1951 't QPKLAPBEDDEN PALEIS Moore's School Th. v. d. Moolen EMSER Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Amsterdamse Beurs Adolf van Nassausehool in Santpoort wordt spoedig verbouwd SCHOOL KANTOORRUIMTE Ontstellend gebrek aan gemeenschapsgevoel NIEUWE CURSUSSEN IAN U AR E NIEUWE GRACHT 66 Haarlemse Kegelbond Hoole en Van Gooi Let op! Fa. W. F. Claus DINSDAG 9 JANUARI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Sport, vermaak, critiek en apathie zijn de voornaamste „bezigheden" Haarlem en de gedemobiliseerden Hoogoventournooi Jongeman poogde een auto weg te nemen Vereniging van Huisvrouwen Werkloosheid in Haarlem minder dan in December 1949 Post voor de „Chitral" Ieren dreigen met boycott van Nederlands fruit Handelsovereenkomst tussen Indonesië en West-Duitsland Klerk van de Sorbonne bracht valse diploma's aan de man Défilé „Steun Wettig Gezag" in de hoofdstad Vlotte repatriëring ex-KNIL-militairen Burgemeester van Duisburg brengt bezoek aan Amsterdam Zandvoort Studiecommissie wederopbouw Puzzlerit voor auto's Heemstede Bennebroek SCHEEPVAART Typen Steno Talen Boekhouden 10 Privélessen f 20.0 werk- en/of opslagplaats Bedrijfsruimte te huur In één dag retour VAN DOORN Na vijf jaar democratie in Italië (Van onze correspondent te Rome) Op de morgen van de dag, waarop wij dit schrijven, was er dan eindelijk een onderbreking van misschien wel een half uur in de zondvloed, die sedert begin De cember Italië teistert. Wij haastten ons de deut- uit om van die ongewone droogte te genieten en weer eens even contact te nemen met onze mede-Romeinen. De eer ste persoon, die wij ontmoetten, las al wan- dèlende met veel overgave een sportblad en die sportlievende Romein werd ons tot symbool van de overgrote meerderheid van het Italiaanse volk. Dit niet alleen omdat werkelijk millioenen Italianen nooit iets anders lezen dan een sportblad. On schuldig en als in een droom beweegt de grote massa in dit land zich temidden van een wereld in deining, trotseert niet moe dig, maar volkomen onwetend de grootste gevaren en loopt kans plotseling weg te zinken in een put, waarvan zij zelfs het bestaan niet vermoedde. Dit is één catego- rié, de grootste. Langs ons suizen, talrijk en duur, auto's over het natte asfalt. Sportieve jongelui zitten aan het stuur, belangrijke dames en heren achterin. We zijn in de feestweken van na Kerstmis en Driekoningen en de wagens gaan naar de Zwitserse en Oosten rijkse grens, waar de wintersport in meer verzorgde omgeving kan worden beoefend dan in Italië zelf. Andere auto's gaan zuid waarts naar Sicilië, waar de vlammenbra- kende Etna een opwindend en aantrekke lijk kijkspel belooft voor wie niet zijn ar melijke huisje tegen de hellingen heeft gebouwd. Sicilië heeft nog meer aantrekkelijks. Het ligt ver van de grens en biedt de beste gelegenheid, om, wanneer de bom mocht barsten, naar Marokko, Portugal of Zuid- Amerika uit te wijken. Voortgaan zich te vermaken, zolang het duurt en wanneer het „mis" gaat, met zoveel mogelijk kapi taal de wijk nemen, dit is het program van een andere categorie. De pleziervaar tuigen en particuliere vliegtuigen der Mi lanese magnaten zijn weer in gereedheid gebracht voor een overhaast vertrek, pre cies als in de voorzomer, toen het Koreaans geschil losbarstte. Offergezindheid ontbreekt Dan zijn er de neo-fascistische jongelui, die zich wel met politiek en met de wereld- gebeurtenissen bemoeien. Zij hebben^geen krachttermen genoeg om hun afschuw te 1 uiten voor de regering, die zij gebrek aan waardigheid verwijten en lauwheid ten i aanzien van de „onfeilbaar komende groot- heid, waartoe Italië is voorbestemd". En E om te tonen hoe mateloos sterk hun eigen I vaderlandsliefde is, besluiten zij geen hand f; uit te steken om dit laffe Italië van de democraten te helpen verdedigen. Hun I, vaders, die zich nog de gulden dagen her- inneren, toen zij, het zwarte hemd om de schouders, hoge posten bekleedden, gaan uit pure vaderlandsliefde voort geen be- l lasting te betalen aan dat verachtelijke Italië, waarin zij geen rol meer spelen. Grote groepen andere Italianén gaan f ondertussen voort vol hoop uit te zien naar Washington of naar Moskou om hun land genoten, die een andere mening- voorstaan, met behulp van een dier beide machten „mores" té leren. Dit zijn de groepen, die I „actief" aan het politieke leven deelnemen willen. En tenslotte zijn er dan ook nog enkelen: Saragat, de links-liberalen, de republikei- I nen, een deel van de Gasperi's aanhang, I die werkelijk de gevaren inzien en er naar i streven werkelijk Italiaans en daarmee Europees te denken, min of meer in de geest van Mazzini's woorden: „Doordat ik mijn Jtaliaans vaderland liefheb, heb ik alle vaderlanden lief." Het is beangstigend hoezeer in Italië de ware nationale geest van saamhorigheid, ADVERTENTIE VRAAGT UW APOTHEKER OF DROGIST HET ECHTE WATER ZOUT PASTILLES ALLEEN ECHT MET DIT »7C\ HANDELSMERK n/V^ HET BESTE MIDDEL V TEGEN GRIEP Er zijn er nog 150 te verwachten Er zijn in Haarlem nog ongeveer 150 ge- demobiliseerden te verwachten. Aangeno men wordt dat de laatste groep daarvan in April hier zal zijn. Het bureau van de Demobilisatieraad (gevestigd in het Huis in de Kruisstraat) zal vermoedelijk in de loop van de maand Mei worden opgeheven. Leider van dit bureau is de heer P. Koen, de vroegere adjunct-directeur van de Gem. Werkloos- heidsdienst, die optreed als secretaris van de Demobilisatieraad, waarvan de burge meester mr. P. O. F. M. Cremers voorzitter is. In het Hoogoventournooi, dat ditmaal van Zaterdag 13 tot en met Zondag 21 Januari te Beverwijk wordt gehouden, bestaat de in ternationale groep uit tien deelnemers, van wie tot dusver de volgende acht bekend zijn: dr. Euwe, Donner, O' Kelly de Galway, Kra mer, Poulsen, Van Seters, dr. Stumpers en Palomaa. Een buitenlander en een Neder lander zullen de hoofdgroep completeren. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 8 Januari 1951 BEVALLEN van een zoon: 5 Jan.. H. H. C. Jacobsvan Kampen; G. Martens—Vlug; 6 Jan., M. J. Vallenduuk—Braak; H. Wijkhui zen—Spoor; J. A. H. WarringKinjet; 7 Jan., A. VosGoeman; N. B. PortegiesLom- merse; A. F. K. de Gast—Terol; B. J. van Langeveld—Bruijn; G. Teeuwen—van der Meij; M. TeeuwenEisenberger. BEVALLEN van een dochter: 5 Jan., J. M. BruijningMuller van Brakel; 6 Jan., C. M. Daalhuizenvan Santen; P. H. Visserde Jong; C. Peper—Heynis; E. Lamboo—van Wees; 7 Jan., M. H. H. BackersBalendong; 8 Jan., H. C. Nomes—Hoogendijk. OVERLEDEN: 5 Jan., J. A. Serno, 63 j., Thomsonlaan; J. Derks, 76 j., H. J. Koenen- straat; H Ellekom—van der Woude, 78 j., Spaarne; L. Doing, 72 j., Byzantiumstraat; A. J. Stevenhaagen—Huijbens, 71 j., Nijl- straat.; 6 Jan., P. J. Corsten—Groenendijk, 44 j., Zuidertuindorplaan; J. N. L. Rinkel, §4 j., Cornelissteeg; W. Roos, 13 m., Spaarne; B. Burghout, 71 j., Hazepaterslaan; A. Rutte, 84 j., Vergierdeweg; 7 Jan., W. A. Teune, 59 j.. Kamperlaan. van medeverantwoordelijkheid voor het wel en wee van landgenoten in de eerste plaats en van andere medemensen daar naast, van bereidvaardigheid tot het bren gen van offers in het algemeen belang, vaak blijkt te ontbreken. Het is ook be droevend te zien hoe gering de eerbied is voor de wetten, welke de natie zich zelve gaf. Dit is niets nieuws, integendeel, het is een oude traditie. De „rechtgeaarde" Ita liaan voelt zich gedwongen zoveel mogelijk elke wet te ontduiken en beschouwt de regering als zijn vijand, wanneer die rege ring er naar streeft de orde te handhaven in plaats van het hare bij te dragen tot de veel meer geliefde openbare wanorde. Wij hebben het reeds vroeger gezegd: In zijn diepste wezen is vrijwel ieder Italiaan een soort anarchist,, ook al bezitten slechts wei nigen de karakter-grootheid, die nodig is om een waarachtig anarchist te zijn. Zij modderen dus gemoedelijk verder, de rege ring, ook dit is een oude traditie en een diepe wijsheid, beijvert zich om met veel omhaal zo weinig mogelijk te doen. De grote massa stelt geen belang ook in dat weinige, doch moppert omdat er te veel of te weinig gebeurt. De burgerij denkt aan geldverdienen, aan vermaak en aan de voorbereidingen om wanneer de zaken mis lopen, uit te kunnen wijken. Zij stelt in de politiek geen belang, tenzij zo af ert toe, wanneer het er om gaat geldelijke steun te geven aan een of andere beweging, die belooft, liefst met gewelddadige middelen het „gepeupel" in bedwang te houden. En wie zich wel voor politiek interesseert, loopt meestal achter een persoon aan en niet achter een idee. Helaas vindt de per soon, die niet overreding doch geweld pre dikt, veelal de grootste aanhang. ADVERTENTIE AMSTERDAMSCKK RIJTUIG MU. Toen een monteur in de garage van de gebroeders Beekman aan de Wagenweg Maandagavond om kwart voor tien aan het werk was, hoordé hij, dat de motor van een auto,welke buiten stond, aangeslagen werd. Hij begaf zichmaa.c buiten en zag een jon geman van omstreeks zeventien tot negen tien jaar uit een auto van een cliënt van de garagehouder stappen. Vlak bij de garage stond een sportfiets, waarop de jongeman is gesprongen. Hij begaf zich via de Wagenweg naar de Hazenpaterslaan er daarna naar het Floraplein. De monteur had om hulp geroepen, waarna een zestien jarige timmermansleerling de jongeman, die de motor van de auto had aangeslagen, achtervolgde. Bij het Floraplein raakte hij het spoor kwijt. De leden van de afdeling Haarlem vari de Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen kwamen Maandagmiddag in gebouw „Zang en Vriendschap" in vergadering bijeen onder leiding van mevrouw M. C. D. Wesstra-Mackay. Het hoofdbestuur had het afdelingsbestuur verzocht een studie te maken van twee onderwerpen. Het eer ste was „Is de tegenwoordige opleiding van onze jonge meisjes voor haar toekom stige taak als huisvrouw en moeder al dan niet voldoende voor alle klassen der be volking?" ,en het tweede „Is het gewénst, dat de huisvrouw deelneemt aan, het móatschappelijk leven, zo ja, waarom en op welke wijze?!' De vergadering besloot'twee commissies samen te Stellen,, die rapporten zullen uit brengen. In de jaarvergadering in Maart zullen de rapporten in hehandeling komen. Voorzitster van de eerste commissie is mevrouw mr. H. J. M. Muller-Van Löbens Seis en van de tweede commissie me vrouw Wesstra-Mackay. De presidente werd benoemd tot afge vaardigde naar de binnenkort te houden algemene vergadering van de vereniging. Vervolgens gaf mevrouw ir. H. Vormer een overzicht van de werkzaamheden van het Instituut tot voorlichting bij huishou delijke arbeid, gevestigd te Den Haag. Zij merkte op, dat het instituut van groot be lang is, omdat het meewerkt de belangen van de huisvrouw te bevorderen. Het in stituut pleegt overleg met fabrikanten, om artikelen voor huishoudelijk gebruik bestemd, te verbeteren. Wat er tot nu toe bereikt is, lichtte spreekster nader toe. In het bijzonder sprak zij over overkoken en aanbranden, twee punten, welke de spe ciale belangstelling van de dames hadden. In vergelijking met de cijfers van Decem ber 1949 is het aantal werklozen in Haar lem en naaste omgeving aan het eind van het afgelopen jaar verminderd. Thans wa ren er ingeschreven 1691 (vorig jaar Dec. 1716) werklozen, 205 (292) arbeiders van de DUW en 4 (13) wachtgelders. Daarbij komen nog 203 (194) werkzoekenden. In totaal stonden er ingeschreven 2163 (2215) personen. De arbeiders, die door de vorst geen werkzaamheden konden verrichten, staan niet als werklozen ingeschreven. Voor deze groep bestaat een speciale regeling als er vorst is. In de bouwvakken was de werkloosheid in de afgelopen maand het grootst. Inge schreven stonden 452 arbeiders, 19 DUW- arbeiders en 1 wachtgelder. De meeste werklozen waren onder de schilders, voor wie in de wintermaanden minder werk is dan in andere jaargetijden. In de groep losse arbeiders waren ingeschreven 447 arbeiders en in de afdeling metaal 241 ar beiders. Post, bestemd voor naar Nederland te rugkerende militairen aan boord van het troepenschip „Chitral", welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 11 Januari in Nederland ter post worden bezorgd. Het adres dient be halve de gebruikelijke gegevens de ver melding te bevatten: „Aan boord van het troepenschip „Chitral", op thuisreis naar Nederland". Nog meer protesten in kwestie omtrent Nederlandse vliegeniers United Press meldt, dat de bond van Ierse fruitimporteurs naar grote kwekers in Nederland een telegram heeft gezonden waarin gezegd wordt, dat de Nederlandse import in Ierland geboycot zal worden in dien eenheden van de Nederlandse marinë- vliegdienst in Noord-Ierland gestationeerd worden. Vandaag schrijft de Irish Independent, het Ierse ochtendblad: „De regering van Ierland heeft zeer juist geprotesteerd tegen de handeling van de Britse regering om marine-strijdkrachten uit Nederland' in Noord-Ierland te inviteren, of, zoals d« Britse regering vermetel en dreigend zegt: op Britse bodem. Wij zijn er van overtuigd dat het de laatste gedachte van het Nederlandse volk zou zijn om partij te kiezen tegen de Ierse natie of iets te doen dat wrok zou veroor zaken. Nu de houding van de Ierse regering is duidelijk gemaakt en deze geeft uit drukking aan de duidelijke gevoelens van het volk mogen we verwachten dat de Nederlandse regering zal weigeren betrok ken te geraken in deze poging om het Brit se doel te steunen. Te Frankfort is een handelsovereen komst tussen Indonesië en West-Duitsland geparafeerd. De leveranties van elk van beide landen zullen ingevolge deze over eenkomst, die voor de duur van 12 maan den is gesloten, een waarde hebben van 243.950.000 Nederlandse guldens, doch de mogelijkheid is opengelaten het handels verkeer verder uit te breiden. De betalin gen zullen, evenals tot dusverre, geschie den binnen de Europese betalingsunie. De handelsbesprekingen tussen Neder land en de West-Duitse bondsrepubliek, die de vorige maand te Den Haag zijn ge voerd en die wegens de feestdagen werden onderbroken, zullen Donderdag te Frank fort worden voortgezet. De Volkskrant voorspelde vanmorgen dat de Fransen zich in de toekomst wel tweemaal zullen gaan bedenken voor zij zich bij een tandarts laten behandelen. De Parijse politie heeft namelijk de zestigjarige monsieur Rousselot gearresteerd, die er in zijn functie van eerste klerk aan de Sor bonne, een aardige bijverdienste van maak te om valse tandartsdiploma's aan de man te bréngen. Deze voor de faculteit en de patiënten pijnlijke fraude kwam aan het licht, door dat een echte tandarts zijn cliënten na zijn vacantie met volkomen verwoeste kaken terugvond. Hij had zijn praktijk tijdens zijn afwezigheid aan een jongmens overgedragen, dat blijkens zijn papieren alle rechten bezat om Iriezen te trekken. De in de arm genomen politie ontdekte de fraude. De heer Rousselot had in de buurt van de Sorbonne en op de boulevard St. Michel „een reiziger" in dienst, die gezakte en eerstejaars studenten tegen' de som; van 1500 guldenaan diploma's hielp. Waar dfize-handei al een paar jaar lang in de Parijse studentenwijk heeft gewoekerd, vreest de politie, dat het aantal in omloop zijnde valse tandartsen even moeilijk te achterhalen zal zijn als bijvoorbeeld het aantal valse tanden der bejaarde maar al tijd breeduit lachende Parisienne. Eerste sterdanseres benoemd bij de Parijse Opera De 18-jarige Liane Daydé is benoemd tot eerste sterdanseres van de Opera in Parijs wegens, haar verdienstelijk optreden tijdens het laatste seizoen en gedurende de reis van het ballet naar Zuid-Amerika. In Rio de Janeiro verving zij Madeleine Laffont, die ,haar kleine teen had gebroken. In enkele dagen leerde zij „Le Divertissement" van Serge Lifar, nadat andere danseressen deze taak niet hadden aangedurfd. In Parijs speelde zij het klaar na vier uur repeteren „La suite en blanc" eveneens van Lifar te dansen. Sedert vijf jaar is er aan de Opera geen benoeming van een eerste sterdanseres geweest. 150.000 gulden bedraagt het contin gent van vis en visconserven, dat dit jaar is vastgesteld voor de uitvoer naar Bulga rije ingevolge het handelsverdrag met dit land, dat tot 31 December 1951 is verlengd. Ter gelegenheid van het dertig-jarig bestaan van de voetbalvereniging „Droste" (V.V.D.) zal op Zaterdag 20 Januari in de recreatiezaal van Droste's Cacao- en Choco ladefabrieken aan de Harmenjansweg een receptie worden gehouden. Ter gelegenheid van de viering van het .vijfjarig bestaan van het Korps Vrijwillige Politie te Amsterdam heeft de Provinciale Commissie Noordholland van het nationaal instituut „Steun Wettig Gezag" op 13 Ja nuari in de hoofdstad een défilé van deta chementen geüniformeerde vrijwilligers van alle réserve-diensten in Noordholland, te weten de reserve-gemeente politie, de reserve-rijkspolitie. de nationale reserve en de reserve grensbewaking. De Konink lijke militaire Kapel en de Amsterdamse Politie-kapel verlenen hun medewerking. De ceiste reis. van voormalige leden van het KNIL naar de Zuidelijke eilanden der Zuid-Molukken tot opname in de burger maatschappij werd een succes, mede dank zij de volledige medewerking van militaire en burgerlijke autoriteiten, aldus werd van Nederlandse militaire zijde aan ANETA medegedeeld. Over deze reis van leden van het voormalige KNIL, die op 18 December met de „Outshoorn" uit Priok vertrokken, bracht het commando van de Nederlandse troepen in Indonesië uitvoe rig rapport uit. Op de opmerking, dat de groep was ver trokken, terwijl het geding tegen de staat -der Nederlanden over de afvoer nog gaan de was, werd geantwoord, dat de groep voor. de afvaart reeds te kennen had ge- geven,dat de uitslag haar niet interes seerde, aangezien zij gaarne wilde repa triëren. In Elat, aldus het rapport, ontstond een Klein misverstand door een volksoploop van Pemoeda's (jongeren), die verklaar den, dat men de militairen niet meer wenste. Aan deze sentimentskwestie lag de Op het eiland voorkomende tegenstel ling tussen de Islamietische en Christen- inwoners ten grondslag, die echter met de kwestie van het KNIL niets te maken had. Na uitnodiging van de leiders van de volksbeweging aan boord ter bespreking van deze kwestie, ontstond aan beide zij den .volkomen begrip, zo zelfs, dat de Pemoeda's behulpzaam waren bij het aan wal brengen van de bagage. In het Beursgebouw te Amsterdam waren gistermiddag talrijke vooraanstaan den uit handel, industrie en scheepvaart bijeen ter gelegenheid van een ontvangst van de heer August Seeling, burgemeester van Duisburg, die met een klein gezelschap een tweedaags bezoek aan de hoofdstad brengt. Het bezoek moet worden beschouwd als een poging van toenadering tussen Duis burg en Amsterdam, welke steden, wan neer in 1952 het Amsterdam-Rijnkanaal gereed zal zijn, nauwere handelsbetrek kingen zullen aanknopen. De Duitse gasten bezochten gistermor gen Schiphol en bezichtigden 's middags de markthallen en de koelkelders. Vandaag zullen zij de gasten zijn van de haven autoriteiten. In de loop van de middag maken zij een rondtocht om een indruk te krijgen van de woning- en scholenbouw in Amsterdam. Vanavond verlaten zij de hpofdstad weer. De ondervoorzitter van de Kamer van Koophandel, mr. D. A. Delprat, ontving de gasten, waarbij hij éen korte toespraak hield. Hij zei onder meer „Het is zaak de economische banden tussen de diverse landen en steden zoveel mogelijk op te bouwen". De heer Seeling antwoordde met een hartelijke speech, waarin hij dankte voor de hartelijke ontvangst. Hij herinner de aan het bezoek dat de gemeentelijke autoriteiten van Amsterdam niet lang ge leden aan Duisburg hebben gebracht. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3'A Ned. 1947 96% gl 96% A. K. U 173% 173 Lever Brothers 236% gl 238 Philips Gloei! 237 239 Kon. Petroleum 317% 318% A'dam Rubber 126% gl 126 Hol! Amer. Lijn 193 192% Ned. Scheepv.Unie 161% 162 H. V. A 118 gl 144% Deli Mij 109 107 Amsterd. Bank 169% 169% Rotterd. Bank 182% 182% Twentse Bank 174 gb 174 Anaconda Copper 4315/i9 44 Bethlehem Steel 5515/in 57% Republic Steel 47 47% 58% g b 58% Tidewater 37% 37% 47% 48 ex. div. Tachtigjarige leslokalen voldoen niet meer aan de eisen De Adolf van Nassausehool te Santpoort, die momenteel uit acht leslokalen en een gymnastieklokaal bestaat, is in drie epi soden tot stand gekomen. Het oude ge deelte, dat oorspronkelijk bestond uit vijf leslokalen, is gebouwd in 1869; het nieuwe gedeelte, dat 4 leslokalen telt, is gebouwd in 1922 en daarbij zijn twee van de vijf leslokalen van het oude gedeelte verbouwd tot gymnastieklokaal. In 1930 is er een houten hulplokaal bij gebouwd. De thans nog van het oude gedeelte ge bruikte drie leslokalen, welke nu dus ruim 80 jaar oud zijn, vertonen zeer-vele ernstige gebreken en voldoen in geen enkel opzicht aan de eisen, welke tegenwoordig aan een schoolgebouw dienen te worden gesteld. Hetzelfde geldt voor het houten hulplokaal en het gymnastieklokaal. Dit laatste is niet alleen veel te klein, doch men moet-er steeds door om van het ene schoolgedeelte in het andere te komen. Dit is, vooral tij dens het geven van gymnastiekonderwijs, zeer hinderlijk. Een bergplaats voor gym- nastiektoestellen ontbreekt. Daar het nieuwe, in 1922 gebouwde ge deelte nog in goede staat verkeert achten B. en W. van Velsen het voldoende, dat het oude gedeelte wordt verbouwd. Daar door zal een uitstekend bruikbare open bare lagere school worden verkregen. Het Rijksschooltoezicht gaat met deze oplossing volledig accoord. Er is daarom een plan voor deze verbouwing opgemaakt, dat de sloping van het oude gedeelte en het Houtë'n hulplokaal en de bouw van een gymnastieklokaal met kleed- en wasruim ten, alsmede van drie leslokalen met per- soneëlskamer omvat. De totale kosten wor den geraamd op f 132.500,B. en W. zul len dit bedrag met goedkeuring van de raad uittrekken op de begroting 1951. Zij achten het gewenst, dat het werk zo spoedig mogelijk begint. Daarom vragen zij de raad reeds thans het benodigde crediet beschikbaar te stellen. Maandagmiddag kwam de studiecom missie voor de wederopbouw onder voor zitterschap van burgemeester mr. H. M. van Fenema voor de tweede maal in vol tallige vergadering bijeen in de raadzaal te Zandvoort. Hoewel nog geen officiële gegevens werden verstrekt staat echter wel vast, dat bij de besprekingen goede vorderingen werden gemaakt en dat men zo goed als eensgezind in principe tot de conclusie kwam, dat het geprojecteerde zomercentrum in het wederopbouwplan Friedhoff ten spoedigste moet worden ge sticht met permanente gebouwen. Op 24 Januari zal de commissie opnieuw bijeenkomen, waarna een der slotvergade ringen gedeeltelijk openbaar zal zijn. RAADSVERGADERING De eerstvolgende vergadering van de Zandvoortseraad is vastgesteld op Dinsdag avond 23 Januari. Zandvoorts burgemeester spreekt voor georganiseerde middenstand De Zanavoortse Handelsvereniging zal met de R.K. Middenstandsvereniging „De Hanze" een gecombineerde vergadering beleggen op Donderdag 18 Januari in hotel Keur. De bur gemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema, zal in deze vergadering het woord tot Zandvoorts georganiseerde middenstand richten. Getracht wordt een bekend expert op het. gebied van étaleren diezelfde avond een causerie te doen houden over Het belang en de kunst van het inrichten van een goede étalage. Men treft voorbereidingen om na deze lezing een cursus te beginnen voor het maken van doeltreffende étalages. Tevens wordt e«i lezing in het vooruitzicht gesteld over reclame en personeels-opleiding. Ook hiervoor wil men trachten een cursus te geven. Het besluit van de burgemeester, de Zandvoortse georganiseerde middenstand te willen toespreken wordt in die kringen zéér gewaardeerd. De motorclub „Zandvoort" organiseert een puzzlerit voor auto's, welke zal plaats heb ben op Zondag 14 Januari, start om 12 uur 's middags van café-restaurant Esplanade. De rit zal gaan over ongeveer tachtig kilo meter. De sportcommissie heeft erop ge staan een niet te zwaar parcours te laten uitzetten, opdat ook beginnelingen een goed figuur kunnen slaan. Aan het slot van de rit volgt een klassementsproef op het circuit. Het parcours werd uitgezet door enige leden van de motorclub „Zandvoort". Nog goed afgelopen Maandagmiddag reed een wielrijder op het rijwielpad van de Cruquiusweg te Heemstede in de richting Hoofddorp. Ter hoogte van de Javalaan gekomen, wilde hij rechts afslaan en liet daartoe een auto uit de richting Heemstede passeren, maar hij had geen erg in een auto die uit de richting Hoofddorp kwam. De bestuurder van deze wagen remde zo krachtig en zwenkte tegelijkertijd zo scherp naar rechts dat de wagen kantelde. De auto raakte nog even het achterwiel van de fiets. Deze werd, evenals de auto, bescha digd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De pQlitie maakte procesverbaal op. Vijf en twintig jaar wijkverpleegstei Op Donderdag 1 Februari zal het een kwart eeuw geleden zijn, dat zuster M. C. v. Beekum als wijkverpleegster-huisbe zoekster in dienst trad bij de afdeling Bennebroek-Vogelenzang van „Het Witte Kruis". Door de voortreffelijke wijze waarop zijr haar taak heeft uitgevoerd, mag zij zich in de algemene sympathie verheugen. Teneinde deze dag voor haar tot een onvergetelijke te maken, heeft zich een damescomité gevormd dat voornemens is de jubilaresse een passend geschenk aan te bieden. Amsteldijk, 7 v. Antwerpen. Ariadne, 7 te A'dam v Lissatior Alkaid. 8 te Pamagua Abbedijk, 7 v. Santos n. Rir. Grande. Agamemnon, 7 v. Carupano, n. Santiago de Cu'ba Algorab, 7 te Khorramshar. Amstelkerk 7 te Novoredondo. Amstelstad, 7 v. Stavarnger n. Duinkerken. Amstelvaart, 8 v. Bombay te Colombo verw. Ariadne, pass. 6 Dover. Algorab. 8 te Khorramshar Akkrumdijk, 8 v. Kaapstad n. Port Elisabeth. Alchiba. pass. 8 Beachyhead. Aludra, pass. 8 Victoria. Amsteldiep, pass. 8 St. Miguel. Amstelpark, 8 dwars Djeddah. Arendskerk, 8 v. Brisbane n. Melbourne. Arkeldijk, 7 v. New Orleans n. Le Havre. Aalpdijk, 8 v. Le Havre n. Antwerpen. Alphard, 8 v. Antwerpen. Arnedijk, 8 v. Tampico n. New Orleans. Axeldijk, 9 te Rio de Janeiro v. Recife. Almdijk, 7 te Houston v. Havanna. Alwaki. 6 te New York v. Buenos Aires. Averdijk, 7 v. Boston te Baltimore. Bantam, 5 v. Soerabaja te Makassar. Bloemfontein, 8 v. Southampton Blijdendijk, 6 200 m. ZO. Kp. Race. Baarn, 7 225 m. N.t.W Finisterre. Bali, 8 520 m. Z. Kp. Race. Bonaire, 8 v. A'dam n. West Indië. Blommersdijk, 8 te Norfolk. Chitral, 7 400 m. O.ZO. Dondrahead. Corilla, 8 v. Curagao n. Takoradi. Cottica, 7 v. Paramaribo n. Ponta del Gada Caltex Pemis (t), pass, 7 Malta. Caltex Delft, pass. 8 Makalla. Caltex Nederland, 8 in Perzische Golf. Celebes. 9 te Singapore. Clavella, 9 v. Rastanura n. Suez. Duivendrecht, pass. 7 Ouessaivt n. Buenos Aires- Domburgh, pass. 8 Finisterre. Dalerdijk, 9 te R'dam v. Vancouver. Delft, 9 te A'dam v. Puerto Limon. Diemerdijk, 8 v; Los Angeles n. San Francisco. Eemdijk, 6 te Vancouver. Eendracht, 6 v. Derince n. Ermioni. Elmina, 7 te Lome. Ena (t), 7 v. Kingston n. Curagao. Erinna (t), 5 te Baltkpapan v. Soerabaja. Edam, pass. 8 Startpoint. Esso Den Haag, 9 verw. Aruba v. Vado. Esso Rotterdam (t). 8 v. Aruba n. R dam. Friesland, 7 v. Danzig n. Dublin. Garoet, 7 v. Port Said Gouwe, 6 te Oxelosund. Grootekerk, 6 v. Bremen n. Hamburg Gadilla (t), 3 v. Houston te Lake Charles. Groote Beer, pass. 8 Kp. St. Vincent n. A dam. Gaasterland, 9 v. A'dam n. Zuid Amerika. Hercules. 7 v. Patras n. Piraetu.; Helder, 8 verw. Port of Spain v. San Luis. Hersllia, 6 500 m. N. Azoren. Hestia 7 v. Cristobal n. Curagao. Haarlem, 8 bij Sombrero eil. Helicon, 9 te Puerto Plata. Hydra, 9 te Puerto Barrios. Hoogkerk, 8 te Durban v. A dam. Indapoera, pass. 7 Finisterre Hos, 6 v. New York n. Cape Haiüen. Jupiter, 6 v. R'dam n. Lissabon. Java. 8 te Baltimore v. New Yonc. Joh. v. Oldenbarnevelt, 8 600 m. Z. Cocos eil. Karsik, 6 te Inobonfo v. Amurang. Kieldrecht, pass. 6 Brothers Kota Baroe, 9 te Kantang Kota Agoeng, 11 v. Genua. Keilehaven, 8 v. Antwerpen n. Konakry. Laurenskerk, 7 te Koweit Lemsterkerk, 7 v. Londen n. R aam Lutterkerk, 8 v. Rastanura te Koweu. Lindekerk, 6 v Muscat. Lieve Vrouwekerk, 7 v. Antwerpen n. Rdam Lucita (t), 7 v. Shellhaven n. Antwerpen Loosdrecht, 8 verw. Genua. Lawak, 8 v. Seattle n. Manilla. Langlee Scott. 8 v. Singapore. Lekkerkerk, 8 te Karachi. Larenberg, 3 v. Spezia n. Sfax. Mataram, 7 te R'dam v. Djakarta. Meliskerk. 6 v. Singapore n. Hongkong. Mentor. 6 te R'dam v. Valencia J Maas 7 v Maracaibo te Ciudad TrujiUO. Madoera, 7 te Singapore. Malea (t), 7 120 m. Z. Djeddah Markelo, 6 te Bevia Maetsuycker. 5 v. Fremantle te Singapore. Maashaven, pass. 8 Burlings. Meerkerk, pass. 8 Kreta. Muiderkerk. pass. 8 Kp. Verde. Murena. pass. 8 Masira. Midas, 8 v. Lissabon n. Tunis. Nigerstroom, 6 v. Lagos n. Pointe Noire Noordwijk, 7 270 m. Z.ZO. Kp. Race Nestor. 8 v. Algiers n. Tunis. Noordam, pass. 8 Kp. Sable. Orion, 7 te Izmir v. Istanboel. Oberon 6 v. New York n. Turks eü. Omala (t), 6 v. Singapore te Miri. Orestes. 7 te Montevideo. Oranje, 8 v. Singapore n. Belawan. Ondina, 9 te Curagao v. Le Havre. Oranje Fontein, 8 te Durban. Polyphemus. 6 v. Belawan n. Penang. Prins Maurits, 8 170 m Z.ZW. Ouessant Prins Willem HI, pass 7 Kp. St. Vincent. Poseidon, pass. 7 Kp. Hatteras. Papéndrecht (t), 20 verw. v. Abadan. Parkhaven, pass. 8 Finisterre. Prins Alexander. 9 te Rdam V. St. John. Prins Frederik Hendrik, pass. 8 Kp. Viliano. Paelau Laut, 7 te Djakarta v. Soerabaja. Prins Willem IV. 6 te Malaga v. Dublin. Riouw. 3 te Diakarta. Rotti. pass. 7 Burlings. Radja, 9 te Lorenzo Marques. Ranchi, 8 v. Port Said. Rijnland, pass. 8 Burlings. Scherpendrecht (t). 7 v. Philadelphia n. Sidon. Schiedijk, 7 te Londen. Sarpedon, 6 v. Amuay n. New York. Schie, 7 te New Orleans v. Houston. Siblgo, 7 v. Singapore n. Palembang. Silindoeng. 7 rede Siboiga Stad Alkmaar 8 verw. Narvik v. R dam. Stad "Maastricht, pass. 6 Beachyihead. Straat Malakka. 7 te Djakarta. Stratidore, 6 v. Aden. Sunetta, 7 900 m. O. Buenos Aires. Sandenburgh. 6 v. Bordeaux n. Casa^l^nca. Samarinda, 8 te Vancouver. Sliedrecht ft>. pass. 8 Durban. Stad Schiedam, pass. 8 Finisterre. Stentor, pass. 3 Gibraltar. Sibaiak, 9 23 u. verw. H. v. Holland. Singkep. 8 v. Mackay. Sloterdijk, 7 te Mobile. Teiresias, 4 te Djakarta. Theseus, 7 v. Malta n. Bart. Titus. 7 v. Alexandrië n. Beyrouth. Tankhaven I (t), 7 te Bangkok. Tankhaven II (t), 8 v. Palembang te Belawan. Telamon, 7 rede Laguaira. Teucer, 7 70 m. N. Lar.dsend. Tibia, 7 te Pladju v. Miri Tjibodas, 6 v. Manilla n. Shimizu. Tjisadane, 7 v. Semarang n. Surabgja. Tjitjatengka, 6 le Hongkong Tjiwsngi. 7 120'm. W Algiers. Tomini 7 rede Semarang. Tjipondok, 4 v. Osaka n. Moji. I Triton, 7 280 m. N. Turks eil. Taria (t), pass. 8 Masira. Tawali, 8 bij Malta n. Liverpool. Tjibadak, 7 v. Mauritius n. Singapore. Tosari, 9 v. Alexandrië n. Port Said. Trompenberg, pass. 8 Bermuda. Teucer, 8 v. Tunis te Oran. Uni. 4 v. Nuevitas te New Orleans. Volendam, 6 v. Port Said. Van Heutsz, 6 v. Singapore n. Holhow. Van Riebeeck, 7 v. Semarang n. Soerabaja. Veendam, pass. 8 Kp. Race. Westerdam. 8 11 u. voorgaats Hoek v. Holland. Waterland, 7 te Rio de Janeiro Woensdrecht ff», 6 v. Boston n. Curagao. Wieldrecht (t) 9 v. Rastanura n. Tj. Uban. Winsum. pass. 9 Quessant. Willemstad. 8 tc Curagao. IJsel, pass. 7 Keywest. Zeeland, 10 v. Madras. FR. HALSSTRAAT 1. Tel. 14624 Wilt u snel en toch goed dan sen leren? Neemt dan privé-les! Aanvang v. d. clublessen half Januari. Inschr. dagelijks. Nog enkele middagen KEGELBANEN beschikbaar. Vraagt inlichtingen. Grote ruimte te huur centr., geschikt voor voorzien van electra, gas, waterleidng en W.C. Brieven no. 6867. kopen hele of gedeeltelijke Inboedels. Taxatie vrijblij vend. U belt no. 22787 of zendt briefkaart Rijksstraat, weg 250, Haarlem-N. VERHOOGT HET AANZIEN van uw kamer met prachtig O. F of eiken dressoir van VAN VEEN, Zijlweg 26—28 Haarlem, f 3 per week, zonder voor uitbetaling!!! Brieven no. 6861 DEKENS - LAKENS Opruimng wollen dekens (iets vuil) van f 29.50 voor f 22.50, extra grote maten van f 39.50 voor f 27.50; damast bedstellen 3-dIg. f 48; Anti Rheuma lakens, gr. maten f 9.90. TAPIJT- HANDEL „MARO" N.V., Gebouw de Nijverheid, Jansstraat 85, bij Grote Markt, Haarlem. WONINGRUIL. HaarlemBadhoevedorp. Agb. in Badh'dorp vr. huis, 5 k„ badk. en zolder, v. en a. tuin; w. en k. wat., te! Huur prijs f 38 p. m. Gevr. in Hrl, of Bl'daal derg. h. Aanb. br. no. 6869 of te! K 2978— 6661 koopt elke hoeveelheid en alle soorten OUD EN AFVALPAPIER Boeken, couranten enz. 11 ct. per kg Bont afvalpapier 8 ct. per kg Carton papier 5 ct. per kg Archieven worden vernietigd I Wordt ook afgehaald I BAKENESSERGRACHT 45—51 - TEL. 11436 b.g.g. 23661 Uw bedden en kapokmatrassen gerepareerd door VAN DOORN's Woninginrichting gaan weer jaren mee. U slaagt beter en voordeliger bij: Gen. Cronjéstraat 113 - Haarlem - Tel. 19141 Te huur gevraagd per 1 April a.s. te Haarlem (4 h 5 kamers) door Kinderzorg N-Holland. Brieven te richten aan Ds. G. W. van Deth, Wilhelmina- park 27, Haarlem. 10% EXTRA KORTING op onderstaande prijzen Divanbedden 24.50. Éénpersoons opklapbed met ombouw 57.— 2-pers opklapbed met ombouw 68.—. Eerste klas 15 Jaar garantie. Kapokbedstellen. verende matrassen, wol len dekens enz. Monsterkamers ORIONWEG 8 H.-N. bij Zaanenlaan Gesloten buis TELEFOON 23931

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 3