OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vroeger Premiers van Britse Gemenebest vóór vredesverdrag met Japan Chinese troepen banen zich een weg ten Zuid-Oosten van Wondjoe West-Duitse minister stelt de Ruhr-autoriteit aan de kaak Eisenhower vandaag in Nederland JhrmrM.van der Goes van Naters sprak niet namens de Partij van de Arbeid Geen overeenstemming over erkenning van Peking Verdeling van strategische grondstoffen wordt georganiseerd De situatie in Korea Het woord is aan Koninklijk Paar en Prinses Beatrix Vrijdag terug Strengere censuur maakt'actuele berichtgeving onmogelijk Partijbestuur is het eens met de voorstellen, die de regering aan Indonesië heeft gedaan Gedwongen export maakt koiennood nijpend Volksverhuizing op Borneo Directeur van voetbalpool gearresteerd Duits-geallieerde bespreking over herbewapening Nederlanders bij aanvallende afdelingen Wolprijzen steeds hoger HET WEER AFGEBEELD Weerbericht 65e JAARGANG No 155 jg Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENS D AG M JANUARI 1951 Haarlems Dagblad 29 5e JAARGANG No S Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate, Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman IN DIE GOEDE OUDE TIJD was het anders dan nu, nietwaar? Het is moeilijk dit begrip tot eigen jeugd te bepalen, als die in het eerste tijdvak der eeuw lag. Want toen barstte de eerste wereldoorlog uit. Maar goed. men kan verder teruggaan in zijn gedachten en in de negentiende eeuw terechtkomen.Toen leefde Nederland, na de Tiendaagse Veldtocht in 1830, die nauwelijks oorlog mocht heten, rustig in vrede voort en plukte welvaart bij de tech nische omwenteling, die deze eeuw ken merkte. Ook waren de mensen braver, degelijker en verstandiger dan nu en voor de jeugd gold dat ook. Maar hoe komt het dan. dat men, de weemoedige, milde, innige dichter P. A. de Genestet opslaand, in een ouderwetse bundel die de data van al zijn werk vermeldt, bij het jaartal 1848 een gedicht vindt onder de titel „Alarmisten"? Daar zegt hij, deze lieden bespottend: „Het menschdom op zijn endje, Veel kinderen en geen centje Verdienen op 't kantoor; Den heelen boel in 't honderd, En half Euroop' geplonderd Dat's alles wat ik hoor." Het is waar dat 1848 een Europees revo lutie-jaar was, dat overigens in dit land zonder opstanden en schietpartijen verliep. Maar niet zonder alarm en angst, zoals verder blijkt uit des dichters woorden, als hij toegeeft dat het ver van amusant is, wat de tijden baren, ,,'t Is vreeselijk en 't is ijselijk, 't is schriklijk en afgrijselijk. en ik heb ook het land! Maar 't ergst van onze plagen zijn toch in onze dagen die kennissen van Job! Het zijn je die menee- ren, die steeds jeremieeren, die altijd la- men teeren. die 't weinig goeds negeeren en eeuwig redeneeren als kippen zonder kop!" Nu ja, zult ge zeggen, maar men kon toen niet voorzien dat het tenslotte goed af zou lopen en na 1848 braken betere tijden aan, waarin de burgerlijke vaderen in be- hagelijke kalmte, in hun heerlijk-bedaarde tempo zonder vliegtuigen, auto's en schrik barend nieuws uit het buitenland, van het leven genoten. Welnu, ik blader verder in De Genestet. In 1851, dus nu precies een eeuw geleden, dichtte hij een ode aan het Gezond Verstand. Het was hetzelfde jaar waarin hij (in November) zijn vermaarde Boutade aan ons weergaloos klimaat wijd de, aanvangend met: „O land van mest en mist, van vuilen kouden regen, doorsijperd stukske grond, vol killen dauw en damp, vol vuns, onpeilbaar slijk en ondoorwaacï- bre wegen, vol jicht en parapluies, vol kiespijn en vol kramp!" en besloten met de raad: „Trek overschoenen aan, gewijde grond der vaderen Gij niet op mijn verzoek ontwoekerd aan de zee." Waar uit, al was het dan maar een boutade, voor degenen die het vergeten moöhten zijn blijkt, dat hij niet iemand was die in dar tele onbezorgdheid en zonder ergernis rondhuppelde. Er school zelfs achter die mild ironische boutade een persoonlijk leed, dat de meesten van ons niet ervaren: De Genestet was een man van zwakke gezond heid; hij moest na weinige jaren zijn taak •als predikant opgeven en hij stierf jong. Maar een somber, zwartgallig mens was hij niet en ook in dat jaar 1851 kwam hij weer in verzet tegen de alarmisten, ditmaal nevens onverschilligen en dwepers gesteld. In zijn ode aan het Gezond Verstand dicht te hij: „Wel mag de man u tot zijn schutsgeest bidden, Die Kerk of Kunst, of Wetenschap en Staat Zal dienen met zijn licht, zijn kracht, zijn raad; Opdat hij mensch en Christen zij te midden Der kranke, der geschokte maatschappij, Vol onverschilligheid, alarm en dweperij." Schrik niet als u alweer leest over een kranke, geschokte maatschappij. Het be treft ditmaal het Heden niet maar slechts de goede, oude tijd: een eeuw geleden, toen het toch allemaal zo vredig geweest moet zijn. Dat wil dus blijkbaar zeggen: alleen achteraf beschouwd ziet het er zo uit. Voor wie er in leefde, er middenin zat, waren de onzekerheden groot en niet velen hadden (de opgewektheid en moed van de lichame- lijk-zwakke De Genestet. Hij leefde niet meer toen de Frans-Duit se oorlog in 1870 nieuwe onrust en op schudding bracht. Alleen in de betrokken landen? Neen, in gans Europa en ook in dit land, want men wist toch maar niet wat er verder gebeuren kon. En economi sche crises schokten met vrij grote regel maat zo ongeveer eens in de tien jaar de wereld in die goede oude tijd. Waarbij velen financieel en maatschappelijk ten onder gingen en anderen in de grootste onzekerheid kwamen te verkeren. Het ge beurde in 1881 dat een jonge man, die ener giek was, een brochure schreef waarin hij middelen aanbeval om uit de economische inzinking te geraken. Ik zou die denkelijk nooit gelezen (hebben als hij, oude man ge worden, mij haar een halve eeuw later niet was komen brengen. Toen was het dus 1931. En weer crisis. U zult u dat herinne ren. „Het is een oud boekje", zei de schrij ver. „U ziet wel: het is vergeeld en de stijl en de spelling zouden allebei herzien moe ten worden. Ze zijn wat verouderd. Het betoog alleen is dat niet. Ik zou het zonder het te veranderen opnieuw uit kunnen geven. Leest u maar". Hij had gelijk. Het is waar dat in die goede oude tijd er geen atoombommen waren en de con flicten niet tussen Oost en West leefden. Zij speelden zich af op wat beperkter gebied. Maar de onzekerheid, het alarm, de onver schilligheid, de crises, de noodzaak van beroep op het gezond verstand ze waren er zoals nu. En er braken veel meer oor- IIogen uit dan alleen die Frans-Duitse, hier genoemd. Er dreigde uitbreiding. En midden in de eeuw moest men zijn opvat ting van de Staat volkomen herzien Velen vonden dat toen onmogelijk, cnuit- j voerbaar. Lees hun nazaten nu. Het leven is nooit gemakkelijk geweest. Het heeft altijd moed en doorzetten geëist en altijd zijn gevaren gehad. Ook voor wij geboren waren. Ook in die goede oude tijd.... R. P. De invoer van Nederlandse appelen in België en Luxemburg is weer toegestaan, met uitzondering van goudreinetten. Voor de uit voer van appelen zijn naar soort en kwaliteit minimumprijzen vastgesteld. LONDEN (Reuter). De premiers van de landen van het Britse gemenebest zijn het eens over het belang van een spoedig vredesverdrag met Japan, aldus een kort communiqué, dat Dinsdagavond te Londen is gepubliceerd. Een woordvoerder ver klaarde later, dat de ministers het cr over eens waren, dat alle bclligcrenten van de jongste oorlog vertegenwoordigd moeten worden op de besprekingen over een vre desverdrag voor Japan met inbegrip van de Sovjet-Unie en communistisch China. Zij waren echter van oordeel dal de be sprekingen voortgang zouden moeten vin den, indien een der betrokken landen wei gerde de onderhandelingen bü te wonen. De conferentie was van mening, dat het mogelijk zou zijn tijdelijk erkenning te verlenen aan de regering van Peking voor dit speciale doel. In gezaghebbende kringen werd Dins dagavond verklaard, dat de ministers „een zeer aanzienlijke mate van overeenstem ming bereikten" met betrekking tot hun po litiek in de U.N.O. Allen waren het eens over het belang van beperking van de om vang van de Koreaanse oorlog.' De ministers spraken tevens over de mogelijkheid van herbewapening van Japan. In kringen, die in nauw contact staan met de conferentie vtordt gezegd, dat hierover aanzienlijke meningsverschillen heersten. Australië en Nieuw-Zeeland wensten, dat uitgebreide garanties zouden worden geschapen, dat de zware Japanse wapenindustrie beperkt zou blijven, even als de marine, de koopvaardijvloot en de zware industrieën. India stelde voor, dat er geen beperken de clausules zouden komen, daar de groei der zware industrieën kan worden gecon troleerd door de toewijzing van grond stoffen. Formosa. De premiers konden geen overeenstem ming bereiken over de toekomst van For mosa. India en Engeland wensten zich te houden aan de verklaring van Caïro, vol gens welke Japan Formosa bij een vredes regeling aan China zou afstaan. De landen, die de regering van Peking niet hebben erkend, steunden de jongste Amerikaanse voorstellen, dat de kwes tie-Formosa zou worden overgelaten aan een conferentie van de raad van ministers van buitenland se zaken. Australië, Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika en Canada blijven zich nóg steeds kanten tegen erkenning van de regering van Peking. India en Pakistan spraken zich er voor uit, dat Japan „zo spoedig mogelijk weer in de familie van vrije landen wordt opge nomen". Japan zou een belangrijke factor zijn bij het bewaren van de wereldvrede. Kasjmir. De premiers hebben voorts de kwestie- Kasjmir besproken. Zij begaven zich daar toe naar het Savoy-hótel, waar de Austra lische premier Robert Menzies wegens griep zijn kamer moet houden. De grootste geheimhouding werd in acht genomen. De premiers betraden het hotel door de achteringang. De nationale vlaggen waren van hun auto's verwijderd. Uit Washington meldt Reuter.dat deze week overeenstemming der Westelijke grote drie wordt venvacht over een voorstel inzake een internationale organisatie voor de ver deling van belangrijke strategische grond stoffen. Het voorstel is het resultaat van bespre kingen, waartoe vorige maand door Tru man en Attlee het initiatief is genomen. Het zal aan het einde van deze week wor den voorgelegd aan de OEES te Parijs. Het plan bevat richtlijnen voor een vrij willige verdeling van bepaalde strategische, schaarse grondstoffen als rubber, zwavel, tin en zink. Beoogd wordt onderlinge con currentie, waardoor de prijzen omhoog gaan, te vermijden. Een centraal lichaam, gevormd door Engeland, Frankrijk, de Verenigde Staten en mogelijk nog andere landen, zal de lei ding hebben. Voor elk afzonderlijk product zullen bovendien commissies in het leven worden geroepen, waarin vertegenwoordi gers van de voornaamste productie- en verbruikslanden zitting zullen hebben. De werking van het plan zal er van af hangen, of de vertegenwoordigers in de verschillende commissies het over een re- geling eens kunnen worden. Na de verovering van Wondjoe en Osan zetten de Noordelij ke aanvallers in Ko- reahun opmars voort in de richting Tae- goc. In het Westen formeren zij een aanvalsfront uit on geveer een kwart millioen manschap pen, dat kennelijk bedoeld is voor een machtig offensief tegen het centrale front. Ten Zuid-Oos ten van Wondjoe is een scheur in het front der verbonden troepen ontstaan van 16 km. breed. Demonstraties in Parijs hadden niet veel om het lijf PARIJS. (Reuter). De Franse regerings leiders zijn „zeer tevreden" over het ver loop van de besprekingen, die generaal Eisenhower vandaag met hen en met de militaire leiders heeft gevoerd, zo wordt in Franse kringen verklaard. Ongeveer 600 politiemannen bewaakten Dinsdag het Astoria hotel te Parijs, waar generaal Eisenhower tijdelijk zijn hoofd kwartier heeft gevestigd. Het aantal de monstranten groeide in de loop van de middag aan tot ongeveer 1500 en men riep „Eisenhower, ga terug naar Amerika" en „Wij willen vrede". Naar Reuter verneemt werd weinig ge volg gegeven aan de communistische op roep tot het houden van een „patriotten- demonstratie". Het verkeer jn Parijs was normaal en slechts in enkele fabrieken legde een beperkt aantal arbeiders het werk neer. Van de 273 door de politie gearresteer de communistische demonstranten zijn er 272 weer op vrije voeten gesteld. Generaal Eisenhower is Dinsdagmiddag om vier uur met een speciaal constella- tionvliegtuig op het Brusselse vliegveld Meisbroek gearriveerd. In enkele woorden die hij tot persverte- Goethe: Al het lyrische moet over het geheel genomen zeer redelijk zijn, maar in bijzonderheden een beetje onredelijk. genwoordigers sprak, verzocht Eisenhower het publiek vooral duidelijk te willen ma ken, dat hij zich in Europa bevindt om bij te dragen tot het handhaven van de vrede en de veiligheid in de wereld. Hierna begaf de generaal zich naar een gereedstaande auto, die hem naar de Amerikaanse ambassade te Brussel voerde. Op het vliegveld Meisbroek waren strenge veiligheidsmaatregelen getroffen. Eisenhower zal te Brussel een onder houd hebben met de eerste minister, Pholien, Paul van Zeeland, in zijn dub bele functie van minister van Buitenland se Zaken en voorzitter van de Atlantische Raad, met de minister van Defensie De Greef en met de Belgische stafchefs van leger, luchtmacht en vloot. Eisenhower vertrekt vanmiddag naar Nederland. Hij komt om vier uur op Schiphol aan. De Koningin, Prins Bernhard en Prinses Beatrix zullen Vrijdag in de loop van de dag van hun wintersportvacantie in Sankt Anton in Nederland terugkeren. Jhr. mr. M. van der Goes van Naters, voorzitter van de P. v. d.,A.-fractie in de Tweede Kamer, heeft een verklaring afge legd over het interview,dat hij op 4 Januari aan een redacteur van het A.N.P. heeft gegeven en waaruit op te maken viel, dat de Partij van de Arbeid in beginsel niet afkerig was van hernieuwde onderhande lingen met Indonesië over Nieuw Guinea op basis van souvereLniteits- overdracht aan Indonesië en voort zetting van het Nederlands beheer gedu rende dertig jaren. Dit interview heeft nogal wat opschudding verwekt en aan leiding gegeven tot geruchten over een kabinetscrisis. Mr. Van der Goes verklaart nu, dat dit interview misverstand heeft gewekt. „Wan neer men mijn nauwkeurige opvatting wenst te weten omtrent wat inzake Nieuw Guinea is geschied en wat de mogelijk heden thans nog zijn", zo zegt de heer Van der Goes, „dan moge ik verwijzen naar mijn artikel in Het Vrije Volk van 4 Januari, dat ik natuurlijk geheel voor mijn rekening neem. Deze zelfde opvattingen heb ik, op een tijdstip dat het voortbestaan van de Nederlands-Indonesische Unie in het geding was, in Indonesië kenbaar willen maken, en daarvoor heb ik de redacteur van Aneta, tezamen met die van het A.N.P., gaarne te woord gestaan. Doordat ik de volgende ochtend naar het buitenland ben vertrokken, heb ik de tekst van het interview niet gezien. Om dezelfde reden kon ik die tekst pas thans corrigeren. De betrokken redacteuren treft hierin geen schuld. Het spijt mij, aldus zelf de oorzaak van het gerezen misverstand te zijn. De voornaamste correctie is wel deze, dat ik geenszins namens de Partij van de Ar beid heb gesproken, terwijl ook de Kamer fractie van het feit van het interview geen voorkennis heeft gehad. Wel was de sug gestie: overdracht van souvereiniteit aan Indonesië met beheer door Nederland voor een lange reeks van jaren één van de door haar gedane suggesties. Zij heeft die sug gesties geopperd, toen de zaak geheel vast gelopen scheen en vóór de regering met haar constructie van Unie-souvereiniteit kwam. Die suggesties moeten dus worden gezien als bijdrage harerzijds om een im passe te voorkomen. In dit verband moge naar aanleiding van een veronderstelling van een der dagbladen, dat deze suggestie mijnerzijds zou zijn doorgegeven aan de Indonesische onderhandelaars, worden ver klaard, dat dit niet is geschied. Mocht de naar Indonesië overgeseinde tekst (die ik evenmin heb gekend) even eens aanleiding tot misverstand geven, dan geldt daarvoor hetzelfde, zo bijvoorbeeld voor de mij in de mond gelegde bewering, dat de P. v. d. A. in een kabinetscrisis een mogelijkheid tot oplossing van de Nieuw Guinea-kwestie ziet. Ik hoop, dat door deze concrete verkla ring het misverstand omtrent inhoud en bedoeling van mijn interview volkomen is opgehelderd." De redactie van het A.N.P. tekent hierbij aan, dat het initiatief voor het verlenen van het interview van de heer Van der Goes van Naters zelf is uitgegaan. Ook het bestuur van de Partij van de Arbeid heeft een verklaring gepubliceerd, waarin het zijn standpunt over de kwestie Nieuw Guinea uiteenzet. Het partijbestuur is van mening, dat het voortduren van het •geschil aanlëiding dreigt te geven tot span ningen, waarvan de gevolgen zowel voor Nederland als voor Indonesië zeer nadelig kunnen zijn en dat dus gepoogd moet wor den het geschil alsnog te regelen. Het stelt yart, dat de regering in een tweetal voor stellen, enerzijds betreffende de overdracht der souvereiniteit aan de Nederlands-Indo nesische Unie en anderzijds, bij een onver hoopt niet aanvaarden van dit denkbeeld door Indonesië, door het voorstel tot het inroepen van internationale bemiddeling blijk heeft gegeven niet vast te houden aan de uitsluitende Nederlandse souvereiniteit over Nieuw Guinea. Het partijbestuur is van oordeel, dat het standpunt der Nederlandse regering, in deze beide voorstellen ingenomen, een aan vaardbaar uitgangspunt vormt voor verdere onderhandelingen tussen Nederland en In donesië; het spreekt de hoop uit, dat beide regeringen, mede in verband met de ern stige internationale toestand, er alsnog in zullen slagen op deze basis de onderhande lingen opnieuw te beginnen. Onze correspondent te Bonn telefoneer de ons hedenmorgen: In een radiorede heeft de bondsminister van Economische Zaken, prof. Ehrhard, Dinsdagavond een dringend beroep op de West-Duitse bevolking gedaan om bij het kolenverbruik de uiterste spaarzaamheid te betrachten. Hij. wees erop, dat steenkool het fundament van.de zich herstellende Duitse economie is en dat zijn bemoeiingen om deze economie van een voldoende be voorrading te verzekeren, alleen succes kunnen hebben, als hij daarin door de be volking wordt gesteund. Bitter waren zijn opmerkingen over de internationale Ruhr- autoriteit, die volgens hem ondraaglijke export-eisen stelt en ondanks Duitse pro testen blijft stellen. Om zijn betoog kracht bij te zetten, haal de hij het voorbeeld van Engeland aan, dat in het eerste kwartaal van het vorig jaar 3,1 millioen ton naar het vasteland uitvoer de en in het eerste kwartaal van dit jaar slechts in staat is een millioen ton daar voor uit te trekken, met als gevolg dat ook West-Duitsland zijn in het handelsverdrag DJAKARTA (Aneta). Hel Indonesi sche parlementslid Djoko Prawiro heeft aan Aneta medegedeeld, dat de uitwijking van Daj akkers naar Brits-Noord-Borneo een zodanige omvang aanneemt, dat deze zaak de volledige aandacht van de rege ring dient te hebben. Het gaat hier om de grensstammen van de Apokajan-Dajakkers, waarvan het totaal geschat wordt op 22.000. Een kwart maakt zich reeds gereed om de grens over te steken. Een gedeelte is reeds vertrokken. De autoriteiten van Brits- Bomeo zouden zich reeds tot de Indonesi sche regering gewend hebben voor nadere inlichtingen. De heer Djoko Prawiro zeide, dat hij. on- gerust was over de mogelijkheid, dat ook de Dajakstammen in West-Borneo aan deze „volksverhuizing" zullen gaan meedoen. De voornaamste oorzaak ligt op het terrein van de godsdienst. Een christenambtenaar zou aan de heidense stammen moeilijk heden in de weg leggen bij de uitoefening van hun riten, aldus het parlementslid. toegezegde 250.000 ton niet ontvangt. Te zelfdertijd moet dit steenkool-importeren de Duitsland zich verplichten in de komen de maanden evenveel te exporteren als in de tijd, voprdat de kolencrisis uitbrak, door de reeds toen veeleisende Ruhr-autoriteit is bepaald. De Duitse mijnwerkers werken nu met extra-ploegen om de productie te verho gen. Prof. Ehrhard heeft hen er in zijn rede voor bedankt en tegelijk beloofd, dat nog 100.000 woningen voor hen zullen worden gebouwd. In het afgelopen jaar zijn meer dan 30.000 woningen voor hen gereed ge komen. De bijzondere prestaties, welke de mijnwerkers verrichten in de gedachte, dat zij daarmede hun eigen volk dienen, dreigen, volgens prof. Ehrhard, door de politiek van de Ruhr-autoriteit echter vooral aan het buitenland ten gunste te vallen. Zijn rede was kennelijk bedoeld om de Duitse bevolking in te lichten over de kwestie van de gedwongen export van Duitse steenkool, die tot nog toe hoofd zakelijk een „intieme" aangelegenheid is geweest, zoals ook de Ruhr-autoriteit bij het niet in kolennood-verkerende publiek een onbekende grootheid was. Het zal nu wel niet lang meer duren of deze autori teit wordt het zwarte schaap van alle Duit sers, die in deze dagen in de kou zitten, niet meer kunnen koken wanneer zij willen, en niet met de trein kunnen reizen die wel in het spoorboekje staat, maar wegens kolen- gebrek is uitgevallen. De Haagse politie heeft de directeur van de voetbalpool-onderneming „The Nether lands Goal", P. J. van der V. uit Den Haag, gearresteerd. Van der V. wordt verdacht van bedrog. Hij zou in zijn prijsvraagblad hebben ge publiceerd, dat aan bepaalde personen, die voetbaluitslagen op de juiste wijze hadden voorspeld, grote geldsbedragen waren uit gekeerd. Deze mensen hebben nimmer aan een voetbalprijsvraag deelgenomen en ook nooit geld" van „The Netherlands Goal" ontvangen. TOKIO, 10 Januari (Reuter). Heden woedde ten Zuiden van het in midden- Korea gelegen belangrijk knooppunt van wegen en spoorwegen Wondjoe, ongeveer negentig kilometer ten Zuid-Oosten van Seoel, een hevige strijd tussen de verbon den en de communistische troepen, die onder verblindende sneeuwstormen werd uitgevochten; In frontberichten wordt ge meld dat beide partijen reeksen aanvallen uitvoerden. De communistische strijdkrachten zijn tot op een afstand van ruim 120 kilometer hemelsbreed van Taegoe doorgedrongen na zich ten Zuid-Oosten van Wondjoe een doorgang te hebben gebaand van 16 kilo meter breed en 48 kilometer diep. Sinds de verovering van Wondjoe hebben duizenden Chinese manschappen ten Zuid-Oosten van de stad een boogvormig front gevormd. Zij bevinden zich thans op slechts enkele kilo meters afstand van Tanjang, even bezijden de hóofdweg van West naar Oost, die van Tsjoengojoe naar de Oostkust leidt. Uit dit gebied leiden verschillende wegen Zuid waarts naar Taegoe. Volgens frontberichten hebben de geal lieerde troepen zich in goede orde zonder veel moeilijkheden op sterkere stellingen teruggetrokken. Dinsdag zijn voor het eerst geallieerde functionarissen en gewezen Duitse gene raals bijeen geweest voor een informele bespreking ovèr de wijze waarop West- Duitsland eventueel herbewapend zal wor den in het kader van het Atlantisch pact. Een geallieerde woordvoerder zeide, dat men niet diep op de bewapeningsvraag stukken ingegaan was. Binnen een week zou de volgende vergadering gehouden worden. Naar men verwacht zal deze reeks besprekingen een maand in beslag nemen. Aan de bijeenkomsten zou geen bijzon dere publiciteit geschonken worden. Men zou een rapport opstellen, dat kon dienen als basis voor de besprekingen tussen kan selier Adenauer en de geallieerde Hoge Commissarissen. Van Duitse zijde is verklaard, dat een der belangrijkste kwesties, die de Duitse delegatie op de voorgrond zou stelllen de kwestie van het zenden van geallieerde versterkingen naar Duitsland zou zijn. Generaal MacArthur heeft gewaar schuwd, dat meer dan een kwart millioen Chinese communisten, in staat om een machtig offensief te ontketenen, langs een front van ongeveer 110 km staan opgesteld in West-Korea. Hij verklaarde, dat deze legers op een aantal plaatsen tegelijk zouden kunnen toeslaan. De censuur op het Koreaanse oorlogs nieuws is zo streng geworden, zo meldt Reuters correspondent te Tokio, dat het officieel niet mogelijk is meer over de UNO-troepen te zeggen, dan dat zij in Korea zijn. De censor streept thans ook af brekende commentaren op UNO-troepen of commandanten, genoemde verliezen en zelfs bewegingen van guerillastrijders. Het feitelijke nieuws moet thans aan officiële communiqués worden ontleend, die soms 24 uur op de gebeurtenissen ten achter zijn. Afdelingen der verbonden troepen die in een verblindende sneeuwstorm met de bajonet op het geweer aanvielen, hebben de vijand Dinsdag even ten Zuiden van het centrale Koreaanse knooppunt Wondjoe ongeveer 5 km. teruggeworpen. Na een dag van felle gevechten werden bij het vallen van de avond door de Amerika nen, Fransen en Nederlanders die aan de aanval deelnamen de toppen bereikt van hoge heuvels op slechts 3 km. van Wond joe, zo meldt de United Press correspondent Joseph Quinn van het centraal-Koreaanse front. De geallieerde tegenaanval belette de vijand voor het ogenblik zijn actie in cen- traal-Korea door te zetten. Deze actie had ten doel de aftocht van het Amerikaanse achtste leger af te snijden. Geen communiqués meer Volgens mededelingen van het hoofd kwartier van MacArthur te Tokio zullen van morgen, 11 Januari af, geen communi qués van de strijd op Korea meer worden uitgegeven. Op de heden te Sydney gehouden wol veiling werden nieuwe recordprijzen be taald. Maandag waren de wolprijzen reeds 20 procent hoger dan die op de veilingen in December en volgens de makelaars zag het er naar uit dat een nieuwe stijging zou beginnen. Het weer In ons land wordt thans beheerst door een rug van wat hogere luchtdruk, welke vergezeld gaat van weinig bewolking. Nachtelijke uitstraling bij heldere hemel was er oorzaak van dat op ver schillende plaatsen in de afgelopen nacht de temperatuur tot even beneden het vriespunt daalde. De zonnestraling doet echter overdag het kwik weer tot boven het nulpunt oplopen. De depressie bij de Golf van Biscaye begint zich nu op te vullen. Een nieuwe, zeer diepe depressie bevindt zich nu ten Zuiden van Groenland Een der fronten, die met deze depressie samenhangen, is juist op het kaartje te zien. MIST SNEEUW REGEN f MOTREGEN A HAGEL 7 BUIEN K ONWEER O ONBEWOLKT O LICHT 8EW. 3 HALf8EW ZWAAI} BEW GEHEEL BEW SCHEIDINGSLIJN-PRONT-TUSSEN LUCHT VAN k VERSCHILLENDE HERKOMST vaSTAND VAN DIT TEKEN GEEFT OE WINDRICHTING AAN-, IEDERE HELE DWARSSTREEP IS EEN WIND SNELHEID VAN V;JF METER PER SECONDE /^TEMPERATUUR lOOS ISOBAAR BELANGRIJK NEERSLAG- GEBIED CENTRA: H HOGE DRUK L LAGE DRUK IETS MINDER KOUD DES NACHTS Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond, opgemaakt te 10 uur: Verder toenemende bewolking met plaatselijk enige regen, voorname lijk in de Westelijke helft van het land Matige tot krachtige, later langs de kust mogelijk harde wind tussen Zuid en Zuid-West Van nacht iets minder koud. Morgen overdag ongeveer dezelfde tempe ratuur als vandaag 11 Januari Zon op 8.45 uur, onder 16.51 uur. Maan op 10.51 uur, onder 21.45 uur. Hoon f-n laai: water te Mmuiden Donderdag 11 Januari Hoog water: 6.13 en 18.30 uur. Laag water: 1.54 en 14.14 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1