OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Wapens Wapenstilstand op Korea zou moeten worden gevolgd door besprekingen Amerikanen wachten op een groot offensief aan het centrale front Wij willen niet alleen de vrede bewaren maar ook ons eigen leven leiden Steenkolencrisis in Engeland Weer bombardementen op Helgoland Vredescommissie" van de UNO doet een nieuwe poging Amerikaanse bommenwerper met 8 inzittenden verongelukt Onmiddellijk staken van de strijd primair leren protesteren bij de Britse regering Het woord is aan Noordelijk aanvalsschema in de war gestuurd? Generaal Eisenhower De „Groote Beer" bracht 900 militairen naar Nederland Op 23 Januari Kamerdebat over Nieuw Guinea HET WEER AFGEBEELD Weerbericht Ü5e JAARGANG No 157 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 12 JANUARI 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 10 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman „De Russen hebben zich ware meesters in de tactiek getoond en beschikken boven dien over een efficient leiding-gevénd ap paraat voor hun politieke strategie. Zij bepalen zich nog steeds tot diplomatiek aanvallend optreden en tot penetratie. De mogelijke vrees voor het overwicht van Amerika's atoomwapens, economische kracht en sterke vloot kan hier een reden voor zijn. Bovendien zijn de Russen in het algemeen niet geneigd tot aggressie. Hun huidige politiek levert succes genoeg op." Dit is een aanhaling uit de rede, die het Katholieke Kamerlid mej. mr. Marga Klompé gisteravond te Haarlem gehouden heeft. Zij is buitenlands specialiste in haar fractie en bezit een zeer scherp intellect. Zij heeft wijze en gematigde woorden ge sproken ten aanzien van China, dat ook naar haar mening tot de U.N.O. had moe ien worden toegelaten en verklaard, dat zij het Amerikaanse beleid ten aanzien van dit land in menig opzicht betreurt. De bewa pening van het Westen acht zij noodzakelijk en verantwoord mits men blijft inzien, dat zij slechts een tijdelijke methode kan zijn. „Met wapens alleen kan men een krachtige ideologie niet bestrijden. Wij zijn bang en aarzelen daarom. Wij hebben niet helemaal het geloof en de geestelijke rugge- graat om te beseffen, dat wij iets te ver dedigen hebben. Het geestelijk ontwaken is er misschien al, maar het zal moeten door breken. Wanneer wij niet ten onder willen gaan, dan gaan wij niet onder. En wij zullen bovendien een samenleving moeten opbouwen, waarin het Christendom in de dagelijkse practijk wordt gebracht." Dit is een rustige, heldere beschouwing. Voor mij blijft het slechts verwonderlijk dat mej. Klompé, in deze rede, haar afkeer van Europese federatie op korte termijn bleef handhaven. Zij noemt die onverant woordelijk. Zij heeft ook te Straatsburg dit standpunt ingenomen; ik begrijp het nog minder als ik haar beroep op een geestelijk réveil lees. „Wij zijn bang en aarzelen daarom," zegt mej. Klompé; zou men uit dit „wij" moeten opmaken, dat zij zo niet de bangheid, dan toch wel het aarzelen ook &elf ervaart? ,.Met wapens alleen kan men een krach tige ideologie niet bestrijden". Neen, dat geloof ik ook. Men zou het sterker kunnen uitdrukken en zeggen, dat met militaire wapens een krachtige ideologie niet te overwinnen is. Dat heeft, in de maanden waarin generaal MacArthur op weg scheen te zijn om het' Korea te veroveren, menig een weer eens beseft. Want men vroeg zich af: wat zal daai nu verder moeten gebeu ren? Als de Westelijke troepen daar weg gaan, als een militaire bezetting wordt op geheven, hoe zal het er dan een parlemen tair-democratisch réghne vergaan? Het scheen bij voorbaat onaannemelijk dat het zou kunnen standhouden. De democra tie van het Westen zou, om haar waarde te bewijzen en haar aantrekkelijk voor ande ren te maken, van stilstand \'ot vooruitgang moeten komen. Zij zou, om een sport-term te gebruiken, moeten scoren. Dat kenmerkt al de geweldige betekenis, die een Europese federatie zou hebben, zelfs al beperkte zij zich in de aanvang slechts tot enkele lan den. Zij zou, in staatkundige uiting, een geestelijk réveil betekenen en het zonder twijfel in breder zin inluiden. Met militaire wapens kan men niet be reiken wat door een réveil te bereiken zou zijn. Het Westen zelf toont, door zijn lus teloosheid ten aanzien van het Atlantisch Pact en de uitvoering daarvan, dat het voelt wat in werkelijkheid ontbreekt: de grondslag, het zelfvertrouwen, de bindende kracht zoals mej. Klompé het genoemd heeft: de geestelijke ruggegraat. Men is geneigd met haar te zeggen dat het geeste lijk réveil er misschien al is. Dat is ook op deze plaats aangevoerd. Er leeft in span nende ontwikkelings-phasen zoals wij be leven veel onder de oppervlakte, dat plot seling kan doorbreken. Maar als wij dat bevorderen willen moeten wij niet aarze len tegenover bezwaren en moeilijkheden, die groot mogen lijken maar klein zijn in vergelijking met hetgeen op het spel staat. De Russen zijn behendige tactici „en diplomaten. Inderdaad. Zij hebben te dien aanzien een historie, die tot ver in het ver leden van het Tsarisme gaat. En men moet niet denken dat dat oude beleid en die oude ervaring bij de revolutie plotseling zijn afgesneden. Niet alleen ambtenaren hebben het kunnen voortzetten en door geven; behoorde Tsjitsjerin, minister van Buitenlandse Zaken in de eerste tijd van het communistische bewind, niet tot een oude Russische adellijke familie? De Rus sen bepalen zich nog steeds tot een diplo matiek offensief en tot penetratie. Mej. Klompé noemt hen meesters in tactiek en in politieke strategie. .Zouden zij dat ooit kunnen zijn als zij niet overwogen hadden wat het resultaat van een derde wereld oorlog zou zijn en voor welk een onoplos bare taak de overwinnaar zou worden gesteld? R. P. Onze Londense correspondent telefo neerde ons heden: Om steenkolen te besparen zullen de volgende week 2500 Engelse treinen uit de dienst genomen worden. Overeenstemming is bereikt over een belangrijke loonsver hoging van de laagstbetaalde mijnwerkers. Als tegenprestatie beloofden de mijnwer kers-vertegenwoordigers de leden te ad viseren buitenlandse arbeiders te accep teren, arbeid op Zaterdag te bevorderen, afwezigheid en onofficiële stakingen tegen te gaan en traditionele productie-beper kingen af te schaffen. Een woordvoerder van het hoofdkwartier der Britse luchtmacht in Duitsland heeft meegedeeld, dat men Maandag al weer met bombarderen van Helgoland begonnen is. Prins Hubertus zu Loewenstein, die de illegale „bezetting" van Helgoland heeft geleid, verklaarde dat hij naar het eiland zal teruggaan. Ondergronds. In Engeland hoopt men in 1952 een gasturbinemotor voor het op wekken van electriciteit in gebruik te nemen, die zal worden gevoed door koolgas uit steenkool, die te slecht is om te delven en onder cle grond in brand zal worclen gestoken. 99 Commissie van vertegenwoordigers uit Amerika, Engeland, Rusland en Peking-China voor problemen van het Verre Oosten LAKE SUCCESS (Reuter en United Press) De commissie van drie uit de UNO, bestaande uit vertegenwoordigers van Canada, Australië en India, heeft een nieuwe poging gedaan om de impasse ten aanzien van Korea te verbreken en de weg naar een oplossing te vinden, die door alle partijen in dit conflict zou kunnen worden bewandeld. Zij heeft een nieuw plan geformuleerd dat de slaking der vijandelijkheden als eerste eis stelt, toaarna onderhandelingen zouden kunnen worden gevoerd over de regeling van het geschil en van andere problemen in het Verre Oosten, waarvan Formosa het belangrijkste is. Washington heeft zich dadelijk accoord verklaard met het plan, dat ongetwijfeld tevoren met vertegenwoordigers van de Verenigde Staten is besproken. De Sovjet-Unie heeft laten weten dat zij het plan tot onderhandelingen niet verwerpt, doch niet accoord gaat met de punten van het nieuwe plan. Er is in Lake Success een afneming van de hoop op een vredelievende regeling te bespeuren, nu het duidelijk wordt dat de in Korea in het offensief zijnde partij wil doorvechten tot haar eisen zijn ingewilligd. Behalve de Verenigde Staten spraken zich ook Engeland, Frankrijk, India en Noorwegen voor het plan van de commis sie van drie uit. De Franse afgevaardigde Jean Chauvel zou gaarne zien, dat Frankrijk ook bij het overleg zou worden betrokken. Sir Gladwyn Jebb (Engeland) zei dat de strijd in Korea zal worden voortgezet als Peking het voorstel verwerpt. „Ik kan categorisch verklaren, dat wij er niet aan denken ons over te geven", zeide hij. „Als wilde katten" Kolonel Ben Limb, de Zuid-Koreaanse minister van Buitenlandse Zaken, waar schuwde tegen een oplossing waarbij Korea verdeeld en gedeeltelijk onder com munistisch bestuur zou blijven. „Geef ons wapens en wij zullen vechten als wilde katten", zei hij. Limb betreurde het „de faitisme" wat betreft de mogelijkheid dat de UNO-troepen het initiatief hernemen. Jacob Malik (Sovjet-Unie) behield zich het recht voor later tot in bijzonderheden op het plan in te gaan. Hij zei dat het voorste] blijkbaar met opzet „vaag" ge houden is om later verschillende uitleg gingen mogelijk te maken. De voorgestelde terugtrekking van alle niet-Koreaanse troepen in stadia kon jaren in beslag ne men. Deze bewoording zou een excuus verschaffen om de Amerikaanse strijd krachten onbepaalde tijd in Korea te hou den. Na te hebben gesproken over de ver nielingen door de Amerikanen in Korea, zei Malik, dat er in het plan niet wordt gezegd wie de schuld van de aggressie draagt: „namelijk Amerika". Ultimatief „De Sovjet-Unie kan deze voorstellen niet steunen omdat zij in werkelijkheid niets nieuws bevatten en een herhaling van vroegere voorstellen zijn. Zoals tevo ren staat een staking van het vuren bo venaan de lijst, terwijl de overgang naai de volgende maatregelen naar een vage toekomst wordt verschoven. Er is ook iets in de Britse en Franse redevoeringen, dat op een ultimatum wijst in de zin van: Als u niet aanvaard, zullen we maatrege len nemen om de oorlog voort te zetten". De politieke commissie ging uiteen zon der dat over het plan gestemd werd. Nadat nog de Poolse afgevaardigde het woord had gevoerd, die in het voorstel van de commissie van drie „een Ameri kaanse val" zag, werd de zitting der poli tieke commissie verdaagd tot Vrijdag. De best ingelichte afgevaardigden te Lake Success verwachtten dat het communis tische China het voorstel zal verwerpen, of, in het gunstigste geval, het onder on aanvaardbare voorwaarden zal goed keu ren. Men maakt dit op uit de redevoerin gen van de Poolse en Russische afgevaar digden, waaruit duidelijk blijkt dat Pe king niet bereid is in te stemmen met een staakt-het-vuren, voordat het tevoren de verzekering heeft ontvangen dat de UNO zijn voornaamste eisen zal inwilligen. Het plan van de commissie van drie is een MUROC (Califox-nië), 12 Jan. Alle acht inzittenden van een bommenwerper van het type „B 50" die Donderdag in de buurt van de vliegbasis Mui-oc is neerge- stoi-t, zijn om het leven gekomen. Een red dingsploeg ai-riveei-de op de plaats van het onheil korte tijd nadat het wi-ak door verkenningsvliegtuigen was ontdekt. Onder auspiciën van de ambassade van India geeft de internationaal vermaarde Hindoe-danseres Hima Kesarcodi, die een tournée van enige maanden door Europa maakt en in de laatste weken grote suc cessen boekte in Parijs (waar zij ook voor de Unesco optrad) en in Londen, op 15, 16 en 17 Januari recitals in de Kleine Comedie te Den Haag. Op 18 Januari werkt zij mede aan een programma voor Philips Experimentele Televisie. In het voorjaar hoopt Hima Kesarcodi, die een nicht is van de beroemde Menaka, wederom een bezoek aan Europa te brengen, dan met een groep van veertig dansers en musici. schepping van de te Londen vergaderende premiers van het Britse Gemenebest, met suggesties van Isi-ael. De Amerikaanse delegatie, die een ver werping door Peking verwacht, legt thans de laatste hand aan een resolutie, waarin het communistische China in krachtige bewooi-dingen als „aanvalllei-" woi-dt ge brandmerkt Men koestert.thans te Lake Success nog slechts zeer geringe hoop dat het Koreaan- se vraagstuk op vreedzame wijze tot op lossing zal kunnen worden gebracht. Onze Londense correspondent telefo neerde ons heden: Op de conferentie van het Britse Geme nebest brak gisteren een straal van hoop door over een mogelijke bij legging van het Koreaanse conflict. Sardar Pannikai-, de ambassadeur van India in Peking, heeft Nehroe er namelijk van in kennis gesteld dat China hoewel dit een formeel en onvoorwaardelijk staken van het vuren blijft verwerpen niettemin bei-eid zou zijn de vijandelijkheden af te breken en deel te nemen aan vredesbesprekingen. Dit was het telefoongesprek waarop Nehroe deze week met spanning heeft ge wacht. ,OCC3COOOOOC^»OOOOCOCOIXOOCC30COC«DOCOCCOCClCCCOOOOOOCC<XO: Het nieuwe plan voor oplossing van de Koreaanse crisis, dat door de commissie van di-ie is opgesteld en in de politieke UNO-commissie is ingediend, beVat de vólgende punten: Om noodeloos verlies van mensenlevens en bezittingen te voox-komen moet het vuren onmiddellijk worden gestaakt. Daarbij moet worden vex-zekex-d, dat het bestand niet zal worden gebruikt voor het voorbex-eiden van een nieuw offen sief. Als het vuren wordt gestaakt, moet worden bex-aadslaagd over de vex-dere stappen die genomen moeten worden om de vrede te hex-stellen. Om de resolutie van de algemene ver gadering (dat Korea een verenigde, onafhankelijke en democratische souve- reine staat moet worden met een grond wet en een regering door vrije verkie- zingen verkregen) te kunnen uitvoex-en, moeten alle niet-Koreaanse tx-oepen étappegewijs uit Kox-ea wox-den terug getrokken. In overeenstemming met de beginselen van de UNO moet het moge lijk gemaakt worden, dat het Koreaanse volk zich vx-ijelijk uitspreekt wat betx-eft zijn toekomstige regex-ing. Voor de tussenperiode zal een voox-lopige regeling wox-den getx-offen voor het be stuur van Kox-ea en de handhaving van vx-ede en veiligheid. Zodra overeenstemming is bereikt over een staking van het vux-en, zal de Alge mene Vergadering een commissie vor men van vertegenwoordigers van Enge land, Amerika, de Sovjet-Unie en de volksrepubliek China om te komen tot een x-egeling (in overeenstemming met de bestaande internationale verplich tingen en het handvest van de UNO) der problemen in het Verre Oosten waar onder de kwestie-Formosa en de verte genwoordiging van China in de UNO. Ontstemming over Nederlands bezoek neemt toe Een woordvoerder van de Ierse ambas sade in Lenden heeft verklaard dat de Ierse ambassadeur in de Britse hoofdstad, Frede rick Boland, uit Dublin de instructie heeft gekregen tot het doen van diplomatieke stappen wegens de Bx-itse uitnodiging aan Nederland om marinevliegex-s naar Noord- Ierland te sturen voor een korte opleiding. Boland zal zich naar het bux-eau voor de betrekkingen met het Gemenebest begeven om daar zijn protest voor te leggen. De betx-ekkingen met Ierland worden nog steeds behartigd door dit bureau, hoewel Ierland uit het Gemenebest getreden is. Ierse nationalisten hebben voor Zater dagavond een openbare vergadering in Dublin uitgeschreven om te protesteren tegen het voorgenomen bezoek van een squadron van de Nederlandse marinelucht vaartdienst aan Noord-Ierland. Eddie McAteer, nationalistisch parle- Vauvenargues: Wij kunnen ons zeer wel van onze onvolkomenheid bewust zijn zonder ons daardoor vernederd te voelen. mentslid voor Derx-y, sprak gisteravond de waarschuwing uit dat de gehele bevolking van Derry duidelijk ontstemming zal laten blijken over de komst van de Nederlandse vliegers. Hij was van oordeel dat de Neder landse autoriteiten hadden behoren te on derzoeken of de Britse regering „het recht had een uitnodiging tot hen te richten". Onder de bevolking van Ierland neemt inmiddels een ontstemming over de Neder landse houding toe. Steeds meer stemmen gaan op ten gunste van een boycot van Nederlandse px-oducten en van Nederlandse schepen. Het eerste slachtoffer was gisteren de uit Nederland afkomstige oud-S.S.'er Johan Schram, die in Wexford het scheepje waarmee hij naar Ierland is overgestoken, openbaar wilde verkopen. Kijkers waren er genoeg, maar niemand deed een bod. >ratil Pi con Vj rwtrov H ooff n*i ct/nvm nr_ 1. 4 Generaal Eisenhower heeft gistermor gen in Den Haag besprekingen gevoex-d met de- minister van Oorlog en Mai'ine, welke ongeveer anderhalf uur duurden. Daarna begaf de generaal zich in gezel schap van minister s' Jacob naar minister- president dr. Drees, met wie hij een on derhoud van een half uur had. Vervolgens bx-acht generaal Eisenhower nog een kort bezoek aan de minister van Buitenlandse Zaken, mr. Stikker. Voordat generaal Eisenhower gistermid dag Den Haag vex-liet om naar Schiphol te gaan, heeft hij op het ministerie van Ma rine voor Nedex-landse en buitenlandse journalisten een korte vex-klaring afge legd. Hij zei dat hij bezig was zich te oriënteren en dus nog geen vastomlijnde plannen had. „Als wij een goed inzicht hebben in de ons wachtende problemen, vastberadenheid bezitten om onze taak te volbrengen en het vertrouwen, dat wij hiertoe ook in staat zijn, dan kan ons wex-k niet mislukken. Wij combineren onze krachten, wij beogen geen overwin ning, maar wij verlangen het recht om in vrede te leven. De hoeksteen van ons ge bouw is de waardigheid en de waarde van de individuele pex-soonlijkheid. Wij ox-ganiseren ons niet alleen voor het be houd van de vrede, maar ook om ons eigen leven te kunnen leiden. Als wij vertrouwen hebben in elkaar, dan kan onze ax-beid onmogelijk mislukken". Om even na drie uur is generaal Eisen hower met een Amerikaans legervliegtuig van Schiphol naar Kopenhagen ver trokken. Eisenhower in Kopenhagen Generaal Eisenhower is per vliegtuig in de Deense hoofdstad Kopenhagen aange komen. Hij werd verwelkomd door de Deense minister van Buitenlandse Zaken, Ole Bjoern Kraft. Militaire waarnemers te Kopenhagen zeggen dat Denemarken niet in staat zal zijn veel bij te dragen Het Deense leger bestaat gemiddeld uit ongeveer een divisie. Affiches met opschriften als „Eisenhower, Europa's MacArthur, is in Kopenhagen", „Duitsland zal opnieuw wox'den bewapend" en „Eisenhower, ga naar huis" werden dooi de politie verwijderd. Er werden geen ar restaties verricht, aldus de politie. Eisen- howei-'s route van het vliegveld naar zijn hötel was geheim gehouden. Later werden in verband met demonstra ties enige personen aangehouden. Volgens United Press melden niet beves tigde berichten uit Madrid, dat generaal Eisenhower een onderhoud zal hebben met Franco. Tot dusver is echter niets bekend over een bezoek van Eisenhower aan de Spaanse hoofdstad, doch militaire en poli tieke autoriteiten in Madrid weigerden deze berichten te ontkennen. Te Oslo zal Eisenhower besprekingen voeren met de Noorse regering en met de leiders der Noorse weermacht. Hij zal door Koning Haakon en Kroonprins Olaf in audiëntie worden ontvangen. Zaterdag vliegt Eisenhower uit Oslo naar Londen. Wat er besproken is Over de besprekingen met generaal Eisen hower in Den Haag werd aan het A.N.P. het volgende medegedeeld: Bij de besprekingen, welke met generaal Eisenhower gehouden zijn, heeft de Neder landse regering uitvoerig uiteengezet welke militaire inspanning Nederland zich in de afgelopen jaren heeft getroost en wat nu gedaan wordt om zo snel mogelijk een doel treffende bijdrage aan de Westelijke ver dediging te leveren. Aangetoond werd dat Nederland in de jaren 1945 tot en met 1949 zich militair geheel op Indonesië heeft moeten concen treren en dat pas in 1950 met de opbouw van strijdkrachten voor Europa begonnen kon worden, waardoor Nederland thans in een ongunstiger positie vei-keert dan andere West-Europese landen. De nadruk werd erop gelegd, dat Nederland zich in dit op zicht nog in de overgangsperiode bevindt, doch dat al het mogelijke wordt gedaan om de verdere opbouw van onze bijdrage voor de verdediging zo veel mogelijk te bespoedigen. In dit opzicht werd mede ter sprake gebracht, dat een versnelling van de wapenhulp essentieel is om binnen korte tijd de paraatheid te kunnen verhogen. Aan de Atlantische opperbevelhebber werd voorts uiteengezet, dat Nederland zijn industrie maximaal inschakelt voor de bewapening. Veel begrip werd bij generaal Eisen hower ontmoet voor het Nederlandse stand punt dat Nederland nog steeds een belang rijk zeevarend land is en dus het recht en de plicht heeft aan de Atlantische maritie me verdediging een volwaai-dig deel bij te dragen. De besprekingen met generaal Eisen hower hebben niet geleid tot beslissingen, die een afwijking betekenen van de plan nen der regering. De Nederlandse militaire autoriteiten hebben de generaal dit plan volledig ontvouwd. Het houdt in, dat ons land tegen het einde van dit jaar drie mobiliseerbare divisies zal hebben, dus dat er dan aan 75.000 man, die geoefend en ge organiseerd zullen zijn, wapens en uitrus tingen kunnen worden uitgereikt, indien de omstandigheden daartoe onverhoopt aan leiding zouden geven. Het drie-divisieplan houdt niet in dat er tegen het einde van dit jaar drie divisies onder de wapenen zullen zijn. Zou ons land nu tegen het einde van dit jaar een permanente troepenmacht van drie divisies onder wapenen willen hebben, dan zou dit betekenen, dat de lichting 1949 II niet tegen 1 April met groot verlof zou Kunnen gaan en dat de Indonesië-vetera- nen wederom voor geruime tijd onder de wapenen zouden moeten komen. Zij zouden immers pas in de volgende jaren kunnen worden afgelost, wanneer er uit de komen de lichtingen nieuwe divisies zijn gevormd. Dergelijke besluiten zouden tot conse quenties leiden, die de regering niet kan aanvaarden. Bovendien beschikt ons land op het ogenblik nog niet over voldoende materiaal en opleidingsmogelijkheden om drie divisies op de been te kunnen brengen en te houden. Generaal Eisenhower heeft niet geëist, dat ons land onmiddellijk of geleidelijk di-ie divisies onder de wapenen zou ï-oepen. In Amsterdam begon vanmorgen om negen uur de ontscheping van de ruim 900 militairen, die het troepentransportschip „Groote Beer" naar ons land heeft ge bracht. Dit was zijn zestiende en tevens laatste reis als troepentransportschip. Het vervoerde ongeveer 11.000 militairen naar Indonesië en bracht circa 16.000 militairen naar het vaderland terug. (Reuter). Volgens een communiqué van het achtste leger vormen de aanvallen der Noord-Koreaanse en Chinese troepen bij Wondjoe mogelijk een inleiding tot een campagne om de strategische bergrug van Sobaek in handen te krijgen. Eenheden van de Amerikaanse tweede divisie hebben tot gistermiddag standge houden tegen aanvallen van de Noordelij ken met lichte wapens, ongeveer drie kilo meter ten Zuiden van Wondjoe. Later op de dag had een treffen plaats tussen een heden der tweede divisie en Noordelijke troepen, ongeveer 12 kilometer ten Zuiden van de stad. Aan het Westelijke front, in het gebied van Osan, rukken de Noordelijken naar het Zuiden op. Op enkele schermutselingen na is hier echter geen contact met de tegen stander gemaakt. In de met sneeuw bedekte heuvels en bevroren velden in het gebied ten Zuiden van Wondjoe heerst patrouille-activiteit. De verbonden troepen gorden zich aan om de stoot van een nieuw offensief der com munistische troepen, dat in het Westen wordt verwacht, op te vangen. Men meent dat het stand houden door de verbondenen in de centrale frontsector heeft gemaakt, dat het tijdschema der com munisten voor een grote omtrekkende be weging, met een stoot door Midden-Korea, Donderdagochtend bracht generaal Eisen hower een bezoek aan het kabinet van de minister-president op Plein 1813 te 's Gra- venhage, vergezeld van zijn chef-staf generaal Gruenther en de Nederlandse minister van Oorlog en Marine mr. s' Jacob, voor een korte bespreking met dr. Drees. Foto: na het onderhoud deden de premier en minister s' Jacob Eisenhower uitgeleide. bedoeld om het achtste Amerikaanse leger af te snijden, in de war is geraakt. De leiding der verbonden luchtmacht heeft medegedeeld dat het betere weer van Donderdag de geallieerde vliegtuigen in staat heeft gesteld de vijand weer op grote schaal aan te vallen. Jagers meldden 600 man communistische troepen te hebben gedood of gewond. Nachtbommenwerpers waren ook weer in actie. Een woordvoerder van het achtste Ame rikaanse leger verklaarde dat lucht- en grondstrijdkrachten der verbondenen mel ding hebben gemaakt van zeer grote samentrekkingen van communistische troe- pen rondom Wondjoe en Osan. MacArthur aan banden? „Chicago Daily News" schrijft, dat Washington generaal MacArthur „de be voegdheid om vrij over de Koreaanse oor log te spreken" heeft ontnomen. Deze be voegdheid zou thans berusten bij generaal Ridgway, commandant van het achtste leger. Te New York heeft generaal Floyd Parks, hoofd van de legervoorlichtingsdienst, dit echter ontkend. President Truman heeft op zijn perscon ferentie het bericht van het blad eveneens tegengesproken. Te strenge censuur Een 40-tal dagbladcorrespondenten, die samen de persorganisaties van acht landen vertegenwoordigen, hebben te Tokio ver gaderd naar aanleiding van de nieuwe censuur, die door het Amerikaanse achtste leger en de staf van generaal MacArthur wordt toegepast op de berichten uit Korea. De correspondenten concludeerden een stemmig dat de nieuwe maatregelen het kader van de militaire censuur te buiten gaan. Een functionaris van het Amerikaanse ministerie van Oorlog heeft onthuld, dat de legerleiding heeft voorgesteld 50.000 miliciens meer onder de wapenen te roe- pen dan aanvankelijk was bepaald, zulks wegens de in Korea geleden verliezen. De Nederlandse regering heeft thans aan de Tweede Kamer aangeboden een nota betreffende de onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië over de politieke status van Nieuw Guinea. In deze nota wordt een chronologisch overzicht gegeven van de onderhandelingen in de periode van 4 December tot 27 De cember en van de reeds gepubliceerde redevoeringen en gewisselde schriftelijke stukken. De voorzitter van de Tweede Kamer is voornemens in de vergadering van Dinsdag 23 Januari voor te stellen de beraadslaging over deze nota onmiddellijk aan de orde te stellen. Het frontensysteem van de depressie op de Oceaan, waarvan het centrum nu tussen IJsland en Schotland is gelegen, is ons land gepasseerd. Na de frontpassage brak de bewolking en stroomde lucht ons land binnen, die vooral in de hogere niveaux iets kouder is. In deze lucht komen regen en hagelbuien voor. Op de Oceaan zijn twee nieuwe depres sies in aantocht. Een ervan ligt nu bij de Zuidpunt van Groenland en vertoont een toenemende activiteit. De andere volgt een tamelijk Zuidelijke baan en lag vanmorgen tussen New Foundland en de Azoren. In Midden- en West- Europa is de vorst nu vrijwel overal verdwenen, ook in Denemarken en Zuid-Zweden vriest het op het ogenblik niet. In het Noorden van Scandinavië vroor het vannacht echter plaatselijk meer dan 20 graden. WISSELEND BEWOLKT Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele regen- of hagelbuien. Krach tige tot matige Zuid-Westelijke wind. Iets kouder met hier en daar lichte nachtvorst. 13 Januari Zon op 8.44 uur, onder 16 54 uur. Maan op 11.12 uur. Hoog en laag water h» ÏJmuiden Vrijdag 12 Januari Hoog water: 6.57 en 19.16 uur. Laag water: 2.33 en 14.54 uur. Zaterdag 13 Januari Hoog water: 7.43 en 19.59 uur. Laag water: 3.12 en 15.35 uur. O0NBEW01KT 0LICHT SEW 0 HALF SEW. ZWAAR SEW. GEHEEL BEW MIST' *- SNEEUW REGEN MOTREGEN A HAGEL V BUIEN K 'ONWEER /^TEMPERATUUR I005 ISOBAAR H BELANGRIJK NESRSLAG- GEBIED CENTRA: H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-FPONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST NÓSTAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE.HELE .DWARSSTREEP lS EEN WIND- SNELHEIQjfAN.VIJP METER CER SECONDE

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1