Toestand van taxibedrijf blijft onder aandacht van B. en W. Volkswagens De Young Vic begin Februari in Haarlem met Shakespeare's „De Koopman van Venetië" De kleine wereld Gemeenteraad van Haarlem Structuurplan voor stadsontwikkeling wordt gemaakt GAAT U OVER ZEE OF GAAT U VERHUIZEN F. DAMIAANS en Zn Behandeling begroting twee weken later „1 3000" - PLEIN 55 De heer J. de Kadt sprak over „Vrede of oorlog" Haarlemmermeer Hoofddorp Bloemendaal Hillegom Bijeenkomst over de Vrije Universiteit Frans Goedhart over zijn ervaringen in Joegoslavië Zandvoort Bezoldiging dienstplichtigen der Koninklijke Marine Etna De weg Haarlem-Leiden „Blauwe vogels vliegen uit" DONDERDAG 11 JANUARI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Haarlemse vroedschap heeft gistermiddag haar goedkeuring gehecht aan de door JL en vooi gestelde aanvulling van rle voorwaarden op de vaste taxi-standplaatsen waardoor het aantal wagens op het Stationsplein zal worden beperkt. TevensTal on l Februari een tariefsverhoging van kracht werden wiarhii n I gulden per 333 1/3 meter zal bedragen. Deze maatregelen dienen om he\%5 ge1ompf" CeCn,Len tfX,lH'(lnif in Haarlem een basis te verschaffen wSioï het «IIdedtaeiite."19 K WOrdt' Er& gerUSt WaS men er niet dat bteek we De heer Janssen (Arb.) betreurde eigenlijk de voorgestelde tariefsverhoging, omdat hij dan toch een verdere verminde ring van het gebruik vreesde, te meer om dat de verhoging vooral is gevonden in de eerste aanslag, die veel hoger ligt dan elders. Is het niet mogelijk de verbetering te vinden door verhoging van het tarief voor de afstanden na de eerste aanslag? Een medische keuring der chauffeurs gehtte hij absoluut noodzakelijk. Overigens geloofde hij niet, dat de thans voorgestelde maatregelen afdoende zouden zijn om het taxibedrijf voor een verder afglijden te behoeden. De heer Janssen zou het 'toe juichen indien de Commissie voor de taxi bedrijven de toestand verder zou bestu deren om tot een afdoende sanering te komen. Mevr. Scheltema-Conradi (VVD) vond het jammer, dat de taxi's in Haarlem „zo'n ondemocratisch" vervoermiddel zijn: alleen de beter-gesitucerden maken er ge bruik van, zodat hier een taxi een aulo is, die, óf leeg op de standplaats staat, óf er leeg naar toe rijdt. Zij hield dan ook een warm betoog voor een mijde vorm van „snorren", waardoor de exploitatie gun stiger en de tarieven voor het publiek wel licht verlaagd zouden kunnen worden. Overigens geloofde zij niet, dat de raad een taak heeft bij de bepaling van het aantal standplaatsen, en het rouleer systeem: dat is een kwestie van de be drijven. De overheid heeft zich te beperken tot de zorg voor de veiligheid van het publiek. Burgemeester Cremers meende, dat B. en W. moeilijk een ander voorstel had den kunnen indienen, waar zowel werk gevers als werknemers unaniem van mening zijn, dat de aanbevolen maat regelen de voorkeur verdienen. Het door de woordvoerster van de VVD bepleite „licht gesnor" was in de commissie der deskundigen zelfs niet ter sprake ge komen. De voorzitter was het met de heer Janssen eens, dat deze materie nu niet losgelaten mag worden. Dat is trouwens ook noodzakelijk, omdat de W.A.P. in Mei afloopt en B. en W. ter voorziening daarin stappen moeien ondernemen bij Gedepu teerde Staten. De standplaatsen-regeling is strikt-juri- disch niet de zaak van de raad, doch het passeren van dit college zou gezien het feit, dat in 1939 de ordening in het taxi bedrijf in zijn geheel door de raad is be handeld onhoffelijk zijn. Spreker gaf toe, dat de medische keuring eerder had moeten geschieden: men had nu, hoewel het pijnlijk is voor de betrokkenen, ten halve keren. Ook zal bekeken worden hoe het staat met de verhouding tussen het aantal vergunningen per exploitant en het aantal wagens waarover deze beschikt, zoals de heer Janssen had gevraagd, De heer Voogd (Arb.) voelde er be hoefte aan zich nadrukkelijk te distan tiëren van de opvatting van mevrouw Scneltema, dat de overheid op dit gebied eigenlijk geen taak zou hebben, waarna de heer Hooy (KVP) ontdekte, dat B. en W in hun toelichting juist bevestigen, dat ook zij vinden, dat de sanering van het be drijfsleven zelf moet uilgaan. Waarop de heer Spek (AR) zich op zijn beurt van zijn zetel verhief om te verklaren, dat hij het niet alleen met de heer Hooy en niet met. de heer Voogd eens was, doch voorts stipuleerde, dat de middenstand een groot deel van de moeilijkheden hacl kunnen voorkomen als die zich maar beter georga niseerd had. Burgemeester Cremers, zonder partij te kiezen in dit ordeningsdebatje, gaf ten antwoord, dat in dit geval werkgevers en werknemers zeker niet tot elkaar zouden zijn gekomen (waardoor de sanering mogelijk werd), als niet de overheid be middelend was opgetreden, Structuurplan Vermelden wij van de overige punten allereerst dat de heer Van Velsen (KVP) met bijzondere waardering' had kennis genomen van het voorstel tot het doen ontwerpen van een structuurplan voor de stadsontwikkeling, dat door Open bare Werken in nauw overleg met de stede- bouwkundige ir. N. J. Kuiper zal worden gemaakt. Hij was ervan overtuigd, dat dit een belangrijke stap op de weg naar een harmonisch Haarlem is. Hij wenste de be trokkenen bij hun arbeid veel talent en wijsheid tee om Haarlem tot een der schoonste steden van Nederland te maken, ADVERTENTIE Lsat U voordat U vertrekt deskundig voor lichten over de verpakking van Uw huisraad. Wü doen dit geheel vrybiyvend- Zijlvest 41 Haarlem - Tel. 1245Ü-14155-U141 Op verzoek van vele raadsleden zijn de data waarop de Haarlemse begroting voor 1951 behandeld zal worden gewijzigd. De bespreking in de afdelingen heeft nu plaats op 'Woensdag 24 Januari en de openbare behandeling op Woensdag 28 Maart, 's middags en 's avonds; Donder dag 29 Maart, 's middags; Vrijdag 30 Maart, 's middags en 's avonds; Woensdag 4 April, 's middags (na afhandeling ge wone agenda) en 's avonds; Donderdag 5 April, 's middags en zo nodig Vrijdag 6 April, 's middags en 's avonds. ADVERTENTIE zonder chauffeur Hij vroege overigens wel bijzondere aan dacht voor een intensief overleg met de randgemeenten. Nu, wethouder An gen ent liet horen, dat hij daar wel voor waken zal, al ge loofde hij niet dat het nodig zal zijn door middel van een hogere instantie „een dwingende samenwerking" te verkrijgen. Een gunstige omstandigheid is wel dat de Haarlemse stedeboijwkundige tevens advi seur van Bloemendaal is. Men kan niet ontkennen dat de heer Hen nevelt (CPN) zijn thema: geen woningbouw in de vrije sector zolang het tekort aan arbeiderswoningen niet is op geheven. steeds weer met onvermoeide hardnekkigheid verdedigt. Nu weer kantte hij zich tegen een grondverkoop in het Zuiderhoutpark een soortgelijke trans actie aan do Orjohweg ging niet door om dat de andere partij haar verplichtingen niet was nagekomen doch ditmaal be sloot burgemeester Cremers de discussie met wethouder Angenent met erop te wijzen, dat de critiek op hpt beslaan van de vrije sector in het parlement thuis hoort en niet in de gemeenteraad. Bovendien: al zou er geen hjjis meer in de vrije sector worden gebouwd, dan nog zou er geen ku bieke meter meer voor arbeiderswoning bouw beschikbaar komen. De credietoverschrijdingen, onder meer voor de Jeugdbibliotheek en voor enkele straatverbeteringen, ontlokten critische op merkingen aan de heren Van E ij c k (KVP), Spek en Bet tink (VVD). Vooral ten aanzjen van de Jeugdbibliotheek Waarven de kostenraming met meer dan 100 werd overschreden gaven de eerste twee heren blijk van ontstemming over de huns inziens weinig serieuze wijze waarop destijds het raadsvoorstel was voorbereid. De betrokken wethouders wezen erop, dat het College toen in tijd nood' had verkeerd, zodat slechts een een voudige raming kon gemaakt worden. De leden konden er evenwel verzekerd van zijn, dat het College dit soort tegenvallers nog meer betreurt dan de raad. Wensdroom „Er zal voorlopig geen sprake van kun nen zijn, dat wij een politiebureau gaan bouwen, Haarlem staat nog lang niet hoven aan de ranglijst van de steden die daar voor in aanmerking komen. En als het al zover komt, dan zal het toch niet direct in Zijn geheel kunnen worden uitgevoerd." Dit zei burgemeester Cremers in ant woord op de door de heer Proper (C.P. N.) uitgesproken' twijfel of een aankoop van het perceel Lange Wijngaardstraat 14 ter vergroting van het politiebureau aan de Smedestraat legen dertig mille plus dertien mille aan verbouwingskosten wel de moeite waard kon worden genoemd. Dat dit alles gebeurde om een particulier bedrijf te gerieven, vond de heer Proper al evenzeer verwerpelijk. Mr. Cremers vond dat zijn opponent de sociale betekenis van een bedrijf als „De Spaarnestad" met honderden werknemers wel een tikkeltje onderschatte. „De Spaarnestad" wil niet het onderste uit de kan hebben, maar de gemeente vindt het ook niet zo prettig „in een gevorderd huis" te zitten. Bovendien zal het bezit van dit pand de afronding van het saneringsplan voor die omgeving mogelijk maken, De heer Proper c.s. bleven het niet de moeite waard vinden en stemden tegen. De heer Van der Giessen (Arb,) wist zomaar gedaan te krijgen, dat het cre- diet voor het opknappen van de jeugdher berg „Jan Gijzen" met driehonderd gulden tot 7500 werd verhoogd, nadat de aan vankelijke bedoeling slechts 1900 was geweest. Maar wethouder Angenent verklaarde dan ook een zwak te hebben voor dit instituut, dat in 1950 6550 jongeren uit 25 landen een rustpunt en een nacht verblijf bood. De trekkers offeren trouwens menig weekeinde op om hun wigwam te ondex'houden en te verfraaien. Na een korte discussie werd besloten de Kennemer Vereniging voor Mediseh Op voedkundige Bureaux over 1950 een sub sidie toe te kennen van vijftien gulden per patiënt en over te gaan tot de aankoop van filmstrookprojeetoren en filmstroken voor het onderwijs op de openbare lagere scho len voor ten hoogste 7500. Personalia Dr. G. Tierie werd benoemd tot directeur van de Keuringsdienst van Waren en de heer A. de Munnik tot tijdelijke leraar in de muziek aan het Lorentzlyceum. De geloofsbrieven van het nieuwe raads lid mr, A. Wensing (vacature-A. J, van Hnuwelingen Kijkhoek) werden in orde bevonden. De heer J. de Kadt sprak Woensdagavond voor leden van het Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling over „Vrede of oorlog". Spre ker gaf als zijn mening te kennen dat men de fatalistische houding moest doorbreken en alle krachten moest samentrekken om de Westerse macht tegenover de Oosterse te kunnen stellen. De heer De Kadt voegde hier aan toe dat de strijd niet moet gaan tegen het Russische volk, maar tegen de overheersers ervan. Dr. G. Tierie, de nieuwbenoemde directeur van de Keuringsdienst van Waren. De nieuwe verkeersvoorschriften Wachtmeester M, W. Coljee uit Alkmaar hield voor de M.C. Haarlemmermeer in De Beurs te Hoofddorp een lezing over de nieuwe verkeersvoorschriften. Over het verkrijgen van een rijbewijs toonde spreker aan dat het voor sommige automobilisten en vrachtrijders noodzakelijk is, drie of vier verschillende rijbewijzen aan te vragen, als bijvoorbeeld een eigenaar van een vrachtauto met aanhangwagen tevens over een personenauto beschikt. Het rijbewijs voor een vrachtauto is niet meer geldig op een personenauto. Een fel betoog hield de heer Coljee tegen het gebruik van alcohol, de gevolgen van dit euvel zijn in de laatste tijden schrik barend. De bepalingen voor rijwielen met aan- hang-motor voldoen nog niet aan de eisen; er zullen hierin in de naaste toekomst nog wel veranderingen worden aangebracht. Nu reeds blijkt in de praktijk dat er nog veel in de voorschriften veranderd zal moeten worden. De snelheid van een tractor met aanhang wagen 'mag piet meer dan fi km. per uur bedragen, is echter de aanhangwagen van remmen voorzien dan mag 16 km, gereden worden. Ook voor voetgangers zijn bepalingen op genomen, des avonds dient men op land wegen de linkerzijde van de weg te houden, zodat men het naderende verkeer kan ont wijken, overdag uitsluitend de rechtse zijde van het wegdek. Op de voorrangswegen heeft alle verkeer voorrang, ook de fietsers. Tenslotte gaf spreker de raad: laat vooral geen kinderen op de wegen spelen. KATHOLIEKE ARBEIDERSBEWEGING De Katholieke Arbeidersbeweging houdt Zondag a.s. een feestdag, 's Morgens zal een F. Mis worden opgedragen, 's Avonds wordt in De Landbouw een opvoering gegeven van het blijspel „De verkochte bruid" door de toneelvereniging D.V.V. uit Amstelveen. „MARIA GORETTI" De R.K. toneelvereniging „Vondel" uit de Kaag zal op Zondag 14 Januari in hótel De Rustende Jager te Nieuw Vennep een voor stelling geven van het toneelspel „Maria Goretti". „The Young Vic Com pany" uit Londen, hier te lande bekend door de series voorstellingen in Bloemendaals Open luchttheater (de laatste keer als onderdeel van het Holland Festival) begint op 29 Januari te Amsterdam een derde tournég, die tot 10 Fe bruari zal duren. Ver toond wordt het blijspel „De Koopman van Ve netië" door William Shakespeare onder re gie van Glen Byam Shaw, een der directeu ren van dit bijna geheel uit jonge krachten be staande gezelschap. Op 2 Februari wordt hier van in de Haarlemse Schouwburg een school voorstelling gegeven. Des avonds volgt een openbare herhaling on der auspiciën van het Genootschap Nederland- Engeland en de Haar lemse Kunslgemeen- schap- Uit Engeland ontvin gen wij nevenstaande folo, waarop men links op de voorgrond Powys Thomas ziet als Shy- lock, de rol waarmee onze Louis Bouwmees ter in zijn gloriedagen triomfen oogstte. Zoa-ls men weet is Shylock niet de titelheld (als zodanig moet men de melancholieke Antonio beschouwen) doch een belangrijke bijfiguur. De Shakespeare-kenner Justus Meyer wijst Portia, de geestige en bemin nelijke bruid uit Belmonte, als de hoofd persoon aan. Deze rol wordt thans vertolkt door de charmante Jill Showell. In ieder geval is „De Koopman van Venetië" niet de tragedie van de intelli gente maar eenzame Shylock, de geldschie ter van de Rialto, maar een uiterst bewege lijk, typisch Renaissance-blijspel, nog altijd springlevend, mede doordat de eigenlijk absurde handeling zich afspeelt in 'een dichterlijk gekleurde verbeeldingswereld. Vooral in het vroeger dikwijls achterwege gelaten laatste bedrijf wordt het duidelijk dat men met een comedie te doen heeft, wanneer de als advocaat vermomde Portia als betaling voor haar pleidooi van de haar niet herkennende Bassanio haar trouwring eist, met alle gevolgen van dien. Er zijn nog twee liefdesparen, namelijk Nerissa en Gratiano (uit het gevolg van Portia en Bassanio) en Shylocks dochter Jessica, die zich laat schaken door Lorenzo, een vriend van de overigens weinig op de voorgrond tredende titelheld. Sommige commentators menen naar aanleiding van dit laatste ver schijnsel dat het stuk oorspronkelijk „De Jood van Venetië" zou hebben geheten in navolging van het destijds veel gespeelde werk „De Jood van Malta" door Marlowe. De onontbeerlijke ciownsrol is toebedeeld aan de gebochelde bediende Launcelot Gobbo. „De Koopman van Venetië" is waar schijnlijk een der oudste stukken van Shakespeare, geschreven in een der laatste jaren van de zestiende eeuw. Het werd ge publiceerd in 1600. AMBACHTSSCHOOL HAARLEMMERMEER De vereniging Ambachtsschool Haarlem mermeer zal op Zaterdag 20 Januari in het gebouw van de school haar jaarvergadering houden. EMIGRATIE Op verzoek van de Christ. Emigratie Cen trale zal de heer Warnaar pp Vrijdag 19 Januari in hótel De Landbouw te Hoofddorp een lezing houden over „Canada". JLBILEUMRIT MOTORCLUB „HAARLEMMERMEER" De Motorclub Haarlemmermeer houdt Za terdag 13 Januari een motorrit over 70 km. voor fietsen met hulpmotor, motoren on automobielen. De start is bij hótel „De Beurs" te Hoofddorp. Zaterdag 20 Januari zal een feestavond worden gehouden ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan, Medewerking verleent het duo Wijo. Deelname aan de jubileumrit is ook voor niet leden opengesteld, BURGERLIJKE STAND 4—11 Januari 1951 GEBOORTEN: H. BergH—Schuurmans, z, GETROUWD: P. J. Zalm en A. J. j. Tour net). M, van Lunteren en C. L. Baggerman. J. J. Pijpers en C. H. Kortekass. G. v. d, Oever en J. Bolle. J. Veenstra en H. vun Steenis. OVERLEDEN: Wed. M, E, van Berkum— Mulder. 79 j. G. van Noggeren—v. Egmond, 72 j. Wed. J. Buitenbos—Tamasswa, 70 j. In de zaal van „Flora" is onder leiding van de plaatselijke comités Hillegom en Bennebroek van de Vereniging voor Hoger Onderwijs op Gereformeerde Grondslag de jaarlijkse V.U.-avond gehouden waarvoor als sprekers -waren uitgenodigd de hoog leraren dezer universiteit prof. dr. G. C. Berkouwer en prof. dr. S. U. Zuidema. Na een kort inleidend woord van de voorzitter van bet Hillegomse comité de heer C. Smits sprak prof. Berkouwer over „De achtergrond" van de stichting' der Vrije Universiteit. Spreker merkte op dat mep in de 19e eeuw zo goed als in deze tijd vervuld was van bange verwachting, niet door dreigend oorlogsgevaar, maar door de geest des tijds. Hij herinnerde er aan hoe Abraham Kuy per, stichter van de Vrije, als student tij dens het college van prof. Rauwenhoff ge applaudisseerd had toen deze hoogleraar het opstandingsverhaal op wetenschappelijke gronden meende te moeten afwijzen. Later heeft Kuyper ingezien hoe het onderricht op de openbare universiteiten onder de in vloed van de nawerking der „Aufklarung" de fundamenten van het christelijk geloof ondergroef. Welbewust heeft hij aanvaard, dat de christelijke wetenschap uitgaat van het a priori der Goddelijke openbaring in de H, Schrift. Prof, Berkouwer keerde zich tegen het defaitisme en de lauwheid van deze tijd. Wij zijn door God in deze tijd geplaatst om daar te werken en bezig te zijn aan de uitbreiding van Zijn koninkrijk, ook en juist wanneer dat koninkrijk van alle kan ten wordt bedreigd. Prof. dr. S. U. Zuidema verklaarde dat de vereniging zorgen heeft, maar die zor gen zijn ontstaan door de zegen Gods. Nimmer had de Vrije Universiteit zulke kansen. De economische faculteit groeit zodanig uit dat maatregelen tot uitbreiding dienden te worden genomen. Begon de Vrije met een dominerende theologische faculteit, thans zijn de theologen tegenover cle andere studenten in de minderheid. De medische faculteit werd in 1910 op gericht met één hoogleraar en verder kwam men niet, omdat men de millioenen voor stichting en instandhouding niet bij een kon brengen- Dit uitstel brengt thans echter geluk, want thans is de nieuwe sub sidieregeling van kracht waarbij het rijk 85% van alle kosten voor zijn rekening neemt. Men kan nu, gebruikmakend van de resultaten van het wetenschappelijk on derzoek der laatste jaren, een goede me dische faculteit met een modern acade misch ziekenhuis stichten, Voorlopig zal deze kunnen opleiden tot het eandidaals- examen geneeskunde. Voor de pauze hebben enige jongelui onder regie van de heer J, K. P. Dirkse opgevoerd de toneelschets „Dilemma" van T. Lodewijk, waarin werd weergegeven de botsing der meningen rond de daad van Kuyper: de stichting der Vrije Universi teit, Prof. Zuidema sloot de bijeenkomst met De journalist Frans Goedhart heeft enige maanden geleden een reis door Joegoslavië gemaakt en daarbij de gelegenheid gehad, met tal van mensen uit alle lagen der bevol king te spreken over de verhoudingen in hun land, Hoge functionarissen van de communistische partij schotelden hem hun hele répertoire van holle propagandawoor- den voor, maar de boeren en arbeiders wa ren openhartiger, toen zij merkten dat het geen kwaad kon hun hart eens uit te stor ten, Over de ervaringen die de heer Goed hart in Tito's politiestaat heeft opgedaan, vertelde hij gisteravond in het wijkgebouw van de Nederlands Hervormde gemeente aan de Gedempte Oudegracht een en ander aan een aandachtig gehoor: leden van de N.V.V. Bestuurdersbond Haarlem. Joegoslavië dan is een land waai' de de mocratie met een lantaarntje te zoeken is. Eigenlijk bestaat ze er helemaal niet en de mensen wonen er dan ook onder een onge kend grote druk. Veel goeds van maar schalk Tito hebben ze niet te verwachten, maar toch is er iets dat hem als een ver dienste kan worden toegerekend: Iiij heeft namelijk een einde gemaakt aan de over heersing die de Serviërs door de jaren heen op de andere volken van Joegoslavië heb ben gehad. Daarmee zette hij ook een punt achter de nationaliteitsruzie die er gteeds weer oplaaide. Wie al mochl denken dat er in djt arme land sprake is van een kerk vervolging, heeft het mis: langs alle wegen treft men een bonte reeks kapelletjes aan die door de bevolking met de nodige toe wijding worden onderhouden en vooral op het platteland, waar de kerk kennelijk de kern van alle activiteit is, worden deze bidhuisjes van allerlei versieringen voor zien. De communistische partij in Joego slavië heeft zich op het standpunt gesteld dat het onverstandig zou zijn de godsdienst te verbieden. „Daar worden de mensen maar kwaad van en daar koop je niets voor. Ze zijn nu eenmaal dom en die gods dienst laten ze op den duur heus wol varen", vertelde een vooraanstaande communist de heer Goedhart. Naast de vele sombere toestanden die er zijn, kunnen de arbeiders toch ook nog iets goeds ontdekken: Tito heeft ingesteld dat iedereen twee welcen vacantie per jaar moet hebben, een vacantie die de staat be taalt en er is geen werkloosheid. Voor het overige is alles er grauw. De communis tische partij mag zich zeker niet in de sym pathie van de bevolking verheugen. Ze telt een half millioen leden op de zestien millioen inwoners. Wel is zowat iedereen aangesloten bij het Democratische Volks front. De arbeider verdient gemiddeld 3000 dinar, dat is om en nabij f225, maar de koopkracht van de dinar is nog minder dan een cent, ofschoon de koers zeven en een halve cent is, en alles is er op de bon, Dan is er voorts gebrek aan allerlei gebruiksvoorwerpen. Zo kon het in Bel grado, de hoofdstad, gebeuren dat er in een doorsnee gezin in geen drie maanden suiker in buis was geweest. Hoewel er een aeht-urige werkdag in het leven is geroepen, is de praktijk zó, dat de arbeiders belangrijk langer dan acht uur in hun fabrieken vertoeven, Nu eens moeten zij „vrijwillig" wat langer aan de arbeid blij ven om het vijfjarenplan te doen slagen, dan weer wordt de aandacht voor een cursus-bijeenkomst gevraagd en een vol gende keer komt een communist een pro- paganda-rede houden. De boeren hebben het evenmin naar hun zin. De gehele oogst moeten ze inleveren, waarvoor ze slechts een kleine vergoeding krijgen en de staat verkoopt het resultaat van hun arbeid voor ongekend hoge be dragen. Zo lijdt eigenlijk iedereen gebrek in Joe goslavië, behalve de leidende figuren uil de communistische partij, die bijvoorbeeld alles opkopen wat tal van mensen van vrienden of familieleden uit het buitenland ontvangen. Het gevolg van dit alles is dat velen naar een oorlog hunkeren en men overal te horen krijgt dat het hoog tijd wordt dat de Amerikanen en de Engelsen komen om Tito en de zijnen uit de weg te ruimen. Men weet geen uitweg meer in Joegoslavië en men ziet .geen mogelijkheid om nog ooit onder het régime van Tito uit te komen. De mensen zijn er somber en zien ver langend uit naar een oplossing. ZILVEREN LEGPENNING B. en W. van Zandvoort hebben de ver vaardiging van de zilveren legpenning der gemeente opgedragen aan de daar woon achtige kunstenaar A. de Brouwer, die ook het verzetsmonument ontwierp. ADVERTENTIE Méér dan qoic geldt nu het devies: ASPIRIN HOORT IN IIUIS, maar zorg er voor werkelijk ASPIRIN in huis te hebben, Alleen Aspirin is voorzien van Bayer-kruis en oranje band. Alle dienstplichtigen der Koninklijke Marine, die na 1 Januari 1951 in werkelijke dienst komen en geen kostwinner zijn, zul len gedurende hun eerste oefening worden bezoldigd volgens een schaal, welke zes nummers lager ligt dan die van de over eenkomstige beroepsmilitairen der zee macht. Dit komt er op neer, dat zij onge veer 15 percent minder zullen ontvangen dan de zeemiiieiens tot nu toe verdienen. Deze regeling geldig niet voor hen, die zich thans reeds voor eerste oefening onder dienst bevinden en evenmin voor kost winners. Ook geldt de nieuwe bezoldigings regeling niet bij eventueel verblijf in wer kelijke dienst wegens herhalingsoefe ningen of wegens mobilisatie. In al deze gevallen blijft de oude regeling van kracht. Mr. dr. L. H. Slotcmaker, onder-direc teur der K.L.M., is inet ingang van 1 Januari 19.51 benoemd tot directeur buitenlandse be trekkingen der K.L.M. Het is dat we geen keus hebben, zegt buurman die door het hondeweer op visite komt, maar denkt ge niet dat er ergens in het heelal wereldbolletjes rond draaien waarop het gezelliger wonen is? Wij hebben dat maar slecht uitgekeken, om zo te zeggen. Als het niet hagelt, re gent het, als het niet regent, waait ge uit uw jas zo gauw ge buiten komt. En als het goed weer is, is er een oorlog. Jaja, het kan zijn dat hij een beetje overdrijft, maar ge krijgt zulke nare ge dachten in avonden als deze, nu de strie men regen tegen de ruiten kletsen en de storm met geweld aan het dak trekt. Dan ziet ge de wereld als een woeste warwin kel van onplezierige zaken, in dompige duisternis. Het is dat we geen keus hebben. Anders zouden wij een wereld betrekken waar cle zon niet ondergaat en het blauw van de lucht niet verkleuren kan. Waar ge het regenwater per emmer bestellen kunt, dat wordt u thuisgebracht zonder morsen, en waar ge de wind kunt regelen met een knopje, al naargelang ge het warm krijgt. Een wereld zonder de troosteloosheid van natte winteravonden, waar de bloe men en schone seizoenen niet sterven en waar de mensen elkander gaarne een pleziertje doen. Een wereld zonder over stromingen, zonder vuurspuwende bergen of aardbevingen en zonder wereldbe schouwingen. Het is dat we geen keus hebben, maar anders zou het een plezierig wereldje zijn. Zonder vuurspuwende bergen, daar zegt ge zo iets, hebt ge dat gelezen van de Etna? Ge moogt er niet aan denken dat daar mensen hun huis en hof hebben zien verdwijnen onder het stromende vuur, zegt buurman. Het zal u overkomen dat ge uw schone woning met de propere meubeltjes in de lava ziet zakken als een lepel in de rijstepap. Het is nu weer wat over, die Etna ligt daar weer als een vriendelijke oude man die een pijpje smookt in de zon. Maar ge moet niet vra gen wat er onder de rijstepap ligt, om zo te zeggen. Al moet ik zeggen dat ik één ding niet begrijpen kan: Wat zitten die mensjes daal huizen te bouwen tegen die berg, alsof er nergens anders plaats is? En ge zult het zien, ge moet eens op mijn woorden letten: Als de lava is afgekoeld kruipen zij weer met hun hebben en houen omhoog, zij voe len eens of de brij al koud is en zij bou wen weer huisjes, net als voorheen. Is dat te begrijpen, vraag ik u? Ge vraagt of dat te begrijpen is. Ik zeg u buurman, ge lijkt me geen man om een huisje te bouwen tegen de Etna aan, waar ge in wonen zoudt als uw kanarie in zijn kooitje aan de muur. Maar als ge daar ge boren en getogen zijt, en ge hebt uw leven lang die trage rookpluim boven uw hoofd zien kronkelen tegen cle blauwe lucht, en ge hebt uit de lava cle graanstengels zien groeien en vol worden van vette korrels waar ge uw brood uit maalt, en ge hebt de bloemen van Sieilië rond u geroken van toen ge twee turven hoog waart af dan bouwt ge en bouwt ge opnieuw, rijstepap of geen rijstepap, want ge hebt geen keus. Is de ganse wereld niet een Etna, buur man? Het is dat wé geen keus hebben zegt ge, anders zoudt ge verhuizen naar een andere planeet waar het alle dagen Zondag en alle Zondagen kermis is, Dat zegt ge maar het doen, dat is een tweede couplet. Want het is een Etna waar we op zitten geplakt ais een vlieg op de honing, buur man, deze wereld van ons. Wij horen de regen en de storm, wij voelen de slagen van het ruwe leven en de vrees van het sterven. Maar wij zijn er' en blijven er, op onze Etna. Wij bouwen weer op wat om waait of verbrandt, wij kruipen omhoog uit de grond als het geweld over is. Wij komen levend onder de sneeuw van de winter en onder de rotte bladeren van de herfst uit, wij steken ons hoofd omhoog bij het eerste zonnestraaltje, al is het zo dun als een spinnedraad. Wij lopen onze benen voorbij als het vuurspuwen begint, gelijk die mensen daar op de Etna. Maar wij komen terug, om te voelen of de lava al lauw begint te worden, zodat we weer aan het bouwen kunnen gaan. Ziet ge, buurman, in een avond als deze kan de wereld een rauwe woestenij ge lijken, waar geen kever op leven kan. En dan kunt ge twee dingen doen: Dan kunt ge gaan peinzen over een nieuwe planeet, of denken aan de oude aarde in haar nieuwe kleed van de lente, die komen zal. De lente is als een trouwe bruid, die in haar fleurige tooi van ruisende bloesem haar afspraak houdt en komen zal als het uur slaat. Daar kunt ge van op aan, buur man, ge zult nooit een meisje gehad heb ben waar ge zó van opaan hebt gekund, als ik u zo bekijk. Wij spreken elkander nog eens over dat verhuizen. Dan zult ge zeggen: Het is dat we geen keus hebben maar anders zouden wij de Lieve Heer moeten vragen om met hemel en al naar.hier te verhuizen. Opdat wij in eeuwigheid niet zouden hoeven weg te gaan. J. L. In Augustus om Sassenheim heen Daar de rijksweg door de' bollenstreek zich door Sassenheim moet wringen, ont staan herhaaldelijk verkeersopstoppingen. De gemeente Sassenheim Heeft reeds een deel van cle omleidingsweg, ol. de Beuken laan achter park „Rustho(ff", aangelegd. Aan het deel tussen de Beukenlaan en de rijksweg wordt nog gewerkt Deze maand nog zal het werk van het {resterende deel Kerklaan naar toeleiding'sweg Den Haag -Amsterdam en de brug over de Oosthaven worden aanbesteed. Naar de A.N.W.B. verder verneemt, zal ongeveer in Augustus van dit jaar de om leidingsweg in gebruik kunnen worden ge nomen, De rijbaan van deze weg wordt 12 meter, met aan de Oostzijde een verhoogd rijwielpad van 2.40 meter breed. De Blauwe Vogel Stichting geeft 23 of 24 Januari in gebouw Jacobstraat 6 een voor stelling van de film „Blauwe vogels vliegen uit", welke rolprent een beeld geeft van de vele mogelijkheden die bestaan om gebrek kige kinderen in speciale scholen de levens vreugde te geven, die ze in de maatschappij veelal moeten missen. De film geeft voorts flitsen van het leven en het werken op het kamphuis van de Stichting in Schaarsbergen De film wordt warm aanbevolen door clr. W. B. Smit, mejuffrouw M. H. J. Stoker, dr. J, Heering, de heer D. Suerink cn dr. B. Ch. Ledeboer.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5