Generaal Von Falkenhausen heeft over zijn verdediging niette klagen STOP DIE JEUK DEBRALINE -Hebt- die, nieuwe »XJlscovcr^& aJL cndtdaMJc, 1 Vrouwen De 9 Muzen Pauze Represaillemaatregelen in het geding Klapperpistool leek te echt De kwestie-Finsterwolde in de Haagse gemeenteraad Agenda voor Haarlem Nieuwe werken van Otto 3. de Kat Zuiderbad in Zandvoort kan herbouwd worden Den Haag koopt de costuums van Cruys Voorbergh Een Hof van Discipline voor advocaten Bakkerij en woonhuis in Garderen geheel verbrand VARA wenst een uitspraak der regering over televisie Aantal werklozen steeg in December met 30.000 FINIMOUSE <5>- VERDELGT MUIZEN Schel pen tentoonstelling in Zandvoort Ds. L. Hoorweg sprak over Psalmberijming-Hasper Bejaarden van Schotersingel vragen om een hoger zakgeld Adres aan de raad Busdienst Nederland—Italië start vermoedelijk begin Mei DINSDAG 9 JANUARI 1951 (Van onze correspondent te Brussel) De Ambtshalve met de verdediging van generaal Von Falkenhausen belaste Bel gische advocaat Botson, oud-deken der Belgische Advocatenorde, heeft de voor malige Duitse bevelhebber voor België en Noord-Frankrijk met grote vrijmoedigheid in een gunstig daglicht gesteld. Hij ver wekte bovendien een sensatie toen hij ver klaarde, dat de Geallieerden in West- Duitsland eveneens représaillemaatrege len nemen. Tegenover de 240 Belgische gijzelaars en verzetslieden, die tijdens de bezetting werden gefusilleerd, stelde de Belgische jurist huidige Franse repré saillemaatregelen: voor een Frans soldaat, die in 1945 te Birkenfeld tijdens een aan slag werd gekwetst, lieten de Franse mili taire autoriteiten tien Duitse burgers fusil leren. In een Wurtenjbergs stadje werden door de Fransen een vader van vijf kin deren en een vijftienjarige knaap terecht gesteld. Generaal Julius Clay schreef dat hij zonder aarzelen représaillemaatregelen zou hebben genomen en generaal _Eisen- hower verklaarde tijdens het proces tegen de Duitse generaal List, dat zijn eigen generaals vijf gijzelaars hebben laten fusil leren als représaille voor de moord op een geallieerd soldaat in de straten van Straatsburg. Botson verklaarde verder dat de Internationale Conventie van Den Haag het fusilleren van gijzelaars niet duidelijk erkent, maar dat, deze onmense lijke maatregel helaas een. oorlogsgewoon te is geworden, waardoor zij rechtsgeldig heid heeft gekregen. Alle militaire regle menten keuren het fusilleren van gijze laars, onder bepaalde voorwaarden, goed. In het algemeen beschouwt men de ver dediging van de Duitse generaal verplet terend voor de militaire rechter van de Brusselse Krijgsraad en voor de procu reur fiscaal, die te veel hebben gesteund op het Belgische Recht. Anderzijds wees ADVERTENTIE Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijnlijke tijden. Zij kunnen deze aanmerkelijk verlich ten. ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal, de grote pijnverdrjjver. Togal is onschadelijk voor hart, nieren en maag. Bij apoth. en drogist ƒ0.83, ƒ2.08, 7.94 Zandvoortse politie nam „wapen" in beslag De Zandvoortse politie heeft van een Zandvoortse knaap een speelgoedpistool af genomen, dat zóveel overeenkomst ver toonde met een echte browning, dat het daarvan zo goed als niet viel te onderschei den. Omdat dit pistool voor „afdreiging" uitstekend geschikt zou zijn, is tot inbe slagname overgegaan. De korpschef van politie verzoekt alle ouders dringend, hun kinderen dergelijk speelgoed niet cadeau te geven, daar onherroepelijk deze bedriege- lijk „net echt" lijkende klapperpistolen in beslag worden genomen. In de Haagse gemeenteraad is Maandag middag enkele ogenblikken gesproken over de kwestie-Finsterwolde. Aanleiding daar toe vormde een brief van de gemeente raad van Finsterwolde, waarin de Neder landse gemeenteraden worden uitgenodigd hun instemming te betuigen met een mo tie, die de inmenging van de regering in het gemeentelijk bestuur van Finsterwolde afkeurt. B. en W. van Den Haag stelden voor deze brief voor kennisgeving aan te nemen. De communistische fractie was hier echter tegen. De heer Van Praag betoogde, dat de benoeming van een regerings-commissaris in Finsterwolde een aantasting vormt van de gemeentelijke autonomie. Hij stelde voor, van het adres een agendapunt te maken, opdat de gemeenteraad zich over deze zijns inziens principiële zaak zou kun nen uiten. Zijn fractiegenoot, de heer Geelhoed, zag het geval-FinsterwoIde als een symbool van een anti-communistische hetze. De gemeenteraad van Finsterwolde, zo zeide hij, is op buitenlands bevel aan banden gelegd omdat er een communisti sche meerderheid is. De gemeenteraad be sloot tenslotte met 37 tegen 4 stemmen de Finsterwoldse motie voor kennisgeving aan te nemen. ADVERTENTIE die soms erger is dan pijn en die Uw leven vergalt! Niet krabben, dat veroorzaakt infecties, maar betten met een paar druppels HET HUIDGENEESMIDDEL MET „DIEPTEWERKING" de verdediging op de positie van de Geal lieerde bevelhebbers in Korea, die tegen aanslagen door partisanen moeten optre den. De uitspraak van de Brusselse Krijgs raad kan van grote betekenis zijn voor de jurisprudentie, want als het fusilleren van schuldig bevonden gijzelaars verboden wordt, dan zal België zich moeten distan tiëren van de normaal geldende recht spraak en de militaire reglementen van de Geallieerde legers. Het argument van de procureur fiscaal als zouden in Nederland en Frankrijk min der gijzelaars zijn gefusilleerd dan in België, werd door de verdediging weer legd. In Frankrijk werd het beruchte be vel van generaal Keitel om vijftig tot honderd burgers terecht te stellen voor elke omgebrachte Duitse soldaat, bijna letterlijk opgevolgd. In Nederland werden honderden politieke gevangenen terecht gesteld als répresaille op de aanslag op de gehate S.S.-generaal Rauter. Tachtigduizend pond sterling zullen be schikbaar gesteld worden voor de moderni sering van het Shakespeare Memorial Theatre te Stratford-on-Avon. Elk jaar worden in dit theater gedurende een be paalde tijd stukken van Shakespeare op gevoerd. Wanneer de modernisering voltooid is zal het theater dat op de rivier de Avon uit ziet, een van de best uitgei'uste schouw burgen ter wereld zijn. Er zullen meer zitplaatsen bijkomen en het theater zal een intiemer intérieur krijgen. ADVERTENTIE Die slopende Rheumatiek maakt U humeurig en ziek, maar bovendien raakt Uw hele gestel er van ondersteboven. Ga toch zó niet verder, drijf die slopende pijnen uit Uw leden. Met Kruschen! Wonderlijk, wat die zes minerale zouten, waaruit Krusehen is samengesteld, voor U doen. Met Kruschen voert ge de bloedzuiverende organen precies datgene toe. wat ze nodig hebben om weer met jeugdige kracht te kunnen functionnercn. Het bloed gaat weer krachtig stromen en de onzuiver heden, die nu oorzaak zijn van Uw tergende pijn, worden langs natuurlijke weg afgevoerd regelmatig en radicaal. DINSDAG 9 JANUARI Stadsschouwburg: Dansparodie Cilly Wang, 8 uur. Parklaan 21: Interkerkelijke samenkomst „Wat gebeurt er in Israel?", 8 uur. City: „Vrouwengevangenis", 18 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Oké mr. Deeds", alle leeft., 2.30 en 8 uur. Spaarne: „Meedogenloos", 14 j., 2.30; 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Cinderella", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Zo begint 't leven", 18 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Er is geen paradijs op aarde", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling Indo nesië, Suriname, Nederlandse Antillen (tot en met 17 Januari). WOENSDAG 10 JANUARI Gebouw Cultura: Vereniging van Spiri tisten „Harmonia", bijeenkomst, schilder séance door de heer J. P. Smits, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Kunstzaal Van Lier, Rokin, Amsterdam De vier zalen bij Van Lier te Amsterdam bevatten een keur uit het laatste werk van de Haarlemse schilder Otto B. de Kat. In de beneden-vóórzaal bevinden zich onge twijfeld de beste werken, omdat hier blijkt dat De Kat, zoals iedere echte kunstenaar, in een voortdurende evolutie is. Zijn kleine studie voor een Spaanse vrouwenkop is uitnemend. De zware jukbeenderen, de diepe roetzwarte ogen, de forse wenkbrau wen, de sensuele mond met de geknepen lippen, het zigeuner-achtige over het voor hoofd vallende gitzwarte'haar, de ingeval len tanige wangen, de harde expressie, dat alles is met overtuiging en zwier weerge geven. Daarna heeft De Kat dit zelfde onderwerp gebruikt voor een eerbetoon, een „hommage" aan Goya, de Spaanse Rembrandt, maar hierbij schoot hij tekort in psychologisch opzicht. Het grijze fond van Goya is er, maar het. bleef een achter grond, het werd géén wereld die de gepor tretteerde óm zich draagt. Ook is de afwer king van gelaat en kleding niet zó virtuoos als Goya dat zou doen. Dat was van te voren te begrijpen en een hommage moet nu eenmaal ónder de vereerde meester blijven. Juist deze homogene achtergrond ligt De Kat niet, omdat De Kat een zeer vernuftige vlakindeling voor zijn achter gronden pleegt te gebruiken. Het zijn rechthoekige vlakken, die als kleur-con- trasten een voortreffelijke uitwerking heb ben ten opzichte van de zich daarvóór be vindende voorwerpen. Van deze methode zijn er verschillende voorbeelden: is het een overgang naar een toekomstige zuiver de coratieve stijl, a la Lhote? Landschappen zijn er helaas zéér weinig. Een sombere Dorpstraat en een Parijs stadsbeeld bewijzen dat De Kat hier origi nele dingen kan doen. Van de figuurstudies bewonderen we de zuivere proporties, de gemakkelijk-aansprekende poëtische sfeer, de losse elegantie. De stillevens zijn wat nuchter en lijden aan een overmatig ge bruik van blauw. De afsnijding is soms erg gewild en willekeurig. De perspectief wordt opzettelijk ietwat vervormd (zie afbeel ding). De boven-achterwand van de tafel is niet recht doorgetrokken. De contouren zijn grotendeels verdwenen, als bij Cézanne. De tentoonstelling, die tot 27 Januari duurt, bevat verder vele knappe gouaches, Naar wij vernemen heeft het Rijk toe stemming gegeven tot herbouw van het Zuiderbad in Zandvoort op basis van inte grale vergoeding. BU Publieke Werken wordt reeds hard gewerkt aan het maken van de bestekken voor de aanbesteding. Het ligt in de bedoeling het nieuwe Zui derbad op de plaats van het tegenwoordige (voorlopige) Bad Zuid te bouwen, dus dichter bij het centrum van de badplaats dan met de gesloopte inrichting het geval was. Prof. ir. H. T. Zwiers uit Haarlem, die het ontwerp heeft gemaakt, rekent voor de bouw van het zwembassin en restaurant drie maanden, zodat het Zuiderbad nog bij de opening van dit seizoen in gebruik kan worden genomen. Vermoedelijk zal het voorstel tot de herbouw reeds in de eerst volgende gemeenteraadsvergadering 23 Januari ter tafel komen. Stilleven met stenen pijpje van Otto B. de Kat. onder andere een vrouwenfiguur in blauwe rok, clie aan Kokoschka doet denken. Otto B. de Kat is een geest in beweging en dat is voor de bezoeker steeds een verheugend iets. H. SCHMIDT DEGENER. Na twee vergaderingen met veel wikken en wegen heeft de Haagse gemeenteraad Maandagmiddag de knoop doox-gehakt en met 34 tegen 8 stemmen besloten de costuumcollectie van Cruys Voorbergh aap te kopen. Deze verzameling, bestaande uit 120 complete costuums uit de achttiende en negentiende eeuw, alsmede uit sieraden en andere voorwerpen die dienen ter garne ring en completering van de kledingstuk ken, was getaxeerd op 65.000. Het mi nisterie van O. K. en W. had een subsidie van 22.000 toegezegd, zodat er nog" 43.000 voor rekening van de gemeente kwam, de onderhoudskosten niet meegere kend. Wethouder Van Zwijndrecht deelde mede, dat de vereniging „Vrienden van het Costuummuseum" tot heden toezeg gingen had ontvangen van ƒ12.500 aan bij dragen ineens en 520 als jaarlijkse uit kering. Hij meende echter dat het veel ge makkelijker zou zijn bijdragen te verkrij gen voor een reeds bestaand museum dan voor één dat nog moet worden opgericht. Het reeds binnengekomen bedrag had hem de zekerheid gegeven, dat het museum in de toekomst op brede belangstelling zal kunnen rekenen. Wil Den Haag een na tionaal en internationaal cultureel centrum worden, dan mag deze unieke collectie niet ontbreken, aldus besloot de wethouder zijn pleidooi als antwoord op de vele be zwaren van raadsleden, die de financiële positie van de gemeente te zorgwekkend achtten voor een dergelijke uitgave. De costuumcollectie zal nu worden on dergebracht in het museum Bredius. Het is de bedoeling daar ook klederdracht demonstraties te geven met toelichtingen door Cruys Voorbergh, met wie de ge meente daartoe een voorlopig voor drie jaar geldende arbeidsovereenkomst zal aangaan. Er heeft nader overleg plaats gehad tussen de minister van Justitie en de vaste commissie voor privaat- en strafrecht uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot instelling van de Nederlandse Orde van Advocaten en het vaststellen van regelen inzake orde en discipline voor de advo caten en procureurs. Onder meer heeft dit overleg geleid tot de indiening van een nota van wijziging, waarin wordt voor gesteld een gemengd hof van discipline in het leven te roepen, samengesteld uit drie leden van de zittende magistratuur en drie advocaten. Gistermorgen brak brand uit in een woonhuis annex kruideniersbedrijf en bakkerij te Garderen in Gelderland. Met grote moeite konden de kinderen van zeven, vijf en een jaar en een inwonende 83-jarige heer worden gered. De brandweercorpsen uit Barneveld en Garderen hadden geen goed blusmateriaal ter beschikking. Het huis en de bedrijfs- inventaris gingen verloren. De schade be draagt ruim 30.000 gulden. Bezorgheid over financiële con sequenties der experimenten De verenigingsraad van de VARA heeft na een uitvoerige bespreking van het tele- visievraagstuk een resolutie aangenomen, waarin het volgende wordt verklaard: „De verenigingsraad van de VARA neemt er kennis van dat ervaringen met de televisie, in het buitenland opgedaan, bewijzen, dat de televisie in Nederland slecht op gang zou kunnen komen ten koste van grote financiële offers van de gemeenschap en van de toekomstige- toe- stelbezitters. De raad stelt vast, dat naar het oordeel van vele deskundigen, ook in regeringskringen, televisie in Nederland op dit ogenblik noch economisch, noch fi nancieel verantwoord mag worden geacht, en constateert met bezorgdheid en ver wondering, dat niettemin thans met over heidsgeld, in strijd met de oorspronkelijke opzet, een vrijwel het gehele land bestrij kende televisiezender wordt gebouwd, die regelmatig televisieprogramma's zal gaan uitzenden. Daardoor zal bij het Nederlandse volk de behoefte worden geschapen over le gaan tot de aanschaffing van in aankoop en onderhoud dure televisie-ontvangtoe stellen zonder dat er enige zekerheid be staat over de wijze waarop de voor het Nederlandse volk te verwachten zeer ern stige financiële consequenties zullen wor den opgevangen. Betreurt wordt dat de regering geen po gingen heeft gedaan de toepassing van de televisie in Nederland tot een later en gunstiger tijdstip uit te stellen. Hoewel dus uit redenen van algemeen belang afkerig van de practische toepas sing van de televisie op korte termijn, ver klaart de verenigingsraad van de VARA zich bereid, wanneer niettemin het tele visie-experiment voortgang vindt, op loyale wijze daarana mede te werken. De verzorging van de telvisieprogram- ma's behoort naar de mening van de ver enigingsraad te worden gelegd in handen van de radio-omroepverenigingen, die als culturele, niet op winst gerichte instellin gen daarvoor krachtens hun doelstelling zijn aangewezen. Vóór het begin van de experimentele televisie-uitzendingen zal de regering reeds een duidelijke uitspraak moeten doen, op welke wijze exploitatie-tekorten op de televisie na de eerste twee-iarige experimentele periode zullen worden ge dekt. De verenigingsraad verklaart zich bereid een bedrag van 300.000 uit de eigen mid delen van de VARA ter beschikking te stellen, om in zo nauw mogelijke samen werking met de ovex-ige grote omroepver enigingen gedurende een experimentele periode van twee jaar televisieprogx-am- ma's te verzox-gen". Deze resolutie zal worden toegezonden aan de minister-px-esident, de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en de minister van Verkeer en Watex-staat. In December wex-d wegens de vorst een einde gemaakt aan vele werkzaamheden. Met het uitvoerexx van verscheidene andere wex-ken kon niet worden begonnen. Als gevolg hiex-van nam het aantal mannelijke wex-klozen van 72.428 toe tot 102.888, de zogenaamde uitgevroren arbeiders hiei'bij niet inbegrepen, zo deelt het ministerie van Sociale Zaken mede. In December 1949 bedroeg deze toeneming 21.000 tegen ruim 30.000 in'1950, zodat mag worden aange nomen, dat de te vex-wachten stijging nu in Januari lager zal zijn. Van de 102.888 werklozen wax~en er 75.537 geheel werk loos (November 51.137); 25.216 waren te- wex-kgesteld bij de DUW (10.305) en 2135 waren wachtgelder (511). Het aantal wei'k- loze landai-beiders steeg van 8868 tot 20.896, het aantal bouwvakax-beiders van 11.777 tot 18.757, het aantal losse arbeidei's van 11.332 tot 15.248 en het aantal uit de aar- dewei'k-, baksteen- en betonindustx-ie van 1505 tot 1688. De losse ai-beiders kwamen uit de landbouw, de bouwvakken en de aardappelmeel- en suikex-fabrieken. Mede door de stagnatie in de constructiebedrijven tengevolge van het wintex-weer nam het aanbod der ax-beidskrachten uit de metaal- nijvei-heid toe van 4594 tot 5520. Overigens geldt voor alle bedrijfstakken, uitgezon derd het winkel- en het hox-ecabedrijf, dat gedurende December wegens de vele feest dagen geen of zo weinig mogelijk personeel wex-d aangenomen. De bij de arbeidsbureaux ingeschreven gedemobiliseerde militairen, welke voox-- keur genieten bij de arbeidsbemiddeling, namen in aantal toe van 2388 tot 2577. Het aantal deelnemcx-s aan de cursussen op de x-ijkswerkplaatsen voor vakontwik keling nam toe van 3704 tot 3840, waar onder 2492 gedemobiliseerden. De vraag xxaar mannelijk personeel oix- dei'ging een vermindering van 16.678 tot 13.431. De werkloosheid blijkt in alle provin cies te zijn toegenomen, het sterkst in de drie Noordelijke, die een meer agrarisch karakter dragen. Per 1000 mannelijke in woners zijn er gemiddeld in Nedei-land op het ogenblik 21 werklozen, echter 37 in Groningen, 33 in Fi-iesland en 62 in Drente. Dc wex-kloosheid is het geringst in Over- ijsel en Limburg, waar 11 werklozen op elke 1000 mannelijke inwoners voorkomen. Het aantal wex-kloze vrouwen daalde van 5457 tot 5239. De vraag naar vrouwelijk personeel daalde van 16.254 tot 14.932. Wim Sonneveld naar de West In Mei van dit jaar gaat Wim Sonneveld met zijn cabax-etgezelschap een tournee maken naar Suriname (onder auspiciën van de Stichting voor Culturele Samen- wex-king) en naar de Nedex-landse Antillen (Aruba en Curacao) en Venezuela voor de B.P.M. Er worden voorstellingen van twee programma's gegeven, bloemlezingen uit het répertoire der laatste jaren. Op de te rugreis wordt New Vox-k bezocht, waar Wim Soneveld en de zijnen voor de Neder landse kolonie zullen 'optreden. ADVERTENTIE De schelpententoonstelling, welke door Stichting „Touring Zandvooi't" wordt voor- bereid, zal groots van opzet worden. Deze expositie zal worden gehouden op 1. 2, 3 en 4 Februari in de bovenzaal van café-restau rant „Esplanade" en getiteld zijn „Flora en fauna van de Noordzee". De heer W. de Vrjes uit Alkmaar, een bekend expert op dit gebied is bereid ge vonden, de tentoonstelling in te richten en verschillende belangwekkende inzendingen werden reeds toegezegd. Een aparte afdeling zal gewijd zijn aan tropische schelpen cn kox-alen. Aan de tentoonstelling zal een rond leiding en zo mogelijk een causerie-avond, te verzorgen door de heer De Vries, worden toegevoegd. De commissie van voorberei ding doet een dringend beroep op hoofden en onderwijzers van scholen zoveel mogelijk door inzendingen blijken van medeleven te schenken, waarbij ook van schelpen vervaar- digde of met schelpen vex-sierde voorwerpen gaarne worden ingewacht. Ook de te Zand- vooi-t vertoevende gerepatx-ieei'den wordt verzocht, zich niet onbetuigd te laten. Inlichtingen kunnen worden verkregen bij stichting „Touring Zandvoox-t" in de kiosk op het Stationsplein in Zandvoort. VERMINKTE ZIN Tot onze spijt is een zin uit de toespraak die de nieuwe rector van het Haarlemse gymnasium, dr. K. Huibregtse, gisteren bij de aanvaarding van zijn ambt hield, in ons verslag verminkt weergegeven. Zij dient te luiden: „Het verschil tussen nu en vx-oeger is vooral dat er geen sprake meer is van een „blinde en volkomen zekere" leiding der scholieren: jullie worden opgeleid voor een samenleving die niet meer zeker is van zichzelf". Een Joegoslavisch danspaar dat op het ogenblik in Amsterdam optreedt voert als talismanop zijn verre reizen een haan met zich mede. Het dier gaat regelmatig met zijn baas aan de wandel, in iviens kampeer-auto hij tevens dienst doet als „waakhaan". Foto: ivaardig en zelfverze kerd schrijdt de haan-van-de-wereld met zijn baas door het drukke verkeer van de hoofdstad. Uitgenodigd door de classis Goes van de Gereformeerde Kex-ken sprak ds. L. Hoor weg Jr. van Haarlem voor vele ambtsdra gers, organisten en belangstellenden over „Psalmvernieuwing". De Psalmvernieuwing, aldus ds. Hoor weg, is de vervulling van een wens, die al meer dan een eeuw leeft. Spx-eker wees op de invloed van Calvijn op het Psalmgezang in de kerken der reformatie en behandelde voorts de Psalmbundel van Datheen. Naast het vele goede, dat in deze Psalmen lag, waren er ook gebreken. Er was namelijk verzuimd deze bundel op te bouwen uit de Hebreeuwse tekst en er was met de aard der melodieën geen rekening gehouden. Daardoor werden ze onzingbaar. Toch deed deze bundel twee eeuwen dienst. Toen kwam de bex-ijming van 1773, door de Sta ten Genex-aal aan de kerken opgedrongen. Deze Psalmen ademen de geest van de tijd, de leer van God, deugd en onsterfelijkheid (Psalm 14) en die van het deugdzaam leven (Psalm 1). l Een nieuwe berijming Reeds spoedig werd gevx-aagd om een nieuwe Psalmbex-ijming. Op de Synode der Ned. Herv. Kerk van 1872 wex-d gerappor- teex-d, dat 1773 niet voor vex-betering vat baar was en dat gewacht moest worden op pax-ticulier initiatief. In de kring der afge scheiden kerken werd in de classis Goes omstreeks 1840 reeds op een andere be rijming aangedrongen. In dit vex-band be handelde spreker ook het werk van dx\ A. H. van Minnen, dr. Kuyper en dx\ De Moor. Toen ontstor^ in 1936 de berijming van ds. Hasper. Deze genoot grote belangstelling en zelfs de R.K. Kex-k had geen bezwaar. Deze berijming is door deskundigen van verschillende kex-kgenootschappen nauw keurig ondex-zocht en bestudeex-d. Dit had tot gevolg, dat de „Psalter 1948" oixtstond. Hierop konden opmerkingen worden ge maakt en het eindresultaat kwam in 1949. Deze bundel 1949 werd door de Synode der Gex-efox-meerde Kei-ken „definitief" aan vaard met dien verstande, dat de kerken nog gelegenheid hebben kleine wijzigingen voor te stellen. Vervolgens behandelde ds. Hoorweg de verhouding van de andere kei-ken tot deze bundel. Er is nog gelegenheid om mede te wex-ken aan een definitieve eindredactie. Het uitzicht voor samenwerking, ook met de Ned. Herv. Kei-k, is niet zo hopeloos als men soms denkt. Op deze rede volgde een uitgebreide bespreking, waaruit bleek dat er zeer veel belangstelling voor deze zaak bestond. De vergadering werd door ds. Hoorweg met dankgebed gesloten. Zondagavond sprak ds. Hoorweg over hetzelfde ondei-werp in de Gei-efoi-meerde Kei-k te Kapelle. Tweede huisconcert in Heemstede In „Het huis met de sleutels" aan de Bron- steeweg te Heemstede wordt op Zaterdag middag 13 Januari een tweede concert ge geven van werken uit de kamermuziek- litteratuur. Het duo Ans Bouter en Miep van Luin speelt composities voor piano a quatre mains van Joh. Chr. Bach. Beethoven. Brahms. Hindemith en Debussy. Ik ben even op reis voor enkele dagen maar ik heb al mijn bemoeienis met de aarde en haar elliptische loop door het heelal gestaakt. Ik heb alle dra den, die mij verbonden met de activiteiten der wereld een ogenblik los gelaten. Ik loop door straten, die ik nog nooit gezien heb. Ik spreek met mensen, die ik nim mer gesproken heb. Ik zit in koffiehuizen waar ik nog nooit zat. Ex'gens in het schaduwspel der wereld is een open, witte plek. Daar kom ik weer in terug. Doch heel even bemoei ik mij er niet mee. Het is een vreemde gedachte. Maar vx-eemder en wreder is het dat alles toch zijn gewone gang zal gaan. Dat regeringscrisissen tóch zullen uit breken of niet uitbreken. Dat de generaals toch over hun staf kaarten gebogen zullen staan. Dat de opstand der horden over de aarde er niet om gestaakt zal worden. Dat alle holle woorden zullen gezegd en geschreven worden. En alle bittere en zoete, alle vleiende en schampere, alle zachte en alle brutale woorden toch uitgeworpen zullen worden over de aarde. Ofschoon ik mij teruggetrokken heb. Ofschoon ik, terwijl ge dit leest, door een wintex-s park wandel; of door het gezeefde licht van een kathedraal; of langs de oever van een brede rivier, en alle koor den heb losgelaten. Ze liggen achteloos over de stoel naast mijn schrijftafel thuis. Die gedachte is niet zo zelfingenomen als zij lijkt, doch misschien is het tegen deel het geval. Want dié gedachte is eer der pijnlijk van nuchtere hulpeloosheid: Waarom heb ik mij met de wereld en de mensen ingelaten, waarom heb ik alle woorden gelezen en alle redevoeringen aangehoord, en zelf al die woorden, woor den, woorden geschreven en zal ik, terug gekeerd, ze blijven lezen en schrijven en aanhoren wanneer er toch niets verandert als ik heenga en mij versphuil in de stra ten van een verre stad? Alles wat ik verricht kan niet verricht worden. Alles wat ik schrijf kan ongeschreven blijven. Alles wat ik zeg zet de aarde niet uit haar baan en geeft de wex-eld geen nieuwe hoop. Dit denkt ge reeds wanneer ge in de trein zit naar de tijdelijke bestemming. En ge denkt het al die dagen in de verte. Doch zodra zijt ge weex-gekeerd of ge neemt de koorden van de stoel naast de schrijftafel. En 'neemt uw pen ter hand. En vult de open plaats in het silhouet. En gaat u weer met alles bemoeien. Met een hartstocht en een haast alsof het er iets toe deed. Yreemd mensenleven. Tot weerziens op de barricaden! ELIAS Enige verpleegden in lxet Tehuis voor ouden van dagen van de gemeente Haar lem hebben een adres aan de gemeenteraad gericht, waarin zij om een hoger zakgeld verzoeken. De toestand is thans zo, dat ongeveer 75 ouden van dagen, waarvan iets meer dan de helft mannen, in het gebouw aan de Schotersingel volledig worden ver- zox-gd. (De officiële stukken spreken altijd met een lelijk germanisme van „ver pleegd"). De gemeente past ieder jaar het nadelig saldo bij, dat voor 1951 geraamd is op 84.300. Nu krijgen de oudjes behalve hun nor male voeding en kleding bovendien nog enkele dingen die het leven wat veraan genamen, zoals een kopje koffie of thee met een koekje, bij feestelijke gelegen heden een gebakje en een biertje. Boven dien ontvangen zij een wekelijks zakgeld van twee gulden voor degenen die in het geheel niet werken en drie gulden voor hen die lichte corvédiensten verrichten, zoals het helpen bij het aardappelen schil len of het doen van boodschappen. Dit zakgeld wox-dt geheel gebruikt voor een rokertje of een pruimpje, door de vrouwen voor een extra snoepje. Het be drag is niet hoog, maar mag, zo zei men ons van deskundige zijde, dat ook niet worden, omdat anders het gevaar zou bestaan, dat het voor minder gewenste doeleinden, zo als sterke dx-ank en dergelijke, zou worden gebruikt. Bovendien is dit bedrag algemeen ge bruikelijk in den lande. Zonder dat er een officiële regeling bestaat gaan de besturen van dex-gelijke instellingen altijd min of meer bij elkaar te x-ade in dit soort aange legenheden. De door de gemeente Haarlem in de particuliere rusthuizen ondex-ge- brachte ouden van dagen krijgen eveneens twee tot dx-ie gulden per week en dat is eveneens het geval met de door de Diaco nie der Nederlands Hervormde Kerk ver- zox-gde bejaarden. B. en W. adviseren de raad, die mox-gen dit ingekomen stuk zal behandelen, het adres in hun handen om prae-advies te stellen. The Netherlands Trans European Bus lines, die een busdienst onderhield tussen Nederland en Rome, heeft deze dienst in de hex-fst van 1950 wegens buitenlandse concessie-politiek en deviezenmoeilijk- heden moeten staken en het ziet er naar uit dat ook dit jaar deze „tx-ans bus" niet zal rijden. Er zal nu echter een andere vex-binding tussen Nederland en Italië ko men. Er gaan namelijk bussen rijden van Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage via Duitsland, Oostenrijk en Venetië naar Rapallo, aan de Italiaanse gx-ens. Italiaan se busondex-nemingen zullexx daar aanslui ten op de diensten NederlandItalië, zo zei ir. H. Vis, directeur van de N.V. Gel derse Tramwegen die de dienst zal onder houden. De terugreis zal gaan via Fraxik- rijk, Luxemburg en België, waarbij Parijs, Luxemburg en Brussel zullen worden aan gedaan, hetgeen voorheen niet het geval was. Vermoedelijk zal deze dienst begin Mei worden geopend. De reis naar Italië duux-de in 1950 twaalf dagen, maar men hoopt er dit jaar twee dagen minder over te doen. ADVERTENTIE 0E SIGARET VAN SUPERIEURE AMERIKAANSE TABAKKEN

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5