Internationale toestand beïnvloedde bedrijfsleven in Zuid-Kennemerland AKKERTJE J „Wij moeten de wereld leiden naar een stelsel van gemeenschappelijke veiligheid Het Hek van de Daan. WOENSDAG 10 JANUARI 19 51 Jaaroverzicht van de voorzitter der Kamer van Koophandel GEEF HET LIEFST EEN SIGAAR, als iemand me een dienst bewijst! Dat houdt de ani mo er in! Wie een sigaar krijgt, verheugt zich al meteen op een vól uur milde smaak en weelde rige geur! Niets kan de sigaar als edelste vorm van rookgenot vervangen! Ja, is toch maar Je ware! Agenda voor Haarlem Vier punten betreffende Korea Kindje verkouden? i Kou gevat Hij zeit wat Op lef pieren Goudbruin In de hoofdstad uit J. J. Swens herkozen tot voorzitter K. v. K. In 1950 ruim 200 faillissementen meer dan in 1949 Loongrens sociale verzekering verhoogd UNO-huis open De eerste vergadering in 1951 van de thans weer zelfstandige Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haar lem en omstreken bevatte als hoofd schotel de traditionele Nieuwjaarsrede van de voorzitter, de heer J. J. Swens, die als gewoonlijk alle factoren die in het verstreken jaar op het economisch leven inwerkten, de revue liet passe ren. Voor zover het de algemene gang van zaken in binnen- en buitenland be trof, kon men moeilijk verwachten een nieuw geluid te vernemen: het belang rijkste deel van de rede wordt telken jare gevormd door het gedétailleerde wel en wee van de in Zuid-Kennemer land werkzaame bedrijven en onder nemingen. In de aanvang van zijn betoog uitte de heer Swens zijn spijt, dat de tegen woordige grens van het rayon van de Kamer aan de Zuidzijde gelijk is aan de provinciale grens, waardoor de een heid van het district wordt verbroken. Wat nu de belangen van het bedrijfsleven in het district betreft: De Kamer hield zich in 1950, ook op ver zoek van de daar gevestigde industrieën, met de nog steeds zo onbevredigende toe stand van het industrieterrein in de Waar- derpolder bezig. „Naar wij tot onze vreug de vernamen ligt het in de bedoeling der gemeentelijke overheid in 1951 de onder bouw te maken van de Prinsen-brug, die in 1952 geheel afgebouwd zal worden, waar mede dan een betere toegangsweg tot deze terreinen zal zijn verkregen. Moge er in 1951 ook eens iets gedaan worden aan de wegen op dat terrein, die tot nu toe een bron van moeilijkheden, zelfs gevaar op leveren voor de aldaar gevestigde in dustrieën. Het zou inderdaad niet overbodig zijn," zo zei spreker. Betreffende het tunnelvraagstuk werd aan de vertegenwoordigers der Kamers van Amsterdam, Alkmaar, Haarlem en Zaan dam door de minister van Waterstaat op 28 Februari een audiëntie toegestaan,waar bij ons bleek, dat Zijne Excellentie ten volle overtuigd was van de noodzaak van een ondergrondse oeververbinding onder het Noordzeekanaal, zodat ook hier de ver wachting uitgesproken mag worden, dat binnen niet te lange tijd aan dit object zal worden begonnen. Hoogovens De praeses releveerde voorts de „Breed band"-uitbreiding van de Hoogovens en de aansluiting van Amsterdam-Noord aan het gasdistributienet. De productiecapaciteit van het kooksovengasbedrijf is gebracht op een niveau, dat gelijk staat met 33 van het huidige Nederlandse stikstofverbruik. In de nieuwe fabrieken zal in hoofdzaak kalkammonsalpeter worden geproduceerd, het hoofdartikel op de Nederlandse stik- stofmarkt. De productie van de cementfabriek te IJmuiden bedroeg wederom ongeveer 200.000 ton. De industrieën voor het vervaardigen van hefwerktuigen waren, evenals dat tij dens het jaar 1949 het geval was, ook in 1950 nog ruim van opdrachten voorzien. De concurrentie, zowel van binnenlandse als van buitenlandse zijde de laatste voornamelijk van Duitsland wordt in 4 ADVERTENTIE WOENSDAG 10 JANUARI Gebouw Cultura: Vereniging van Spiri tisten tfHarmonia", bijeenkomst, schilder séance door de heer J. P. Smits, 8 uur. City: „Vrouwengevangenis", 18 j„ 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Oké rar. Deeds", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Mee dogenloos", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Cinderella"', alle leeft.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Zo begint 't leven", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Er ïs geen paradijs op aarde", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling Indo nesië, Suriname, Nederlandse Antillen (tot en met 17 Januari). DONDERDAG 11 JANUARI Gem. Concertgebouw: Orgelconcert Al- bert de Klerk, 8 uur. Nassauplein 8: „De levenswetten van Karma",populaire voor dracht, 2.30 uur. „Ontwikkeling van de geheime krachten in de mens", 8 uur. Pro testants Jeugdhuis, Heemstede: Partij Van de Arbeid, spreker mr. dr. A. A. van Rhijn over „De sociale politiek sinds 1945". 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. deze tak van industrie thans weer merk baar. Lastige klanten Het is opvallend uit deze bedrijfstak te moeten vernemen, dat de Nederlandse af nemer aan het Nederlandse product veelal speciale en hogere eisen wil stellen, dan aan dat van buitenlandse oorsprong, zon der dan evenwel bereid te zijn daarvoor een evenredige prijs te betalen, zo merkte de voorzitter op. De in ons district gevestigde draad-, draadnagel-, laselectroden- en lasdraad- industrie kon in 1950 een belangrijke bij drage leveren aan de versterking van de Nederlandse deviezenpositie. Ook werd een grote hoeveelheid op de binnenlandse markt afgezet, vooral belangrijke draad nagelleveranties ten behoeve van de woningbouw. Het plaatwellerijbedrijf ondervond tij dens de eerste maanden van het afgelopen jaar een teruggang. In de zomer werd de vraag naar deze producten, waarschijnlijk onder invloed van de internationale ver houdingen, weer beter. De materiaalvoor ziening baart in deze branche nog zorg. Ook de buitenlandse concurrentie wordt ernstig gevoeld. Daar in Duitsland de bin nenlandse prijzen niet zijn verhoogd, ont stond de voor de Nederlandse bedrijven hoogst nadelige toestand, dat men voor plaatijzer een 50 hogere prijs moest be talen dan de concurrerende Duitse in dustrie. De Haarlemse scheepsbouwijidus- trieën waren gedurende het gehele jaar goed bezet. De' bedrijvigheid in de metaalgieterijen bewoog zich in 1950 op hetzelfde peil als in het voorafgaande jaar en kon op be paalde punten zelfs nog worden verhoogd. Chocolade: goed Het thans afgesloten jaar kenmerkte zich voor de cacao- en chocolade-industrie door bijzonder belangrijke omzetten, zowel in het binnenland als op de buitenlandse markten, waarbij dan speciaal de Duitse en de Engelse markt genoemd mogen wor den. De prijzen van de cacaobonen liepen tijdens het jaar 1950 belangrijk op, zonder dat te voorzien is, dat in de nabije toe komst van enige prijsdaling sprake zal zijn. De omzetten van azijn, mosterd en tafel- zuren vertoonden een stijgende lijn. Toch bleven de bedrijfsresultaten beneden die, welke bevredigend geacht konden worden. Daarentegen konden de omzetten en de bedrijfsresultaten in de bli'kgroentenindus- trie en in de likeurstokerijen als bevredi gend worden beschouwd. Papier: zorgelijk De grondstoffenvoorziening in de papier industrie was in 1950 van dien aard, dat de Warren Austin over Amerika's taak De kapperszaak van Heinrich Hoeckendorf in Charlottenburg in de Britse sector van Berlijn is een zeer merkwaardige. Zij is namelijk ingericht als museum van curiosa en attributen, die door figaro'sin vroeger dagen werden gebruikt. Men vindt er onder meer Venetiaanse spiegels uit de 17e eeuw, scheersloelen en toiletartikelen uit de regeringsperiode van, Louis XVI. antieke zeepbakjes, kammen, scheer apparaten, borstels en poederdozen. Zelfs een kinderknipstoel in de vorm van een olifant (op voorgrond)die honderd jaar geleden gebruikt werd, is aanwezig. Hoeckendorf ziet zich thans echter genoodzaakt zijn unieke en vroeger goed beklante zaak te verkopen, daar vele West-Berlijners zich thans in de Oostelijke sector, waar zij met Oostmarken kunnen betalen en dan de helft goedkoper uit zijn, laten knippen en scheren. Als voorwaarde heeft hij echter gesteld, dat de gehele verzameling, welke hij gedurende een groot deel van zijn leven bijeen heeft gebracht, na de koop in tact moet blijven. door een steeds toenemende bedrijfsdrukte; aan de binnengekomen opdrachten lag ech ter veelal de angst voor de verwachte prijs stijgingen ten grondslag. Het gestegen kos ten- en loonpeil en het moeilijk verkrijgen van de noodzakelijke grondstoffen, steeds tegen oplopende prijzen, vervult de grafi sche industrie met zorg. Korea": Meer zeep In de zeepindustrie kon in de tweede helft van het jaar een tijdelijke opleving in de toiletzeepverkoop worden geconsta teerd, in hoofdzaak een gevolg van de drang tot het vormen van voorraden, zowel bij de handel als bij het publiek. De ge beurtenissen in Korea zijn ook met deze opleving nauw verbonden. De verwachte terugslag op deze topomzetten is reeds merkbaar geworden. De omzetten in par fums liepen door meer concurrentie van buitenlandse fabrieken en door de ver minderde koopkracht van het publiek terug'. De gang van zaken in de lijm- en beits- industrie en in de vismeelindustrie stem men tot tevredenheid, evenals die uit de pharmaceutische industrie. Ook de rubber-, asbest- en eboniet industrie was gedurende het gehele jaar voldoende met orders voorzien. De moei lijkheden in de schildersbedrijven hadden een remmende invloed op de omzetten van de verffabrieken. Nylon op proef Dank zij het Marshallplan was de kou- bedrijven op volle capaciteit konden wer- senindustrie ook in 1950 weer in staat het. Ir r\ v\ rt rl n 1 ma n n ll"r» ifrt 1 rti> 1AA rv/M-t «m iiiah Ja »-« I* .1 1 1 1_.1 1 1 1 1- ken en dat maatregelen moesten worden getroffen om de productie op een hoger niveau te brengen. De vraag naar papier, zowel door binnenlandse- als door buiten landse afnemers, overtreft verre de hoe veelheden., welke thans kunnen worden ge produceerd. Door de buitengewone stijging van de grondstoffenprijzen bewegen de papiérprijzen zich nog steeds in een op waartse lijn. De tweede helft van het jaar kenmerkte zich voor de grafische bedrijven ADVERTENTIE Dan rug, keel en borstje inwrijven met •7 machinepark uit te breiden met een flink aantal cotton-kousenbreimachines van het nieuwste Amerikaanse type. Er werd een mogelijkheid gevonden om uit de V. S. nylongarens in te voeren, waardoor het gehele bedrijf ervaring kon opdoen bij de vervaardiging van nylonkousen. Hierdoor werd voorkomen, dat men door een te late start bij andere landen achterop zou ge raken. De voorziening met nylongarens zal echter een zorgenkind blijven, zolang de A.K.U. haar Enkalon-product, dat gelijk waardig is aan nylon, nog niet in voldoen de hoeveelheden produceert. De grondstoffenVoorziening in de con- fectie-industrie was nog zeer moeilijk, spe ciaal wanneer kwaliteitsgoederen werden voortgebracht. In tegenstelling tot de algemene gang van zaken in de schoenenindustrie verliep het jaar 1950 voor de'in Haarlem en om geving gevestigde industrie onder gunstige omstandigheden. De slechte weersomstandigheden had den tot gevolg, dat de suikerbietencam pagne van de in ons district gevestigde industrie pas op 2 October kon beginnen. Vrijwel gedurende de gehele productie periode handhaafde het slechte weer zich. De in December ingevallen vorst belem merde de aanvoermogelijkheden zeer ernstig. De totale campagne wordt geschat op 220 millioen kilo. Bollen: 110 millioen De totale waarde van de bloembollen export steeg het afgelopen jaar tot 110.000.000 (in 1949 83.000.000). De po gingen tot mechanisatie vinden in deze zo belangrijke bedrijfstak voortgang. De be langrijkste vergroting in de export vond plaats naar Zweden. Om de verkoop te stimuleren lanceert het Centraal Bloem bollen Comité gedurende de ^'intermaan- den in genoemd land een advertentiecam pagne voor de bloemenverkoop. Een der gelijke campagne is een nieuwigheid. Duitsland nam in 1950 waarschijnlijk wel iets te veel bloembollen af en het is te vrezen, dat in een volgend seizoen de in voer gecontingenteerd en verminderd zal worden. De afneming van Canada en Enge land bedroeg iets meer dan die van het vorig jaar. Het seizoen 19491950 is voor de snij- bloemenhandel zeer bevredigend verlopen. De handel in jonge planten met Duitsland is echter nog steeds van kleine omvang. Het exportseizoen met Engeland verliep bevredigend. Tuinbouw: Moeilijkheden Geheel anders was het gesteld in het Beverwükse tuinbouwgebied. Het jaar 1950 is voor de tuinbouwbedrijven aldaar zeer slecht geweest. De moeilijkheden zijn voornamelijk gelegen in de sterk vermin derde export, waardoor, mede door de gunstige groei van het gewas gedurende de zomermaanden, een overvloed van groenten op de binnenlandse markt ont stond. Landelijk moest 125 millioen kg. groenten worden doorgedraaid! Door de abnormale regenval kwam er van de na jaarsteelt slechts weinig terecht. Overscha keling naar platglascultuur, waardoor men tot een betere werkverdeling, een sprei ding van producten en een kleiner be- ATLANTIC CITY, 10 Januari (Reuter). Warren Austin, de leider der Ameri kaanse delegatie bij de UNO, heeft in een toespraak te Atlantic City tot de vereni ging van Amerikaanse hogescholen een uit vier punten bestaand plan uiteengezet, dat de Verenigde Staten aan de UNO willen voorleggen en dat maatregelen Legen com munistisch China behelst. Deze vier punten zijn: Een constatering van het feit dat de regering te Peking het gezag der UNO heeft getart en dat zij aggressie in Korea heeft doen plegen: een herbevestiging van de door de UNO in Korea nagestreefde doeleinden, namelijk het bewegen van de aanvaller om zijn troe pen terug te trekken en een beroep op alle staten-leden der internationale organisatie om zich te onthouden van hulp aan de overtreder; een beroep op alle leden-staten om, naar draagkracht, bij te dragen tot het optreden der verbonden landen in Korea, en tenslotte het onmiddellijk bijeenroepen van de commissie van de Veiligheidsraad, die ermee belast is in geval van aggressie te beraadslagen over de door de UNO te nemen gemeenschappelijke maatregelen. Leiders der wereld Austin verklaarde voorts dat de huidige Amerikaanse generatie tot taak heeft het leiderschap over de wereld uit te oefenen en het eerste stelsel van gemeenschappe lijke veiligheid te bouwen, dat de geschie denis ooit heeft gekend. „Indien wij", aldus Austin, „handelen met de volledige daad- ADVERTENTIE Neem 'n drijfsrisico zou kunnen komen, zou mis schien tot een oplossing van de huidige moeilijkheden kunnen leiden. Meer buitenlanders Het Horecabedrijf kan op een redelijk jaar terugzien, Wat de hotelbezetting be treft blijkt, dat het aantal buitenlandse bezoekers in vergelijking tot het jaar 1949 gestegen is. Over ambacht en detailhandel zei de heer Swens tenslotte nog: Het zijn vooral de kleinere bedrijven in het ambacht en in cle detailhandel, die met grote moei lijkheden te kampen hebben. De stijging van de inkoopprijzen enerzijds en het op lopen van de debiteurenrekeningen ander zijds stellen de middenstanders veelal voor onoverkoombare moeilijkheden. De moeilijkheden in het schildersbedrijf vinden hoofdzakelijk hun oorzaak in de langzame bétaling van de reeds door de schilderspatroons opgeleverde werken en het slechte weer van de laatste tijd, waar door het praktisch niet mogelijk was, het buitenschilderwerk geheel af te maken, Vrachtwagens: duur Ter bescherming van de jonge Neder landse automobielindustrie worden thans praktisch alle nieuwe vrachtauto's, welke van buitenlandse origine zijn, van de Ne derlandse markt geweerd. Indien het Ne derlandse product in prijs gelijk zou zijn aan het buitenlandse, zou een dergelijke wijze van handelen in het huidige tijds bestek misschien te verdedigen zijn, nu echter blijkt, dat het Nederlandse product drie mille hoger in prijs ligt dan een ge lijkwaardige Engelse vrachtwagen, worden zowel de beroeps- als de eigenvervoerders toch wel ernstig gedupeerd. Bij louter toeval zijn wij dezer dagen tegen een boekje opgelopen, dat „Hij zeit wat" heet. Het is namelijk maar een heel klein boekje. Het is verschenen in de sei-ie „De wijze Jacob", die inder daad een wijze Jacob is, want hij kan overal over meepraten. Zo verschenen er in deze reeks: „Horas, een Batak- boek" en „Wandelsport van A tot Z" (waarschijnlijk rekensommetjes voor het lager onderwijs bevattende), verder „Mijn BM en ik" en „Van Bronkos tot Zuurzak" (Indonesische en Chinese cocktail-recepten) door Diana La Lau, die van haar meisjesnaam ongetwijfeld Loene zal heten. Het boekje „Hij zeit wat" nu bevat grepen uit de Amsterdamse volkstaal. Het begint met de vermelding van de achttien volkstalen die de hoofdstad rijk is, zoals Bierkaais, Komkommer- buurts, Gebed-zonder-ends en Noorse- bossies. De laatste wordt door de Noor- sebossiesmannen gesproken. In* het overzicht dat dit krasse boekwerkje verschaft over de klanken van het dia lect wordt gezegd dat de korte a „pala taal" wordt uitgesproken, hetgeen na tuurlijk een heel ander effect geeft dan salontaal. Zo wordt Jan Jen. Lange ee en oo zijn sterk gediftongeerd, zo wordt nemen neime en koken kouke, maar ei en ui daarentegen gemonoftongeerd. Zo wordt ijs aas en kijken kaake. Blaaska ken dient men echter niet te vertalen door blij skij ken. Het werkje gaat daarna over tot het noemen van man en paard. Met het oog op de culturele belangstelling, de hoofd stad zo eigen, gaat het eerste chapiter over geld. Dit heet in Amsterdam schrabbes, molm, moos of filippus. Dit behoeft nu geen nadere uitleg. Inge wikkelder wordt het als de muntstuk jes met name genoemd worden. Wan neer wij u zeggen dat een loebertange- tje, een ketippie, een kiebelbas, een kleine knoop, een fiets en een matte- kloppertje te zamen 16.25 vormen, dan hebt gij wel reden om even ver baasd te kijken. Nochtans is het zo. In dezelfde volgorde staan zij namelijk voor een halve cent, een dubbeltje, vijf tien cent, een gulden, vijf gulden en een gouden tientje. Dat fiets vijf gulden betekent ligt in het feit dat vijf guldens twee rijksdaalders oftewel twee achter wielen zijn. Juister zou daarom zijn te spreken van driewieler. In nauw verband met de muntspecie staat natuurlijk de politie of prinsema- rij. Een rechercheur is een rus of een verkleffer. Daarentegen is meneertje de betiteling van een commissaris. Tref fend is ook de benaming van de Ko ninklijke Marechaussée, die uit hoofde van haar vaardigheid met de slagwa pens liefdezusters wordt genoemd. Be sprekingen met deze lichamen worden veelal in het rooie dorp gevoerd, zoals de gevangenis ook wel heet. De eerlijke mensen, die niet over schrabbes de beschikking hebben, zijn de zogenaamde dallesdekkers. Zij moe ten de hele dag bavianen, hetgeen niets anders is dan hard werken en wan neer zij door een hardvochtige huisbaas uit hun woning worden gezet, zeggen zij volgens het boekje meewarig: „Voor de beesten is het ook erg". De levende have bestaat dan uit wandberen, door onopgevoede lieden ook wel luizen ge naamd. Hun taal is overigens kras, want toen eertijds in het volkstheater „De Ooievaar" Genoveva van Brabant het vers zegde.* „Ik dank u liefe Opperheer Dat gai main traust liet finde In maine eensaamheid Daur dese liefe hinde Die 't kindje sooge sal." riep een pretmaker uit: „Daar sel die auk geen gortbuik fan kraage". Andere hartelijke termen uit hun woordenboek zijn de Boldautwagen voor het beerput-vehikel der stadsreiniging en de Kraaieknip voor de autobus die naar de Watergraafsmeer met haar be graafplaats voert. Het amusementsleven in Groot-Mo- kum, een naam die afgeleid is van het Joodse Mokum voor stad) kan op krach tige wijze omschreven worden. Zo slaat de uitdrukking „vechten tegen de Bier kaai" op de gespierdheid der bewoners van de Bierkaai, het stadsgedeelte ten Zuiden van het Oude Kerksplein. Een „Haarlemmerdijkie make" betekent daarentegen niets anders dan het ver wekken van een onlustje. Wordt het werkelijk feest en gaan de orgelman nen op lef pieren, spelen zonder ver gunning dus, dan gaan de slingerolie en het huppelwater er als vloeibare koek in, hetgeen de orgelman duidelijk merkt aan de hoeveelheid jatmoos ofte wel handgeld, die hij vangt. En dan wordt er nog wel eens een walsje ge maakt, als de mookspeler op de prop pen komt'. U weet natuurlijk weer niet wat dat is, maar blozend bekennen wij, dat het een harmonica-speler betreft. Als het laat wordt, moeten de ouders eerst zorgen dat zij van hun adderge broed of handebinders afkomen. Daar mee hebben zij hun kinderschaar op het oog. Soms drentelt er nog wel eens zo'n gladde schavotspijker tussen de feest vreugde door, maar wanneer zijn vader dan zegt: „Ik sal je een klap geife, dat se je met warrem water van het asfalt motte spoele", wil hij meestal wel benen maken. Trouwens de taal, die in gevallen van boosheid wordt aangewend is over het algemeen wel van forse allure. Zo gauw men hoort: „Ik sal je een beuk op je bauterhammeschuifer ferkaupe", dan is het zaak aan de terugtocht te beginnen. Fijner is de taal der vrouwen, die el kaar toevoegen: „Ik sal je een lap be hang fan je postseigel krabben", waar mee zij niets anders bedoelen dan een stukje aangezichtshuid. Ook de wat bsdèktere bedreigingen zijn niet altijd even makkelijk te onderkennen. Wan neer men iemand vraagt om een beetje vuur en hij antwoordt:- „Dat sal je aan je hart foele", is het verstandig om aan te nemen, dat u die man niet ligt. Maar omdat wij niet de indruk willen wekken, dat Amsterdammei's onhoffe lijke lieden zijn, herhalen wij nog hun grootste compliment: „Hai is niet op se achterneut gefalle". Neut betekent hoofd, zoals u wel niet gedacht zult hebben. Op een advertentie-pagina altoos interessante lectuur vonden wij de volgende aanbieding: Daar hij op bovenh. te weinig be- \yeging heeft, wordt mooie BOXER aangeb. aan vriendelijke mensen, die buiten wonen en grote tuin Het journalisten-cabaret „De Inkt vis" (met Annie Schmidt, Jeanne Roos en vele anderen onder aanvoe ring van J. J. van Mechelen) geeft hedenavond in het Minerva-paviljoen een voorstelling van het nieuwe pro gramma „Extra Editie" ten bate van de mr. J. F. van Royenstichting, welke zich ten doel stelt het treffen van sociaal-medische voorzieningen ten behoeve van kunstenaars. In de Stadsschouwburg vertoont de Haagse Comeaie vanavond voor de Amsterdamse Kunstkring onder regie van Paul Steenbergen een der eerste stukken van Shaw, namelijk „Me vrouw Warrens bedrijf" met Fie Carelsen en Elisabeth Andersen. Donderdag herhaalt het ATG tegen populaire prijzen „Dodendans" van Strindberg. Comedia bespeelt het Centraal Thea ter met Sarire's „Eerbiedige lichte- kooi" en de één-ader „De brief van Don Juan" door Luisa Trev'es, onder regie van respectievelijk Jan Teu- lings en prof. Scharof. De Neder landse Comedie zet in het Leidse- plein Theater de vertoningen van „Nina" met Mary Dresselhuys voort. Toon Hermans blijft de gehele maand met zijn gezelschap in de Kleine Komedie aan de Amstel. William Primrose is vandaag en mor gen solist op de abonnementsconcer ten in het Concertgebouw, waar het orkest onder leiding staat van Otto Klemperer. Uitgevoerd worden de Achtste Symphonie van Beethoven, het Concert voor altviool van Bartök en de Sinfonietta van Janacek. In het Indisch Instituut wordt Vrijdag een avond aan West-Indi sche muziek gewijd. Professor dr. R. van Lier geeft toelichtingen. De Nederlandse Opera voert op 12 Januari „Cavalleria Rusticana" en „Paljas" uit met Roderick Jones uit Londen als gast en op 16 Januari Orfeovan Von Gluck (met Kath- leen Ferrier in de titelrol.j hebben. Hij is goudbruin en lenig. En hij luistert waarschijnlijk naar de roepnaam Sugar Ray Robinson. BOEDA. kracht, die een vrije gemeenschap kan op brengen en daarbij trouw zijn aan onze bondgenoten en geloven in de uiteindelijke overwinning van een rechtvaardige zaak, zal onze generatie de aanvaller tegenhou den en de eerste schreden zetten op de weg naar een permanente vrede. Doch indien wij aarzelen en bevreesd zijn, indien wij „Maginot-linies" pogen te bouwen, in de waan daarmede onszelf te kunnen beveiligen en tevens onze bondge noten aan hun lot overlaten, is naar mijn mening oorlog onvermijdelijk. Indien dan oorlog zou komen zouden wij, zowel met onze levens als met onze bezittingen, duur betalen voor ons gebrek aan geloof in dit kritieke uur". Vervolgens viel Austin op krachtige wijze de Russische politiek in de UNO aan, onder meer verklarend: „Jaar na jaar aan schouwden de leden der internationale organisatie het zich steeds verder ontwik keien der communistische aanvalsplannen, al werd dit zoveel mogelijk verhuld in een mist van de verwarrendste dubbelzinnig heden." Austin verklaarde verder nog dat het „voor kleine landen, die zich in de buurt van een oorlogszuchtige reus bevinden, geen gemakkelijke beslissing is zich te scharen onder de vrije staten, die vastbe sloten zijn aan een eventuele aanval van 's werelds zwaarst bewapende imperialis tische rijk het hoofd te bieden. Doch laten wij dit voor ogen houden: de vrije landen hebben een grote voorsprong op het gebied der atoomwapens en bij de beheersing van de zee en de lucht, een voorsprong die nog steeds groter wordt. Een eventuele aanval ler weet wat hem te wachten staat, indien hij zijn thans nog veel sterkere landstrijd krachten in beweging zou zetten en dat is ook de réden, waarom dit niet is geschied. Achter dit schild bouwt de vrije wereld nu gemeenschappelijk eveneens haar land strijdkrachten op." Austin eindigde met te zeggen dat de Amerikaanse politiek gebaseerd blijft op de volgende punten: Ononderbroken steun aan de beginselen, waarvoor de UNO thans in Korea strijdt, zo snel mogelijke bewapening van de vrije wereld, uitbreiding van cle Amerikaanse productie, waarbij een einde moet worden gemaakt aan alle „over bodige" voortbrenging, het blijven helpen van West-Europa bij de uitbreiding van zijn productie en het verlenen van techni sche hulp aan minder ontwikkelde gebie den. Het huishoudelijk gedeelte van de eerste vergadering van de Haarlemse Kamer van Koophandel en Fabrieken zette in met een geanimeerd handen drukken: oude leden begroetten elkaar na een langer of korter weerzien, nieuwe stelden zich voor. Nestor H. J. L. Klein Schiphorst troonde eenzaam in de voorzitterszetel tot de heer J. J. Swens met overgrote meerderheid onder applaus daarin werd herkozen. De heer Swens heette vervolgens de ver tegenwoordigers van de werknemers een nieuwe figuur in de Kamer welkom. Tot ondervoorzitters werden herkozen de heren H. J. L. Klein Schiphorst en Ch. E. Visser. Nadat enkele formele punten afgehandeld waren, werden de volgende vaste commissies benoemd: Commissi*: voor de Binnen- en Buiten landse handel: C. Eveleens, Th. Hoog. ir. F. Thiel, J. L. Uitzingen en Ch. E. Visser. Commissie voor de Financiën: B. F. En schedé, ir. C. H. Holgen, jhr. B. G. van Styrum, Commissie voor het Jaarverslag: H. J. L. Klein Schiphorst, ir. L. Schoorl, G. W. P. Stoutenbeek. J. J. Swens, Ch. E. Vis ser en jhr. dr. J. C. Mollerus. Commissie ter Beoordeling van Candidaat-Makelaars: Th. Hoog, H. J. L. Klein Schiphorst en B. W. Lasschuit. Commissie voor de Middenstand: G. J. Alders, K. J. Dijkstra, L. Lam, B. W. Lasschuit. J. van Leeuwen, S. Slagveld, C. P. W. Stoutenbeek en S. J. Warmer. Com missie voor de Nijverheid: ir. A. H. Ingen Housz, ir. C. H. Holgen, ir. L. Schoorl, L. Silvis. Chr.Ë. Visser, ir. J. H. Telders en ir. J. Tromp. Commissie voor het Onderwijs: A. J. M. Angenent, L. W. van Driel, J. D. B. Olie, L. Lam en jhr. B. G. van Styrum. Commissie inzake de Wet op het Uitverkopen en Opruimen in het winkelbedrijf: H. van Beek. Th. S. J. Hooij, J. van Leeuwen, G. W. P. Stoutenbeek en J. E. Voet. Commissie voor Verkeer en Vervoer: ir. G. O. J. van Ditzhuyzen. J. J. Jurrissen, A. W. Schaefer, D. Verbaan en ir. J. Tromp. Commissie in gevolge de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937: Th. S. J. Hooij, H. J. L. Klein Schiphorst, B. W. Lasschuit, J. E. Voet en S. J. Warmer. De secretaris, jhr. dr. J. C. Mollerus. gaf een toelichting op de vergoedingen voor de door de Kamer bewezen diensten. In 1950 zijn in Nederland 1719 faillissemen ten uitgesproken tegen 1481 in 1949. Het aantal faillissementen bedroeg in Noordholland (zonder Amsterdam) 245 (187); in Amsterdam 281 (260); in Zuidhol land (zonder Den Haag en Rotterdam) 161 (138); Den Haag 140 (158): Rotterdam 144 (158); provincie Utrecht. 123 (97): Gelder land 152 (141): Noord-Brabant 190 (128); Limburg 68 (64): Zeeland 24 (7); Friesland 48 (37); Provincie Groningen 44 (56); Drente 18 (16); Overijsel 81 (59). De tus sen haakjes geplaatste cijfers zijn die van 1949. De loongrens, welke in sommige sociale verzekeringswetten voorkomt, is met in gang van 2 Januari verhoogd van 4500 tot 4725 gulden per jaar. Het maximum dagloon, waarnaar de premies en de uitkeringen worden be rekend, is van 12 op 13 gulden gebracht. Als ziekenfondspremie, welke voor de helft ten laste van de arbeider komt, moet op het loon 1,8 pet: tot ten hoogste 23 cent per dag, f 1,40 per week of f 6,10 per maand worden ingehouden. Ten behoeve van de ziekengeldverzeke ring kan behoudens toegestane uitzon deringen een bedrag van 1 pet. van het loon tot ten hoogste 13 cent per dag, 78 cent per week of f 3,40 per maand worden ge kort. Het nieuwe hoofdkwartier van de UNO in Manhattan (New York) is vandaag of ficieel geopend. Het zal evenwel nog een half jaar duren, voordat er vergaderingen kunnen worden gehouden.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5