AKKERTJES m r L Overal Pijn „Luchtmacht heeft verbonden troepen gered van algehele vernietiging" EU De radio geeft Dinsdag Wereldnieuws Nieuwe Uitgaven MAANDAG S JANUARI 1951 Een Engelse mening over Korea Amerikaanse troepen waren onvoldoende opgeleid en te weinig gedisciplineerd Heringa Wuthrich Passagierslijst van de „Volendam" „Gebruik geen geweld tjegen Ambonese militairen" Verdere beperking van het Vestigingsverbod Kleinbedrijf De A.N.O.F. vierde haar tienjarig bestaan Zweedse journalist te Amsterdam overleden Detachering van onze vliegers wekt protest Protest tegen overdracht van de „Tjerk Hiddes" aan Indonesië Crematie A. D. Paulus Viebahn opnieuw voor de Bijzondere Raad van Cassatie Nieuwjaarsreceptie Commissaris der Koningin Agenda voor Haarlem PANDA EN DE MEESTER.BEDIENDE Tabaksloodsen worden nu afgebroken 2 ..De Koreaanse veldtocht is een der kostbaarste lessen, die de militaire ge schiedenis kent", aldus meldt de voor naamste correspondent van de „Daily Mail", de bekende Engelse journalist Ward Price, in een telegram uit Karatsji (Pakistan) aan zijn blad. Volgens Price zijn de oorzaken van de Amerikaanse te genslagen in Korea de volgende: Er was geen goede geheime inlichtingendienst; de uitrusting der troepen was ondoelmatig; zij waren onvoldoende opgeleid; zij stonden onder onvoldoende discipline; bovendien hadden zij een tegenstander, die gewend is aan de moeilijke terreinsomstandighe den en aan het klimaat en die in staat is van het land te leven; de plaatselijke be volking helpt vrijwillig of gedwongen de vijand zich te verschuilen. „De Amerikaanse troepen", vervolgt Ward Price, „zijn niet bepaald geschikt voor de oorlogvoering in dit zeer primi tieve gebied, dat doet denken aan de strijd die Groot-Brittannië vroeger aan de Noord-Westelijke grens van het voorma lige Brits-Indië had te voeren met de wilde bergstammen, die op ongeregelde tijd het land binnen vielen. De Amerika nen in Korea zijn de gevangenen van hun eigen oorlogsmachines. Zij beschikken over zoveel vervoersmiddelen, dat zij zich uit sluitend tot de wegen moeten beperken. Indien er ergens een brug stuk is, houdt dit de Amerikaanse colonnes uren op. Daar de Amerikanen zich uitsluitend in voertuigen verplaatsen, zijn zij niet op de hoogte met de veldoorlog te voet. Zij laten de heuvels aan de vijand over. Wan neer zij oprukken laten zij in het zij ter rein grote vijandelijke afdelingen zitten, die dan later een bedreiging in hun rug kunnen zijn. Met fototoestellen. De vier Amerikaanse divisies infanterie, die het eerst in Korea in de strijd werden geworpen, waren verwend door het lang durige gemakkelijke leven als bezettings troepen in Japan. Daarop kwamen er ver sterkingen uit de Verenigde Staten, doch deze waren onvoldoende opgeleid. Zij kwamen aan in de opgewekte geest van padvinders, die een opwindend avontuur meemaken. Bijna iedere nieuw aangeko men Amerikaanse militair had een foto toestel aan zijn koppelriem bevestigd". Ward Price zegt dan verder dat er meer voor nodig is om een geest van militaire discipline te scheppen. „De Amerikanen zijn nonchalant met het opvolgen van mi litaire bevelen of met het gebruik van hun vervoermiddelen. Indien de communisten over een doelmatige luchtmacht hadden beschikt, zouden de verbonden troepen in Korea niet verslagen, doch vernietigd zijn. Nu heeft de steun uit de lucht gemaakt dat vele levens van geallieerde soldaten kon den worden gered. Het is echter gebleken dat „strategische bombardementen" min der uitwerking hebben gehad, dan door voorstanders hierover is voorspeld." Over de gewoonte der Amerikaanse troepen om de luchtmacht te hulp te roe pen, zodra er enige noemenswaardige vij andelijke tegenstand moet worden over wonnen, zegt Ward Price: „Laat men mij goed begrijpen: De Amerikaanse soldaat is moedig genoeg. Doch hij ziet niet in waar om hij zichzelf zou bloot geven, indien er een machine is, die het werk voor hem kan doen. In Europa, waar meer beschaafde toe standen zijn en daardoor meer overeen komst met de Verenigde Staten bestaat, zouden de Amerikaanse troepen het er on getwijfeld beter afbrengen dan in Korea". Ward Price zegt dan verder dat „de su perieure veehttechniek" van de Britse bri gade grotendeels het gevolg is van haar opleiding in Hongkong, waar de terreins omstandigheden overeenkomen met die in Korea". ADVERTENTIE HAARLEM Rivaliteit. „Een andere factor, die mogelijk heeft bijgedragen tot de tegenslagen der verbon den troepen in Korea", vervolgt Ward Price, „was de merkwaardige regeling, waarbij er twee onafhankelijke geallieerde opperbevelen in Korea hebben gefungeerd. Dit heeft geduurd van medio Sptember tot de evacuatie van Hoengnam. Ik heb op het algemeen hoofdkwartier vernomen dat dit het gevolg was van meningsverschillen tussen de oudste twee geallieerde bevel hebbers in Korea, beiden Amerikaanse generaals, namelijk wijlen luitenant-gene raal Walton Walker, commandant van het achtste Amerikaanse leger en luitenant- generaal Edward Almond, die het bevel voerde bij de landing der verbondenen in de haven van Intsjon". Over de mogelijkheid van een opnieuw terugtrekken der verbonden troepen op Poesan, in Zuid-Oost-Korea, zegt Ward Price nog: „Ofschoon het wellicht teveel gevraagd is opnieuw een uitbraak te ver wachten. moet het voor de verbonden troepen toch wel mogelijk zijn in een brug genhoofd van Poesan stand te houden, ter wijl tevens de verbindingslinies van de vijand krachtig worden gebombardeerd". Afscheid ds. W. Fijn van Draat Ds. W. Fijn van Draat, die na vele jaren in Indonesië te hebben gewerkt, de Gere formeerde Kerk van Overveen drie en een half jaar heeft gediend, gaat thans zijn arbeid onder de Indonesische studenten beginnen. Zondagavond heeft hij in een stampvolle kerk zijn afscheid gepredikt. Het Woord werd verkondigd over Johannes 3 vers 10: „Hij moet wassen, ik moet minder worden", met welk woord hij ook destijds zijn werk in Overveen begonnen was, Hij wees er op, dat hij niet alleen steeds naar Christus had verwezen, maar ook dat hij zich geroepen had gevoeld te werken aan de verwezen lijking van de oecumenische gedachte in het midden van de gemeente. Tenslotte gewaagde hij met ingenomenheid van de groei der gemeente. Na de predicatie voerde allereerst het woord ouderling Rippen, die getuigde van de dankbaarheid van de kerkeraad voor de prediking van ds. Fijn van Draat en voör de wijze waarop hij het Woord aan de ge meente heeft gebracht. Op zijn verzoek werd de predikant toegezongen Psalm 121 vers 4. Namens de classis en de genabuurde kerken sprak dr. Koole uit Bloemendaal, namens de Ned. Herv. Gemeente van Over veen ds. De Beus. De laatste was dankbaar voor de samenwerking bij de avondstilten op Zondag. ADVERTENTIE Bijna niet in staat om iets te doen Klaag niet, maar neem 'n paar „AKKERTJESdan bent U dat nare, pijnlijke en matte gevoel gauw ver geten. Alleen echt met 't bekende AKKER-merk. Op onze kantoren ligt ter inzage de passagierslijst van het troepentrans portschip „Volendam", dat op 19 De cember uit Tandjong Priok is vertrok ken. Het schip wordt omstreeks 17 Januari in Rotterdam verwacht. „De Werkplaats", de door ir. Kees Boeke te Bilthoven gestichte Kindergemeenschap, vierde Zaterdag feest ter gelegenheid van haar 25-jgrig bestaan en de opening van haar nieuwe gebouwen. Ook de prijisesjes Irene en Margriet, beide leerlingeji van de school, namen aan het feest deel. Hier verlaat Prinses Margriet, die in het meis jeskoor meegezongen heeft, het podium. Rechts ir. Kees Boeke. ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.30 Sluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Morgenwijding. 9.25 Platen. 9.35 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Pla ten. 10.50 Voor kinderen. 11.00 Radio Volks universiteit. 11.30 Voor zieken. 12.00 Salon orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Piano en orgel. 13.00 Nieuws. 13.20 Financieel weekoverzicht. 13.30 Concert. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 15.35 Onze Amerikaanse buren. 15.50 Platen. 16.10 Kinderkoor. 16.30 Sluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Radio Volks universiteit. 19.00 Dameskoor. 19.25 Dans- orkest. 19.45 Causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Radidschaakwedstrijd Noorwegen—Neder land. 20.06 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 De Antwoordman. 21.35 Platen. 22.00 Goede moed. 22.15 Viool. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15— 24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Morgengebed. 7.30 Slui ting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.35 Lichtbaken. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualitei ten. 13.25 Metropole-orkest. 14.00 Gevarieerd programma. 14.53 Kamerorkest. 15.30 Zieken- lof. 16.00 Voor zieken. 16.30 Sluiting. 18.00 Platen. 18.48 Sport, Dit is leven en Voor jongeren. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.23 Symphonette-orkest. 19.52 Politiek overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 Radioschaak wedstrijd NoorwegenNederland. 20.06 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Phil- harmonisch orkest. 21.20 Actualiteiten. 21.25 Platen. 22.20 Sopraan en piano. 22.45 Avond gebed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.15 Accordeon. 12.30 Weer berichten. 12.32 Platen. 12.45 Accordeon. 13.00 Nieuws. 13.30 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 16.00 Omroeporkest. 17.00 Platen. 17.15 Voor kinderen. 17.30 Volkslie deren. 17.50 Boekbespreking, 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Voordracht. 20.00 Hoor spel. 20.55 Platen. 21.30 Ballet. 21.45 Actuali teiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Hot-jazz. 22.45 Platen. 23,00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen» Verzoek van „Door de Eeuwen Trouw" aan minister van Oorlog De stichtng „Door de Eeuwen Trouw" te Eindhoven heeft een telegram aan de mi nister van Oorlog en de Staten-Generaal gezonden naar aanleiding van de berich ten, volgens welke de Nederlandse mili taire bevelhebber op Java gemachtigd is met geweid tegen de Ambonese ex- K.N.I.L.-militairen op te treden. Het be stuur van de stichting 'verzoekt „deze machtiging onmiddellijk in te trekken en de volle verantwoordelijkheid voor leven en welzijn van deze oud-strijders te blij ven aanvaarden". Het bestuur voert hierbij het volgende aan: „Zulk optreden zou onzes inziens geen steun vinden in de wet en zou dus ten enenmale onrechtmatig zijn. Zulk optre den tegen militairen, die reeds alles heb ben gegeven voor de Nederlandse zaak, zou als oneervol moeten worden gekwali ficeerd. Ons bestuur is uit zeer betrouw bare bron gebleken, dat van het zoge naamde incident van 5 Januari, waarbij de Ambonese militairen zich aan insubordi natie zouden hebben schuldig gemaakt, een zeer onjuiste voorstelling van zaken is gegeven. Een bevel tot gewapend optre den zou de Nederlandse troepen onvermij delijk voor een onoverkomelijk gewetens conflict stellen. De aan kolonel Van San ten gegeven machtiging heeft bij een zeer groot deel van het Nederlandse volk grote ongerustheid en verontwaardiging gewekt", aldus het bestuur van stichting „Door de Eeuwen TTouw" in haar telegram. Sinds September 1949 is het Besluit Algemeen Vestigingsverbod Kleinbedrijf 1941 buiten werking gesteld ten aanzien van alle bedrijfstakken, waarvoor reeds moet worden voldaan aan de eisen van vakbekwaamheid, handelskennis en cre- dietwaardigheid, gesteld op grond van de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937. Een zelfde maatregel is toegepast ten aanzien van de bedrijfstakken, waarvoor erkenningsregle menten gelden op grond van het Örgani- satiebesluit Voedselvoorziening, Gok daar is voor het verkrijgen van de erkenning het vnldoen aan bepaalde vereisten nood zakelijk. Thans zal het Besluit Algemeen Vesti gingverbod Kleinbedrijf 1941 ook buiten werking treden voor alle bedrijfstakken, waarop toepassing van de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 mogelijk is,' derhalve voor ambacht, detailhandel en kleine nij verheid. Om aan de bedrijfsorganisaties de mogelijkheid te geven desgewenst een vestigingsbesluit of zogenaamde spertijd aan te vragen zal de desbetreffende be schikking, gepubliceerd in de Nederlandse Staatscourant van 5 Januari 1951, pas in werking treden op 1 April 1951. Het Besluit Algemeen Vestigingsverbod. Kleinbedrijf 1941 blijft na 1 April 1951 alleen van toepassing op de takken van bedrijf, ressorterende onder de bedrijfs groep hotel-, café-, restaurant-, pension en aanverwante bedrijven, het reisbureau- bedrijf, het leesbibliotheekbedrijf, het schoonheidsverzorgingsbedrijf en het be- grafenisbedrijf. In de grotten van de St. Pietersberg in Zuid-Limburg is een vleermuis aangetroffen die in 1937 geringd werd. Deze vleermuis bereikte dus de voor deze dieren zeer hoge leeftijd van dértien jaar.' ADVERTENTIE LAMSHUID PANTOFFELS De Algemene Nederlandse Onderwijzers Federatie (A.N.O.F.) heeft te Utrecht haar tienjarig bestaan gevierd. Aanwezig waren het A.N.O.F.-bestuur en de hoofdbesturen der aangesloten organisaties: het Katho liek Onderwijzers Verbond, de Unie van Christelijke Onderwijzers en Onderwijze ressen en de Nederlandse Onderwijzers Vereniging. De voorzitter van de A.N.O'.F., de heer A. C. van Zevenbergen, gaf een overzicht van het ontstaan en het werk van de A.N.O.F. sinds de stichting op 1 Januari 1941. Hij herinnerde aan de activiteit van de A.N.O.F. als de representante van alle Nederlandse onderwijzers bij de regering en de - volksvertegenwoordiging. De voorzitters van de aangesloten orga nisaties, die daarna het woord voerden, wezen allen op het grote belang van de A.N.O.F. en brachten hulde aan de heer Van Zevenbergen voor zijn vele werk. De achttienjarige Zweedse journalist Sören Carlsson uit Motala, die een bezoek aan Nederland bracht, is Zaterdag dood in zijn hotelkamer te Amsterdam aange troffen. Het vermoeden bestaat dat hij door gasverstikking om het leven is ge komen. Hij had des nachts een gaskachel tje dat geen afvoer had in zijn kamer laten branden. Storm in Ierland Het bericht dat een squadron van de Ne derlandse marineluchtvaavtdienst onder auspiciën van de Britse marine voor een oefenperiode in Noord-Ierland gedeta cheerd zal worden, heeft in de Ierse repu bliek een storm van protest doen opgaan. De „SundayIndependent" het Zondags blad van de regeringsgezinde „Irish Inde pendent", schrijft dat deze detachering deel uitmaakt van een Brits plan, om de „bezetting" van Noord-Ierland een inter nationaal tintje te geven, door het naar Belfast zenden van een Belgisch troepen contingent en enige Amerikanse onderzee boten, eveneens voor een oefenperiode. Het oppositieblad „Sunday Press" protesteert in een lang hoofdartikel tegen de detache ring van het Nederlandse squadron en tegen het „stilzwijgen" van de regering in Dublin. Het blad meldt verder dat er onder arbeiders en zakenlieden gesproken zou worden over een boycot van Neder landse producten, maar A.F.P. noemt dit bericht op zijn minst voorbarig. Het Nederlandse squadron dat uit acht Seafuries bestaat, zal op 17 Januari uit Valkenburg naar Belfast vertrekken. Inmiddels vernemen wij, dat de Ierse regering stappen onderneemt om Neder land van dit plan af te houden, al wordt beseft dat het besluit tot deze detachering niet in Den Haag genomen is. Een ieder, die weet hoe gevoelig, om niet te zeggen overgevoelig, de Ieren zijn op het stuk van de „zes graafschappen" die zich nog onder Brits bestuur bevinden, zal beseffen hoe ontactisch het zenden van vreemde strijdkrachten naar dit omstreden gebied is, al houdt dit allerminst een ver ontschuldiging bij voorbaat in van dwaze dingen, zoals de in de „Sunday Press" geop perde boycot. De in Maart te houden „Ier land Week" in Nederland en de daarop volgende „Holland Fair" in Dublin, zijn bewijs genoeg voor de belangstelling en de welwillendheid, die in Nederland voor Ierland bestaat. De Stichting Rijksbehoud heeft in een telegram aan de minister-president en de Staten-Generaal geprotesteerd tegen de overdracht van de tox-pedobootjager „Tjerk Hiddes" aan Indonesië. Zij zegt o.m.: „Dat deze uitvoering geschiedt inge volge de besluiten van de Ronde Tafel- overeenkomst is rniet waar, aangezien de R.I.S., waarmede deze overeenkomsten zijn gesloten, eenzijdig is opgeheven dooi de machtsusurpatie der republiek Indo nesia, waardoor op zijn minst althans voL gens het rechtsgevoel van zeer velen aan vrijwel alle besluiten de basis is ont vallen". „De R.I. heeft tot nu toe alle overge dragen bewapening misbruikt in haar aggressie tegen de voormalige deelstaat Oost-In donesië en de republiek Zuid- Molukken". „De „Tjei-k Hiddes" is, wanneer zij uit- -geleverd is, een uiterst gevaarlijk wapen om aan de eisen van de R.I. inzake Nieuw Guinea kracht bij té zetten", aldus de Stichting Rijksbehoud. Het stoffelijk overschot van de dezer dagen overleden oud-commies ter registra tie en domeinen de heer A. D. Paulus is Zaterdag in het crematorium in Velsen verast. Nadat in de grote aula de met bloemen bedekte en omringde kist met het stoffe lijk omhulsel was opgebaard en de talrijke aanwezigen hun zitplaats hadden ingeno men, zong mejuffrouw C. M. van 't Wout, aan het orgel begeleid door de organist H. C. Luiting, de Litanei van Schubert. Hierna trad de heer J. van Dijk naar voren, om als lid van het hoofdbestuur van de Algemene Bond van Ambtenaren het woord te voeren. Spreker getuigde van de grote waardering, die de thans over ledene als vooraanstaande figuur in de or ganisatie genoot en memoreerde het aan deel dat de heer Paulus heeft gehad in de bizondere commissie van georganiseerd overleg. Achtereenvolgens werden de goe de eigenschappen van de heer Paulus be licht door de lieren W. F. de Bruin, boek houder bij het kadaster, A. J. J. de Groot, oud-collega, P. A. Wigersma, die namens de groepsraad van de belastingen, de ABVA, het woord voerde en de heer J. van den Berg. Nadat onder de tonen van Handels Largo de kist was gedaald, dankte de heer J. C. P. Jentink, zwager van de verschei dene, voor de betoonde belangstelling. Getuige kwam op zijn verklaringen terug Voor de Bijzondere Raad van Cassatie diende Zaterdag opnieuw het beroep van de voormalige „Kriminal-sekretar" bij de Sipo te Amsterdam F. C. Viebahn, die door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam tot 15 jaar gevangenisstraf was veroor deeld. Hem was onder meer mishandeling van gevangenen ten laste gelegd. Bij de eerste behandeling voor de Bij zondere Raad van Cassatie heeft de pror cureui--fiscaal, rar. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken, tot verhoging van de straf tot 20 jaar geconcludeerd. Thans kwam hij echter op deze conclusie terug, omdat een nader onderzoek heeft uitgewe zen, dat Viebahn zich niet aan de ten lasle- gelegde mishandelingen heeft schuldig ge maakt. Een getuige, die Viebahn van mis handeling had beticht, is na confrontatie met Viebahn op zijn verklaring terugge komen. De procureur-fiscaal merkte naar aanleiding hiervan op, dat deze gang van zaken eens te meer duidelijk maakt, hoe voorzichtig men met getuigenverklaringen moet zijn. Hij concludeerde tot verwerping van het bei-oep. De uitspraak werd bepaald op 17 Februax-i. In een der zalen van het gebouw der Pro vinciale Griffie aan de Dreef Melden de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk en zijn echtgenote een Nieuw jaarsreceptie. c Onder de velen die de Commissaris der Koningin en zijn echtgenote hun geluk wensen kwamen aanbieden was ook Haar lems burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers, die men hier een hartelijke handdruk met dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk ziet wisselen. Uit alle delen der provincie waren velen naar Haarlem gekomen, om gelukwensen aan te bieden. Onder hen waren nagenoeg alle burgemeesters uit Noordholland, de voltallige colleges van B. en W. van Am sterdam en Haarlem, vei-tegenwoordigers van kerkgenootschappen, leden van de rechterlijke macht uit Amsterdam, Haar lem en Alkmaar, directeuren van provin- ciale bedrijven, vertegenwoordigers van handel en industrie, afgevaardigden van vele colleges en verenigingen uit de pro vincie en een groot aantal Haarlemse nota belen. MAANDAG 8 JANUARI Stadsschouwburg: „De Fluwelen hand schoen" (Haagse Comedie), 8 uur. Haar lemse Kegelbond: Vertoning der emigratie film van de KLM „Nederland is vol", 8 uur. City: „Vrouwengevangenis", 3 3 j., 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Oké mr. Deeds" alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Mee dogenloos", 14 j.. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rem brandt, „Cinderella", alle leeft., 2, 4.15 ,7 en 9.15 uur. Palace: „Zo begint 't leven", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Er is geen paradijs op aarde", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling Indo nesië, Suriname, Nederlandse Antillen (tot en met 17 Januari). DINSDAG 9 JANUARI Stadsschouwburg: Dansparodie Cilly Wang, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avond voorstellingen. 40. Nu Memo, de robot, eenmaal weer begonnen was te schreeuwen, wist hij van geen ophouden. „ACHT UUR DERTIG!" riep hij steeds weer opnieuw. „Afspraak met professor Brinsknobbelski!" „Ja, ja, mijn besteik ga alantwoordde professor Kalker gehaast ?7iaar dat be viel Panda niet! Hij vond het denkbeeld van Jolliepop om deze uitvinding wat aan te moedigen heel goed, maar dan moest de professor nu niet ineens weglopen! „Ik wilde u nog waardig benaderen!" zèi hij dus hard. „Ik wilde u voorstellen Maar Memo bleef maar roepen: „ACHT UUR DERTIG!" en professor Kalker nam zijn hoed en sprak: „Zo, zo, jongeman, dat is zeker erg interessant! Maar ik moet nu gaan, zoals je ziet kom, Memo!" en hij wilde Memo meetrekken. Maar Memo wilde niet! Hij trok zich los en gaf zijn maker een duw en riep: „KAN NIET KLIK! Dzj-dzj.... ik ben geheim! Brins knobbelski mag mij niet zien! Ik ben ge heim! Klik! MIJ NIET MEENEMEN!" „Heel juist opgemerkt! Die amateur mag je niet zien!" bevestigde Professor Kalker, terwijl hij op een holletje doorliep naar de deur. „Goeden avond dus, allemaal!" Daar ging hij, rennend! „Wat moeten wij nu met die Memo?" riep Panda hem na, en Jolliepop sprak: Geef ons althans enige nuttige wenken betreffende bewaring en onderhoud.De prof riep echter alleen over zijn schouder: „Ik heb haast! Bewaar hem maar even!" En hij verdween. Porcelein. Het Oost-Duitse nieuwsbureau meldt, aldus Reuter, dat de Oost-Duitse porceleinfabrieken in Meissen, die staatseigendom zijn, kunstenaars in dienst hebben, die de producten een karakter geven, dat de taal van het volk spreekt en dat in overeenstemming is met de tegenwoordige tijd. Een aantal kunstenaars, dat nu te Meissen werk zaam is, is bezig met de uitbeelding van legenden en met de geschiedenis van de bolsjewieken. Ongeveer 1000 arbeiders wei-ken in de fabrieken. Geëxporteerd wordt naar de Verenigde Staten, Enge land, Italië, Zwitserland en Nederland. Staking. De arbeiders in de ijzer- en staal industrie van het Ruhrgebied hebben gestemd voor een staking op 1 Februari indien het wetsontwerp, dat hun een aandeel in dc industriële leiding toe kent, wordt geamendeerd. Niet minder dan 97 procent stemde voor de staking. De staking, aldus Reuter, zou een slag voor het Duitse herstel en de Westelijke hei-bewapening betekenen. Einde. Te Karatsji is officieel medegedeeld dat Pakistan een einde gemaakt heeft aan de staat van oorlog met Duitsland. Er is toestemming gegeven tot instelling van een West-Duits consulaat-generaal te Pakistan. Beroep. Generaal Charles de Gaulle heeft Zondag, op de dag van de aankomst van generaal Eisenhower in Europa, op een massa-bijeenkomst te Nimes een krach tig beroep gedaan op Amerika om Europa niet in de steek te laten. „Ik doe een beroep op u, Amerikanen, Euro pa te verdedigen. Europa heeft u nodig, gij hebt Europa nodig. Gelooft mij, het behoud van Europa is de voorwaarde voor uw eigen behoud." Volgens De Gaulle houdt dit in, dat bij de opbouw van de gewapende strijdkrachten van Amerika rekening moet worden gehou den met de eventuele noodzaak, dat deze in groten getale en zonder verwijl „naar deze kant van de Oceaan" worden ge bracht. Geen animo. Het dorpje Mereourt in het Franse departement Somme beleeft een merkwaardige bestuurscrisis. Daar de burgemeester en verscheidene gemeen teraadsleden ontslag hebben genomen, werden er 26 November verkiezingen gehouden. Men had althans ter stembus moeten gaan, maar daar geen enkele candidaat was voorgedragen en niets voorbereid, vergaten de kiezers de dag. Toen besloot men op 24 December te stemmen. Ditmaal werden vier raads leden,ofschoon met moeite,toch gekozen. Maar tijdens de eerstvolgende bijeen komst van de gemeenteraad om een burgemeester aan te wijzen, deed zich een andere moeilijkheid voor. Niemand wilde de leiding der gemeente op zich nemen. De prefect van het departement zal thans moeten beslissen. Verdronken. De zoon van de Indonesische minister-president Natsir is gisteroch tend bij het zwemmen verdronken. Het stoffelijk overschot van de 11-jarige Abu Hanifah Natsir is reeds begraven. Brand. In Noord-Perzië zijn verscheidene dorpen door bosbranden verwoest. Mili tairen hielpen, gesteund door de regen, bij de bestrijding van de brand, die men thans meester is. De schade wordt op een millioen gulden geraamd. Vliegend licht. Honderden inwoners van Florence verklaren in de nacht van Vrijdag op Zaterdag een voorwerp in de lucht te hebben gezien, dat een sterk licht verspreidde en een wolkachtige staart achter zich aantrok. Het voorwerp zou zich in de richting Noord-Zuid hebben bewogen. Ontheemden. Canada heeft erin toegestemd 50.000 ontheemden uit Europa in de loop van 1951 op te nemen. Bovendien zal Canada nog 15.000 andere ontheemden opnemen om wier toelating speciaal verzocht is door vrienden en kennissen, die reeds in Canada wonen. Nieuw Zee land zal 3000 ontheemden toelaten. Een selectie-missie uit dat land wordt de volgende maand in Griekenland ver- wacht. De missie zal zich ook naar Italië, Frankrijk en Zwitserland be geven. Op de onderneming „Kertosari" in het Djemberse is een bende begonnen met het afbreken van drie tabaksloodsen. De rovers verwijderden de daken en namen tevens een deel van de spanten mee. Deze manier van vernieling is in het Besoekise weer wat nieuws. Wellicht zijn de misdadigers tot de ontdekking gekomen dat afbreken voordeliger is dan verbran den. Inmiddels zijn echter de brandstich tingen nog niet afgelopen. Op de onder neming „Kertosari" zijn ook twee loodsen door vuur vernield. „Onderdrukking en Verzet", Afleve ring 23 en 24, Kroniek der Joden vervolging, door mr. Abel J. Herz- berg. J. M. Meulenhoff en Van Loghem Slaterus. In de afleveringen 23 en 24 die het derde deel van het nationale standaardwerk over de Duitse bezetting „Onderdrukking en Ver zet" openen, maakt mr. Abel J. Herzberg een begin met de „Kroniek der Jodenver volging". Nu bevatte „Onderdrukking en Verzet" reeds in de eerste twee delen reeds tal van hoofdstukken die grote indruk maken door de diepgaande kennis waarover de auteurs van de door hen behandelde onderwerpen blijken te beschikken. Doch wij lazen tot nu toe geen verhandeling die zoveel ontzag in boezemt als juist deze bladzijden van de schrijver van „Amor fati". Mr. Herzberg geeft blijk van een uitzonderlijk omvang rijke documentatie over een tijdvak waarvan de meesten onzer slechts een vage notie heb ben; hij interpreteert vervolgens de feiten en geschriften trefzeker en wat wel het belangrijkste is hij dringt diep door in de gesteldheid van de ziel van hen die onder de Jodenvervolging leden, die haar min of meer passief aanschouwden en vooral die haar bedreven. Over de schuldvraag van deze laatsten schreef mr. Herzberg een be wonderenswaardig woord: „De vraag is niet zozeer, wat zij geweten hebben over het lot der Joden, dan wel of het hun iets kon sche len wat er met de Joden gebeurde. Hierop nu is alleen een negatief antwoord mogelijk. Zij hebben de uitwijkmogelijkheid voor hun bewustzijn met beide handen aangegrepen. Wat het lot hunner gevangenen zou zijn, zo dra zij deze hadden afgeleverd op de afge sproken plaats, interesseerde hen niet. Dat is hun misdaad". Men kan er zich slechts over verheugen, dat dit voor de kennis van het nationaal- socialisme belangrijkste facet uit de jaren der bezetting een zo gedegen, maar vooral een zo waardige behandeling heeft gekregen. J. H. B.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2