Informele besprekingen te Bonn over de Duitse defensie-bijdrage STEBEMAN' Wollen Vesten Sport in het kort Griep?'!! MijnharJtje Q Sinclair Lewis (65 jaar) te Rome overleden PANDA EN DE MEESTER-BEDIENOE De radio geeft Vrijdag Heemsteeclse consumenten krijgen alsnog gelegenheid tot keuze van een melkslijter M. Douwma en Zoon Wereldnieuws DONDERDAG 11 JANUARI 1931 Eisenhower is in Duitsland een zondebok I rj écftt& Engeland bestudeert felle Ierse reactie Engels-Russische handel groeit Bestuurder van ontspoorde trein stond terecht Voor verhuizingen groot en klein is Tempo het voordeligste adres VERLIEFD DORSTIG ORANJEBOOM BIER! Nieuwe katoentoewijzing aan Nederland Haarlems elftal fungeerde als goede „sparringpartner" EEN BRIL VAN KEI P DAT IS QOED GEZIEN Uitspraken rechtbank t (Van onze correspondent in Duitsland) Met de conferentie van Brussel en de benoeming van generaal Eisenhower tot chef van de strijdkrachten van het Atlan tisch pact is volgens West-Duitse regerings kringen de kwestie van de Westelijke ver dediging van aspect veranderd en min of meer teruggekeerd tot haar uitgangspunt, toen er van een Duitse bijdrage tot deze verdediging nog geen sprake was. Deze kringen vrezen dat, ondanks geallieerde verklaringen van het tegendeel, de Rijn en niet. de Elbe weer de basis zal gaan uit maken van de strategische plannen, die in het Atlantisch hoofdkwartier ten aanzien van de Europese defensie zullen worden opgesteld. Daarmee staat Duitsland weer „draussen vor der Tur". Intussen- voeren de geallieerden met vertegenwoordigers van de Bondsrepubliek besprekingen over een eventuele Duitse bijdrage. Deze besprekingen worden echter als „informeel" aangeduid, stellig met het oog op de vier-mogendheden-conferentie, die nog altijd in de lucht hangt en werkelijke besprekingen met Duitsland niet toelaat. De informele besprekingen, die deze week t zijn begonnen, zijn dus in zekere zin al een concessie aan de Russen. Aan de andere kant zijn zij blijkbaar ook bedoeld als een waarschuwing aan diezelfde Russen,, die, als we sommige Duitse „deskundigen" mogen geloven, nog altijd banger zijn voor een Duitse infanterist dan voor een Ame rikaanse atoombom. Aan Duitse zijde worden deze besprekin gen gevoerd door drie mannen, die boven elke verdenking van militarisme staan. Enerzijds is daar de Katholieke vakver enigingsman Blank. Naast Blank nemen de generaals Speidel en Heusinger aan de besprekingen deel. Zij staan echter niet in dienst van de Bondsrepubliek en geven slechts raad. Beide mannen hebben in Duitsland een uitstekende naam. Speidel, eens staf-chef van veldmaarschalk Rom mel, is van zijn vak historicus, en stond tijdens de oorlog in nauwe relatie tot de officieren, die zich door een staatsgreep van Hitier wilden ontdoen. Heusinger, een Beier, is chef van de operatie-afdeling in de generale staf van het Duitse leger geweest, een gewichtige post, vanwaar hij alle fouten van Hitler's bevelvoering kon waarnemen. Hij heeft onlangs een interessant boek gepubliceerd ..Befehl im wiederstreit", waarin op uiterst levendige wijze beschreven staat, hoe dilettantisch het onder Hitier in de zenuwcentrale van de Duitse oorlogsma chine toeging. Heusinger zelf ziet zijn taak niet in het voeren, maar in het voorkomen van oorlog. Bezwaren tegen Eisenhower Tegen Eisenhower koestert men in Duitsland bezwaren. Eisenhower zou heb ben verhinderd, dat Duitse soldaten zich ADVERTENTIE de rookworst met de fijne zachte rooksmaak HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7;30 Sluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Platen. 9.12 Voor de huisvrouw. 9.22 Platen. 10.00 Cau serie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.35 Voor zieken. 11.05 Voor de vrouw. 11.20 Bariton en piano. 11.40 Feuilleton. 12.00 Dansmuziek. 12,30 Weerbericht. 12.33 Sport. 13.00 Nieuws. 13.20 Musette-orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Platen. 15.00 Voordracht. 15.20 Orgel. 15.35 Hersengymnastiek. 16.00 Muzikale causerie. 16.30 Sluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Meisjeskoor. 19.15 Prijzenpraatje. 19.30 Causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Piano. 20.35 Voordracht. 21.00 Populaire melodieën. 21.30 Aetherforum. 22.00 Buitenlands weekover zicht. 22.15 Lichte muziek. 22.40 Vandaag. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Caur serie. 23.3024.00 Concertgebouworkest. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Een woord voor de dag. 7.30 Sluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Platen. 9.15 Voor zieken. 9.30 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Alt en piano. 11.20 Pla ten. 12.30 Weerbericht. 12.33 Vocaal ensemble. 13.00 Nieuws. 13.15 Mandoline. 13.45 Platen. 14.40 Voordracht. 15.00 Kamermuziek. 15.30 Orgel. 15.40 Voordracht. 16.00 Volksliedjes. 16.30 Sluiting. 13.00 Regeringsuitzending. 18.10 In dienst van het vaderland. 18.20 Pla ten. 18.30 Causerie. 18.45 Geestelijke liederen 19.00 Nieuws. 19.15 Regeringsuitzending. 19.35 Een goed woord voor een goede zaak. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio schaakwedstrijd Noorwegen—Nederland. 20.06 Salonorkest. 20.45 Causerie. 21.05 Clave- cimbel. 21.35 Causerie. 21.50 Philharmonisch orkest. 22.30 Langs wegen van kunst en schoonheid. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Filmmuziek. 12.30 Weerberichten. 12.32 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 14.00 Klassieke muziek. 14.45 Schoolradio. 15.45 Kamermuziek. 16.15 Operetlc 17.00 Nieuws. 17.10 Muzikale cau serie. 19.30 Filmmuziek. 19.50 Feuilleton. 20.15 Symphonie-orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Opera, 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Opera. in groten getale aan de Westelijke ge allieerden inplaats van aan de Russen konden overgeven. Het enige doel, dat admiraal Dönilz, de „opvolger" van Hitier. zich in de dagen voor de onvoorwaarde lijke capitulatie nog had gesteld, was om zoveel mogelijk Duitse soldaten en vluch telingen naar het Westen te krijgen en aan de greep van de Russen te onttrekken, zegt men. Daarom bood hij Eisenhower een capitulatie aan en trachtte hij tegelijk de strijd in het Oosten nog een weinig te rekken, met het doel Duitse soldaten en de door hen gedekte vluchtelingen in vei ligheid te brengen. Eisenhower doorkruiste deze opzet en eiste onmiddellijke onvoorwaardelijke overgave op alle fronten. Hij stuurde Duitse soldaten van het Oostfront, die zich aan de Westelijke geallieerden wilden overgeven, naar de Russische linies terug. Dit besluit wordt hem in Duitsland zeer kwalijk genomen. Het verluidt hier overi gens, dat Adenauer, die men geenszins van rancunes tegen het Westen kan verden ken, bezwaren tegen de benoeming van Eisenhower heeft geformuleerd. De radio-omroep van Ierland heeft gister avond melding gemaakt van "een bericht uit Londen, inhoudende dat het Britse ministerie van buitenlandse zaken thans een rapport bestudeert, opgesteld door de Britse ambassadeur te Dublin over de stap pen van de minister van buitenlandse zaken van Ierland Mac Bride, met betrekking tol: het zenden van een Nederlands esca drille voor oefeningsdoeleinden naar Noord-Ierland. Inmiddels bestaat in verscheidene delen van Ierland tengevolge van stakingen een tekort aan levensmiddelen en andere pro ducten. Spoorweg- en wegarbeiders legden voor Kerstmis het werk neer. De bankemploy's staken sinds Kerstmis. Enkele dagen ge leden is een gedeeltelijke staking van de arbeiders in de olieverwerkende bedrijven begonnen. ADVERTENTIE In scherpe tegenstelling tot de toenemen de diplomatieke spanning tussen de Sovjet- Unie en Groot-Brittannië staat de groei van de handel tussen deze landen, zoals deze blijkt uit het heden gepubliceerde ver slag van de afdeling Rusland van de Kamer van Koophandel van Manchester. In de eerste 10 maanden van het afge lopen jaar heeft Engeland uit de Sovjet- Unie voor 28.454.335 pond ingevoerd, ver geleken met voor 8.002.164 pond in het voorafgaande jaar. De Engelse uitvoer en heruitvoer naar de Sovjet-Unie had in ge noemde periode een waarde van 11.672.314 pond vergeleken met 9.102.669 pond in 1949. Engeland importeerde grofkorrelige gra nen, hout, bont, papiergrondstoffen, bor stels en textielgoederen en leverde een grote verscheidenheid van kapitaalgoede ren en enkele grondstoffen. De heruitvoer bestond grotendeels uit rubber. Tegen de bestuurder van de electrische personentrein, die in de morgen van 23 Augustus 1950 op het baanvak Weesp- Amsterdam bij Diemen ontspoorde, heeft de officier van Justitie bij de Amster damse rechtbank een boete van f 30 en een maand hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar geëist. De of ficier achtte schuld aanwezig bij de ver dachte, die z. i. onvoldoende aandacht aan zijn lastgevingen had geschonken, en bij een stationsambtenaar te Weesp, die deze lastgevingen slordig en onduidelijk had ingevuld. I '&ÈÊL..L: Prinses Elizabeth van Engcland.de Britse troon opvolgster, werd in haar woning Clarence House gefotografeerd met haar echtgenoot, de. Hertog van Edinburgh, en haar twee kinderen, prins Charles en prinses Anne, De foto werd genomen in de zitkamer van Cla rence House. De Hertog van Edinburgh is ge kleed in de uniform 'jan lieutenant-comman der der Engelse Marine. ADVERTENTIE Transporten cloor geheel Nederland Goederen zonder prijsverhoging verzekerd Tel. 20020 ROZENSTRAAT 13 Tel. 12525 Bergplaats voor Inboedels ADVERTENTIE Nadat in Augustus in Heemstede de melksanering was ingevoerd, zijn vele klachten geuit, besprekingen gevoerd in vergaderingen van de gemeenteraad en conclusies getrokken, welke tot misver standen hebben geleid. De door het Be drijfschap voor Zuivel benoemde vertrou wenscommissie van huisvrouwen had voor Woensdagmiddag een vergadering uitge schreven, waarvoor de Bedrijfschap en de melkhandel waren uitgenodigd. Het resul taat van deze bijeenkomst is, dat de con sumenten in de gelegenheid zullen worden gesteld aan de vertrouwenscommissie mee te delen of zij een nadere keuze willen doen uit de slijters. De presidente van de vertrouwenscom missie mevrouw KubatzBrugman leidde de besprekingen in door een overzicht te geven van grieven der commissie van de afgelopen maanden. De commissie is van mening, dat de beloften over de vrije keuze en het bezorgen van de melk voor één uur nagekomen moeten worden. Alvorens op détails, welke voor Heem stede van belang zijn, in te gaan, zette de heer C. D. Meijer, hoofd van de afdeling West van het Bedrijfschap Zuivel uiteen, waarom de overheid steun verleent aan sanering in de melkhandel. Op het ogen blik vraagt de bezorging van melk in het land enkele tientallen millioenen guldens. Door sanering kan tien tot dertig procent bespaard worden. Wat kan dat tot gevolg hebben? Intrekking der regeringssubsidie en verlaging van de melkprijs. Als er gesa neerd wordt dan Worden er zowel van de consument als van de slijter offers ge vraagd. De consument kan echter alleen een keus doen uit slijters, welke voor een bepaalde sector aangewezen zijn. Het ge volg van een sanering mag niet zijn, dat de melkhandel een monopolistisch bedrijf wordt. Als de melkslijter zou zeggen „ik ben de baas" dan is geen gezond systeem bereikt. De slijter moet zorgen voor een economisch verantwoord en een gezond bedrijf. Dat ziet hij eerder in dan een con sument. Het gebeurt natuurlijk, dat er klachten zijn. Geeft men die door aan de vertrouwenscommissie dan kan verwacht worden, dat er aandacht aan besteed wordt. Zowel de slijter nis de consument moet meewerken verspilling van geld te voor komen. Mevrouw Verlooy van de Vertrouwens commissie merkte op, dat als thans aan de huisvrouwen gevraagd wordt „Wilt u van slijter veranderen?" bijna iedereen „neen" zal antwoorden. De grief is echter, dat in Augustus gezegd is „U moet mij als slijter accepteren". Is het niet mogelijk, dat de huisvrouwen alsnog gelegenheid krijgen een keus te doen? De heer G. Schoenmaker van de Heem- steedse melkhandel was van mening, dat er eigenlijk geen kwesties bestaan, alleen klachten. Dat is te begrijpen, omdat de sa nering slechts enkele maanden geleden is ingevoerd. Met klachten wordt ter dege rekening gehouden. In vele gevallen reeds is de in iedere wijk aanwezige tweede slij ter op verzoek aangewezen. Wat de prak tijk in Heemstede betreft zeide de heer Schoenmaker dat bij die consumenten, die van mening waren, dat de melk te laat be zorgd werd, zeer vroeg een fles melk be zorgd wordt of bij de deur wordt gezet. Dat brengt voor de huisvrouwen, die vroe ger nooit flessenmelk kochten, een verho ging van de prijs mee. Voor de sanering was de vraag naar flessenmelk reeds groot. Het speet spreker, dat de Heemsteedse burgemeester de saneringscommissie niet uitgenodigd heeft voor besprekingen. Mo gelijk zouden er dan minder misverstan den ontstaan zijn. De commissie had geen moeilijkheden, welke met de burgemeester besproken moesten worden. Aan consu menten is vaak de vraag gesteld of zij te vreden waren en het antwoord was bevès- tigend. Gaarne wil de slijter meewerken de melk vroeger te bezorgen, doch hij moet ook de medewerking hebben van de huis vrouw, die de bezorger wel eens lang laat wachten. De dames van de vertrouwenscommissie hadden bezwaren, dat eerst onderzocht wordt, waarom een huisvrouw van slijter wil veranderen en voorts handhaafden zij haar verzoek de consumenten te laten kiezen. De heer Meijer deed nog mededelingen over de keuze. Toen er in Heemslede ge start werd had de burgemeester van deze gemeente bezwaren tegen de wijkindeling. Na een toelichting ging hij er mee accoord, dat een slijter aangewezen werd. Was de consument niet tevreden dan kon deze be zwaren maken en de andere voor de wijk aangewezen slijter kiezen. Tenslotte gaf de heer Meijer de dames in overweging aan de consumenten mee te delen, dat de mogelijkheid geopend wordt alsnog een keus te doen. Dezen moeten het besluit bekend maken aan de vertrouwens commissie. Wat de dames verstaan onder vrije keuze gaat wat ver. Als de mede delingen via de vertrouwenscommissie lopen, dan is zij op de hoogte van de mu taties, Spreker zeide niet te verwachten, dat Het aantal veranderingen groot zal zijn. In ieder geval kunnen de verzoeken en klachten behandeld worden. De vergadering ging hiermee accoord. ADVERTENTIE met lange mouw, in de kleurencombi naties grijs-blauw, grijs-bordeaux en beige-bruin vanaf 8 jaar 12.— herenmaten 20.— Gen. Cronjéstraat 42-44 - Telefoon 15438 De schrijver Sinclair Lewis, de eerste Ame rikaan aan wie de Nobelprijs voor letter kunde werd toegekend, is op 65-jarige leeftijd in Valla Electra, een particuliere kliniek te Rome, ten gevolge van long ontsteking overleden. Hij verbleef de laat ste tijd in zijn zomerhuis te Florence. In October 1949 bracht hij, op doorreis daar heen, een bezoek aan Amsterdam. Lewis werd op 7 Februari 1885 te Sauk Centre in de staat Minnesota geboren als zoon van een arts. Een beschrijving van deze streek vindt men in de roman „Main Street" waarmee hij in 1920 debuteerde. Grote bekendheid verwierf hij zich met „Babbit" (1922), het prototype van de kleine Amerikaanse zakenman. Hierin heeft de satirische beschrijving van het commercialisme, de vugariteit en de ge zapigheid reeds plaats gemaakt voor een meer ironisch ingestelde humor. In 1926 weigerde hij de hem toegekende Pulitzer - prijs, omdat hij van mening was dat andere auteurs daar meer recht op hadden. Toen hem in 1930 de Nobelprijs werd verleend, vond deze bekroning in Amerika geens zins de algemene instemming. Bij de aan vaarding daarvan hield hij een toespraak waarin hij „de vrees brandmerkte, die de Amerikanen koesteren voor de letter kunde". De hiermede tegen hem gewekte oppositie luwde echter en in 1935 werd Lewis gekozen tot lid van het Nationale instituut voor wetenschap en litteratuur, in 1936 bood men hem bovendien het ere doctoraat van de Yale Universiteit aan. Over het algemeen heeft Sinclair Lewis in Europa meer waardering gevonden dan in zijn vaderland, waar aanvankelijk vooral verontwaardiging heerste over zijn aggres- sieve hekeling van sociale en culturele wantoestanden. Hij was een gedesillusion- neerd maatschappij-criticus, die met scherpe kennis van zaken realistische be schrijvingen gaf van allerlei milieu's in de meedogenloze en materialistische samen leving der Verenigde Staten, waar tussen de beide oorlogen een lichtvaardig en zelf voldaan optimisme heerste. Een van zijn meestgeprezen werken is de doktersroman „Arrowsmith". Verder publiceerde hij onder meer Mantrap (.1926), Elmer Gantry (1927), Dodsworth (1929, later tot toneelstuk bewerkt), Ann Vickers (1933), Cass Timberlane (1933), Bethel Merriday (1940) én Kingsblood Royal (1947), welke laatste roman het neger- vraagstuk behandelt. In 1935 schreef hij een waarschuwing tegen het fascisme on der de titel „It can't happen here" (Dat kan hier niet gebeuren), tevens een aanmaning tot waakzaamheid. Bijne al deze boeken zijn in het Nederlands vertaald en beleef den talrijke herdrukken. De E.C.A.-missie te 's Gravenhage deelt mede, dat de Amerikaanse departementen van Landbouw en Handel te Washington toestemming hebben verleend voor de uit voer van nog 650.000 balen katoen. Van deze hoeveelheid zal Nederland 30.000 balen ontvangen. Tot dusverre had Neder land een toewijzing voor 117.000 balen. In totaal heeft Nederland nu voor het katoen oogstjaar, eindigende op 31 Juli, een toe wijzing ontvangen van 147.000 balen, het geen slechts 17.000 balen minder is dan aanvankelijk door Nederland was aange vraagd. Alle tot dusverre toegewezen katoen zal met E.C.A.-dollars worden be taald en ook met de nieuwe toewijzing zal dit vermoedelijk het geval zijn. Voetbal De weersomstandigheden waren Woens dagavond voor een oefenwedstrijd tussen het Westelijk Jeugdelftal en een Haarlems elftal, welke op het terrein van „Haarlem" werd gehouden, niet bepaald gunstig. Het regende de gehele avond. Toch heeft de jeugd enthousiast gespeeld, doch zij kon niet op tegen de techniek van de Haarlemmers. Dezen hebben er voor gezorgd, dat de jonge voetballers wat geleerd hebben. Zij ver toonden bijna voortdurend een kort spel, waardoor de jeugd gemakkelijker gelegen heid kreeg haar krachten tc meten dan wan neer de ploeg van Haarlem getracht had een groot aantal doelpunten te maken. Bij de jeugd stond Van der Lee van HFC in doel. Hij had geen gemakkelijke taak in de regen. De doelman kon de bai niet klem- vast houden als het leer hoog ingeschoten werd. Na de hervatting wist hij met verre schoten van De Wette wel raad. De achter spelers waren niet op dreef. In goede vorm was de middenlinie en het beste was de linkervleugel van de jeugd (Rijnvis van BMT en Van der Kuil van VSV). Brom van WA, die de middenvoorplaats bezette loste af en toe goede schoten. Na een half uur spelen maakte Groene- veld van een fout van rechtsachter Den Daas gebruik en opende de score. Even voor rust bracht Van Campen van UW met een fraai schot de partijen op gelijke voet. In dc tweede helft kwam tot uiting, dat de jeugd vermoeid raakte. Dc Haarlemmers waren voortdurend in de aanval en door ge bruik te maken van fouten in de achterhoede werd de stand op 4I gebracht door toe doen van Hans Winter (die vooral voor rust een goede partij speelde), Snoeks en De Wette. In de laatste minuut werd het uit stekende werk van Van der Kuil beloond met een prachtig doelpunt (42). ADVERTENTIE HAARLEM SPEELT TEGEN MAURITS. Zondag wordt de vriendschappelijke voetbalwedstrijd HaarlemMaurits gespeeld. OVERGESPEELDE WEDSTRIJDEN VOOR DE DERDE CUPRONDE. Voor de derde ronde van de Engelse cup werden de vol gende wedstrijden overgespèeld: Bristol Rovers—Aldershot 5—1; Blackpool—Charl ton Athletic 3—0; West Bromwich Albion- Derby County 0—1; Exeter City—Grimsby Town 42. DEN HAAG—BILLANCOURT 18—3. Voor dc competitie om de West Europabeker werd te Den Haag de ijshockeywedstrijd Den Haag—Billancourt (Parijs) gespeeld. De Hagenaars wonnen met 183. De tussen- scores luiden: 5—1, 7—2, 6—0. VERENIGING „DE FRIESE ELFSTE DEN". Op de te Leeuwarden gehouden algemene vergadering van de vereniging „De Friese Elfsteden", is afscheid genomen van. de voorzitter, de heer J. Kingma. Deze werd door de heer M. Schaafsma dank ge zegd voor hetgeen hij voor de vereniging heeft gedaan. De heer Kingma werd tot ere-voorzitter benoemd. In. zijn plaats werd tot voorzitter gekozen M. H. Geerts uit Leeuwarden. Voorts werd nog als bestuurslid benoemd drs. G. de Groot. 43. De volgende ochtend vroeg ging Panda vlug naar beneden kijken, en daar vond hij Memo werkelijk nog even stil en on beweeglijk op de grond liggen als hij hem de vorige avond had verlaten. ,£)at idee van Jolliepop was niet slecht," mompelde Panda. „Demonstraties op hoog niveau... dat betekent, dat ik Memo nu eens aan een paar hoge heren moest laten zien om er de wetenschap mee aan te moedigen. Wat zal professor Kalker blij zijn als ik dat doe! Die heeft zijn hele Memo verge ten, en hij zal zeker heel blij zijn wanneer ik het ding intussen ergens ga vertonen. op het ministerie van Onderwijs bijvoor beeld! Daar kunnen ze Memo best gebrui ken als Mechanische Schoolmeester, denk ik! Dan komt professor Kalker in de krant, en ik krijg vast en zeker wel een onder scheidingZo gezegd, zo gedaan. Panda drukte weer op knop P 36, en toen Memo onmiddellijk daarna weer geluiden begon uit te stoten, zei hij haastig: „Memo! Ga mee naar het ministerie van Onderwijs om demonstraties op lioog niveau te ge ven!" „Rrrrrr.dzj-dzj... goed! MINIS TERIE! HOOG NIVEAU!" riep Memo uit en meteen was hij overeind, hij greep Panda met een van zijn vangarmen beet, en rende met hem naar de deur. „Help!" riep Panda. „Zo bedoel ik het niet!" maar Memo trok zich er niets van aan en koerste recht op de deur af, waarbij hij links en rechts meubelstukken omver wierp. „Eén ogenblik, mijnheer. eh Pancla!" riep Jolliepop, die le voorschijn kwam schieten. „Wij kunnen onmogelijk uit gaan zonder hoed!".maar zelfs ddiar stoorde Memo zich niet aan. Foto. Volgens een te Londen ontvangen Tassbericht" zijn Russische sterrekundi- gen er in geslaagd het centrum van het sterrestelsel met infrarode stralen te fotograferen. Zij ontdekten daarbij een nieuwe „sterrewolk". Foto's genomen door de sterrewacht op de Krint brachten een grote menigte sterren aan het licht die op een gewone foto on zichtbaar waren. Daar het centrale gedeelte van het sterrestelsel met een wolk van nevelvlekken is bedekt, was het vroeger voor astronomen niet mo gelijk om dit te bestuderen. Plakkers. De Brusselse autoriteiten hebben een aantal werklozen in dienst geno men om de honderden aanplakbiljetten te verwijderen, die in de loop van de ochtend door de gehele stad waren aangebracht. De gele aanplakbiljetten dragen in blauw het opschrift: „Eisen hower: de Belgen wensen Duitsland niet bewapend te zien. Zij zullen u nooit toestaan van België een tweede Korea te maken. België zal nooit te gen de Sovjet-Unie ten strijde trek ken. Eisenhower, ga naar huis". Komeet. De Britse luchtvaartmaatschappij BEA zal de volgende maand op de nor male routes de eerste met vier straal motoren uitgeruste „Cornet", die eén snelheid heeft van 800 kilometer per uur, in dienst nemen. Zwakke markt. Een plotselinge golf van verkopen deed gisteren op de effecten- markt te New York verliezen tot onge veer drie dollar per aandeel ontstaan. De verkoopsdraug was zo groot, dat de „tikker" tegen sluitingsuur tien mi nuten achter was. De eerste verkopen kwamen los nadat de Amerikaanse minister van Financiën, John Snijder, had onthuld dat president Truman in het lopende begrotingsjaar een scher per belastingplan bij het Congres zal indienen. De markt werd zwakker toen de eerste ramingen van het be drag, dat de Amerikaanse regering uit belastingheffing wil verkrijgen ter be kostiging van de herbewapening, een cijfer van twintig milliard dollar aan gaven. Het boterde even niet. Te Brussel wordt vernomen, dat de aflevering in Neder land van vergunningen voor de uitvoer van boter naar België, die gisteren te 12 uur werd opgeschort, op dezelfde dag te 16 uur werd hervat. Naar te Brussel verklaard wordt waren er moeilijkheden gerezen in verband met zekere bezwaren van de boterhandel. Deze konden echter onmiddellijk na beraadslaging tussen de betrokken ambtenaren van beide landen geregeld worden. Wereldregering. De Belgische liberale volksvertegenwoordiger Demuyter heeft een wetsvoorstel ingediend tot het houden van een verkiezing van afge vaardigden voor een wetgevende we reldvergadering. Slechts een dergelijke organisatie is, zoals Demuyter in de toe lichting betoogt, in staat de wereldvrede te handhaven. Dit wereldparlement, waarvan de Belgische afgevaardigden bij de eerstkomende verkiezingen ge kozen zouden moeten worden, zou zich in hoofdzaak bezig moeten houden met problemen die verband houden met het bewaren van de vrede. Zweden. In 1950 heeft het aantal inwoners van Zweden de zeven millioen over schreden. Omstreeks 1900 passeerde het aantal Zweden de vijf millioen en in 1920 de zes millioen. De oppervlakte van Zweden is dertien maal zo groot als die van Nederland, dat ruim tien mil lioen inwoners telt. Ontslag. De Franse ministerraad heeft Frangois Perrin, professor aan het „Col lege de France", benoemd tot hoge com missaris bij de Franse commissie voor de atoomenergie. Perrin wordt aldus de opvolger van professor Joliot-Curie, die in April van het vorige jaar als hoge commissaris ontslagen werd wegens zijn „pro-Sovjet-Russische uitlatingen". De ministerraad besloot verder mevrotfw Joliot-Curie, zijn echtgenote, niet meer in de commissie op te nemen. Haar ambtsperiode was bij het begin van' dit jaar verstreken. Certificaat. West-Duitsers kunnen voor één mark een „neutraliteitscertificaat" kopen, volgens hetwelk de houder wei gert te vechten voor Oost of West en wenst dat Duitsland strict neutraal blijft. Brand. Vier personen, onder wie een re- chercheux-, zijn om het leven gekomen en 16 personen gewond door eeix reus achtige brand, die Dinsdagavond te Bogota (Columbia) in de haven Baran- quilla is uitgebroken en gisterochtend vroeg nog niet was geblust. De voor naamste werf dreigde geheel een prooi van de vlammen te worden. De brand werd veroorzaakt door een botsing van twee vaten met zeer brandbaar zuux% die uit een schip werden gelost. Er deed zich een ontploffing voor waarna ge weldige steekvlammen een pakhuis aantastten waar andere vaten zuur waren opgeslagen. Onbekend. Aan het strand van Waimaram bij Hastings in Nieuw-Zeeland is een onbekend zeedier dood aangespoeld. 1-Iet was 9 meter lang en had een kop van een meter breedte en een smalle staart. Het beest lijkt op een kaaiman. Gezant. De Chileense gezant in Turkije is uit het corps diplomatique gestoten, oxndat hij bij een ongeoorloofde goud smokkel betrokken is geweest. ADVERTENTIE GROTE HOUTSTRAAT NAAST LUXOR De Haarlemse rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de twee en twintig jarige K. P., verdacht van diefstal door mid del van braak. Uit een villa aan de Zand- voortselaan te Zandvoort heeft hij op ll November een geldkistje met een inhoud van ruim hondex-d gulden gestolen. Het von nis luidde zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Verdacht van oplichting van een siga renwinkelier in Wormerveer heeft de veertigjarige Beverwijker C. R. terecht ge staan. Hij is veroordeeld tot een gevangenis straf van vijf maanden en ter beschikking stelling van de regering. De zaak tegen de Haarlemse tuin- arbeider J. de V,, verdacht van diefstal van twee damesfietsen uit schuurtjes in Santpoort, is aangehouden. De rechtbank bepaalde, dat een reclasseringsrapport moet worden ingewonnen.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2