Heydf's Broeken bij HEYDT Sanering van Haarlems taxibedrijf EESTELDIENST A.B.C. BALANS-OPRUIMING -Clowntje Rick Kort en Bondig VRIJDAG 5 JANUARI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Geen uitbreiding van ziekenhuisverzekering Uitbreiding van het bureau van politie Tariefsverhoging en vermindering van het aantal rijdende wagens Uitbreker gegrepen Keuringsdienst van waren Zeepost voor Oost en West Minder leerlingen op de Spaarneschool Eerste trainingsperiode der AAT-recruten voltooid Mr. Kamphuisen werd vermoord ANEGANG *4*4 Zaterdag geen voetbal Engeland scoorde 211 runs voor vijf wickets Zuid-Afrikanen bezoeken Zondag Bloemendaal Voor de kinderen Ter voldoening aan de uitnodiging, welke de gemeenteraad aan B. en W. heeft gericht door aanneming van een voorstel-Mensink c.s. heeft het college een onderzoek in gesteld naar de mogelijkheid en de wense lijkheid om behalve de aanvullende zieken huisverzekering, waarmee de ziekenfondsen met ingang van 1 Januari zijn aangevangen, voor die verstrekkingen, weike in afwijking van de thans nog bestaande gemeentelijke aanvullende verzekering daaronder niet vallen, een nieuwe aanvullende verzekering te vormen, uitgaande van de gemeente, al dan niet met medewerking van de zieken fondsen. B. en W. hebben de aangelegenheid be sproken met de besturen van de te Haarlem werkende algemene ziekenfondsen. De een stemmige mening van deze besturen was, dat een aanvullende verzekering als bedoeld in het voorstel-Mensink c.s. geen enkele ook maar enigszins redelijke kans van slagen heeft. B. en W. stellen de gemeenteraad voor aan het voorstel-Mensink c.s. geen verder gevolg te geven. Dezer dagen deelden wij mee, dat de ge meente onder voorbehoud van bekrach tiging door de raad aangekocht heeft het schoolgebouw aan de Lange Wijngaard straat 14 voor uitbreiding van het tegen woordige bureau van politie. B. en W. delen thans de leden van de gemeenteraad mee, dat het belang, hetwelk de gemeente bij het bezit van dit perceel heeft, zeer groot is. In de eerste plaats behooi't een belangrijk deel van de omgeving reeds aan de gemeente toe. Voorts is de aankoop van belang, doch volgens B. en W. in mindere mate, omdat na enige verbouwing een ge deelte van de politiedienst, thans onder gebracht in de percelen aan het Nassau- pléin 1, 3 en 5 daai'in zou kunnen worden gehuisvest. Het zou dan mogelijk zijn het perceel aan het Nassauplein 1, met uit zondering van het souterrain, te ontrui men. Reeds geruime tijd dringt de eigena res van dit perceel, de N.V. „De Spaarne- stad" aan op ontruiming, daar zij het zelf dringend nodig heeft. Reeds bij herhaling hebben B. en W. getracht aan de wensen van de N.V. tegemoet te komen doch nog steeds was het niet mogelijk het perceel te ontruimen. Voor het perceel aan de Lange Wijn gaardstraat 14 wordt gevraagd een bedi'ag van 30.000. Hoewel dit bedrag hoger is dan het aanvankelijk door B. en W. ge- bodene, menen zij, dat gelet op de grote belangen, welke de gemeente bij het bezit van het perceel heeft de koop daarop niet mag afstuiten. Het zal noodzakelijk zijn het perceel dat ten dele in een ver waarloosde toestand verkeert, te verbou wen. De kosten voor verbouw worden op 13.500 geraamd. B. en W. stellen de gemeenteraad voor het gebouw aan te kopen en een crediet voor de verbouw beschikbaar te stellen. De Haarlemse raad vergadert op 10 Januari en zal dan een uit 25 punten bestaan de agenda behandelen. De zorgelijke positie van het taxibedrijf in Haarlem heeft reeds geruime tijd de aan dacht van overheid, ondernemers en personeel. Een Commissie Taxi- en Huurauto- bedrijf, waarin de groepen vertegenwoordigd zijn, is thans tot een voorstel gekomen, dat B. en W. vergezeld van een zeer uitvoerige toelichting aan de gemeenteraad hebben voorgelegd, dat er toe strekt enige verbetering in de exploitatiemogelijkheden van deze bedrijven te brengen. Met name wil men per 1 Februari een tariefsverhoging invoeren en het aantal wagens dat op het Stationsplein parkeert verminderen. In de toelichting van B. en W. wordt uit eengezet hoe de geleidelijke daling van het levenspeil en de totstandkoming van een puik net van buslijnen, tezamen met de omstandigheid dat Haai'lem door zijn aard „geen taxistad" is (wij hebben daarop reeds bij herhaling gewezen, red.), hebben bijgedragen tot een aanzienlijke achteruit gang van het taxivervoer. Daarbij komt dat de tegenwoordige tarie ven gelden van vóór de devaluatie van de gulden, van vóór de verhoging van de benzineprijs, terwijl evenmin de loonsver hogingen van 5 erin werden verwerkt. Trouwens, de toestand in het taxibedi'ijf is zo slecht, dat de tweede 5 niet eens een hoge uitzondering daargelaten bin dend werd voorgeschreven. Nu hadden B. en W. natuurlijk vergun ningen kunnen intrekken of het aantal daai'in genoemde auto's kunnen verminde ren, doch het College vond dat geen juiste weg. De eerste maati'egel kan tx-ouwens alleen bij ovei-ti'eden van de wettelijke be palingen worden opgelegd en bovendien kan de overheid moeilijk het initiatief nemen tot het onthouden van vergunnin gen aan exploitanten die x-eeds jaren hun bedrijf uitoefenen. Anders staat het met de kwestie van de standplaatsen op het Stationsplein, welke door de veranderde situatie bijzonder ern stig zijn getroffen. Veel ,,loze" kilometers Algemeen was men vap mening, dat de achttien standplaatsen daar verminderd moeten worden, te meer omdat de naar de standplaats rijdende wagen eerst naar de reserve-standplaats op het Kennemerplein moet, hetgeen een groot aantal „loze" kilo meters tot gevolg heeft. Het percentage „loze" kilometex-s in Haai'lem is toch al hoog 55 omdat door het vigerende standplaatsenstelsel de auto's vrijwel altijd leeg naar hun vaste plaats moeten terugkeren nadat zij een passagier hebben weggebracht. De Commissie meent nu in de vonn van een rouleer-systeem een oplossing te hebben gevonden, waardoor bereikt wordt dai het aantal op het Stationsplein beschikbare taxi's tot twaalf wordt beperkt zonder dat het aantal verleende vergunningen behoeft te worden verminderd. Voortaan zal elke wagen een dag in de week in de garage moeten blijven. Er is een rooster voor achttien weken opgesteld, waardoor een gelijkwaardige verdeling der diensten over alle wagens wordt vei-kregen. Omdat ook rekening moet worden gehou- ADVERTENTIE Zo vlak voor onze grote dag op 25 Januari Een speciale aanbieding gas fornuizen en gecómb. gas-kolen- fornuizen, w.o. Küpperbusch. Vrij van Weeldebelasting. OUDE GROENMARKT 16-14 HAARLEM TELEFOON 11266 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 4 Januari 1951 GEHUWD: 4 Jan.. R. H. de Grooth en A. J. Tanis; G. H. N. Germans en D. M. de Jager; P. B. H. van den Brink en M. T. A. Jacobi. BEVALLEN van een zoon: 2 Jan., W. C. M. CornelissenBakx; 3 Jan., M. A van Etten —de Boer; A. A. Stapel—Poll; 'C. T. M. GroenHulsebosch; J. Schoffelmeervan Koningsbruggen; A. van Dijk—de Rooij; 4 Jan., C. MaertenHulshof; I. H. Eijpe Jansen. BEVALLEN van een dochter: 2 Jan., M. E. van Bakel—Booms; 4 Jan. H. D. de Groot Vos: A. C. EggenhuizenGerrits. OVERLEDEN: 2 Jan., M. P. Smink Wezenbeek, 65 j., Schalkwijkerweg; J. C. van der VeldtNooij, 42 j., Hendrik Rooze- laan; 3 Jan.,. C. H. M. LootsVerkleij, 87 j., Tuinwijklaan; I. M. Kos—Liedmeijer, 74 j„ Berkenrodestraat. Gisterrnoi-gen omstreeks twaalf uur is een arrestant, die opgesloten zat in het politie-bureau aan de Smedestraat, ont snapt. Hij had kans gezien uit zijn cel te komen en belandde vja de daken in de tuin van het gebouw van de Nieuwe Haar lemse Courant. Hij wandelde onopgemerkt door het gebouw en had zijn vrijheid her kregen. Lang heeft hij daarvan overigens niet kunnen profiteren, want hij werd 's avonds 'bij kennissen in Haarlem-Noord gear resteerd. De uitbreker, die 28 jaar is, zit opgesloten onder verdenking van diefstal. Aanbeveling in vacature van directeur Ter voorziening in de vacature van di recteur van de Keuringsdienst van Waren, ontstaan wegens het aan de heer C. J. Mieras per 1 Januari verleende eervol ontslag, hebben B. en W. van Haarlem de volgende aanbeveling opgesteld: 1. dr. G. Tierie te 's-Gravenhage; 2. J. J. van IJssel te Nijmegen. Eerstgenoemde is in 1903 in Amsterdam geboren en bezocht het gymnasium in Den Haag. Daarna studeerde hij aan de Leidse Universiteit in de scheikunde, waar hij in 1932 promoveerde op een proefschrift over een histoi'isch onderwei-p. Tijdens zijn studie en na zijn promotie was dr. Tiei'ie wei'kzaam als assistent op een labo ratorium in Leiden. In 1933 kwam hij in dienst bij het Melkcontróle-station van de Vei-enigde Zuivelindustrie en Melkhygiëne aan de Laan van Meerdervoort te Den Haag. Daar is hij nog als bacterioloog- scheikundige werkzaam. De heer J. J. van IJssel is adjunct-direc teur van de Keuringsdienst van Waren te Nijmegen. Hedenavond van 19.1519.35 uur zal via Hilversum II de Nederlandse delegatie bij de aigemené vergadering van de U. N. O. haar indrukken uit Lake Success weergeven. Aan deze uitzending wordt deelgenomen door mr. G. J. van Heuven Goedhart, mevroltw A. Fortanier—De Wit, dr. C. L. Patijn, A. S. Spits en mr. H. E. Scheffer. den met de vrije Zondagen zullen o£) enkele Zondagen slechts acht taxi's op 't Stations plein in dienst zijn, maar dat levert geen bezwaar op. Geen ontslagen Invoei'ing van deze regeling zou beteke nen dat vijf vaste en enige i-eserve-chauf- feurs overbodig zouden worden. Het is echter gelukt van een aantal ondernemers de verzekering te verkrijgen dat geen per soneel zal worden ontslagen, doch dat de ovei'bodige chauffeurs op een andere post in het bedrijf zullen worden te werk ge steld. Ten aanzien van drie man kon die verzekering niet worden verkregen. B. en W. menen echter dat er onder de thans rijdende bestuurders enkelen zijn wier lichamelijke toestand bijvooi'beeld het gezichtsvei'mogen maakt dat het eigenlijk tegenover het publiek niet vei'ant- woord meer is hen in het bezit van een vergunning te laten. B. en W. willen daar om ten aanzien van deze mensen van hun bevoegdheden gebruik maken om een ge neeskundig onderzoek te laten instellen naar hun conditie. Op die wijze zou voor de drie met ontslag bedreigde chauffeurs de moeilijkheid kunnen worden opgelost. Om het rouleersysteem goed te laten werken zal verboden worden dat de wa gens van het Stationsplein worden wegge roepen voor het rijden van trouwpartijen. Bovendien wil men het zo regelen, dat de opdrachten die bij de garage binnen komen in het geval daar geen wagen aan wezig is, worden doorgegeven aan het Stationsplein met dien verstande dat de daar als nummer een gei'eedstaande wagen moet uitrukken, ongeacht of die tot de garage behoort of niet. Hierdoor wordt de samenwerking tussen de bedrijven bevor derd omdat de kansen eerlijk worden ver deeld. Tariefsverhoging Voor het publiek is natuurlijk de voor gestelde tariefsverhoging het belangrijkst. Het heeft enig overleg gekost tussen de ondernemers en het beti'okken personeel, doch men is tot overeenstemming gekomen op het compromjs, dat de ondernemers ge durende een periode van drie maanden, ge durende welke de tariefsverhoging zal wor den toegepast, de chauffeurs een opgereden bedrag van gemiddeld 100.per week garanderen, d.w.z. dat liun loon in die periode niet minder zal bedragen dan het vaste loon van 21.verhoogd met 7 van het opgereden bedrag. Hoewel een en kele ondernemer niet bereid bleek een der gelijke garantie te geven, menen B. en W., dat het verantwoord is de tariefsverhoging op deze basis met ingang van 1 Februari 1951 voor te schrijven. De tarieven luiden dan als volgt: 1.voor de eerste 333 1/3 beladen af gelegde metei's of gedeelten daarvan, te vermeerderen met 0.10 voor elke volgende beladen afgelegde of aangevangen afstand van 333 1/3 meters; wachten: 0.10 per 2 minuten: nachttoeslag: van 16 uur 50 bagage: meer dan 10 kg 0.20 per collo (met uitzondering van lichte handbagage). Deze tarieven dienen te gelden binnen de gemeentegrenzen, met uitzondering even wel van Spaarndam. de Waardei'poldei', de Veerpolder, de Zuiderpolder en de Romo- lenpolder. Bij de oude tarieven gold een afstand van vierhonderd meter als tariefgi'ens. De wachttijd-eenheid bedroeg 2V2 minuut. De onlangs in Amsterdam toegepaste tai'iefs- verhoging heeft volgens de ondernemers bewezen dat het taxi-gebruik reeds bepei-kt is tot de „noodzakelijke gevallen", zodat van de verhoging geen verdere achteruit gang van het vervoer wordt verwacht. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De datums, .waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staan tussen haakjes achter de naam van het schip vei-meld. Naar Indo nesië: m.s. „Willem Ruys" (10 Jan.); naar Nieuw Guinea: s.s. „Rotti" (29 Jan.); naar de Antillen: m.s. „Hera" (9 Jan.) en naar Suriname: s.s. „Bessegen" (18 Jan.). Als gevolg van de daling van het aantal leerlingen van.de Spaarneschool in Spaai'n- dam zal het aantal leei'krachten van deze school worden verminderd en zullen de leerlingen uit zes leerjaren over twee combinaties van klassen worden vexrdeeld. Daarvan is weer het gevolg, dat voor het taalonderwijs een methode ingevoerd moet worden die is ingesteld op een meer zelfstandige leerwijze. B. en W. stellen de raad voor 144 voor de aanschaffing van nieuwe leerboekj beschikbaar te stellen. De recx'uten van de A.A.T., die begin October van het vorig jaar de gelederen in de Haarlemse Rippex'dakazerne kwa men versterken, hebben hun eerste oplei dingsperiode achter de rug. Vanmorgen stonden zij, 175 man sterk, op de binnen plaats van de kazerne aangetreden, om daar te woi'den geïnspecteerd door dc ka zernecommandant, luitenant-kolonel H. J. Scheffer, die tevens' waarnemend garni- zoens-commandant is, voor wie zij later defileerden. De drumband van het regi ment lichte luchtdoelartillerie „Betuwe" uit de Koudehornkazex-ne bewees daai'bij weer eens, dat zij van toeten en blazen weet. Het is min of meer een traditie dat na afloop van de zogenaamde „primair trainixig" het beste peloton een vaantje krijgt toegewezen, dat uit handen van de commandant aan een vertegenwoordiger van het peloton wordt uitgereikt, die deze ti-ots van zijn afdeling dan, gestoken in de loop van zijn geweer, aan de kop van de troep op een mars mag meevoeren. De titanenstrijd, die om het bewuste vaantje geleverd pleegt te worden, duurt voort tot en met de laatste dag van de eerste ti-aining en zo kon xnen de recruten van de A.A.T. gisteren dan ook nog in en om de kazeime druk in de weer zien om als uitverkorene te worden benoexnd. Het vierde peloton, dat de beste presta ties in theorie en op spoi't- en excei-citie- gebied heeft geleverd, is er tenslotte in ge slaagd het vaantje te bemachtigen. Luite nant-kolonel Scheffer heeft zijn mannen voor het begin van het défilé toegespro ken. Hij legde er dc nadruk op dat elke soldaat, welke functie hij in de militaire dienst ook bekleedt, metterdaad een sol daat moet zijn. De dienstplichtigen, die het eex-ste deel van hun ti-aining hebben beëindigd, zullen nu hun A.A.T.-opleiding krijgen. Vanxniddag gaan zij naar het Frans Halstheater, waar hun door de di- i-ectie een voorstelling van de film „O K mr. Deeds" wordt aangeboden. Totale kosten: een kwartje plus een pakje ciga- retten. ADVERTENTIE is het enige adres dat Uw goederen prima vervoert en tijdens het transport zijn alle goederen verzekerd. A. B. C. Barrevoetestr. 2 Haarlem - Tel. 18428, na 6 uur 14810 - 14155 CAïRO, 5 Januari. (A.F.P.) De cor respondent van „Het Vrije Volk" in het Midden-Oosten, mr. G. Kamphuisen, is vermoord. Tot deze conclusie is een arts gekomen, die de verslagene heeft onder zocht. De verwondingen aan de polsen zijn volgens het medische rappox-t toege bracht om het een zelfmoord te doen schijnen. De dodelijke verwonding werd toegebracht met een dolk. De politie zoekt twee jongelieden die op de avond van de misdaad in gezelschap van de vermoorde zijn gezien. ADVERTENTIE Zeer voordelige aanbiedingen Voor BROEKEN naar.... HEYDT Voetbal Door dc toestand van de speelvelden zijn alle voor a.s. Zaterdag voor de Zaterdag middagcompetitie van de KNVB vastgestel de wedstrijden afgelast. Het programma voor dc districten West 1 en 2 wordt naar 20 Januari vex-schoven. Het bestuur van de Haarlemse Korfbal- bond heeft de voor Zaterdag en Zondag vastgestelde wedstrijden afgelast. Cricket Op dc openingsdag van de derde testmatch tegen Australië scoorde Engeland heden 211 voor het verlies van vijf wickets, een matig totaal omdat de pitch in puike staat verkeerde, maar het hoogste dat Engeland in de huidige serie behaald heeft. Keith Miller, de dynamische allround bowler van de Australiërs, was de held van de dag, want hij nam de wickets van Hutton, Compton en Simpson. Op een gegeven ogen blik waren zijn cijfers 6 overs, 3 maidens, 13 runs, 3 wickets. Bovendien ving hij de bal door Washbrook geslagen op dc eerste slip. Daarmee was het Engelse openingspaar uiteen, toen er nog slechts 34 runs gescoord waren. De grootste teleurstelling aan dc Engelse kant was het spel van Compton. die ander maal faalde en op de derde bal uit ging voor 0. Tot nu toe heeft hij in drie innings slechts zes ballen gehad. Hutton scoorde G2 i'uns in 176 minuten, waarbij 3 boundaries. Hij speelde prachtig en vol zelfvertrouwen tegen alle bowlers totdat Miller hem lbw kreeg. Score Engeland eerste innings: Hutton lbw b. Miller 62 Washbrook c. Miller b. Ian Johnson 18 Simpson c. Loxton b. Miller 49 Compton b. Miller 0 Parkhouse c. Morris b. Ian Johnson 25 Brown n.o. 36 Barley n.o. 9 Extra's 12 Totaal 211 voor 5. De wickets vielen op 34, 128, 128, 137 en 187. De bowlingcijfers waren: Lindwall 037 Miller 323; Johnson 263; Johnston 039; Iverson 025; Loxton 012. Hockey Reeds enige weken verblijft in ons land een gezelschap Zuid-Afrikaanse studenten (dames en heren) die hier kwamen met de opzet een aantal hockeywedstrijden te spe len. Door het weer kon er van hockeyen niet veel komen. De leiding van de ploeg bei-ust bij de heer Kelder, px-esident van de Zuid-Afrikaanse Universiteits Hockèy-orga- nisatie. Misschien kan er met het komende weekeinde nog gespeeld worden als de dooi goed doorzet. Dan spelen de Zuid-Afi'ika- nen Zaterdag in Den Haag. Zondag komen zij naar Bloemendaal, waar de leden van BMHC en BDHC als gastheren cn -vrouwen zullen optreden. Het bezoek aan Bloemendaal zal tevens het bezoek aan Nederland be sluiten, want Maandag vertrekken de stu denten naar België. De gasten worden om omstreeks elf uur in Bloemendaal verwacht. Als de velden be speelbaar zijn spelen de dames tegen een elftal van BDHC en de heren tegen BMHC III. Beide wedstrijden beginnen om half drie. Indien er niet gespeeld wordt maken de studenten een excursie. Na een tea in het clubhuis volgt des avonds een sluitingsfeest in hotel „Duin en Kruidberg". „Ha!" riep Rick, toen ze in een van de pakken keken. „Hier hebben we iets te eten!" In het pak vonden ze 'n heleboel lekkere noten. En omdat ze rammelden van de honger, begonnen ze maar terstond met smaak te knabbelen. Het smaakte opperbest en er was meer dan genoeg. Toen ze hun buikjes rond gegeten hadden, gingen ze verder op onderzoek uit. Vóór in de prauw zagen ze 'n deurfye, dat toegang gaf tot een bergplaats onder het dek. Rick keek er eens in. ..Zeg Bunkie, weet je wat.daar moesten we maar inkruipen en de nacht door brengendan zijn we veilig!" „Je kunt nooit weten, of er aan land geen roofdieren rondsluipen!" „Dat is goed", zei Bunkie. „Laten we er maar ingaan." Zo kropen ze achter elkaar het deurtje in. Ze vonden een rol zeil, die konden ze mooi gebruiken als hoofdkussen. En ze legden zich neer.... Ter vervulling van de door het ontslag van ir. M. H. Damme als lid van de Sociaal- Economische Raad ontstane vacature heb ben het Centraal Sociaal Werkgeversver. bond en het Verbond van Nederlandse Werkgevers benoemd tot lid van de raad mr.l F. H. A. de Graaff, te Amsterdam en tol plaatsvei'vangend lid van de raad mr. A. J. R Mauritz, te 's Gravenhage. Op het rangeerterrein van het Amstel- station ie Amsterdam is een leeg treinstel van vijf electrische personenwagens uit de rails gelopen, vei-mocdelijk door het verzet ten van een wissel tijdens het rangeren. Ex- ontstond enige materiële schade. Door de geboorte van een zoon in het gezin van dc heer H. J. Pieterson, is het aantal inwoners der gemeente Hengelo (O.) op 50.000 gekomen. Het gemeentebestuur heeft: de vader een spaarbankboekje met 50.— aangeboden. In Den Haag is de Commissie-Kupers door de voorzitter van de Bond van Neder landse Militaire Oorlogsslachtoffers ge ïnstalleerd. Deze commissie heeft Vt taak een aantal verlangens betreffende pensioen regelingen cn algemene belangen van de militaire oorlogsslachtoffers, invaliden en weduwen naar redelijkheid en billijkheid te. toetsen, niet alleen naar in Nedci'land gel dende normen, maar ook naar wat in het! buitenland op dit gebied geldt. Dc Rotterdamse rechtbank heeft de 40- jarige belastingconsulent N. S. uit Rotter-' dam tot twee jaar gevangenisstraf veroor-: deeld Hem was ten laste gelegd dat hij, ruim £15.500 had verduisterd welk bedrag hij van cliënten had ontvangen om hun be lastingschulden te betalen. Mr. F. A. Jas heeft tijdens een buiten gewone zitting van het Hof van Justitie in, de Nederlandse Antillen wegens het berei ken van de wettelijke leeftijdsgrens afscheid genomen als px*esident van dat hof. Gouver neur Peters deelde mr. Jas mede dat de Koningin hem had benoemd tot ridder in dc Orde van de Nederlandse Leeuw. Eervol ontslag uit de militaire dienst is op hun vei-zoek verleend aan de luitenant kolonel jhr. mr. H. L. van der WijCk van het wapen der artillerie, en aan de luitenant kolonel J. J. Ceuvel, van het wapen derf cavalerie. B. en W. van 's Gravenhage stellen de gemeenteraad voox-, de taxi-tarieven te ver hogen. Indien het voorstel wordt aangeno men, zal f 0,75 mogen worden berekend voor de eerste 333 afgelegde meters en f 0,10 voor iedere volgende 333 meter. Tot nu toe gelden deze prijzen voor iedere 400 meter. De „Overloon" het eerste emigranten- vliegtuig. dat dit jaar naar Austx-alië is ver trokken, neemt 65 passagiers mee, waaronder 5 babies en 11 kinderen tussen de 2 en 5 jaai\ Verder is aan boord de heer J. Boer man uit Rotterdam, die voor de tweede maal de reis naar Australië onderneemt. Op 18 Juli van het vorig jaar stapte hij met zijn compagnon in Sydney aan wal om daar een expeditiebedrijf te beginnen. Dit bedrijf gaat thans zo goed, dat hij naar Nederland was gekomen om zijn vrouw en twee kinderen en de vrouw van zijn compagnon met haar twee kinderen te halen. Voor dc Rotterdamse rechtbank hebben drie Rotterdammers terechtgestaan, wie ten laste was gelegd dat zij valse ItibO-franc- biljettèn uit België naar Nederland hadden gesmokkeld en deze hier te lande hadden verkocht of ingewisseld. Tegen hen werden straffen van respectievelijk 2lk, P/s en 1 jaar geëist. HAARLEM EN OMGEVING Haarlem is in de gelegenheid voor f 2200 een gebruikte aandrijfmotor voor een der compressoren in de gasfabriek te kopen. Dit is nodig omdat het tegenwoordige appax-aat reeds van 1921 af in gebruik is cn dringend vernieuwd moet woi'den. B. en W. stellen de raad daarom voor tot de aankoop te besluiten. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor de exploitatie van het buffet in de cantine van het Openbaar Slachthuis weer te verpachten aan de heer D. J. Edel, thans j tegen een pachtsom van f550 per jaai\ De Evangelische Maatschappij te Haar lem heeft f 1000.geschonken voor de her bouw der Nederlands Hervormde kerk te Willemstad. Het verbeteren van de trottoirs langs de Zijlweg tussen de Julianalaan en Qverveen en het wijzigen van het Soendaplein na het verwijderen van de tramrails, zijn door aller lei oorzaken resp. 3900.— en 6000.duur der. geworden dan geraamd was. De oor spronkelijke credieten voor deze werken be droegen 22.550.en 11.600. Aan de Kennemer Vereniging voor Me- disch-Opvocdkundige bureaux te Haarlem willen B. en W., naar zij aan de Raad voor stellen, een subsidie geven van 15.per: patiënt uit I-Iaai'lcm. Voor het aankopen van filmprojectoren en filmstroken voor de gemeentelijke scholen voor lager onderwijs, vragen B. en W. van Haarlem aan de Raad een crediet van 7500 gulden. Met de inspecteur voor het onderwijs zijn B. en W. van mening dat het leermiddel niet gemist kan worden. Aan het Instituut Oranje Nassau zal, als de Raad van Haarlem het voorstel van B. en W. aanneemt, 1275.gegeven worden voor het aanschaffen van gymnastiektoestellen op de school aan de Krocht. B. en W. van Haarlem vragen aan de Raad machtiging om zich in hoger bei'oep te verweren tegen de rechtelijke actie van de eigenaar van het perceel Zuidei'houtlaan 12, dat door de gemeente gevorderd is voor woonruimte van een gezin. De rechter had de gemeente in het gelijk gesteld, maar de eigenaar gaat van dat vonnis in hoger be roep. De huur van de percelen aan de Rijks- straatweg en de Jan Gijzenkade, die de Ge- neeskundige dienst in gebruik heeft, zal, vol- 5 gens een voorstel van B. en W. met een jaar verlengd worden. FEUILLETON 17) Ik begrijp, dat ik niet met een bot, negatief antwoord kan volstaan, daarom vertel ik nog iets over een auto, die me achterop komend klaarblijkelijk geschampt heeft en tegen de grond gesmeten. Overigens mijn eigen schuld, want ik lette niet op, was met mijn gedachten elders. Hij gelooft het verhaal maar half en probeert nog uit te vissen, waarom ik vannacht langs de Earo- nielaan dwaalde. Ik begx-ijp, dat ik hier zeker geen antwoord op behoef te geven en mompel, dat het werk voor de krant betrof. Even later lig ik weer alleen en kijk naar buiten en probeer mijn geheugen weer op gang te krijgen. Toen de film, die ik voor mezelf liet draaien, door de komst van de rechercheur afbrak, was ze juist op een dood punt beland. Het dienst meisje had de deur achter zich dicht g daan, de groene wagen stond nog voor het huis van een zekere mr. Hagenvoort, „advocaat van kwaaie zaken" en ik stond tien meter er van af en probeerde tot een verstandige daad te komen. De gelegen heid tot eigen initiatief was een moment later echter alweer voorbij, want ik hooi'de een deur opengaan vlak bij me en zag een bundel licht. Een lichte baan over de stoep en de groene wagen was weer werke lijk groen. Het was de deur van Hagen- voorts huis. Achter me was eexi portiek. Er waren mannenstemmen, die gewone afscheidsphrases zeiden,dus het komt in orde.tot ziens dan.goede reis. groeten aan je vrouw....". In de lichtbaan liep Ramaar met snelle passen naar zijn auto. Ik zag de bril, zijn stevige, gezette figuur. Hij morrelde even met een sleuteltje aan de portiekkruk, opende de deur en schoof achter het stuur. De stoep werd donker en ik hoorde de deur dichtslaan. Ik schrok ineens terug, diep het portiek in. Ramaar had zijn kop lampen aangestoken. Zacht zoemde de star ter enkele seconden tot de motor pakte. Vreemd, op het ogenblik, dat de groene wagen vooruit schoof, wist ik niet wat ik moest doen, had ik geen enkele concrete gedachte. Instinctief hield ik me zo goed mogelijk schuil in het portiek. De auto stond nauwelijks tien meter van me af en het kan slechts twee of drie tellen geduux'd hebben voordat Ramaar me voorbij reed, natuurlijk nog zonder snelheid. De licht bundels gleden al weer andere, verder gelegen huizen langs. Waarom ik het deed, weet ik niet. Het was zeker geen verstan delijk beredeneerde reactie, maar met enkele lichte passen sprong ik achter de auto aan en greep me vast aan het hand vat van ae bagagebak. Doordat mijn rech- tervoet steun vond op het nummerbord kon ik me ophijsen. Nu ik er achteraf over nadenk, vind ik deze athletische toer, een px-estatie, waarop ik trots kan zijn. Een tweede keer zou ik het misschien niet klaarspelen. Maar op wat daarna volgde ben ik helemaal niet trots. Het is een bla mage geworden, welke me met een wan hopige kater heeft doen ontwaken uit de roes, welke ik ondex'ging toen ik me achter op Ramaars auto vastklemde. Het was een soort „volmaakte-detective" roes. Het eindpunt van de rode draad was mijn doel en daar reed ik toen regelrecht op aan, dat dacht ik tenminste. Deze nachtelijke autotocht zou leiden naar de kern van het mysterie, dat er oorzaak van was, dat al mijn vacantie-voornemens in de war ge bracht waren. Maar de beloning zou gi'oot zijn, immers de volgende dag zou in mijn krant staan: „Onze reportage-redacteur Tom Marijns is er in geslaagd een bijzonder gevaarlijk misdadiger op het spoor te komen. Het is ons een voorrecht als eerste blad in Ne derland de gebeurtenissen te kunnen ont hullen, welke tot deze opzienbarende ont dekking leidden." De gehele pers zou het verhaal in de een of andere vorm overnemen en de politie zou me in het openbaar dank be tuigen. Mijn joui-nalistieke bedje zou ge spreid zijn. Wex-kelijk, achter op die auto had mijn eex-zucht me te pakken. Nu ik hier tussen de witte lakens lig en af en toe heel voorzichtig en met veel pijn mijn rechterarm moet verleggen, krijg ik een rood hoofd, als ik aan die autotocht tex-ug- denk. Eigenlijk ben ik toch nog een kin derachtige en bovendien stomme snotneus. De sti-aten van Breda wax-en stil. Niemand zag me, achter tegen die groene 'wagen gekleefd, in mijn witte regenjas en met wapperende haren. Vooral in de bochten viel het niet mee om in evenwicht te blij ven. Ik dacht er nog aan om te trachten de bagageklep open te krijgen en dan in de kofferruixrxte een zitplaats te vinden, maar dat experiment dui-fde ik toch niet aan. We kwamen weer in een brede laan, een rechte baan, steeds maar rechtuit. Dat rechercheurtje sprak zo juist over de Baro- nielaan. Zoemend schoof Ramaai-s wagen over het asfalt, de earrosserie lag vrijwel stil, de veren konden de weinige oneffen heden geheel verwerken. Voor mij bete kende dat een ogenblik rust, welke me er toe bracht het handvat van de bagage ruimte iets minder krampachtig vast te grijpen. De weg was lang en recht. Ik dacht aan het einde van de rode draad, aan detective-roem en reportei's-roem en ik hield het nikkelen handvat nog iets nonchalanter omsloten. Ik kende echter Breda niet en ik heb me vergist in de Baronielaan. Straks wil ik vragen aan zus ter Cato, wat ze weet over een bocht in die laan. De frisse nachtwind suisde langs mijn verhitte hoofd. Het waren glorieuse ogen blikken. Gelijk een Romeins wagenrenner reed ik tx-iomphantelijk door de stille Bre dase buitenwijk. En daarna die bocht en ineens zonder wankeling, zonder over gang, het verloren evenwichtToen de klap, de pijn, het duister.en vervol gens deze witte kamer. Zuster Cato brengt op een groot blad mijn koffiemaaltijd bin nen. „Is er een bocht in de Baronielaan, zuster?" Ze begrijpt me dadelijk. Prettig wan neer je met iemand contact hebt. „Een bocht is het eigenlijk niet, waar men u gevonden heeft. Meer een rotonde, waar de weg om heen loopt. Een pleintje." „Vex-domd pleintje," zeg ik. HOOFDSTUK VL Jessie Blue zingt. Drie dagen lang ben ik in die witte kamer: elke dag scheen buiten de zon en bleven de twee mannen naast me somber zwijgen. Hoofdzuster Van Kampen vroeg me of ze mijn familie waarschuwen moest. Het was wel niet ernstig met me gesteld, maar ik zou misschien bezoek op prijs stel len. Ik vertelde haar, dat mijn ouders dood waren en dat de rest van mijn familie me onverschillig liet. Wel verzocht ik haar mijn hótel in Gox'inchem op te bellen en Jansen te vertellen, dat ik over een paar dagen tex*ug zou komen. Ik kon merken, dat ze me een rare patiënt vond en blij zou zijn wanneer ik geen gebruik meer zou maken van de gastvrijheid van het witte huis. Trouwens ik verlangde ook naar dat ogenblik en daarom was het enige waar ik me deze di-ie dagen op concenti'eerde om zo snel mogelijk weer op de been te zijn. Ik voelde me als een bokser, die aan geslagen is en die, kost wat kost, probeert voor de tiende tel overeind te zijn om het gevecht te vervolgen. Dat zou nu niet moeilijk meer zijn. Ik had aanknopingspunten. Dat kermismeisje wist natuurlijk meer van de hele historie; ze zou me kunnen vertellen wat dat ver haal over die auto, de man in het uniform en het noodlottige schot te betekenen hadden. Dat het geen slag in de lucht was geweest, had me het telefoongespx'ek van Ramaar duidelijk gemaakt. Toen het Won der, en al die andere mensen in de tent, hem aankeken, had hij zich uitstekend beheerst, slechts het lidteken was gezwol len en roder geworden, maar eenmaal bui ten de benauwde ruimte had hij zijn mas ker afgelegd en zijn verwarring getoond. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6