I MORRIS iefimucuiii In Londen hoopt men dat Mac Arthur tenminste volgens een plan tewerk gaat Problemen van Nederlandse emigranten in Australië Politie speurt naar Kroningssteen in ruïnes rond Westminster Abdij Wat mankeert Europa KOibpdeBorSt PANDA EN DE MEESTER* BEDIEN DE Radio geeft Woensdag Wereldnieuws DINSDAG 9 JANUARI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT IN DE WERELDPOLITIEK Korea een politiek dilemma Logementhouder wierp in kwade bui f2500 in het vuur Wereldgebedsdag voor vrouwen op 9 Februari Gebrek aan geld en aan woonruimte Emissie Willem Smit en Co. Vondsten in de Noord-Oostpolder Beenderen van voorwereld lijke dieren aangetroffen Haal gezondheid in huis, SANAT0GEN Het Zenuwsterkende Voedsel Gerben Wagenaar wil met generaal Eisenhower spreken In- en uitvoer in November Opschrift gevonden tussen rommel op gebombardeerd terrein Rapport over de vliegramp bij Oslo Een tamelijk somber gestemde ontboeze ming van onze cox-respondent in Rome, die men elders in dit blad zal aantreffen, geeft een niet zeer bemoedigend beeld van de mentaliteit waarin de massa van het Italiaanse volk zich in de hedendaagse wereld-politieke verwikkelingen laat mee drijven. Het is niet zozeer dit Italiaanse beeld wat in Europa bezorgdheid wekt, maar veeleer de benauwende vraag of dit beeld niet een afspiegeling is van geheel Europa, voor zover het niet behoort tot de geconsolideerde invloedssfeer der Sovjet- UBaie. Hiermede wil niet gesuggereerd zijn dat de semi-communistische doctrine, waar mede de satellieten van Moskou doordrenkt worden in hun maatschappelijk en politiek streven, nu zo inspirerend en activerend werkt, dat de mentaliteit van die volken gunstig afsteekt bij die der vrije democra tieën, maar wel dat er aan de bereidheid van het vrije Europa om zich met hand en tand tegen de aggressie uit het Oosten te verzetten het een en ander mankeert. De Amerikaanse senator Taft,. republi kein en isolationist tot op zekere hoogte, heeft zijn twijfel aan die bereidheid niet onder stoelen of banken gestoken en het is wel duidelijk dat ook in Amerikaanse de mocratische kringen geen grote zekerheid bestaat over de eensgezinde geest van paraatheid der Europese landen. Trouwens, het Atlantisch pact en de benoeming van Eisenhower zijn beide sprekende bewijzen van de vrees der Amerikanen, dat Europa niet in staat en misschien niet eens bereid is pm zelf het uiterste te doen voor zijn weerbaarheid. Wat mankeert de volken van West- Europa? Van Amerikaans standpunt uit gezien moeten de apathie en de afwezigheid van ieder enthousiasme, die telkens weer iedere poging van de Verenigde Staten om met Europa samen iets tot stand te brengen, tot een halve of een hele mislukking maken, wel zeer ondankbaar lijken. Maar met vast te stellen dat de Europese volken niet er kentelijk zijn, komt men niet tot een ver klaring en nog minder tot een betere gang van zaken. Zijn de Europese volken niet geïnteres seerd in hun eigen toekomst? Als dit zo ware, zou het sinds zeer kort zijn. Want noch apathie.noch enthousiasme kenmerkte de verbeten strijd der afzonderlijke Euro pese landen tegen de Hitleriaanse overheer sing, die gedoemd werd tot mislukking door een jarenlang geestelijk en materieel ver zet! Het ideaal van een vrij en vredig Europa bezielde de Europeanen tot een opofferende solidariteit en na de strijd waren de eerste jaren van wederopbouw tijdperken van uiterste krachtsinspanning. De breuk in het na-loorlogse geal lieerde front brak meteen de Euro pese geest. De schaduw van een nieuwe oorlog verslapte de krachten in Europa en met het afnemen' van de hoop op een com promis teerde het vertrouwen op een betere toekomst weg. Misschien is de grootste innerlijke poten tie der Europese volken wel het vertrouwen op een uitbanning van de oorlog geweest wellicht hebben zij gedacht met hun verzet tegen Hitier de nutteloosheid van geweld op internationaal terrein te zullen bewijzen en dan is het een laatste verzameling van krachten geweest, die Euro na in staat ge steld heeft die strijd tot een goed einde te brengen. Wanneer zij thans zich moeten aangorden tot een nieuwe strijd met de wapenen on der leiderschap van Amerika, dan gebeurt dat blijkbaar met tegenzin en twijfel. Geen twijfel wellicht over de uiteindelijke afloop van die strijd, maar twijfel over de vraag of deze eventuele oorlog nog een oplossing voor hen brengen kan. Twijfel ook over de vraag of deze gang van zaken onvermijde lijk was, en of hun leider de juiste koers gevolgd heeft in alle problemen die tot deze situatie geleid hebben. ADVERTENTIE Wrijf deze krachtige zalf op keel, borst en rug. Ze werkt als een pappleister en door de geneeskrachtige dampen, die U inademt. Verwijdert congestie, verge makkelijkt de ademhaling en verhelpt verkoudheid meestal ia één nacht. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Sluiting. 9.00 Nieuws.. 9.10 Platen. 9.12 Voor de huisvrouw. 9.22 Cello en piano. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het plat teland. 12.38 Instrumentaal kwartet. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Amusements muziek. 13.50 Platen. 14.00 Gesproken por tret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Voor de jeugd. 16.30 Sluiting. 18.00 Nieuws. 13.20 Causerie. 18.30 Platen. 18.35 Lichte muziek. 19.00 Lezing. 19.15 Platen. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Radioschaakwedstrijd Noorwegen—Neder land. 20.06 Politiek overzicht. 20.15 Prome nade-orkest. 21.15 Hoorspel. 21.50 Concert gebouworkest. 22.45 Causerie. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M.. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Een woord voor de dag. 7.30 Sluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor zieken. 9.30 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.25 Hoorspel. 12.00 Alt-mezzo en piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Amuse- menst muziek- 13.00 Nieuws. 13.15 Vraag gesprek over tienjarig bestaan van het gar deregiment Prinses Irene. 13.20 Pianoduo. 13.50 Regeringsuitzending. 14.00 Mariniers kapel. 14.35 Platen. 14.45 Tenor en piano. 15.00 Kamerorkest. 15.45 Voor de jeugd. 16.30 Sluiting. 18.00 Concert. 18.30 Amusements muziek. 19.00 Nieuws. 19.15 Voor de jeugd. 19.30 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Radioschaakwedstrijd Noorwegen—Ne derland. 20.06 Vocaal dubbelkwartet. 20.25 Amusementsmuziek. 20.50 Causerie. 21.10 Omroeporkest. 22.00 In de schaduw van Moskou. 22.10 Platen. 22.20 Vocaal ensemble. 22,45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Opera. 12.30 Weerberichten. 12.32 Amusementsmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Amusementsmuziek. 13.30 en 14.00 Platen. 14.30 Schoolradio. 15.45 Platen. 16.00 Kamer orkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.20 Cello. 17.30 Klankbeeld. 17.50 Boekbespre king. 18.00 Cello. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Pianoduo. 19.50 Feuilleton. 20.00 Omroeporkest. 21.00 Actualiteiten. 21.15 Ethnische muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Piano. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Verzoekprogramma, In deze mentaliteit van geringe overtui ging en wankele zekerheid komen gevoe lens van apathie en fatalisme, zoals onze correspondent in Italië die beschrijft, ge makkelijk aan hun trek. Zij verzwakken nog meer de gezonde nationale waarden en ontbinden de volken in zelfzuchtige, stre vende groepen, die kleine belangen najagen in een leven van de ene dag in de andere. De militaire inspanningen die de Euro pese volken worden opgelegd, hollen hun zwakke economieën uit en tonen aan de andere kant ten aanzien van de defensieve kracht zo weinig resultaten en dan nog op zo lange termijn, dat er geen inspiratie uit kan worden geput. Is het niet veelbetekenend, dat de be langstelling in het Westen slechts opleeft wanneer er sprake is van een nieuwe con ferentie tussen de grote rivalen? Dan spreekt dat oude verlangen naar rust en vrede weer, die volkomen afwijzing van de oorlog als middel om geschillen te beslech ten. Misschien is de Europese cultuur zo oud ADVERTENTIE FALCON REGENKLEDING geworden dat zij het zwaard niet meer voeren, doch slechts over vrede spreken kan, met het risico zich bloot te stellen aan grote gevaren van buiten af. Een mislukken van het Atlantisch pact en zijn doelstellin gen immers brengt het gevaar van een Rus sische zege in Europa zeer dichtbij. En toch zijn er geen tekenen dat juist dit na derend gevaar inspirerend werkt. Het ont breken van bezieling voor de oorlog schijnt Europa tot een willoze prooi te maken. De conclusie zou moeten zijn, dat de Europese cultuur de omstandigheden voor uit is. Mischien krijgt zij haar grote kans pas na deze crisis, zo zij er niet in onder gaat. Als de ontwikkeling der dingen de oude Europese cultuur gelieft te sparen, vindt deze ook daarin waarschijnlijk een aansporing temeer om het geweld te blij ven afzweren. Dan zou Europa toch nog de enige over winnaar zijn. J. L. Een Franse vliegtuigfabriek heeft een tweepersoons tweedekker vervaardigddie met recht de naam „lucht-jeep" kan dragen. Het is een robuust, zeer eenvoudig te besturen toestel met een vleugelspanwijdte van 8.70 meter. Bij een kruissnelheid van 140 km. gebruikt de 45 PK motor slechts 9 liter brandstof per 100 kilometer. Het nieuwe toestel gereed voor een demonstratievlucht. (Van onze correspondent in Londen) De vraag, welke men zich in militaire kringen in Londen stelt, is of de ontruiming van Seoel door de strijdmacht van Mac- Arthur moet worden toegeschreven aan tactische overwegingen alleen of dat het een plan is om het gehele schiereiland te ontruimen. Tegen dit laatste voornemen spreekt ech ter de omstandigheid dat het achtste leger verscheidene weken de tijd gehad heeft om de verdediging van het gebied van Seoel voor te bereiden. De terugtocht, hoe depri merend ook, zou bevolen zijn om afsnijding door de Chinezen te ontgaan. Het meest opmerkelijke feit in de derde fase van de Koreaanse campagne is dat de Chinezen feitelijk alleen op hun infanterie steunen, dat zij bereid zijn enorme verlie zen, hen door moderne wapens toegebracht, op de koop toe te nemen en dat die mo derne wapens alleen niet voldoende zijn om de Chinese opmars te stuiten. Ook het zeer slechte weer had een nadelige invloed op de gevechtskracht der verbonden troepen. De les die dit alles volgens Britse waar nemers heeft geleerd, is dat een numeriek zwakkere strijdmacht, welke bovendien te klein is om het gehele front te bestrijken, geen doorbraken kan voorkomen door lou ter passief te blijven. Een bepaalde tactiek, welke in een dergelijk geval is voorgeschre ven, is om onbekende reden achterwege ge bleven. Tenzij de tegenwoordige strategie van het Westen tijdelijk is, bestaat er nauwelijks enige kans om op Korea stand te houden. In elk geval wil men in Londen aanne men dat MacArthur op het ogenblik volgens een der twee veronderstellingen te werk gaat, namelijk om op een korter front de Chinezen tegen te houden, dan wel Korea met zo weinig mogelijk verliezen te verla ten, zodat de legers van MacArthur thans niet louter een speelbal zijn van de omstan digheden. Overigens gelooft men in Londen niet dat bij deze terugtocht naar Poesan de situatie van deze zomer kan worden gecopieerd. Toen hield men een lijn van 160 mijl, terwijl de partijen in gevechtskracht even sterk waren. Met het Chinese overwicht van thans zal MacArthur waarschijnlijk moeten terugvallen op een front, dat niet langer is dan 40 of 60 mijl. Bovendien zal hij tanks en luchtmacht in dat geval maar ten dele kun nen gebruiken in het bergterrein om Poe san, dat voor de Chinezen grote voordelen oplevert. De vraag, welke thans in Londen gesteld wordt, is of het de moeite waard zal zijn om eventueel het bruggehoofd van Poesan vast te houden omdat er in feite geen kans zal zijn om opnieuw naar het Noorden uit te breken. Die kans zou er misschien zijn indien Korea als een „echte" oorlog zou worden beschouwd, waarbij bijvoorbeeld niet de vijandelijke bases in Mandsjoerije zouden worden ontzien. Ook beseft men in Londen dat er poli- Maandagavond werd de Hilversumse politie telefonisch verzocht een agent te sturen naar een logement in de Veerstraat, waar de logementhouder met zijn vrouw in een hevige twist was gewikkeld. De ruzie ging over geld en de logementhouder was op het ogenblik, dat de politieman binnen kwam, juist bezig in zijn razernij de inhoud van een geldkistje, ƒ2500 aan bankbiljetten, in de brandende kachel te gooien. Het geld werd een prooi der vlam men. tiek in het vrijwel geheel verwoeste Korea weinig meer te bereiken zal zijn. De wan daden, waaraan het Zuid-Koreaanse regiem zich schuldig heeft gemaakt, hebben in Engeland walging verwekt, zó zelfs dat dex aartsbisschop van York de vraag heeft ge steld of het niet beter zou zijn Korea te verlaten. De „Manchester Guardian", die niet meer aan herovering van Korea gelooft, meent dat dit politiek gesproken misschien de beste oplossing zou zijn omdat voort during der vijandelijkheden onderhande lingen uitsluit, welke pas mogelijk zouden worden nadat de verbonden troepen in zee gedreven zijn. Is het echter, zo kan men hierop ant woorden, niet in hoge mate onrealistisch te menen dat de Chinezen daarna Korea zouden ontruimen en hun medewerking verlenen aan de vorming van een verenigd, democratisch Korea? Ook in Londen is in dit critieke stadium een constructieve gedachte voor de oplos sing van het Koreaanse probleem nauwe lijks meer te ontdekken. - Op 9 Februari zal de vrouwen-wereld gebedsdag worden gehouden. Het initiatief tot deze vrouwen-wereld gebedsdag werd in 1887 in Amerika geno men. In 1928 namen Nederlandse vrouwen er voor het eerst aan deel. Het in Amerika zetelende hoofdcomité wijst ieder jaar een vrouw of een groep van vrouwen aan voor het samenstellen van een wereldliturgie. In andere landen zorgen landelijke comités er voor dat deze liturgie vertaald wordt en zo nodig aan de landelijke omstandigheden aangepast. De wereldliturgie van dit jaar is door Duitse vrouwen samengesteld. De In Nederland gemaakte vertaling gaat ook naar België, Nieuw Guinea en Aruba. Verwacht wordt dat in ons land 44.000 vrouwen aan deze gebedsdag zullen deel nemen, waarvan alleen in Amsterdam vier- a vijfduizend. Ongeveer tweeduizend Nederlandse emi granten verblijven op het ogenblik in het kamp Bathurst bij Sydney (Australië), in afwachting van een regeling omtrent de finitief onderdak. Er wordt goed voor hen gezorgd. Het eten is er best, daar zorgen de Nederlandse koks voor. Een oud-Hilversummer, de heer C. L. van Wezel, is chef van de keuken. Het menu is daardoor meer van Neder landse dan van Australische samenstelling. Des morgens krijgen de Nederlanders pap, thee, kaas en jam en voor de kinderen een ei, des middags aardappelen, die een beetje zoet van smaak zijn, overdadig vlees, vaak sla of andere groenten, soep, fruit of pudding. Des avpnds is er koffie en op het brood koud vlees, kaas en jam. Ongetwijfeld zijn er moeilijkheden voor de emigranten, maar die zijn voor een be langrijk gedeelte een gevolg van de Neder landse emigratie-bepalingen, waardoor het niet mogelijk is dat men over voldoende geld beschikt om bijvoorbeeld een kamer te huren of op reis te gaan om een betrek king te zoeken. Weliswaar worden veel kosten door de Australische regering ver goed wie bijvoorbeeld via de arbeids- bureaux in het kamp een betrekking aan vaardt, krijgt zijn reiskosten terugbetaald maar wie op eigen gelegenheid werk vindt, moet zelf die kosten betalen. Boven dien heeft men geld nodig voor het opslaan van de goederen, welke men heeft meege bracht. En dat is lang niet goedkoop. Het gebrek aan geld dwingt menige emigrant een betrekking te aanvaarden, die hij onder normale omstandigheden niet zou aannemen. Aan werk is overigens geen gebrek. In de eerste plaats zijn het de vaklieden aan wie een ruime kans wordt geboden, maar ook administratief personeel vindt vol doende emplooi. De vraag naar personeel vult iedere dag voor een belangrijk deel de advertentiepagina's van de grote bla den. Helaas is de taal voor vrijwel ieder een een handicap en het tekort aan kennis daarvan verhindert soms het bezetten van een goede plaats. Ook in Australië heerst een nijpend ge brek aan woonruimte. De zg. caravans zijn er zeer in trek en een oude garage is even eens veel begeerd als woonruimte. Men Voor de vierde maal na de oorlog gaat Willem Smit en Co's transformatoren- fabriek N.V. te Nijmegen over tot uitbrei ding van het geplaatste kapitaal. Het be treft ditmaal een emissie van 1.250.000 gewone aandelen van 1000, rechtgevende op de helft van het dividend over het boek jaar 1950-'51 en ten volle delende in de resultaten van volgende jaren, tot de koers van 150 procent, uitsluitend voor houders van oude aandelen, in de verhouding van één nieuw voor drie oude aandelen. In het prospectus deelt de directie mede, dat de uitvoering der opdrachten voor zeer grote transformatoren thans in volle gang is en nog enige jaren in beslag zal nemen. Nu het aantal te produceren transformato ren steeds groter is geworden en er nog belangrijke aanvragen lopen meent de di rectie, dat twee pasgebouwde hoge hallen volledig voor de productie moeten worden bestemd. De directie wil ook een centraal magazijn bouwen. De hiervoor benodigde gelden hoopt de directie in deze aandelen- uitgifte te vinden. verwachte niet te veel van het houten huisje, dat men uit Nederland mee denkt te brengen. Er zijn hier en daar zeer stren ge bouwvoorschriften. Er zijn vele emi granten, die geen kans zien het meegeno men bouwsel te betrekken. De mogelijkheden om onderdak te krij gen zijn overigens zeer verschillend. Wan neer men ergens in de „rimboe" komt, zul len de bevoegde instanties williger zijn met het geven van toestemming dan wan neer het gaat om een woning in de buurt van Canberra of Adelaide. Er zijn ook emigranten, die in Nederland uitneembare houten huizen hebben laten vervaardigen, welke aan de Australische voorschriften voldoen, maar ook voor hen zijn er soms nog allerlei moeilijkheden ontstaan. In de „rimboe" is nog wel woongelegenheid te krijgen. Een Nederlands oud-officier aan vaardde een betrekking op een boerderij en kreeg daar de beschikking over een prachtig huis. Maar hij woont nu ongeveer driehónderd kilometer van de bewoonde wereld af. De emigranten, die nu in kampen ver toeven, treffen het slecht, omdat in Austra lië de vacanties begonnen zijn. December, Januari en Februari zijn de zomermaan den en alle pensions en zomerhuizen zijn propvol, zodat men nu niet op woonruimte behoeft uit te gaan. En eigenlijk ook niet op een betrekking omdat directeuren en bedrijfsleiders veelal afwezig zijn. Bij het keileembaggeren in de Noord- Oostpolder zijn resten van praehistorische dieren gevonden. Het is gebleken dat vrij wat beenderen en beenderfragmenten te voorschijn zijn gekomen uit de delta van de IJssel en wel van een mammoeth, een neushoorn, een reuzenhert en een bison. Verder is het door het vinden van een collectie schelpen uit de zoutafzettingen van de Eem mogelijk geworden een beeld te krijgen van de gebeurtenissen in dit gebied tijdens de ijsbedekking. In het keileemgebied ten Westen van het voormalige eiland Schokland zijn vondsten uit de jongere steentijd gedaan, namelijk twee werktuigen van vuursteen. Voor de kennis van de voor-historie van dit gebied zijn de vondsten van veel be lang. Het ligt in de bedoeling ter plaatse een uitgebreider onderzoek in te stellen. Buiten het tot nu toe aan de hand van scherven en beendervondsten begrensde gebied van het middeleeuwse Schokland werd een gedeelte van het gewei van een edelhert gevonden. Ook werden aarde- werkresten en beenderen van huisdieren aangetroffen. Opvallend was het groté aantal skeletresten van kleine vissen. Waarschijnlijk heeft zich hier oudtijds een kleine nederzetting van vissers bevonden. Bij het draineren van een kavel in de Noord-Oostpolder werd eveneens een ge deelte van een gewei van een edelhert ge vonden. Bij graafwerkzaamheden te Kuinre werd een geweiblad van een eland gevonden. Bij baggerwerk onder de gemeente Kam pen is een kies van een mammoeth opge haald. Wederom is in de grintgraverüen bij de Solsche berg te Garderen een kies van een mammouth gevonden. Tot nu toe zijn vier kiezen gevonden. ADVERTENTIE een reserve aan gezondheid, waaruit gij putten kunt na dagen van inspan ning ol zorgen, om Uw vermoeide lichaam en zenuwgestel weer snel te versterken en te herstellen. Rust voor ogen. In een nieuwe school te Northampton (Engeland) gebruikt men bij wijze van proef gele borden en blauw krijt in plaats van zwarte bor den en wit krijt. Men gelooft, dat dit minder inspannend is voor de ogen. Nationaliteit. Susan Prokopowicz, die drie dagen geleden aan boord van een Ne derlands schip buiten de kust van Portugal op weg van Venezuela naar Engeland werd geboren, heeft een Engelse moeder en een in Canada geboren Poolse vader. De ouders vra gen zich nu af, welke nationaliteit hun dochter heeft. Blintlen-x-adar. Geleerden van het Engelse blindeninstituut St. Dunstans te Lon den hebben een radarinstrument uitge vonden, waarmee blinden hun weg kunnen zoeken. Zodra het instrument, dat er als een grote zaklantaren uit ziet, in de buurt van voorwerpen komt, geeft het signalen. Verboden. De Macedonische Nationale Vergadering heeft een wetsontwerp aangenomen, waarbij de Mohamme daanse vrouwen, van wie er ongeveer 70.000 in Macedonië zijn, verboden wox-dt een sluier te dragen. De sluier werd genoemd „een symbool van voor malige onderworpenheid en culturele achterlijkheid". Hot vorig jaar werd in Bosnië en Herzegowina een derge lijke wet van kracht. Installatie. De plechtigheid, waarmede dr. John MacCormick, leider van de Schotse beweging voor zelfbestuur, als rector van de universiteit van Glasgow werd geïn stalleerd, werd „opgeluisterd" met rotte eieren, tomaten, zakken meel en vuur werk. Al deze voor een installatie min der gebruikelijke voorwerpen kwamen tijdens de plechtigheid op het podium terecht. De toga's van de twee professo ren, die op het podium aan de plechtig heid deel namen, dropen van het eigeel, toen zij dit verlieten. MacCormick toon de slechts éénmaal verontwaardiging, namelijk toen een student een levende eend op het met papier overdekte po dium los liet. Later verklaarde MacCor mick dat zijn installatie „ongetwijfeld een van de levendigste was, die hij ooit had meegemaakt". Tragedie. In de nacht van Zondag op Maandag heeft de 443 ton metende Noor se vrachtvaarder „Monty", terwijl het schip ter hoogte van Arendal in Zuid- Noorwegen voer, S.O.S.-signalen uitge zonden, die eindigden met de woorden „Wij hopen er het beste van". Te hulp gesnelde schepen hebben op de aangege ven positie slechts een kerstboom drij vende aangetroffen. Men vreest dat de elf opvarenden van de „Monty" om het leven zijn gekomen. Boycot. Kardinaal Spellman heeft op de 26 millioen Amerikaanse Rooms-Katho- lieken een beroep gedaan de Italiaanse film van Rossellini „Het wonder" te boy cotten. De kardinaal noemt deze film een „schandelijke belediging van iedere Christen". In deze film beschouwt een boerenmeisje, dat door iemand verleid is, die zij voor de heilige Jozef houdt, de geboorte van haar kind als een wonder baarlijke ontvangenis. Immigratie. Door het Joodse nieuwsagent schap is Maandagavond gemeld dat een half millioen immigranten, afkomstig uit 58 landen, zich tussen Mei 1948 toen de staat werd gesticht en December 1950 in Israel heeft gevestigd. De mees ten waren afkomstig uit Oost-Eux-opa, de Sovjet-Unie en China. Van dit half millioen immigranten hebben thans meer dan 350.000 betrekkingen en huizen. On geveer 107.000 wonen in hutten of ten ten, doch zij werken. Minder dan 40.000 immigranten, meest oudere mensen, be vinden zich nog in kampen voor immi- gx-anten en zijn werkloos. Arrestatie. De politie te Sixxgapore heeft gisteren enige personen geax-resteerd, waax-onder de advocaat John Ebex-, diö> in de zaak-Bertha Hextogh de partij ver tegenwoordigde van Mansoer Adabi, de echtgenoot van Bertha Hertogh. Andere gearresteerden zijn P. V. Sarma, de In- dische voorzitter van een onderwijzers vereniging en Abdoel Samad, een joux-- nalist. Deze beide laatsten worden ver dacht van communistische activiteit. De vereniging „Verenigd Verzet 1940 1945" te Amsterdam deelt mede: „De heer G. Wagenaar, drager van de orde „Legion of merit", heeft, vergezeld van een delegatie onzer vereniging, het Amerikaanse gezantschap te Den Haag verzocht voor hem en de delegatie een onderhoud aan te vragen bij generaal Eisenhower bij zijn bezoek aan Den Haag". Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voorlopige cijfers bedroeg de waarde van de totale invoer in November ƒ711 millioen en van de totale uitvoer 565 millioen. (Van onze correspondent in Londen) De belangstelling die men voor het ver dwijnen van de Kroningssteen uit de Westminster Adbij aan de dag heeft ge legd begint enigszins te luwen. De Engelse bladen schenken op het ogenblik geen aandacht aan het mystex-ie, maar men ver wacht toch niet dat deze anti-climax van lange duur zal zijn. Er zijn tekenen die er op wijzen dat 'de steen deze week van zijn schuilplaats in Engeland naar Schotland zal worden overgebracht. De Schotse na- 41. Toen Professor Kalker, zoals wij ge- rzien hebben, in gestrekte draf verdween, bleef Panda achter met Memo, het ver vaarlijke Mechanisch Memorandum. Wat moeten we daar nu mee, Jolliepop?" vroeg hij. „Straks gaat hij weer muren afbreken en zoMaar Memo ging intussen heel rustig zitten en sputterde alleen nog maar wat, zoiets als: „Klikafspraakik geheim.klik.dzj-dzj.dzzzz. „Het apparaat schijnt aanmerkelijk te kal meren, mijnheerehPanda!" meende Jolliepop. „Ik geloof, dat wij thans wel rustig onze koffie en ons avondblad kunnen genietenEn hij schoof een gemakkelijke stoel bij. Zoals gewoonlijk had Jolliepop gelijk. Memo bleef gelukkig een tijdlang kalm zitten, en Panda genoot in rust van zijn koffie en zelfs van zijn avondblad, dat hem heel geschikt toedekte toen hij, overmand door de vermoeienis van de dag, ongemerkt een dutje ging doen. Maar na een uurtje werd hij ruw ge stoord want plotseling, zonder waar schuwing, krabbelde Memo weer overeind en riep krasserig: „Dzj-dzjKLIK! NEGEN UUR DERTIG! Tijd! Afspraak afgelopen! Hij mij vergeten!" „Hè? W-w- w-w-w-watte?" vroeg Panda, die ver schrikt overeind kwam. Maar Memo ver waardigde zich niet hem antwoord te ge ven. Hij liep al met grote passen naar het raam, terwijl hij balkte: „TIJD! VERGE TEN! IK NAAR HUIS! KLIK! DZJING! UIT DE WEG!" „Jolliepop! Jolliepop" schreeuwde Panda, terwijl hij er achter aan holde. „Daar güat hij weer!" „Hadden wij geroepen, mijnheerehPan da?" vroeg Jolliepop rustig, terwijl hij om de hoek verscheen. „Hadden wij iets ver langd?" tionalisten zouden daarna een „procla matie" uitvaardigen die dit historische feit een plaats in de geschiedenis moet geven. Het kan ook zijn dat de aanwijzing die de politie kreeg dat er deze week iets zal gebeuren, betekent dat de termijn van de door de ontvreemders in een dagblad bureau in Glasgow achtergelaten petitie afloopt. Zij hadden namelijk aangeboden de steen te voorschijn te brengen, als de Koning hun de garantie gaf dat de steen in Schotland zou mogen blijven. Alleen voor een kroning zou hij dan aan Engeland worden uitgeleend. In het armbandhorloge dat de samen zweerders, al dan niet opzettelijk, in de Abdij hebben achtex-gelaten, kwam bij een labox-atoriumonderzoek een repax-atiemerk aen het licht, aan de hand waarvan men de eigenaar van het horloge hoopt op ta kunnen sporen. Het in een eikenhouten lijst gevatte op schrift van de Kroningsstoel, dat tegelijk met de steen werd vermist, is thans ge vonden tussen rommel op een gebombar deerd terrein, niet ver van de Westminster Abdij. De plaat was nog helemaal schoon, waaruit men concludeert dat de rovers de steen eerst op datzelfde terrein hadden begraven en later naar een andere plek hebben overgebracht, waarbij men de plaat moet hebben laten vallen. Dit is de eerste aanwijzing omtrent het begin van de omzwerving van de steen. De politie zal nu alle ruïnes rond de kathedraal af zoeken en misschien ook die in andere delen van Londen. Het rapport van de officiële commissie van onderzoek naar de vliegramp van No vember 1949 bij Oslo, toen een Nederlands vliegtuig met Joodse kinderen neerstortte, is thans ingediend bij het Noorse ministerie van Verkeer, Het rapport zal door het openbaar ministerie worden bestudeerd al vorens te worden gepubliceerd. Naar ver nomen wordt, bevat het enige critiek op bepaalde ambtenaren van het Noorse di rectoraat voor de luchtvaart.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2