Haarlem" clubkampioen Sport in het kort Zestig overtredingen in een half uur ORGANON-OSS SLEUTEL WEG? 2 "WOENSDAG 10 JANUARI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Haast: vrijbrief voor onwellevendheid ■■i Ontwerp winkelsluitingswet met instemming begroet Ds. G. van der Horst aangereden Passagierslijst van de „Groote Beer". Aantal ziektegevallen wordt normaal geacht Keuze-tentoonstelling van honderd werken Ook in Haarlem zuinig met gas Hulp aan rechtzoekenden Cilly Wang vertoonde in hoofdzaak oude bekenden Heemstede Bijna 35 millioen reizigers in rayon Haarlem van NZH Beverwijkse sigarenindustrie doet het wat kalmer aan Overveen Lichtverbetering aan de Julianalaan Halfweg Zandvoort Ds. Breeveld sprak over het zendingswerk in Suriname Mevrouw Elzinga dertig jaar bij het amateur-toneel Logies aan vreemdelingen melden aan de politie DE „SLEUTELSPECIALIST" Haarlems elftal gewijzigd Engelse scholieren komen in ons land voetballen Rallye naar Kaapstad Successen voor Irma Schuhmacher '5 Op wacht bij de verkeerslichten et e- Dr sa Wïe in het halfduister van de vroege ochtenduren of van de namiddag ter hoogte van r- het Verwulfl de Gier- of Koningstraat wil oversteken, of de Grot! Houtstraat, speelt n. met zijn leven. Dat is boud geschreven, vindt u? en u haast u op te merken, dat, zo s- ergens, men .mist daar veilig naar de overzijde van de straat kan komen, omdat het 3n verkeer door stoplichten in bedwang wordt gehouden? Dat dacht u maar! De practijk is juist, dat we geneigd zijn te zeggen: juist de verkeerslichten maken de situatie ge vaarlijk. omdat men op hun dwingende macht gaat rekenen. En wie dat doet komt bedrogen uit. et Wij hebben gistermiddag eens geobser- i- veerd hoe eigenlijk de weggebruikers rea- atgeren op die verkeerslichten. Het resultaat t. was niet bemoedigend. Men zou zelfs kun- n, nen zeggen, dat in het bijzonder het oranje licht chauffeurs en fietsers uitlokt om „nog gauw" de witte strepen der oversteek plaatsen te passeren voordat het fatale el °tw rood hen tot stoppen zou nopen. Wij schrijven opzettelijk zou, want de eerstaankomendef? na het verspringen van het signaal storen zich daar meestal niet aan en wringen zich tussen het van links en rechts komende verkeer, dat de weg vrij waant, door. Op wacht Wij hebben om kwart over vijf de wacht op de hoeken van het Verwulft bij de Grote Houtstraat en de Koningstraat betrokken en een half uur volgehouden. En ziehier dan in nauwkeurige getallen het resultaat van onze waarnemingen: bij de Koning straat waren 37 fietsers en negen auto's in flagrante overtreding door een oranje of rood licht te passeren en in de Grote Hout straat vier auto's, waarvan twee bestel wagen en slechts enkele fietsers. Boven dien werd daar de tamelijk dikwijls voor komende gewoonte gesignaleerd dat fiet sers bij het verspringen van het licht hun rijwiel aan de hand namen en verder wan delden alsof er geen onveilige seinen en geen verkeersongelukken ter wereld be staan. Er was trouwens ook nog een juf frouw die tegen de draad in fietste en een bestelauto die van het Verwuft af door j „rood" reed. Zouden leden van de Haarlemse politie in datzelfde halfuur de naleving van de verkeersvoorschriften hebben gecontro leerd, dan zouden zij in de gelegenheid zijn geweest de Nederlandse schatkist de gemiddelde boete op zes gulden getaxeerd n in een half uur tijd met meer dan drie- honderd gulden te verrijken. e Om ons een beetje aan deze ongewone werkzaamheid te wennen hadden we bovendien reeds van 12.10 tot 12.30 op klaarlichte dag dus bij ce Koningstraat een kleine proeftelling gehouden. Resul- taat: vier auto's en twee fietsers door de stoplichten, plus nog een aanrijdinkje, dat ft veroorzaakt werd doordat een automobi list, die ook nog even. wilde doorslippenr zich op het laatste ogenblik bedacht en zo abrupt remde, dat een achteropkomende fietser tegen zijn spatbord klapte. Het constateren van deze verkeersfeilen van de Haarlemmers op zichzelf is natuur lijk niet zo belangrijk. Meer waarde heeft het om de oorzaken ervan na te gaan. Voorop staat natuurlijk dat de haast om thuis of op het werk te komen de mate van wellevendheid, waarover de wegge bruikers beschikken, overtreft. Halfslachtig signaal Maar het is ons ook opgevallen, dat het oranje-licht de aankomende fietsers en chauffeurs als het ware uitdaagt oin door te rijden, wellicht door 'het halfslachtige karakter van dit signaal, dat immers in bepaalde gevallen betekent: ,,'t mag nog net" en in andere „bereidt u op stoppen voor". Wij hoorden het verhaal van een dame die op dat punt zakte voor haar rij examen. „Denkt u erom, dat het licht al Het wetsontwerp winkelsluitingswet is door de vaste commissie voor de midden stand in de Tweede Kamer over het alge meen met instemming begroet. Enkele leden waren echter van mening dat niet overal voldoende rekening met de diverse adviezen was gehouden. Zowel met het be ginsel van de algehele winkelsluiting, als met de sluiting der winkels op werkdagen 's avonds om zes uur, ging de commissie aceoord. De voorstellen over de verkoop automaten, de sluiting van een halve werk dag per week en de mogelijkheid om ook andere bedrijfsruimten dan winkels alleen onder de winkelsluitingswet te laten ressor teren, ondervonden geen tegenstand. De commissie betreurde het echter en be schouwde het als een leemte dat in het ont werp geen vacantieregeling is opgenomen. Dat de markthandel een uur later zou mogen verkopen dan de winkeliers is de commissie niet met de regering eens. Ver schillende leden zouden ook de koper gaarne strafbaar zien gesteld bij het over treden der wet, vooral omdat de winkeliers op het platteland veelal gedwongen wor den na sluitingstijd nog te verkopen. Dinsdagmiddag om halfdrie wilde ds. G. van der Horst, voorganger van de afdeling Haarlem-Noord bij de Nederlandse Pro testantenbond, de Rijksstraatweg oversteken van Oost naar West. In Noordelijke richting reed een bestelauto. De predikant heeft deze wagen te laat opgemerkt en werd aangere den. Hij liep een hoofdwonde en een hersen schudding op. Per ziekenauto is ds. Van der Horst naar het ziekenhuis Joannes de Deo overgebracht. Op onze kantoren ligt ter inzage de pas sagierslijst van het troepentransportschip „Groote Beer", dat op 20 December uit Tandjong Pi-iok is vertrokken. Het schip arriveert waarschijnlijk Donderdagmiddag omstreeks vijf uur in IJmuiden. Onvoor ziene omstandigheden voorbehouden be gint de ontscheping Vrijdagmorgen om negen uur in Amsterdam. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 9 Januari 1951 BEVALLEN van een zoon: 6 Jan., H. M. van der Raad—Brakel; 9 Jan., G. C. van BroekhuizenKoper; M. de RottePaauw; L. J. G. M. van der Voorenv. Kimmenaede. BEVALLEN van een dochter: 7 Jan.„ R. Bos—Sijmons; C. A. E. Verweij—Abspoel; 8 Jan.. G. van Megen—Verduin; 9 Jan., A. W. Heiliegers—Siekman. OVERLEDEN: 8 Jan., M. J. Zoet—Hoek stra, 76 j., Korte Zijlstraat; A. A. van Dijk van Slooten, 75 j., Tulpenstraat. op oranje staat", had de examinator gezegd, waarop het slachtoffer onmiddellijk vol gas gaf. „Wat gaat u nu doen?" riep de man naast haar verschrikt, waarop de dame antwoordde „Dat heb ik van mijn instruc teur geleerd, die zegt altijd: gauw, gauw clan kunnen we het stoplicht nog halen". Wij zijn dan ook tot de conclusie ge komen, dat het wellicht beter is het oranje licht te laten vervallèn en in plaats daar van telkens het groene licht van de dwars weg iets later te laten verspringen, zodat de „laatkomers" van de andere richting nog de gelegenheid hebben weg te komen zonder dat zij door de oprukkende troepen van links en van rechts in de flank worden gereden. De moeilijkheden ontstaan vooral, door dat bij een enigszins uitgebreide file de achterhoede met de grote tros mee wil. In de Koningstraat constateerden wij herhaal de lijk plukjes van zes, zeven, acht fietsers die illegaal de witte streep overschreden. Van de auto's zijn het vooral de vracht en bestelwagens die zich van de stoplichten niets aantrekken, terwijl wij de bussen altijd correct reecis bij het oranje licht zagen stoppen. In aansluiting op de mededelingen over ziektegevallen in Haarlem vernemen wij, dat de toestand ongewijzigd gebleven is. Behalve bij de Noord Zuid Hollandse Ver voermaatschappij doen zich gemiddeld evenveel gevallen van ziekte voor als fn het begin van het vorig jaar. Ernstige gevallen van griep hebben zich niet voorgedaan. Mogelijk, dat het aantal gevallen in de komende weken zal stijgen. Dat is echter een normaal verschijnsel. Georg Rueter 75 jaar - Ter gelegenheid van zijn onlangs be reikte 75ste verjaardag is Zaterdagmiddag in" het Stedelijk Museum te Amsterdem de in Haarlem geboren kunstschilder Georg Rueter gehuldigd. Voor de opening van een overzichtstentoonstelling van ruim honderd werkèri van Rueter uit de periode 1899 tot 1951, hield-prof. W. Vogelsangh, oud-hoogleraar van het Kunsthistorisch Instituut te Utrecht een rede, waarin hij de jubilaris schetste als bloemenschilder van grote luister, als buitengewoon deco rateur, maar bovenal als portretschilder. Rueter, aldus spreker, is de laatste bloem van de oude schildersgeneratie. De tentoonstelling omvat voornamelijk portretten. Er is merkwaardig weinig ont wikkeling te constateren. Natuurlijk zijn 'de-Jeugdwerken iets'ïosèér en frisser, maar op. den duur vindt Rueter zijn 'vaste trant, van portretschilderen: fijn coloriet, voor naamheid, verzorgdheid, gevoelige sfeer, goede uiterlijke gelijkenis. Doorgaans zijn de portretten flatteus, zoals bijvoorbeeld „Alexandra", waarvan de potloodtekening beter is dan het wel erg zoetelijk gekleur de olieverfportret (1940). Psychologisch beschouwd lijkt deze enorme verzameling van portretten eigenlijk één groot zèlf- p.ortret van Georg.Rueter: zijn milde per soonlijkheid is 'óveral aanwezig. Van de stillevens trokken speciaal de ADVERTENTIE Portret van Gerarda de Lang (Anno 1900) door Georg Rueter. beide „Ateliers van W. van Konijnenburg" Weer de aandacht door hun sfeer. Inder daad is Rueter hier een schilder der stilte. Van de figuurstukken is „Schilderklasse 1937" van Prof. Wolter knap van bouw en mooi van kleur. Maar ons inzien is de lin kervoet wat klein en de linkerknie niet scherp genoeg gescheiden van het rechter been. Maar het licht op de schilderes is zacht als bij Vermeer en alles ademt een voorname rust. Eveneens aan Vermeer denkt men bij het geestige „Ploontje met groene strik" (1943), terwijl „Kralen- rijgen" (1907) invloed van Hals' kinder portretten doet voelen. Zijn „Drie perzi ken" is een meesterstuk. Het is eigenaardig dat in dit zo belang rijke oeuvre zo weinig wordt weerspiegeld van de grote evoluties op schildergebied. Rueter is een kunstenaar die zijn eigen weg ging. Het is jammer dat zijn decora tieve werk hier ontbreekt: in de Nieuwe Kerk te Delft kan men zijn „Prins Willem de Zwijger" vinden en in de Pieterskerk te Leiden zfjn „Marnix van St. Aldegonde". Voor boekenliefhebbers is er een interes sante keur van banden, kalenders en zovoorts. De tentoonstelling duurt tot 29 Januari. H. SCHMIDT DEGENER. Paul van Kempen gastdirigent bij het Concertgebouw-Orkest Paul van Kempen zal, dank zij de mede werking van de Nederlandse Radio Unie, die hem daartoe in de gelegenheid stelt, van 27 Januari tot 17 Februari een reeks concerten van het Concertgebouw Orkest te Amsterdam dirigeren. Kolenschaarste dwingt daartoe De directie van het gasbedrijf in Den Haag heeft gedreigd met het invoeren van gasloze uren, als de inwoners niet zuiniger worden met. het gebruik van gas. In Haarlem dreigt het gevaar van gasloze uren nog niet, maar toch is het nodig --- zo verzekex-de de directie van het Energie-, bedrijf ons dat de Haarlemmers zuinig zijn met gas. Dit vindt zijn oorzaak in^ie schaarste aan het soort kolen dat gebruikt; wordt door de gasfabrieken. Alle gas bedrijven in ons land staan daardoor voor dezelfde moeilijkheden. De kolenvoorraad die het Haarlemse be drijf heeft, is voldoende voor een dag of acht. Alles hangt dus af van de aanvoer. Mocht er een nieuwe vorstperiode gaan komen, waardoor de aanvoer te water zou stagneren, dan zou het mogelijk zijn, dat gasloze uren niet voorkomen kunnen wor den. De raad van rechtsbijstand in strafzaken bij de arrondissementsrechtbank heeft in het afgelopen jaar 52 zittingen gehouden. Er vervoegden zich 67 (vorig jaar 75) bezoe- kerS(sters). Builen, de zittingen wendden zich- nog 16 (17> verdachten lot de raad. In 17 gevallen, werd -voldaan aan het verzoek tot toevoeging van een raadsman. Öp 31 Decem ber heeft mr. H. E. Prinsen Geerligs de functie van lid van de raad neergelegd. Mr. J. A. P. C. ten Bokkel zal thans het secreta riaat waarnemen. Het bureau van consultatie bij de recht bank heeft eveneens 52 zittingen gehouden. Er vervoegden zich 1216 "(1194) bezoe kers (sters) en buiten de zittingen wendden zich nog 142 (125) rechtzoekenden tot het bureau. In 805 gevallen (818) werd voldaan aan het verzoek tot toevoeging van een advocaat voor geheel kosteloze bijstand. Deze 805 gevallen betroffen de volgende catego rieën van zaken: echtscheiding 262 (280); scheiding van tafel en bed 61 (67); echt scheiding, subsidiair scheiding van tafel en bed 67 (5o); verweer tegen echtscheidings zaken 84 (82); alimentatie-zaken 331 (334)— Van dit bureau heeft mr. H. E. Prinsen Geer ligs ook afscheid genomen en is opgevolgd door mr. Ten Bokkel. Met een- uit dertien nummers bestaand programma, voor verreweg het grootste ge deelte oude bekenden, waarvan er enkele gebisseerd moesten worden, heeft de dans- parodiste Cilly Wang gisteravond veel suc ces geoogst in de Haax-lemse Schouwbux-g, al was het aantal bezoekers betrekkelijk gering. Het schijnt dat zij zelf bezwaar maakt tegen de benaming „parodiste", doch ik kan dat niet delen, want per slot van rekening is de belachelijk-makende na bootsing van door sommigen ernstig opge vatte zaken of onzinnige modeverschijn selen haai-- sterkste zijde. Daarin is haar kleinkunst zeer groot. De op de maten van de Hongaarse Rhapsodie van Liszt met de materie worstelende schilder, laaiend van inspiratie, behoort tot het komische genre van de hoogste orde, evenals haar Can-can op drie benen en het mondaine danspaar. Tot dusver heeft zij deze creaties van voor de ooxiög nog niet ovex-troffen. Ook op het gebied van verbazingwekkende technische vindingrijkheid valt het haar moeilijk haar eerste staaltjes (het aandoenlijke vogeltje- spring-op-de-tak, de deftige salongiraffe en de twee vrolijke acrobaatjes) te evenaren, laat staan te overtreffen. Wat deze kleine taferepltj es hun bijzondere waai'de verleent is de perfecte berekening der humoristische overdrijving. Nieuw was haar verschijning als .bloem in „Souvenir Hollande" met medewex-king van Feike Boschma, die de touwtjes van de verliefde bij hanteerde. Een mooi voorbeeld van stemmingskunst. Spe ciaal het langzaam wiegen van de zich ont plooiende en weer sluitende kelk gaf een zoete bekoring aan deze natuurlijke histo rie. Èn -hu wij toch stil staan bij bekenden van vx'oeger, mag ook de „Landler" niet on vermeld blijven, de stuntelig dansende "boerendeern met de uitgestoken onwijs vinger. Al moet hieraan worden toegevoegd dat Agnes de Mille, een der choreografen •van het American Ballet Theatre, in haar „Rodeo" door een combinatie van folklore en klassieke techniek met een soortgelijke -figuur méér effect wist te boeken. Intussen is Cilly Wang, zich de begrensde mogelijkheden van deze middelen blijkbaar bewust, echter ook nieuwe wegen gaan op zoeken. Drie nummers bestonden dit keer uit voordrachten (op kostelijke teksten van -Christian Morgenstern en Erich Kastner) •met plastische en mimische illustratie, waax^bij deze axdiste zich ook als diseuse onderscheidde. Maar het hoogtepunt op dit terrein was toch Hoffmann's bekende ver telling over de jongen die geen soep wil ,gten en tenslotte dood neervalt. Haar aan schouwelijke vermagering van blozende dikzak tot niet meer dan vel over been was een pronkstuk van transfigux-atief vermo gen! Aardig, maar ook niet meer dan dat, was het „contrast" tussen de grootste en de- kleinste man ter wereld. Bij het laatst genoemde nummer over de dagdromende kahtoorslaaf moet ik altijd denken aan een dichtregel van Nijhoff: „De schrijfmachine mijmert gekkepraatDe .pantomime van de stedelihg in zijn volkstuintje was niet bijster geslaagd. Bij het herhaaldelijk weerzien komt men toch tot de conclusie dat de kunst van Cilly Wang zich eigenlijk niet leent tot het vul len van een gehele avond. Haar optreden bestaat uit het vex-tonen van een serie losse miniaturen doorgaans voortreffelijk van opzet en uitwerking. Maar ik weet uit er varing dat deze korte schetsen het veel beter doen als intermezzi in een cabaret, zoals vroeger in de Mallemolen .van Cor Rijys^oinèat er dan eep bijna ónmxsÊare. factor in: het. spel wordt".gebracht:' de ver- fa'Ssende afwisseling. Doof een dergelijke beperking zal zich ook haar meesterschap weer pittiger openbaren. DAVID KONING. „Tjerk Hiddes" naar Indonesië - Het ligt in de bedoeling, dat Hr. Ms. tdrpedobootjager „Tjerk Hiddes" Dónder- dag om 12.00 des middags uit Den Helder naar Indonesië zal vertrekken. De Com mandant Zeemacht Nederland zal tevoren schip en bemanning inspecteren. SCHAKEN De voor het clubkampioenschap van Haar lem beslissende ontmoeting tussen Haarlem en Heemstede had eigenlijk in September van het vorig jaar gespeeld moeten worden, doch werd uitgesteld tot 1951. Heemstede kwam gehavend en onvolledig aan de start. Aan de 27 borden demonstreerde Haarlem een groot ovex-wicht hetgeen tot .uiting kwam in de grote overwinning: 20%6%. Haarlem werd met deze ovex-winning voor de eerste maal clubkampioen van Haarlem. De competitie van de Noox'dhollandse Schaakbond heeft enkele weken stilgestaan. Heemstede, dat na de nederlaag van 5%4% tegen Rolland voor een goed herstel zorgde door met dezelfde cijfers van Aalsmeer I te winnen, gaat met goede verwachting het resterende programma tegemoet. Het bezet de tweede plaats op de ranglijst. Willen de verwachtingen in vervulling gaan, dan zal A.S.C. II echter moeten struikelen. Tegen Rolland I schijnt dit niet te zullen gebeuren, want niet alleen staan de Amsterdammers met 3h4li voor tegen de Ramplaanbuur- ters, doch ook geven de afgebroken partijen niet de indruk, dat deze voorsprong verloren zal gaan. In de eei'ste klasse A had Het Oosten I reden tot juichen. Niet zozeer door de over winning op Bloemendaal met 64, maar meer nog door de 5%4% nederlaag van H.S.G. II tegen Haarlem II. De spanning is hier zeer groot. Haarlem II gaat ongeslagen aan kop, doch moet Het Oosten I nog ont moeten. Bij een overwinning van laatstge noemde club moeten de bordpunten beslis sen en ook deze lopen maar weinig uiteen. In de tweede klasse A werd de overwin ning van De Torens I op Kijk Uit definitief 5%4%. He.t degradatie-gevaar verminderde voor de Haarlemmers echter maar weinig, doordat ook Santpoort II tot zijn eei-ste over winning kwam: 5%4% tegen Haarlem III. Heemstede III, dat met H.O.S.C. II aan kop gaat, zag zijn bordgemiddelde belangrijk beter worden, dank zij een overwinning van 73 op Santpoort II. In de tweede klasse B kwamen enkele afgebroken partijen tot een beslissing, waar door de definitieve uitslag De Uil IBloe mendaal II 4—6 werd. Daartegenover staat echter de nederlaag van 91 voor de Bloemendalers tegen H.W.P. I, welk team met een fx-aaie score aan de kop gaat. Dat Rolland II niet zo zwak is als de eerste nederlaag deed denken, getuigt de 3—7 over winning op De Uil I. In de tweede klasse C werd Het Oosten II ten val gebracht door Kennemerland I: 3>36!.i. H.S.G. III, dat met een uitstekend bordpuntengemiddelde de leiding heeft, kon hier gerust vrede frxee hebben, vooral door dat het zelf met 7%—2% van Aalsmeer II Aanrijding Op de in het rayon Haarlem van de Noord-Zuidhollandse Vei-voermaatschappij gelegen bus- eix tramlijnen werden in 1950 bijna 35 millioen reizigers vervoerd. De gedetailleerde cijfers luiden: op de stadslijnen te Haarlem werden 18.468.907 personen vervoerd, de tramlijn Zandvoorfr Amstex-dam transporteerde ruim 7% milli oen personen, ruim 4y2 millioen reizigers maakten gebruik van de busverbinding Haarlem-Leiden, 2 2/3 millioen passagiers- werden toegelaten in de bussen op de lijn' Haarlem-Den Haag, terwijl het vervoer- cijfer op de autobuslijn Haaxiem-Zand-' voort, welke lijn wexd geëxploiteerd tijdens de maanden Maart t/m November, 250.000 bedx-oeg. Maarse en Kroon Op het kruispunt HerenwegZandvoortse- laan wilde, even na het middernachtelijk uilx% de wielrijder J. J. L. te Heemstede, die uit de Zandvoörtselaan kwam, de Herenweg .oversteken om de Lanckhorstlaan in te jijden. Uit de ï'ichting Benncbroek naderde een taxi, bestuurd door J. P. K. te Haax-lem. Dé wielrijder weifelde toen hij halvei'wege de rijweg was. Ondanks krachtig remmen kon de taxibestuurder een botsing niet ver mijden, welke tengevolge had dat L. met een wonde aan het achterhoofd naar het Diaco- •^nessenhuis werd vervoerd. Na daar verbon den te zijn, werd hij naar zijn woning te Heemstede vervoerd. Been gebroken De gemeenteax-beider A. T. was Dinsdag morgen op het terrein van de gemeenterei niging' bezig met het lossen van een auto mèt zand. Doordat deze iets te veel naar achteren reed, werd T. ondersteboven ge worpen en zijn linkerbeen brak. Nadat dr. v. Luin de eei-ste hulp had verleend werd L. per ziekenauto naar het St. Elisabethsgast- huis .te Haarlem vervoerd. Van de N.V. Maarse en Kroon in Aals meer vernamen wij. dat in 1950 tot en met November vervoerd wexden op de lijn Haarlem-Aalsmeer-Loenen 1.181.657 rei- zigex-s, op het traject Haarlem-Schiphol-' Amstelveen-Amsterdam Zuid 589.126 per sonen en op de vex-binding Haax-lem-Vijf huizen-Hoofddorp 82.759 passagiers. Over het gehele jaar 1950 zullen op deze drie lijnen in totaal ruim twee millioen rèi-zf- gei-s vervoerd zijn. NACO De NACO vervoerde in 1950 op haar lijn Haax-lem-Alkmaar-Den Helder 1.311.1.48 reizigers en op de verbinding Haarlem- Edam via Wormerveer en Purmerend 239.801 personen. De situatie bij de in Beverwijk gevestigde sigarenindustrie schijnt iets minder zorge lijk te zijn dan over het algemeen in den lande met deze branche het geval is. De eerste vier maanden van 1950 heerste een ongekende slapte. 'De gebeurtenissen"in Korea hebben een kox-tstondige opbloei ver oorzaakt, doch na deze koopwoede: islJiét debiet weer sterk afgenomen. r Verscheidene bedrijven in het Zuiden van het land overwegen algehele sluiting of ontslag van personeel. In Beverwijk is het zo erg nog niet: men deelde ons mede „dat men het wat kalmer aan doet", en vex-der niet bijzonder pessimistisch is, om dat men erin slaagde enige voorraad t-e vormen om verder te werken. Begrafenis J. A. Serno Onder grote belangstelling vond Dinsdag middag op de begraafplaats te Heemstede de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van de heer J. A. Sei-no, deur waarder bij de belastingen te Haarlem. 'Onder:de talrijke aanwezigen waren de heren P- Q.-Wolf, waarnemend gemeenteontvanger te. Haarlem, de heer D. Andrea, oud-ge- meentèontvanger en de heer F. v. Egmond. chef pei-soneelszaken met een groot aantal leden .van het personeel. Op uitdrukkelijk verzoek werd niet ge sproken, slechts voerde in de aula ds. W. Fijn van -Draat, Geref. predikant, het woord. Aan' de groeve las ds. Fijn van Draat de geloofsbelijdenis en bad het Onze Vader. Een zoon van de overledene dankte voor de bewijzen van belangstelling. De kwikdamplampen langs de Julianalaan in Ovexween hebben gisteravond voor het eerst'gebrand. De nieuwe vexlichting is een grote .verbetering. Op het eind van de Julianalaan. nabij de Bloemendaalseweg is èen nieuwe lichtpuntverdeling aangebracht. De nieuwe lampen geven bij gelijk stroom verbruik" driemaal zoveel licht als de vorige lampen. ELECTRICITEITSBE SPARING Sinds Vrijdag 5 Januari gaat in Overveen, in verband met de electriciteitsbesparing, de nachtvex-lichting niet om 11 uur maar om 10 xiur branden. Voox-ts wox-den de lantaarns 's avonds' een half uur later ontstoken en 's morgens een half uur eerder gedoofd. OP TOURISTENSCHIP „PRÏNCEHOF" WORDT TONEEL GESPEELD Het in Friesland bekende touristenschip „Princehof" is voor de wintermaanden om gebouwd als drijvende schouwburg en zal met een toneelgezelschap onder leiding van J. Louis ÖortKiii's en'-Chris Schaaf een tour nee maken cfbor óns land met het stuk „Havenkwartier", De première aan boord heeft plaats op 19- Januari te Leeuwarden, Landsteinerpenning Het bestuur van de afdeling Halfweg- Zwanenburg van het Rode Kruis zal Vrijdag avond in de zaal van café Kocb te Halfweg aan 21 donors de Landsteiner-penning met diploma uitreiken. Deze onderscheiding wordt de donors toegekend voor het feit, dat zij reeds vijfmaal hun bloed aan de Bloed transfusiedienst hebben afgestaan. Halfweg krijgt zijn markt 'Het collége var/Gedeputeerde Staten heeft' Zijn goedkeuring gehecht aan het besluit van de Raad der gemeente om te Halfweg iedere' Dinsdag, tussen 9 uur v.m. en 1 uur n.m. een markt in te richten. Momenteel is men bezig met het ontwerpen van een marktverordening, het bepalen van het marktgeld en met alle voorbereidende werkzaamheden, die de instelling van een markt vereisen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat reeds xn de volgende raadsvergadering een desbetref fend voorstel behandeld zal worden. Het is të verwachten, dat dé markt in het komende voorjaar een feit zal worden. In de grote zaal van gebouw „Ons Huis" was Dinsdagavond geen plaats onbezet, toen ds. A. A. Breeveld van Paramaribo sprak over het zendingswerk der Evangelische Broedergemeente in Suriname. De spreker werd ingeleid door de heer W. van Zeijl. Op treffende wijze vertelde de neger predikant over de vele moeilijkheden, die overwonnen moesten wox-den voordat na tal van jaren resultaten konden worden geboekt. Er heerst in Suriname op zendingsgebied nog grote nood. Zo is er onder meer gebrek aan predikanten, doktoren, medicamenten, en verplegend personeel, maar niettegen staande dit alles wordt dit werk door een kleine schare getrouwen energiek voort gezet. Ds. Breeveld, die een rondreis door ons land maakt om in Protestants-Christe lijke kringen meer belangstelling voor deze ai-beid te wekken, riep tenslotte de aanwe zigen op het zendingswerk daadwerkelijk te steunen. Met een drietal films verduidelijkte ds. Breeveld zijn interessant betoog. Eerst werd een rolprent over Paramaribo en omgeving vex-toond, vexwolgens een docu mentaire over het primitieve leven der in de oerwouden levende volksstammen en tenslotte een film over het zendingswex-k in de binnenlanden. Ds. Breeveld heeft zijn toehoorders weten te boeien en de heer Van Zeijl dankte hem daarvoor in zijn slotwoord. Het zal Donderdag 15 Februari dertig jaar geleden zijn dat mevrouw W. ElzingaDe Vries voor het eerst als lid van een Amster damse amateur-toneelvereniging op de plan ken stond. Toen zij in Zandvoort kwam wo nen sloot zij zich aan bij „Ons Toneel", welke vereniging later een fusie aanging met de toneelvereniging „Wim Hilderirig", waarvan mevrouw Elzinga toen- ook lid werd. Het ligt in de- bedoeling van het bestuur van „Wim Hildei-ing" om op 15 Februari Boubers volks stuk „Zeemansvrouwen" voor het voetlicht te bréngen. Met de opvoering van dit stuk zal mevrouw Elzinga afscheid van het ama teur-toneel nemen. Er heeft zich in Zand voort een comité gevormd om de jubilaresse een bescheiden huldiging te bereiden. De Zandvoortse politie vestigt er de aan dacht op dat wanneer onderdak wordt ver leend aan een persoon van vreemde natio naliteit men verplicht is daarvan binnen vier en twintig uur, schriftelijk of mondeling, mededeling te doen aan de politie. Het komt veelvuldig voor, dat men familie, vrienden of kennissen van vreemde nationa liteit nachtverblijf verschaft, zonder aan deze verplichting te voldoen Op het niet nakomen van deze verplichting is een geldboete van maximum 5000.gesteld. won. Doordat de arbitrage van de afgebro ken partijen tussen Kennemerland I en Aalsmeer II ten gunste van eerstgenoemde club uitviel (6—.4) blijft ook dit team terdege meetellen. In de derde klasse B zorgde Het Oosten IV voor de verrassing. Na een 5"24% over winning op S.S.C.H. I gaat het ongeslagen aan kop. De grootste concurrent is onge twijfeld H.W.P. II, dat met niet minder dan (voorlopig) 1—8 van Zandvoort I won. Kennemerland II hoopt op een overwinning tegen Heemstede IV (voorlopig 4%—-4'i) en kan best nog een paar punten gebruiken. In de derde klasse C gaat het er donker uitzien voor H.S.G. IV dat opnieuw met 4'/j5!(i verloor, het laatst van Hoofddorp I, dat aan kop gaat. Het Oosten III had dat liever andex-s gezien, want, na de 46 over winning op Het Zwarte Paard I hoopt het op een struikelen van de koploper. Bloemendaal heeft in de vierde klasse B goede kansen. Na arbitrage won het met 3Va6'-i van Spaarndam I. terwijl het reeds zeker is van de winst tegen Halfweg II (voorlopig 5'^—P/2). Spaarndam I staat er gunstiger voor na de overwinning van 7—3 op Het Oude Slot II. Weer gaat een tiental van H.W.P. aan kop en wel in de viei'de klasse E. H.W.P. III be hield de leiding, doordat het zeker is van winst tegen Kijk Uit IV (voorlopig 26). Het Oude Slot III kwam na de nedei-laag van 7—3 tegen Rolland III onderaan de ranglijst, 's Schouwtje I—Heemstede V bleef nog onbeslist. Tenslotte verdient nog vermelding het fraaie resultaat, dat de Haarlemse school- schakers boekten tegen hun Amsterdamse „collega's". De Haarlemse scholieren behaal den de overwinning. Aan de eerste tien borden werd de stand 6%—3% xn het voor deel der Haarlemmers; aan de overige bor den bleken de krachten gelijk verdeeld. Eindstand ll'/i8'A ADVERTENTIE TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT M Voetbal Voor de hedenavond op het terrein van „Haarlem" te spelen wedstrijd bij kunstlicht tussen een Haarlems elftal en het Westelijk jeugdelftal heeft Schoon (VSV) wegens ziekte bedankt. Van Rheenen zal zijn plaats innemen. Het Haarlems elftal komt uit met: doel: Van den Berg (EDO); achter: Van Rheenen (RCH) en Odenthal (Haarlem); midden: Karpes (EDO), De Voogd (Haarlem) en Stijger .(YSV); voor: Winter (HFC), Snoeks ^Stormvogels),. De Wette (RCH), De Boer (Stormvogels) -eri Groenëveld (Haarlem). Met Pasen zullen voetbalwedstrijden tussen Britse en Nedex'landse scholieren in ons land plaats hebben. De Bx-itse schoolclub „We'mbley Association" zal tegen Neder landse elftallen in Enkhuizen, Hoorn en Alkmaar spelen. Voetbal voor politiemannen In de tweede klasse B van de voetbalcom petitie'van de Nederlandse Politie Sportbond heeft- Haax-leiri 2'in de uitwedstrijd tegen het in deze afdeling leidende Den Helder met 32 verloi-en. De ontmoeting Zandvoort Noordwijk in de tweede klasse C eindigde in 22. De wedstrijd HeemstedeBloemen daal ging niet door, omdat het terrein was afgekeurd. Op verzoek van Alkmaar is de wedstrijd in de eerste klasse B tussen Haarlem en de Gemeentelijke politie van Alkmaar uit gesteld. Automobilisme Het Franse militaire team, dat-in de Rallye naar Kaapstad démoeilijke Tenexrouft-route, dwars door de Sahara heeft genomen, heeft thans de leiding. De ploeg heeft reeds meer dan 3245 km. van de ruim 15.000 afgelegd. Zaterdag kwam de Delahaye tot Bourem aan de Niger. Thans zijn de Fransen Niamey, een plaats 541 km. verder op aan de rivier gepasseei'd. De controle te Tessalit. op 2.222 km. van Oran is gepasseerd door: Buchman (Frankrijk met Ford V8), Brush (V S.) met Jeep, Choucha (Egypte) met Jeep, Veglia (Italië) met Jeep, Barocco (Italië) met Lan cia en Jan Gleisner (Zuid-Afrika) met Ford. Hagounenq (Frankrijk) met Ford, Chris- tiallin (Italië) met Lancia, Gatta (Italië) met Lancia en Sayag (Frankrijk) met Hotchkiss hebben Adx-ar, 1292 km. van Oran achter zich gelaten. Zwemmen Tijdens de zwemkampioenschappen van Nieuw-Zuid-Wales, welke in het bad van 25 yards te Sydney werden gehouden, be haalde onze landgenote Irma Schuhmacher weer enkele fraaie successen. Zij won de 100 yards in 59.1 sec. welke tijd 0.9 sec. beneden het Australische record, in het bezit van Mai'jorie McQuade, ligt Ook het kampioenschap van Nieuw-Zuid- Wales op de 440 yards vrije slag bracht Irma Schuhmacher op haar naam, Zij legde deze afstand af in 5 min. 25.6 sec. De tweede aan komende, Janet Johnson van Nieuw-Zuid- Wales, had bij de finish een achterstand van bijna 15 meter. CHELSEA WON VAN ROCHDALE. Voor de dex-de ronde van de Engelse cup werd de ontmoeting RochdaleChelsea ge speeld, welke met 3—2 werd gewonnen door Chelsea, dat op 27 Januari in de vierde ronde zal uitkomen tegen dc winnaar van de wed strijd Exeter—Grimsby. TILBURG—BILLANCOURT 8-4. Voor de competitie om de West Europa-beker werd te Tilburg gespeeld de ijshockey- wedstrijd Tilburg—Billancourt (Parijs). Tilburg won met 8—4. De tussenscores lui den 22, 10, 52. IN 1953 SPEELT EEN FIFA-ELFTAL IN ENGELAND. Tijdens een bestuursverga dering van de Football Association,, welke te Londen werd gehouden, is besloten in 1953 een FIFA-team uit te nodigen een wed strijd in Engeland te komen spelen ter ge legenheid van het negentig-jarig bestaan van de Engelse Voetbalbond. De laatste wed strijd. waarin een FIFA-team in het veld verscheen, was die te Glasgow tegen de ploeg van Groot-Brittannië op 10 Mei 1947. Deze wedstrijd, waarin onze landgenoot Wilkes als linlj^innen in het elftal van de Rest van Europa stond opgesteld, werd met 61 door de Britten gewonnen.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 3