MILLI0ENEN VLUCHTELINGEN TREKKEN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Helgoland MET DE VERBONDEN TROEPEN ZUIDWAARTS Omsingelingsgevaar noopte troepen van MacArthur tot snelle terugtocht „Verhouding tussen Nederland en Indonesië moet worden herzien" DONDERDAG 4 JANUARI 1951 Er zijn weer moeilijkheden met Het Amerikaanse Hoge Commissariaat rtaar Bonn Seoel prijsgegeven aan vlammen en Chinezen Onbeschrijfelijke ellende Congres bijeen „De Oceanen zijn geen schilden meer voor Amerika" Canada wil pilotenopleiding uitbreiden Brits schip in nood Nieuwe besprekingen over Korea Helgoland ontruimd Het woord is aan Parlement moet beslissen Het standpunt van de P.v.d. A. inzake Nieuw Guinea Overdracht der souvereiniteit; Nederlands beheer gedurende 30 jaar Nederlands dagbladcorrespon dent te Caïro dood aangetroffen Ontploffing in Peru eist tenminste 60 doden Be-prekingen tussen Grote. Drie al begonnen HET WEER AFGEBEELD Weerbericht 65e JAARGANG No 150 jg Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij*Zuider Buitenspaarne 1'2, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 3 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Helgoland. In de loop der eeuwen zijn vele landen gedurende lange tijden van strijd verschoond gebleven; dat geldt ook voor het onze. Andere daarentegen vervul den telkens de tragische rol van hoekje waarin de slagen vielen. Ge denkt daarbij meteen aan België, dat de bijnaam „slag veld van Europa" verwierf. Minder sympa thie is uitgegaan naar Helgoland, denkelijk omdat het zo klein is en altijd zo weinig bewoners heeft gehad. In de jaren tussen de twee wereldoorlogen waren dat er maar twee- of drieduizend. Helgoland heeft een zonderlinge en een stormachtige geschiedenis, die weliswaar niet alleen door strijd en beschieting geken merkt wordt. Het staat bekend als één eiland, maar het bestaat uit twee. Zij liggen in de Noordzee, voor de monden van de Duitse rivieren Elbe en Weser, ongeveer 45 K.M. van de kust. In oude tijden vorm den zij één groot eiland, maar de zee beukte er flinke stukken af en hakte het in 1720 in tweeën. Eén is het rotseiland, ge kenmerkt door hoge rode rotsen; het an dere het duinen-eiland, door een zeestraat van maar vierhonderd meter breedte ervan gescheiden. Daarop is in de vorige eeuw een badplaats gesticht, die zo gunstig ge legen is dat zij voor de tweede wereldoorlog Duitslands drukst-bezochte Noordzee-bad- plaats was, met wel dertigduizend badgas ten in een seizoen. Waarom draagt Helgoland deze naam? Aangenomen wordt dat hij ontstaan is uit „Heiligeland" en dat vindt dan blijkbaar zijn verklaring in het feit, dat St. Willi- brord er in de zevende eeuw zijn prediking van het Christendom aanving. Vóór die tijd en daarna werd om het bezit van het eiland zwaar gestreden door zeerovers. Tenslotte werd het onderhorig aan de hertogen van Sleeswijk-Holstein en het was sinds lang Deens bezit, toen. het in 1807 door de En gelsen werd veroverd en als een stapel plaats voor smokkelwaar gebruikt. Bij de vrede van Kiel, zeven jaar later, stond de Koning van Denemarken het officieel aan hen af en het bleef Brits bezit tot 1890, toen het Duits werd. Het werd geruild tegen Zanzibar en Witoe, in Oost-Afrika, die Engels werden. Dit herinnert er niet alleen aan, dat vaak merkwaardige ruil- transacties zijn volbracht, maar uit deze historische feiten blijkt ook dat Duitse historische aanspraken op Helgoland niet oud-en-duurzaam zijn. De Duitsers gingen na 1890 het rots eiland zwaar versterken en maakten er een fort van, dat in de politieke taal van die tijd is aangeduid als „een pistool op de borst van Engeland". Misschien hadden de Engelsen verstandiger gehandeld door iets anders voor Zanzibar en Witoe in te ruilen. In hun koloniaal bezit hadden zij ruime keus. En de afstand van Helgoland heeft hun heel wat zorgen gebaard. In 1914 was het getuige van de eerste grote zeeslag in de eerste wereldoorlog. Het werd duikboot basis; een soort uitvalspoort van de Duitse marine. Zodat in 1919 te Versailles bepaald werd, dat de: kustbatterijen en de marine haven vernietigd moesten worden. Dit ge schiedde, maar Hitier liet ze later herstel len en Helgoland opnieuw versterken, zo dat het zijn oude positie weer innam in de tweede wereldoorlog. Sindsdien is het tot spergebied verklaard en hebben de Engelsen er een schiettent van gemaakt. Geen horizontale maar een verticale schiettent, want zij gebruiken het om er met hun luchtvloot bombardements oefeningen op te houden. De bevolking is natuurlijk sinds jaren geëvacueerd. Die bevolking bestond uit Oost-Friezen, in het bezit van een bijzonder dialect, zoals blijkt uit hun rijmpje: „Grön is dat Land; Rood is de Kant; Witt is de Sand; Datt is de Flagg van 't hillige Land". Ge kunt hun lot vergelijken met dat van de bevolking van de atol Bikini, in de Stille Oceaan, die een paar jaar geleden door de Amerikanen werd weggevoerd omdat zij atoombom- proeven op het eiland gingen houden. Als iemand erg aan zijn geboortegrond gehecht is verkeert hij in treurige omstandigheden als hij op Helgoland of Bikini is geboren. De verbannen Helgolanders tenminste sommigen van hen hebben nu sinds een paar weken een demonstratie op touw gezet. Zij zijn onder aanvoering van een prins von Loewenstein erheen gevaren en hebben zich in een bunker gevestigd. Waarop de Engelsen, met daartoe door hen opgecommandeerde Duitse politie, hen eraf gehaald hebben. De Duitse politie sprong in de houding toen zij de „bezetting" van vier-en-twintig man zag verschijnen en de hoogste politieman feliciteerde hen. Tegen over een bezetter van Duitsland gaf het natuurlijk bijzondere voldoening, ook weer eens als bezetter te kunnen optreden. Deze Duitse overweging heeft zich vermoedelijk v/el doen gelden, al noemde de groep- Loewenstein zich Europese jongeren en hees zij een Europese vlag. Het Europese belang van de demonstratie is niet bijzon der duidelijk. Enfin, de Engelsen en de Duitse politie voeren met de bezetters weg, waarna zij werden vervangen door een nieuwe groep, ditmaal van slechts twaalf demonstranten, die van het eiland Sylt kwam. Maar vanmorgen meldde Londen, dat die ook al weer van Helgoland af is. En de Britse regering heeft beloofd, dat het aan de Duitsers terug zal worden gegeven „na de bombardementen", hetgeen nu niet zo'n heel duidelijke tijdsbepaling is. De tijdsberekeningen van departementen van Oorlog zijn voor burgers in den regel vol komen onbegrijpelijk. Dit moet ook gelden voor de Engeise belastingbetaler, die er pijnlijk aan herinnerd is dat grote hoeveel heden. dure munitie op de Helgolandse ver sterkingen worden verpaft. Wat „na de bombardementen" nog op het eiland bruikbaar, gezwegen van be woonbaar, zal zijn, kan men zich niet voor stellen. Maar het zal nog wel „grön, rood en witt" zijn. En de meeste bewoners zul len terug willen keren. Zo zijn bewoners. R. P. Het hoofdkwartier van de Amerikaanse Hoge Commissie zal verplaatst worden van Frankfort naar Bonn, zo heeft de Hoge Commissaris, John McCloy, medegedeeld. De vérhuizing zal tegen het einde van September voltooid zijn. KOREA, 4 Januari Het beste en grootste vliegveld van geheel Korea, Kimpo, is met de hoofdstad Seoel in handen van de Chinezen en Noord-Koreanen. In een over haaste terugtocht onttrokken de Amerikanen en met hen verbonden troepen zich aan het omsingelingsgevaar, dat uit twee richtingen dreigde door de snelle opmars der vijandelijke eenheden, die zich niet bekommeren om het vernietigende vuur van oorlogsschepen, vliegtuigen en artillerie, dat over hen wordt uitgestort. De aanrukkende vijand was niet te stuiten ondanks het feit dat de luchtmacht van MacArthur met alle beschikbare toestellen aan het front opereerde. Seoel staat in brand tengevolge van de gevechten en van de „verschroeide aarde taktiek" der terugtrekkende Amerikanen, die alle voorraden en stellingen vernietigd hebben. Een stroom van twee millioen vluchte lingen beweegt zich thans achter het front in Korea in Zuidelijke richting, in de hoop ergens een nieuw onderdak te zullen kun nen vinden. In Poesan, de aanvoerhaven van de verbondenen aan de Zuidkust, zal voor hen in elk geval geen plaats meer zijn. Met de beschikbare verblijfsruimte in deze stad is reeds tot het uiterste gewoe kerd. Elke vierkante meter ruimte in ker ken, scholen, theaters, fabrieken en andere gebouwen is reeds ingenomen. De autori teiten, die geen plaatsruimte meer te vor deren of te vergeven hebben, willen nu stromatten gaan distribueren opdat dak lozen zich daarmede nog enige beschutting tegen de koude kunnen verschaffen. On derwijl arriveren nog dagelijks duizenden vluchtelingen uit het Noorden. Bij de sta tions zwerven horden vervuilde en bede lende kinderen, huiverend onder hun armelijke bedekking van oud legergoed. De honger drijft velen tot nachtelijke roof tochten. Vele der vluchtelingen komen uit de Noordelijke hoofdstad Pjongjang of nog Noordelijker van de Mandsjoerijse grens en een groot gedeelte is de Zuidelijke hoofdstad Seoel ontvlucht. Honderdduizend vluchtelingen zijn afkomstig uit Noord- Oost-Korea, het gebied van Hamhoeng en Hoengnam, de door de geallieerde artille rie en luchtmacht van de aardbodem weg gevaagde havensteden. Vele vissers uit Poesan en omstreken hebben hun gewone bedrijf thans verwis seld voor vluchtelingentransport. Zij vra gen het equivalent van duizend Ameri kaanse dollars voor het overbrengen van een gezin. Inmiddels doen Amerikanen, Zuid-Koreanen en de wereldgezondheids organisatie hun best om zoveel mogelijk hulp te bieden, vooral aan de bejaarde vluchtelingen en de kinderen. Op 28 Juni van het vorige jaar viel Seoel in handen der Noord-Koreanen. Na drie maanden van Noordelijke bezetting werd het 26 September door de Amerika nen heroverd, nadat dezen te Intsjon ge land waren. De verbonden troepen begonnen de stad Woensdagavond te verlaten. De ten Noor- Woensdag is de 82ste zitting van het Amerikaanse Congres begonnen. De voor zitter, Sam Rayburn, opende de vergade ring met een toespraak, waaraan het vol gende is ontleend: „Het Congres moet die dingen doen, waardoor internationale desperado's en tyrannen bevreesd zullen worden ons in de weg te treden. Indien het Congres in de komende zittingsdagen niet zijn plicht doet, zullen wij een wereld krijgen, waarin geen vrije mensen meer zullen kunnen wonen. De oceaangrenzen der Verenigde Staten zijn niet voldoende om ons land in de we reld van heden te beschermen. De Atlanti sche en de Stiile Oceaan zijn'geen schilden meer, waarachter de Verenigde Staten zeker zijn van vrijheid en veiligheid", al dus Rayburn, die voor de zesde achtereen volgende maal als voorzitter van het Ame rikaanse Congres optreedt. De Canadese minister van Defensie, Brooke Claxtcn, heeft Woensdagavond medegedeeld, dat Canada aanbiedt zijn plan voor opleiding van vliegtuig bemanningen van zijn bondgenoten van het Atlantisch pact aanzienlijk uit te brei den en dat het zijn bondgenoten heeft uit genodigd zo spoedig mogelijk nieuwe man schappen te sturen. In welingelichte kringen wordt gemeld, dat Canada bereid is het totaal aantal can- didaten voor een opleiding te verhogen van 300 tot 1000 of meer. Het Britse schip „Palana" heeft van de Noord-Oostkust van Australië noodseinen uitgezonden. Na op een klip gestoten te zijn bevindt het zich in zinkende toestand. De „Palana", een 11.063 ton metend vrachtschip, voer gisteravond voor de kust van Centraal Queensland op deze klip. Het schip heeft geen passagiers aan boord. Volgens de eerste berichten was een deel van de bemanning van 69 koppen in de reddingsboten gegahn. De kapitein van de „Palana" deelde latei- mede, dat het grootste deel van de beman ning aan boord van het Nederlandse vrachtschip „Singkep" is genomen. Ook een Brits vrachtschip bevindt zich in de buurt. den van de stad gelegde verdedigingsring had tot die tijd stand gehouden. De order om het contact met de vijand te verbreken betekende een schok voor de troepen der UNO, aldus seinen journalisten van het front. In hinderlaag De Britse 29ste brigade, de laatste die Seoel verliet, viel bij de terugtocht dooi de Noord-Westelijke buitenwijken van de stad in een hinderlaag. De brigade leed enige verliezen, maar wist uit de val te ontkomen, waarna zij de laatste brug over de Han opblies. In de centrale frontsector zetten de ver bonden troepen de terugtocht voort. Er worden gevechten gemeld in de omgeving van Hongtsjon, ongeveer 30 km. ten Zui den van de 38ste breedtegraad. Volgens het hoofdkwartier van het achtste leger was Hongtsjon vanochtend nog in handen van de verbonden strijdkrachten. Gemeld wordt, dat duizenden vluchte lingen zich aan boord begeven van' de transportschepen, die voor Intsjon, de haven vaii Seoel, klaar liggen om zo nodig troepen te evacueren. Nieuw gevaar. Het communiqué van het hoofdkwartier van generaal MacArthur deelt mede dat troepen van de verbonden strijdkrachten Woensdag een ordelijke terugtocht uit het gebied van Seoel ten uitvoer hebben ge legd. Het communiqué bevat tevens de aan wijzing dat een ernstige bedreiging kan voortvloeien uit de omstandigheid dat de Chinezen thans oprukken in de richting van Wonjoe, 83 kilometer ten Zuid-Oosten van Seoel. De communisten, zo zegt het communi qué, trekken hun strijdkrachten samen voor een aanval op Wonjoe, bedoeld om de verbonden troepen die zich uit Seoel terug trekken af te snijden. De sterkte van de Chinese strijdmacht, die zich voor de aan val op Wonjoe concentreert, wordt op 120.000 man geschat. (United Press). De 12 Aziatische en Midden-Oostelijke landen waarvan het verzoek tot staking van het vuren in Korea is uitgegaan, als mede de zes landen van de resolutie, waarin China wordt aangespoord zijn troepen uit Korea terug te trekken, zijn bezig aan nieuwe voorstellen betreffende de kwestie-Korea. De commissie van drie voor een staking van het vuren, die gisteren aan de poli tieke commissie van de Uno rapporteerde dat zij ef niet in is geslaagd de gevechten te doen ophouden, zal vermoedelijk vandaag vergaderen om de principes op schrift te stellen, die volgens haar ten grondslag moeten liggen aan een regeling van het geschil. Deze verklaring zou dan morgen bij de politieke commissie worden inge diend. Vernomen wordt, dat Sir Benegal Rau van India binnenkort naar Londen zal gaan om de toestand met zijn premier, Nehroe, te bespreken, Naar thans wordt bericht, zijn alle „be zetters" van Helgoland door Britse mili tairen en Duitse politie van het eiland ge haald in de patrouilleboot „Eileen". Er waren 24 mannen op het eiland sinds 22 December. Hun verblijf moest een demon stratie zijn tegen de Britse oefenbombar dementen op het eiland Zij hebben er onder andere de Europese vlag gehesen. Voordat de demonstranten werden weg geleid, was een bespreking gevoerd van twee uur tussen Britse officieren en de leider van de actie, prins Zu Loewenstein. De demonstranten verklaarden, dat het eiland onmiddellijk weer bezet zou worden als er opnieuw bommen op zouden vallen. Vijftien Duitse politiemannen stonden in de houding toen de „bezetters", onder hi ding van Prins von Loewenstein, zich naai de boot begaven. Het hoofd van de Duitse politie-afdeling wenste hun een gelukkig Nieuwjaar en feliciteerde hen met hetgeen .zij gedaan hadden. De „bezetters" hebben in een grote schuilkelder gewoond, het enige gebouw op het eiland, dat nog be woonbaar is. Enkelen van hen hébben zich bezig gehouden met hét opnieuw begraven van de beenderen van doden, waarvan de graven door bombardementen getroffen werden en met het herstellen van bescha digde kruisen. Inmiddels wordt uit Hörnum op het eiland Sylt gemeld, dat twee boten met 12 Duitsers aan boord van Sylt naar Helgoland zijn gegaan, kort nadat de „Eileen" met de vorige „bezetting" was vertrokken. De nieuwe groep bestaat uit Duitse journalisten en Helgolanders, en heeft volgens latere be richten inmiddels het eiland weer verlaten, na er.korte tijd te hebben vertoefd. Coleridge: Goede en slechte mensen zijn dat elk in minder mate dan het schijnt Op Nieuwjaarsmorgen bracht een Tyroler orkest vóór het hotel Post in Sankt Anton de Koninklijke gasten uit Nederland een aubade. Na afloop van het concert kwamen de Koningin en de Prins persoonlijk de ten teken van zijn waardigheid breed- gesjerpte kapelmeester hun dank betuigen. Verklaring van Natsir: DJAKARTA (Reuter). De Indonesi sche premier, de heer Mohammed Natsir, heeft gisteren in het parlement medege deeld, dat Indonesië wegens het mislukken van de besprekingen inzake Nieuw Guinea te Den Haag herziening van de overeen komst der Ronde Tafel Conferentie met inbegrip van het statuut der Nederlands- Indonesische Unie zou moeten overwegen. Enigerlei toekomstige bespreking zou moe ten geschieden op basis van souvereinteits- overdracht over Nieuw Guinea aan Indo nesië, zo zeide hij. Anders zouden dergelijke besprekingen zelfs bij aanwezigheid en bij stand van een derde partij, nutteloos zijn. Aneta bericht nog, dat Natsir verklaarde, dat de impasse in de besprekingen een toe stand schiep, waarbij naar nieuwe grond slagen in de verhouding tussen Indonesië en Nederland gezocht dient te worden. De verklaring werd uitgesproken voor een voltallig parlement. Van de zijde van het publiek bestond een overweldigende belangstelling. Natsir zeide, dat het uitblijven van de overdracht van Nieuw Guinea aan Indone sia het samenwerken met de Nederlanders op dezelfde basis als voorheen „zeer moei lijk" had gemaakt. Hij drong er bij de bevolking op aan, de strijd om Nieuw Guinea voort te zetten en zeide, dat het parlement moet beslissen, hoe de zaak in de toekomst moet worden be handeld. Politieke waarnemers te Djakarta waren van mening, dat mogelijke interventie door de UNO uitgesloten is door de verklaring van de minister-president, dat alleen op basis van overdracht der souvereiniteit over Nieuw Guinea aan Indonesië bespre kingen met Nederland zouden kunnen wor den gehouden. Het vraagstuk Nieuw Guinea is de erfe nis van het Nederlands-Indonesische ge schil, waarvan de regeling ter Ronde Tafel Conferentie werd uitgesteld, zodat Irian tijdelijk een positie kreeg, die verschilt van die van de andere delen van Indonesië, aldus Natsir. „Dit wordt door het Indone sische volk als een druk gevoeld-, evenals verschillende andere aangelegenheden in de verhouding tussen Indonesië en Neder land, vervat in het overeengekomene, die eveneens hetzelfde karakter hebben. Daar om is de regering van mening, dat de over eenkomsten tussen Indonesië en Nederland, waaronder het Uniestatuut, een nadere be schouwing behoeven en dat nieuwe grond slagen dienen te worden gezocht", aldus zei de minister-president. Voorts zei Natsir, dat naar de mening van de Indonesische delegatie het voorstel, om de souvereiniteit aan de Unie over te dragen, niet bedoeld was om een oplossing te bereiken, maar om indruk tegenover het buitenland te maken. „Zulks werd even eens verklaard in twee belangrijke Neder landse kranten", aldus Natsir. „Voor de Partij van de Arbeid is de kwestie-Nieuw Guinea nog niet afgedaan. Zij zal, indien dit enigszins mogelijk is, trachten de onderhandelingen opnieuw op gang te brengen na de behandeling in de Tweede Kamer van de binnenkort te ver wachten regeringsnota over het verloop van de conferentie", aldus verklaarde de fractievoorzitter van de Partij van. de Ar beid in de Tweede Kamer, jhr. mr. M. van der Goes van Naters, aan een redacteur van het A.N.P. „Wij zijn in beginsel niet afkerig van hernieuwde onderhandelingen op basis van souvereiniteitsoverdracht over Nieuw Guinea aan Indonesië. Als voorwaarden moeten wij echter stellen een voortzetting van het Nederlandse beheer voor de eerst komende dertig jaren, een behoorlijke fi nanciële regeling tussen de beide landen en een regeling ter waarborging van orde en veiligheid in Nieuw Guinea. Wij stellen deze voorwaarden echter niet zo absoluut, dat bij eventuele nieuwe onderhandelin gen niet zou kunnen blijken, dat andere oplossingen of andere uitwerkingen beter zouden zijn. Hoofdzaak is voor ons, dat een oplossing gevonden wordt, omdat de samenwerking met Indonesië voor ons nog steeds veel belangrijker is dan een even tueel behoud van de Nederlandse souverei niteit over Nieuw Guinea". „Wij hebben begrip voor dc verontwaar diging in Indonesië over het mislukken van de conferentie. Wanneer deze boosheid echter zou leiden tot contractbreuk, dan zou ook voor ons het hervatten der onder handelingen moeilijk zijn." CAIRO, 4 Jan. (Reuter-Afp). De cor respondent van „Het Vrije Volk" te Cairo, mr. G. Kamphuisen, is Woensdagmiddag dood in zijn appartementen aangetroffen. Hij was aan de polsen gewond. AFP meldt nog, dat de portier van het huis als verdacht van rrioord is aangehou den. Bij een ontploffing op een scheepswerf in de buurt van Chimbote (Peru) zijn, naar van officiële zijde vernomen wordt, ten minste 60 arbeiders om het leven ge komen. Het ongeluk gebeurde Woensdag. Men was bezig de schade te herstellen, die al eerder was aangericht door een steenstor ting, waarbij 23 personen de dood hadden gevonden. Men had vijf springstof patronen ge plaatst, die gelijktijdig moesten ontploffen. Na de eerste ontploffing, toen de arbei ders hun schuilplaatsen reeds verlaten hadden, volgde een tweede. Volgens de correspondent van het blad „La Prensa", die van 75 doden melding maakt, zijn er tien zwaar gewonden, van wie er enige in levensgevaar zouden ver keren. De Russische nota „De Westelijke mogendheden zullen eerst nadere gegevens over de Sovjet-Russische houding moeten ontvangen, alvorens aan te kunnen nemen dat de Sovjet-Unie be reid is de Westelijke voorstellen te aan vaarden voor het houden van vier-mo- gendheden-besprekingen, om de hangende internationale vraagstukken op te lossen", verklaarde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Acheson, gisteren op zijn wekelijkse persconferentie. Minister Acheson deelde verder mede dat de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk reeds zijn begonnen met bespre kingen over de volgende stap der Weste lijke mogendheden. „Er bestaan geen meningsverschillen tussen ons", zeide hij. „Het enige nieuwe punt in de Sovjet nota, behalve de voorgestelde bespreking van het Duitse vraagstuk, is de bereidver klaring der Sovjet-Unie om in te stemmen met een bijeenkomst van vertegenwoordi gers der Grote Vier, vóór het houden van besprekingen tussen de vier ministers van Buitenlandse Zaken. Dit betekent geen aanvaarding van de Westelijke voorstellen voor algemene besprekingen, die overigens ook niet worden verworpeil", vervolgde Acheson. Te Parijs zou men het eens zijn, zo zegt Reuter, dat alles gedaan dient te worden om besprekingen te bewerkstel ligen. Kanselier Adenaur is voorstander van een voorbereidende conferentie van de Grote Vier, zoals in de Sovjet-Nota is voorgesteld, aldus verklaren hoge West- Duitse regeringsfunctionarissen. De geal lieerde Hoge Commissaris heeft de offi ciële tekst aan de regering van Bonn over handigd met de verklaring, dat de bonds regering op de hoogte zal worden gehou den van alle stappen der Westelijke mo gendheden tot het houden van een vier- mogendhedenbespreking. Men legt er te Bonn de nadruk op, zo zegt A.F.P., dat de bondsregering iedere stap tot vermindering der spanning tusseij Oost en West toejuicht. Het is van belang voor Duitsland, zo zegt men, dat er in een vier-mogendhedenbespreking de kans op een compromis inzake de Duitse kwestie besloten ligt. Nieuwe nota De Verenigde Staten, Frankrijk en Engeland zullen binnenkort een nieuwe nota aan Rusland zenden, waarin verduidelij king wordt gevraagd van Moskou's jongste voorstel ten aanzien van een bijeenkomst der Grote Vier, zo wordt in Washington vernomen. Intussen gaan de Westelijke mogendhe den door met de plannen tot vorming van een West-Europese verdedigingsmacht, met daarin opgenomen Duitse eenheden. De Haagse rechtbank heeft vier Am sterdammers en een Leidenaar veroordeeld, die betrokken waren bij een in Juli 1949 gepleegde inbraak in het Leidse kantoor van de Stichting 1940—'45, waarbij f58.000 werd gestolen. De Leidse kantoorbediende W. E. kreeg 4 jaar. De twee Amsterdammers N. K. en F. van E„ die de inbraak hadden ge pleegd. werden ieder tot 3 jaar, de gewezen Amsterdamse politieagent P. H. K. tot 2 jaar en de rijwielhersteller J. S. tot 1 jaar veroordeeld. In de luchtdrukverdeling zijn grote veranderingen opgetreden die belangrijke in vloed op het weer hier te lande uit oefenen. Door de voortdurende lucht drukstijgingen in West-Europa trok de depressie van onze omgeving naar Zuid Scandinavië en kwam een rug van hoge luchtdruk tot stand over Frankrijk en Zuid-Duitsland, waardoor de wind bij ons uit Zuid tot Zuidwest ging waaien. In Ierland en Engeland daalde inmid dels de luchtdrukwaardoor de fronten van een diepe depressie op de Oceaan verder naar het Oosten konden op dringen. OOOCOOOOt TOENEMENDE DOOI Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt te 10 uur: Zwaar bewolkt met nu en dan enige regen of motregen. Matige tot krachtige en aan de kust later harde wind tussen Zuid en Zuid- West Verdere stijging van tempe ratuur 5 Januari Zon op 8.48 uur, onder 18.43 uur. Maan op 6.44 uur, onder 13-36 uur Hoog en laag water te IJmuiden Donderdag 4 Januari Hoog water: 12.12 uur. Laag water. 7.36 en 20.04 uur. Vrydag 5 Januari Hoog water:. 0.50 en 13.17 uur. Laag water: 8.48 en 21.14 uur. O ONBEWOLKT ©LICHT BEW. O HALFBEW 'ZWAAR BEW. GEHEELBEW MIST SNEEUW REGEN MOTREGEN HAGEL BUIEN ONWEER 9 A 7 L?T£MPERATUUR' IQQ5 ISOBAAR BELANGRIJK' NEERSLAG- GEEMEQ CENTRA; H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCKT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARSSTREEP IS EEN WINp- SNELHEIDVAN VIJF METER PER SECONDE

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1