Utecoverjj a Utecopern s jjiscovtv^ X}i$covern s VAL DA %SB Europees biljartkampioenschap 47/2 Zandvoort herrijst ZWITSAL Van de 700 huizen die op last der Duitsers gesloopt werden, zijn er al 460 herbouwd Neem een doos echte VERKOUDHEID Agenda voor Haarlem Minister werd onjuist ingelicht, zegt P. de Boer Albert de Klerk bespeelde het orgel der Concertzaal m ■M De 70-jarige Westermann exposeert bij Arti Staatssecretaris besprak drie actuele onderwerpen Ni leiawe Uitgavee Waterpoloprogramma Sport in 't kort VRIJDAG 12 JANUARI 1951 3 ADVERTENTIE Het nieuwe woningcomplex aan de Nic. Beetslaan te Zandvoort. In de oorlogsjaren zijn op last der Duit- sers 700 woningen afgebroken. Zandvoort behoorde daardoor tot de zwaarst-getroffen gemeenten. Maar er is gelukkig al weer veel herbouwd en ook nu nog klinken in alle wijken der gemeente de hamerslagen van de timmerman en sjouwen de opper lieden stenen voor de metselaars. Ik ben zo verklaarde ons de burge meester mr. H. M. van Fenerna over het tempo van de wederopbouw in Zandvoort niet ontevreden. In Mei a.s. zal bet aantal nieuwe woningen sinds de bevrijding ge bouwd. tot 460 zijn opgelopen. Wij zijn ei- natuurlijk nog niet, maar wij prijzen ons toch gelukkig dat wij al een flink stuk op de goede weg gevorderd zijn. Dit blijkt, trouwens ook uit het feit dat het aantal moeilijkheden op het gebied der huisves ting langzamerhand iets minder drukkend wordt. Met een verklaarbaar gevoel van vol doening leidde de burgemeester ons door de nieuwe woonwijken die de laatste jaren in Zandvoort ontstaan zijn. Veel wat in Zandvoort in de oorlog afgebroken werd, wordt slechts node gemist, maar ieder zal moeten erkennen dat de complexen nieuwe arbeiders- en middenstandswoningen i'n het algemeen beter zijn dan die welke ver loren gingen. Vooral de blokken woningen in Noord zijn gelukkige aanwinsten. De flatgebouwen Met man en macht wordt gewerkt aan het eerste flatgebouw even ten Noorden van de Strandweg. Er komen er daar drie, elk plaats biedend aan 18 gezinnen. Tussen deze grote gebouwen komen dan. nog twee woningen elk voor één gezin. Bij elkaar dus woonruimte voor 5G gezinnen. De be woners moeten elk hun flat kopen. Om dit mogelijk te maken, dienen er combinaties gemaakt te worden van drie eigenaars; moeilijkheden die daarbij soms rijzen wor den binnenkort ondervangen door een wetswijziging, die de „horizontale" eigen dom regelt. Tot heden verloopt de verkoop dezer flats vlot. Het eerste gebouw is al volgeboekt. Niet alle kopers wonen in Zandvoort, maar wel zijn het vrijwel uit sluitend mensen die vroeger ook in flats aan zee gewoond hebben. Zij kennen dus uit ervaring het aanlokkelijke daarvan. Voor de winkelstand in Zandvoort is een cliëntèle van 56 koopkrachtige gezinnen van veel betekenis. Van het eerste flatgebouw staat reeds de onderbouw waarin zich de garages bevin den. Met de opbouw is nu begonnen. Als het weer niet tegenwerkt, wordt elke twee weken een verdieping gebouwd. Dat be tekent dat men dan over twee maanden al aan de kap aan het werken zal zijn, want er komen drie woonlagen. Elk gezin krijgt een grote huiskamer en drie s aapkamers. Het uitzicht wordt ideaal. De huizen staan aan de boulevard met een geheel vrij uitzicht op de zee. De grote bunker aan het strand, die nu nog het uitzicht belemmert, wordt gedeeltelijk afgebroken. Dit kost aan de gemeente 10.000, terwijl de bouwer der flats zich hetzelfde financiële offer getroost. Het eerste flatgebouw zal, naar verwacht wordt, in Mei betrokken kunnen worden. Dan zal intussen al met het tweede be gonnen zijn. Het nieuwe Zuiderbad Wij hebben al medegedeeld dat het nu zeker is dat het nieuwe Zuiderbad gebouwd zal worden. Wij kunnen er aan toevoegen dat met de bouw niet meer dan drie maan den gemoeid zullen zijn, zodat het zeker is, dat het met het nieuwe badseizoen in ge bruik genomen kan worden. Langdurige onderhandelingen hebben tot resultaat gehad, dat de kosten van de bouv/ geheel door het rijk gedragen zullen wor den, als vergoeding van oorlogsschade. Maar daarbij is bedongen dat het bad niet groter wordt dan 5000 m3 en dat bij de bouw soberheid betracht zal worden. Indien het later gewenst is het bad te vergroten de architect prof. ir. H. T. Zwiers heeft met die mogelijkheid reke- ADVERTENTIE A S T I L-L.E S TEGEN VRIJDAG 12 JANUARI Stadsschouwburg: Operette „In einer klei nen Konditorei", 8 uur. Concertgebouw: Maatschappij tot bevordering der toonkunst Rossana Bottai, 8 uur. Wilhelminastraat 22: Vereniging van Spiritisten „Het Licht". 8 u. Frans Hals Museum: Mr. J. Kunst spreekt over „Muziek en dans in het Oosten" (ter gelegenheid van de TISNA), 8 uur. Frans Hals: „De vrouw mijner dromen", 18 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. (Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 2.30 en 8 uur). Rem brandt: „Cinderella", alle leeft., 2, 4.15, _7 en 9.15 uur. Palace: „Zo begint het leven", 18 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur Luxor: „Staats geheim". 18 j., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Zamba", 14 j'„ 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Een hart van goud" en „Cowboy films", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur (Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur). ZATERDAG 13 JANUARI Stadsschouwburg: „In einer kleinen Kon ditorei" (Hoofdstad operette), 8 uur. Bron- stecweg 76, Heemstede: Openbaar huiscon cert, 4.30 uur. Bioscopen: Middag- en avond voorstellingen. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling Indo nesië. Suriname. Nederlandse Antillen (tot en met 17 Januari). ning gehouden bij het maken van zijn ont werp zal dit door Zandvoort uitgevoerd moeten worden zonder financiële hulp van het rijk. Prof. Zwiers is er in geslaagd voor het nieuwe Zuiderbad een plan te maken dat niet alleen een practisch, maar ook een mooi bouwwerk belooft. Beneden komt, behalve de outillage voor het bad en een groot zonnebad, een restaurant voor de baders. Daarboven komt nog een restau rant dat op één hoogte ligt met de boule vard en dat ook bedoeld is voor niet- baders. De vuilafvoer Met de bouw van de laadinrichting voor de vuilafvoer naar Drente is begonnen. Weldra zal het Zandvoortse'vuil dus in spoorwagens worden gestort, die het naar Wijster zullen brengen, waar het verwerkt wordt tot mest. Zandvoort is dan van de vuilnisbelt af, die vooral in de zomer maanden wel eens eerder te ruiken dan te zien was. Een besloten speelgclegenheid? De burgemeester vertelde dat Zandvoort geen openbare speelgelegenheid zal krijgen voor er een wetswijziging is gekomen. Wel zijn er gegadigden voor een besloten club. Tegen het vestigen daartegen zijn geen be zwaren te maken, mits aan verschillende voorwaarden voldaan wordt. Er zijn be zwaren om voor zo'n speelclub een be staand huis aan de bewoning te onttrekken, daarom zal alleen toestemming gegeven worden indien de exploitanten daarvoor een nieuw gebouw willen zetten. Boven dien moeten zij op zich nemen alleen in woners van Zandvoort toe te laten die daartoe van de burgemeester verlof ge kregen hebben. Onder de verdere voor waarden is ook de bepaling dat er geen sterke drank geschonken mag worden, maar alleen wijn. Eindpunt N. Z. M. Reeds lang bestond, zoals wij destijds hebben medegedeeld, bij het gemeentebe stuur de wens dat het eindpunt der electri- sche tram Amsterdam-Haarlem-Zandvoort verlegd zal worden naar de omgeving van de Zeestraat. De directie der tram heeft thans haar medewerking toegezegd, even wel onder het voorbehoud dat de N.Z.H met de gemeente Amsterdam tot overeen stemming komt over de verlenging der concessie na 1954. De president van de Leeuwarder recht bank heeft de zaak van P. de Boer uit Drachten, voorzitter van de Bond van Mobilisatie-Invaliden, tegen de officier van Justitie te Leeuwarden andermaal voor de tijd van vier weken aangehouden. De heer De Boer heeft intussen weer een adres gericht tot de Tweede Kamer, waar in hij zegt, dat de brief van de minister van Justitie aan de voorzitter der Tweede Kamer van 29 December onjuist is al ge volg van het feit, dat de minister onware inlichtingen heeft verkregen. Door de fei ten uit hun verband te rukken of in on juiste volgorde weer te geven is volgens de heer De Boer de Tweede Kamer en de minister een rad voor de ogen gedraaid. Warme, langdurige bijval César Franck bespeelde als organist van de „Sainte Clothilde" te Parijs een orgel, gebouwd door de geniale bouwer Aristide Cavaillé Coll en vond op dit instrument de ideale klanktinten voor zijn werken, waar van het karakter mede door de aard van het orgel bepaald werd. Men weet: het orgel in onze Concertzaal is eveneens een kunstwerk van Cavaillé Coll en ook op dit orgel is een ideale vertolking van deze composities mogelijk, Dit houdt niet in dat het orgel uitsluitend voor de muziek van Franck bestemd is, want Cavaillé Coll voegde in het vorstelijke instrument samen wat in voorgaande eeuwen aan onvergan kelijke klankschoonheid was ontdekt en bracht daarbij ook de tinten die konden beantwoorden aan de romantische tijd geest van de negentiende eeuw. Zo kon Albert de Klerk, die gisteravond in de gemeentelijke Concertzaal een orgel bespeling gaf, een reeks orgelwerken van Jean FranQois Dandrieu (16821738) voor treffelijk registreren, in volmaakte eenheid met de muziek, die in de Offertoires statig of virtuoos bewegelijk van aard, in de Muzète, „Duo en Cors de chasse" en .Tierce en Taille" verfijnd, gracieus en enigszins uiterlijk van karakter bleek, maar toch door en door muzikaal en aantrekkelijk door een bijzondere klankenbekoring. In het bijzonder frappeerden hierbij de tong werken. Hierna speelde Albert de Klerk de Fan tasie in C van César Franck, een bemin nelijk eenvoudig werk dat niettemin zijn technische uitvoeringseisen stelt bij het klaar tekenen van de melodische structuur en dat om een gezond muzikaal inzicht vraagt, dat alle weekheid bant. In dit op zicht liet de organist door een prachtige vertolking geen wens onbevredigd. Met een „Triptique" van onze stadgenoot Jacob Bijster kwam hierna muziek van minder evenwichtige ontwikkeling dan Franck's bezonken Fantasie. Want al vindt men in dit werk fragmenten van haast meditatieve verstilling, die bijvoorbeeld in de Finale een te uitgebreide afmeting verkregen, men wordt toch ook getroffen door een sterke, soms heftige uitingsdrang. Dit is een per soonlijk element, dat zich naast het zuiver muzikale laat gelden. Jacob Bijster gaf met zijn Triptique een overtuigend bewijs van compositorische beheersing. De har monisatie van de toegepaste kerktoonsoor- ten heeft het werk een bijzondere plaats in de litteratuur doen innemen, maar het is een echt orgelstuk gebleven, dat meestal zeer moeilijk te spelen blijkt. Voor de uit voering had de componist, die in de zaal aanwezig was, zich moeilijk een bekwamer organist dan Albert de Klerk kunnen wen sen. Dat Jacob Bijster de organist uiterst dankbaar was voor zijn meesterlijke ver tolking, is dan ook begrijpelijk. Na de pauze schonk Albert de Klerk zijn krachten aan'het magistrale orgelwerk van Franz Litszt, de Fantasie en fuga over het koraal „Adnos, ad salutarem undam". Het lijkt wel of Liszt's inspiratie door het wezen van het orgel gesublimeerd werd. Het stuk moge dan virtuoos klinken en rijk aan effecten, de kern is gezond gebleven en de bouw wijst op de meesterlijke beheersing van de compositie-techniek. De gave, ver bluffend knappe vertolking, die Albei-t de Klerk van het werk gaf, prachtig geregi streerd, vol rhythmische stuwing en leven dige voordracht, behoort tot de zeldzaam voorkomende muzikale gebeurtenissen. Haarlem kan zich verheugen op fraaie orgels en daarbij op zeer bekwame orga nisten. En dat de Haarlemmers waarlijk goed orgelspel weten te waarderen, bewees de langdurige warme bijval, waarmede Albert de Klerk beloond werd. P. ZWAANSWIJK. Derde ontsnapte gevangene in Leeuwarden terug De laatste van de drie gevangenen, die vorige week uit de gevangenis in Leeuw arden ontsnapten, is gistei-en in een dorpje in Noordbrabant gearresteerd. Onderweg heeft hij kans gezien een paar inbraken te plegen. Hij zit nu weer in Leeuwarden. De twee anders uitbrekers waren reeds in de nacht van hun vlucht gearresteerd. In Assen is gisteren het tweede lustrum gevierd van het Garderegiment „Prinses Irene", dat op 11 Januari 1941 in Engeland werd opgericht als de Koninklijke Brigade Prinses Irene". Tijdens de Tweede Wereldoorlog vocht deze Brigade zij aan zij met de geallieerden in Normandië, België en Nederland in de periode van 8 Augustus 1944 tot 5 'Mei 1945. De. herdenkingsplechtigheid werd onder stromende regen met een buitengewone vlaggenparade begonnen. Tijdens het hijsen van de vlag. De ere-tentoonstelling van werken van de 70-jarige schilder G. Westermann is de zer dagen in de zalen van Arti et Amicitiae te Amsterdam geopend in tegenwoordigheid van burgemeester d'Ailly, het hoofd van de afdeling kunstzaken van het ministerie van O., K. en W. en een talrijk publiek. De voorzitter van het genootschap, David Schulman, sprak de kunstenaar op harte lijke wijze toe. Ook werd het woord ge voerd door Bart Peizel namens „St.Lucas". De tentoonstelling omvat een honderdtal werken, die getuigen van de eerbied voor het „schone ambacht van het schilderen", zoals G. Westermann dat in zijn voorwoord tot de catalogus uitdrukt. Meesterschap vereiste vroeger een mensenleven en dan nog bleef men onvoldaan. Indien kunst niet meer ontroert en door verstandelijke be grippen of abstracties wordt beheerst, ver liest zij haar zuiverste inhoud. Niet het verstand doet kunst ontstaan, maar het hart. Ziedaar enige zinnen uit Wester- mann's inleidend artikel. Eén enkele rond gang door deze zalen is al voldoende om de verwezenlijking van deze stellingen te kunnen constateren. Ons trof in het bijzonder „Dorre bloe men" van 1935, een los bouquet van doffe herfstkleuren, waartussen met een dunne witte lijn het profiel van een vrouwenkop getrokken is, het rood van de lippen even aangestipt, onwerkelijk als een jeugdher innering. De schilder Westermann beschikt over vele technieken èn vele wegen om de aandoening op te wekken. Hij kan twee paardenhoofden, onder elkaar, schilderen en daarmee het stille geluk van het moe derschap doorgronden. Talrijk zijn de schil- rijen waarop paarden voorkomen. Soms is het de ellende van 'n in de oorlog gewond dier, soms is het de humor om een veulen dat naast een ï-oodbont kalf in de groene weide staat te dromen. Ons is die eenvoud aangenamer dan de wel eens wat overladen voorstelling der grotere stukken: Minnebrief in de gouden eeuw, Godsdienstwaanzin in Amsterdam of de te maskerade-achtige Jeanne d'Arc. Telkens weer verrast Westermann .overi gens door zijn machtige visie, door zijn warme romantiek, zijn zin voor rijke kle ding. Het schaatsenrijden aan de voet van de Oldehove te Leeuwarden is als een hulde aan Breitner. Maar hij kan óók streng- gestyleerde muurschilderingen scheppen, zoals in de docentenkamer van het Amster damse Lyceum voor Meisjes, waaraan een thans onzichtbaar stramien van vierkanten en driehoeken ten grondslag heeft gelegen. Men voelt dat elk werk van deze zeven tig-jarige een nieuwe visie, een nieuwe aandoening, een nieuwe stap heeft be tekend. Zijn romantische aanleg blijkt ook uit de subjectiviteit der benamingen. De tentoonstelling duurt tot 28 Januari. In de andere zaal van Arti vindt men een aantal uitnemende tekeningen van W. A. Knip, voornamelijk stadgezichten van Pa rijs. Verder is er interessant beeldhouw werk van mevrouw Clara Quien-Hopman H. SCHMIDT DEGENER Voor afdeling Heemstede •van de Partij v. d. Arbeid „De regering heeft al heel wat plannen bekeken om indien in de toekomst een daling der conjunctuur zou intreden aan massa-weikloosheid het hoofd te bieden. Het is in de dertiger jaren, toen Nederland op een bepaald ogenblik 476.000 werklozen telde zonder dat daar voldoende tegen ge daan werd, de grote verdienste der socia listen geweest dat zij toen zich tegen de aanpassingspolitiek hebben verzet en de weg naar een betere oplossing hebben aan gegeven. Deze politiek wordt door de tegenwoordige regering in praktijk ge bracht: men is thans terughoudend met het uitvoeren van grote werken om straks, wanneer werkloosheid dreigt, deze aan de orde te stellen, terwijl dan tevens het be drijfsleven door belastingverlagingen zal worden geholpen." Deze uiteenzetting gaf de staatssecretaris van Sociale Zaken, mr. di\ A. A. van Rhijn, gisteravond tijdens een openbare vergade ring van de afdeling Heemstede van de Partij van de Arbeid in antwoord op en kele vragen die hem gesteld werden na afloop van zijn lezing over de sociale politiek sinds 1945. Nu is er op dat gebied sinds de bevrij ding zoveel gebeurd, dat de staatssecretaris een keus uit de omvangrijke materie had gemaakt en zich bepaalde tot een uiteen zetting van enkele actuele problemen: de werkloosheid, de emigratie en de lonen en prijzen. In zijn Londense tijd rekende spreker met een langdurige massa-werkloosheid. Gelukkig was de werkelijkheid anders en ook nu is de toestand nog bevi-edigend. Daar het bedrijfsleven altijd in beweging is, zal er altijd enige werkloosheid zijn. Er zijn echter enkele streken (Oostelijk-Gro- ningen, veeribedrijven van Emmen, Zuid- Oost Friesland en in delen van Ndbrd-Bra- bant) waar de werkloosheid zorg baart, daar de structuur van de maatschappij door de mechanisatie van de landbouw verandert, zonder dat er voldoende toe neming van de industrie tegenover staat. De industrialisatie wordt evenwel ernstig belemmerd door de woningnood. De wo ningbouw is echter sterk afhankelijk van onze buitenlandse betalingsmiddelen en de hoeveelheid daarvan hangt weer af van de export. Voorts is er een aanzienlijk per centage werklozen onder het administratief personeel vooral onder de „afgevloei- dën" van distributiekantoren en dergelijke. Herscholing van deze mensen voor fabrieks arbeid stuit vaak af op vermeend stands bewustzijn. Spreker hoopte dat de ouders eindelijk eens verstandig zouden worden en hun kinderen een goed vak zullen laten leren. Ook de oudere arbeidskrachten vor men een groot probleem. Ten onrechte menen vele werkgevers, dat jongere krach ten altijd beter en sneller zouden werken. Emigratie De emigratiedrang is zeer groot, hetgeen mr. dr. Van Rhijn vooral verklaarde uit zorg om de toekomst (vooral in de land bouw). Doorzettings- en aanpassingsver mogen met name voor de taal en het klimaat zijn onontbeerlijk. De regering subsidieert de hoge overtochtskosten: voor 1951 is daarvoor vijf millioen beschikbaar tegen nog maar één millioen in het vorige jaar. In Australië en Canada zijn er de emigratie-attachés, de vraagbaken voor de landverhuizers, een deel van de kosten daarvan worden door het betrokken land gedragen. De moeilijkheid van het geld dat Amerikaanse troepen voor Europa President Truman heeft Dondei-dag op zijn wekelijkse persconferentie te Washing ton verklaard dat de Verenigde Staten van plan zijn hun strijdkrachten in Europa te vergroten, als bijdrage tot het Atlantisch leger onder generaal Eisenhower. Truman zei nog eens, dat hij als opper bevelhebber van de Amerikaanse strijd krachten het recht heeft Amerikaanse troe pen naar het buitenland te zenden. Het besluit om troepen naar Europa te zenden is al genomen. Hij kon niet zeggen, wan neer de troepen daarheen zouden vertrek ken. Wat de sterkte van deze strijdkrachten betreft heeft Amerika zich tegenover de landen van het Atlantisch pact niet ver bonden, aldus Truman. Tom Connally (democraat), voorzitter van de Senaatscommissie voor buitenland se betrekkingen, heeft Donderdag in de Senaat republikeinse eisen, dat de Vere nigde Staten hun verplichtingen ten aan zien van de West-Europese defensie moe ten beperken, van de hand gewezen, maar hij voegde er aan toe, dat de regering het Congres zou raadplegen, indien zij ver plichtingen zou aangaan met betrekking tot troepen voor Europa. Connally is woordvoerder van de rege ring in de Senaat. Vrouwen op de publieke tribune applau disseerden, toen de republikeinse senator Kenneth Wherry Connally onderbrak en verklaarde, dat tiet Amerikaanse volk het recht heeft te weten, of de regering „ons niet reeds verplicht heeft tot het zenden van meer grondstrijdkrachten naar Europa". Connally verklaarde, dat de Verenigde Staten niet van plan zijn zich van hun verplichtingen tegenover Europa te ont doen. Senator Tafts rede over de buiten landse politiek had hieromtrent twijfel doen rijzen, aldus de senator. Connally verklaarde verder nog dat hij niet begreep hoe Senator Robert Taft erbij kwam dat de Verenigde Staten Europa zouden kunnen helpen met slechts vlooi en luchtstrijdkrachten. „De les van Korea is anders", zeide hij. Tussen zeerovers cn Christenslaven; Noord-Afrikaanse reisjournalen, in geleid en toegelicht door Mr. H. Hardenberg H. E. Stenfert Kroese, Leiden. Dit is het eerste deel van een serie ge naamd „Memoria", waarin onder redactie van Dr. G. van Alphen van de Koninklijke Bi bliotheek en Mr. H. Hardenberg van het Algemeen Rijksarchief oude Nederlandse mémoires, dagboeken en reisjournalen zul len verschijnen. De 17e eeuwse Thomas Hees, de 18e eeuwse Maria ter Meetelen en de 19e eeuwse Gerrit Metzon beschrijven hun ver blijven in Algiers, de eerste als onderhan delaar met, de andere twee als gevangenen en slaven van de aldaar gevestigde zee- rovers-regering zodat het woord Reis journalen in dit geval wel wat weelderig is. Thomas Hees was een Amsterdamse regent, die door de Staten-Generaal in 1675 als ge zant naar Algiers gestuurd werd en er vijf jaar bleef. Het hier afgedrukte deel van zijn dagboek reikt maar tot begin 1676, en dat is ook wel genoeg, want zijn verhaal is saai en rijk aan feitelijkheden zonder betekenis. Anders is het met Maria ter Meetelen, een vrouw uit Medemblik, die van 1731 tot 1743 in Moorse slavernij verkeerde. Dat moet een buitengewoon kordaat mens geweest zijn; terwijl rondom haar de mannen wegkwijnen houdt zij, intrigerend, handelend, bemoedi gend, de boel op gang. Haar yerhaal is zuiver egocentrisch en daardoor wint het aanzien lijk aan samenhang, maar bovendien „doet" haar karaktervastheid, die zowel eeuwig- vrouwelijk als eeuwig-Medemblik is, het bijzonder goed tegen de achtci-grond van een Moorse roverstroep. Het verhaal van de Vlaardinger scheepskapitein Gerrit Metzon, die in 1814—,1816 in Algiers gevangen zat, beschrijft ervaringen in een ruimer verband, maar is ook weer veel vlakker van karakter. Al met al is het een goed idee, deze oude relazen eens uit te gaan geven, voorafgegaan door een verduidelijkend overzicht van ae betreffende historische periode en van enkele biografische gegevens over de auteurs. Wat het overzicht betreft alleen nog dit: ais het wat uitvoeriger was zou het meer doen voor de levendigheid van de journalen, en dan zou de historische sensatie ook meer waard zijn. die de redacteuren bij de lezer willen wekken. S. M. ADVERTENTIE met ongeëvenaarde geneeskracht Op de eerste-dag der wedstrijden om het Europese kampioenschap (47/2) welke te Waalwijk worden gehouden, hebben alle deelnemers twee partijen gespeeld, behalve Van de Pol en De Ruyter, die elk slechts één maal aan de tafel verschenen. Dufe- telle is de enige, die uit zijn twee partijen de volle winst binnen haalde, zodat deze Parijzenaar thans met vier matchpunten alleen aan het hoofd gaat. Uiteraard mag men hier geen conclusies uit trekken wat betreft de onderlinge krachtsverhouding. Qua spel hebben de beide Belgen in hun eerste partij de meeste indruk gemaakt. Dan gaf de wereldkampioen Van de Pol tegen Kruythof college en demonstreerde biljart uit de hoge school voor het zeer tal rijke publiek. De Rotterdammer kwam tweemaal boven de 100 (120 en 116) en zowel zijn kleine spel als zijn verbluffend zuivere en op maat getrokken rappels wezen er op, dat hij niet ver is van zijn beste vorm. Overigens valt er na zo'n eerste dag nog •Rpwm'stTr niet veel van de kansen te zeggen. De Ruy ter heeft in zijn ene partij wat teleurge steld, maar ieder weet dat hij een volgende in drie of vier beurten uit kan maken. Wat men wel kan voorspellen is aan wie de titel niet ten deel zal vallen. Dit zijn Semrad, Alhinho, Kruythof en Galmiche. Wij vermoeden niet dat Dufetelle de ver rassing van Scheveningen zal herhalen, toen Galmiche spelers van uitgesproken sterkere klasse achter zich liet en kampioen werd. Overigens speelde de Parijzenaar m de avond, of beter gezegd in de nacht, al met veel meer zekerheid dan s middags, terwijl Semrad, de jongste en zwakste van het gezelsctiap, met enkele respectabele series (bijv. 76 in de dertiende beurt) zien liet, dat hij toch inderdaad wel iets meer van het spel kent dan zijn debuut deed vermoeden. De werkelijk serieuze candidaten zijn Van de Pol, Gabriels, Van Hassel en De Ruyter, de vier matadoren dus, die al voor de aanvang van het tournooi tot de favo rieten werden Dufetelle Galmiche Semrad Alhinho Galmiche Gabriëls Van Hassel Alhinho Gabriëls Van Hassel Kruythof De Ruyter Semrad Dufetelle Kruythof Van de Pol gerekend. luiden: 400 33 116 342 33 51 182 41 28 400 41 84 170 13 70 400 13 87 400 25 77 357 25 64 400 4 214 400 4 167 328 16 159 400 16 94 227 24 76 400 24 88 151 6 39 400 6 120 12.12 10.36 4.43 9.75 13.07 30.76 16.— 14.28 100.— 100.— 20.50 25.— 9.45 16.66 25.16 66.66 Het klassement na de eerste dag luidt: Mejuffrouw Teddy Scholten, die benoemd is tot vaste televisie-omroepster bij Philips. Donderdagavond is zij voor het eerst in het televisie-programma opgetreden. niet meegenomen mag worden, kan men omzeilen door een montage-woning aan zijn bagage toe te voegen. Het gebrek aan ge schikte scheepsruimte wordt gedeeltelijk aangevuld door het luchtverkeer. Lonen en prijzen De staatssecretaris vestigde er de aan dacht op, dat bepaalde groepen als rente niers en dergelijke ook geholpen worden doordat de waarde van de gulden op peil werd gehouden. Bovendien werkt het lage prijspeil zeer gunstig voor het economi sche herstel van ons land. In vergelijking met andere landen zijn we er dan ook zeer redelijk aan toe. Het subsidiestelsel der regering op de eerste levensmiddelen hoe kostbaar ook heeft de prijzen van brood, melk en margarine laag gehouden. De sociale voor zieningen werden daarnaast niet vergeten; het recht op vacantie en de vacantietoeslag, de verbeterde sociale verzekeringen, de noodvoorziening-Drees en de uitbreiding van het ziekenfondswezen. Het grote probleem is te bepalen tot hoever mén met deze voorzieningen kan en moet gaan. Spreker roemde in dat op zicht de nauwe samenwerking tussen de Stichting van de Arbeid en de regering. Daardoor konden banden ontstaan, die vele leiders van werkgevers- en werkne mersorganisaties zo lang mogelijk willen handhaven. De staatssecretaris eindigde zijn uiteen zetting met een geestelijk woord, er op wijzende dat het huidige beleid inderdaad offers vergt van bepaalde groepen, offers echter die noodzakelijk zijn om iets van de rechtvaardigheid, waarnaar wij moeten streven, inderdaad te verwerkelijken. Dqfetelle Gabriëls Van Hassel Van de Pol De Ruyter Alhinho Kruythof Galmiche Semrad 4 14.03 3 47.05 3 27.28 2 66.66 2 25.— 2 11.46 0 21.77 0 11.13 0 6.29 Het programma van de op Zaterdag 13 Januari in het Sportfondsenbad te spelen waterpolowedstrijden luidt: derde klasse heren: Haarlem 4HVGB 5; eerste klasse dames en tevens bekercompetitie KNZB: Haarlem 1DWT 1; eerste klasse heren: DWR 1DWT 1; tweede klasse heren: HPC 2Haarlem 3: eerste klasse heren: VZV 1—HVGB 2. Dammen „Gezellig Samenzijn" kampioen van Noordhoiland Voor de hoofdklasse speelde de Haar lemse Damclub in haar clublokaal tegen de Christelijke Damvereniging „Amsterdam". De uitslag luidt: J. B. Sluiter Jr.J. M. Moser 2—.0 P. J. van DartelenH. Smit afgebr. J. W. van DartelenD. Broerse. 11 J. P. van Eijk—A. C. F. van 't Schip 20 J. H. Blom—J. C. Silvius 0—2 H. T. LuifJ. F. Koehler 11 Chr. Gerritsen—R. C. van Dijk 11 Nico Blom—P. Verweijafgebr. A. Smit—M. Bakker 1—1 G. Eising—J. A. R. Smits1—1 Voorlopige uitslag werd 9—7 De einduitslag wordt vermoedelijk 128 voor de Haarlemse Damclub. Intussen is de beslissing inzake het club kampioenschap dezer afdeling gevallen. De damvereniging „Gezellig Samenzijn" (Am sterdam) legde door een 128 overwinning op de damvereniging „Jozef Blankenaar" beslag op de titel en zal dus Noordholland vertegenwoordigen in de landelijke eind strijd om de nationale titel. ARSENAL VERSLOEG CARLISLE UNITED. De overgespeelde wedstrijd voor de derde ronde voor de Engelse cup tussen Carlisle United en Arsenal werd door Arsenal met 4—1 gewonnen.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5