Velsens verre verleden Gymnasiasten heetten nieuwe rector welkom Amsterdamse Beurs BAVO speelde Fabricius' „Onder één dak" Burgerlijke stand van Haarlem „Per Luchtpost" Notaris J. C. Stuart ontving het Bronzen Kruis F. A. Franzel gehuldigd Schrik van de Staringstraat Tsjechische uranium-gegevens naar Londen gesmokkeld Van een oude kerk die raadsels opgeeft Floris de Groot f SCHEEPVAART De tekenares Nelly Bodenheim overleden HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Erepoort op Haarlems Prinsenhof De omwonenden van het Haarlemse Prin senhof ontwaarden vanmorgen omstreeks half negen in de optrekkende schemering een zwart brikje met verlichte lantaarns, dat door de leerlingen van het stedelijk gymnasium met gejuich werd begroet. Ui het rijtuig stapten de nieuwe rector, dr. K. Huibregtse en zijn echtgenote, die met bloemen werden verwelkomd en ver volgens via een erepoort de aula van de school binnenschreden. Daar stak de praeses van de school vereniging „Amicitia juncti", Henk Han gelbroek, een geestig welkomstwoord af, waarin hij de nieuwe „baas" begroette als een man, die gevoel voor traditie paarde aan een open oog voor nieuwe gedach ten en namens de leerlingen een paar boe kensteunen overhandigde. De conrectrice, mejuffrouw N. Appeldoorn, sprak in ge lijke zin, welke toespraak met een driewerf hoera op rector, rectorsvrouw en gymna sium werd bekroond. Nadat een door een der leraren vervaar digde hymne op de wijze van „Klokke Roeland" was gezongen, nam dr. Huibregt se zelf het woord. Hij zei een beetje het gevoel te hebben dat de leerlingen hem toeriepen „Ga daar maar staan en probeer het maar eens", een niet-officiële benoe ming die zichzelf zal moeten waar maken en bewijzen. Het verschil tussen nu en vroeger is vooral dat er geen sprake meer is van „een blinde en volkomen zekere lei ding", zo zei dr. Huibregtse: „jullie worden opgeleid voor een samenleving die meer zeker van zichzelf is". Gelukkig is er als richtsnoer altijd gebleven de opdracht om Amateurtoneel „Onder één dak" van Jan Fabricius, dat reeds uit 1914 dateert, heeft sindsdien een eervolle loopbaan op de Nederlandse plan ken gekend en in oude programma's tref fen wij allerlei bekende namen in de rol verdeling aan, zoals die der beide Tartauds, Poolman en Nico de Jong. Het aantal opvoeringen door het ama teurtoneel van dit stuk gegeven, is zelfs niet meer bij benadering vast te stellen, maar ook nu treffen wij dit spel nog ge regeld op het verenigings-répertoire aan. Het gaat kennelijk enigszins onder deze ouderdom gebukt. De auteur heeft de fi guren als in heftige uitersten getekend, waarbij het onrecht van de femelende schoolmeester en zijn uitgekookte weder helft weer door de nobele Dora moet wor den vergoed. Men heeft Fabricius wel eens verweten, dat hij met de intrige over de verlote vader zijn fantasie te veel de vrije loop heeft ge laten en het is daarom in dit verband op merkelijk, dat „Onder één dak" een zijner weinige stukken is, waarvan de handeling juist aan de werkelijkheid werd ontleend. In het begin van deze eeuw werd op een familieraad in de omgeving van Middel burg een vader door zijn eigen kinderen verloot en het bericht, dat de auteur over deze weinig verheffende gebeurtenis in een dagblad aantrof, leverde hem de stof voor zijn drama. De opvoering, welke de R.K. Toneelver eniging „Bavo" Zondagavond van dit stuk in het gelijknamige gebouw in Haar lem heeft gegeven, hield ook ditmaal een niet al te critisch gestemd publiek weer in gespannen aandacht gevangen. Mevrouw N. Kaart-Weesman onder scheidde zich door een verzorgde dictie, waarbij zij met een juist aangevoelde inge togenheid de enigszins sentimentele figuur van Dora wel aannemelijk wist te maken. N. Turenhout gaf de stugge Wolter de ver eiste gestalte en ook C. v. d. Rood wist als een rondborstige smid de juiste toon te vin den. De oude vader werd door G. Goets markant op de planken gezet, 't was alleen jammer dat hij deze typering schade deed door een zonderling afbijten van de letter grepen zijner tekst. Martin Langeveld, die voor een alleszins verantwoorde mise-en-scène had gezorgd, zou een nog beter resultaat hebben bereikt, wanneer hij de overige spelers wat minder gelegenheid tot chargeren had gegeven. Daardoor werd het er bij de larmoyante Antje en het toch al onsympathieke onder wijzersechtpaar net even te dik opgelegd. Ook zonder deze overdrijving is de situatie al „dramatisch" genoeg. De bezetting werd voltooid met een kin derlijke Liesbeth van mejuffrouw G. Loog- man en een beheerste notaris van A. van Breukelen. Het publiek dat gedurende de opvoering telkens door „open doekjes" van zijn medeleven blijk gaf, beloonde de spelers na afloop met een langdurig ap plaus, waarna de danslustigen onder hen tot 2 uur het hart konden ophalen. HAARLEM, 6 Januari 1951 ONDERTROUWD: 6 Jan.. H. J. Kruiden berg en H. W. M. Deuling. BEVALLEN van een zoon: 4 J^n., T. BuschmanKooijjJ. H. M. de Wit—Schoo- nebeek. BEVALLEN van een dochter: 5 Jan., C. de Roo—Rubenga; M. SplinterMeier. OVERLEDEN: 4 Jan., C. J. van den Bos, 76 j., Maerten van Heemskerkstraat; 5 Jan., C. M. Goedvolkvan Prijffel. 74 j., Juliana- straat; L. P. M. Mollmann—Lammers, 77 j., Kamperlaan; M. Bogaart—van Aste, 83 j., Zomerkadc. De joyeuze intocht van de nieuwe rector en zijn echtgenote. gezamenlijk in oprechtheid en waardigheid te streven naar de instandhouding van de normen waarop de gemeenschap berust en van de beschaving die daarvan het funda ment vormt. Aan de vertegenwoordigers van degenen die deze opdracht gaven wethouder Geluk namens de overheid en enkele leden van het curatorium als scha kel tussen school en gemeentebestuur beloofde de rector dat er hard gewerkt zal worden door leraren en leerlingen om bij te dragen tot de opheffing van onzeker heden en het doen groeien van nieuwe zekerheden, waardoor de gymnasiale tra ditie dan vanzelf ongebroken zal blijven. De „installatie" werd besloten met het zingen van het Amicitialied. De op 1 Januari 1946 opgerichte toneel vereniging „Heemstede-West" vierde Zon dagavond in hotel „De Leeuwerik" te Haarlem haar eerste lustrum met een op voering onder leiding van Jan Verkoren van de moderne Amerikaanse comedie „Per Luchtpost". Men zal zich wellicht herinne ren dat enkele seizoenen geleden het ge zelschap van Cor Ruys, met de daaraan toen nog verbonden actrice Myra Ward in de rol van de ondernemende dochter, een succesrijke serie voorstellingen van dit aardige en door Jan Teulings handig ver taalde blijspel van Norman Krasna ook hier ter stede gaf. Het is natuurlijk even zinloos als onbillijk, hoewel de keuze van het stuk het bijna onvermijdelijk maakt, om een vergelijking te trekken. Maar voor de zoveelste keer dient men zich toch af te vragen waarom amateurs zich doorgaans vergenoégen met de afvalproducten van het beroepstoneel. Doch hoe dan ook, de zaal was voor het gróótste gedeelte gevuld rnet mensen, die dit populaire stuk blijkbaar nog niet ken den en voornamelijk ten gevolge daarvan behaalden de spelers meer succes dan waarop hun prestaties aanspraak konden maken. Men begon al met de handicap van een veel te klein toneel, waardoor men minder bewegingsvrijheid genoot dan de situatie dikwijls vereiste. Bovendien klonk het tempo van de woordenwisselingen niet alleen niet snel, maar tevens niet ge varieerd genoeg. Verder was men aller minst gelukkig met de rolbezetting, waar voor men over het algemeen, speciaal wat het vrouwelijk gedeelte betreft, de ge schikte types miste. De heren brachten er het meest van terecht, ofschoon zij ener zijds te vooropgezet komiek probeerden te zijn en anderzijds daartoe ruimschoots aanleiding gevende scènes te weinig uit speelden. In het bijzonder moet genoemd worden Jan Verkoren als de charmante luitenant met verlof, die in ieder geval over een natuurlijke toon beschikte. Waar om echter de naam van diens aangebedene door iedereen bij wijze van uitzondering op z'n Hollands werd uitgesproken, mag een raadsel heten. Ook John Moseman als de burgerlijke verloofde en Joop Portegies als de zich eveneens op het minnepad be gevende sergeant hadden talrijke aardige momenten. Theo Donkerlo was zeker niet de aangewezen figuur om de bezorgde rechter en vader uit te beelden. „Heemstede-West" heeft het zich voor deze feestelijke avond niet bepaald ge makkelijk gemaakt. Gelukkig hebben wij wel eens sterkere voorstellingen van deze vereniging meegemaakt, zodat er geen reden bestaat aan de volgende periode van vijf jaren niet met vertrouwen tegemoet te zien. In vrolijke stemming begon het bal, dat tot drie uur duurde. D. K. Bij Koninklijk Besluit is aan de heer J. C. Stuart, notaris te Haarlem, het Bronzen Kruis toegekend wegens zijn dapper gedrag en beleidvol optreden in Mei 1940 als com mandant van het 1ste peloton van de 9de compagnie luehtdoelrnitrailleurs bij Hedel en Culemborg. De commandovlag van de voormalige 9e compagnie luchtdoelmitrail leurs 'heeft een plaats gekregen op het regimentsbureau van het Regiment Lichte Luchtdoelartillerie „Betuwe" in de Kou- denhomkazerne te Haarlem. Vandaag is de heer F. A. Franzel veertig jaar werkzaam bij de N.V. Stork Hijsch. Ter gelegenheid daarvan is hij vanmorgen ge huldigd. In de kamer van de directie voerde ir. C. H. Holgen het woord en bood de jubilaris een geschenk in enveloppe en een radiotoestel aan. Mevrouw Franzel ontving bloemen. Later begaf de familie Franzel zich naai de cantine, waar verscheidene collega's het woord hebben gevoerd. De heer B. Hannen- berg gaf een overzicht van de afgelopen veertig jaar, de heer J. ter Smitten haalde in het Twents enige herinneringen op en overhandigde namens de afdeling smederij een kistje sigaren en een zilver bestek en de heer J. F. W. Megelink bood namens het jübileumfonds een radiotafel en een vloer kleed aan. Het mannenkoor, bestaande uit leden van het bedrijf, zong een aantal liederen. De 200 ton metende kustvaarder „Hol- landia" uit Groningen, die bij Monster was gestrand, is Zaterdagmiddag bij hoog water op eigen kracht vlot gekomen. Niet minder dan acht getuigen marcheer den hedenochtend de zittingszaal van hét paleis van justitie binnen, om tegenover de Haarlemse politierechter het hunne te zeggen over een burenruzie in de Staring straat. Daarbij waren lelijker woorden ge vallen, dan wij. ze in de krant kunnen zet ten, jnaar het kwam hierop neer dat vol gens de dagvaarding de ene dame haar twijfel had uitgesproken over de proper heid van de andere door middel van het woord „goor" en daar een aantal zelfstan dige naamwoorden aan had toegevoegd, die het ganse terrein der maatschappelijke en individuele onvolkomenheden bestre ken. Tenslotte had de ene dame de andere verzocht een langdurig bezoek aan het kerkhof te brengen onder medeneming van haar doppertjes en worteltjes. Of dit laat ste nu een advies tot het ter plaatse berei den van groentesoep inhield, kon niet wor den vastgesteld. De verdachte dame begon haar verkla ringen met: „Meneer de voorzitter, da's nou de vrouw waar de hele Staringstraat mee overhoopt legt". „Ligt", zei de officier. Wat de verdachte maar zeggen wilde, was dat zij alleen de woorden had her haald, die de klaagster zelf altijd gebruik te. Mét bronvermelding. Wèl had zij ge zegd: „Kijk naar je eige. Je bent zelf een viezerik". Hetgeen ook al een strafbaar feit oplevert. De eerste drie getuigen brachten de stand op 3-0 voor de klaagster. Eén was zelfs bereid om op haar verklaringen nóg een eed te doen, maar dat vond de politie rechter nu weer niet noodzakelijk. Daarna kwam de dechargerende tegenpartij in de aanval. De eerste begon met de verklai-ing- dat er in het leven altijd oorzaak en gevolg zijn. Toen deze uitspraak de rechter niet vermocht te boeien, zei hij: „Ik heb een vrouw gezien die het aandreef en een vrouw die over haar drift heenkwam". Maar tenslotte moest hij toegeven, dat hij niets had kunnen horen van het gespro kene. De twee volgende getuigen wilden de stand weer op gelijke voet brengen door te zeggen dat zij gehoord hadden dat er niet gescholden was door de verdachte. Hetgeen door de rechter werd gecorrigeerd, want die zei, dat zij ten hoogste niet ge hoord hadden, dat er gescholden was. De vierde getuige a décharge trapte toen in eigen doel, want hij verklaarde dat hij' zich best voor kon stellen, dat de verdachte gescholden had. Reden waarom de officier die vond dat het gekwek maar eens uit moest wezen, vijf-en-twintig gulden boete eiste. „U heeft het laatste woord", zei de rech-, ter. „Hoger beroep", zei de verdachte. De rechter deed er vijf gulden af. Toen nam verdachte het allerlaatste woord. „Zij is de. schrik van de Staring straat", zei zij en wees met dreigende vin ger op de klaagster. VOOR DE GEREPATRIEERDEN Zondag organiseerde de Indisch Hol landse Jeugdbond een cabaretavond voor de gerepatriperden in hotel „Duin en Daal" Ook bewoners van „Iepenhove" en „Zo- merzorg" waren uitgenodigd. De zaal was stampvol. Het programma bestond o.a. uit cowboymuziek, een tweetal sketches, een showdans en een wajang-dans, door Frans de Ceuninck van Capelle. Na het afwerken van het cabaretprogramma werd er ge danst. Het was een geslaagde avond .waaraan alle aanwezigen met genoegen zullen te rugdenken." WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Volgens het Londense blad „The People" hebben twee Tsjechoslowaken plattegron den van een Tsjechoslowaakse uranium - mijn naar Engeland gesmokkeld. Deze documenten bevatten de volledige platte gronden en andere geheimen van de mijnen te Jachymov, een der grootste bronnen van de Sovjet-Unie voor uranium, aldus het blad. De twee smokkelaars „Jiri en Jan", zijn leden van de Tsjechoslowaakse onder grondse beweging. Zij hadden zich voor dwangarbeid in de mijn te werk laten stel len en gebruikten een miniatuur-camera om documenten te fotograferen en stalen ook monsters erts. Toen zij op het punt stonden om te ont vluchten, werden de twee mannen en een medeplichtige, Jarda, aangehouden en ondervraagd. De geheime politie vond een monster erts in de zak van Jarda, die daarna werd terechtgesteld, dooh de an dere twee werden vrijgelaten. Zij wisten te ontsnappen en de ondergrondse zorgde voor hun reis naar Londen. De uitgebrande zijbeuk met het poortje (1600). Zaterdag is te Amsterdam de kunstschil der Floris de Groot overleden. Floris de Groot, wiens werken een sterk persoonlijk karakter droegen, was een be scheiden mens. Nog geen jaar geleden, op 25 Februari 1950, werd in het Huis Van Looy een eretentoonstelling geopend ter gelegenheid van zijn zestigste verjaardag. Deze tentoonstelling, die voor velen een grote verrassing was, is de enige geweest die De Groot ooit gehouden heeft. Zijn werk, dat aanvankelijk aansloot bij de Franse impressionisten, verdiepte zich in later jaren. Het streven om het waarge nomen licht weer te geven maakte plaats voor de bezinning op de geestelijke gesteld heid der waarneembare wei-kelijkheid. Zijn beste werken getuigen van een grote innerlijke concentratie. Hij was een fijn zinnig mens, die in een voortdurende staat van verwondering over het steeds zich ver nieuwend aanschijn der aarde verkeerde. De Groot werkte vele jaren in Haarlem en omgeving. De onderwerpen, welke hem het meest boeiden, waren wijde polder landschappen, tuinen en stadsgezichten. De stoffelijke resten van de overleden kunstenaar worden morgen om 15 uur op de begraafplaats te Westerveld ter aarde besteld. Te Maarsbergen is een bestel-auto 'geslipt en tegen een boom gereden. Een 14- jarig meisje, dat bij de boom stond te wach ten, raakte bekneld en overleed korte tijd later. De inzittenden van de auto, een chauffeur uit Nijmegen en een monteur uit Amsterdam werden ernstig gewond. Zei ik niet, dat Velsens kerk ons raadsels opgeeft? En dit is nog maar één van de vele. Natuurlijk, wij zullen hier moeten gaan graven en alles „grondig" onderzoe ken. Daaraan zal ik met hart en ziel mee doen. Velsens kerk staat op een heuvel is het een oud binnenduin? Of is het een terp, door mensenhanden opgeworpen, of beide? Toekomstige opgravingen zullen het ons leren. Angstig dicht is de waterwolf, die in het Wijkermeer duchtig kon spoken, deze heuvel genaderd. Wanneer? In de middel eeuwen, of al eerder? Wij weten het niet zeker. Maar bekend is, dat men eeuwen geleden, staande in de luwte van de kerk muur, tientallen zeilen zag van voorbij varende schepen, die de binnenweg van Noord naar Zuid verkozen boven de ge vaarlijke zee. Ziet u daar in gedachten die oude kerk staan op zijn verhevenheid, als een bastion aan, misschien soms wel in het water? Was daarom mogelijk de kerk hof (later pas sprak men van het kerkhof) aan vier zijden omgeven door een muur die hoger was dan normaal? Romeinse vondsten zijn hier, bij mijn weten, nooit gedaan en dat de vier gees tige toegangspoorten op de hoeken lagen ziet er al evenmin Romeins uit. Toch is het heel lang geleden, dat de naam Velsen voor het eerst in het licht der historie opduikt. Dat is in de oorkonde van Karei Martel uit 730. Er wordt daar gesproken van een kerk in Felison, lig gend in „Kinneheim" en ook wordt ge noemd de „fluvium Velisena", waarmee mogelijk de beek is bedoeld die langs de kerkheuvel stroomde (later: Engelmun- dusbeek). Dat dit vroeger een snelstro- mend riviertje is geweest kunnen wij nog zien aan het laatste deel dat van de oude bedding is bewaard gebleven. Maar 't is te: vrezen, dat dit historisch stukje niet lang meer zal bestaan; 't is kostbaar bouwterreinOok de kleine delta, die wij op oude kaarten aantreffen aan de uitmonding in het Wijkermeer, wijst op het rivierkarakter. Volgens overlevering stichtte de Angel saksische zendeling Engelmundus, zeer waarschijnlijk op aanwijzing van Wille- brord zelf, omstreeks het jaar 700 op deze plaats de eerste kerk. Velsen wemelt van beroemde namen: ook Bonifatius moet hier drie jaar hebben Slotkoers Openings Vrijdag koersen 3-3)4 Ned. 1947 97 gl 96% A. K. U 171)4 173 Lever Brothers 229 234)4 Philips Gloeil. 234 K 237 Kon. Petroleum 312 gl 316)4 A'dam Rubber 122 gb 127 Holl. Amer. Lijn 187)4 190 Ned. Scheepv.Unie 157 gl 161)4 H. V. A. 116 gl 117 Deli My 107 gl 107)4 Amsterd. Bank 167)4 168 Rotterd. Bank 180 180 Twentse Bank 174 174 Anaconda Copper 43% 43)4 Bethlehem Steel 54 55 Republic Steel 36% 45)4 Shell Union 595/.s 58 Tidewater 39/4 38 47% 47 ex. div. ^VVyKER. MEER De kerk op de ommuurde heuvel in de 16e eeuw. Morgen zal het vijftig jaar geleden zijn dat de vereniging „De Haarlemse Pers" werd opgericht, de eerste organisatie van journalisten in de Spaamestad. Ter gelegenheid van dit feit hield de Kennemer Journalistenvereniging Zaterdagmiddag in de sociëteit „Teisterbant" een bijeenkomst voor haar leden ter inleiding van de officiële herden king die in Mei zal plaats hebben. Op dit:samenzijn werd de nestor van de vereniging, de thans 73-jarige heer W. F. Beeremans, door de voorzitter, de heer W. van Willige, gehuldigd. Als souvenir ontving hij een exemplaar van het boek van de heer Robert Peereboom„Het Dagblad". gewoond. Het oudste stuk van het tegen woordige gebouw, de Noord- en de West muur, dateert van 1150; de toren is er later (ongeveer 1300) vóór gezet. Prach tig, die stugge, grauwe muur van tufsteen- blokken; met heel in de hoogte de kleine, thans dichtgemetselde Romaanse vensters. Toch moeten er tussen dat eerste kerkje (dat misschien van hout was) en de tegen woordige, nog enige andere kerken hebben gestaan. Want vergeet niet, dat hier ont zettend veel gebeurd is en dat de Noor mannen hier in de vroege middeleeuwen duchtig hebben huisgehouden. In 1063 horen wij de naam Velsereburg en moge lijk houdt deze verband met het vesting- öchtige karakter van de kerkheuvel, waar de bevolking zich in tijden van nood kon terugtrekken. Maar ook in de latere middeleeuwen moet de kerk herhaaldelijk „een veer laten" en de geblutste en herstelde muren spreken hier boekdelen. Dan, omstreeks 1500, komt er een tijd van rust en bloei en d^n krijgt de grijze kerk z;jn grootste uitbreiding. De Zuidmuur wordt vervangen door prachtig gemetselde bakstenen bogen, rustend op korte, achthoekige zuilen en er komt een grote, lichte gothische ruimte aan die kant bij. Maar, die glorie duurt niet lang! Als in 1573 de Spanjaarden in niet al te beste stemming van Alkmaar terugtrekken is het weer mis en erg ook. Een tekening uit 1607 laat ons zien, hoe toen nog de ruïnes daar stonden: het koor totaal vernield, de sacristie in puin, de nieuwe zijbeuk zonder dak en geheel uit gebrand. Als dit alles later weer is afgebroken en de rest hersteld, heeft de kerk zijn huidige, kleinere gedaante aangenomen. De bogen van de Zuidmuur zijn haastig dichtgemetseld en de verlaagde muren van de zijbeuk omsluiten nu een binnen plaats. Maar, laat u dit niet weerhouden om ze eens te gaan bekijken! Want nergens in ons land vindt u zulke prachtige bak steen en in zoveel soorten als hier. Het is een kleurensymphonie van paars en wijn rood, dofbruin, rose, zachtgeel en fel oranje, die in ons grijze Noorden een lust is voor het oog! Nog draagt Velsen het Lam met de kruisvaan in zijn wapen en nog staat daar, gehavend maar onwrik baar, die oude kerk, als een symbool voor onze tijd; geloof overwint alles! Alpïiard, 5 te Antwerpen. Amstelkerk. 5 v. Loblto n. Porto Amboin. Amstelvaart, 5 v. Bombay n. Colombo. Atlas, 5 v. R'dam. Amedijk, 4 te Coatzacoalcos. Amstelpark, 5 v. Suez n. A'dam Aagtedijk. 5 375 m. NW. Flores. Alcyone, 5 700 m. O.tN. Bermuda. Alderamin, 6 verw. Bordeaux v. Dakar. Aludra, 5 120 m. O. Santa Catharina eil. Am stel diep, 5 350 m. W. Finisterre. Almdijk, 7 verw. te Houston. Aagtekerk, 7 v Genua n Port Said Aalsdljk, 7 te Le Havre v New Orleans Abbekerk, 7 te Adelaide v F reman tie Alamak, 7 te Basrah v R'dam Albireo, 7 te Montevideo Aldabi, pass 7 Ouessant Alioth. pass 7 Finisterre Andijk, 7 v. Houston te Tampa. Alkaid, 8 te Parnagua. Alpherat, 3 v. Boston n. Baltimore. Amsteldiijk, 7 v. Antwerpen. Arkeldijk, 5 te New Orleans. Ariadne, 7 te A'dam v. Lissabon. Bacchus, pass. Inagua. Boissevain, 5 300 m. NO. Mauritius. Bennekom, 6 te Callao. Bali, 6 v. Halifax v. Alexandrië. Bengkalis, pass. 6 Kp. St. Vincent. Bintang, pass. 7 Perim. Blitar, 6 v. Djakarta n. Singapore. Boskoop, 7 te Kingston. Breda, 7 te Salaverry. Britsum, 8 te Savona v. R'dam. Bantam, 5 v. Soerabaja te Makassar. Bloemfontein, 8 v. Southampton. Blommersdijk, 6 te Baltimore. Ceronia. (t), 5 470 m. W. Minicoy. Chama (t), 5 900 m. O.NO. Martinique. Cleodora (t), te Thameshaven v. Frederica, Cl a veil a 6 te Rastanura. Caltex Delft, 5 in Golf v. Oman. Caltex Nederland, 5 in Perzische Golf. Caltex Leiden, 6 te R'dam v.' Rastaöüra. Caltex The Hague, 7 te R'dam v. Rastanura. Chitral, 7 400 m. O.ZO. Dondrahead. Corilla. 8 v. Cuca?ao n. Takoradi, Cottica, 7 v. Paramaribo n. Ponta del Gada. Delfland, 4 te Santos, Delft, 5 40C m. W. Ouessant, Delfshaven, pass, 7 Catherine Point. Esso Amsterdam, 7 verw. Mississippi. Enggano, 5 te Genua. Esso Den Haag (t). 5 850 m. NO. Barbados. Edam. 7 v. Antwerpen. Eemdijk, 6 te Vancouver. Farmsum, 5 v. Tampa n. R'dam. Friesland, 7 te Suez. Gooiland, pass. 5 Evenaar. Ganymedes, 5 120 m. W.t.Z. Molendo. Garoet, 7 v. Port Said. Groote Beer, 11 verw. A'dam, b u. ontschepen'. Hecuba, 5 v. Ponta del Gada. Hydra, 6 v. Cartagena n. Puerto Barrios. Helder, 5 dwars Cayenne. Hermes, 5 525 m. NO. Flores. Hersilia, 5 310 m. w. Finisterre. Helena, 6 te Trinidad v. Georgetown. Hoogkerk, 6 v. Beira. Haarlem. 6 v. Curacao. Hercules. 7 v. Patras n. Piraeus. Ittersum, 5 te Mobile v. Antwerp én. Indapoera. pass. 7 Finisterre Johan v. Oldenbarnevelt, 5 600 m. O.ZO. Diego Cargia. Japara, (KRL), 5 v. Houston n. New Orleans. Jupiter, 6 v. R'dam n. Lissabon. Kota Baroe, 6 te Belawan. Kota Inten, 5 bij Anderhalfgraadskanaal. Kieldrecht, 5 v. Suez Klipfontein. 6 v. Mombassa n. Aden Kota Agoeng, 7 te Genua Laertes, 3 te Belawan. Loosdrecht, pass. 5 Gibraltar. Luna, 4 v. Tel Aviv n. Patras Lombok, 5 420 m. O.NO. Samar eil. Laagkerk, 6 te Genua Lekkerkerk, 6 v Bombay n Karachi Leuvekerk, pass 7 Gibraltar Loenerkerk, 6 v Port Said n Genua Lutterkerk, 8 v. Rastanura te Koweit. Lindekerk, 6 v. Muscat. Meerkerk, 5 v. Genua n. Port Said. Modjokerto, 4 v. Djakarta te Soerabaja. Maashaven, pass. Ouessant. Maas, 5 v. Maracaibo n. Ciudad Trujillo. Merwede, 5 80 m. ZO. Bermuda Metula (t). 5 420 m. ZW. Flores. Murena (t), 5 150 m. O. Aden. Mijdrecht (t), 5 ca. 775 m. N.t.O. eil A'dam. Marken, 7 te Dakar Muiderkerk, 6 v Teneriffe Mataram, 7 te R'dam v. Djakarta. Meliskerk, 6 v. Singapore n. Hongkong. Mentor, 6 te R'dam v. Valencia Midas, 6 te Lissabon. Noordam, 5 480 m. O. Kp. Race. Noordwijk, 18 verw. Nordenhamn. Nestor, 7 te Algiers Nieuw Amsterdam, 6 v Norfolk n Curasao Oranje Fontein. 6 te East London. Omala (t), 5 v Singapore n. Miri. Overijsel, 5 700 m. Z.ZO. Dondrahead. Ovula (t), 5 te Balikpapan n. Manilla. Ondina, pass 7 Sombrero eil Oranje, 7 rede Singapore Oranjestad, 6 te Antwerpen Orion, 7 te Izmir v. Ista.nboel. Papendrecht, pass. 5 Brothers. Poelau Laut, 5 v. Soerabaja n. Djakarta. Polydorus, 5 v. Aden n. Suez. Prins Willem IV, pass 5 Gibraltar. Prins Frederik Hendrik, pass. 5 Dover. Prins Willem III, 5 v. Burriana n. Londen. Prins Alexander, 5 500 m. NO. Flores. Prins Johon W. Frlso, pass. 5 Theemsmonding. Plato, 3 v. Fort de France n. Dominica. Prins Philips Willem, 6 te Antwerpen. Prins Willem II, 6 verw Antwerpen. Prins Willem V, 6 v Dakar n Douala Ruys. 31 v. Hongkong te Yokohama. Rotti, pass. 5 Kp. Palos. Roeblah, 7 v Port Said n Marseille Rossum, pass 7 Dungeness Rijnkerk, pass 7 Finisterre Ranchi, 3 v. Aden. Riouw, 3 te Djakarta. Rijnland. 5 v. Las Palmas. Samarinda, 5 te Tacoma Stad Maastricht, 5 v. R'dam n. Spezia. Sloterdijk, 5 te Houston v. Galveston. Stad Arnhem, 5 te Huelva, verw 8 te R'dam. Stanvac Talang Akar, 5 te Tj. Uban. Sommelsdijk. 5 v. Hamburg n Antwerpen. Sunetta, 5 250 m. O. Kp. Santa Maria. Sabang, 7 v. Colombo n. Singapox-e. Sóes'tdijk. 7 v. Singapore n. Penang. Stad Breda, 7 v Vancouver n Japan Sibajak. pass. 7 Finisterre. Scherpendfècht (t), 7 v. Philadelphia n. Sidon. Schiedijk, 7 te Londen. Stêntor, 6 te Valenca v. Izmir. Trompenberg, 5 v. Savanna n. Le Havre. Tiba, 5 150 m. Z.ZO. Bahia. Tjipanas. 5 530 m. W. Kaapstad. Tomori, 5 160 m. O.ZO. Socotra. Telamon, 6 te Laguaira v. Turks eil. Tiberius, 6 v. New York te Port au Prince. Tjimenteng. 3 v. Nagoya te Yokohama. Tarakan. pass 5 Gibraltar Tosari, 7 voor Alexandrië kruisend slecht weer. Telresias, 4 te Djakarta. Theseus, 7 v. Malta n. Ban. Titus, 7 v. Alexandrië n. Beyrouth. Utrecht, 5 600 m. ZO. Fernando Noi-onha. Veendam 5 v. New York n. R'dam, Venus, 7 v. Algiers n. Gibraltar. Volendam, 6 v. Port Said. Westland. 5 210 m. Z. Teneriffe. Winterswijk, 5 500 m. N. St. Helena. Weltevreden, 7 v. Semarang. Westerdam, 8 11 u. voorgaats Hoek v. Holland. Winsum, 6 v. Antwerpen n. Punta Cafdon. Zeeland, 8 te Madras. Te Amsterdam is op 76-jarige leeftijd overleden de tekenares Nelly Bodenheim. Zij heeft vooral bekendheid gekregen door haar prentenboeken. In 1895 debuteerde zij in „De Kroniek" mei een gekleurde illu stratie van het liedje „Toen ik op Neer- lands bergen stond".

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 3