Hoe de nieuwe huurprijzen vastgesteld moeten worden EF SNEL BUITEN ADEM ABDIJSIROOP r ^ïhebji Sedert de bevrijding werden duizend woningen voltooid PANDA EN DE MEESTER* BEDIEN DE Overzicht van de belangrijkste bepalingen der Huurwet Radio geeft Donderdag Q Wereldnieuws ZWITSALETTEN WOENSDAG 10 JANUARI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Soldaat nam geld weg uit brieven Faillissementen Surséance van betaling Beperking verbod inzake lichtreclames gevraagd Staat eist nietigverklaring van Bertha Hertoghs huwelijk 2 V ADVERTENTIE Nu op 1 Januari 1951 de Huurwet in werking is getreden tegelijk met de ver laging der Loon- en Inkomstenbelasting blijkt, dat zeer velen moeite hebben met het vaststellen van de nieuwe huurprijzen. Wij geven daarom nog eens een overzicht van de voornaamste bepalingen der nieu we wet. Deze wet en haar uitvoeringsvoorschrif- ten geven regels, waarnaar de huren be rekend moeten worden. Dit zijn de maxi mum-huurprijzen, hetgeen betekent, dat partijen wèl gebonden zijn aan een lagere huurprijs, indien zij deze overeengekomen zijn. maar niet aan een hogere. Op alle postkantoren is een beknopt overzicht van de vaststelling? der huurprij zen tegen betaling van tien cent voor het publiek verkrijgbaar. De Huurwet geldt niet voor de pension- prijs. welke de pensiongast aan de pension houder betaalt. 'De pensionprijzen blijven geregeld in de Prijzenbesehikking Pensions 1949. De huurprijzen voor woonschepen en woonwagens zijn vrij. Huur van vóóroorlogse woningen met 15 pet. verhoogd De Huurwet zegt: de huurprijs van een, vóór 27 December 1940 tot stand gekomen woning is gelijk aan de oude huurprijs, ver meerderd met 15 pet. De oude huurprijs is de huurprijs, welke verschuldigd was op de dag, voorafgaande aan de datum van inwerkingtreding van de Huurwet. Men lette op het woord „verschuldigd". Ook al betaalde op 31 December 1950 de huurder een hoger bedrag, dan is hij toch slechts verschuldigd de op die dag nog geldende maximum-huurprijs volgens de bepalingen van het Huurprijsbesluit 1940. Dit besluit trad op 27 Deixmber 1940 in werking en bepaalde de himxn van de vóór die datum tot stand gekomen woningen op het peil van 9 Mei 1940. De nieuwe huur is dlxs gelijk aan de huurprijs, welke op 9 Mei 1940 gold, vermeerderd met 15 pet. Nieuwe huizen De huren van de op of na 27 December 1940 tot stand gekomen woningen zijn niet verhoogd. Ingevolge het Huurprijsbesluit. Nieuwbouw 1944 werden de huren van deze woningen door de prijzenbureaux van on roerende goederen vastgesteld. Bij het in werking treden van de Huurwet zijn deze bureaux echter opgeheven. De groep na de oorlog tot stand gekomen huizen wordt gesplitst in bouwwerken, welke met subsi die tot stand zijn gekomen en die, welke geheel voor rekening van de eigenaar ge bouwd zijn. De huren van laatstbedoelde huizen zijn vrij. De huren van de met over heidssteun tot stand gekomen huizen zullen door de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting worden vastgesteld, met dien verstande, dat die huren niet hoger dan 30 pet. boven het vóóroorlogse hum- peil zullen mogen liggen. Meervoudige bewoning Huizen, die vroeger door één gezin wer den bewoond, zijn thans vaak bewoond door twee of meer gezinnen. Hierdoor wordt de slijtage groter en stijgen dienten gevolge de onderhoudskosten voor de ver huurder. Het is billijk, dat deze daarvoor iets meer huur ontvangt. Ingevolge de Huu- prijsuitvoeringsbeschikking 1948 mocht de huurprijs door de eigenaar worden ver- ADVERTENTIE Maak Uzelf niet wijs, dat kort ademigheid „Nu eenmaal bij Uw gestel hoort!" Neem het snel werkende, verzachten de middel,dat het taaie en gevaarlijke slijm oplost: r AKKERS HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Sluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Morgenwijding. 9.25 Platen' 9.35 Platen. 10.30 De Antwoordman. 10.45 Platen. 10.50 Voor kinderen. 11.00 Platen. 11.45 Een hengelaar vertelt. 12.00 Sopraan en orgel. 12.30 Weerbericht. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.20 Populair concert. 13.45 U kunt het geloven of niet. 13.50 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Piano. 15.00 Voor zieken. 16.00 Platen. 16.30 Zender. 18.00 Nieuws. 18,15 Wenken voor biljarters. 18.20 Sport. 18,30 Concert. 19.00 De brandweerman. 19.10 Film- en operette-melodieën, 19.50 Tien-jarig bestaan Garderegiment Prinses Irene. 20.00 Nieuws. 20.05 Radioschaakwedstrijd Noorwegen—Ne derland. 20.06 De groeten van nuchter en. 20.20 Philharmonisch orkest. 21.20 Hoorspel. 22.40 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.30 —24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Morgengebed. 7.30 Slui ting, 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Omroeporkest. 14.00 Promenade-orkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.30 Platen. 15.45 Bijbellezing. 16.30 Sluiting. 18.00' Voor de jeugd. 18.30 Causerie. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.15 Levensvragen van allerlei aard. 19.30 In dienst van het vader land. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Radioschaakwedstrijd NoorwegenNeder land. 20.06 Gevarieerd programma. 22.00 Pla ten. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12,00 Platen, 12.15 Piano en zang. 12.30 Weerberichten. 12.33 Voor landbouwers. 12.40 Piano en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 en 14.00 Platen. 15.00 Engelse les. 15.15 Platen. 15.40 Franse les. 16.00 Kamermuziek. 16.30 Cau serie. 16.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Pla ten. 17.15 Voor kinderen. 18.15 Platen. 18.25 Ornithologische kroniek. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.30 Vlaamse liederen. 19.50 Politieke causerie. 20.00 Verzoekpro gramma. 21.00 Klankbeeld. 21.30 Platen. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Strijkkwar tet. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. hoogd, indien de huurder aan personen, die niet tot zijn gezin of huispersoneel behoor den. inwoning verschafte. De verhoging variëeerde van 5 tot 30 pet., al naar gelang het aantal inwonende personen. Deze rege ling is echter sedert 1 Januari 1951 ver vallen. In de plaats hiervan zijn de volgende huurverhogings-percentages gekomen 4 pet. bij inwoning van vier of vijf per sonen; 8I2 pet. bij inwoning van zes of zeven personen; 13 pet. bij inwoning van acht of meer personen. Een pensionhouder of kamerverhuurder, die ingeschreven is bij de Bedrijfsgroep Horeca, moet echter steeds 13 pet. toeslag aan de eigenaar betalen, ongeacht dus het aantal medebewoners. De Huurprijsuitvoeringsbeschikking 1948 gold alleen voor het geval dat de h u u r- d e r inwoning verschafte. De nieuwe re geling geldt ook als de eigenaa r, het zij als hoofdbewoner inwoning verschaft, hetzij (niet zelf hoofdbewoner) op of na 1 Januari 1951 rechtstreeks aan meer dan één gezin een woning heeft verhuurd. In het laatste geval moet het grootste gezin buiten aanmerking worden gelaten bij de berekening van het aantal inwonende per sonen. Bij de berekening van de nieuwe huren moet eerst een eventuele huurverhoging, welke op grond van de Huurprijsuitvoe ringsbeschikking 1948 was toegepast, van de oude huur worden afgetrokken. Een en ander moge met het volgende voorbeeld worden verduidelijkt: een huur der, die aan acht personen onderverhuurde, betaalde op 31 December 1950 een huur van 130 per maand. Dit bedrag bestond uit twee bestanddelen, n.l. 100. zijnde de huurprijs op 9 Mei 1940, en 30, zijnde 30 pet. van 100 wegens inwoning. Wij trek ken nu eerst het bedrag van 30 van de oude huurprijs van 130 af. De overblij vende 100 wordt vervolgens met 15 pet. verhoogd. Het aldus gevonden bedrag van 115 wordt wegens inwoning verhoogd met 13 pet. of 14.95. De nieuwe huurprijs welke de eigenaar ontvangt, bedraagt dus 129.95. Kamerbewoners De huur van een gedeelte van een huis is gelijk aan een evenredig deel van de huur van het gehele huis. Dit geldt echter alleen, indien de verhuurder niet zelf in het huis woont. Bewoont de verhuurder zelf een gedeelte van het huis, dan wordt de aldus berekende huurprijs met 20 pet. verhoogd. Deze verhoging is te beschouwen als een vergoeding voor het ongerief, dat de verhuurder ondervindt, wanneer hij een deel van zijn woning aan anderen moet afstaan. Nemen wij in ons hierboven gesteld voor beeld eens aan, dat een onderhuurder een tiende gedeelte van het huis van de huur der heeft gehuurd, dan betaalt hij een tien de gedeelte van 129.95, d.i. 13, vermeer derd met 20 pet., derhalve in totaal 15.60. In theorie is dit een heel mooie regeling voor de kamerbewoners. Maar hoe zal de practijk zijn? Tot op heden betalen de meeste kamerbewoners een veel te hoge huur, uitsluitend en alleen terwille van de lieve vrede. Uit angst voor représaille maatregelen en plagerijen wagen zij het niet minder huur te betalen. In deze dwangtoestand betalen de meeste kamer bewoners veel te veel. De hierboven besproken prijzen zijn de huren van ongemeubileerde woningen of gedeelten daarvan. Voor het gebruik van meubelen of stoffering wordt de huurprijs vermeerderd met een bedrag, berekend naar 20 pet. 's jaars van de verkoopwaarde op het ogenblik van ingebruikgeving. Voor het verbruik van water, gas en electriciteit mag de verhuurder niet meer in rekening brengen dan de werkelijke kosten of de naar redelijkheid geschatte kosten. Huuradviescommissies In de plaats van de Prijzenbureaux voor Onroerende Goederen zullen de Huur adviescommissies komen. Zoals de naam reeds aangeeft, zullen deze commissies slechts kunnen ad\'iseren, zulks in tegen stelling tot de prijzenbureaux, wier prijs vaststellingen voor partijen bindend waren. Er is echter nog een verschil. Het prijzen- bureau stelde op verzoek van verhuurder of huurder gratis de huur vast. Voor eexx advies van de commissie zal daax-entegen door de partij, die daarom gevraagd heeft, een vergoeding van 2.50 verschuldigd zijn. Het is de bedoeling, dat de Huuradvies commissie als vredestichtster zal optreden. Blijkt het evenwel niet mogelijk de zaak in der minne te schikken, dan kan de ver huurder of huurder zich tot de kanton- Steek eens .naast Uw gewone sigaret Boston op en U zult constateren: BOSTON,de ideale combinatie van rijke Virginia-smaak en perfecte mildheid. De advocaat-fiscaal bij het Hoog Militair Gerechtshof heeft een gevangenisstraf van twee maanden geëist tegen de 22-jarige soldaat H. G. D. uit Amsterdam. D. heeft op het veldpostkantoor te Amsterdam geld weggenomen uit een aantal brieven. De krijgsraad heeft hem deswege tot zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld, een vonnis waartegen de audi teur-militair in beroep kwam. De advo caat-fiscaal vond het gepleegde feit te ernstig om met een voorwaardelijke ge vangenisstraf te worden afgedaan. De raadsman zag evenwel verzachtende omstandigheden in de naar zijn oordeel zeer onoordeelkundige wijze, waarop het veldpostkantoor in Amsterdam was inge richt. Dit heeft de ontsporing van ver scheidene militairen in de hand gewerkt, aldus pleiter. Hij. vroeg een voorwaar-de- lijke straf. In Veldhoven heeft een der zoons van de familie H. 's nachts met een revolver op zijn beide bij hem op de kamer slapende broers geschoten. De ene kreeg een schot in ziin buik, de andere in zijn dijbeen. Beiden zijn naar een ziekenhuis te Eindhoven ver- vervoerd. De dader is naar een zenuw inrichting overgebracht. De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: de Naamloze Vennootschap N.V. Nedex-- landse Visconservenfabriek S.V.C., gevestigd en kantoorhoudende te IJmuiden, gemeente Velsen, Industriestraat 43/45. Rechter-com- missaris: mr. C. G. Bijleveld. Curator: mr. T. A. M. A. van Löben Seis, advocaat en px-o- eureur te Haarlem. Jacobus van den Bos, aannemer, wonende te Zaandam, Tolstoisiraat 34. Rechter-com missaris: mr. C. G. Bijleveld. Curatrice: mej. mr. M. Gooszen, advocate en procureur te Haarlem. i J. H. J. Luiken, schoenwinkelier, wonende te Zaandam, Westzijde 50. Rechtei'-commis- saris: mr. C. G. Bijleveld. Curator: mr, M. B. Cbhen, advocaat en procureur te Aerdenhout. C. F. Hermsen, zonder beroep, wonende te Haarlem, Middenweg 58. Rechter-commis- saris: mr. C. G. Bijleveld. Curator: mr. F. J. D. Theyse jr., advocaat en procureur te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: N. Kaayk, wonende te Beverwijk, Wilgenhoflaan 40, aldaar zaa£- doende en handelende onder de naam Eerste Beverwijkse Slijp- en Polijst- inrichting. Bij arrest van het Gerechtshof te Amster dam is,' na gedaan hoger beroep, vernietigd het vonnis van de rechtbank te Haarlem d.d. 14 November 1950, waarbij Pieter Jacobs, koopman, wonende te Haarlem, Wilhelmina- park 13, in staat van faillissement werd verklaard. Bij beschikking van de rechtbank is de op 21 Februari 1950 aan Johannes Josephus Kapiteyn, wonende te Heemstede, Burg. van Lennepweg 18, alleengerechtigd bedrijf- houdende onder de firma Juffermans en Kapiteyn te Lisse, verleende definitieve surséance van betaling verlengd voor de tijd van anderhalf jaar, met benoeming van mr. O. H. van Wijk, advocaat en procureur te Heemstede, tot bewindvoerder. Op Woensdag 24 Januari zal prof. dr. G. M. den Hartogh het rectoraat over de Theologische Hogeschool der Gereformeerde Kex-ken te Kampen overdragen aan zijn op- volger. prof. dr. H. N. Ridderbos. Nieuwjaarsrede van de burgemeester ADVERTENTIE GABARDINE REGENJASSEN rechter- wenden met het verzoek de huur vast te stellen. De beslissing van de kan tonrechter is bindend. Verhuurder en huurder niet meer strafbaar bij te hoge huur Ingevolge 'de Prijsopdrijvings- en Ham- sterwet 1939 waren tot en met 31 December 1950 bij een te hoge huurprijs beide par tijen strafbaar, dus zowel de verhuurder, die een te hoge prijs bedong of aannam, als de huurder, die een te hoge prijs beloof de of betaalde. In de praktijk werd alleen de verhuur der strafrechtelijk vervolgd. Dei-halve kon de hum-der zich zonder straf te vrezen tot de prijzenbureaux voor onx-oerende zaken wenden met het vex-zoek de maximum huurprijs vast te stellen. Bij het in werking treden van de Huur wet heeft die strafbaarheid opgehouden te bestaan. Nu behoeven verhuurders, die een te hoge huur vragen of aannemen geen straf meer te vrezen. Hierin schuilt naar onze mening een gevaar voor prijsopdrij ving vooral bij verhuring van kamers. De huurders kunnen zich daax-tegen ver zetten. Zij behoeven niet méér te betalen dan de maximum-prijs. Alvorens hedenmiddag' de beraadslagin gen in de eerste vergadering van het nieuwe jaar van de Haarlemse gemeente- raad aan te vangen, heeft burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers een korte terugblik geworpen op hetgeen het afgelopen jaar voor de gemeente Haarlem bracht. Ook heeft hij gesproken over de vooruitzichten voor .dit jaar en de taak, welke de raad daax'bij wacht. Het woningvraagstuk bleef ook in 1950 een benauwend probleem. De zorgen op dit punt zijn vooral in de laatste tijd nog' druk kender geworden. De voox-naamste oorzaak blijft het voor de jaarlijkse behoefte te ge ring bouwvolume, dat aan Haarlem kan worden toegewezen. Daar is als nadelige factor nog bijgekomen de noodzakelijk ge worden huisvesting van gerepatrieerden. Blijkens de gegevens van het gemeentelijk bureau voor huisvesting bedroeg het aan- tal z.g. onhoudbare gevallen einde Decem ber 160 tegen 140 een jaar geleden. Het aantal zeer ux-gente gevallen was 1518 tegen 1372 een jaar geleden. Sedert de bevrijding zijn in deze ge meente precies 1.000 woningen voltooid, waarvan er 442 in 1950 gereed kwamen. Er zijn thans 508 woningen ixx aanbouw. De groei van Haarlem in aantal inwo- ners ging gestadig voort. Er was in 1950 een geboox-te-overschot van 1891 zielen. Daarbij kwam een kleine vermeerdering door meer vestiging dan vertx-ek, zodat uiteindelijk de Haarlemse bevolking met 2016 zielen is toegenomen. Toestand der financiën zorgelijk. Spreker vex-volgde, dat de mededeling, dat de toestand van de gemeentefinanciën zorgelijk is, noch een nieuw, noch een op wekkend geluid vormt. De uitkeringen welke de gemeenten uit het gemeentefonds ontvangen, zijn onvol doende om het normale accres van de uit gaven te kunnen opvangen. Deze uitgaven worden bovendien veelal sterk opgevoerd door maatregelen van de regering. Niet on vermeld mag blijven, dat er bij de gemeen ten een toenemende onrust valt te consta teren. Nieuwe lasten worden aan de ge meenten opgelegd, gewekte verwachtin gen worden niet ingelost en in het thans aanhangige wetsontwerp tot verlenging van de noodvoox-ziening gemeentefinanciën dreigen zelfs wettelijk verkregen rechten te worden aangetast. Moeilijkheden van bijzondere betekexxis zijn misschien te verwachten, nu de ge meenten op de geldmarkt vrijwel geen kans krijgen om in voldoende mate lenin gen op te nemen, terwijl juist zulke be langrijke bedragen nodig zijn voor kapi taalsuitgaven. De productie-capaciteit van het enex-gie- bedrijf werd, voor zover het de electx-ische centrale betreft, in de z.g. piek-uren op een zware px-oef gesteld, terwijl het vroege in vallen van de winter speciaal aan de gas- voorziening hoge eisen stelde. Daarbij komt, dat de vooruitzichten ten aanzien van de kolenpositie voor beide onderdelen van het bedrijf verre van roos kleurig zijn, zodat het nodig is de door het gemeentebestuur tot de burgerij gerichte oproep om zuinig te zijn met het gebruik van electriciteit en gas te herhalen. De bezuiniging op het energieverbruik voor de openbare verlichting zal tot het allernoodzakelijkste worden beperkt, op dat de veiligheid van het verkeer door deze beperking niet in gevaar worde gebracht. 42. Toen professor Kalker niet op tijd terugkeerde van zijn afspraakwerd Memo, zoals we gezien hebben, weer onrustig. Onder het slaken van de kreet: „IK BEN VERGETEN!" begaf hij zich naar het ven ster, waar hij toen doorheen probeerde te komen en hoewel dat venster veel te klein was, begon hem het door-breken al aardig te gelukken voordat Panda en Jol- liepop hem hadden ingehaald. „Stil nu toch, Memo!" riep Panda. „Je vernielt mijn hele mooie huis!" „Ifit de weg! Tijd! Vergeten!" knerste Memoterwijl hij zichzelf door het berstende kozijn wrikte. „Vergun mij op te merken, mijnheer.... eh.... Panda," sprak Jolliepop nu, „dat een rustige aan spraak vaak zeer geschikt is om opgewon den gemoederen tot bedaren te brengen. Verschillende herendie ik het genoe gen had te dienen, zijn door mijn rustige aanspraken soms op onherkenbare wijze gekalmeerd!" En, zich tot Memo wendend, vervolgde hij: „Geachte Heer Memo mag ik veronderstellen, dat de bedachtzame professor Kalker hier of daar een techni sche voorziening heeft aangebracht, waar mee het mogelijk is u tot stilstand te bren gen?" „Knop P 36!" riep het Mechanisch Memorandum. „Uit de weg! Ik ga naar huis!" Maar neen hij ging niet naar huis, want uit wat hij gezegd had wist Panda al genoeg. Op Memo's ronde romp had hij een knop ontwaard, die het num mer P 36 droeg, en daar gaf hij nu een ferme druk op. De gevolgen waren merk waardig; Memo gaf zijn pogingen om uit te breken onmiddellijk op en zonk krach teloos in elkaar. „Dzzzj-dzzzzzjjjjOp! Uit!" kreunde hij nog, en toen lag hij daar onbeweeglijk op de grond. „Ik moet zeg gen," zei Jolliepop, dat het mechanisme me in déze toestand het beste bevalt. Or delijk en rustig, wanneer ik die woorden mag gebruiken. Thans zouden wij kunnen overwegen de wetenschap aan te moedigen door met dit apparaat enige demonstraties op hoog niveau te gaan geven!'" „Demon straties op hoog niveau!" herhaalde Panda, en hij besloot om een woordenboek mee naar bed te nemen en dan eens rustig op te zoeken wat die woorden betekenden. Op 1 Januari 1950 bedroeg het aantal in zox-g zijnde werklozen 826. Op 1 Juli 1950 totaal 523 en op 31 December 1950 onge veer 900, terwijl er op laatstgenoemde datum bovendiexx nog ongeveer 275 vox-st- werklozen een uitkering ontvingen. In het jaar 1950 keerden 1218 militairen uit Indonesië in Haarlem terug, terwijl in de loop van dit jaar nog een 150 a 200 Haarlemmers kunnen worden verwacht. Het wederopnemen van de gedemobili- seerden in het bedrijfsleven is, op enkele moeilijke gevallen na, vlot verlopen. Op 31 December j.l. stonden nog slechts 69 Haar lemse gedemobiliseex-den als werkzoeken den ingeschreven. Het huisvestingsprobleem der gedemobi- liseerden baart nog de meeste zorg. In 1950 verdubbelde het aantal woonruimtezoeken den en steeg tot ruim 200. De in voorberei ding zijnde plannen voor de bouw van 20 duplexwoningen voor gedemobiliseerden zullen wellicht de allergrootste nood ver mogen te lenigen. Het is verheugend te mogen vaststellen aldus de burgemeester dat de ge zondheidstoestand der bevolking in 1950 over het algemeen goed was. Het aantal bekend geworden diphterie-gevallen bleef kleiner dan in 1949, n.l. 58. Ook het aantal roodvonkgevallen was kleiner dan het jaar daarvoor n.l. 85 tegen 153 in 1949. Het sterftecijfer was eveneens lager-, zoals uit de vooxiopige cijfers blijkt; voor Haarlemmei-s, te Haarlem ovex-leden, zal het ongeveer 7.1 per 1000 inwoners bedra gen, tegen 8.7 in 1949. Ook de sterfte aan tuberculose toont, dat men bij de bestrij ding van deze ziekte op de goede weg is. Het veelvuldig voorkomen van deze ziekte bewijst intussen, dat de bestrijding geen moment dient te verslappen. De opening van de Clarastichting te Zandvoord op 13 Juni 1950 betekende het ter beschikking komen van 55 bedden voor sanatorium- verpleging. Het aantal wachtenden op zieken huisopneming is nog groot; het gehele jaar door telde de wachtlijst 800 namen. Met voldoening constateerde spreker, dat ernstige aanranding van de openbare orde en rust hier in het afgelopen jaar niet plaats vond. De Radio-Auto-Dienst voldeed geheel aan de gestelde verwach tingen. Door deze dienst, werd in het af gelopen jaar 4.567 maal assistentie ver leend. Vele verkeersovertredingen Zeer vele weggebruikers zijn nog steeds niet doordrongen van de noodzakelijkheid, dat men zich stipt moet gedragen naar de regels van het verkeer. De landelijke ver- keersstatistiek vertoonde een gemiddelde stijging van het aantal ongevallen met on geveer 16 waarbij Haarlem het trieste record haalde met een toeneming van ruim 35 De politie kon niet langer waarschuwend blijven optreden, doch moest met kracht ingrijpen. Sedert begin October moesten ruim 3.600 personen wegens overtreding der verkeersvoorschriften worden gever baliseerd. Het aantal geregistreerde verkeersonge vallen bedroeg 1540, waarbij 16 mensen werden gedood, 257 zwaai-, en 159 licht gewond. Het aantal opgemaakte processen-ver- baal terzake van openbax-e dronkenschap steeg van 296 in 1949 tot 351 in het afge lopen jaar. De vex-heugende daling van de crimina liteit, welke na de oorlóg was ingetreden, is dit jaar tot stilstand gekomen. Ter kennis van de justitiële dienst kwa men in het afgelopen jaar 2.094 strafbare feiten tegen 1.998 in het jaar 1949. De brandweer krèeg in het afgelopen jaar 252 brandmeldingen, naar aanleiding waarvan het vrijwilligerscorps 67 maal werd gealarmeerd. Een vièrtél grote bran den trad op. Het openbaar personenvervoer in de stad werd in 1950 voor bet eerst gedurende een vol jaar door de autobussen van de N. Z. H. V. Mij. verzox-gd. Gegronde aanleiding tot klachten leverde dit vervoer niet op, zodat er reden is deze onderneming dank te zeggen voor haar werkzaamheid. De thans vroeg ingevallen winter, die hex-- haaldelijk gladde wegen opleverde, be moeilijkte onlangs de busexploitatie zeer en bracht veel extra werk mede voor het pex-soneel der gemeentereiniging. Onderwijs De schoolruimte voor de leerlingen van het lager onderwijs baart voortdurende zorg, voornamelijk in Noord en in de naaste toekomst ook in Oost en Zuid- West. Ter oplossing van de moeilijkheden wordt o.m. gedacht aan een vervroeging van de toelatingsleeftijd van de leerlingen voor het jaar 1951, om de grootste aan melding, welke een gevolg is van het grote aantal geboorten in de jaren 1946 en 1947, te verdelen over de jaren 1951 en 1952. De burgemeester sprak de wens uit dat het Haarlem en in het bijzonder de raads leden en hun gezinnen in het thaxxs aan gevangen jaar goed moge gaan en dat zij de hun wachtende taak in hun kring iix eendrachtige samenwerking met vertrou wen en vastberadenheid zullen aanvatten tot zegen van de gemeente Haarlem en tot voldoening van hen zelf. Over de brug. De administratie van het Marshall-plan heeft te Washington be kend gemaakt, dat 89 stalen bogen voor spoorbruggen uit Japan naar Formosa worden gezoxxden om het spoorwegver keer daar tot ontwikkeling te brengen. De bruggen zullen 220.000 dollar kos ten. Het geld zal uit Marshall-fondsen worden verstrekt. Gefaald. De Engelse regering heeft be- v kend gemaakt dat zij haar aardnoten- b plan voor Oost-Afrika xxagenoeg heeft opgegeven, daar gebleken is, dat het onuitvoerbaar is. In 1946 werd begon- N nen met de uitvoering van het plan, dat beoogde 3.210.000 acres oerwoud te ont- w ginnen en te bebouwen met aardnoten. In November 1950 werd het ten doel gestelde areaal verminderd tot 600.000 acres en thans is het teruggebx-acht tot minder daix 200.000 acres, welke opper vlakte in 1957 ixx cultuur gebracht zal zijn. Van het reeds ontgonnen land zal de helft worden bebouwd met andere gewassen. Visite. Onder het bevel van vice-admiraal John Hemmings Ballentine is een Ame rikaanse vlootafdelirig voor een officieel bezoek te Barcelona binnengelopen, Deze afdeling, die samengesteld is uit een kruiser, drie torpedoboot jagers en ïj een mijnenlegger, zal tot 12 Januari in de Spaanse haven blijven. Herkozen. Edouard Herriot, voorzitter van de Franse Nationale Vergadering, is met 287 tegen 142 stemmen herkozen. De communistische afgevaardigde Mar cel Cachin was ook candidaat gesteld voor het voorzitterschap. Gaston Mon- nerville, voorzitter van de raad van de republiek (Eerste Kamer), werd even- eens herkozen met 189 tegen 73 stem- men. Vredesraad. Op de te Warschau oil der communistische auspiciën gehouden wereldvredesconferentie is een „we- ï-eldvredesraad" ingesteld. Het bestuur van deze wereldvredesraad vergadert nu voor twee dagen, onder voorzitter schap van de communistische Franse atoomgeleerde professor Joliot-Curie, te Genève. Het vraagstuk van de Duitse herbewapening zal worden besproken. Aan de besprekingen wordt ook deelge nomen door Alexander Fadajef, voor zitter van de Sovjet-Russische unie van schrijvers. Helgoland. Te Londen is van officiële zijde bevestigd, dat Engeland de status van Helgoland met het oog op een Duitse mede-verantwoordelijkheid voor de verdediging van West-Europa opnieuw zal omschrijven. Lijden. Israel treeft het verzoek van Enge land, Frankrijk en de V.S. om de staat van oorlog met Duitsland te doen ein digen van de hand gewezen, wegens „de uitzonderlijke omstandigheden van Is rael". Genoemde landen hadden Israel nota's gezonden, waarin dit vex-zoek vervat was. Een regeringswoordvoerder vex-klaarde later, dat de „speciale om standigheden" de ervaringen van vele inwoners van Israel waren, die in de oorlog physiek en moreel in Duitsland en de met dit land verbonden staten geleden hadden. Motie. De republikein Jacob Javits heeft in het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden een motie ingediend, waar in wordt aangedrongen op verkiezingen in geheel Ierland, onder toezicht van de UNO, om vast te stellen of aan de verdelirig van het land een eind moet komen. Regeling van de kwestie is vol gens Javits van essentieel belang voor de' internationale vrede en veiligheid. Slachtoffer. Sinds Vrijdag werd de jonge Amerikaanse natuurkundige Ralph Smith, die wei-kzaam was bij geheime onderzoekingen op het gebied van ge leide projectielen, vermist. Thans heeft men zijn bevroren lijk opgehangen ge vonden in een verlaten gebouw te Aspen (Colorado). Zwaard om steen. Van de figuur van Brit- tannia aan de voet van een standbeeld van Lord Clyde te Londen wordt een bronzen zwaard vermist. Lord Clyde werd in Glasgow (Schotland) geboren. Men acht het mogelijk, dat het zwaard gestolen is uit wraak tegen het wegne men van de kroningsteen. o; e d v st fl r< sl v. d v b k e t- s v Ij z a f: v 1 3 1 T 1 ADVERTENTIE Zit 29 S DE ANTI-PIJN TABLETTEN Het verbod tot het gebruik van electrici teit voor lichtreclame en büi'ten-vex-lichting voor reclamedoeleinden is voor het bestuur van de Nederlandse Vereniging voor Bui tenreclame-belangen aanleiding geweest een brief aan de minister van Economische Zaken te zenden. Daarin wordt onder an dere gezegd: Het bestuur acht het onredelijk, dat door het algeheel verbod van lichtreclames de bedrijfstak „Lichtreclame-bedrijven" ge heel wordt lam gelegd, hetgeen een massa ontslag ten gevolge zal hebben van de dui zenden werknemers, die in de licht reclame-branche werkzaam zijn. Door het gedurende langere tijd niet in bedrijf zijn van lichtreclame-installaties, zullen de hoogspanningsapparaten, benodigd voor deze installaties, door temperatuursinvloe- den volkomen onbruikbaar raken, hetgeen een groot kapitaalverlies veroox-zaakt. Het bestuur verzoekt de minister het ge bruik van lichtreclames toe te staan tussen achttien en één-en-twintig uur. Voor de Bredase rechtbank diende Dins dag de zaak van de Staat der Nederlanden tegen de dertienjarige Maria Huberdina (Bertha) Hertogh en Mansoer Adabi, de twee-en-twintigjax-ige onderwijzer te Sin gapore. Geen van beide gedaagden was verschenen. De staat had beiden gedag vaard aangezien het tussen Adabi en Bertha Hertogh voltrokken huwelijk nietig is, om dat Bertha de Nederlandse nationaliteit be zit en niet de bij artikel 86 van het Burger lijk Wetboek voor eeax huwelijk vex-eiste leeftijd bereikt had. Derhalve eist de staat, dat het op 1 Augustus 1950 tussen gedaag den voltrokken huwelijk nietig verklaard wondt. Noch Bertha Hertogh noch Mansoer Adabi hadden een procureur aangewezen. Mr. E. H. Toxopeüs, vertegenwoordiger van mr. W. A. J. van der Hurk, procureur van de Staat der Nederlanden, vroeg bij verstek van gedaagden aanhouding van de zaak tot 27 Maart 1951. De behandeling duurde precies zeven seconden.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2