. Vrijdag zal opnieuw een detachement leerlingen-vlieger van de luchtmacht naar Amerika vertrekken om daar de vlieger- opleiding te voltooien. Het detachement, dat bestaat uit vier officieren, twee vaandrigs en zes soldaten, wordt gestationneerd op Good Fellow Air Force Base te San Angelo in Texas. Prof. mr. F. Duynstee te Nijmegen heeft wegens drukke werkzaamheden ont slag genomen als staatkundig hoofdredacteur van het dagblad „De Gelderlander". Drie dames, die bU het oversteken van de Loosduinseweg in Den Haag niet vol doende op het verkeer letten, zijn door een auto aangereden. Twee dames werden ernstig gewond; de derde kreeg een lichte hersenschudding. Een voormalige rechercheur bij het Militair Gezag, de 61-jarige Hongaar S. W., is door de Amsterdamse rechtbank veroor deeld tot een gevangenisstraf van twee jaar. Aan W. was ten laste gelegd, dat hij familie leden van politieke delinquenten had opge licht door te beweren dat hij tegen vergoe ding de gedetineerden vrij kon krijgen. De rijksluchtvaartdienst heeft lucht- varenden gewaarschuwd dat het gebruik van geneesmiddelen, die gewoonlijk met de ver zamelnaam anti-histamine preparaten wor den aangeduid, een tijdelijk voor hen ge vaarlijke na-werking kan hebben. Hiervan worden genoemd slaperigheid, duizeligheid, troebeling van het gezichtsveld, sufheid en flauwvallen. Tot deze anti-histamine pre paraten behoren ook de onder verschillende namen in de handel gebrachte middelen tegen zee- en luchtziekte. Het 325 ton metende Nederlandse m.s. „Gesina" uit Delfzijl is Dinsdagmiddag aan de Zweedse Zuid-Oostkust gestrand. Eeri bergingsvaartuig is uitgevaren. De „Gesina" maakte veel water. HAARLEM EN OMGEVING Voor de restauratie van de Ned. Herv. Kapel Maranatha te Bloemendaal is nog een bedrag van f 2000 nodig. Om dat te verkrijgen zal binnenkort een bazar worden gehouden. Ds. T. Spilker te Bennebroek is door een commissie uit de classis Haarlem aange zocht om zich voor een jaar beschikbaar te stellen als res.-legerpredikant. Gistermorgen om ongeveer half twaalf werd een 74-jarige man op de Rijksstraatweg nabij de Planetenlaan aangereden door een paard met wagen. Toen het paard de man passeerde raakte de lemoen het achterbeen van het dier. Het schrok hier zo van dat het op hol sloeg. De wagen schoot door en raakte de man, die met een hoofdwond naar het Joannes de Deo-ziekenhuis moest worden overgebracht waar hij werd verbonden. IJSIIOCKEYWEDSTRIJD TILBURG— AMSTERDAM 7—9. Dinsdagavond is te Tilburg de wedstrijd Tilburg—Amsterdam gespeeld voor de West Europa-beker. Am sterdam won met 97 (42, 14, 41). NEDERLAND—BELGIë IJSHOCKEY. Woensdagavond 17 Januari zal op de Hokij te Den Haag de ijshockeywedstrijd Neder landBelgië worden gespeeld. ADVERTENTIE 15) Het is stil op de weg. Daarom is het niet moeilijk het rode lichtje, dat ver voor ons uit in het duister deint, in de gaten te houden. De Belg weet wat zijn wagen kan en bovendien heeft hij er plezier in om de door mij aangeduide auto te achtervolgen, waarin Ramaar Gorinchem heeft verlaten. Af en toe rernt hij wat af en laat ons wild rustig uit het gezicht verdwijnen. De eer ste behoorlijke stad op onze weg is Breda en het is niet waarschijnlijk, dat Ramaar vóór die tijd een zijweg in zal slaan. Tot die conclusie zijn de Belg en ik althans gekomen Wanneer hij steeds op constante afstand twee kopiichten achter zich zag, zou hij teis gaan vermoeden. Bomen met witte ringen flitsen voorbij. We dimmen voor een tegenligger. Een enkele maal wat huizen, de luiken dicht. Geen mensen. We zeggen niet veel. Soms wat korte zinnetjes. Toen we de pont af reden heb ik hem verteld, dat ik journa list ben en voor een belangrijke reportage die lange groene wagen, GZ 547812, in het oog moet houden. Hij had met deze uitleg genoegen genomen, hoewel hij natuurlijk begreep, dat dit niet alles was. Mijn buurman is een man van tegen de zestig met grijs haar en een bruin plus four pak aan, die met zijn gezin in Ant werpen woont. Eerst had hij een paar zin nen Frans gesproken, maar toen hij merk te, dat het antwoord me moeite kostte, schakelde hij over op goed Nederlands, vrijwel zonder Vlaams accent. Een pret tige rustige man, deze monsieur Chaves, vertegenwoordiger van een machinefa briek. Het was voor mij een geluk, dat dezelf de jonge agent, die Klinkhamers vertrek bewerkstelligd had, nog steeds bij de pont stond en dat hij me bovendien nog her kende. Trouwens, alles liep mee, anders was het me nooit gelukt Ramaar te blij ven volgen, nadat hij Luchtenbeld opge beld had. Luchtenbeld? Wie anders? Dit is een van de dingen, waarvan ik voor me zelf zekerheid heb: tussen de kleine kale Luchtenbeld, de grossier in levensmidde len met zijn tragische mimiek en de mate rialistisch uitziende Ramaar bestaat een contact en niet alleen een gezond zakelijk contact. En de dood van Marie Luchten beldde Ruiter heeft hier iets mee te maken, direct of indirect. Dat is alles wat ik weet. Ik voel dat ik beet heb, de dobber is onder, maar wat er aan de haak zit, is nog een mysterie. Het is trouwens de vraag, of ik dit mysterie wel ooit boven water krijg. „Ik houd van nachten als deze. Als ik naar de stei'ren kijk komt er een gevoel van rust over me," zegt mijn buurman. „Ja", antwoord ik, en de zin van zijn woorden dringt niet tot me door. „Vanochtend in Amsterdam heb ik me geërgerd. Een order voor twee gietmachi- nes werd geannuleerd door een cliënt van mijn fabriek. Ik kon hem niet ompraten, zelfs niet bij een fles wijn en een goed dinertje. Ruim driehonderd kilometer voor niets gereden. Die geannuleerde order heeft me de hele dag achter in mijn hoofd zitten sarren. Ik ben het nu kwijt. Die flonkerdingen daarboven herinneren me er aan, dat er nog iets anders is dan een paar procent provisie." Het raampje aan mijn kant is openge draaid. Prikkelend koude nachtlucht snuif ik op. Het geeft me een lichamelijk genot. Monsieur Chaves heeft gelijk: het is een goede nacht. Hij wil meer zeggen, maar hij bemerkt, dat ik niet op zijn woorden reageer, en zwijgt. Na Ramaars opbellerij liep ik hem na. Hij had haast en ging snel naar zijn wa gen, die in de buurt geparkeerd stond. Ik keek wat hulpeloos toe hoe de auto uit het gezicht verdween, maar toen bedacht ik me, dat de mogelijkheid bestond, dat hij bij de pont zou moeten wachten, want die richting ging hij uit. Gorinchem is klein. Binnen een halve minuut was ik in mijn hotel, vertelde Jansen, dat hij zich niet ongerust moest maken, wanneer ik een paar dagen weg bleef, haalde boven mijn witte regenslob- berjas en een wollen das en klampte vijf minuten later hijgend en met een bezweet voorhoofd het agent je aan. Deze hielp me en introduceerde me bij een Belg, die daar ook wachtte. De haast was niet nodig geweest. Het duurde nog tien minuten voor de pont aankwam. Een blauw bord met witte letters komt binnen de lichtbundel: Oosterhout. Nauwe straten, waarin de koplampen grillige licht flitsen op de huizenwanden werpen. Een jongen en een meisje in een portiek kijken even afwezig in het witte licht en dan is alles weer wijd om ons heen. „Waar moet ik u in Breda afzetten?" „Mag ik nog even wachten met u ant woord te geven, totdat ik weet wat die wagen doet?" .Natuurlijk", zegt Chaves en hij heeft intussen er voor gezorgd, dat GZ 547812 binnen ons gezichtsbereik is want de af stand in de bebouwde kom moet kleiner zijn. We rijden negentig. Een kruispunt, dan hef neonlicht van een benzinestation, waar een zware trailer tankt. We komen langs de eerste huizen van Breda en hon derd meter voor ons is Ramaar. „Ik had erg graag dat u ook stopte, wanneer die wagen stopt en zo dat hij het niet merkt. Excusez mon indiscretion". Ik weet niet of ik het goed zeg, maar ik probeer met die drie Franse woorden de aanmatiging, die uit mijn vragen spreekt, wat te temperen. Doch Chaves, gecharmeerd door de ster ren, blijft onverstoorbaar. „Mais naturel- lement mon jeune ami." Hij heeft een kaartje uit zijn zak ge haald. „Eén ding moet u me echter beloven. Ik ben niet nieuwsgierig, maar toch wil ik later, wanneer de zaak in orde is, wel eens horen hoe het met deze curieuse re portage afgelopen is. Hier is mijn adres". Het is nog betrekkelijk druk in de Bre dase straten, zelfs rijden er enkele auto's op dit late uur en dat is een geluk voor ons. Ramaar zal daardoor zeker niet mer ken, dat hij gevolgd wordt. Hij bestuurt goed en kalm zijn groene wagen. Ik ken de stad niet en weet dus niet welke rich ting we uitgaan. Een kinderlijke, hyper- grote nieuwsgierigheid doet me intens ver langen naar actie, naar het ontdekken van een nieuwe schakel in deze voor mij zo onbegrijpelijke affaire. Een jager op groot wild, die in het oerwoud zijn prooi besluipt, gespannen tot het uiterste en elk moment verwachtend en hopend, dat hij plots face en face tegenover het gevaar, tevens het doel, komt te staan, moet het zelfde voelen. We rijden langs een singel, met links water en rechts rustige beschaafde huizen, Haagse huizen. Door een raam met open geschoven gordijnen zie ik een juffrouw voor een piano en een man in een stoel. Een romance of de verveling van een avond in een mislukt huwelijk? De groene auto zwenkt naar rechts, onwillekeurig geeft Chaves meer gas. Waarom denken we eigenlijk beiden zo positief, dat Ramaar in Breda zal moeten zijn? Er zijn wegen, die verder leiden, zelfs om 11 uur 's avonds.. We zijn bij de hoek. Rechts een brede, rustige weg met twee rijbanen en een wan delpad in het midden. Sterk afremmend neemt Chaves de bocht. Weer die zelfde Haagse huizen van de singel. Gevels met een statig, onoorspronkelijk masker, niets verradend van wat er achter schuil gaat. We turen de weg afonwillekeurig beiden voorover gebogen, het hoofd vlak bij de voorruit.Waarachtig.vlak voor onseen deur slaat dicht.... de groene wagen. „Hallo, daar hebben we hem", zegt Cha ves, plots opgewonden. Dat is wat ik wenste: face en face tegen over het gevaar, actie. Wil ik het werke lijk? Ik ben uil mijn normale doen, het avontuur heeft me te pakken. „Het spijt me, dat onze rit afgelopen is. Hebt u mijn hulp nog nodig?" (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6