r -Clowntje Rick Veertig Nederlandse vliegers in opleiding genoten zonnige Kerstvacantie in Miami I: Kort en Bondig1 I DINSDAG 9 JANUARI 1951 Twee veekopers verloren het leven bij autobotsing ^Ifllioenen dames Prof. dr. N. A. Donkersloot hield dies-rede over „Galathea" Voorschot op reisgeld voor emigranten naar Canada Paul Henri Spaak over het plan van Mackay Bulgaarse agenten in Joegoslavië Koning terug naar Nepal? Vriendschapsbloem Franse regering krijgt vertrouwensvotum Minister Sean McBride spreekt zijn leedwezen uit Het Brabants Orkest bestaat een jaar Cricket Australië won van Engeland met innings en 13 runs Voor de kinderen l Voetbal Programma van de Haarlemse Voetbalbond Dammen n FEUILLETON Halfweg II kampioen Veertig Nederlandse jongens, die momen teel in Randolph Field (Texas, V.S.) wor den opgeleid voor piloot, hadden een pracht van een Kerstvacantie in Miami, het zee- en zonnebadparadijs van Florida. Ze had den dat te danken aan de gastvrijheid van de moeder van een van hun Amerikaanse vrienden. Deze wist heel Miami in te scha kelen om hen onderdak te bezorgen en ze van de ene verrassing in de andere te doen vallen. De Haarlemmers Ties Boon, Wim Groenink en Joop J. M. van Rijn waren ook van de partij. Ze zwommen net onder de stralende zon in het lauwe water toen ze hoorden dat hun stadgenoten de weg naar de ijsbaan insloegen om van de Hol landse wintersport bij uitnemendheid te gaan genieten. Joop zei: Dit is nog beter dan schaatsen" en Ties beaamde: „Jammer dat we al zo gauw terug moeten." Wim leg de uit dat ze hun voorbereidende training in Randolph Field juist hadden besloten en nu verwacht werden in Williams Field in Arizona voor training in jet-vliegtuigen. Ook Jacob Lagendijk uit Badhoevedorp kon geen woorden genoeg vinden om zijn geestdrift over Miami en de Miamezen te uiten. Maar welbespraakt of niet, de Hol landers hebben het met de meisjes van Florida net zo goed kunnen vinden als met die uit hun eigen streek, hetgeen boven staande foto, die ons door het persbureau van de stad Miami werd toegezonden, wel bewijst. Tegen chauffeur van vracht auto /300,_ geëist Op 3 April van het vorig jaar is op de Leeuwarderweg in Amsterdam-Noord een verkeersongeluk gebeurd, waarbij de vee kopers P. W. Hylkema uit Leeuwarden en Paolo Achili uit Milaan om het leven kwamen. Een trekker met oplegger, geladen met heipalen, was op 3 April tegen zes uur 'smiddags uit Soest vertrokken met be stemming Volendam. De bestuurder de twintigjarige G. M. G., had op de pont, die hem over het IJ bracht, geconstateerd dat het achterlicht van de oplegger niet brandde. Aan de overzijde had hij vergeefs getracht, een garage te vinden en buiten de stad had hij een keer gestopt om te zien of het licht brande. Dit was niet het geval. Op de Leeuwarderweg liep de motor van de truck warm, zodat de wagen niet verder kon. G. had nog getracht de wagen zoveel mogelijk aan de rechterkant van de weg te plaatsen, maar hij durfde met de zware vracht niet de zachte berm in te rijden. Nadat de wagen tot stilstand was gekomen, wilde G. met een schroevendraaier naai de achterkant van de oplegger gaan om het achterlicht te herstellen. Op dat ogenblik was met grote snelheid de auto van de heer Hylkema tegen de heipalen gereden. De wagen werd totaal vernield. De beide inzittenden waren op slag dood. De chauffeur G. had zich in Juni voor de Amsterdamse rechtbank te verantwoor den gehad wegens het veroorzaken van dood door schuld. Hij werd vrijgesproken, tegen welke uitspraak de officier van jus titie -in beroep ging. Maandag werd deze zaak door het gerechtshof behandeld. De procureur-generaal verweet de verdachte, dat hij bij het invallen van de duisternis niet een rode lantaarn aan de heipalen had gehangen. Er was een dergelijke lantaarn in de cabine aanwezig. Daar naar zijn me ning de bestuurder van de personenauto niet goed had opgelet, sprak hij van ge deelde schuld. Hij requireerde tegen G. 300.boete. De verdachte werd verdedigd door mr. F. Verzijl en mr. H. C. A. van Benthem. Mr. Verzijl betoogde, dat het op het ogen blik van het ongeluk nog licht genoeg was om de oplegger op een afstand van hon derden meters te kunnen zien. Vastgesteld is dat de bestuurder van de personenauto een vermoeiende dag achter de rug had en dat hij alcohol had gedronken. Mr. Van Benthem voerde aan, dat ver dachte niet onvoorzichtig is geweest. Hij heeft voorts na het ongeluk zelf tegen de politie verklaard, dat het achterlicht niet brandde. De politie zou dit nooit hebben kunnen vaststellen, want het achterlicht was door de botsing volkomen vernield. Het Hof zal op 22 Januari uitspraak doen. ADVERTENTIE eggen: Voor de handen niets heter dan HAMEA-GELEI. Ter gelegenheid van de 319de dies natalis der Universiteit van Amsterdam heeft de rector magnificus, prof. dr. N. A. Donker sloot, gistermiddag in de aula een rede ge houden die gewijd was aan het gedicht „Galathea" (siet den- dach comt aen) van Pieter Cornelisz. Hooft. Spreker besteedde vooral aandacht aan de philologische moeilijkheden waarvoor de hedendaagse litteratuurbeschouwer zich geplaatst ziet. Er bestaan van dit gedicht vijf verschillende teksten. Hooft placht lang aan zijn gedichten te werken en er veel ver anderingen in aan te bréngen. Al deze va rianten zijn bewaard gebleven, hetgeen er oorzaak van is dat de in latere eeuwen in bloemlezingen en wetenschappelijke uit gaven gepubliceerde teksten niet altijd ge lijkluidend zijn. Ook de juiste verdeling van de dialoog tussen Galathea en haar minnaar levert moeilijkheden op, zodat er in de loop der tijden afwijkende interprataties van zijn gegeven, vaak met eigenaardige psycholo gische reacties. Bovendien moet men er zich rekenschap van geven, aldus spreker, dat dit gedicht niet enkel een berijmd tweegesprek is, maar een klein zangspel, althans een lied, ook al hóórt men het tegenwoordig niet meer als zodanig. Niet voor niets staat er echter boven de tekst aangegeven: op de zangwijs „Gister avont spade sloot ik mijn deur". Professor Donkersloot eindigde zijn rede met voorlezing van het gedicht in zijn ge heel om tenslotte de belangstelling te rich ten op de poëtische schoonheid. Binnenkort vermoedelijk reeds met ingang van 1 Februari zal de Canadese regering aan de immigranten uit Engeland en de andere Westeuropese landen zo nodig een deel van hun reiskosten naar Canada voorschieten. In aanmerking komen gese lecteerde immigranten, gehuwden zowel als or.gehuwden, die zelf niet voldoende geld hebben om hun overtocht te betalen. Zij moeten echter tenminste 30 Canadese dol lars (ongeveer 110,of een evenredig bedrag in de munt van hun eigen land van de passagepx-ijs zelf betalen. De ver strekte voorschotten moeten in Canada in termijnen terugbetaald worden; tot de laatste termijn is afbetaald, mogen de be trokkenen niet van werkgever veranderen. Volgens de Canadese immigratie minister Harris is deze stap genomen naar aanlei ding van de in de praktijk gebleken groter wordende moeilijkheden in ^e verkrijging van werkkrachten, die aan*de Canadese voorwaarden kunnen voldoen. „DORP AAN DE RIVIER" IN HET FRANS VERTAALD De roman „Dorp aan de rivier" van Antoon Coolen wordt in het Frans vertaald en zal verschijnen bij Calmann—Lévy te Parijs. „Nieuw, ingenieus en vooruitstrevend." Gistermorgen heeft Paul Henri Spaak aan de pers een mededeling gedaan aan gaande de vergadering van het bureau van de Raad van Europa die gisteren te Brus sel werd gehouden. Op deze bijeenkomst werd het document onderzocht en besproken, dat 23 December werd goedgekeurd door een speciale com missie van zeven landen, die tot taak had, in politiek en juridisch opzicht vorm te geven aan de resolutie van het Engelse Lagerhuislid Mackay. Het voorstel-Mackay wil van de huidige Raad van Europa twee wetgevende kamers maken. Het tegen woordige comité van ministers zou slechts met unanimiteit besluiten kunnen blijven nemen. Dit comité zou gezien moeten wor den als het Hogerhuis der wetgevende kamers. Het Lagerhuis zou gevo-rmd wor den door de tegenwoordige consultatieve vergadering en besluiten zouden er met tweederde meerderheid van stemmen ge nomen kunnen worden. Een uitvoerend comité zou in het leven geroepen moeten worden en alle boven nationale organen zouden uiteindelijk tegenover dit lichaam verantwoording ver schuldigd zijn. Spaak verklaarde dat het document van 23 December een oplossing, of het begin daarvan, betekent van het probleem, hoe van de Raad van Europa een wetgevend lichaam te maken. Nadat een voorstel, door een nog in het leven te roepen speciaal lichaam aan de beide kamers zal zijn voor gelegd, en aldaar aangenomen zal zijn, zou de beslissing van de beide wetgevende ka mers een Europese wet zijn. De speciale commissie van zeven leden stond voor de uiterst moeilijke taak vast te stellen, hoe zulk een Eux-opese wet kan worden opgenomen in de nationale wet gevingen. Mackays voorstel biedt nog een tweede voordeel. In 1949 werd door de Assemblée een resolutie tot oprichting van een boven nationaal gezag aangenomen. Een duide lijke uitdrukking van zulk een gezag was vóór de desbetreffende resolutie van Mackay nog niet gevonden. Niet alleen zullen de wetgevende kamers, zoals Mackay die zich voorstelt, een bovennationaal ge zag uitmaken, zij zullen door de eenstem migheid, die in het „Hogerhuis" noodza kelijk blijft, ook een internationaal gezag vormen. Paul Henri Spaak sprak als zijn mening uit, dat Mackays plan „nieuw, ingenieus en vooruitstrevend" is. Volgens hem zal het plan echter enerzijds te vooruitstrevend, anderzijds niet gedurfd genoeg worden ge vonden Het bureau heeft nu gisteren, na kennis genomen te hebben van de uitwerking en de vormgeving van het voorstel, zoals op gesteld door de speciale commissie van zeven, het document voorzien van enige opmerkingen, teruggezonden. De speciale commissie zal nu rechtstreeks hierover in contact treden met het comité van mi nisters. Tussen tien en vijftien Maart zal het ministerscomité vergaderen. De eerste zit ting van de Assemblée zal in principe van 5 tot 19 Mei worden gehouden. De tweede zitting zou einde Augustus of begin Sep tember gehouden worden. De Joegoslavische regering heeft een communiqué uitgegeven volgens hetwelk „verscheidene groepen spionnen en perso nen met afwijkende overtuiging door de politie, bijgestaan door de bevolking", ge arresteerd zijn. De groepen waren gewa pend met lichte automatische wapens en de leden hadden een opleiding in Bulgarije gehad. Bij een grensincident in December had den drie personen het vuur op de Joegosla vische grenswachten geopend. Van de drie werden er twee (de een bij een ontsnap pingspoging) gedood. Op het lijk van de een had men 2000 propaganda-pamfletten van de Cominform gevonden. Kort geleden waren 11 met de Cominform sympathise- renden gearresteerd. Negen van hen waren Bulgaren. Het parlement van Nepal heeft besloten tot de terugkeer van koning Tribhoevan op de troon, aldus wordt in gezaghebbende Nepalese kringen te New Delhi vernomen. Naar verluidt heeft het parlement de zienswijze van India gewettigd, dat Tri bhoevan koning moet blijven in het belang van de vrede en het evenwicht in Nepal. Tribhoevan is de gast van India geweest sinds de nationalistische revolutie in Nepal van 11 November. Een Joegoslavisch schip zal vandaag uit Bari vertrekken met 700 ton bloem voor Joegoslavische havens, waardoor de totale hoeveelheid bloem welke uit Italië naar Joegoslavië wordt verscheept in het kader van een noodprogramma van de Ameri kaanse ECA zal worden gebracht op 20.000 ton. Men verwacht, dat binnenkort nog 80.000 ton bloem uit Italië naar Joegoslavië zullen worden gezonden. PARIJS (Reuter). De Franse regering heeft Maandag de eerste vertrouwensstem- ming in de Nationale Vergadering met 323 tegen 226 stemmen gewonnen. Gestemd werd over de eis van premier Pleven, dat de vergadering in tweede lezing de totale herbewapenings- en militaire uit gaven van 740 milliard francs en de hier mee gepaard gaande nieuwe belastingen van 140 milliard francs zou goedkeuren. De regering won met 335 tegen 222 stem men de tweede vertrouwensstemming. De regering had gevraagd een amendement van de x-aad van de republiek (Eei-ste Ka mer) te vei~werpen. waardoor de inkomsten door belastingen, op de burgex-lijke begro ting, verlaagd zouden worden. Met 333 tegen 181 stemmen won de rege ring de derde vertxouwensstemming. Deze stemming betrof het verzoek van de rege ring om de vorige goedkeuring, die de Nationale Vergadering reeds aan het spe ciale wetsontwerp betreffende de hei-be wapening als geheel had gehecht, te be vestigen. De Ierse minister van Buitenlandse Za ken, Sean McBride, spreekt in een gister avond aan de pei-s verstrekte verklaring van „de ernstige ongerustheid en het gi-ote leedwezen, waarmede de Ierse regering heeft kennis genomen van de uitnodiging van de Bi-itse Admiraliteit aan Nederland om een squadron van de Marine-lucht vaartdienst voor oefeningen naar Noox-d- Ierland te zenden". „Voor de regering en het volk van Ne derland", aldus de minister, „hebben wij niets dan de grootste achting en genegen heid. Wij wensen echter niet, dat zij in een situatie woi-den beti-okken, die neerkomt op het zich neei-1 eggen bij een schending van de souvex-einiteit van het lei-se volk en van de gx-ondbeginselen van de demo cratie". AFP meldit, dat minister McBi-ide over deze kwestie sedert 30 December herhaalde malen van gedachten heeft gewisseld met de Nederlandse gezant te Dublin en dat de besprekingen nog voortduren. Het Brabants Orkest, het enige sympho- nie-orkest in Nederland dat op provinciale basis is georganiseerd, bestaat thans een jaar Het is door zijn opzet, arbeidsveld en finan cieringswijze een typisch gewestelijk orkest, gegroeid uit een kamermuziekgroep van elf leden. Dit ensemble is geleidelijk ge groeid tot een orkest van 45 musici. Het is de bedoeling de sterkte in de loop van dit jaar nog met zeven man te vergroten. Het doorgaan hiervan is echter voor een belang rijk deel afhankelijk van een erkenning door het Rijk en de daarmee samenhangende garantie-subsidie van vijftig procent der salarissen. De violist Paul Godwin wil Nederlander worden Pinkus Goldfayn, geboren in 1902 te Sosnowiec in Polen, die onder de naam Paul Godwin bekendheid als violist geniet, heeft een verzoek tot naturalisatie ingediend. Hij kwam in 1933 uit Duitsland naar ons land, waar hij zich in 1939 metterwoon vestigde. Het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft bij de Tweede Kamer op voorrangsbehandeling aangedrongen, mede omdat Paul Godwin zich, aldus de Memorie van Toelichting op het wetsont werp, gedurende de oorlog gedroeg zoals van een toekomstige Nederlander verwacht mocht worden. De derde testmatch tussen Australië en Engeland is op de vierde dag geëindigd in een Australische zege met innings en 13 runs. Australië, dat ook de eerste twee wedstrij den in de reeks van vijf gewonnen had, behoudt dus de cricket-suprematie voor beide landen. In hun eerste innings waren de Austra- liërs bij de lunch uit voor 426 runs, zodat hun voorsprong toen 136 bedroeg aangezien de eerste innings van de Engelsen 290 runs had opgeleverd. Daarna kwamen de Engelsen voor de tweede maal aan bat, maar zij brachten het slechts tot 123 runs, een schamel resultaat waarvoor goeddeels het schitterend spinbowlen van de Australiër Jack Iverson verantwoordelijk was. Iverson nam name lijk zes wickets voor 27 runs in nog geen 20 overs, waarvan 8 maidens. Hij zette de drie beste batslieden van de gasten, Hutton, Washbrook en Simpson aan de kant. Toen waren er 45 runs bijeen. Trevor Bailey, de Engelse fastbowler die zijn duim bij het batten in de eerste innings bezeerd had, ging dapper aan de slag toen zijn ploeg 119 runs voor 6 wickets had. Hij handhaafde zich tot het einde van het spel. De andere invalide van het Engelse elftal Douglas Wright, kon wegens een spierver- rekking niet uitkomen. De Australiërs verloren hun resterende vier wickets nadat zij 64 runs aan de score van de vorige dag hadden toegevoegd en op 426 waren gekomen. Keith Miller maakte zijn century vol en ging door tot 145 not out in iets minder dan zes uur. Hij sloeg één zes en zes viereri. Met Ian Johnson, die 77 scoor de, was een stand van 150 runs opgezet. De laatste wickets vielen in 23 minuten voor 24 runs. De tweede Engelse innings duurde slechts drie en half uur. Het bowlen van Iversop was dodelijk. Hij bowlde vier van zijn slacht offers, de twee anderen werden achter het wicket gevangen door Don Tallon. De scores luiden: Eerste innings Australië: Archer c Evans b Bedser 48 Morris b Bedser 0 Hasset c Bedser b Brown 70 Harvey b Bedser 39 Miller not out 145 Loxton c Bedser b Brown 17 Tallon lbw b Bedser 18 Ian Johnson b Brown 77 Lindwall lbw b Brown 1 W. Johnston run out 0 J. Iverson run out 1 Extra's 10 Totaal 426 De bowlingcijfers waren: Bedser 4—107; Brown 4153; Warr 6—142: Compton 014. Tweede innings van de Engelsen: Hutton c Tallon b Iverson 9 Washbrook b Iverson 34 Simpson c Tallon b Iverson 0 Compton c Ian Johnson b Johnston.... 23 Parkhouse run out 15 Brown b Iverson 18 Evans b Ian Johnson14 Bailey not out 0 Bedser b Iverson 4 Warr b Iverson 0 Wright (afwezig wegens blessure).... 0 extra's 6 Totaal123 Bowlingcijfers: Lindwall 012; Miller 015; Johnston 1—31; Johnson 132; Iver son 627. Spelersnood De Daily Herald meldt, dat vei-wacht wordt, dat Freddie Brown de Engelse captain een noodkreet naar de MCC zal zen den, omdat hij in spelersnood verkeert. Engeland beschikte nog maar over 12 fitte spelers want het team heeft vijf mensen op het ziekemooster staan. Bailey heeft een gebroken duim, Wright een gescheurde dij spier, Dewes lijdt aan voedselvergiftiging, Mclntyre heeft een gescheurde beenspier en Close een verrekte lies. Sport in 't kort STOKE CITY SLOEG PORT VALE. In een overgespeelde wedstrijd voor de derde ronde van de Engelse cup won Stoke City met 10 van Port Vale. Stoke City komt in de vierde ronde tegen West Ham United uit. Ze kropen weer terug in hun schuilplaats en overlegden, wat ze nu moesten doen. Ze keken allebei erg bedenkelijk. „t Is wat moois!" zei Rick. Daar zitten we nouop zee.en hoe moeten we nou van die schuit af komen?" ,.Zeg jij het maar.ik weet het niet!" zei Bunkie benauwd. ,,\Veet je, wat het ergst is?" vroeg Rick. „We zitten hier op de plaats, waar de vissers hun eten bewaren.Stel je voor, als ze nou trek krijgen, dan komen ze natuurlijk hier om wat te halen.En dan zijn we ontdekt, dan pakken ze onsen wie weet, wat ze dan met ons doen!" Bunkie knikte. Hij voelde zich niets op z'n gemak. „Ik weet er maar één ding op," zei Rick nadenkend. „We moeten hier wegkruipen en voorzichtig 'n veiliger plaatsje opzoeken!" Ja, dat leek Bunkie ook 't beste. Heel voorzichtig kropen ze uit het ruim, wegduikend achter elk uitsteeksel. T X i I I X 1' r |c i BINNENLAND De hoofdcommissaris van politic te .Am sterdam vestigt er de aandacht op, dat hier te lande vulpenhouders te koop worden aangeboden, die uiterlijk volkomen overeen stemmen met de geïmporteerde „Parker 51". De imitaties dragen in het zelfde letter type als de echte het merk „P. Arker 51", dus met een punt tussen de letters P en A. Deze imitaties hebben geen gouden pen en zijn ook overigens van zeer slechte kwa liteit. Dc raad voor het Rechtsherstel heeft niet ontvankelijk verklaard het verzoek tot herziening, ingediend door een schuldeiser tegen het vonnis van een andere kamer van de Raad van 30 Maax-t 1950. bij welk vonnis het bekende aanbod van L.V.V.S. aan de crediteuren wei-d nietig verklaard. Ds. J. C. Koningsberger oud hoofd- legerpredikant, is morgen. Woensdag 10 Januari, 25 jaar predikant bij de Nederlands Hervormde Gemeente in de hoofdstad. Dc commandant van het regiment Johan Willem Friso te Assen heeft aan oud sergeant-majoor J. W. Ie Due te 's Graven- hage de medaille voor 36-jarige trouwe dienst uitgereikt. De heer Le Due was tot 1 Juli 1950 vei-bonden aan de stafmuziek te Assen. In de eerste vergadering van de her opgerichte Hoornse Kamer van Koophandel is de directeur van de drukkerij „Noox-d- lolland", de heer E. J. M. Stumpel te Hoorn, gekozen' tot voorzitter van deze Kamer. Tot seci-etaris is benoemd drs. Th. Koning uit Edam. De juridische afdeling komt onder lending van mr. P. C. Avis, advocaat en procureur te Hoorn. De productie van de gezamenlijke Lim burgse kolenmijnen heeft in 1950 12.245.000 ton bedragen. Daarmee is de in 1949 be reikte productie met 540.000 ton over schreden. In Den Haag is ter besparing van stroom een groot aantal lampen van de straatverlichting door minder sterke ver vangen. De nachtverlichting wordt x-eeds 's avonds om elf uur ingeschakeld. De Haagse gemeenteraad heeft beslo ten het taxitarief te verhogen. Voor de eerste 333 afgelegde meters mag f 0,75 worden ge rekend en f 0,10 per 333 meter, die vex-der wordt afgelegd. Voor wachten mag per twee minuten f 0,10 wox-den berekend. Dit stads- tarief geldt niet voor enkele ver van het centrum verwijderde buitenwijken en het vroegere dorp Loosduinen. Daar geldt het dubbele tarief. HAARLEM EN OMGEVING Door de Stads-bibliotheek en Leeszaal van Haarlem zijn in het jaar 1950 aan de Prinsenhofbibliotheek uitgeleend 146.802 werken, aan het filiaal 49.978 werken, te zamen 196.780 werken (v. j. 191.826), waar van 9645 van de Muziekbibliotheek (v. j. 9107). De instellingen werden bezocht door 55.275 en 6534 bezoekers en bezoeksters, te zamen 61.809 (v. j. 59.458). In Amsterdam in aangehouden de een en zestigjarige bouwvakarbeider A. F. H., verdacht van diefstal van een herenfiets, welke op de Gedempte Oude Gracht was gestald. Verdacht van diefstal van een corset, ter waai-de van ongeveer f 100, uit een win kel in de binnehstad is Maandagavond aan gehouden een acht en dertigjarige vrouw. Door verbreking van een ruit heeft men zich toegang verschaft tot het clubhuis van de Bloemendaalse hockeyclub BMHC. Er wordt niets vermist. Mogelijk is men gestooi'd. 1 z V i: Het Zaterdag en Zondag uitgestelde pro gramma van de afdeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond is vastgesteld op Zaterdag 13 en Zondag 14 Januari. Het programma van deze dagen is verschoven naar Zaterdag 20 en Zondag 21 Januari. Nederlands Elftalclub De Nederlandse Elftalclub is uitgebreid met Kuneman (HBS), Dijkgraaf (AGOW) en Busscher (Enschede), zodat het gezelschap thans uit 15 man bestaat. De bedoeling is dit aantal geleidelijk te vergroten met andere spelers nadat zij door hun prestaties bewe zen zullen hebben dat zij voor opneming in de club in aanmerking komen. |o k r t- - z a h I v b k V' u: di b: t£ rc m d< G h< al M ni w te TXXXll 20) Luchtenbeld leerde Ramaar kennen en deze vertelde hem hoe hij nog meer geld kon verdienen en daarna kreeg dit leven voor het eei-st geheimen. „Ik ben blij, dat u mij eens rustig hebt uit laten px-aten. meneer. Er zijn zo weinig mensen, die goed luisteren kunnen en het lucht een mens op, wanneer hij kan zeg gen, wat er op zijn hart ligt. Zal ik nog gauw even een kopje thee zetten?" Op de kleine klok van de boekenkast was het tien voor vier. Over een half uur ging mijn trein. Ik moest afscheid nemen van de huishoud ster. Donkei'lila wolkenflarden dreven over Amsteidam. Een ruwe wind stuwde ze voort. Korte, zwiepende plensbuien deden de mensen van de straat vluchten. Het was al schemerdonker toen ik het Cen traal Station uitkwam. Het brede water voor het station was inktzwart, en de Nicolaaskex-k aan de overkant een som- bei-e steenklomp. Anders wanneer ik in Amsterdam kwam, scheen altijd de zon en op de bx-ug naar het Damrak speelde een oude man op een kx-assende viool een welkomstlied. Dan liep ik snel vex-der om op het Damrak hetzelfde te zien'als Breit- ner zag, toen hij deze schoonheid van wa ter, schepen en oude gevels met volle teu gen in zich opnam en zijn impressies in zijn schetsboek noteerde. Ik voelde me al tijd thuis in deze stad, wist dat ik er wel kom was. Ditmaal was het anders. Ik x-ilde in mijn x-egenjas. Die was er in Breda ook niet heelhuids afgekomen, maar Jos had de scheur in mijn mouw keurig gemaakt. Ze zou het zeker px-ettig vinden, wanneer ik haar opbelde. Straks bij Klinkhamer. Het was bijna zeven uur en ik dacht hem thuis te zullen vinden. Met lijn 13 kon ik er komen, ergens in West. De regen werd door de windvlagen tegen de ruiten van de tram gesmakt en op dat moment had ik er voor de eerste maal geen spijt van, dat ik xiiet naar Zuid-Limburg was gegaan. Klinkhamer woonde in een bovenhuis op het Mercatorplein. Of het twee of drie hoog was heb ik in de korte tijd, dat ik er was niet kunnen ontdekken. Ik klom een hoge grijze stoep op. Na mijn bellen klikte het deux-slot, boven aan de trap vroeg een vriendelijke stem wat ik wenste en ik wist dadelijk, dat dit Sofie was. Toen ik vertelde, dat ik Marijns heette, was alles in orde. Ze kwam me halfweg de trap Voor de competitie van de Nederlandse Dambond in het district Noordholland wer den de volgende wedstrijden gespeeld: Derde klasse: Halfweg IIHillegom II 1010; Ver. Kath. Dammers IIIKijk Uit II 614; Diagonaal I—Halfweg II 911; Kijk Uit II—DOS II 13—7; Kijk Uit II—Hillegom II 515; Ver. Kath. Dammers IIIHalfweg II 8—12; Hillegom II—DOS II 12—8; Kijk Uit II—Diagonaal I 12—8. Wegens terugtrekken van Hin II werden de resterende wedstx-ijden van dit tiental verlox-en verklaard. De stand luidt thans: gesp. gew. gel. verl. pnt Halfweg II 7 6 1 0 13 Hillegom II 7 5 2 0 12 Kijk Uit II 7 4 0 3 8 Bevex-w. Darnel. IV 5 3 1 17 Diagonaal I 6 3 0 3 6 Ver. Kath. Damm. III 7 2 0 5 4 D. O. S. II 6 1 0 5 2 Hin II 7 0 0 7 0 Damclub „Halfweg" II behaalde ongesla gen het kampioenschap. tegemoet, een en al hax-telijkheid. Alleen Klinkhamer was niet thuis en daar kwam ik tenslotte voor. Sofie had blijkbaar zo veel goeds over me gehoord, dat ze zich uitsloofde om me het naar de zin te maken. Ik kreeg botex-hammen, een kop thee en een glas melk en ik moest vertellen over de pleister op mijn hoofd. Sofie was nog een frisse, knappe vx-ouw, die me deed begrijpen, dat Klinkhamer een jaar of twintig geleden tot over zijn oren verliefd was geweest. Ik had het niet erg gevonden de ganse avond in deze degelijk burger lijke huiskamer gezellig gemaakt door een paar schemerlampjes en wat tinnen bor den, te moeten luisteren naar het vx-ien- delijke gebabbel van Sofie en haar vrou welijke zoi-gen te ondergaan. Klinkhamer zou toch zeker nog wel een thuiskomen en dan kon ik hem alles vertellen. Maar ik bezat er het geduld niet voor, ik wilde handelen en daarom ging ik na een uurtje weg. Sofie dacht, dat Klinkhamer wel op het Leidseplein zou zijn. Via een overstapje kwam ik daar te recht. Over het plein veegt een waterkoude wind, die me huivex-end en besluiteloos op de vluchtheuvel doet wachten tot zich iemand bij me zal voegen, wie ik kan vragen waar het bux-eau is. Maar er komt niemand. Een vreemd moment van vex-- latenheid in dit culturele hart van Amster dam. De hal van de stadsschouwburg is verlicht, maar ik zie er geen mens. Wel affiches. Dinsdag.... School der dappe renVan Dalsum...Woensdag vandaag.... ButterflyNederlandse opera.... de mensen daarbinnen zien op dit moment de liefde ontbloeien tussen het vlinderachtige, gedweeë Japanse vrouwtje en de zee-officier Pinkerton ver kunnen ze nog niet zijn met hun lief desspel. het hox-loge om mijn pols ver telt me, dat het half negen isnu is alles nog goed, maar straks, over een uur of twee gaat het misde pantoffels staan dan tevergeefs op Pinkerton te wach ten en Buttefly zal haar smart in schone aria's bezingen. Op de parkeerplaats staan twee taxi's. Of de chauffeurs achter het stuur wach ten op de dixxgen die komen gaan, kan ik niet van hier af zien bij het onrustige licht van de slingerende hanglampen. Ik kan hun vragen me wegwijs te maken. Hier blijven staan, helpt in elk geval ook niets. Klinkhamer komt niet naar me toe en ik moet tocheen claxongileen groen gevaarte glijdt me voorbijstommeling, die ik bendit vex-laten Leidseplein deed me vergeten, dat er nog auto's in Amsterdam rondredendie man achter het stuur, reageerde gelukkig vlug, want ik had geen gelegenheid meer een stap achteruit te doen. Aan zijn ruk aan het stuur heb ik te danken, dat ik niet opnieuw in een of ander wit hxxis tex-echt kom. Jos zal me uitlachen, wanneer ik het haar vertel en misschien zal ze wel zeggen: „Wat mij betreft mag je gerust nog een paar weken komen kuren, als het maar niet ernstig is." Vex-derop maakt de auto een wijde boog en rijdt terug langs de andere kant van het plein. Hij zal toch niet zo galant zijn om te komen vragen, of ik van de schrik bekomen ben? Mox-kwaardig, die wagenkomt me bekend voorhij is groennatuur lijk dat is hetgx-oene auto's schijnen inderdaad een rol in mijn leven te zullen gaan spelenovex-igens heb ik nooit verondersteld, dat Ramaars wagen de enige groene.... Als opgeschoten jongen en ook later las ik boeken over de beroemde detective Geoffrey Gill, wie het echter door de auteur als een kleine fout werd aangere kend, dat hij bij belangx-ijke of verrassen de ontdekkingen de gewoonte had enige malen kort met zijn hoofd te knikken. Ik weet niet hoe ik zo juist gereageerd heb, maar mijn niet te beheersen reflex op wat ik zag, is niet beperkt gebleven tot een knikje. Mijn armen zijn er zeker bij te pas gekomen en het gebaar zou op zijn plaats geweest zijn in een stomme Italiaanse film uit ver vervlogen dagen. Wat er aaxi de ovex-kant gebeurde, vóór in die zijstraat van het plein, is ook een melo-dramatisch gebaar waard. Uit de wagen, uit de groene wagen is een helblond meisje in een wijde bontmantel gestapt en een neger in een lichte jas en een gezette man, die nu het portier van zijn auto afsluit. In lichtende blauwe letters staat er „L'auberge bleu" boven de draaideur, welke de paarse por tier voor de gasten bedient. Ze zijn binnen: Daisy, Ramaar en Joe Robex-ti en ik zeg „Barst!" Tegen wie en waarom weet ik niet, maar ik ben geladen, in een stemming om te willen vechten. Ik ga naar die blauwe kroeg. De zaak gaat me vex-velen en méér dan dat en ik wil de climax, waar ik zo naar verlangd heb. Een paar bon-els, dan ruzie zoeken en dat hele stelIk stap in een plas, die mijn ï-echterzool niet ver werken kan en dat kalmeert me. Ik kijk naar een fotokast en orden mijn gedach ten, terwijl ik tevens eerlijk probeer te zijn. De oox-zaak van mijix nijd ligt in het feit, dat ik het niet vexkroppen kan deze jonge vrouw, deze Daisy, weer iix gezel schap van Joe te zien en bovendien met onherroepelijke zekerheid te weten, dat ze me nog niet onverschillig laat ondanks haar houding, ondanks Jos. Dat is punt één. Wat weet ik verder? Ramaar is ge vaarlijk, in staat een moord te plegen en Daisy weet dat beslist niet. Voorlopig zie ik maar één mogelijkheid: tegenover haar open kaart te spelen en waxxneer zij dat eindelijk ook eens tegen mij doet, zijn we misschien een heel eind vex-der. Klink hamer kan nog even wachten. Ik wil niet dat zij officieel in deze affaire gemengd wordt, maar wie zegt me eigenlijk, dat ze er niet werkelijk bij hoort? Ik geloof niet, dat ik objectief oordelen kan. (Wordt vervolgd). ki tr d£ hf zi. ac w or d£ se sc la di w; sc! m de ve on on be gi' m: in: no w< w; 19 re ve en tei be he ge er fli sp M; sol be er lo| Ige mi tin Ve I vo He en ge' tij. Be uit VÖl mi

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6