leren die de boycott uitvonden dreigen er thans Nederland mee -Clowntje Riek Kort en Bondig llS2QCHr'NHP^1 QpfiérjywRAK WOENSDAG 10 JANUARI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Uitbreiding van belangrijke Haarlemse industrie Muziek en toneel in Holland Festival 195 I WAAROM ZOU U ZELF Arrestaties te Djakarta en Bandoeng Engelse persstem over Nederland—Indonesië West-Duitse arbeiders beroepen zich op de grondwet Eervol ontslag verleend aan schout bij nacht I. W. Reijnierse 227.000.000 kg bieten door de „Holland" verwerkt Arnhem heeft nu meer huizen dan in September 1944 Personeelssterkte en omzet der industrie Voor de kinderen Bankbediende stond terecht wegens verduisteringen Schaken Pilnik en Kieninger ook naar Hoogoven-tournooi SCHEEPVAART Heringa Wuthrich FEUILLETON (Van een onzer redacteuren) De kwestie die op het ogenblik aan het rijzen is tussen Nederland en Ierland over een squadron Nederlandse marine-jagers, dat voor een oefenperiode van zes weken in Noord-Ierland gestationeerd zal worden, begint scherpe kantjes te krijgen. Ierse zakenlieden en arbeiders hebben met boy cot van Nederlandse producten gedreigd, indien deze detachering doorgang zou vin den en waar een woordvoerder van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken ons gisteren verklaarde, dat Neder land geen reden ziet om haar af te gelasten, kan aangenomen worden dat Nederlandse exporteurs de fruitkwekers zijn al ge waarschuwd hiervan straks de gevolgen zullen ondervinden. Voor een goed begrip van de situatie moge dienen, dat de Nederlandse vliegers op Britse uitnodiging zullen vertoeven in de „Zes Graafschappen", het Noord-Ooste lijk deel van Ierland, dat onder Brits be wind is gebleven na het verdrag van 1921, waarbij Ierland onafhankelijkheid ver kreeg. De toenmalige regering accepteerde dit verdrag als het beste wat er te krijgen was, maar sindsdien zijn de Ieren blijven ijveren voor de teruggave van de „Six Counties" en de eenheid van Ierland. Spe ciaal de huidige regering-Costello heeft een felle campagne op touw gezet tot op heffing van de Partitie en het moet ge zegd, dat die met name in Amerika, waar 25 millioen Ierse afstammelingen wonen, grote weerklank heeft gevonden. Ierland heeft zelfs geweigerd deel te nemen aan het Atlantisch pact omdat het oordeelde, dat het geèn hulp kan garanderen aan aan gevallen landen, zolang zijn eigen totale onafhankelijkheid door een ander lid van het Pact beknot wordt. In het omstreden gebied zelf zijn onge veer 60 procent (Protestanten) voor het voortduren van de Partitie. De anderen, Katholieken, wensen de Ierse eenheid. De Britten nu zijn van mening, dat zij de wens van de meerderheid hebben te beschermen. Het staat in ieder geval vast, dat de Ieren deze kwestie van een zo groot be lang achten, dat zij haar stellen boven de gecombineerde defensie van de democra tieën tegen een communistische aggressie, een voor een zo Katholiek land ongetwij feld verrassende houding. Het behoeft dus geen verwondering te baren, wanneer de Ieren, grotelijks ont stemd over „de Nederlandse deelneming aan een wederrechtelijke bezetting, die in strijd is met het souvereiniteitsbeginsel", inderdaad met anti-Nederlandse maatre gelen zullen komen. Al moet men daarbij bedenken, dat deze niet zozeer bedoeld zullen zijn als een poging om Nederland te benadelen, als wel als een nieuwe „stunt" in hun campagne om de aandacht van de wereld op de kwestie der zes graaf schappen te vestigen. Dat afgezien van eventuele diplomatie ke maatregelen, die, gezien het Europees begrip van de minister van Buitenlandse De -N.V. Nederlandse Raffinaderij van Petroleumproducten aan de Spaarndamse weg te Haarlem zal in de komende jaren aanzienlijk worden uitgebreid. Reeds geruime tijd had deze belangrijke industrie te kampen met ruimtegebrek, zo zelfs dat overwogen werd het bedrijf naar elders over te brengen. Dezer dagen is het de directie gelukt na langdurige onderhandelingen door aankoop beslag te leggen op de aangrenzende ter reinen en gebouwen, waarin de meubel fabriek „Het Westen" is gevestigd. Hier door wordt tweeduizend vierkante meter bedrijfsruimte aan de Raffinaderij, die in 1940 haar laatste uitbreiding onderging, toegevoegd. De uitbreiding zal natuurlijk pas kun nen plaats hebben wanneer de meubelfa briek een andere huisvesting heeft gevon den. Het project is trouwens zo ingrijpend, dat met de verwezenlijking er van wel enige jaren gemoeid zullen zijn. Ongeveer 75 tot 80 van de producten medicamenten en technische oliën van bijzondere samenstelling wordt ge ëxporteerd, voor het overige deel kon de gehele Nederlandse behoefte aan vaseline door de Raffinaderij worden gedekt. Ook vergroting van „Beverol" De grote vraag naar smeervetten heeft de „Beverol''-fabriek in Beverwijk even eens tot vergroting van haar outillage ge noopt. Men hoopt, dat de verbouwingen in Juni van dit jaar gereed zullen komen, waarna de productie van het bedrijf, ver geleken met die van heden, verviervou digd zal kunnen worden. De gang van zaken in deze bedrijfstak kan dan ook voor het jaar 1950 zowel in het binnen land als in het buitenland, als zeer be vredigend worden gekenschetst. De omzetten van de te Haarlem geves tigde industrie van kleurstoffen en ver delgingsmiddelen „Rids" werden, in ver gelijking met die van 1949, meer dan ver dubbeld. Ongeveer 80 van de productie werd naar het buitenland afgezet. Zaken, Sean MacBride, zo'n vaart niet zullen lopen, de boycot hun voornaamste wapen zal zijn, staat vast. Het is een wa pen dat in Ierland is uitgevonden door de boeren van de Engelse landeigenaar cap tain Boycot, die hun kwalijke meester gingenboycotten, en dat door hen met grote vaardigheid is gebruikt. Of zij zo consequent zullen zijn om ook het Ne derlandse superfosfaat, waar zij niet bui ten kunnen en dat zij bovendien tegen zeer voordelige condities kopen, buiten de deur te houden, staat natuurlijk te be twijfelen. En of zij Amerikaanse produc ten er zijn momenteel ook Ameri kaanse duikboten in Noord-Ierland eveneens in de boycot zullen betrekken, lijkt voorshands niet waarschijnlijk. Het is per slot van rekening geen officiële, maar een particuliere boycot. Hoe het ook zij, de Nederlandse rege ring staat formeel volkomen in haar recht. Het Engelse bewind over Noord- Ierland is erkend en het staat de Engel sen vrij hun gasten te ontvangen waar zij willen. Of de Nederlandse aanvaarding echter van grote tact en weloverwogen heid getuigt, is een andere vraag. Te meer daar de Ierse bewering dat Engeland aan zijn „bezetting" van Noord-Ierland om politieke redenen een Atlantisch tintje wil geven en het wil beschouwen als een be langrijke strategische basis, niet eens zo onwaarschijnlijk klinkt. Men stelt de vraag of het nu beslist nodzakelijk is „vreemde" troepen naar een zo omstre den gebied te zenden en of het niet eens tijd wordt voor Ierland een oplossing te vinden, die het dit land mogelijk zou maken, zijn volledige rol in Europa te spelen. W. L. B. Waarschijnlijk de Young Vic weer in Bloemendaal Reeds nu kan een gedeelte worden be kend gemaakt van het programma voor het deze zomer wederom te houden Hol land Festival. Het Concertgebouw Orkest zal spelen onder directie van Eduard van Beinum, Rafaël Kubelik, Otto Klemperer en George Szell, het Residentie Orkest onder leiding van Willem van Otterloo, A. Durati en Leopold Stokowsky. De Nederlandse Opera zal opvoeren „Jenufa" van Janatsjek en „Het gemas kerde bal" van Verdi. The English Opera Group komt onder meer „Dido en Aeneas" van Purcell op de planken brengen. Toneelvoorstellingen worden gegeven door de „Old Vic" en de „Young Vic". Nederlandse acteurs zullen onder regie van Johan de Meester een stuk van Shakes peare vertonen en in Delft komt een serie reprises van „Elckerlyc". Welke buiten landse balletgroep naar ons land komt is nog niet zeker. Er zijn reeds besprekingen gaande om wederom te komen tot een serie voorstel lingen door de Young Vic in Bloemen- daals Openluchttheater. Dit gezelschap neemt speciaal voor het Festival of Bri tain in studie de klucht „The Knight of the burning pestle", een burleske parodie op de romantisch-heroïsche stukken uit de tijd van Koningin Elisabeth, geschreven omstreeks 1607 door Francis Beaumont (15841616), die vooral bekendheid ge niet door de producten van zijn samen werking met John Fletcher. De keuze voor het Holland Festival zal eventueel gaan tussen dit stuk of „De Koopman van Ve netië" van Shakespeare, waarmee het ge zelschap binnenkort een tournee door ons land zal maken, dat weliswaar meer be kend doch minder geschikt voor vertoning in de openlucht is. ADVERTENTIE kleine hoeveelheden goederen wegbrengen als de besteldienst A. B. C. altijd direct voor U klaar staat. En.... het is niet duur ook. A. B. C. Barrevoetestr. 2 Haarlem - Tel. 18428, na 6 uur 14810 -14155 DJAKARTA, 10 Januari (Aneta) Op last van de procureur-generaal van Indo nesië is de voormalige hoofdcommissaris van politie te Bandoeng, de heer F. Land meter, gearresteerd. Hij zou met de „Oranje" naar Nederland reizen en daar toe Zondag naar Medan vliegen om in Belawan aan boord te gaan, doch werd te Djakarta gearresteerd en naar Bandoeng gebracht. Te Bandoeng werden, eveneens op last van de procureur-generaal, gear resteerd: de commissaris van politie twee de klasse P. A. Kettenis, de inspecteurs tweede klasse A. C. Story en R. K. Wan- kay, de adjunct-inspecteurs tweede klasse F. R. Pareira en J. H. Fickel, de adjunct commandant van politie J. C. Selter en de agent eerste klasse A. de Beer. De liberale Manchester Guardian schrijft dat nog één ding de Unie tussen Nederland en Indonesië kan redden „dat is een spectaculair initiatief der Nederlanders". „Maar", zegt dit blad, „achten zij het behoud van de Unie die prijs waard?" „Wat betreft het Indonesische dreigement om de Unie te verbreken", zegt het blad, „de Nederlanders zouden de dingen alleen maar slechter maken indien zij zich op het juridisch standpunt stellen dat de Unie niet unilateraal kan worden opgezegd. Indien de Indonesiërs verklaren dat de Unie ten einde is, kunnen de Nederlanders daartegen niets doen, hoe hun internatio- naal-wettelijke positie wettelijk ook is". Het blad zegt dat in de afgelopen 12 maanden de Nederlanders en Indonesiërs in staat hadden moeten zijn om betrek kingen van vertrouwen te vestigen die disputen zouden hebben verhinderd zoals het huidige. „De fouten liggen in geen geval alleen aan de zijde der Nederlanders, maar In donesiërs en Nederlanders lijden ieder op eigen wijze aan gebrek aan werkelijk heidszin", aldus de Manchester Guardian. Een nieuw adresboek van Heemstede en Bennebroek Bij de uitgeverij G. Eikelenboom Zoon te Haarlem verscheen het adresboek van Heemstede en Bennebroek, bijgewerkt tot 15 November 1950. In het voorwoord delen de uitgevers mede, dat deze uitgave voor hel. eerst sinds 1939 weer voorzien is van telefoonnummers door de P.T.T. toegestaan. In Heemstede treedt medio April van dit jaar een telefoonwijzi ging in werking, welke bijna de gehele ge meente omvat. Daarom zijn de nieuwe num mers reeds in het adresboek opgenomen. De uitgave is samengesteld met behulp van de verstrekte gegevens uit de gemeen telijke bevolkingsregisters en met mede werking van het telefoondistrict Haarlem. De stratenlijst is geheel gecompleteerd, zelfs de sinds enkele weken gewijzigde nummers van de Blekersvaartweg zijn er in opgenomen. De West-Duitse regering heeft zich Dinsdag beraden over de dreigende sta king der arbeiders in de staalbedrijven, die bedoeld is het recht tot medezeg genschap in de bedrijfsleiding af te dwingen. Het kabinet heeft te kennen gegeven, dat het niet van plan is de in de meeste staalfabrieken reeds verworven sociale positie der arbeiders te verkleinen. Deze bedrijven staan thans nog onder geallieerd toezicht en de arbeiders zijn er met ge lijke rechten in de raden van toezicht vertegenwoordigd. De leiders der vakverenigingen hebben het stakingsbesluit onder meer gemoti veerd met de verwachting, dat minister Erhard van plan zou zijn de reeds ver worven medezeggenschap van deze arbei ders in te trekken, zodra de betrokken bedrijven weer in Duits beheer zouden komen. De actie van de vakverenigingen wordt hier overigens gezien als een groot scheepse aanval op de economische poli tiek van minister Erhard in het algemeen. De sociaal-democraten, die de actie ten- volle steunen, hebben in de Landdag van Noordrijn-Westfalen een voorstel in gediend om de regering te verzoeken pressie op Bonn uit te oefenen voor de verwezenlijking van het recht van mede zeggenschap. Zij baseren zich daarbij op de grondwet van dit land, waarin het recht wordt toegekend. Bij Koninklijk Besluit is aan schout bij nacht I. W. Reijnierse op zijn verzoek eer vol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de goede diensten, door hem aan den lande bewezen. Schout bij nacht Reijnierse was Commandant Marine Willemsoord, Den Helder. Voorts was hij waarnemend commandant Zeemacht Nederland in de tijd, dat vice-admiraal J. J. C. Willinge het bevel voerde over het smaldeel Neder landse Antillen en het Nederlandse smal deel bij de oefening „Activity". De suikerfabriek „Holland" te Halfweg heeft in een 98 dagen durende campagne ongeveer 227.000.000 kg suikerbieten ver werkt. In de campagne van 19491950 kwam men tot 221.000.000 kg. Het suikergehalte schommelde aanvan kelijk om de 16 procent. Door de slechte weersomstandigheden kwam het. gemiddel de percentage beneden de 16. Toch is het gehalte nog iets gunstiger dan dat van de vorige campagne. Van de ongeveer 600 arbeiders zijn er nu 470 werkloos ge worden. Het overblijvende gedeelte vormt het vaste personeel. Arnhem krijgt steeds meer het vooroor logse aanzien terug, zij het dan met uit zondering van het centrum van de stad. Met de bebouwing van de oude stadskern is echter een begin gemaakt. De restauratie van grote bouwwerken in het centrum van de stad gaat gestadig voort. Met de bouw van een nieuw pro vinciehuis is begonnen. Eind 1951 zal ook worden begonnen met de bouw van een nieuw Paleis van Justitie. In de loop van 1950 werd het aantal woningen van September 1944 met enige honderden overschreden, zodat hetgeen door de oorlog werd verwoest, geheel is hersteld. Het bevolkingscijfer op 1 Januari 1950 bedroeg 50.146 mannen en 53.171 vrouwen. De bevolkingsvermeerdering over 1950 be droeg 2.656, zodat op 1 Januari 1951 de Arnhemse bevolking bestond uit 105.973 personen. Volgens een opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de totale personeelssterkte in 10.414 Nederlandse be drijven gedurende het derde kwartaal van 1950 868.430 man. De totale omzet beliep f3.932.107.000. waarvan f868.714.000 in het buitenland. Enkele der voornaamste be- drijfsklassen (met cijfers over de totale per soneelssterkte, de totale omzet en de omzet in het buitenland) zijn: bereiding van voe- dings- en genotmiddelen: 139.087, f 1.396.788.000 en f337.752.000; metaalnijver heid: 261.861, f788.901.000 en f 216.027.000; textielnijverheid: 119.506 f553.243.000 en f 122.913.000; chemische nijverheid: 45.853 f315.235.000 en f90.928.000. Ook heeft het C.B.S. indexcijfers samen gesteld van de personeelssterkte en de om zet, waarbij als gemiddelde 1947 100 is aangenomen. Voor de personeelssterkte be droeg dit cijfer 121 in het derde kwartaal 1950 tegen 118 in het tweede kwartaal en 115 in het derde kwartaal van 1949. De totale omzet cijfers zijn 184, 155 en 145, de omzetcijfers in het buitenland 260, 234 en 165 Bij deze opgaven zijn de openbare nuts bedrijven en de bouwnijverheid alsmede het gas- en electriciteitsbedrijf der staatsmijnen niet inbegrepen. „Tjerk Hiddes" naar Indonesië Het ligt in de bedoeling, dat Hr. Ms. torpedobootjager „Tjerk Hiddes" Donder dag om 12.00 des middags uit Den Helder naar Indonesië zal vertrekken. De Com mandant Zeemacht Nederland zal tevoren schip en bemanning inspecteren. Zo slopen en kropen Rick en Bunkie over het dek van de prauwZe moesten heel erg oppassen, dat niemand van de mannen hen in 't oog kreeg. Gelukkig hadden de vissers op de prauw het druk genoeg met hun werk, want er stond nogal 'n stevige wind en de golven gingen tamelijk hoog Zo lukte het Rick en Bunkie om ongezien uit het ruim te komen en hun weg te zoeken over de boot. Eerst scholen ze weg achter een bundel touw, maar dat leek hun toch nog niet veilig genoeg. Zc kropen dus weer verder en zaten op een luik, rondziend naar een beter plaatsje. En toen, opeens, kwam er een grote golf dwars over de prauw heen.... en met 'n schreeuw voelden Rick en Bunkie zich met luik en al overboord gespoeld, de golven in! Vol schrik klemden ze zich aan het luik vast, dat bleef drijvenNiemand aan boord van de prauw had het gezien. En zo dreven en dobberden de twee op het luik op de zee. De Officier van Justitie bij de Haagse rechtbank eiste een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van voorarrest tegen een 51-jarige bankbediende wegens meer malen gepleegde verduisteringen. Hij had van kleine spaarders bij hem in de omge ving gelden ontvangen ter storting op hun boekjes bij de Nutsspaarbank aan de Valkenboslaan te 's-Gravenhage. Hij ver valste de boekjes en voorzag de volmach ten van een valse handtekening. Hij stortte voorts kleinere bedragen op de spaarbankboekjes dan hem werden ver strekt. In totaal had hij op deze wijze f 26.800 verduisterd, waarvan hij later f 5000 terugstortte. Daar hij telkens naai de benadeelde neringdoenden in zijn om geving ging, kwamen dezen niet zelf naai de bank, waardoor de verduisteringen niet onmiddellijk aan het licht kwamen. De Officièr zeide dat hier sprake is van een serie verduisteringen, die de aandacht trekken. Verdachte had een behoorlijke betrekking en een vertrouwenspositie. Hij heeft een geraffineerd spel gespeeld, een groot aantal kleinere spaarders gedupeerd en het vertrouwen in de instelling, waar hij werkzaam was, geschokt. Hij achtte een ernstige straf op haar plaats. De raadsman, mr. L. van Heijningen, bepleitte clementie. Hij voerde aan, dat zijn cliënt verduisteringen pleegde om twee andere mensen te helpen. De een was zijn oudere broer, die in moeilijke omstandigheden verkeerde, de ander een barmeisje, voor wie hij een klein restau rant wilde opzetten. - Uitspraak over 14 dagen. De twee open plaatsen in de hoofdgroep van het Hoogovenschaaktournooi, dat van 13 tot en met 21 Januari wordt gehouden, zul len door G. Kieninger (West-Duitsland) en H. Pilnik (Argentinië) worden ingenomen. Aludra, pass. 8 Victoria. Amsteldiep, pass. 8 St. Miguel. Amstelpark, 8 dwars Djeddah. Arendskerk, 8 v. Brisbane n. Melbourne. Aalsdijk, 8 v. Le Havre n. Antwerpen. Alphard, 8 v. Antwerpen. Arnedijk, 3 v. Tampico n. New Orleans. Axeldijk, 9 te Rio de Janeiro v. Recife. Almdijk, 7 te Houston v. Havanna. Alwaki, 6 te New York v. Buenos Aires. Averdijk, 7 v. Boston te Baltimore. Aagtekerk, 8 80 m. Z. Napels. Abbedijk, 9 verw. Rio Grande. Alblasserdijk, 8 200 ni. ZO. Bermuda. Alphacca, pass. 8 Fernando Noronha. Amstelkerk, 8 rede Novoredondo. Amstelstad, 8 120 m. ZW. Lister. Alphard. 9 verw. R'dam v. Rosario. Aalsdijk, 9 v. Le Havre te Antwerpen. Akkrumdijk, 9 te Port Elisabeth. Alchiba, pass. 9 Ouessant. Alcyone, pass. 9 Flores Alioth, 9 te Antwerpen. Amstelvaart, 9 v. Colombo n. Pondicherry. Arkeldijk, 9 in Str. Florida. Aagtedijk,10 te Antwerpen v. New York. Blommersdijk, 8 te Norfolk. Bengkalis, 3 150 m. N.NO. Finisterre. Blijdendijk, 8 180 m. ZW. Sable eil. Bali. 9 675 m. W.t.Z. Flores. Blitar, 10 te Belawan. Bloemfontein, pass. 9 Finisterre. Bonaire, 9 v. Dover. Borneo. 9 v. A'dam n. Indonesië. Britsum, 9 v. Savona n. Casablanca. Baarn, pass. 9 Azoren. Bantam, 9 te Balikpapan v. Makassar. Boskoop, 10 v. Kingston n. Curasao. Caltex Delft, pass. 8 Makalla. Caltex Nederland, 8 in Perzische Golf. Celebes, 9 te Singapore. Clavella, 9 v. Rastanura n. Suez. Camphuys, 9 te Makassar verw. v. Menado. Cleodora (t), 9 v. Thameshaven te Le Havre. Confid, pass. 8 Brunsbuttel n. Grangemouth. Corilla (t), pass. 8 Bonaire. Cottica, 8 220 m. N.t.O. Paramaribo. Caltex Pernis, pass. 10 Gibraltar. Chitral, 9 v. Colombo n. Aden. Domburgh, pass. 8 Kp. St. Vincent. Diemerdijk, 9 v. Walvisbaai n. Teneriffe. Edam. pass. 8 Startpoint. Esso Den Haag, 9 verw. Aruba v. Vado. Esso Rotterdam (t), 8 v. Aruba n. R'dam. Ena (t), 9 300 m. O.NO. Jamaica. Gaasterland, 9 v. A'dam n. Zuid Amerika. Garoet, 8 in Golf v. Suez. Gooiland, 9 bij Porto Praya. Groote Beer, pass. 9 Finisterre n. A'dam. Gadilla, 9 dwars Charleston Harbour. Gordias, 9 v. Gibraltar n. Piraeus. Haarlem, 8 bij Sombrero eil. Helicon, 9 te Puerto Plata. Hydra, 9 te Puerto Barrios. Hoogkerk, 8 te Durban v. A'dam. Hecuba, 8 220 m. W. Finisterre. Heelsum, 9 te Bremen v. R'dam. Hestia, 8 dwars Cartagena. Hermes, 9 te Antwerpen. Java, 8 te Baltimore v. New York. Joh v. Oldenbarnevelt, 8 600 m. Z. Cocos eil. Jupiter, pass. 8 Ouessant. Jagersfontein 9 te Bremen. Kota Baroe, 9 te Kantang. Kota Agoeng, 11 v. Genua. Keilehaven, 8 v. Antwerpen n. Konakry. Kieldrecht, pass. 8 Dahlac eil. Kota Inten, 8 950 m. W.t.N. Enggano eil. Kieldrecht pass. 9 Perim. Kota Gede, 8 v. Aarhus n. Kopenhagen. Lawak, 8 v. Seattle n. Manilla. Langlee Scott, 8 v. Singapore. Leklcerkerk, 8 te Karachi. Larenberg, 8 v. Spezia n. Sfax. Laurenskerk, 8 te Koweit. Leerdam, 8 660 m. O.t.N. Kp. Race. Langkoeas, pass. 9 Vlissingen n. Antwerpen. Leuvekerk, pass. 9 Finisterre. Luna, pass. 9 Kp. Bon. Maashaven, pass. 8 Burlings. Meerkerk, pass. 8 Kreta. Muiderkerk, pass. 8 Kp. Verde. Murena, pass. 8 Masira. Midas, 8 v. Lissabon n. Tunis. Marpessa (t), 8 250 m. N. Fort Aleze. Metula (t), 8 825 m. Z.t.W. Flores. Mitra (t), 8 70 m. N.'Rasalhadd. Mijdrecht (t), 8 850 m. W. eil. Amsterdam. Maas, 9 v. Barahona te Port au Prince. Malea. pass. 9 Aden. Merwede, pass. 9 Keywest. Mirza, pass. 9 Malta. Nestor, 8 v. Algiers n. Tunis. Noordwijk, 8 300 m. O.ZO. Kp. Race. Nieuw Amsterdam, pass. 9 Mona Passage. BINNENLAND De „Willem Ruys" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd vertrekt Vrijdagmiddag van Rotterdam naar Djakarta. Op 3 Februari 1948 zijn twee arbeiders, die bezig waren een tank op het terrein van de B.P.M. te Pernis schoon te maken, om het leven gekomen, doordat er via een der leidingen zwavelwaterstof in de tank stroomde. Tegen drie technici van de B.P.M. wie nalatigheid ten laste was gelegd, is thans veertien dagen hechtenis geëist. De 46 Zuid-Afrikaanse medici en stu denten in de medicijnen, die van 3 Decem ber af in ons land hebben vertoefd, zijn heden per vliegtuig naar Zuid-Afrika ver trokken. Prof. dr. J. Jongbloed, hoogleraar in de medische physiologic aan de universi teit le Utrecht, ontving een uitnodiging een bezoek aan Zuid-Afrika te brengen. Het ligt in de bedoeling van de Neder landse Spoorwegen in 1952 de verbinding tus sen Enkhuizen en Amsterdam aanzienlijk te verbeteren, onder andere door het laten rij den van Diesel-electrische treinstellen. In Den Haag sprong de 44-jarige mevrouw I. N. v. d. B.N. in de Elandstraat van een rijdende tram. Zij viel, geraakte onder de bijwagen en werd zo ernstig gewond, dat de dood vrijwel onmiddellijk intrad. Mej. M. Kehrer, hoofdinspectrice bij de Zedenpolitie te Amsterdam, zal op 15 Ja nuari de politiedienst verlaten. Mej. Kehrer is de eerste vrouw in Nederland die het di ploma van inspecteur van politie behaalde en ook de eerste vrouw die de rang van hoofdinspecteur kreeg. HAARLEM EN OMSTR. Ds. H. W. Wierda, voorheen Gerefor meerd predikant te Vijfhuizen, thans te 's-Gravenhage-Loosduinen, heeft bedankt voor het beroep naar Rotterdam-Delfshaven. De heer G. Roor, Delftlaan 25 te Haar lem op 15 Februari 40 jaar in dienst bij de tank-installatie van N.V. de Bataafse Petro leum Maatschappij te Amsterdam. Hij is werkzaam als kassier. Tot ouderling der Ned. Herv. gemeente te Bloemendaal zijn benoemd de heren D. Franken, D. Jongens en A. Pel en tot diaken de heren H. Hogenbirk, P. v. d. Wende en J. J. Wezenaau. Ds. E. Pot te Haarlem, die geruime tijd ziek is geweest, mag thans geleidelijk zijn ambtsbezigheden hervatten. Als advocaat en procureur bij de Haar lemse rechtbank werd beëdigd: mr. B. J. Lambers, kantoorhoudende te Haarlem. Het bestuur der „Middenstandscentrale voor Haarlem en omliggende gemeenten" heeft voor het verenigingsjaar 1951 de be stuursfuncties als volgt verdeeld: voorzitter de heer S. J. Warmer; secretaris de heer L. Lam, Jac. v. Ruysdaellaan 11 te Heemstede: penningmeester de heer B. W. Lasschuit, Lo- rentzplein 35. Verdacht van diefstal van enige hon derden guldens ten nadele van zijn patroon is de twintigjarige melkbezorger W. P. W. door de Haarlemse recherche aangehouden. Een gedeelte van het gestolene is achter haald. ADVERTENTIE HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS Noordam, 9 te New York v. R'dam Ondina, 9 te Curagao v. Le Havre. Oranje Fontein, 8 te Durban. Oberon, 9 verw. Turks eil. v. New York. Overijsel, 8 500 m. Z.ZO. Cocos eil. Oranje, 9 v. Belawan n. Colombo. Oranjestad, 9 te A'dam v. Cristobal. Parkhaven, pass. 3 Finisterre. Prins Alexander, 9 te R'dam v. St. John. Prins Frederik Hendrik, pass. 8 Kp. Villano. Poelau Laut. 7 te Djakarta v. Soerabaja. Perna (t), 14 verw. Buenos Aires v. Kaapstad. Poseidon, 9 te New York v. Miami. Prins Willem III, 8 80 m. Z.ZW. Finisterre. Prins Joh. W. Friso, 8 610 m. W.ZW. Ouessant. Prins Maurits, pass. 8 Finisterre. Papendrecht (t), pass. 9 Kreta. Prins Willem IV, 9 v. Malaga n. Valencia. Radja, 9 te Lorenzo Marques. Rijnland, pass. 8 Burlings. Roebiah, 8 200 m. ZW. Kreta. Rijnkerk. pass. 8 Casquets n. Antwerpen. Riouw, 10 te Palembang. Ranchi, pass. 9 Kreta. Ruys, 6 v. Yokohama n. Buenos Aires. Samarinda, 8 te Vancouver. Sliedrecht (t), pass. 8 Durban. Stad Schiedam, pass. 8 Finisterre. Stentor, pass. 3 Gibraltar. Sibajak, 9 23 u. verw. H. v. Holland. Singkep, 8 v. Mackay. Sloterdijk, 7 te Mobile. Saroena (t). 8 v. Singapore n. Miri. Siebajak 8 120 m. ZO. Ouessant. Sinabang, 8 v. Penang n. Sabang. Soestdijk, 8 anker Penang. Stad Vlaardingen, 8 80 m. W. Lisster. Scherpendrecht, 9 v. Philadelphia n. Sidon. Sunetta, 8 1150 m. O. Buenos Aires. Sambas, 9 in Golf v. Suez. Stad Arnhem, 9 v. Huelva n. A'dam. Sibajak, 9 te R'dam v. Djakarta. Stad Haarlem, pass. 10 Kp. St. Vincent. Stad Maastricht, pass. 9 Finisterre. Saparoea, 8 v. Zanzibar te Mombassa. Taria (t), pass. 8 Masira. Tawali, 8 bij Malta n. Liverpool. Tjibadak, 7 v. Mauritius n. Singapore. Tosari, 9 v. Alexandrië n. Port Said. Trompenberg, pass. 8 Bermuda. Teucer, 8 v. Tunis te Oran. Tankhaven III (t), 8 v. Balikpapan n. Soerabaja Tomori, 8 225 m. W. Minicoy. Tiberius, 8 v. Jacmel n. Ciudad Trujillo. Trompenburgh, 8 te Hamburg. Tiba, pass. 9 St. Paulsrocks. Tjiwangi, pass. 9 Malta. Titus, 9 te Beyrouth v. Alexandrië. Veendam, pass. 3 Kp. Race. Vrijburgh, 8 te Londen. Volendam, pass. 9 Malta. Venus, 9 v. Gibraltar n. Lissabon. Wieldrecht (t) 9 v. Rastanura n. Tj. Uban. Winsum, pass. 9 Ouessant. Westland, 8 280 m. Z. Porto Praya. Woensdrecht (t), 8 250 m. NW. Bermuda. Weltevreden, 8 te Djakarta v. Soerabaja. Willemstad, 9 v. Aruba n. Puerto Limon. Zeeland, 10 v. Madras. Zijpenberg, pass. 8 Fedala. Zaan, 8 v. Gefle n. Norkoping. Zeeland (SSM), 8 v. Gdynia te Kopenhagen. 21) De portier een paarse livrei te geven, is inconsequent van de directie van „L'au- berge bleu", want overigens is deze dan cing geheel in de vereiste blauwe stijl ge houden. In de vestiaire klopt het reeds: blauwe loper, wanden blauw met crème beschilderd en de garderobe dames, een oud vriendelijk mensje en een kittig don ker juffertje in blauwe kleding. Ik word uit mijn jas geholpen en hoor, gedempt door de deuren, een schrille trompetsolo. Een goed moment om zonder aandacht te trekken het zaaltje binnen te komen. De trompet stijgt naar zijn slotkreet, ik schuif voorzichtig binnende neger-trompet tist haalt lucht in zijn longen, kijkt even lachend naar de drummer, die hem bege leidt, om dan op zijn tenen staand de finale te bereiken. Vriendelijk klappen tientallen handen in het vrij goed bezette zaaltje op elkaar. Er zijn vooral veel oudere, uitste kend geklede mannen met hun opzichtige vriendinnetjes. Geen enkel stel, dat wer kelijk bij elkaar hoort. Verder nog een paar jongens zonder meisje, maar met lange geplakte haren. Een aardig zaaltje, natuurlijk weer met blauw als hoofdtoon en met hier en daar fantasie-motieven in goudverf en spiegels op de vierkante pila ren. Aan één kant van de kleine dansvloer een negerband van vier man en aan de andere kant tafeltjes en daarachter iets hoger weer tafeltjes. Ze zitten op het lage gedeelte, juist tegen de rand van de verhoging aan. Er is nog een vierde man bij, die ik zo juist in mijn verwarring niet gezien heb. „Zoekt u een plaatsje, meneer?" „Nee, dank je ober, ik kijk even of ik nog bekenden zie." Die nummer vier van het gezelschap ken ik niet. Het is beter, dat ik niet in het gezichtsveld van Ramaar en Joe kom. Die tragedie in „Le Soleil" is weliswaar weer ruim een week geleden en boven dien heb ik er zeker geen opvallende rol in gespeeld, maar de mogelijkheid is toch niet uitgesloten, dat die twee mij her kennen en me dan in de gaten houden. Schuin achter hen op het platform is een tafeltje vrij. De pianist geeft het rhythme aan, de andere drie spelen mee en gehoorzaam schuifelen enkele paren naar de dansvloer. Ik zit op mijn plaats en de situatie valt me niet tegen. Ramaar kan ik niet zien, hij zit achter een pilaar; van Joe en de andere, onbekende man, beweeglijk, lang en met een glad muizengezicht, zie ik het achter hoofd en van Daisy het profiel. Een vreug de, haar zo onbeschaamd te kunnen bekij ken. Ze kijkt verveeld naar het dansen, zegt een enkel woord tegen Joe en nipt soms even aan een hoog glas met een sor bet of zoiets. Er zit toch karakter in dit gezicht. Het is toch niet alleen een pop- pengezicht met een goede make-up en zonder ziel en zeker zonder hersens er achter. Nee, dat is het niet. Alleen hin dert me dat haar. Het is me al te opval lend en ook te onecht. Waarom heeft ze het in vredesnaam gebleekt? Die grijze jurk, hoog aan de hals gesloten, flatteert. Ze kijkt even opzij mijn richting uit, voelt intuïtief, dat ze geobserveerd wordt. Haar blikken glijden achteloos langs me heen, maar dan ineens stop.... we zien elkaar aan, ze heeft me herkend. Contact hebben heet dat en dat is een goed woord. Zo is het ook. Twee stukken draad, die afzon derlijk, los van elkaar, niets te betekenen hebben, maar waardoor, wanneer ze bij elkaar gebracht worden, een stroom loopt, die ze verbindt, die ze één doet zijn. Later danst ze met Joe en kijkt mij over zijn schouder heen aan. Nuchter beschouwd niet sympathiek, maar ik wil niet nuchter en critisch zijn. „Wat zult u gebruiken, meneer?" Ik hoor hem wel, maar ik kan niet zo abrupt mijn gedachten omschakelen en een consumptie noemen, die in „L'auberge bleu" op haar plaats is. Koffie kan niet. Een biertje? Of een gewone#borrel? „Onze Franse cognac kan ik u aanbevelen, die is werkelijk uitstekend." Ik zeg „ja, dat is goed" en realiseer me, wanneer de kell- weg loopt, dat dit geld zal kosten. De twee voor me kijken niet naar de dansvloer. Ramaar heeft zijn bril in zijn hand en tikt met het montuur tegen het tafeltje om zijn woorden kracht bij te zetten, terwijl de man met het muizenge zicht voorover gebogen luistert. Het bandje maakt te veel lawaai om ook maar een woord van Ramaar's uiteenzettingen te kunnen verstaan. De trompettist beheerst met zijn blijkbaar onuitputtelijke energie deze rokerige, blauwe ruimte. De paren op de te kleine parketvloer volgen stun telig het rhythme, dat de trompet met schelle kreten accentueert. Een onsmakelijk en ook dwaas gezicht dit stoterig vooi-t- schuifelen van de meesten. Joe danst goed, ik moet het erkennen. Iets wat geen won der is, want deze muziek zit hem in het bloed. Daisy volgt hem automatisch. Wan neer onze blikken elkaar opnieuw ont moeten, probeer ik te begrijpen wat ze met haar ogen zeggen wil. Blijf hier, wacht op me, wees voorzichtig. Dat meen ik in haar ogen te lezen, maar zeker ben ik er niet van. Een gewoon flirtspelletje is het niet, want ik zie iets, dat op angst duidt in de uitdrukking van haar gezicht. In elk geval moet ik voorlopig op non- aettef blijven. Orders van hogerhand, or ders van haar. Mijn geduld wordt een half uur later, wanneer ik al drie cognacjes op heb om mijn verveling te verdrijven, toch einde lijk beloond. Het grijpt alles zo goed in elkaar als in een scherpzinnig geschi-even toneelstuk, waarin door een serie niet hin derlijke toevalligheden de goede gang van zaken gewaarborgd wordt. Het begint met een kellner, die naar het tafeltje schuin voor me loopt en zegt: „Er is telefoon voor u, meneer Ramaar." De musici vegen het zweet van hun donkere voorhoofden en Daisy en Joe wan delen terug naar hun tafeltje. Het is een ogenblik van betrekkelijke rust in „L'au berge bleu" en zo versta ik wat de kellner zegt. Ramaar schijnt in deze blauwe en dure omgeving geen onbekende te zijn. Perspectieven zie ik overigens nog niet in de opbellerij, maar het wordt al beter, wanneer Ramaar tot het muizengezicht zegt: „Zullen we dan even gaan?" Muizengezicht loopt achter Ramaar het zaaltje uit, zeker een hoofd groter, mager, in een goed zittend kamgaren pak. Ge dachten roept hij op aan poker, zwarte handel en andere louche zaakjes. Wanneer deze twee van het toneel zijn verdwenen, op weg naar de telefooncel, komt miss Jessie Blue zich presenteren. Een meneer in smoking met veel gouden tanden en een vervelende beroeps-glim lach gaat midden op het dansvloertje staan en vertelt „zijn beste vrienden en vrien dinnen" van „L'auberge bleu", dat hij het genoegen heeft de bekende negerzangeres miss Jessie Blue aan te kondigen, die vorige maand zulke weergaloze triomphen heeft gevierd in het „Casino de Paris". „Miss Jessie Blue!" roept goudland met stemverheffing en terwijl de band haar entree kracht bijzet, verschijnt in de schijn werperbundel een fors gebouwde negerin in een lange, nauwsluitende witte japon. Zij lacht met helle blikkering van tanden en loopt snel naar de thans lege pianokruk. Waarschijnlijk is het de vrouw van een van de jazz- musici, die de naam slechts tijdelijk draagt om de blauwe sfeer van deze kroeg te bevorderen en die misschien het „Casino de Paris'* snog nooit van bin nen of van buiten heeft gezien. Maar hoe het ook zij, deze vrouw is fascinerend. Met een wat hese, hyper-gevoelige altstem ver telt ze over „The man I love". Haar vin gers glijden licht over het klavier in de vrijwel duistere zaal. De grote lampen zijn uit en ieders aandacht is geconcentreerd op de negerin in het schijnwerperlicht. Joe staart zo geboeid naar de vrouwenfiguur achter de piano, dat hij niet merkt, dat zijn sigaret in de asbak nutteloos in rook vervliegt. Daisy heeft haar tasje gepakt en kijkt in een spiegeltje, enkele tellen, dan zie ik haar iets schrijven in een notitieboekje. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6