GRIEP hboi m&tiss -Clowntje Riek Ruzie om een lampekap eindigde in steekpartij met dodelijke afloop Kort en Bondig j DONDERDAG 11 JANUARI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 HAARLEMSE RECHTBANK Vier jaar geëist tegen zestigjarige Brabander De 75-jarige Jan Musch kreeg een lauwerkrans Cog nacgroc Speciale aanbieding fa.B.H.].lans*Co Nationale Brigade, blijk van burgerzin bij jeugd Directoraat-generaal voor de Middenstand Internationale jeugdruiterdagen Penningmeester van voet balclub voor de rechtbank Inspectrice Nijverheidsonderwijs bij auto-ongeluk omgekomen Generaal Eisenhower ontving Gerben Wagenaar niet Voor de kinderen Zweedse begroting beïnvloed door defensie-kosten Grondstoffenbesparing in West-Duitsland Franse ministerraad accoord over Europese landbouw organisatie Vragen van Engels blad over „geschenken aan Stalin" Agenda voor Haarlem' FEUILLETON 't Was zo onschuldig begonnen: een stel jonge Brabanders, die 's zomers in de Haar lemmermeer seizoenwerk doen, hadden op een avond hun zestigjarige streekgenoot P. J. R., die bij een weduwe in Hoofddorp woonde, eens willen plagen, zoals wel meer gebeurde. Maar op deze Juli-avond van 1950 was R. niet voor een grapje te vinden geweest, de jongelui waren obstinaat geworden en het gevolg was geweest, dat in het huis van de weduwe een glazen lampekap sneuvelde. Op de daarop volgende Zaterdagmiddag had R. na hier en daar een paar borrels gedronken te hebben een der belhamels, een zekere Rinus Aerts, aangesproken voor schadevergoeding, maar deze zelf ook onder de invloed wilde daar niet van weten en sloeg R. de pet van het hoofd. R. was daarop het café Boogaard in Hoofd dorp, waar het geval zich afspeelde, uitge lopen en naar zijn even verder gelegen kosthuis gegaan. Kort daarop keerde hij terug. Nog voor dat hij in het café was, had Rinus Aerts, die hem had zien aankomen, hem zo'n stomp in het gezicht gegeven dat het bloed hem tappelings over de wangen liep. De aangevallene trok daarop een broodmes en stak er mee in de buik van Aerts, die ach terover tuimelde en op de grond bleef liggen. Tijdens het vervoer naar het zieken huis is het slachtoffer door bloedverlies overleden. De vraag die de Haarlemse rechtbank vanmorgen in het bijzonder moest uitzoe ken, gold de juridische omschrijving van de daad. De Officier van Justitie, mr. B. v. d. Burg, had in de dagvaarding de mo gelijkheden van moord, mishandeling met voorbedachten rade, opzettelijke mishande ling en doodslag opengelaten en kwam na het getuigenverhoor in zijn requisitoir tot de conclusie, dat het hier doodslag betrof. De verdachte zelf gaf voor zich van zijn gedachten en beweegredenen op het ogen blik, dat hij thuis het mes wegnam en op het ogenblik dat hij Aerts stak, niets meer te herinneren, hetgeen de president, mr. E. Top, vreemd vond, omdat R. zich andere détails wèl nog haarfijn wist te herinneren. Volgens een der getuigen van de steek partij zou de verdachte tijdens de ruzie zich hebben laten ontvallen: „Als 't niet betaald wordt, vallen er lijken" en bij het heengaan hebben gezegd: „We bullen het nog wel uitvechten." Aerts was echter in een ruziestemming, want voordat R. met het mes terugkeerde sloeg hij ook met „Jan de Bels" aan het bakkeleien. Volgens de vrouw van de caféhouder was het niet zeker, dat het dreigement „We zullen het wel uitvechten" door R. was gebezigd. Een kalme man De verdachte was een kalme, rustige- man, die veel plagerijen slikte. Met de twee getuigen was ook de deskundige dr. Vedder die mening toegedaan: R. zou gehandeld hebben onder invloed van een opgekropt gemoed en de alcohol. De Officier rekende bij de bepaling van zijn eis.dan ook met deze gunstige factoren. Aan de andere kant beschouwde hij het gebruik van een mes, waarbij het risico van de dood van een medemens op de koop toe werd genomen, als een zeer ernstig feit, zodat hij een straf \jan vier jaar gevange nis met aftrek op haar plaats achtte. Noodweer? De verdediger, mr. A. D. P. V. van Löben Seis, hoewel dankbaar voor het milde Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM 10 Januari 1951 ONDERTROUWD: 10 Jan., J. C. Smit en J. Groenendaal; E. F. C. Krams en E. van Scherpenzeel; P. S. Sewalt en W. M. G. Booms: D. Hamel en G. W. van der Putten; E. H. A. Berg en J. L. Koning: J. Kulk en E. Stapper; H. N. van der Wardt en C. A. Kuijer; M. Brand en W. van der Sluis; S. P. van Warmerdam en T. de Vos; J. G. van Renswoude en W. van Honschoten; W. Lou- rens en A. C. den Nieuwenboer; J. R. M. van Deurzen en G. E. T. Buis; J. de Jager en T. R. Kort; L. P. Hazelzet en A. P. Ha- zelzet; J. E. Fenger en A. M. Pascolo; P. Groenevelt en H. van Schoonhoven; W. van Deursen en K. F. Weber; C. Boersma en J. C. van Stipriaan; J. de Leeuw en J. F. Wes- selius; M. Morauw en J. A. Dekker; A. H. Haak en L. Schmidt; G. Limmen en J. M. van Kleeff; S. Geldorp en A. Houweling. GEHUWD: 10 Jan.. W. L. Groenewoud en C, W. van den Oosterkamp; A. van den Ak ker en M. G. F. Slaats; E. L. Schot en L. M. Verdam; A. Vaal en P. M. Gahrmann; A. Invernizzi en H. F. Heerens: F. Palmboom en M. E. van den Andel; H. J. van der Maat en W. C. Menken; E. Kunnen en J. Mulder; S. L. Bonting en S. Maarsen; C. Vreeken en M. A. S. van Delden; P. J. W. Neuge- bauer en L. Aalders; T. Klerk en J. Maat- kamp. BEVALLEN van een zoon: o Jan., C. M. Nooij—de Lange; 9 Jan., J. A. A. Hoogland— Poppelaars; J. M. Harren—van der Eem. BEVALLEN van een dochter: 8 Jan., D. VinkBeek: 9 Jan.. J. RompElderbroek. OVERLEDEN: 8 Jan., J. P. Derogee, 2 m., Patientiestraat; M. C. van DaaleRees, 79 j.. Karei van Manderstraat; C. J. Holtzapffel, 74 j., Eenhoornstraat; 9 Jan., H. C. Wender- iicdd. 77 j., Bilderdijkstraat; B. Bijnsdorp, 80 j., Hagestraat. requisitoir, meende toch dat deze zaak van een geheel andere kant bezien moet wor den, namelijk van die van de zelfverdedi ging van verdachte, die zich plotseling op de bruutste wijze aangevallen zag. Hij heeft het mes gepakt in de gedachtengang: „Als er wat gebeurt kan ik me verweren", niet met de bedoeling zijn opgekropte ge voelens in een blinde steekpartij te ont lasten. Volgens mr. Van Löben Seis Jr. moet deze daad dan ook worden opgevat als noodweer, die een ongelukkige afloop heeft gehad. De rechtbank bepaalde de uitspraak op 25 Januari, nadat zij een verzoek tot on middellijke invrijheidstelling had afge wezen. Op de openingsavond van het winter- programma van de Volksuniversiteit voor Haarlem en omstreken en het departe ment Haarlem van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen droeg Jan Musch in de Renaissancezaal van het Frans Hals museum enkele dramatische fragmenten, een vertelling van Edgar Allan Poe en twee sprookjes van Andersen voor. De belangstelling was zeer groot en het suc ces evenredig. Een bespreking van het ten gehore gebrachte behoeven vjj niet te geven omdat er geen nieuwe aanwinsten van het répertoire te vermelden zijn. Een uitzondering moet gemaakt worden voor de parabel van de drie ringen uit „Nathan de wijze" van Lessing, welke wij in lange tijd niet mochten beluisteren. Treffend waren vooral de enkele kleine, als het ware terloops gelanceerde détails, waar mee de achtergrond van dit tweegesprek werd opgeroepen. De voordrachten van Jan Musch mogen dan iets van hun vroegere scherpte en trefzekerheid hebben verloren dit bleek bij voorbeeld uit de bekende Forumscène uit „Julius Caesar" van Shakespeare en vooral in de rhetorische passages als ouderwets aandoen, zij betekenen toch al tijd nog een onuitwisbare ervaring. Deze romantisch-realistische acteur slaagt er in (naar Poesjkin's voorschrift) met het vuur van zijn woord het hart van de mensen te branden. Bij alle plastische ornamentiek blijft zijn taalbeheersing voorbeeldig, evenals de duidelijkheid van zijn uitspraak. Voor het ingaan van de pauze nam de heer J. B. Schuil als lid van de afdeling toneel van de gemeentelijke commissie van advies voor de kunstzaken (zowel de bur- meester als wethouder Geluk was ver hinderd aanwezig te zijn) het woord om Jan Musch geluk te wensen met het berei ken van de 75-jarige leeftijd. Spreker haalde allerlei oude herinneringen op, om te beginnen aan een appelpitten-spuwende huisknecht in Bloeimaand, aan de grieze lige koster Langebier en aan de oude kermiskluchten met Ternooy Apcl, waarin Jan Musch reeds vroeg van zijn komische talenten blijk gaf. In het kort schetste de heer Schuil vervolgens enkele hoogtepun ten uit de carrière van Musch bij Royaards en Heijermans, in het bijzonder diens dui kelende en springende Puck uit „Een Midzomernachtdroom" in de herinnering terugroepende. Voorts wees spreker er op dat Jan Musch nauwe relaties met Haar lem heeft onderhouden, vooral in de tijd dat „Het Schouwtoneel" werd opgericht. „Nog altijd kan Jan Musch gelden als onze grootste acteur!" aldus besloot de heer Schuil zijn geestdriftige toespraak, die vergezeld ging van een enorme lau werkrans en gevolgd werd door een bui tengewoon hartelijk applaus. DAVID KONING Wedstrijd in welsprekendheid in sociëteit Teisterbant Woensdagavond werd in de Haarlemse sociëteit „Teisterbant" een wedstrijd in wel sprekendheid gehouden, een aantrekkelijke proefneming die met groot succes is verlo pen. Twaalf sprekers moesten gedurende vijf tot zeven minuten improviseren over een hun tevoren onbekend onderwerp. De aanwezige leden konden door het toekennen van cijfers hun waardering voor de gele verde prestatie tot uitdrukking brengen. Verreweg de meeste punten behaalde de heer B. Rijdes. De tweede en de derde prijs waren voor de heren Harry Prenen en dr. P. H. Schroder. VIER VOORSTELLINGEN DOOR DE HOOFDSTAD OPERETTE De Hoofdstad Operette onder directie van Meijer Hamel, Otto Aurich en Fritz Steiner, voortzetting van de voormalige Fritz Hirsch Operette, zal op Vrijdag 12, Zaterdag 13 en Zondag 14 Januari in de Stadsschouwburg te Haarlem vier voor stellingen in de oorspronkelijke taal geven van de Weense operette „In einer kleinen Konditorei" met muziek van Leo Ascher en Johann Strauss. De medewerkenden zijn Fritz Steiner, de regisseur Otto Aurich, Ruth Rhoden, Helena Rajewska, Herman Valsner, Eri Rouché, Arthur Hoogveld, Elisabeth Hermann en vele anderen. Diri gent is wederom Fredy Salten. ADVERTENTIE Cognac Vieux 1/1 fl. 4.60, 1/2 fl. 2-35 per dl. 0.65 Cogn. Authentique 1/1 fl. 5.95, 1/2 fl. 3.05 Winkels: KI. Houtstraat 57 Amsterdamstr. 64 Rijksstraatweg 8 242 Kleverparkwcg 24 Leidsevaart 132 Overveen: Bloemend.weg 337 tel. 13676 12612 12036 23744 10644 17993 15123 In Juni 1948 werd, om de plaatselijke Niwin-comités te steunen, de „Niwin- brigade" opgericht. Zij bestond uit een groep jongelui tussen de 17 en de 25 jaar, die meehielpen om allerlei acties ten bate van de Niwin uit te voeren. Toen de Niwin werd opgeheven, was er natuurlijk voor deze brigade geen taak meer. Aangezien het de jongelui aan het hart ging, hun organisatie waarin zo'n voortreffelijke sa menwerking had bestaan, op te heffen, werd op de slotvergadering besloten haar om te dopen in Nationale Brigade. Deze wil zich nu bezig houden met collectes, loten- verkoop en andere acties voor liefdadige instellingen. Zo is zij thans begonnen met de lotenverkoop voor het Nederlands stu denten-sanatorium in Davos. Enthousiaste jongelui, die zich bij deze brigade willen aansluiten, kunnen dat doen bij J. M. Wes- terbeke, Twijnderslaan 46, Haarlem. Tele foon 19955. Dr. W. L. Groeneveld Meyer directeur-generaal De directie van de Middenstand is ge wijzigd in een directoraat-generaal. Tot directeur-generaal is benoemd dr. W. L. Groeneveld Meyer. De. nieuwbenoemde directeur-generaal bekleedt tevens de functie van regerings commissaris voor het vreemdelingenver keer en is vborzitter van het Economisch Instituut voor de Middenstand en van het Internationaal Instituut voor de Midden stand, dat in Brussel is gevestigd. Het gemeentebestuur van Heemstéde heeft bij de jeugdrijvereniging „En Avant" ge ïnformeerd, of zij van plan is ook dit jaar internationale jeugdruiterdagen te organi seren, zoals die vorig jaar zijn gehouden. „En Avant" heeft hierop een bevestigend antwoord gegeven en in principe besloten deze wedstrijden in Augustus te houden. Deze maand is gekozen, omdat zij het gunstigst is voor de Engelse jeugdruiters, die reeds te kennen hebben gegeven, dit jaar graag van de partij te zullen zijn. „Halfweg" had kastekort Voor de Haarlemse rechtbank had zich Donderdagmorgen te verantwoorden de acht en .vijftigjarige G. H. W„ penning meester van de voetbalclub „Halfweg", verdacht van verduistering van 4.000 ten nadele van deze club. Verdachte deelde mee in 1941 benoemd te zijn tot penning meester. Als zodanig was hij belast met het beheer der financiën. Begin September 1949 heeft W. een bedrag van 700 uit de clubkas genomen en gebruikte dit voor zijn zaken. Zijn bedoeling was het geld terug te storten. De moeilijkheden in zijn zaken namen echter toe en hij nam regel matig bedragen uit de kas. In totaal ver duisterde de penningmeester een bedrag van 4000. Een gedeelte er van is, naar hij zei, voor het gezin gebruikt. Als getuige werd gehoord de heer H. A. de Graaff, sedert December 1949 voorzitter van de voetbalclub. Deze verklaarde, dat er zich aan het einde van 1949 moeilijk heden voordeden. Het bestuur van de af deling Halfweg van „Het Witte Kruis" had recht op een batig saldo van een voetbal wedstrijd, doch het duurde enige tijd voor de uitbetaling geschiedde. Later bleek het bestuur van de voetbalclub, dat de pen ningmeester een bedrag van 1400 niet kon betalen. Het verzocht W. de boeken mee te nemen voor een onderzoek, maar verdachte werkte niet vlot mee. Een kas- commissie stelde een onderzoek in en con stateerde een tekort van 3200. Later is een accountantsonderzoek ingesteld en toen bleek, dat er een tekort was van 4.000. De officier van justitie meende, dat het bestuur van de voetbalclub regelmatig een kasconti-öle had moeten houden. Dan was het tekort niet zo groot geworden. Hij eiste een gevangenisstraf van tien maanden met aftrek van voorarrest. De verdediger mr. B. J. Lambers merkte op, dat er geen bezwarende omstandig heden zijn. Er is bijvoorbeeld niet in de boeken geknoeid. Ook is gebleken, dat de controle onvoldoende was. Spreker deelde mee, dat verdachte graag voor zijn gezin wil zorgen en verzocht een korte straf op te leggen. De rechtbank zal op 25 Januari uitspraak doen. Mej. M. M. A. Michels, inspectqice van het Nijverheidsonderwijs, wonende te Den Haag, is Woensdag bij een auto-ongeval om het leven gekomen. De auto, waarin mej. Michels zat en die door een rijkschauffeur werd bestuurd, is in Best geslipt en in botsing gekomen met een vrachtauto. Mej. Michels werd ernstig gewond en overleed tijdens het transport naar een ziekenhuis te Eindhoven. De chauffeur brak een been en werd eveneens naar het ziekenhuis te Eindhoven overge bracht. Mej. Michels was belast met het toezicht op de huishoud- en industriescholen en het leerlingwezen op het gebied van het nij verheidsonderwijs voor meisjes in de pro vincies Zeeland, Noord-Brabant en Lim burg en een gedeelte van de provincie Zuidholland. LéLIA GOÜSSEAU SOLISTE BIJ DE H.O.V. OP HET DINSDAGAVOND-CONCERT De Franse pianiste Lélia Gousseau zal als soliste medewerken aan het zesde leden concert van de H.O.V. in de Dinsdagavond serie op 16 Januari. Verleden jaar vertolkte zij hier ter stede het Vierde Pianoconcert van Camille Saint-Saëns, thans zal zij het Pianoconcert in A-dur (K.V. 488) van Mozart en het Pianoconcert van Ravel ten gehore brengen. Het programma wordt geopend met de Serenata Notturna van Mozart en beslo ten met „Le festin de 1' araignée" (Het feest maal van de spin) van Roussel. Het orkest staat onder leiding van Toon Verhey. C.P.N.-Kamerlid stuurt zijn Amerikaanse onderschei ding terug Het C.P.N.-Tweede Kamerlid de heer Gei'ben Wagenaar, die als hoofd van een delegatie van „Verenigd Verzet 1940 1945", waarvan verder deel uitmaken J. Haken, J. Brassex-, M. Meijer en Grandia Smit, een audiëntie had aangevraagd bij generaal Eisenhower, is door deze niet ontvangen. Aan de Amerikaanse militaire attaché in Nedeiiand heeft de delegatie daarop ter overhandiging aan generaal Eisenhower een brief gegeven, waarin de heer Wagenaar als zijn mening uitspreekt, dat generaal Eisenhower zou zijn opgedra gen een nieuwe „Deutsche Wehrmacht' op te richten en deze aan de spits te plaatsen van het Atlantische leger, dat aldus de heer Wagenaar bestemd is de oorlog te ontketenen tegen de Sovjet-Unie en alle vrede- en vrijheidslievende volkeren. „Wij waren wel bereid samen met de Amerikaanse soldaten tegen het fascisme te strijden, maar wij zijn niet bereid onder uw leiding, samen met de nazi's te strij den", zo wordt in de brief gezegd. De heer Wagenaar beschuldigt generaal Eisenhower er van aggressieve plannen te koesteren en deelt tenslotte mede dat hij uit protest daartegen zijn Amei-ikaanse onderscheiding, de orde van het Legion of Merit, terug heeft gegeven. "^509 „Nou zijn we nog verder van huis!" jammerde Bunkie. Ze dreven maar voort op de deinende golven. Maar gelukkig was de sterke wind wat gaan liggen en kalmeerden de golven wat. Ze zaten naast elkaar en keken rond, terwijl de hete zon op hun hoofdjes brandde. „Ik krijg zo'n dorst!" klaagde Bunkie. „Ik ook," zei Rick. „Maar het zeewater kunnen we niet drinken!" Urenlang dreven ze zo rond. En toen. toen zagen ze in de verte land! Heel langzaam dreven ze daarheen. Het duurde erg lang, maar ze kwamen dichterbij. Ze konden het 'land steeds beter zien; er waren palmbomen en bergen. „Als we nou maar wat geluk hebben en in de goede richting blijven drijven, dan komen we aan land," zei Rick hoopvol. Gelukkig was dat zo. Ze konden de vogels al zien, die boven de palmen vlogen. En eindelijk waren ze er heel dicht bij. „Kom," zei Rick. „We zullen nu door het water moeten waden!" Samen sprongen ze van 't luik af en door de laatste golfjes liepen ze naar 't strand. De Zweedse regering heeft vandaag in haar nieuwe begi'otingsvoorstel gevraagd om een recox-dbedrag van 1051 millioen ki-onen voor de sti-ijdkrachten. Met het bedrag dat over is van het voi-ige begro tingsjaar het nieuwe be|int 31 Juli zouden de militaire uitgaven hiei-door worden gebi-acht op een totaal van 1212 millioen kronen. De minister van Financiën, Edvin Skoeld, die de nieuwe begx-oting aan het parlement heeft voorgelegd, deelde mede, dat de prijsbeheersing zou moeten worden voort gezet en dat hij het voornemen heeft een belasting op de investering te vragen. Men verwacht, dat de px-ijzen voor ver- bruiksgoederen zullen stijgen met 10 pro cent boven het gemiddelde niveau van 1950. Hoewel de begx-oting met de uitex-ste zui nigheid is opgesteld, zijn de uitgaven ge stegen met 529 millioen kronen. De ont vangsten wox-den geraamd op 5709 mil lioen kronen. De West-Duitse regering zal in de eerst komende weken ingrijpende maatregelen tot besparing van bepaalde schaarse grond- stoffen nemen. In de loop van deze week zal zij in het parlement een wetsontwerp indienen, waarbij wordt voorgesteld het verbruik van deze grondstoffen voor de vervaardiging van bepaalde producten te verbieden of te beperken. In politieke krin- gen te Bonn wordt met nadruk verklaard, dat het niet in de bedoeling ligt een rant soenering van het eindverbx-uik in te voe ren, ook niet op het gebied van de levens middelen voox-ziening. De Franse ministex-raad heeft het voor stel voor het vormen van een Europese organisatie voor de afzet van landbouw producten goedgekeurd. Het plan, opgesteld door de Franse mi nister van Landbouw, de heer Ffimlin, heeft vooral betrekking op granen, suiker', wijn en zuivelproducten. Na de goedkeuring van het plan dooi de Franse ministerraad zal een inter ministeriële commissie de nadex-e bepa lingen van het voorgestelde plan uitwer ken en de voorwaax*den vaststellen voor het voeren van de internationale onder handelingen over het plan. De „Daily Graphic" stelt vandaag de vraag, waarom Engeland blijft voox-tgaan met „het zenden van geschenken aan Sta lin". „Sinds de koude ooxiog warmer is geworden, hebben wij steeds machines naar de Sovjet-Unie geëxporteerd, zelfs in toenemende mate", aldus het blad. Volgens het blad heeft Engeland in de maanden Januari tot en met October 1950 voor 8.260.000 pond sterling aan goederen naar de Sovjet-Unie verscheept, hetgeen 50 meer is dan in dezelfde periode in 1949. Hoewel de Engelse regering had ver klaard, dat geen materiaal voor het ver vaardigen van wapens meer werd uit gevoerd, behoorden onder meer tot de ge- exporteerde goederen electrische genera toren, aldus de „Daily Graphic". BINNENLAND De kolenproductic der Nedei'landse mijnen bedroeg in December 1950 (met 22 werkdagen) 922.100 ton tegen 1.048.000 ton in November (met 25 werkdagen). Ingevoerd werd in December 391.000 ton (November 438.700 ton). Tegen de 52-jarige seinhuiswachter L. W. K. te Uithoorn heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank een boete geëist van f 15. K. was ten laste ge legd dat hij op 18 April 1950 tijdens het rangeren van een ti-einstel ontijdig een wissel verzette waardoor een aantal wagens was gekanteld. Twee pei-sonen werden daar bij licht gewond. Het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen in Nederland bedroeg op 1 Januari 1951 1.482.215 tegen 1.471.260 op 1 December 1950. Op 1 December waren er 485.535 aan geslotenen op het rijksradiodistributienet tegen 485.065 op 1 November. Een 43-jarige bediende van een advo catenkantoor te Amsterdam ging iedere mor gen bij de boekhoudster van een in een aangrenzend gebouw gevestigde firma een kopje chocolade drinken. Tei-wijl zijn gast vrouw gistermorgen in de keuken de choco lade klaarmaakte, nam hij uit een bureaulade f 1100 weg. De diefstal wei-d pas in de na middag ontdekt, 's Avonds laat werd de dief aangehouden. Hij had toen i-eeds f300 in cafés opgemaakt. Tot raadsheer in het gerechtshof te 's Gravenhage is benoemd mr. J. Versteeg, procureur-generaal bij dit gerechtshof Prof. mr. C. H. F. Polak, hoogleraar in de staathuishoudkunde en het Nederlands agrarisch recht aan de Landbouwhogeschool te Wageningen is benoemd tot hoogleraar in de rechtswetenschappen en het agrarisch i-echt aan de rijksunivei'siteit te Leiden. Prof. dr. M. Minnaert, directeur van de Sterrenwacht te Utrecht en hoogleraar aan de Utrechtse universiteit, is ondex-scheiden met de Catherine Bruce-medaille van de Astronomical Society of the Pacific. Deze medaille geldt als de hoogste Amerikaanse ondei-scheiding op stei-rekundig gebied. De bouw van een magazijngebouw voor P.T.T. aan de Binckhorstlaan te Den Haag is gegund aan de N.V. Ingenieursbureau voor Bouwnijverheid te Oegstgeest. Dit bureau had ingeschreven voor f 1.395.000. Woensdagavond is een zware vracht auto in de Van Baerlestraat te Amsterdam over een vluchtheuvel gereden. Een 16-jarig meisje, dat op de vluchtheuvel stond, wei-d aangereden en zo ernstig gewond, dat het tijdens het vervoer naar het Wilhelmina- gasthuis is overleden. De Nederlandse Handel Maatschappij N.V. deelt mede, dat zij met Heldring en Pierson eén combinatie op assurantiegebied heeft aangegaan, waartoe is opgericht de N.V. Verenigde Verzekeringskantoren van 1950. In de ouderdom van 81 jaar is te 's Gra venhage overleden dr. E. A. Koch, oud directeur van het Gemeenteziekenhuis aldaar. Carel Briels is aangesteld tot algemeen leider der feestelijkheden, welke te Bred* in 1952 worden gehouden ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan der stad. HAARLEM EN OMGEVING De Haarlemse raad machtigde B. en Wt tot omzetting van de twee verhogingen van 5 op de salarissen van het gemeente- personeel in een vaste toelage van 10,25 benevens verhoging van de kindertoelage. De heer G. Roor, die op 15 Februari veertig jaar in dienst is bij de tank-instal latie van N.V. de Bataafse Petroleum Maat schappij te Amsterdam, is niet als kassier werkzaam, zoals ons meegedeeld is, maar als procuratiehouder. B. en W. van Haarlemmermeer hebben het maken van riolerings- en bestratings- werkzaamheden te Hoofddorp opgedragen aan de fa. D. R. de Jong en W. Borst te Haarlem. De Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland zal op 18 Janauri geen audiëntie verlenen. Een lezer schrijft ons, dat PTT een complimentje verdient voor haar vlotte service. Er arriveerde op het postkantoor een brief uit de V.S. met alleen zijn naam (zonder initialen) en als enige adresaandui- ding: Haax-lem. De hoofdbesteller informeer de telefonisch bij onze lezer en de brief wex-d hem prompt als expresse thuisbezorgd. Aan het glazeniersechtpaar Schilt— Geesink te Overveen werd door het gemeen tebestuur van Kapelle op Zuid-Beveland opdracht gegeven voor het ontwerpen en uitvoeren van 6 ramen ten behoeve van lijjt door prof. Berghoef qn ir. Klarenbeek ge bouwde nieuwe raadhuis aldaar. DONDERDAG 11 JANUARI Gem. Concertgebouw: Orgelconcert Al- bert de Klex-jc, 8 uur. Nassaupicin 8: „De levenswetten van Karma", populaire voor dracht, 2.30 uur. „Ontwikkeling van de geheime krachten in de mens", 8 uur. Pro testants Jeugdhuis, Heemstede: Partij van de Arbeid, spi-eker mr. di\ A. A. van Rhijn over „De sociale politiek sinds 1945", 8 uur. City: „Vrouwengevangenis", 18 j„ 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Oké mr. Deeds", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Meedogenloos", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Cinderella", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Zo begint 't leven", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Er is geen paradijs op aarde", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling Indo nesië, Suriname, Nederlandse Antillen (tot en met 17 Januari). VRIJDAG 12 JANUARI Stadsschouwburg: Operette „In einer klei nen Konditorei", 8 uur. Concertgebouw: Maatschappij tot bevordering der toonkunst Rossana Bottai, 8 uur. Wilhelminastraat 22: Vereniging van Spiritisten „Het Licht", 8 u. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Frans Hals Museum: Mr. J. Kunst spreekt over „Muziek en dans in het Oosten" (ter gelegenheid van de TISNA), S uur. DOOt^i 22) Gejaagd, zenuwachtig krabbelt de potlood- punt over het papier, terwijl ze de klep van haar tasje op haar hand laat rusten. Joe ziet sleehts Jessie Blue. Haar stem hoor ik niet meer, want in angstige span ning zie ik Daisy pogen het velletje pa pier geluidloos uit haar boekje te krijgen. Ik hoor duidelijk het-papier scheuren, maar ik ben de enige die het hoort. De anderen horen slechts de vrouw in de lange witte japon.for the man I loveeen laat ste accoordhet is uitDaisy kijkt om Schijnwex-perbundel weg, gewone lich ten aan, een blasé publiek, dat toch even uit zijn gewone doen is gehaald en wiens pantser van decadent materialisme een ogenblik doorbroken is door deze indrin gende, gevoelige altstem. Joe Roberti klapt luidruchtig. Dit is hèt ogenblik. Zij gooit het opgevouwen stukje papier met een terloops gebaar onder mijn tafel. Alleen ik zie het. De lampen zijn weer uit en de lichtbundel, bestemd voor Jessie Blue, gaat op te grote afstand langs me heeii om te kunnen lezen wat er op het papiertje staat. Terwijl Jessie wonderlijk dynamisch „Fas cinating rhythm" zingt en speelt, loop ik naar de verlichte gang. Het zijn enkele x-egels in grappig, slordig rondschilft: „Tracht clandestien Luchtenbeld te spreken. Wordt vastgehouden in Le Soleil. Vraag waar en wanneer de grote slag is. Ben morgen vroeg 11 uur achterin Cineac bij Rembrandtplein. Zoen." Ik ga naar de oude garderobe-juffrouw en krijg in ruil voor nummer 48 en twee dubbeltjes mijn jas. Het laatste woord van het bi-iefje verwart me. Niet omdat het begrip „zoen van een knap meisje" me nog even blij van streek maakt als in mijn IIBS-jaren, maar door de wijze waarop dat woordje daar zo laconiek grappig en ook wel charmant staat. Ze schijnt wel zeker van mijn gevoelens te zijn, zekex-der dan ik zelf. Morgen zal ik het haar ver tellen. Ik loop al met een kwartje voor de paarse portier de draaideur in, wanneer ik irriterend hard op mijn schouder getikt wor-dt en een ijskoude stem hoor zeggen: „Meneer, wilde vertrekken?" Tegenover me staat met een minachten de trek op zijn bleek gelaat de kellner van de drie Franse cognacjes. „Ik zou graag 5.25 van meneer ont vangen. Drie Franse cognac." De paarse portier komt er belangstellend bij staan en ook het oude garderobemensje luistert geïnteresseerd. Ik mompel iets over „vergeetachtigheid op de oude dag" en terwijl ik zes verfrommelde papiertjes van een gulden in de benige handen van de kellner leg, besef ik, dat ik nooit meer in mijn leven een voet over de drempel van deze blauwe kroeg zal zetten. HOOFDSTUK VII. Ontmoeting in kamer 17. Na het smadelijk afscheid van „L'au- berge bleu" loop ik de Leidsestraat in. Het is droog, de lucht is schoongewaaid en in het fragment avondhemel, dat de daken boven me afbakenen zie ik zowaar maan en sterren. Onder een lantaarn op een straathoek lees ik het krabbelbriefje nog eens over. Morgenochtend elf uur zal ik haar in de Cineac vinden, dan zal ze alles wat ze weet aan mij vertellen. Ook over haarzelf. Dat lees ik uit die enkele woorden, maar ik lees er ook uit, dat ze van mij antwoord verwacht op de vraag: Waar en wanneer is de grote slag? Ik be grijp weliswaar niets van de betekenis van deze vraag, maar hoe dan ook, Luchtenbeld zal het antwoord moeten geven. Hij wordt blijkbaar in „Le Soleil" vast gehouden. Dat vasthouden begrijp ik. Im mers Luchtenbeld is niet meer te ver trouwen en Ramaar en zijn kliek willen verhinderen, dat hij hun plannen verraadt. Ik heb geen haast om in „Le Soleil" te komen. Het is nog vroeg. Nauwelijks half tien. Ik maak geen gebruik van de tram, welke naast me op een brug in de Leidse straat stopt. Het is beter, wanneer ik ga lopen, me flink laat doorwaaien en straks met een fris hoofd in „Le Soleil" kom, want wanneer ik daar blunders ga maken, zou het gevaarlijker kunnen worden. Ik ga linksaf de gracht op, omdat ik verzot ben op de sfeer, welke er ook op een gure herfstavond als deze heerst. Je hebt er plekken, waar je nog illusies kunt koeste ren. Ik geloof, dat ik sentimenteel ben in die dingen, ongemotiveerd sentimenteel, maar het kan me gelukkig maken me zo'n paar minuten lang te verbeelden dat ik in de verleden tijd,leef, helemaal los van die wereld van nu. Het is dan of ik even alle angsten en misère kwijt raak, die je onbewust, ook al verzet je je ertegen, met je mee draagt in deze jaren. Je hebt er veel verbeeldingskracht voor nodig en daarom is het misschien wel kinderlijk, maar ik heb genoeg aan zo'n hoek met enkele ongeschonden zeventiende eeuwse grachtenhuizen, wat bomen, die aan de rukwinden hun bladeren verliezen, en be neden het donkere water, dat nooit stil is, dat wellicht stinkt, maar altijd leeft. Een oude lantaarn, er zit een gloeilamp in, doch dat wil ik niet weten, zorgt voor de roman tiek, voor de lichte schijnsels over de re gennatte keien en voor de vlekken van levend licht op de bakstenen gevels. Vijf minuten sta ik daar, voordat ik verder loop. De gedachten aan de misdadigheid van Ramaar en consorten heb ik inderdaad van me af kunnen zetten en zo is het op de rest van mijn weg naar het Damrak het meer zoete probleem der liefde, dat mijn gedachten bezig houdt. Voor de oor log vond ik me nog te jong om aan trou wen te denken, tijdens de oorlog had ik er geen tijd en geen gelegenheid voor. De laatste jax-en heb ik ernstig gezocht, omdat het vrijgezellenleven me ergerlijk verveel de en nog veel meer dan dat. Dat egoïs tisch bestaan zonder een zweem van wer kelijke vertrouwelijkheid met wie dan ook, hangt me de keel uit. De laatste jax-en heb ik veel meisjes en vrouwen leren kennen, maar of het door de oorlog komt, weet ik niet, na 'n oppervlakkig contact had ik genoeg van hen en vermeed ik steeds weer een wederzien. De enige vrouw van wie ik had kunnen houden, een jonge weduwe, vertelde me eerlijk dat ze in mij niet meer dan een goede vriend kon zien. En nu heeft de laatste week ineens Daisy en Jos in mijn leven gebracht. Met Jos heb ik veel gepraat, ik geloof dat ik haar goed ken en ik geloof ook, dat we het goed met elkaar kunnen vinden, ook op lange termijn: de termijn van de rest van ons leven. Als ik aan haar denk, voel ik me blij en opgewekt. Ze is nog jong, even in de twintig en alles is lach en lente aan haar. Ik zou met haar in een bloeiende bongerd willen lopen, 's morgens heel vroeg, wanneer de wereld nog zonder an dere mensen is. Het gras onder de pere laars zou bedauwd zijn en we zouden lachen om een vogelverschikker, die in de velden stond. We zouden doen alsof we daarom lachten, maar eigenlijk lachten we om ons geluk en nergens anders om. Ik zal van haar kunnen gaan houden, geloof ik en ik weet, dat er geluk in haar ogen te lezen lag, toen ik in Breda op het station zei „Kind ik kom gauw bij je terug." Het zal alles goed en mooi kunnen worden met Jos, wanneer nietDaisy. Ik kan het niet beredeneren. We hebben vijf minuten met elkaar gepraat. Een gesprek vol hatelijkheden. We hebben elkaar een paar maal in de ogen gekeken en ik heb me aan haar geërgerd. Het is een verliefdheid, die alleen bei-ust op het uiterlijk. Ik weet het en ik lach om mezeli', omdat ik dacht, die jaren te boven te zijn, maar ik moet bekennen, dat ik Jos in die blauwe kroeg vergeten was, finaal, en dat elke blik van Daisy me verwarde en ook dat dit ene brutaal neergekrabbelde woordje „zoen" me deed verzuimen mijn drie Franse cog nacjes te betalen. Ik heb een eind omge lopen. Wanneer ik eindelijk op de Dam kom, ben ik dood-op. Drie dagen plat in bed in het witte huis, daarna twee dagen luieren in een ligstoel in een zonnige tuin en pal daarop een reis- en sjouwdag als vandaag. Ik voel het in mijn gehele lijf en het ergste is, dat de moeilijkste uren nog moeten komen. (Wordt vervolgdr).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6