OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Hij vreest dat Amerikaanse troepen in Europa in een val zullen lopen Wondjoe, belangrijk knooppunt aan centrale front, gevallen Antwoord aan de Sovjet-Unie op haar nota van 15 December Politieke verwikkelingen als gevolg van de kwestie-Nieuw Guinea Taft geeft nadere uitleg Reactie: Aarzeling in Amerika zou Europa naar neutraliteit drijven Ook In Engeland vogelpest Amerikaanse luchtmacht versterkt met eskaders uit het gehele Verre Oosten Pakistaanse premier in Londen Generaal Eisenhower op Europees tournée Betere Franse posities in Indochina Valse aangifte gedaan Zilveren jubileum van de Werkplaats Kindergemeenschap Valse handtekeningen op Franse schilderijen Het woord is aan Watersnood in de Borinage „Van Russische zijde is niets gedaan tot samenwerking, noch in Duitsland noch elders Felle strijd in de Tweede Kamer verwacht bij de behandeling der komende regeringsnota HET WEER AFGEBEELD Weerbericht 65e JAARGANG No 153 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 8 JANUARI 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 6 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboora en A. D. Huijsman NEW YORK, 7 Januari (Reuter). Senator Robert Taft, de leider der Ameri kaanse republikeinse Senaatsfractie, heeft in een uitzending voor een Amerikaans televisie-programma enige toelichtingen gegeven op zijn eerste verklaring in de nieuwe Amerikaanse Senaat. Dit geschied de in de vorm van antwoorden op vragen, die hem door vier vooraanstaande Ameri kaanse journalisten werden gesteld. Op een vraag der journalisten over zijn verklaring dat hij gekant is tegen benoe ming van een Amerikaan tot opperbevel hebber van een Europees leger zeide Taft dat generaal Eisenhower zijn benoeming nog niet heeft aanvaard. Taft zeide dat Eisenhower pas na zijn onderzoek in Europa en het daarover aan president Truman uit te brengen verslag, waarin hij zal mede delen of zijns inziens de vorming van een Europees leger mogelijk is, zich er over zal beraden of hij zijn benoeming tot opper bevelhebber zal aanvaarden. Taft herhaalde dat hij voorstander is van het scheppen van een zo sterke Ameri kaanse vloot en luchtmacht, dat de Ver enigde Staten in staat zijn 's werelds zeeën en luchtruim te beheersen. „Ook moeten de Verenigde Staten de Sovjet-Unie mede delen dat, indien zij de vrije wereld zou aanvallen, ons land dit zou beschouwen als een aanval op zijn grondgebied", voegde hij hieraan toe. Senator Taft zette uiteen dat één van zijn bezwaren tegen het zenden van grote aan tallen Amerikaanse troepen naar Europa hierin bestond dat, indien zich een aan zienlijke Amerikaanse strijdmacht aldaar zou bevinden en de Russen de West- Europese havens met atoomhommen zou den bombarderen het bijna onmogelijk zou zijn de Amerikaanse troepen weer uit Europa te krijgen. „Geen enkele bepaling van het Atlan tische verdrag", aldus Taft, „verplicht de Verenigde Staten om ook maar één sol daat naar Europa te zenden". In antwoord op een andere vraag zeide Taft te hopen dat de Europese landen in staat zullen zijn zichzelf te verdedigen. ,,Ik ben van mening dat de Verenigde Staten zich niet moeten inlaten met de beslis singen van deze landen, doch dat wij, in dien zij het wensen, met hen samen moe ten werken." In antwoord op de vraag of hij meende dat de Europeanen gereed en bereid waren om te strijden, indien zij zouden worden aangevallen, zeide Taft: ,.Ik kan niet zo maar ineens op deze vraag antwoorden. Ik wil niet zeggen dat de Europeane" in dat geval niet zullen vechten. Wellicht zullen zij het doen". Tenslotte verklaarde Taft nog dat hij voorstander is van een Amerikaans terug trekken uit Korea en van „het terugvallen op een verdedigende positie in Japan en Formosa" „Amerika is onervaren leider" Waarnemers te Washington zien in de rede van Taft een poging om de leiding inzake de buitenlandse politiek der repu blikeinse partij tot zich te trekken. „De New York Times" zegt, dat de Europese landen „een fatale fout begaan" als zij in de allereerste plaats rekenen op de uitrus ting van hun militaire macht door Ame rika. „Het is meer dan ironie, dat kleine landen buiten het Atlantische pact zoals Zwitserland, Zweden, Griekenland, Joego slavië en Spanje de sterkste legers op het continent hebben, zegt het blad. „De Euro pese leden van het pact blijven naar ver houding zwak en vorderen slechts lang zaam in het veranderen van deze toe stand." De correspondent van het blad in Parijs zegt, dat de Europeanen „verbaasd" zijn over de rede. Men beschouwde de rede als een teken van diepe verdeeldheid over de vraag welke lijn Amerika in deze tijd van crisis wenst te kiezen. Iedere aanwijzing, dat Amerika aarzelend zou staan tegen over hulp aan Europa zou in Europa opge vat worden als een bewijs voor de onbe trouwbaarheid der Amerikaanse politiek en men zou zich wenden tot een neutrali teitspolitiek. In Frankrijk heerst bij velen de mening, dat Amerika een gebrek aan ervaring heeft bij het leiden der wereld. Ondanks de slechte weersomstandigheden verlenen de zeestrijdkrachten der Verenig de Naties de grootst mogelijke steun aan de op Korea strijdende troepen. Het Britse vliegdekschip Theseustijdens operaties in een zware sneeuwstorm aan de Westkust van Korea. De Britse kippenstand wordt bedreigd door de uitbreiding van de vogelpest. De boeren hebben sedert November reeds 45.000 stuks pluimvee moeten doden, ten einde de ziekte te bestrijden. In verband met het tekort aan vlees ten gevolge van de stopzetting van de aanvoer uit Argentinië is de prijs voor Engels pluimvee met sprongen gestegen. KOREA, 8 Januari (Reuter en United Press). Het brandpunt van de strijd tus sen de verwoed aanvallende Chinezen en Noord-Koreanen en de terugtrekkende ver bonden troepen ligt een kleine honderd kilometer ten Zuid-Oosten van Seoel, bij Wondjoe. Er is een aanval op grote schaal aan de gang tegen Wondjoe, een knooppunt van vitaal belang in het centrum van het front der verbonden troepen. Een commu nistische strijdmacht van naar schatting tweehonderdduizend man poogt de hoofd groep van de verbonden legers „ergens ten Zuiden van Seoel" af te snijden. De hoofdmacht van de verbonden troe pen blijft terugtrekken. Aan de uiterste PARIJS, 7 Januari. (Reuter). Gene raal Eisenhower is Zondag te Parijs aan gekomen. Spoedig na aankomst had hij een informele bespreking met veldmaarschalk Montgomery, hoofd van de defensie van de Westelijke Alliantie. Toen men na deze bespreking aan Montgomery, vroeg of hij een functie onder Eisenhower had aanvaard, zei de veld maarschalk: „Vandaag geen vragen. Ik heb niets te zeggen". In een door de Franse radio omgeroepen verklaring zegt generaal Eisenhower, dat hij geen „miraculeuze plannen" heeft en dat geen buitenlandse hulp alleen Europa kan beschermen. Eisenhower, die snel de hoofdsteden van de landen van het Atlantisch pact wil be zoeken, heeft gezegd dat hij ongeveer mid den Februari permanent naar Europa zal komen. Een woordvoerder heeft Zaterdag te Parijs verklaard, dat Eisenhower na zijn bespreking met Franse autoriteiten Brus sel, Den Haag, Kopenhagen, Oslo, Londen, Lissabon, Rome, Frankfort, Luxemburg en Reykjavik tussen 10 en 26 Januari wil bezoeken. De generaal zal vervolgens een tweedaags bezoek aan Ottawa brengen en daarna naar Washington terug gaan voor besprekingen met Truman alvorens hij zijn nieuwe functie blijvend aanvaardt. Generaal Eisenhower heeft voor zijn vertrek uit Washington nog een onderhoud van een half uur met president Truman gehad. De perssecretaris van het Witte Huis deelde mede, dat Truman onder meer zeide, dat Eisenhower „de volledige steun van de Verenigde Staten en de andere pactlanden" had. De president had Eisen hower er op gewezen, dat het pact een organisatie „voor vrede, veiligheid en rust in de wereld" was. De president en de generaal hadden de wereldsituatie nog maals aan een beschouwing onderworpen. rechterflank van de geallieerde linie gaven de verbondenen hun laatste stellingen ten Noorden van de 38ste breedtegraad langs de kustweg aan de Japanse Zee prijs. Volgens een woordvoerder van het acht ste leger was het aan het Westelijke front de laatste 24 uur rustig. Gestreden werd voornamelijk aan het centrale en Oostelijke front. Ten Zuid-Oosten van Wondjoe strij den de verbondenen tegen een naar schat ting 6000 man sterke troepenmacht. Volgens onbevestigde berichten van het front, welke te Tokio werden ontvangen, is Wondjoe- in handen' gevallen van de Noordelijken. Bij de Westkust hebben de Noordelijken Soewon bezet, een verkeersknooppunt 25 km ten Zuiden van Seoel. De activiteit van de luchtmacht wordt door slecht vliegweer bemoeilijkt. Maandagochtend vroeg liet generaal MacArthur de vliegtuigen van de Ameri kaanse luchtmacht in het Verre Oosten boven Korea de communistische troepen aanvallen, die thans oprukken naar de door het achtste Amerikaanse leger ingenomen stellingen. Na een grote opmars gedurende de af gelopen drie dagen in Noord-Oost-Indo- China hebben de Franse strijdkrachten een linie langs de smalle jungleroute in bezit, die van China door de heroverde versterkte steden Tanmai en Tsjoecphai- san loopt. Deze route, die zich bijna 60 kilometer naar het Noord-Oosten en Noor den van deze strategische basis uitstrekt, was door de opstandelingen gebruikt om ongeveer 8.000 man versterking uit China aan te voeren, aldus Franse autoriteiten. Uit te Tienyen ontvangen berichten blijkt, dat de hoofdmacht der opstande lingen zich haastig naar het Westen heeft teruggetrokken en zich genesteld heeft in de bergen, ongeveer 35 kilometer achter de rivier de Tienyen. Haagse dame verzon een beroving Een inwoonster van Den Haag deed bij de politie aangifte dat een man haar op de Nieboerweg' een handtasje dat duizend gulden bevatte, had ontrukt. De rover was er daarna op een motorfiets vandoor ge gaan, zo beweerde zij. De politie geloofde dat verhaal niet voetstoots en bij nadere ondervraging gaf de vrouw toe dat zij het verhaal had ver zonnen. De politie honoreerde haar met een proces-verbaal wegens het doen van een valse aangifte. Nieuwe gebouwen in gebruik genomen Zaterdag was het vijf-en-twintig jaar geleden dat de „Werkplaats Kinderge meenschap" door ir. Kees Boeke te Bilt- hoven werd gesticht. Dit feit is feestelijk herdacht en tevens werden twee nieuwe gebouwen van de Werkplaats in gebruik genomen. Prof. ir. W. Schermerhorn, voorzitter van het stichtingsbestuur, ging in grote trekker, de geschiedenis van de Werkplaats na. Prof. Schermerhorn herinnerde aan de strijd door ir. Boeke gevoerd om zijn denk beelden te verwezenlijken. Dr. A. J. S. van Dam, inspecteur van het M.O., verrichtte de opening van de nieuwe gebouwen namens de minister van Onder wijs. Een van de grote gedachten van ir Kees Boeke is geweest, zeide spreker, dat hij altijd heeft gestreefd naar de harmonie in de mens en in de wereld en hij is bereid geweest daarvoor grote offers te brengen Hij is zijn levenswerk op 42-jarige leeftijd begonnen door zijn poging tot het vormen van een kindergemeenschap, waarin het kind zich zo vrij mogelijk kan ontplooien, maar zonder anarchie. Ir. Boeke sprak een woord van dank, waarin hij een korte uiteenzetting gaf van zijn onderwijssysteem. Een fraai koortje van leerlingen zong, begeleid door een orkest van medewerkers van ir. Boeke, het slotkoor uit Bachs „Hohe Messe". Een boot. waarmee vijftien personen op weg waren naar Paramaribo om daar de be grafenis van een familielid bij te wonen, botste op de Surinamerivier tegen een paal. Door de schok sloegen elf personen over boord. Allen verdronken. De Parijse politie heeft de afgelopen zes maanden ongeveer 80 olie- en waterverf schilderijen in beslag genomen, valselijk gesigneerd met de namen van Renoir, Corot, Gauguin, Utrillo, Bonnard, Boudin, Racul Dufy, Vlamynck en andere beroem de schilders. De schilderijen, die over het algemeen oude werken van onbekende kunstenaars zijn en de bovengenoemde handtekeningen dragen, werden aangetroffen in particu liere verzamelingen te Rouaan, Louviers, Elbeuf en andere Noord-Franse steden. De eigenaars kochten deze doeken in goed vertrouwen van kunsthandelaren en het politie-onderzoek heeft aangetoond dat een groot aantal van deze schilderijen afkom stig is uit de collectie van A. M. Roussel uit Rouaan, die vele jaren geleden overleed. De tot dusverre in beslag genomen meesterwerken" zijn verkocht voor in totaal een millioen gulden en de politie poogt nu uit te vinden of wijlen A. M. Roussel zich een fortuin heeft weten te verschaffen door de schilderijen van valse Maurice Barrès: Men leert niets van de mensen kennen door hun redeneringen, maar veel door hun gevoelens. handtekeningen te voorzien, dan wel dat hij de dupe van een derde is geweest. Het water van de Haine en haar bij rivieren veroorzaakt overstromingen in het Belgische mijngebied, de Borinage. Te Qua- regnon heeft de burgemeester een beroep moeten doen op het leger om de bressen te dichten in de dijk van de stroom, waarvan het water een dicht bevolkte wijk bedreig de. De wijk Quargnon-Rivage staat hele maal blank en het verkeer is er onderbro ken. Hetzelfde geldt voor Jemappes, waar het water van de Haine door de riolen af vloeit en in de straten 80 cm hoog staat. Aan de Frans-Belgische grens te Roisin en Quievrain wordt een snelle stijging van het waterpeil van de Honnelle waargenomen, doch het is nog niet tot overstromingen gekomen. Frankrijk en Engeland zeggen waar het op staat LONDEN, 8 Januari. (Reuter). En geland en Frankrijk hebben de Sovjet- Unie een antwoord-nota gestuurd op de Sovjet-Russische nota van 15 December, waarin deze landen beschuldigd werden van schending van hun verdragen met Rusland door hun handelingen als lid van het Atlantisch pact. De Engelse regering verklaart in de ant woord-nota, dat het opnemen van Duitse eenheden in de defensieplannen der Wes telijke geallieerden bedoeld was om de te rugkeer van een onafhankelijk Duits na tionaal leger te voorkomen en een zuiver defensieve maatregel is. Engelands houding ten aanzien van de Duitse hermilitarisatie bevat geen bedrei ging voor de vrede. West-Duit.slands deel neming aan de verdediging van West- Duitsland is „zuiver defensief" en uitslui tend het gevolg van de noodzakelijkheid om de veiligheid van bescherming tegen de bedreiging van communistische aggres sie te verhogen. Het optreden van de At- lantischg mogendheden komt dientenge volge voor de verantwoordelijkheid van de Sovjet-Russische regering. Engeland heeft reeds in zijn nota van 22 December „de Sovjet-Russische regering officieel verzekerd, dat Engeland vastbe sloten is nooit en te nimmer onder geen omstandigheden te dulden, dat West- Duitsland als basis voor aggressie wordt Liaquat Ali Khan De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, heeft er bij het be gin van de conferentie van premiers van het Britse Gemenebest sterk bij de deelne mers op aangedrongen het Britse stand punt te aanvaarden, dat erkenning van China noodzakelijk is als basis voor elke regeling van vraagstukken betreffende het Verre Oosten. De helft der leden van het Britse Gemenebest, namelijk Groot-Brit- tannië, India, Pakistan en Ceylon heeft de regering te Peking erkend, de andere helft, bestaande uit Canada, Zuid-Afrika, Australië en Nieuw-Zeeland, niet. Liaquat Ali Khan, premier van Pakistan, is Zondagavond te Londen aangekomen om alsnog deel te nemen aan de Gemene bestconferentie. In een verklaring zeide Liaquat All Chan, dat hij verzocht had de kwestie- Kasjmir te bespreken. Het zou namelijk niet realistisch zijn de toestand in het Oosten in het algemeen te behandelen terwijl het dispuut over Kasjmir tussen India en Pakistan van invloed was op de vrede en veiligheid in Azië. Thans had hij vernomen, dat de zaak op de Gemenebest conferentie besproken zou worden. Op het vliegveld Orly hij Parijs arriveerde Zondagmorgen de Amerikaanse generaal Eisenhower (rechts)die met veldmaarschalk Montgomery en anderen besprekingen zal voeren over de Eüropese defensie. Naast Montgomery diens adjudant luitenant- kolonel Costa de Beauregarde. (ANP Telefoto). (Van onze parlementaire redacteur) Het is in de parlementaire keuken een beetje aan het rommelen. Verschillende politieke hulpkoks zijn slecht te spreken over het Nieuw Guinea-gerecht, zoals dit door de hoofdkoks (het kabinet) op de conferentietafel in December is opgediend. Zulks zonder succes, want de aanzittenden stonden toen onvoldaan van tafel op. Zowel de Anti-Revölutionnairen als hun collega's van de V.V.D. zijn heel boos, om dat er volgens hen een veel te slap kostje van gemaakt was. Met name geldt hun critiek dat de hoofdkoks op het allerlaatst een overdracht van de souvereiniteit aan de Nederlands-Indonesische Unie hebben opgediend. Daarentegen kan men op het ogenblik nog de meeste waardering voor de door het kabinet toebereide spijs aan treffen in het kamp van de Katholieke Volks Partij, naar uit de artikelen in de Volkskrant van prof. Romme valt op te maken. Inmiddels is op zonderlinge wijze de on tevredenheid van mr. Van der Goes van Naters, voorzitter van de Tweede Kamer fractie van de P. v. d. A„ aan de dag ge treden. Door middel van een interview is hij namelijk gaan publicex-en wat zijn fractie tijdens de conferentie aan het kabi- net-Drees aan de hand had gedaan, te we ten: toestemmen in de overdracht van de souvereiniteit aan Indonesië en voor een Nederlands beheer over Nieuw Guinea ge- dux-ende dertig jaar. Deze publicatie komt uitsluitend voor rekening van dit Kamer lid. Ofschoon aan te nemen valt dat daarin wel juist is weergegeven hetgeen enige weken geleden de fractie van de P. v. d. A. toen als haar standpunt aan de minister president kenbaar had gemaakt, heeft het interview toch grote opschudding verwekt, niet in de laatste plaats onder de geestvex-- wanten van mr. Van der Goes van Natex-s. Men ziet namelijk niet in welke zin het had thans hiermee voor den dag te komen, waardoor op dit ogenblik de positie van de minister-s, die tot de Partij van de Arbeid behoren, nogal pijnlijk is geworden.Vreemd is het trouwens dat mr. Van der Goes van Naters heeft nagelaten tevens mee te delen dat hij en zijn naaste politieke vrienden wel degelijk bevredigd waren geworden toen zij vernamen dat het kabinet niet hals starrig aan de Nederlandse souvex'einiteit zou vasthouden, maar ovex'dracht aan de Nederlands-Indonesische Unie zou voor stellen en bovendien, als men het ter con ferentie niet eens kon worden, goede dien sten van dex-den zou willen aanvaarden. Vreemd is voorts, dat hij geheel op eigen houtje, zonder zijn fractiegenoten er in te kennen exx evenmin iemand van de leiding van zijn partij, met dit interview voor de dag is gekomen. Binnen de partij, zo mag men aanne men, betreurt men dit optreden. Het ligt dan ook voor de hand dat er van weers kanten wel een x'eactie zal komen. Of de kopstukken van de Partij van de Arbeid mr. Van der Goes van Naters (die op het ogenblik niet thuis is; men weet niet waar hij vertoeft) tijdig zullen bereiken, zodat zij van hun kant iets zullen gaan publiceren, is nog twijfelachtig. De situatie is verward. Er zijn er in Den Haag die menen dat er een kabinetscrisis op handen is. Dit lijkt ons wat voorbarig. Eerder valt te verwachten dat er bij het straks te houden Kamer-debat over de nota, die het kabinet binnenkort over de Nieuw Guinea-kwestie zal toezenden, een ge duchte politieke strijd zal uitbreken. Of het kabinet voldoende sterk zal blijken te zijn om het bewind in handen te blijven houden, is op het ogenblik niet te voor spellen. Veel zal natuurlijk ook afhangen van de politieke gedragslijn, die het ka binet met betx-ekking tot het Nieuw Guinea-vraagstuk zal willen inslaan. gebruikt". Het Atlantisch verdrag is tegen geen mogendheid of gx-oep mogendheden gericht, doch „uitsluitend tegen gewapende aggressie zelf'. Frans antwoord In de Franse nota beschuldigt Frankrijk de Sovjet-Unie er van, dat zij „een ernstige situatie" schept door een grote troepen macht op voet van oorlog te houden. Deze troepenmacht is volgens de Franse nota „samengetrokken een flink eind over de Westelijke grenzen" van de Sovjet-Unie. Verder wordt gezegd dat Rusland „een politiek voert, die vijandig is jegens de Fx-anse unie". De onmogelijkheid om tot een doeltref fend ontwapeningssysteem te komen is te ernstiger, omdat er sinds het einde van de oóxdog een grote wanverhouding bestaat tussen de strijdkrachten van Oost- en van West-Europa, aldus de nota, die ver-volgt: „Het is voorts ernstig, dat bepaalde vroe gere bondgenoten van nazi-Duitsland in Europa, die thans de bondgenoten van de Sovjet-Unie zijn, zich in geen enkel opzicht houden aan de beperking van hun strijd krachten, zoals bepaald in de vredesver dragen. Nog voordat de wereldvx'ede door de ontwikkeling in het Verx-e Oosten ernstig werd bedreigd, moest Frankrijk constate ren dat in Europa en speciaal in Duitsland een ernstige toestand werd geschapen als gevolg van de oprichting in de Russische zóne van gemilitariseerde eenheden, die het etiket van „Bereitschaften" dragen, maar in werkelijkheid in regimenten geor ganiseerd zijn en in het gebruik van artil lerie en tanks worden opgeleid. Onder deze omstandigheden moest Frankrijk wel maatregelen nemen om de veiligheid van het eigen land en van Europa te vex-sterken en de mogelijkheid onder-zoeken van een West-Duitse bijdx-age tot de gemeenschappelijke verdediging. De Franse regering heeft nimmer een accoord getekend, dat niet strikt defensief is. Frankrijk zal zich verzetten tegen ge bruik van West-Duitsland als basis voor aggressie. Geconstateerd moet worden, dat van Russische zijde niets is gedaan om samen werking mogelijk te maken, noch in Duits land, noch in de rest van de wereld. Als de regering van de Sovjet-Unie met dezelfde geest bezield is als de Franse re gering en evenals deze van mening is dat de basis van vreedzame betrekkingen ge vormd wordt door wederzijdse eex'bied en goede trouw, dan moet het mogelijk zijn een uitweg uit de huidige moeilijkheden te vinden door middel van de thans beoogde vergadering van de ministex's van Buiten landse Zakeix. Van haar kant is de Franse regering bereid elke poging om de interna tionale betrekkingen te vex-beteren, te steunen. Gezien het bovenstaande moet de Franse regering categorisch alle verantwoordelijk heid voor het ontstaan van de huidige moeilijkheden afwijzen". De depressie die bij de Zuidpunt van Zweden is gelegen veroorzaakte gisteren langs de Waddenkust een flinke storm, terwijl elders een harde wind waaide met zware windstoten. Deze depressie trekt nu snel in Ooste lijke richting weg en vult zich daarbij geleidelijk op. Het front van een depres sie ten Westen van Schotland is intus sen ons land reeds dicht genaderd. De regenzone van dit front geeft in ons land aanleiding tot enige neerslag. O0NBEW0LKT 0LICHT 3£W.' '3 HALF 8CW ZWAAR8EW GEHEEL BEW MiST SNEEUW REGEN MOTREGEN A HAGEL 7 8UIEN a ONWEER T^TEMPERATUUft I005 ISOBAAR BELANGRIJK ft NEERSEAC- GEBIED CENTRA H. HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STANO VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARSSTREEP IS EEN WIND SNELHEID VAN VIJF METER PER SECONDE VRIJ ZACHT Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen, later wisselend be wolkt met enkele verspreid optre dende buien Aanvankelijk matige lot krachtige, later overwegend matige wind tussen Zuid en West 'Veinip verandering in temoeratuur 9 Januari Zon op 3.46 uur, onder 16.48 uur. Maan op 10.19 uur, onder 18.52 uur. Hoog en laag water te IJmuiden Maandag 8 Januari Hoog water: 3.45 en 16.03 uur. Laag water 11.48 uur. Dinsdag 9 Januari Hoog water: 4.36 en 16.53 uur. Laag water: 0.13 en 12.41 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1