Kunst, cultuur en jeugdzorg WfBiRT tecovern Voorkom heesheid) Berijmde Nieuwjaarswens van „De Vereniging" vertolkte bezorgdheid om heden en toekomst VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR BIJZONDERE TIPS Ga naar REEMERS VRIJDAG 5 JANUARI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 De gemeente Haarlem geeft daarvoor ruim een half millioen gulden uit Ook verkrijg baar :Wy bert met menthol. Agenda voor Haarlem Grondverkopen in Haarlem.Zuid en Haarlem-Noord Gaat de Haarlemse Manége verhuizen? De 9 Muzen IT Y.„ Een sigaret van superieure Amerikaanse tabakken Speeltuin in het centrum van Heemstede Nederlandse film vertoond voor leden der Reisvereniging Haarlemse begroting wordt in Maart behandeld Griep izelen en ma Huizen in plaats van bomen in „Bos en Hoven" Jeugdherberg „Jan Gijzen" moet hersteld worden Haarnetten 25 Haarnetten 25 Grijze Haarnetten 15 Grijze Haarnetten 15 Watergolf klemmen 25 Haarkrullers 19 Plastic spiegel 2.19 Poederdoos plastic 1.46 Dames-Zakkam 25 Haarkrultang 1.25 Haarsnijmachine 3.45 „Wereldfederalisme als theorie van deze tijd" In een vorig artikel wezen wij er op dat de uitgaven voor alle takken van onderwijs in Haarlem sinds 1948 zeer sterk gestegen zijn. Ditzelfde geldt ook voor de uitgaven voor kunst, cultuur en jeugdzorg. Wij geven eerst de posten voor kunst zoals die a) geraamd werden in 1948 en b) uitgetrokken zijn op de begroting voor 1951. Kunst: 1948 1951 H.O.V. 80.000 85.715 Frans Halsmuseum 43.750 55.090 Van Looy Museum 8.505 „Comedia" 20.000 30.000 Muziekuitvoeringen 3.960 3.700 Voorzieningsfonds kunstenaars 650 3.750 Orgel St. Bavo 7.170 8.505 Samen 155.530 191.565 Voor de kunst dus een stijging van uit gaven van 155.530 op 191.565. Dit is 23.2 De stijging bij het Frans Halsmuseum zit natuurlijk voor een groot deel in de ver hoogde personeelsuitgaven. Het Van Looy- museum is na 1948 geopend. De subsidie voor de H.O.V. steeg van 80.000 op 85.715, wat minder is dan de stijging bij „Comedia", die nu 30.000 krijgt, tegen 20.000 in vroeger jaren. Schouwburg en Concertgebouw In deze reeks ontbreken de Stads schouwburg en het Concertgebouw. De fi nanciële positie van die instellingen is wat ingewikkeld. In de begroting voor 1951 zijn als inkomsten van het Concertgebouw geraamd 61.942 en de uitgaven op 48.002, zodat de conclusie voor de hand ligt dat er een batig saldo voor de ge meentekas is van 13.940. Maar daarbij is er geen rekening gehouden met de kapi- taalslasten die op dit gebouw drukken voor de tijd van de tegenwoordige pacht overeenkomst. Wanneer die ook verwerkt waren, dan zou er van dat batige saldo niet veel overblijven. De huur van het Con certgebouw is op 27.000 bepaald, maar omdat deze over 3 jaar loopt en het moge lijk is, dat, hoewel over het eerste jaar winst verwacht wordt, de volgende twee jaren verlies zullen geven, werd nu 12.724 van die winst gereserveerd. De gemeente is reeds lange tijd eigena resse van het Concertgebouw. In die jaren is op de aankoopsom en de reeks verbou wingen die uitgevoerd zijn, heel wat afge schreven. Dat is een verstandig beheer ge weest, want nu is wel aan te nemen dat als het over 10 of 15 jaar nodig wordt een nieuw Concertgebouw te zetten, het oude vrijwel onbelast is. De inkomsten van de Stadsschouwburg zijn voor 1951 gelijk geraamd aan de uit gaven, namelijk 55.384. Er is rekening gehouden met alle kapitaalslasten, evenwel niet met het stichtingskapitaal, want dat is immers indertijd door een onbekende geschonken. Er is nu van de winst een be drag van 25.424 gereserveerd voor even tuele latere tekorten. Dit is verstandig, want het laatste jaar gaf een tekort. Maar het gevolg is. dat er nu geen 12.000 als winst op de begroting is geraamd, zoals over de voorafgaande jaren. Cultuur en jeugdzorg 1948 Biblioth. en Leeszaal 92.275 R.K. Bibl. en Leeszaal 6.650 Volksuniversiteit 2.500 Inst. Arb. ontwikkel, 1.000 Schoonheidscommissie 7.150 Beroepskeuze 7.900 V'oortgez. Ec. Onderw. 1.000 Ned. Jeugdgemeensch. 9.360 Volkshogesch. Bergen 1.580 Speeltuin-Vac. bezigh. 17.375 School- en Werktuin. 1.800 Studiebeurzen 3.279 Ingebruik geven schoollokalen f 4.000 Kinderbewaarpl. 15.000 Schoolvrije jeugd 10.300 Volksfeesten 3.916 Opl. voorb. onderwijs Club- en buurthuizen Kennemer Duinen Subsidie „Haerlem" Onderw.vernieuwing Schoolpsychol. bureau 1951 134.490 7.100 2.500 1.000 8.500 9.690 1.500 8.725 1.640 24.560 6.000 8.600 4.300 19.500 12.050 3.060 5.775 7.500 2.000 1.000 1.000 41.800 Samen 195.085 315.785 ADVERTENTIE Zij,die veel moeten spreken, leraren, zangers enz. waar deren de beproefde werking van Wybert en de aangename frisse smaak. Alléén in dozen a 32, 45 en 70 cent. VRIJDAG 5 JANUARI Stadsschouwburg: „Strop om de hals" (ten bate van het Nederlands Studenten Sanato rium) 8 uur. Frans Halsmuseum: ir. W. L. Utermark spreekt over „Economische ont wikkeling van Suriname na de tweede we reldoorlog" (ter gelegenheid van de TISNA) 8 uur. Concertgebouw: Concert HOV, 8 uur. Nassauplein 8: Theosofische Vereniging, mej. H. Gantvoort over „Reïncarnatie", 8 u. City: „Vrouwengevangenis", 18 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Oké mr. Deeds", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Mee dogenloos", 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Cinderella", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Zo begint 't leven", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Er is geen paradijs op aarde", 18 j., 2, ^.15, 7 en 9.15 u. ZATERDAG 6 JANUARI Stadsschouwburg: „De eerbiedige lichtekooi" (Comedia), 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling Indo nesië, Suriname. Nederlandse Antillen (tot en met 17 Januari). De uitgaven voor cultuur en jeugdzorg stegen in die drie jaar van 195.085 tot 315.785, dus met 120.700 of 52.7 V». Dat de Bibliotheek en Leeszaal nu meer kost komt vooral door de verhoogde per soneelslasten en de opneming van de Jeugd bibliotheek. Het \$i?rk van de speeltuin verenigingen en Vacantiebezigheden vraagt 7.285 meer. Voor Studiebeurzen wordt 5.321 meer uitgegeven. De grote stijging komt door de nieuwe posten, waaronder 41.800 voor het Schoolpsychologisch bureau. Alle uitgaven gedekt door de Vermakelijkheidsbelasting Een gemeente kan pas geld uitgeven als zij het zelf heeft ontvangen. De 507.315 die Haarlem uitgeeft voor Kunst, Cultuur en Jeugdzorg worden ge dekt door de opbrengst van de Vermake lijkheidsbelasting. De opbrengst daai-van wordt voor 1951 geraamd op 545.000. Voor 1950 werd 560.000 geraamd en in 1949 werd 596.229 ontvangen. Uit deze cijfers blijkt dat de opbrengst dezer belasting ver mindert. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor 447 vierkante meter grond aan de Westzijde van de Prins Mauritslaan tegen twaalf gulden per vierkante meter te ver kopen aan J. N. Koster en Co. te Heem stede, die daar een woonhuis met garage willen bouwen. Voorts wordt voorgesteld aan J. Hoogen- donk in Santpoort tegen de prijs van vijf tien gulden per vierkante meter 694 vier kante meter grond te verkopen aan de Zuidzijde van de Orionweg, waarop drie eengezinswoningen met twee garages zul len worden gebouwd. Huidig gebouw wordt mogelijk transformatorstation Nu het voor het uitbreidingsplan van het Energiebedrijf noodzakelijk zal zijn om te zijner tijd in Haarlem-Zuid een trans formatorstation in te richten, vernemen wij, dat mogelijk hiervoor de keuze zal vallen op het gebouw van de Haarlemse manege in de Linnaeuslaan. Moch dit het geval zijn, dan zal natuux*lijk gezocht moe ten worden naar een nieuwe mogelijkheid voor de heer Ad. Klebe, de eigenaar van de manege, om zijn bedrijf voort te zetten. Er bestaat de mogelijkheid dat hij in ruil voor het huidige gebouw een nieuwe ma nege zal krijgen, die vervat zou kunnen worden in het uitbreidingsplan-Einden- hout en die haar plaats zou kunnen krij gen in het uiterste hoekje van de Haar lemse gemeentegrond, even ten Noord- Westen van het viaduct van de tram over de spoorlijn Haarlem-Den Haag, tussen Leidsevaart en Houtvaart. De besprekingen die thans tussen de heer Klebe' en de gemeente worden ge voerd, dienen natuurlijk slechts om een basis te vinden voor een voorlopig plan dat aan de goedkeuring van B. en W. en de gemeenteraad onderhevig zou zijn. Ook over de datum van een eventuele „ver huizing" valt niets met zekerheid te zeg gen, aangezien eerst Haarlem-Noord en dat pas in 1953 voor een transformator station aan de beurt zal komen. Mocht deze gedachte werkelijkheid worden, dan behoeft het nauwelijks be toog, dat dit voor de Haarlemse paarden sport een gunstige ontwikkeling zou be tekenen. De manege zou op de nieuwe plaats meer ruimte krijgen, bijvoorbeeld voor het aanleggen van een springtuin de geprojecteerde in het complex sport velden in Oost is nauwelijks ideaal te noe men en bovendien zijn de ruiters er vlak bij de duinen. Dat een manege in het uitbreidingsplan-Eindenhout zeer op haar plaats zou zijn, behoeft al evenmin on derstreept te worden. Een verwezenlijking van dit pian zou de paardensport in Haar lem zeker stimuleren en daarmee de ge meente een attractie rijker doen zijn. Atoombom-cantate. Met groot succes is, naar Radio Moskou meedeelt, in het arbei dershuis te Riga de eerste uitvoering ge geven van de cantate „Weg met de atoom bom!" door de Letse componist Jackov Me- dinoz, De tekst werd geschreven door diens landgenoot Valdis Luks. Beeld voor Boymans. Toen het nieuwe museum Boymans werd geopend, heeft de Amsterdamse gemeenteraad besloten een geschenk aan te bieden. Daarvoor is een opdracht verstrekt aan de beeldhouwer Johan Polet, die thans met zijn werk gereed is gekomen. Hij vervaardigde een mannelijk naakt in een witte natuursteen, iets minder dan levensgroot, een verbeelding van de strijd tussen de geest en de materiële krach ten. Het kunstwerk, dat binnenkort naar Rotterdam zal worden getransporteerd, kan beschouwd worden als een belangrijke aan winst voor de verzameling moderne beeld houwkunst. Altorf 75. Op 6 Januari wordt de Haagse beeldhouwer Johan Coenraad Altorf 75 jaar. Hij begon op 23-jarige leeftijd voor zichzelf met beeldhouwwerk in brons, ivoor, hout en steen. Hij werkte in hoofdzaak voor particulieren. De verzameling Kröller Müller, het Rijksmuseum te Amsterdam, het museum Boymans te Rotterdam en het Haagse Gemeentemuseum bevatten werken van zijn hand. Bekend zijn onder meer zijn bustes van Toorop en Ligthart en het mo nument voor Goeman-Borgesius. Hij heeft dikwijls deelgenomen aan tentoonstellingen in het buitenland. ADVERTENTIE Het aroma en de kwaliteit van deze sigaret worden beschermd door een verpakking met cellophaan. Nadat in de zomer van 1947 dank zij de onbekrompen steun van het gemeentebe stuur In Heemstede-West een speeltuin kon worden geopend, is thans ook in het cen trum van het dorp in de behoefte aan een ontspanningsgelegenheid voor de kinderen voorzien. Het gemeentebestuur heeft een complete speeltuin laten inrichten ten Zuiden van de nieuwe straten in de Provinciënbuurt. Het complex bestaat niet alleen uit een plein, waarop een groot aantal speelwerk- tuigen is opgesteld, maar ook uit een aparte speelweide van een flinke oppervlakte. De ambtenaar voor de lichamelijke op voeding en de sport, de heer C. A. Schip per, heeft een aantal bewoners uit de om geving bereid gevonden het bestuur van de speeltuinvereniging „De Provinciën" te vormen en wethouder H. Disselkoen heeft dat college inmiddels op het raadhuis ge- installeerd. Belangstelling gevraagd Nu is het dus noodzakelijk dat de om wonenden voldoende belangstelling voor de nieuwe organisatie tonen. Men mag verwachten, dat zij algemeen het belang van een goed geoutilleerde speeltuinen het centrum van het dorp, waar niet zoveel of liever helemaal geen speelgelegenheid voor de jeugd bestaat, zullen inzien. De ouders worden natuurlijk lid ten be hoeve van hun kinderen en wie geen kin deren heeft, wel, die zal als donateur of begunstiger er gaarne toe willen bijdragen dat niet alleen een veilige speelplaats in stand wordt gehouden, maar ook dat door het bestaan daarvan de baldadigheid zal afnemen. Daarnaast is het ook nodig dat er dames en heren beschikbaar zijn die belangeloos gedurende enige uren per week op de tuin toezicht willen uitoefenen en leiding geven bij het spelen. De leden van het dagelijks bestuur, de heren W. Klaver, Oude Posthuisstraat 38, voorzitter; A. J. Gelling, Zeelandlaan 7, secretaris; en C. Bolier, Burgemeester van Lennepweg 8, peningmeester, zullen gaarne de aanmeldingen van leden, donateurs, be gunstigers en spelleidsters en -leiders ont vangen. Economische ontwikkeling in de provincie weinig veranderd Vorig jaar publiceerde de vaste commis sie van de Provinciale Planologische dienst van Noordholland een rapport betreffende de toekomstige inwonertallen der gemeen ten in de provincie. Thans is een aanvulling op het rapport verschenen. Daarin wordt meegedeeld, dat de economische omstan digheden in de provincie en haar delen weinig veranderd zijn. De ontwikkeling van het economische leven in Amsterdam is in het afgelopen jaar in de verwachte richting voortgegaan. Omtrent de uitbrei ding van de Hoogovens en van de lucht haven Schiphol is meer zekerheid ontstaan. Doordat de woningnood vrijwel overal in de provincie nog is toegenomen, in het bijzonder in de gebieden met zich uitbrei dende werkgelegenheid, is het afvloeien van de in tal van plattelandsgemeenten sinds tien jaren opgestuwde arbeidsover- schotten daar nog niet overal opgetreden. Niettemin zijn er aanwijzingen, dat dit afvloeien in de komende jaren zal plaats hebben, wanneer de opgevoerde activiteit in de woningbouw gehandhaafd kan wor den. De conclusie van de samenstellers van het rapport is, dat de in het vorig jaar ge publiceerde, voor 1960 en 1970 geraamde inwonertallen van de provincie, de streken en de gemeenten in het algemeen nog geen wijziging behoeven. Dezer dagen had in de lokalen van de Haarlemse sociëteit „De Vereniging" aan de Zijlweg de Nieuwjaarsreceptie plaats. Daarbij handhaafde de voorzitter, de heer A. J. van Ravenswaaij, de traditie van de berijmde Nieuwjaarswens waarin de be langrijkste gebeurtenissen uit buiten- en binnenland, uit het stads- en het socië teitsleven worden geboekstaafd. De ontwikkeling van de televisie werd natuurlijk niet vergeten en daarover heet het: „Ook televisie komt ons nu weer helpen om veler dorst naar nieuws te stelpen. Je ziet een president met een minister' klinken en aan de andre kant van d'aarde soldaten die elkaar verminken. Je ziet ze op een feest de rumba en de samba dansen en even later zie je weer soldaten die zich snel verschansen om te ontkomen aan 't vijandelijke vuur". De dichter is weinig optimistisch over de toestand van ons werelddeel waarvan hij zegt: Vanouds een zetel der beschaving wentelt zich nu in doodsstrijd en wordt bedreigd met ondergang. Is 't maar een kwestie nog van tijd? Het slaat de moede ogen op, kijkt naar het Westen toe; Het is zo zwak, het kan niet meer, hetuis zo strijdensmoe. Hoe kan men 't vele goede, in eeuwen opgebouwd, nog sparen, hoe kan men voor 't nageslacht een beetje levensvreugd bewaren? ADVERTENTIE AMSTERD. RIJTUIG MAATSCH. Het bestuur van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Reisvereniging biedt dit seizoen zijn leden weer een afwisselend programma aan. De bijeenkomst van Don derdagavond in de tuinzaal van het Con certgebouw was gewijd aan Nederland en de bezoekers bleven dus deze keer dichter bij huis dan anders. De heer Harry Kuys- ters uit Epe heeft een fraaie film over ons land gemaakt en in het bijzonder heeft hij aandacht besteed aan het Westen van de Veluwe. Deze avond werd de film ver toond. Met grote belangstelling volgden de bezoekers de beelden van de havens en van de bloembollenvelden. Met de camera werden tochten gemaakt over de Afsluit dijk, op het IJselmeer, op Marken en in Volendam. Ook werden prachtige foto's op het doek gebracht van de Veluwe. De heer J. H. Kleine Staarman van het Centraal Bureau der Nederlandse Reisver eniging gaf een toelichting op de film. Ter afwisseling zongen Willy en Sies Fo- letta Nederlandse liederen. Voor de pauze brachten zij zeemansliedjes ten gehore en later lofliederen op Volendam en ons land. Het duo oogstte veel succes. De waarnemend voorzitter de heer T. C. R. Smit heeft de.medewerkenden aan deze geslaagde avond dank gezegd. De jacht op de waterwildsoorten, voor zover deze nog is geopend, zal zijn gesloten met ingang van 16 Januari. En de gebeurtenissen in Azië geven hem de bede in de mond: „Laat ons maar hopen dal wat in Korea nu geschiedt niet te vermijden was en kans op vrede in de toekomst biedt. Dat 't offer dat door talloze onschuldigen daar ivordt gebracht niet nutteloos zal zijn en dat uiteindelijk de macht van 't goede onze wereld moge gaan regeren opdat het nooit meer nodig zij het kwaad met kwaad te keren!" Voor het binnenland is de belastingdruk blijkbaar een dankbaar onderwerp, dat voldoende inspiratie voor drie strofen van zes regels biedt en ook de Indonesische kwestie gaf de voorzitter een aantal criti- sche opmerkingen in de pen. Maar: „Eerbiedig hulde wil ik hier betuigen aan onze Koningin, die iedereen tot voorbeeld strekt: een goede moeder en een goed vorstin. Waar zij ook komt verhoogt zij steeds door woord en daad het aanzien van ons land en door haar Godsvrucht, eenvoud en ver trouwen smeedt zij een sterke band. Wanneer de Kerstboodschap die. zij ons bracht door ieder werd verstaan dan zou 't met de venaarde loereld mis schien nog goed kunnen gaan. De Haarlemse gemeentebegroting zal in de raad behandeld worden op Woensdag 14, Donderdag 15 en Vrijdag 16 Maart en op Woensdag 21 en Donderdag 22 Maart. Op 15 Maart wordt alleen 's middags ver gaderd, op de overige dagen zowel 's mid dags als 's avonds. De behandeling in de afdelingen begint op Woensdag 17 Januari. Vrijwel de gehele bevolking van het eiland Marken is ingeënt met het influenza- virus-vaccin. Hier geeft dr. Pasdeloup een Marker meisje de injectie. In Haarlem is het aantal ziektegevallen slechts iets boven het normale Uit het buitenland, vooral uit Denemar ken en Noord-Engeland, komen berichten over een griep-epidemie. Wat Nederland betreft blijken er alleen op Walcheren en Zuid-Beveland ernstige griepgevallen te zijn voorgekomen. Vele patiënten moesten in ziekenhuizen opgenomen worden. Er zijn daar bedrijven die 25 tot 60 °/o zieken onder het personeel hebben, zo vernam de Volkskrant. De plaatselijke geneeskundige diensten achten de in Zeeland heersende griepepidemie vrij ernstig. Haarlem en omgeving blijken tot heden vrij gebleven te zijn. Er zijn wel wat lijders aan griep, maar dat komt elk jaar voor. De directeur van de Geneeskundige Dienst, dr. W. B. Smit, had nog niets ge hoord van ernstige gevallen. Onder de 2500 man personeel der gemeente Haarlem zijn slechts weinig meer zieken dan ge woonlijk. Ditzelfde hoorden wij bij enkele grote bedrijven in Haarlem. Op de Centrale Werkplaats der Ned. Spoorwegen, waar 1200 man werkt, is het aantal ziektegevallen ook; slechts iets boven het normale. Van ernstige gevallen had men ook daar niet gehoord. In Rotterdam heersen de mazelen. 40 °/o der kleuterscholen aldaar zijn gesloten. De ziekte is evenwel niet van ernstige aard. Dr. Smit zei ons, dat er ook in Haarlem nog al wat mazelen voorkomen, maar ge lukkig ook geen ernstige gevallen. Van het sluiten van scholen had hij nog niets vernomen. Wijziging uitbreidingsplan In 1934 besloot de Haarlemse raad de grond ten Zuiden van de Johan de Wittlaan waar de vroegere buitenplaats „Bos en Hoven" stond te bestemmen voor de bouw van acht ééngezinswoningen met een minimum-inhoud van zeshonderd kubieke meter. De verkaveling was in 1934 gebaseerd op de aanwezigheid van hoogopgaand geboom te, dat gespaard werd en dat niet dan met toestemming van Burgemeester en Wethou ders mocht worden gerooid. Tot heden heeft er geen bebouwing plaats gevonden. Tijdens de Duitse bezetting is een aan tal bomen gekapt of op zo ernstige wijze beschadigd, dat instandhouding daarvan uit aesthetische overwegingen niet langer noodzakelijk is. Deze wijziging in de be planting doet gedeeltelijk de uitgangspun ten, waarop de verkaveling in 1934 was gebaseerd, vervallen en maakt thans een herziening noodzakelijk. In het thans aan de raad aangeboden wijzigingsplan is, rekening houdend met de nog ongeschonden boompartijen, een nieu we verkaveling ontworpen, welke, met be houd van het karakter van de omgeving, n.l. een woonkwartier voor beter gesitueer den, een mogelijkheid biedt voor het stich ten van elf woonhuizen. De bedoeling is, dat de woonhuizen, genummerd 1 t.m. 6, aan de' gestelde eisen van het hiervoorge- noemde uitbreidingsplan blijven voldoen en dat voor de percelen 7 t.m. 11 zo nodig de minimum-inhoudsmaat ver laagd kan worden tot 500 m3. Teneinde het open karakter van de meer intensieve bebouwing te kunnen hand haven, is voorgeschreven, dat de eventueel benodigde garages voor een aantal woon huizen centraal moeten worden opgericht op een binnenterrein. De Staatscourant van Donderdag bevat een beschikking ..Uitvoering van de artikelen 25 en 28 van het Besluit Vijandeliijk Ver mogen" en een beschikking „Bijzondere regeling inzake opslag in fictief entrepot van wijn". De Haarlemse jeugdherberg „Jan Gijzen" aan de Jan Gijzenvaart moet noodzakelijk verbeterd worden. Hoewel de behoefte aan bouwgrond in de komende jaren tot gevolg zal hebben, dat de gronden in de onmiddel lijke omgeving van de jeugdherberg in exploitatie zullen worden gebracht, waar door gehele of gedeeltelijke afbraak van het gebouw noodzakelijk zal worden, ach ten B. en W. het niettemin gewenst, daar aan de meest noodzakelijke voorzieningen te treffen. Het gebouw, dat voor 250.per jaar is verhuurd aan de Stichting „De Nederland se Jeugdherberg Centrale", voorziet in een behoefte en het is daarom gewenst, dat het althans enigermate representatief voor onze gemeenfe kan worden genoemd. De voorzieningen, welke B. en W. noodzakelijk achten, zullen een bedrag van ongeveer 7200.vergen. ADVERTENTIE met elastiek 3 stuks echt haar 3 stuks met elastiek 2 stuks echt haar per stuk origineel Dinkie p. kaart origineel Dinkie p. kaart met dubbele spiegel met dons in uitgesneden plastic etui model Marcel diverse maten KRUISSTRAAT 35 U kunt vrij naar binnen gaan Voor 10 gulden cassabonnen 30 cent contant terug. Twee van de talloze Koreaanse kinderen die door de oorlog dakloos zijn geworden hebben in de slaap vergetelheid gevonden. Dicht bijeen gekropen tegen de koude liggen zij bij het station van Poesan op een oude mat in rust verzonken. Voor de afdeling Haarlem van de We- reldfederalistenbeweging Nederland sprak gisteravond in de H.K.B. dr. J. de Roy over „Het Wereldfederalisme als theorie van deze tijd". In een zeer diepgaand po- litiek-wetenschappelijk betoog schetste hij de ontwikkeling van de politieke macht, de groei der machtsgebieden en de poli tieke, eceoromische en andere factoren, die deze ontwikkeling tot stand hebben gebracht. Waar hij aan het begin van zijn rede had gezegd, dat het hem vrij onverschillig liet of de grote massa al of niet door het idee van het wereldfederalisme werd ge grepen en daadwerkelijk naar een wereld regering wilde streven, kreeg men de in druk dat de spreker sterk geloofde in de onafwendbaarheid van het vervolg van deze ontwikkelingsgang: het min of meer automatisch tot stand komen van de we reldeenheid. Hij noemde als drie theoriën van deze tijd, de „managerial revolution" (de machtsvorming der bewindvoerders), de pure machtspolitiek en het wereldfedera lisme. De eerste verwierp hij omdat de theorie waarbij de „bewindvoerders" de macht aan kapitalisten en arbeiders zou den onttrekken, in haar voorspelde inter nationale consequenties niet opgaat en bo vendien schrikbarend generaliseert. Die van de „power politics", de pure machts politiek, achtte hij al evenmin aanvaard baar, omdat zij alleen het immorele in de mens erkent, een zeer eenzijdige beschou wing dus, die daardoor onwerkelijk is. Afgezien van de onafwendbaarheid van het uiteindelijk tot stand komen van de wereldeenheid, achtte hij in ieder geval het wereldfederalisme de enige aanvaard bare en duurzame vorm, omdat het de mo gelijkheid schept de sterke verschillen in ontwikkeling der wereldgebieden harmo nisch op te lossen zonder een éénvormig heid van maatschappij-structuur af te dwingen

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5